V tajné službě Jejího veličenstva / On Her Majesty's Secret Service (1969/140/Velká Británie/Akční, Dobrodružný, Krimi, Thriller, Romantický) 66%

09.09.2018 16:30
JEDNOU VĚTOU
„V pořadí šesté dobrodružství Jamese Bonda, tentokrát v boji se zločincem, který chce rozpoutat bakteriologickou válku."

OBSAH
Ernst Blofeld připravuje ve svém ústavu vysoko v Alpách ďábelský plán, který může být osudný pro celý svět. Podařilo se mu totiž vyvinout smrtelně nebezpečný virus a chce jej rozšířit po celé Zemi prostřednictvím mladých dívek, které již pro tento úkol shromáždil v nepřístupné laboratoři. Do Švýcarska se však vydává James Bond. Na Blofeldovu stopu se dostal díky Dracovi. Tento mafián má totiž oprávněné obavy o svoji dceru Tracy, a tak pro ni získá společnost agenta 007. Tracy samozřejmě kouzlu Jamese Bonda neodolá, ale ani agenta 007 tajné služby nečeká pouhý flirt.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Skvělá bondovka s jedním mamutím a neodmyslitelným ALE. Téměř všechno šlape tak, jak se na agenta 007 sluší – velice slušný scénář, výborné akční scény (pokud je zrovna nekazí střihač svým epileptickým a nelogickým střídáním pohledů), opravdu výjimečně charismatická Bondgirl, tradičně výborný John Barry v orchestřišti a navrch Blofeld v luxusním provedení Telly Savalase. Peter R. Hunt odrežíroval film s přehledem, ale to jedno jediné ALE lpí i na jeho práci. Tím ALE je George Lazenby, představitel hlavní role agenta 007, muže, na kterém to celé stojí. Nemám nic proti tomu, že se Lazenby snaží Bonda vyložit po svém, dodat mu trochu tepla rodinného krbu a touhy usadit se. Skutečným kamenem úrazu jsou nedostatečné herecké schopnosti hlavního protagonisty, které sráží Bonda do role prkenného panáka, jehož hlášky vyznívají tak škrobeně a nuceně, až člověku začnou po chvíli lézt na nervy. Ačkoli měl Lazenby vynikající fyzické předpoklady, ve filmu je neprodal, nedokázal totiž do Bonda propašovat skutečnou vášeň ani agresivitu. Prostě se veze se zbytkem filmu a jeho vyvolená Diana Rigg, i jeho protihráč Telly Savalas mu dávají slušný herecký kouř. Škoda, že právě Lazenbyho Albert Broccoli potkal tři roky před natočení tohoto filmu u holiče, škoda, že mu padl do oka a do třetice škoda, že si nikdo nevšiml, že tenhle chlap má možná na dráhu manekýna a reklamního herce, ale pro velký film se zoufale nehodí. On Her Majesty Secret Service mohla být jedna z nejlepších bondovek – má sílu, spád, napětí, dojemný a drsný závěr, ale nemá to hlavní. Hrdinu. Škoda přeškoda... (Marigold) 3*

Po krátkém rozehřívacím intru a zdvořilostním „Jmenuji se Bond. James Bond“, naběhnou úvodní titulky s motivem přesýpacích hodin a ženských těl. Stylový začátek nejvíce femininní bondovky. Lazenby není vůbec tak špatný Bond, jak mnozí tvrdí. Jako Australan sice nemá dokonale britský akcent (stejně jako Skot před ním nebo Velšan a Ir po něm), ale vzhledem k nulovým hereckým zkušenostem… na modela, kterého si tvůrci vybrali mimo jiné (ale především) pro jeho aroganci, slušnej výkon. Zároveň asi první Bond, který si s chutí prohlíží Playboye a pod skirtem nenosí trencle (ne, slipy taky ne). Přesto jeden z nejvážnějších a nejdospělejších Bondů. Jednak dočasným vyeliminováním hračiček od Q, jednak seriózní milostnou linií, která musí mít logicky tragické vyústění (show must go on). Suchý humor je sice opět štědře dávkován, avšak nemění film na komedii, k nimž měla blízko většina „mooreovek“. Akční scény oplývají slušným střihem, povědomou, ale účelně využívanou hudbou, vtipem a v neposlední řadě odvážnou kamerou (jak nasnímat skupinku sjíždějících lyžařů? v té době to řešili kameramanem zavěšeným na spodku vrtulníku). James Bond vysoké alpské vršky sjíždí výhradně na jedné lyži, přičemž unisono oblečené padouchy nechává daleko a vysoko (protože na stromech) za sebou – dneska se těžko ubráníte úsměvu, ale nejspíš vám dojde, že to v době svého vzniku bylo něco „mega“. Ze všech bondovek je mi tato navíc nejsympatičtější pro vybrané prostředí: Švýcarské Alpy, otáčivá restaurace Piz Gloria na Schilthornu. (Jasně, je tu ještě Casino Royale rozkročené mezi Prahu a Karlovými Vary, ale tam byl každý). Pobavilo mě, když se jeden borec škrábal na vršek, který lze vyjít běžnou turistickou cestou. Podobných nesmyslů je ve filmu víc. Pobaví a uznejte - jde snad u bondovek o něco jiného? 80%  (Matty) 4*

Ano, je divné, že po vzájemné konfrontaci v Žiješ jenom dvakrát není Blofeld schopen Bonda ihned poznat. Není to tím, že jsou oba po plastice (Blofelda dokonce i natáhli do výšky), ale dlouho odkládané V tajné službě Jejího veličenstva zkrátka mělo být Bondovkou číslo 1. (ještě před Dr.No), což je vzhledem k závěru myslím i logické. Ano, Lazenby, jakýsi klon mezi Clivem Owenem a Jendou Čenským, je mizerný herec, co se hodí leda do reklamy na lyžařské brýle. Ano, prostřední pasáž z institutu léčby senné rýmy se táhne jako med a jejím vyvrcholením je zjištění, jestli dole pod kiltem navštívil Lazenbyho lazebník. Ano, pěstní souboje jsou podivně sestříhané a zrychlené záběry působí spíše komicky. To všechno je pravda. Přesto má Huntův film kolem sebe jakési fluidum, které ho dělá v mých očích více nadčasovým, než je většina Conneryho pokusů. Snad za to může akce dobývání Blofeldovy kliniky, z které nejspíš mírně čerpal mistr Nolan při lucidním snění, či samý závěr, který přinesl reminiscenci na jeden Truffautův film o pomstě novomanželky a vlastně vysvětlil, proč ženich bude v budoucnu tak rád chodit v černém (smokingu).. (Gilmoir93) 4*

VELKÁ RECENZE
Se nám to s těmi bondovskými obličeji pěkně střídá už tři týdny za sebou. Moore, Connery a Lazenby jako agenti 007, Gray a Savalas coby arcipadouch Blofeld. A za týden to budou Connery (007) a Pleasance (Blofeld). Svět je holt plný změn a nejistot; ale to byla jen taková odbočka před oznámením, že se řítíme do nejslavnějšího bondovského období, moji milí čtenáři.
Film V tajné službě Jejího Veličenstva, který je teď na DVD řadě,  sice platí trochu za otloukánka, spousta fanoušků ho nenávidí… nebo přinejmenším nenávidí George Lazenbyho jako Jamese Bonda. Ale nejsou všichni takoví a následující text bude k bondovskému dobrodružství s nejsmutnějším koncem mimořádně vstřícný.
Primárně je třeba si uvědomit, že s tragickým koncem filmu se vlastně uzavírá i klasická filmová éra, ve které bondovky skutečně představovaly více(či)méně věrné adaptace Flemingových předloh. A V tajné službě Jejího Veličenstva je společně se Srdečnými pozdravy z Ruska jednoznačně nejdoslovnějším přepisem Flemingova narativu.
V obou filmech nalezneme ve vztahu k románovým předlohám dějové a motivační změny, ale struktura vyprávění a vyznění příběhu zůstávají zachovány. Čtenář románů ve filmech slyší stejné repliky, jež četl na stránkách textu, naplno se projevuje Flemingova posedlost detaily a značkami  i Bondovy úsudky (typ kaviáru, ročníky alkoholu, různé zdánlivě nepodstatné znalosti).
Je tak poněkud absurdní, že při globálním pohledu na celou filmovou sérii se mohou jevit oba snímky jako podstatně odlišné od zbytku. O (geniálních, víme?) Srdečných pozdravech z Ruska si povíme za pár týdnů. A jak je to s filmem V tajné službě Jejího Veličenstva?
Ve vztahu k ostatním snímkům série má několik „ale": George Lazenbyho, George Lazenbyho nastupujícího po kanonizovaném Connerym, George Lazenbyho odmítnuvšího další účinkování v sérii, George Lazenbyho vyznávajícího bez jakékoli ironie lásku, George Lazenbyho v dobových košilích a skotském kiltu, George Lazenbyho v manželském chomoutu, George Lazenbyho nad zavražděnou manželkou - a Petera Hunta jako režiséra.
Craig by mohl vyprávět
Myslím, že nepřeháním, když označím za jádro výše zmíněných „ale" George Lazenbyho v hlavní roli. Kromě toho, že neutrpěl hereckým vzděláním, měl především smůlu, protože za většinu těch „ale" prostě nemohl. Connery holt nechtěl hrát (a problém nebyl v penězích, jen nechtěl) a Lazenbyho největší chyba byla, že odmítl další film, aby si na něj diváci zvykli. Zbytek byl v předloze.
Rozhodně si nemyslím, že by Lazenby byl tak špatný Bond, za jakého jej většina považuje (a musím přiznat, že před nějakými desíti až patnácti lety jsem k takovým patřil i já). Connery je prostě jenom jeden - a Moore, Dalton (a to jen pro některé) nebo Brosnan se prosadili až ve chvíli, kdy nastolili  vlastní pojetí. Odlišovat se od filmového kánonu, to fanoušci neodpouští; Craig by mohl vyprávět.
Jenže v roce 1969 měli producenti Saltzman a Broccoli pocit, že je třeba dělat, že vše zůstalo při starém… Zachovat vizáž, styl i návaznost. Na konci předtitulkové sekvence Bondovi ujede ženská, ten se podívá do kamery a pronese: „To by se tomu druhému chlápkovi nestalo." V jednom českém dabingu „vtipně" přeloženo jako: „To by se Connerymu nestalo."
Bond má stejné cigaretové pouzdro jako dřív, vzpomíná na minulé akce atp. Pokus o navození dojmu, že se nic nezměnilo, je všudypřítomný. Lazenbyho tak film dost nevybíravě tlačí do nevděčného srovnání „ten místo Conneryho". Když si ho ale odmyslíte, je v roli vlastně vynikající a zejména v akčních scénách platí za mnohem většího drsňáka, než se kdy podařilo Mooreovi.
Režíruje střihač Hunt
Režisér Peter Hunt byl v 50./60. letech ne moc známý génius střihu. Dělal například na nejslavnější střihové sekvenci ze Srdečných pozdravů z Ruska, ve které si dávají ve vlakovém kupé do držky Bond se zabijákem Grantem.
Jeho střih nedodržoval pravidlo osy, kompoziční návaznosti (velké celky střídal s velkými detaily), měl extrémně krátkou průměrnou délku záběru v akčních scénách - byl revoluční. Do určité míry šlo zdánlivě o slepou větev ve střihu akčního filmu, ale když se k němu poslední bondovky vrací, každý druhý ignorant je krátkozrace obviňuje z kopírování Jasona Bournea.
Peter Hunt v roce 1965 pracoval i na střihu špionážního filmu Případ Ipcress, na kterém se vůbec podílela půlka bondovského štábu. Tam se dostal do týmu s českým kameramanem Ottou Hellerem a společnými silami (kamera/střih) realizovali asi nejperverznější kompozice v dějinách britského žánrového filmu.
V tajné službě Jejího Veličenstva, kterou dostal Hunt na starosti po střihu několika raných bondovek,  je ale trochu jiný případ. Svou „režijní bondovku" sice oficiálně (a pradoxně) nestříhal.
Přesto tu očividně rozvíjel svou metodu prostorově deformativní střihové montáže akčních scén a dodnes tím provokuje diváky, navyklé na zavedené střihové konvence. Naprosto neortodoxně snímané souboje muže proti muži na rozdíl od mnoha jiných filmových rvaček z té doby působí stále strašně syrově i svěže.
Pomalejší tempo, skvělý rytmus
Vyprávění má přitom pomalejší tempo než jiné bondovky, ale to je dáno především strukturou knihy, která podobně střídá milostné scény s vyšetřovatelskými a vyšetřovatelské s akčními. Navzdory více než dvou a čtvrt hodinové délce ale překvapuje film mnohem průbojnějším rytmem než řada Mooreových bondovek (Muž se zlatou zbraní nebo Moonraker).
Navíc se kromě skvělých rvaček divák může těšit na vynikající honičky na lyžích, v autech a na bobové dráze. Lazenby možná nevládne Conneryho macho-šarmem nebo Mooreovou elegancí, ale v akčních scénách je (on/kaskadér) vynikající. Ostatně raději vidět trochu neohrabaného drsňáka, který pekelně dobře dělá svoji práci, než elegána s pofiderním zabijáckým potenciálem.
Lazenby měl navíc štěstí na skvělé herecké partnery: počínaje fantastickou Diannou Riggovou v roli femme fatale Tracy a konče geniálně sardonickým Tellym Savalasem coby jednoznačně nejlepším Blofeldem; Pleasance byl sice větší magor, ale tomu by šlechtický titul nikdo nedal. Lazenby byl herecky mnohem lepší, když se na plátně ocitl s jedním z těch dvou.
Naštěstí je se Savalasem a Riggovou většinu času… nebo se s někým rve, takže scén s hereckým deficitem je naprosté minimum. A závěrečnou scénu uhrál skvěle: Bondovi prostě věříte, že ji miloval a nebyla jen jedna v dlouhé řadě milenek. Možná to funguje ještě lépe než v závěru Casina Royale - snad kvůli šoku uprostřed posvatební idyly, kdy kolem hrdinů nepadají Benátky.
Výjimka, co nic nepotvrdila
Film V tajné službě Jejího Veličenstva se dlouho před Daltonem a ještě delší dobu před Craigem pokusil dostat na plátno Bonda aspoň trochu tak, jak ho Fleming napsal. To trochu vyznívá do ztracena, protože Lazenby nebyl schopen psychologického herectví, jaké podobný krok vyžaduje (třeba výpověď je spíš trapné gesto než důležité rozhodnutí). Ale pokus to byl; na dlouhou dobu poslední.
Lazenby se mohl prosadit, kdyby nepodlehl negativním hlasům, s rolí nesekl, a tak si nepřímo na svou hlavu nenaložil spoustu výtek, které se ho vůbec netýkaly: dobová móda, zamilovanost a smutné vyznění příběhu, zženštilá tajná identita sira Hillaryho, za něhož se Bond část filmu vydává.
Protože si Lazenby ze své role zdaleka nedělal takovou legraci jako Connery/Moore, byl by další - už méně odlišný - bondovský film ideálním testem. Jenže znáte, co se říká o „kdyby".
A tak jediné, co můžete udělat, je dívat se na tuto dodnes vynikající bondovku nikoli optikou srovnání s ostatními bondovskými představiteli, ale jako na unikátní pokus vytvořit ke conneryovkám plnohodnotnou alternativu, která ještě není založená na totálním zlehčení všeho, co ve Flemingovi bylo míněno vážně.

DABING
1.DABING (VHS)
V českém znění: Rudolf Jelínek - George Lazenby (James Bond), Pavel Pípal - Telly Savalas (Ernst Stavro Blofeld), Dagmar Čárová - Diana Rigg (Tracy Di Vicenzo), Miroslav Saic - Gabrielle Ferzetti (Marc Ange Draco), Miriam Kantorková - Ilse Steppat (Irma Bunt), Bohumil Švarc - Bernard Lee (M), Jaroslav Kaňkovský, Jana Mařasová, Jana Altmannová
Zvuk: Jaromír Svoboda
Produkce: Jaromír Šindelář
Překlad: Ivan Němeček
Režie českého znění: Tomáš Tintěra
Vyrobilo: pro Warner Home Video Filmové studio Barrandov, Dabing 199x

2.DABING (Nova, DVD, Blu-ray, ČT, STV)
V českém znění: Pavel Šrom - George Lazenby (James Bond), Jarmila Švehlová - Diana Rigg (Tracy), Pavel Pípal - Telly Savalas (Ernst Stavro Blofeld), Jaroslav Horák - Bernard Horsfall (Campbell) + Brian Grellis (pobočník Sira Hilaryho Braya) + (číšník), Dalimil Klapka - Desmond Llewelyn (Q) + John Gay (Hammond), Soběslav Sejk - Bernard Lee (M), Miroslav Saic - George Baker (Sir Hilary Bray) + Geoffrey Cheshire (Toussaint) + Terence Mountain (Raphael) + Brian Worth (Manuel), Sylva Turbová - Lois Maxwell (slečna Moneypenny), Miriam Kantorková - Ilse Steppat (Irma Buntová) + (starší dáma v kasínu), Daniela Bartáková - Angela Scoular (Ruby), Veronika Gajerová - Catherine Schell (Nancy), Mahulena Bočanová - Virginia North (Olympe) + Sylvana Henriques (jamajská dívka) + Anoushka Hempel (australská dívka) + Ingrid Back (německá dívka), Martina Menšíková - Joanna Lumley (anglická dívka) + Helena Ronee (izraelská dívka), Oldřich Vlach - Yuri Borionko (Grunther), Miloš Hlavica - Gabriele Ferzetti (Marc-Ange Draco), Jan Pohan (titulky)
Překlad: Jan Urbánek
Zvuk: Jan Kacián
Výroba: Karel Kvítek
Produkce: Mirka Rychlá
Úprava dialogů a režie: Tomáš Tintěra
Připravil: Krátký Film Praha a.s.
Vyrobila: ČNTS Nova 1996

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: -
Premiéra USA: 19.10.1969
Premiéra Velká Británie: 18.10.1969 (London) (Royal premiere)
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 1.2.1992 VHS) Warner Home Video
Poprvé na VHS: 1.1.2001 Warner Home Video
Poprvé na DVD: 20.4.2010
Poprvé na Blu-ray: 16.9.2015 Bontonfilm

Náklady (Rozpočet) - $ 82 000 000
Náklady (Rozpočet) - $ 7 000 000

FILMY V SÉRII
Dr. No gastonrolinc.webnode.cz/news/a0276/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie, 1962
Režie: Terence Young, Hrají: Sean Connery, Ursula Andress

Srdečné pozdravy z Ruska gastonrolinc.webnode.cz/news/a0277/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie, 1963
Režie: Terence Young, Hrají: Sean Connery, Daniela Bianchi

Goldfinger gastonrolinc.webnode.cz/news/a0278/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie, 1964
Režie: Guy Hamilton, Hrají: Sean Connery, Gert Fröbe

Thunderball gastonrolinc.webnode.cz/news/a0279/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 1965
Režie: Terence Young, Hrají: Sean Connery, Claudine Auger

Žiješ jenom dvakrát gastonrolinc.webnode.cz/news/a5/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 1967
Režie: Lewis Gilbert, Hrají: Sean Connery, Akiko Wakabajaši
 
V tajné službě Jejího veličenstva gastonrolinc.webnode.cz/news/a3/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie, 1969
Režie: Peter R. Hunt, Hrají: George Lazenby, Diana Rigg

Diamanty jsou věčné gastonrolinc.webnode.cz/news/a4/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie, 1971
Režie: Guy Hamilton, Hrají: Sean Connery, Jill St. John

Žít a nechat zemřít gastonrolinc.webnode.cz/news/a6/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 1973
Režie: Guy Hamilton, Hrají: Roger Moore, Yaphet Kotto

Muž se zlatou zbraní gastonrolinc.webnode.cz/news/a7/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie, 1974
Režie: Guy Hamilton, Hrají: Roger Moore, Christopher Lee

Agent, který mne miloval gastonrolinc.webnode.cz/news/a9/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie, 1977
Režie: Lewis Gilbert, Hrají: Roger Moore, Barbara Bach

Moonraker gastonrolinc.webnode.cz/news/a8/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / Francie, 1979
Režie: Lewis Gilbert, Hrají: Roger Moore, Lois Chiles

Jen pro tvé oči gastonrolinc.webnode.cz/news/a10/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie, 1981
Režie: John Glen, Hrají: Roger Moore, Carole Bouquet

Nikdy neříkej nikdy gastonrolinc.webnode.cz/news/a235/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 1983
Režie: Irvin Kershner, Hrají: Sean Connery, Klaus Maria Brandauer

Chobotnička gastonrolinc.webnode.cz/news/a/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 1983
Režie: John Glen, Hrají: Roger Moore, Maud Adams

Vyhlídka na vraždu gastonrolinc.webnode.cz/news/a2/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 1985
Režie: John Glen, Hrají: Roger Moore, Christopher Walken

Dech života gastonrolinc.webnode.cz/news/a20/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 1987
Režie: John Glen, Hrají: Timothy Dalton, Maryam d'Abo

Povolení zabíjet https://gastonrolinc.webnode.cz/news/a21/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 1989
Režie: John Glen, Hrají: Timothy Dalton, Carey Lowell

Zlaté oko gastonrolinc.webnode.cz/news/a275/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 1995
Režie: Martin Campbell, Hrají: Pierce Brosnan, Sean Bean

Zítřek nikdy neumírá gastonrolinc.webnode.cz/news/a276/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 1997
Režie: Roger Spottiswoode, Hrají: Pierce Brosnan, Jonathan Pryce

Jeden svět nestačí gastonrolinc.webnode.cz/news/a277/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 1999
Režie: Michael Apted, Hrají: Pierce Brosnan, Sophie Marceau

Dnes neumírej gastonrolinc.webnode.cz/news/a278/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 2002
Režie: Lee Tamahori, Hrají: Pierce Brosnan, Halle Berry

Casino Royale gastonrolinc.webnode.cz/news/a0155/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / Česko, 2006
Režie: Martin Campbell, Hrají: Daniel Craig, Eva Green

Quantum of Solace gastonrolinc.webnode.cz/news/a0160/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 2008
Režie: Marc Forster, Hrají: Daniel Craig, Olga Kurylenko

Skyfall gastonrolinc.webnode.cz/news/a0156/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 2012
Režie: Sam Mendes, Hrají: Daniel Craig, Judi Dench

Spectre gastonrolinc.webnode.cz/news/a0157/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 2015
Režie: Sam Mendes, Hrají: Daniel Craig, Christoph Waltz

Není čas zemřít gastonrolinc.webnode.cz/news/neni-cas-zemrit-no-time-to-die-2021-163-velka-britanie-usa-akcni-dobrodruzny-krimi-thriller/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 2021
Režie: Cary Joji Fukunaga, Hrají: Daniel Craig, Rami Malek
 
Tvůrci a herci
Peter R. Hunt (Režie), Albert R. Broccoli (Produkce), Harry Saltzman (Produkce), John Barry (Hudba), Michael Reed (Kamera), John Glen (Střih), Syd Cain (Střih), John Shirley (Střih), - (Casting), Syd Cain (Scénografie), Marjory Cornelius (Kostýmy), Gordon K. McCallum (Zvuk), John W. Mitchell (Zvuk), Basil Newall (Masky), Paul Rabiger (Masky), Richard Maibaum (Scénář), Ian Fleming (kniha) (Předloha), George Lazenby (Herec), Diana Rigg (Herec), Telly Savalas (Herec), Gabriele Ferzetti (Herec), Ilse Steppat (Herec), Lois Maxwell (Herec), George Baker (Herec), Bernard Lee (Herec), Desmond Llewelyn (Herec), Sally Sheridan (Herec), Joanna Lumley (Herec), Jenny Hanley (Herec), Bessie Love (Herec), Peter R. Hunt (Herec), Anouska Hempel (Herec)
 
1969/140/Velká Británie/Akční, Dobrodružný, Krimi, Thriller, Romantický
 
Zajímavost k filmu
- V scéne, keď Bonda naháňajú v horách na lyžiach, čakal štáb spolu s kaskadérom niekoľko dní na priaznivé podmienky, pre natočenie zoskoku s padákom.
- James Bond (George Lazenby) nosí hodinky značky Rolex Submariner a Rolex Chronograph.
- Zatímco ve filmu je Ernst Stavro Blofeld (Telly Savalas) plešatý, v knižní předloze je popisován jako muž, který má  "poměrně dlouhé pečlivě udržované stříbrné vlasy upravené do téměř parádivého účesu".
- Film se natáčel v Portugalsku, Švýcarsku a Velké Británii.
- Do role Tracy byla původně zvažována Brigitte Bardot, která však odmítla kvůli filmu Shalako (1968), kde hrála společně s Seanem Connerym. Kromě ní se uvažovalo také o Jacqueline Bisset a Catherine Deneuve.
- Ve scéně, kde je jeden ze strážných pronásledující Bonda (George Lazenby), rozsekán sněžným pluhem, bylo ve skutečnosti použito tělo mrtvé kozy.
- Scéna, kde Bond (George Lazenby) zjistí, že na něj Tracy (Diana Rigg) čekala v jeho hotelovém apartmá, se od té doby používá jako jedna ze scén při konkurzu na roli Jamese Bonda.
- Poezie, kterou Tracy (Diana Rigg) cituje Blofeldovi (Telly Savalas), je odvozena z projevu ve hře Jamese Elroye Fleckera "The Story of Hassan of Bagdad and How He Came to Make the Golden Journey to Samarkand“.
- Na začiatku filmu, keď James Bond (George Lazenby) pri mori zachráni ženu, ktorá mu v zapätí utečie, povie vetu: „To by sa Connerymu nestalo“. Sean Connery stvárnil agenta 007 pred ním.
- Trezor, ktorý otvára James Bond (George Lazenby), má kombináciu 986326.
- V knižní předloze se Bond setká v restauraci Piz Glora s herečkou Ursulou Andress - představitelkou první bondgirl.
- George Lazenby tu řídí první typ Aston Martinu DBS.
- Jediný Bondův film, který je celý natočen pouze v Evropě a i dějově umístěný pouze sem.
- Režisér Peter R. Hunt stříhal řadu předchozích bondovek, jeho práci zde převzal John Glen.
- Blofeldova klinika - institut pro výzkum alergie - je ve skutečnosti restaurace na vrcholu Schilthorn v Bernských Alpách. Veřejnost sem má přístup pouze lanovkou (z Mürren).
- Piz Gloria byla první otáčivou horskou restaurací na světě a jméno získala právě díky této bondovce.
- Za možnost točit v nedokončené restauraci na alpském vrcholu musela společnost EON složit 125 tisíc dolarů k dokončení stavby a postavit přistávací plochu pro vrtulníky.
- Německý nápis na její stěně, který můžeme zahlédnout během závěrečné bitvy, zní "Spojení přírody a techniky“.
- Jedním z klíčových kandidátů na místo natáčení horských scén byla i slavná Maginotova linie. Nakonec se filmovalo na hoře Schilthorn ve výšce 2970 m.n.m.
- Z Piz Gloria je překrásný výhled na masívy Eigeru (3970 m.n.m.) i Jungfrau (4158 m.n.m.).
 
Odkazy
 
Peter R. Hunt (Režie), Albert R. Broccoli (Produkce), Harry Saltzman (Produkce), John Barry (Hudba), Michael Reed (Kamera), John Glen (Střih), Syd Cain (Střih), John Shirley (Střih), - (Casting), Syd Cain (Scénografie), Marjory Cornelius (Kostýmy), Richard Maibaum (Scénář), Ian Fleming (kniha) (Předloha), George Lazenby (Herec), Diana Rigg (Herec), Telly Savalas (Herec), Gabriele Ferzetti (Herec), Ilse Steppat (Herec), Lois Maxwell (Herec), George Baker (Herec), Bernard Lee (Herec), Desmond Llewelyn (Herec), Sally Sheridan (Herec), Joanna Lumley (Herec), Jenny Hanley (Herec), Bessie Love (Herec), Peter R. Hunt (Herec), Anouska Hempel (Herec)