Zítřek nikdy neumírá / Tomorrow Never Dies (1997/119/Velká Británie, USA/Akční, Dobrodružný, Krimi, Thriller) 72%

24.09.2018 17:46
JEDNOU VĚTOU
„Šílený mediální mogul se snaží mezinárodními incidenty poštvat jednotlivé národy proti sobě. Je na agentu 007, aby jeho plánu zatnul tipec, udělal pár vtípků a osouložil vše, co mu přijde do cesty."

OBSAH
Když se bezohledný mediální magnát (Jonathan Pryce) pokouší destabilizovat světovou ekonomiku přípravou střetu dvou velmocí, jen aby zvýšil zisk svého podniku, musí zasáhnout Bond a zabránit rozpoutání 3. světové války! I díky úchvatné Teri Hatcher a Michelle Yeoh potěší toto supermoderní akční dobrodružství bondovské fanoušky všech generací!(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Velice dobrá součást bondovské série, Brosnan prostě vrátil postavě agenta Jejího Veličenstva to, co jí sebral tragický Timothy Dalton. Ale Connery je zkrátka Connery, i když, ruku na srdce, staré bondovky jsou už přece jen trochu přešlé dobou, a tak je nám třeba "moderního" Bonda, nové krve. A tu představují především čím dál rovnocennější partnerky, ať už na té správné či špatné straně. Tou nejemancipovanější, nepočítám-li Jinx z Die Another Day, je bezpochyby Wai Lin, kterou hraje skvělá Michelle Yeoh. Jonathan Pryce jako Eliott Carver je ve své roli megalomanského mediálního magnáta přímo mistrovský, dočkáme se samozřejmě i super vychytaného BMW a konečně po půl století James Bond vymění věrného Walthera PPK za "zbraň 21. století" (jak tvrdí její výrobce) - Walther P99. A pokud nevíte jak se dá jet na motocyklu s partnerkou, se kterou vás spojuje opravdu silné pouto, mrkněte se na Tomorrow Never Dies. Nebudete litovat. A málem bych zapomněl - titulní píseň, která bohužel poněkud propadla, nazpívala Sheryl Crow. (Gemini) 4*

Novým Bondovým nepřítelem v globálně provázaném světě jsou masmédia. Kvůli nim dokonce poprvé ve své kariéře akceptuje osobu opačného pohlaví coby rovnocennou spoluhráčku (i když - je to stále Bond, kdo řídí). Inspirace hongkongskými akcemi se bohužel neprojevuje tolik, jak by si Michelle Yeoh zasloužila a během závěru jsem jenom nezaujatě vzpomínal, kolik předchozích filmů série končilo podobně (obrovský přepravní prostředek, voda, exploze), přesto jde o zábavu vyšší třídy pro diváky a úspěšné vypořádání se s moderními technologiemi a ženami pro Bonda. 75% Zajímavé komentáře: Marigold, Gemini, choze, ScarPoul, PALINO, mortak (Matty) 4*

V pořadí druhá bondovka s Piercem Brosnanem, kterého jsem si za tu dobu nedokázal oblíbit, i když v historii filmové postavy s názvem James Bond je zapsán písmem zlatým, stejně jako má barvu oko, které jeho život zasáhlo relativně nedávno a proto ho musím brát stejnou měrou jako ostatní představitelé. Ale zpět k příběhu. Osmnáctka je číslo, které se rozhodně neztratí i když...akce je požehnaně, prakticky od začátku až do konce. Nebýt, ale tak neuvěřitelných, splácaných a chvílemi až vtipných scén stálo by rozhodně za to, udržet se v křesle po celý příběh, ale není tomu tak. Nebo tedy, mně se ony akční scény příliš nelíbili. Originální jistě jsou, obrovské také, ale ta nesmyslnost, ta nesmyslnost, která k Bondovi v podání Pierce Brosnana prostě patří. Koneckonců dá se to vydržet a samotná bondgirl Michelle Yeoh příjemně potěší nejedno oko diváka, když už ne ty akčněji založené záběry, tak pohled na ní rozhodně. A proti komu, že to tentokrát Bond bojuje? No, proti muži, který chce vyhlásit válku kvůli sledovanosti, jak řiká samotný James? Sláva a bezmezná moc, to je oč tu běží. Jonathan Pryce ho zahrál relativně dobře, ale už jenom fakt koho hraje docela zarazí, stejně jako celý tento film. Koneckonců, ale také potěší chvilkovými záchvaty suchého humoru, který Pierce Brosnan umí podat s nádechem šarmu, který v sérii byl neméně potřeba a tak rozhodně stojí za to tento film vidět. -- Bonde, Vy jste jak dítě ! (Malarkey) 3*

VELKÁ RECENZE
Svět je opět na pokraji války. Poté, co James Bond zabrání jaderné katastrofě, když těsně před explozí řízené střely "odveze" z místa, kde pašeráci obchodují se zbraněmi, stíhačku s jadernými hlavicemi, je vyslán do čínských vod, aby pátral po vraku britské fregaty Devonshire. Tu potopila neviditelná loď tiskového magnáta Elliota Carvera, který si tak sám vyrábí trháky na titulní stránky svých celosvětově úspěšných novin. To je však pouhý začátek jeho ďábelského plánu. Carver chce totiž vyprovokovat válku mezi Čínou a Británií, protože to teprve bude ten pravý trhák na titulní stranu, navíc se mu tak konečně podaří proniknout na čínský mediální trh, který jediný zatím odolává jeho nadvládě.
Bondovi se podaří proniknout do Carverovy blízkosti a s pomocí jeho manželky, své bývalé přítelkyně Paris, se zmocní vysílače GPS, kterým Carver zmátl navigační přístroje Devonshiru a navedl loď do čínských vod. Ještě zdatnější pomocnici získá v čínské agentce Wai Lin, která pracuje na stejném případu. Zpočátku pracují na vlastní pěst, a jen se na svých misích potkávají, později, když je Caerver dopadne, jsou nuceni začít spolupracovat. Připoutáni k sobě želízky, uniknou z Carverova mrakodrapu, kde je měla čekat dlouhá a bolestivá smrt (Carver nezapomněl, jak mu Bond "vylepšil" zahájení celosvětového satelitního vysílání, když v nejlepším vypnul proud).
Zjistí, že do všeho je zapleten také čínský generál Čeng, který se chce zmocnit vlády nad Čínou. Podaří se jim vypátrat Carverovu neviditelnou loď, ze které se Carver dvěma raketami, vypálenými na čínskou a anglickou flotilu, chystá rozpoutat válečný konflikt. Tentokrát má opravdu naspěch, protože noviny se zprávou o vypuknutí války už se tisknou. Jenže tu ještě Bond s Way Lin, kterým se podaří proniknout na palubu, způsobit zmatek a upozornit obě flotily na hrozící nebezpečí.
18. v pořadí a 2. s Piercem Brosnanem, která má grády a neuvěřitelný adrenalin. Bondovská 90. léta mají zkrátka nové vyznění a nový zvuk. M (od předchozího snímku je to žena) stále není ve své kanceláři a pohybuje se v řídícím středisku a více se zapojuje do děje s Moneypenny na blízku. Ten tentokrát ovlivňuje bezohledný mediální magnát, který se pokusí destabilizovat světovou ekonomiku, jen aby si zvýšil zisk svého podniku. Zašel tak daleko, že hrozí rozpoutání 3. světové války a tak James Bond má opět plné ruce práce. Q mu přidělí nedobytné auto, což si myslím, že je největší slabinou tohoto snímku. Padouši se skutečně do ně nedostanou ani za pomoci těžkého kladiva či zbraní, ale když v něm Bond po chvíli prchá, bez problémů je prostřeleno přední a zadní sklo. To stojí za vysvětlení. Naopak vrcholem je únik na motorce společně s ' Michelle Yeoh', jejímž příchodem na scénu nastoupila akce v HK stylu. Scéna s helikoptérou těsně nad zemí sekající velkým rotorem tržiště bere dech. A tak se Bond nezadržitelně dere kupředu až k závěrečné tvrdé přestřelce. HK styl dává bondovce nový akční náboj. Jakoby byl poradcem John Woo. Pro akční fanoušky vznikl vynikající bondovský film, jaký tu ještě nebyl.

Ocenění:
Golden Globes
1998 - Sheryl Crow (Nejlepší originální píseň) (nominace)

European Film Awards
1998 - Pierce Brosnan (Cena za výjimečný přínos světovému filmu (nominace)

DABING
1. DABING (VHS, DVD, Blu-ray, ČT)
V českém znění: Vladislav Beneš - Pierce Brosnan (James Bond), Ilona Svobodová - Michelle Yeoh (Wai lin), Pavel Rímský - Jonathan Pryce (Elliot Carver), Jiří Plachý - Ricky Jay (Nehry Gupta), Martina Hudečková - Teri Hatcher (Paris Carverová), Dalimil Klapka - Geoffrey Palmer, Vincent Schiavelli, Desmond Llewelyn (admirál Roebuck, dr. Kaufman, Q), Pavel Vondra - Götz Otto (Stamper), Martin Kolár - Colin Salmon (Robinson) + Colin Stinton (Dr. Dave Greenwalt), Hana Talpová - Judi Dench (M), Sylva Sequensová - Samantha Bond (Moneypenny), Miloš Vávra - Joe Don Baker (Jack Wade), Helena Dytrtová, Michal Pavlata - Julian Fellowes (ministr obrany), Radovan Vaculík, Pavel Šrom, Jiří Zavřel, Filip Jančík, Pavel Soukup (kapitán potopené lodi), Bohdan Tůma (Titulky) a další
Překlad: Nikola Bruder
Zvuk: Jiří Zajdl
Produkce: Jiří Beránek
Dialogy a režie českého znění: Jitka Tošilová
Vyrobila: Společnost AVF Studio Zero pro Warner Home Video 1998

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 1.1.1998 Bontonfilm
Premiéra USA: 19.12.1997 United Artists
Premiéra Velká Británie: 12.12.1997
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 7.9.1998 Warner Home Video
Poprvé na VHS: 1.11.1998 Warner Home Video
Poprvé na DVD: 25.1.2010 PB Publishing
Poprvé na Blu-ray: 26.9.2012 Bontonfilm

Tržby v ČR - Kč 5 738 337
Tržby celkem - $ 333 011 068
Návštěvnost v ČR 93 964
Náklady (Rozpočet) - $ 110 000 000
 
FILMY V SÉRII
Dr. No gastonrolinc.webnode.cz/news/a0276/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie, 1962
Režie: Terence Young, Hrají: Sean Connery, Ursula Andress

Srdečné pozdravy z Ruska gastonrolinc.webnode.cz/news/a0277/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie, 1963
Režie: Terence Young, Hrají: Sean Connery, Daniela Bianchi

Goldfinger gastonrolinc.webnode.cz/news/a0278/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie, 1964
Režie: Guy Hamilton, Hrají: Sean Connery, Gert Fröbe

Thunderball gastonrolinc.webnode.cz/news/a0279/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 1965
Režie: Terence Young, Hrají: Sean Connery, Claudine Auger

Žiješ jenom dvakrát gastonrolinc.webnode.cz/news/a5/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 1967
Režie: Lewis Gilbert, Hrají: Sean Connery, Akiko Wakabajaši

Diamanty jsou věčné gastonrolinc.webnode.cz/news/a4/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie, 1971
Režie: Guy Hamilton, Hrají: Sean Connery, Jill St. John

Žít a nechat zemřít gastonrolinc.webnode.cz/news/a6/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 1973
Režie: Guy Hamilton, Hrají: Roger Moore, Yaphet Kotto

Muž se zlatou zbraní gastonrolinc.webnode.cz/news/a7/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie, 1974
Režie: Guy Hamilton, Hrají: Roger Moore, Christopher Lee

Agent, který mne miloval gastonrolinc.webnode.cz/news/a9/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie, 1977
Režie: Lewis Gilbert, Hrají: Roger Moore, Barbara Bach

Moonraker gastonrolinc.webnode.cz/news/a8/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / Francie, 1979
Režie: Lewis Gilbert, Hrají: Roger Moore, Lois Chiles

Jen pro tvé oči gastonrolinc.webnode.cz/news/a10/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie, 1981
Režie: John Glen, Hrají: Roger Moore, Carole Bouquet

Nikdy neříkej nikdy gastonrolinc.webnode.cz/news/a235/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 1983
Režie: Irvin Kershner, Hrají: Sean Connery, Klaus Maria Brandauer

Chobotnička gastonrolinc.webnode.cz/news/a/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 1983
Režie: John Glen, Hrají: Roger Moore, Maud Adams

Vyhlídka na vraždu gastonrolinc.webnode.cz/news/a2/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 1985
Režie: John Glen, Hrají: Roger Moore, Christopher Walken

V tajné službě Jejího veličenstva gastonrolinc.webnode.cz/news/a3/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie, 1969
Režie: Peter R. Hunt, Hrají: George Lazenby, Diana Rigg

Dech života gastonrolinc.webnode.cz/news/a20/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 1987
Režie: John Glen, Hrají: Timothy Dalton, Maryam d'Abo

Povolení zabíjet gastonrolinc.webnode.cz/news/a21/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 1989
Režie: John Glen, Hrají: Timothy Dalton, Carey Lowell

Zlaté oko gastonrolinc.webnode.cz/news/a275/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 1995
Režie: Martin Campbell, Hrají: Pierce Brosnan, Sean Bean

Zítřek nikdy neumírá gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/a276/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 1997
Režie: Roger Spottiswoode, Hrají: Pierce Brosnan, Jonathan Pryce

Jeden svět nestačí gastonrolinc.webnode.cz/news/a277/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 1999
Režie: Michael Apted, Hrají: Pierce Brosnan, Sophie Marceau

Dnes neumírej gastonrolinc.webnode.cz/news/a278/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 2002
Režie: Lee Tamahori, Hrají: Pierce Brosnan, Halle Berry

Casino Royale gastonrolinc.webnode.cz/news/a0155/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / Česko, 2006
Režie: Martin Campbell, Hrají: Daniel Craig, Eva Green

Quantum of Solace gastonrolinc.webnode.cz/news/a0160/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 2008
Režie: Marc Forster, Hrají: Daniel Craig, Olga Kurylenko

Skyfall gastonrolinc.webnode.cz/news/a0156/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 2012
Režie: Sam Mendes, Hrají: Daniel Craig, Judi Dench

Spectre gastonrolinc.webnode.cz/news/a0157/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 2015
Režie: Sam Mendes, Hrají: Daniel Craig, Christoph Waltz

Není čas zemřít gastonrolinc.webnode.cz/news/neni-cas-zemrit-no-time-to-die-2021-163-velka-britanie-usa-akcni-dobrodruzny-krimi-thriller/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 2021
Režie: Cary Joji Fukunaga, Hrají: Daniel Craig, Rami Malek
 
Tvůrci a herci
Roger Spottiswoode (Režie), Barbara Broccoli (Produkce), Michael G. Wilson (Produkce), David Arnold (Hudba), Robert Elswit (Kamera), Michel Arcand (Střih), Dominique Fortin (Střih), Debbie McWilliams (Casting), Allan Cameron (Scénografie), Lindy Hemming (Kostýmy), Norma Webb (Masky), Amanda Knight (Masky), Tricia Cameron (Masky), Martin Evans (Zvuk), Chris Munro (Zvuk), Bruce Feirstein (Scénář), Ian Fleming (kniha) (Předloha), Pierce Brosnan (Herec), Jonathan Pryce (Herec), Michelle Yeoh (Herec), Teri Hatcher (Herec), Ricky Jay (Herec), Götz Otto (Herec), Joe Don Baker (Herec), Vincent Schiavelli (Herec), Judi Dench (Herec), Desmond Llewelyn (Herec), Samantha Bond (Herec), Colin Salmon (Herec), Geoffrey Palmer (Herec), Julian Fellowes (Herec), Colin Stinton (Herec), Philip Kwok (Herec), Christopher Bowen (Herec), Gerard Butler (Herec), Michael Byrne (Herec), Hugh Bonneville (Herec), Brendan Coyle (Herec), Rolf Saxon (Herec), Anthony Green (Herec), Eoin McCarthy (Herec), Julian Rhind-Tutt (Herec), Jason Watkins (Herec), Antje Schmidt (Herec), Ian Boo Khoo (Herec), Al Matthews (Herec), Nina Young (Herec), Kacee DeMasi (Herec)
 
1997/119/Velká Británie, USA/Akční, Dobrodružný, Krimi, Thriller
 
Zajímavost k filmu
- James Bond (Pierce Brosnan) nosí hodinky značky Omega Seamaster Professional.
- Ve scéně, kdy radarem nezachytitelná loď nejprve v čínských vodách potopí britskou fregatu a poté sestřelí jeden ze dvou hlídkujících čínských Migů, se objevil opět letoun L-39ZA. Není to ale celý letoun L-39ZA. Na pár sekund se ukáže horní okraj palubní desky zadní kabiny letounu doplněný o nesmyslnou červenou žárovku, která má imitovat zachycení letounu jako cíle letící raketou.
- Pro natáčení některých detailů letových scén používali filmaři i samotnou přední část trupu. Fragment trupu byl vybaven přípravkem, na který bylo možné v několika polohách upevnit kamery.
- Místo Pierce Brosnana létal ve filmu pilot Ladislav Šnýdr. V Aero Vodochody tehdy pracoval jako vedoucí zkušební pilot. Ladislav Šnýdr s letounem L-39ZA přiletěl na letiště v Pyrenejích z ČR. Zpět do ČR letěl s letounem zkušební pilot Vladimír Kvarda. Na natáčení letových scén se ještě podíleli piloti Mark Hanna z Británie a Rolf Muem z Norska.
- Aero Vodochody bylo začátkem roku 1997 anglickou produkční firmou EON požádáno o pronájem dvou letounů L-39ZA včetně pozemního personálu a pilotů pro natáčení létání v horách včetně imitace přistání na horském letišti a vzdušných soubojů. Po jednáních bylo rozhodnuto, že Aero poskytne pro natáčení jeden letoun a potřebný pozemní tým mechaniků. Na natáčení byly použity celkem tři letouny L-39ZA. Jeden z Aera Vodochody (výrobní číslo 5321), se kterým se natáčely létací scény, a dva letouny v minulosti používané letectvem NDR (výrobní čísla 1002 a 1013). Letouny z NDR posloužily jen k natočení záběrů, jak popojíždějí na letišti.
- Letiště, které se ve filmu nachází "někde na Kavkaze", se ve skutečnosti nachází ve francouzských Pyrenejích poblíž španělských hranic. Letiště se jmenuje Peyragudes Altiport, je ve svahu pod horským střediskem Peyresourde a slouží pro provoz vrtulníků a malých sportovních letounů. Délka dráhy letiště je 340 m a výškový rozdíl mezi jednotlivými konci letiště je 47 m.
- Při honičce na motorce se v záběru objeví nákladní vůz IFA, vyrobený v NDR, důvěrně známý i z našich silnic.
- Názov filmu sa objaví až v 10. minúte.
- Ve scéně, kdy je před Carvera (Jonathan Pryce) předveden Bond (Pierce Brosnan) s Lin (Michelle Yeoh), je na pozadí možné spatřit novinový titulek "Empire WILL Strikes Back", což odkazuje na druhý díl původní trilogie Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980).
- Loď Elliota Carvera (Jonathan Pryce) skutečně existuje. Jmenuje se Sea Shadow a jedná se o experimentální stealth plavidlo amerického námořnictva. Postavila ji firma Lockheed Martin, která sestrojila například také stealth letoun F-117 Nighthawk či špionážní SR-71 Balckbird. Závěrečná scéna filmu pak byla natočena v doku HMB-1, který sloužil k ochraně loďi Sea Shadow před špionážními satelity. Na přelomu dubna a května 2012 bylo Sea Shadow společně s dokem HMB-1 prodáno v aukci za 100 420 amerických dolarů. Kupec byl povinen dát je do šrotu. Důvodem prodeje byly složité administrativní podmínky pro umístění v muzeu.
- Rozpočet stúpol takmer na dvojnásobok budgetu Zlatého oka, no za prvý víkend v Spojených štátoch amerických film zarobil 25 miliónov dolárov. Teda o 3 menej ako Zlaté oko. Potom ho však na tržbách v USA predstihol. V Európe zarobil Zajtrajšok o 30 miliónov menej než Zlaté oko a jeho globálny kasový zisk dosiahol cca 343,3 milióna dolárov.
- Cameo bondovského scenáristu Michaela G. Wilsona: Tom Wallace, viceprezident Carverovej spoločnosti na videokonferencii. Práve jeho Carver poverí, aby vydieral prezidenta Spojených štátov pomocou videokazety, na ktorej je zachytený s istou roztlieskávačkou.
- Vo Veľkej Británii boli z filmu vystrihnuté niektoré akčné scény a z iných boli aspoň odstránené alebo stlmené zvuky boja...
- Sheryl Crow za úvodnú pieseň nominovali na Zlatý glóbus a Grammy.
 
Odkazy