Spectre / Spectre (2015/150/Velká Británie, USA/Akční, Dobrodružný, Krimi, Thriller) 81%

05.08.2018 09:19
JEDNOU VĚTOU
„James Bond dostane záhadný odkaz z minulosti, který ho přivede na stopu známé zločinecké organizace. Postupně rozplétá složitou pavučinu lží, aby nakonec odhalil děsivou pravdu o SPECTRE."

OBSAH
Po útoku Raoula Silvy na MI6 uvede mystická zpráva do pohybu události, které přinutí Jamese Bonda opět čelit tváří v tvář zlověstné organizaci známé jako SPECTRE. Zatímco Gareth Mallory, nově jmenovaný M, pokračuje v boji proti politickým tlakům, které ohrožují budoucnost MI6, Bond zjistí, že jediný způsob, jak odhalit síť spiknutí, je ochránit nevinnou dceru mocného nepřítele. Během sledování horké stopy z Mexika do Itálie, Rakouska a Maroka je nucen pracovat mimo své kompetence a je vtažen do konfrontace s nepřítelem ze své minulosti. Postupně tak rozplétá složitou pavučinu lží, aby nakonec odhalil děsivou pravdu o SPECTRE.

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Není to tak temný jako Skyfall. Vlastně je to objektivně o dost slabší, jak Skyfall. Na druhou stranu, James Bond je tady jak chodící robot. Sejme každýho, kdo se na něj křivě podívá. Nic ho nezastaví a tím doslova myslím, že NIKDO. Počítejte tedy s tím, že je to tedy ještě horší...než obvykle. A k tomu hlásí o sto šest. I když v tom nejsou emoce, tak je v tom ta devadesátková vostrost starýho akčního hrdiny, kterou jsem snad v žádné jiné Bondovce s Danielem ještě neviděl. Škoda jen neskutečně ucajdané titulní skladby, která je otravná jak půlnoční déšť. Stejně tak ani dominantní nepřítel Christoph Waltz nebyl tak strašidelnej. Jediné silné plus je Léa Seydoux, která mi sem prostě sedla. Možná i proto, že už o ní vím delší dobu a hezky se na ní kouká. Trošku jiná Bondovka, ale v rámci starých dobrých akčňáren splnila můj dlouhou dobu chtěný sen. (Malarkey) 4*

Tak tohle bylo dlouhý jak cesta do Mukačeva a zpátky. Sam Mendes umí pracovat z obrazem to ano, ale pokud jde o jednotlivý scény zapoměl zřejmě na kouzelné slovíčko "stop" a tak Spectre působí zbytečně natahovaně. Osobnost hlavního padoucha, ale bohužel i bond girl je na úrovni papírovýho kelímku. Obě postavy jsou scénaristiky naprosto odfláklé, navíc Waltzova herecké invence je jen trapná kopie z Djanga a Panchartů. Závěrečné finále nám už předved Usain Bolt na atletickým mistroství ve Vítkovicích, takže tady se nadšení taky zrovna nekoná. Profesionálně natočená rutina ze který jsem ještě teď nervozní jak klokan na trampolíně. (Enšpígl) 3*

Vodkou a martini nasáklý papírový drak si zatančil v oku hurikánu, prolétl se ruinami i vznešenými nádvořími své bohaté minulosti, projevil nadhled ryze mooreovský a ačkoliv Aston Martin letěl do Tibery a Walther PPK do Temže, staromilským způsobem se vrátil ke své triviální podstatě. Když i reálný svět patří mocichtivým hlavonožcům a jejím chapadlům jako je pan Moriarty (vlastně C), není nic lepšího, než se upnout k iluzornímu světu, kde Bůh chránící své královny chodí zásadně ve smokingu.. Scházela mi Campbellem nastolená linie osudovosti (jediný „touching“ odchod byla Blofeldova číča a to ještě nevíme jistě) i Deakinsova ikonická vizualizace; stále stejně tančeným rakouským valčíkem naopak začínám být trochu přesycen. Zatímco sebevědomý Skyfall vyrostl až k nebi, Spectre se vrátil ke kořenům. Pořád se však dívám na jeden a tentýž strom, jehož každý další letokruh je přiblížením k věčnosti.. (Gilmour93) 4*

VELKÁ RECENZE
Odevšad v posledních několika dnech slyšíte, že je s novou bondovkou něco špatně. Už to prý není ono. Stroj na univerzální divácké blaho, promazávaný stamiliony dolarů, se podle recenzentů zaseknul. A co vlastně tenhle zádrhel způsobilo a vyplatí se vůbec chodit do kina a čelit jistému rozčarování? V následující recenzi si to hezky rozebereme. Nemusíte se bát, nebudeme mluvit o tom, kdo ve filmu hladí kočku, kdo naopak preferuje krysy, nebo kolik odhalených bradavek (ať už mužských či ženských) lze v dvouapůlhodinové stopáži napočítat. Žádné spoilery, jen prostá fakta a malé ohlédnutí za craigovskými eskapádami a sérií jako takovou. Abychom totiž Spectre a jeho zmatečné povrchnosti porozuměli, musíme jít trochu do hloubky.
Z hlediska byznysu je Bond naprosto ukázkovou plnotučnou frančízou, kterou je potřeba obhospodařovat s citem. Trochu jako nedávno Harryho Pottera, v němž režiséři plnili spíše pasivnější roli vykonavatelů - někteří dokázali něco ze svých trademarků publiku prodat, jiní jen poslušně plnili rozkazy. Tak trochu jako když děláte svíčkovou, tu a tam si můžete dovolit drobný ústupek, ale pořád je to maso, omáčka a pět knedlíků. Jakmile vyměníte maso za sójové granule, omáčku za salát a knedlíky za kuskus, začnou se diváci bouřit. O tom, jak radikálně se bondovská svíčková měnila v průběhu pěti dekád, by se dal sepsat výživný článek, ale změny to byly postupné a vždy souvisely s aktuálními trendy nebo výměnou hlavních představitelů.
Craigovky v tomto směru představují novou kapitolu. Po Casinu Royale, které přepsalo pravidla a resetovalo Bondovo nastavení do pozice gadgety a zlozvyky nezatíženého agenta mlíčňáka, co se snadno nechá zranit nikoliv olovem, ale dívčím úskokem, se z bondovek jaksi stala autorská série. Producenti najednou místo poslušných řemeslníků začali sahat po zkušených režisérech, co si libují v charakterních dramatech, a svěřili jim stovky milionů dolarů. Je to jako půjčit klíčky od nového Ferrari člověku, co řídí Fabii a vlastně auta ani nemá rád. Quantum of Solace můžeme označit za velkolepý smyk směrem k nejbližší škarpě, zatímco Skyfall zas za přehnanou korekci, která i přes souhlasné mručení diváků vede spíše ke zhoršení situace. Bond se utrhl ze řetězu a míří neznámo kam. A za volantem zjevně nikdo nesedí.
Ne, to není přesné. O volant se v zákulisí Spectre očividně pere Mendes s producenty. Odklon k tradičnější formě bondovky a definitivnímu usazení nového 007 ve starých kolejích je tu patrný. Nový M Ralpha Fiennese je víc od rány a tváří v tvář novému uspořádání špiónského zákulisí představuje spolu s Bondem onu starou školu, Q konečně vytahuje z rukávu víc než chytré hodinky a hlavní záporák se může pochlubit nejen stylovým úkrytem a hnutou povahou, ale i kýčovitě supersilným poskokem, co jako mlčenlivá zeď ze svalových vláken trpělivě prohazuje Bonda skrz jednu stěnu za druhou. Rychlá auta, drsní muži, svůdné ženy... jde si vůbec na něco stěžovat? Ne tak rychle, dámy a pánové. Pořád jsme v craigovském vesmíru, s původními scenáristy, takže tahle snaha o dějový damage control je pevně ukotvena v síti, kterou si na sebe bondovky v posledních letech samy upletly.
Je to síť plná traumat, protože craigovky nám představily tajného agenta obtěžkaného svědomím. Profesionálního zabijáka ve službách Anglie, vdovce po mnoha osudových ženách, truchlivého superhrdinu, který si na rozdíl od svých nula nula předchůdců nemůže užívat zaměstnanecké benefity s pohrdavou nadsázkou a vtipem v koutku úst. Ne, Craigův Bond je podobnější Jacku Bauerovi nebo Batmanovi - neustále ho žere, kolik krve mu mezi prsty proteče, aby byly ochráněny staré dobré západní hodnoty. A dávají mu to sežrat nejen všichni záporáci, dává si to sežrat hlavně on sám. Bloumá po opuštěném bytě, chlastá a při každém možné příležitosti by nejradši ze služby utekl, než se mu ruce rozklepou natolik, že už netrefí ani stodolu.

Tahle krize Bondovy identity, ve které se Mendes tak ochotně hnípe, navíc přichází v období, kdy se "bondovským" filmům tak moc daří - Kingsman vyloženě surfuje na vlně toho, že je hrozně cool si v teenage věku hrát na toho správného Bonda, Krycí jméno U.N.C.L.E. zas brnká na povrchní, ale dostatečně dynamickou a svůdnou retro vlnu, a Mission: Impossible nám po americku radí splíny hlavně příliš neřešit, protože záchrana světa prostě nepočká. A my tu přitom máme hrdinu, kterého práce vyloženě štve a nebýt nevyřízených účtů, pravděpodobně by se zašil na nějakém exotickém ostrově a uchlastal se k smrti. Jenže je tu nejen odkaz původní M, ale především pátrání, které Bonda zavede zpátky do jeho dětství.
Mohl bych tu teď ve třech větách rozebrat, jak je scénář Spectre strašlivě patetický a jak se mi příčí, že tvůrci zametli původní organizaci Quantum jen proto, aby z ní udělali nějakou prašivou pobočku tajemného Spectre (kteroužto organizaci pravděpodobně čeká stejně uspěchaný a křečovitý postup). Je neuvěřitelné, jak neomaleně lze v tak nesmyslně velkorysé stopáži zacházet s jednotlivými pojítky. A když se nad vývojem událostí zamyslíte a ukážete si prstem na "autora vší Jamesovy bolesti", buď si naivně řeknete "no není ten svět malej?" nebo prostě jen sprásknete ruce a začnete pátrat po tom, jestli Spectre nepsali ti samí lidé jako čtvrté Transformery.
Ne, nemusíte googlovat. Logan, Purvis a Jade jsou s bondovkami už druhou dekádu, což by mělo znamenat, že dovedou udržet niť. Bohužel se tak neděje, protože jediné co tu drží lajnu je Jamesova ochota kráčet do stále stejných pastí, zamilovávat se do nesprávných žen (ano, zamilovávat, to není překlep!) a doufat v řešení shůry, kdykoliv se ocitne v očividně bezvýchodné situaci. Snaha zodpovědět všechny otázky předchozích filmů dělá ze Spectre hodně rozvážnou bondovku, ve které se víc mluví než jedná, která je dramatická (humor opět chybí, ale to u Mendese nepřekvapí), ale nikoliv chytrá.
Především je ale příliš dlouhá a s přibývajícími minutami odhaluje slabiny scénáře i nešťastného dramaturgického timingu. Scény na sebe rychle přestávají navazovat a stávají se jen nositelem product placementu, případně bagatelizovaného sdělení, které často hraničí s parodií (kdykoliv dojde po akční scéně na sex bez jakéhokoliv intermezza). Bond se pak v závěru stává nevypočitatelnou figurkou, která střílí pěšáky jako na střelnici. Jeho postava se divákovi duševně ztratí před očima, stane se vedlejší rolí, do které se na půl plynu hrající záporák Christopha Waltze nemá jak opřít. Mnohem zajímavější je tak nemluvná hora masa v podání Davea Bautisty nebo civilní podpora z MI6 v podání M, Q, a Moneypenny. To jsou skuteční hrdinové, kteří se spolu s publikem celou stopáž marně snaží odhadnout, co v nejbližších minutách Bond zase vymňoukne.
Ale budiž, sto lidí, sto chutí. Kdyby Spectre po dvou hodinách stopáže skončilo na dně jistého kráteru, dalo by se vedle Quantum of Solace považovat za další bondovku, která se odklonila od zavedeného kurzu. Nebylo by to poprvé ani naposled, co Bond odehrál zápas bez branek. Jenže letmý pohled na hodinky naznačí, že máme ještě třicetiminutové prodloužení. A během něj se teprve začne bondovský svět otřásat v základech.
Ono finále totiž působí tak křečovitě a školácky, že Bonda vrací do středověku. Všechno, co Campbell oddřel v Casinu Royale, je rázem fuč. Hloupoučká akční scéna jak z páté Smrtonosné pasti, dokonale zahozená šance na skutečně originální kličku s bondgirl i záporákem, ale především ona nevysvětlitelná touha všechno rychle a zkratkovitě uzavřít, za cenu toho, že kromě neužitečného balastu pošlu k čertu i to nejcennější, co série má - hrdinu, kterého lze obdivovat a nikoliv litovat. Jamese Bonda, který je idolem a nikoliv troskou. Agenta, co zachrání svět, ale především sám sebe.
Přesto si do toho kina zajděte. Spectre je totiž cenná lekce z toho, že ani všechny peníze světa a šikovné ruce za kamerou vám nepomohou, když nemáte jasnou vizi a ještě k tomu si spletete příběh s produktem.

Ocenění:
Academy Awards
2016 - Píseň

Golden Globes
2016 - Nejlepší originální píseň

European Film Awards
2016 - Sam Mendes (Cena diváků) (nominace)

DABING
V českém znění: Jiří Dvořák - Daniel Craig (James Bond), Igor Bareš - Christoph Waltz (Ernst Stavro Blofeld / Franz Oberhauser), Anna Brousková - Léa Seydoux (Dr. Madeleine Swannová), David Matásek - Ralph Fiennes (M), Simona Postlerová - Monica Bellucci (Lucia), Ondřej Brzobohatý - Ben Whishaw (Q), Jana Stryková - Naomie Harris (Eve), Libuše Švormová - Judi Dench (M), Filip Čáp - Rory Kinnear (Tanner), Petr Lněnička - Andrew Scott (C), Petr Pospíchal - Jesper Christensen (pan White), Martin Kubačák - Dave Bautista (Hinx), Kristýna Valová - Stephanie Sigman (Estrella), Ladislav Cigánek - Ian Bonar (asistent Q), Ivo Hrbáč - Marc Zinga (Moreau)], Petr Neskusil - Tam Williams (přítel Moneypenny), Jan Szymik - Alessandro Cremona (Marco Sciarra)
Překlad: Zdeněk Hofmann
Produkce: Pavla Draxlerová
Zvuk: Luděk Polifka
Dialogy a režie: Vladimíra Wildová
Natočilo Barrandov Studio a.s. 2015

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 5.11.2015 Forum Film CZ
Premiéra USA: 6.11.2015 Columbia Pictures US
Premiéra: Velká Británie: 26.10.2015 Sony Pictures International UK
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 9.3.2016 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: 9.3.2016 Bontonfilm

Tržby v ČR - Kč 59 870 212
Tržby celkem - $ 880 674 609
Návštěvnost v ČR 420 420
Náklady (Rozpočet) - $ 245 000 000
 
FILMY V SÉRII
Dr. No gastonrolinc.webnode.cz/news/a0276/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie, 1962
Režie: Terence Young, Hrají: Sean Connery, Ursula Andress

Srdečné pozdravy z Ruska gastonrolinc.webnode.cz/news/a0277/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie, 1963
Režie: Terence Young, Hrají: Sean Connery, Daniela Bianchi

Goldfinger gastonrolinc.webnode.cz/news/a0278/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie, 1964
Režie: Guy Hamilton, Hrají: Sean Connery, Gert Fröbe

Thunderball gastonrolinc.webnode.cz/news/a0279/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 1965
Režie: Terence Young, Hrají: Sean Connery, Claudine Auger

Žiješ jenom dvakrát gastonrolinc.webnode.cz/news/a5/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 1967
Režie: Lewis Gilbert, Hrají: Sean Connery, Akiko Wakabajaši
 
V tajné službě Jejího veličenstva gastonrolinc.webnode.cz/news/a3/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie, 1969
Režie: Peter R. Hunt, Hrají: George Lazenby, Diana Rigg

Diamanty jsou věčné gastonrolinc.webnode.cz/news/a4/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie, 1971
Režie: Guy Hamilton, Hrají: Sean Connery, Jill St. John

Žít a nechat zemřít gastonrolinc.webnode.cz/news/a6/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 1973
Režie: Guy Hamilton, Hrají: Roger Moore, Yaphet Kotto

Muž se zlatou zbraní gastonrolinc.webnode.cz/news/a7/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie, 1974
Režie: Guy Hamilton, Hrají: Roger Moore, Christopher Lee

Agent, který mne miloval gastonrolinc.webnode.cz/news/a9/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie, 1977
Režie: Lewis Gilbert, Hrají: Roger Moore, Barbara Bach

Moonraker gastonrolinc.webnode.cz/news/a8/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / Francie, 1979
Režie: Lewis Gilbert, Hrají: Roger Moore, Lois Chiles

Jen pro tvé oči gastonrolinc.webnode.cz/news/a10/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie, 1981
Režie: John Glen, Hrají: Roger Moore, Carole Bouquet

Nikdy neříkej nikdy gastonrolinc.webnode.cz/news/a235/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 1983
Režie: Irvin Kershner, Hrají: Sean Connery, Klaus Maria Brandauer

Chobotnička gastonrolinc.webnode.cz/news/a/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 1983
Režie: John Glen, Hrají: Roger Moore, Maud Adams

Vyhlídka na vraždu gastonrolinc.webnode.cz/news/a2/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 1985
Režie: John Glen, Hrají: Roger Moore, Christopher Walken

Dech života gastonrolinc.webnode.cz/news/a20/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 1987
Režie: John Glen, Hrají: Timothy Dalton, Maryam d'Abo

Povolení zabíjet gastonrolinc.webnode.cz/news/a21/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 1989
Režie: John Glen, Hrají: Timothy Dalton, Carey Lowell

Zlaté oko gastonrolinc.webnode.cz/news/a275/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 1995
Režie: Martin Campbell, Hrají: Pierce Brosnan, Sean Bean

Zítřek nikdy neumírá gastonrolinc.webnode.cz/news/a276/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 1997
Režie: Roger Spottiswoode, Hrají: Pierce Brosnan, Jonathan Pryce

Jeden svět nestačí gastonrolinc.webnode.cz/news/a277/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 1999
Režie: Michael Apted, Hrají: Pierce Brosnan, Sophie Marceau

Dnes neumírej gastonrolinc.webnode.cz/news/a278/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 2002
Režie: Lee Tamahori, Hrají: Pierce Brosnan, Halle Berry

Casino Royale gastonrolinc.webnode.cz/news/a0155/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / Česko, 2006
Režie: Martin Campbell, Hrají: Daniel Craig, Eva Green

Quantum of Solace gastonrolinc.webnode.cz/news/a0160/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 2008
Režie: Marc Forster, Hrají: Daniel Craig, Olga Kurylenko

Skyfall gastonrolinc.webnode.cz/news/a0156/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 2012
Režie: Sam Mendes, Hrají: Daniel Craig, Judi Dench

Spectre gastonrolinc.webnode.cz/news/a0157/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 2015
Režie: Sam Mendes, Hrají: Daniel Craig, Christoph Waltz

Není čas zemřít gastonrolinc.webnode.cz/news/neni-cas-zemrit-no-time-to-die-2021-163-velka-britanie-usa-akcni-dobrodruzny-krimi-thriller/
Akční / Dobrodružný, Velká Británie / USA, 2021
Režie: Cary Joji Fukunaga, Hrají: Daniel Craig, Rami Malek
 
Tvůrci a herci
Sam Mendes (Režie), Barbara Broccoli (Produkce), Michael G. Wilson (Produkce), Thomas Newman (Hudba), Roger Deakins (Kamera), Stuart Baird (Střih), Debbie McWilliams (Casting), Dennis Gassner (Scénografie), Jany Temime (Kostýmy), Karen Baker Landers (Zvuk), Per Hallberg (Zvuk), Greg P. Russell (Zvuk), Scott Millan (Zvuk), Andrii Trifonov (Zvuk),  Naomi Donne (Masky), Donald Mowat (Masky), John Logan (Scénář), Neal Purvis (Scénář), Robert Wade (Scénář), Daniel Craig (Herec), Judi Dench (Herec), Ralph Fiennes (Herec), Javier Bardem (Herec), Naomie Harris (Herec), Bérénice Marlohe (Herec), Ben Whishaw (Herec), Helen McCrory (Herec), Albert Finney (Herec), Rory Kinnear (Herec), Ola Rapace (Herec), Tonia Sotiropoulou (Herec), Nicholas Woodeson (Herec), Anthony O'Donnell (Herec), Ben Loyd-Holmes (Herec), Jens Hultén (Herec), Chelsea Li (Herec)
 
2015/150/Velká Británie, USA/Akční, Dobrodružný, Krimi, Thriller
 
Zajímavost k filmu
- S organizací SPECTER jsme se mohli setkat již v úplně první bondovce Dr. No (1962) se Seanem Connerym jako Jamesem Bondem, kde je hlavní padouch Dr. No (Joseph Wiseman) členem této organizace.
- Christoph Waltz (Franz Oberhauser) si zahrál německého špiona v životopisném filmu Goldeneye (1989) o Ianu Flemingovi, literárním otci Jamese Bonda.
- Monica Bellucci sa v roku 2013 rozviedla s Vincentom Casselom, údajne preto, že ju podvádzal s Léou Seydoux.
- Christoph Waltz a Léa Seydoux si predtým spoločne zahrali v snímke Nehanební Bastardi (2009).
- Na zozname spevákov, ktorí pracovali pri výrobe znelky k filmu sú Lana Del Rey, Sam Smith, Rihanna, Sia a Ed Sheeran.
- Ďalší kandidáti na rolu Oberhausera boli Chiwetel Ejiofor a Gary Oldman, ktorý však z dôvodu časovej vyťaženosti odmietol.
- Představitel hlavní role Jamese Bonda (Daniel Craig) utrpěl v Mexiku při natáčení akčních scén zranění. Následně musel podstoupit operaci kolena. Na dotaz,  zda film dotočí, odpověděl: "Ano."
- Jedna ze scén je natočena ve starých stokách čističky v Praze - Bubenči.
- Druhý film o Jamesi Bondovi, který má stejné obsazení jako předchozí Skyfall (2012). Tedy režisér Sam Mendes. Scénář John Logan. Hudba Thomas Newman a herci Ben Whishaw (Q), Ralph Fiennes (M), Naomie Harris (Eve Moneypenny) a Daniel Craig (Bond).
- Příběh filmu není založen na žádné z knih o Bondovi, které napsal Ian Fleming.
- Mexická vláda poskytla filmárom daňové úľavy vo výške 18 miliónov eur. Podľa viacerých médií filmová spoločnosť Sony za to zmenila scenár filmu, aby sa v ňom Mexiko ukázalo v priaznivejšom svetle a aby hlavný zloduch nebol Mexičan. Krajina totiž v posledných rokoch zápasí s veľmi zlým imidžom, za ktorý môžu hlavne organizovaný zločin a drogové mafie.
- Monica Bellucci se v době uvedení filmu stala nejstarší "bond girl".
- Během hackerských útoků na studio Sony Pictures byla ukradena také jedna ze starších verzí scénáře pro tento film.
- Bond (Daniel Craig) jezdí ve voze Aston Martin DB10, který byl zhotoven pouze pro tento film.
- Mezi poslední "bondovkou" Skyfall (2012) a tímto snímkem nenatočil Daniel Craig žádný film.
- Názov filmu Spectre bol uvedený 4.12.2014 v priamom prenose cez YouTube. Znamená "Special Executive for Counter-intelligence, Terrorism, Revenge and Extortion", čo je fiktívna teroristická organizácia z kníh Iana Fleminga.
- Natáčanie prebiehalo v Rakúsku, Maroku, talianskom Ríme či v Mexico City.
- Scénář k filmu vznikl z pera Johna Logana, který byl při tvorbě předchozí bondovky Skyfall (2012) tím, kdo udělal úpravy původního verze od dua autorů Neal Purvis a Robert Wade. Tato dvojice byla nyní pověřena úpravami Loganova textu s tím, že mu chybí humor.
- Menšiu rolu vo filme získala speváčka Rihanna aj vďaka tomu, že ju rád počúva Daniel Craig (James Bond).
- Režie se zhostil Sam Mendes, přestože po premiéře předcházejícího Skyfall (2012) prohlásil, že nebude natáčet další, protože mu jeden Bond stačí. Studio na jeho akvizici však trvalo.
 
Odkazy
 

Hrají:

Daniel Craig, Christoph Waltz, Léa Seydoux, Ralph Fiennes, Monica Bellucci, Ben Whishaw, Naomie Harris, Dave Bautista, Andrew Scott, Rory Kinnear, Jesper Christensen, Stephanie Sigman, Tenoch Huerta, Adriana Paz, Domenico Fortunato, Ian Bonar, Pip Carter, Marc Zinga, Adel Bencherif, Peppe Lanzetta, Francesco Arca, Nigel Barber, Victor Schefé, Harald Windisch, Detlef Bothe, Wilhelm Iben, Francis Attakpah, Michael Glantschnig, Derek Horsham, Lasco Atkins, Judi Dench, Martyn Mayger, Clem So, Karol Steele, Miroslav Zaruba, Attila G. Kerekes, Michael Nicolae, Alessandro Bressanello, Noah Saavedra, Daniel Eghan, Marianna Dean, Alan Del Castillo, Chris Wilson, Junichi Kajioka, Lili Epply, Marlon Boess, Marie Fee Wohlmuth, Shaun Lucas, Alex Martin, Konstantin Gerlach, Gerardo Bosco, Marco Zingaro, Noemi Krausz, Oliver Cantú Lozano, Alessandro Cremona, Joseph Balderrama, Pete Meads, Daniel Stisen, Sargon Yelda