Shazam! / Shazam! (2019/123/USA/Akční, Dobrodružný, Komedie, Fantasy) 64%

16.11.2021 17:26
JEDNOU VĚTOU
„Malý kluk získá superschopnost a stavá se superhrdinou, když řekne jedno magické slovo. I když se stane v tu chvíli dospělým, v jádru je to pořád malý kluk, co si chce hrát."

OBSAH
V každém z nás dříme superhrdina a k jeho probuzení stačí jen trocha magie. V případě Billyho Batsona (Asher Angel) stačí zvolat jediné slovo – SHAZAM! – a tento velkoměstem protřelý čtrnáctiletý chlapec v pěstounské péči se zásluhou starého kouzelníka změní v dospělého superhrdinu Shazama (Zachary Levi). Shazam s dokonalým tělem s vyrýsovanými svaly si však uchovává duši dítěte a v dospělé verzi se pouští do všeho, co by dělal každý teenager, kdyby byl obdařen superschopnostmi: užíval si je! Umí létat? Má rentgenové vidění? Dokáže rukama vrhat blesky? Dokáže se vyhnout zkoušce ze sociologie? Shazam se vydává otestovat hranice svých schopností s radostnou bezstarostností dítěte. Ale své schopnosti bude muset zvládnout rychle, aby mohl bojovat se smrtícími silami zla ovládanými Dr. Thaddeusem Sivanou (Mark Strong).(Vertical Ent.)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Ach jo, nějak se mě teď nedaří trefit v kinech nějakou pecku. Pokud jde o komiksáky, tak po posledních úspěších jsem ztratil svou ostražitost i nedůvěru a zákonitě jsem nabil držku. Příběh se vleče a po neuvěřitelně zdlouhavým začátku mě dochází, že tohle je určený především dětem, pokusy o humor na mě z 90% nefungovaly, působily infantilně a jediný kdo dokázal zaujmout byl padouch Strong, tomu jsem taky ostatně celou dobu fandil, protože dobro mě tentokrát vysloveně sralo. Že by tam bylo nějak moc soubojů to se teda říct nedá a kyž už se film nadechoval k něčemu výživnějšímu spolehlivě to zabila následující "rodinná" scéna. Za nejzábavnější část filmu označuji momenty, kdy Billy zjišťoval své superhrdinské schopnosti. Ty ovšem bohužel nezjišťoval 132 minut. (Enšpígl) 2*

Shazam patrně nemá takový věhlas jako kolegové Batman, Superman (k tomu má stylově nejblíže) a Wonder Woman. Přesto je sdružuje jedna DC stáj, která nutně potřebovala oživení a lepší kvóty. A jde se na to přes sebeparodický a sebeironický přístup, který celému celku nečekaně svědčí. Film konzistencí a akcí zrovna nepřetéká, nutně to nevidím jako zápor, režisér David F.Sandberg z toho totiž umí vybruslit sympatickou neotřelostí a k ruce měl navíc schopný režijní ansámbl. Všem vévodí relativně neznámý Zachari Levi, s jehož nástupem na scénu film chytne tempo, z kterého už v podstatě nesleví. Celé to má přes dvě hodiny, což může i nemusí v konečném součtu vadit. Zábavný Levi alias Shazam se na scéně poprvé zjeví až někdy po půl hodině. Jeho "pubertální" verzi před dospělou transformací ztvárnil ještě málo známý Asher Angel, který má ve scénáři spíše emotivní než zábavné scény, takže skutečně energetická zábava přichází až se zkoumáním nových superhrdinských schopností a jejich využití v praxi, jimiž disponuje vykuk Shazam. A kde je nějaký kladný superhrdina, nesmí chybět nějaký superzáporák. Na tento případ je k mání Mark Strong coby šílený vědec Sivana, který načerpal moc ze Sedmi smrtelných hříchů, chce si podmanit celý svět a bla bla bla. Povědomých herců je povícero, režisér si přizval i svoji mladou múzu Grace Fulton, nesmí chybět ani nový kamarád superhrdiny Jack Dylan Grazer, Djimon Hounsou pod image čaroděje nebude hned k poznání. Všichni herci odevzdali maximum. Stomilionový rozpočet zrovna není pro comicsový film něco extrovního, na speciálních efektech se tahle finanční střídmost až tak neprojevila, velkolepé scény už ovšem nemají velký prostor, dá se k nim zařadit snad jen řítící se autobus z mostu. Finální zúčtování potěší delší pasáží, urodí se i nějaké to překvápko. Takže to shrnu: režijně, trikově a herecky je to na patřičné úrovni, odpustil bych si pomalý rozjezd, má to styl a (parodický) nadhled, prostě to solidně pumpuje comicsovou studnu nápadů. Vznikl zábavný, nikoliv však kompaktní celek, který jede na kouzelné formulce Shazam! velmi schopně. 9/10 (kingik) 1*

Když se do kina těším opravdu hodně, dostanu ve většině případů zážitek, který ona očekávání dokáže v plné nebo alespoň částečné míře naplnit. Proto se i dva týdny po projekci Shazama snažím vsugerovat si, že se mi přece první filmový hit Zacharyho Leviho líbil, jenže tady to nepomůže. Humor funguje jen ve chvílích, kdy se na plátně pubertálně naparuje titulní superhrdina, mytologie hříchů je podána zbytečně zkrátka a akce je sice patřičně odlehčená a nápaditá, ale u finálního karnevalového klání už jsem kroutil hlavou a proklínal střihače za to, že rodinné pohodovce nadělil téměř čtvrt třetí hodiny. Z Wonder Woman i Aquamana jsem byl nadšený, proto mě pomyšlení na posledního z královského trojlístku, který zůstane o dva kroky za svými předchůdci, bude mrzet ještě dlouho. (novoten) 3*

VELKÁ RECENZE
Stranger Things, To, Strážci Galaxie, Ready Player One, Thor: Ragnarok, Sex Education, Bumblebee… Hollywood v posledních letech ždíme osmdesátky na maximum. Ať už jde přímo o retro komedie, nebo o filmy (a seriály), které tehdejší vibe snaživě replikují, nostalgické výlety s kupou popkulturních odkazů číhají na každém rohu. U DC chtějí tenhle trend poždímat v Jokerovi, jenž se odehrává v roce 1981, a ve dvojce Wonder Woman, která má rok 1984 přímo v názvu. Ještě předtím se na něm ale sveze Shazam, v němž se čtrnáctiletý sirotek po vyřčení magického slůvka mění v dospělého superhrdinu.
Jak určitě víte z trailerů, filmový Shazam hodně čerpá z Velkého s Tomem Hanksem z roku 1988. Ačkoliv tahle postava vznikla už v roce 1939 (tedy ve stejně době jako Batman a Superman), jejím celovečerním debutem je superhrdinská komedie pro mladší cílovku (viz marvelácký Ant-Man), která nešetří popkulturními odkazy a snaží se žánr komentovat podobně jako třeba Deadpool. Stejně jako u Aquamana přitom u DC sáhli po hororovém režisérovi (David F. Sandberg má za sebou Zhasni a zemřeš nebo dvojku Annabelle) a pokusili se po vzoru Stranger Things přihodit pár děsivějších momentů. A i když to v jádru rozhodně funguje, na svoje vzory a předchůdce se Shazam bohužel nechytá.
Důvody? V první řadě bych pokáral samotného hlavního hrdinu a jeho sirotkovský příběh, jenž má ve filmu hodně prostoru a vede k dost pochybnému vysvětlení. Asher Angel není jako Billy Batson extra sympatický a vlastně se jedná o sobeckého parchanta, kterému moc nefandíte. Jasně, z velké části je to záměr, aby měl film nějaký dramatický oblouk. Film to ale s Billyho kašláním na všechno a na všechny přehání do té míry, že vás hlavní hrdina začne otravovat a dlouho si k němu nemůžete najít cestu.
Trochu jiný problém má Shazam se záporákem, jemuž se na začátku věnuje dost prostoru, jen aby… se následně uklidil ze scény, přestal se vyvíjet a ve finále jste si vlastně řekli, že moc nechápete, jaká je finální fáze jeho plánu. Mark Strong je ve své x-té záporácké roli samozřejmě cool a hraje přesně to, co by podle scénáře měl. Film mu ale dává k ruce jen šedá monstra (což je po šedých monstrech z Batman vs. Superman, Suicide Squad, Justice League a Wonder Woman dost na pováženou) a vlastně dojdete k tomu, že není tak děsivý, jak by bylo potřeba.
Když už jsme u těch výtek, Shazam má 132 minut, což je na osmdesátkovou fantasy komedii s minimem akce dost přepálené číslo (třeba Velký má jen 100 minut). Člověk by řekl, že se díky takové stopáži stihne vybudovat kupa vedlejších postav, jež se přímo nabízejí – Billy se totiž ve filmu nastěhuje k šesti dalším sirotkům, kteří mají ohromný potenciál. Scénář však na jejich příběhy kašle a vzpomene si na ně až v poslední třetině, která se rychle snaží o překlopení do Goonies/Stranger Things, ale bohužel k tomu nemá vybudované potřebné základy.
Akčnější poslední třetina je na filmu i přesto tím nejlepším, jelikož se v ní skvěle čerpá z comicsové předlohy a konečně se opře o Shazamovy nejsilnější stránky. Cesta k ní je ale jednoduše trnitá, protože hororových oživení není zase tolik, na začátku budovaná mytologie (s povinnou zmínkou Harryho Pottera) se nikam nerozvede a opravdu brilantní fóry s Billyho magickým já spočítáte na prstech jedné ruky.
Co se tedy na Shazamovi vlastně povedlo? Největším tahákem je Zachary Levi jako Billyho superhrdinské alter ego. Hvězda seriálového Chucka se plně opírá do konceptu klučiny v dospělém těle a snaží se neustále makat na 120%. Většinu scén tak tlačí dopředu Leviho komediální timing a s pomocí Jacka Dylana Grazera (Eddie z hororu To si zahrál Billyho nejlepšího kamaráda Freddyho) vyrábí přesně ty gagy, na něž se v Shazamovi sází nejvíc.
Zároveň byste měli vědět, že vás v kině čeká řemeslná jistota, která rozhodně není bolestivě trapná, nudná nebo vyloženě protivná. Jako oddechová komedie, která si dělá legraci ze superhrdinských klišé (aniž by od nich sama moc utíkala), Shazam samozřejmě funguje. Jen to holt je komedie skrz na skrz průměrná, a jelikož nemá obří rozpočet (utratilo se jen 90 milionů dolarů), nemůže si vypomáhat epickými beričkami jako třeba Aquaman.
Pokud tedy hledáte nenáročnou comicsovou zábavu, která vyměnila dospělé hrdiny za děti a umí si ze sebe udělat legraci, určitě na Shazama vyražte. Za mě je jen o trochu horší než tři měsíce starý Bumblebee, jenž se vydal podobným osmdesátkovým směrem a taky tím nikomu neublížil. Klidně bych si mimochodem dal Shazama 2, v němž už by se nemusely probíhat všechny povinné fóry a dějové zákruty. Levi si totiž svého hrdinu vážně užívá a byla by škoda, kdyby ho časem nemohl předvést v lepším filmu.

DABING
1.DABING (Kino)
V českém znění: Michal Holán - Zachary Levi (Shazam - Billy Batson), Jindřich Žampa - Asher Angel (Billy Batson), Jan Köhler - Jack Dylan Grazer (Freddy Freeman), Jiří Dvořák - Mark Strong (Dr. Thaddeus Sivana), Pavel Vondra - Djimon Hounsou (Čaroděj / Shazam), Bohdan Tůma - Cooper Andrews (Victor Vasquez), Dana Černá - Marta Milans (Rosa Vaquezová), Jan Rimbala - Carson MacCormac (Brett Bryer), Ondřej Havel - Evan Marsh (Burke Bryer), Barbora Šedivá - Grace Fulton (Mary Bromfieldová), Linda Křišťálová - Faithe Herman (Darla Dudleyová), Viktor Vích Antonio - Ian Chen (Eugene Choi), Matěj Macháček - Jovan Armand (Pedro Peňa), Jan Maxián - Adam Brody (Shazam - Freddy Freeman), Tereza Chudobová - Michelle Borth (Shazam - Mary Bromfieldová), Anna Theimerová - Megan Good (Shazam - Darla Dudleyová), Robin Pařík - Ross Butler (Shazam - Eugene Choi), Oldřich Hajlich - D.J. Cotrona (Shazam - Pedro Peňa), Jolana Smyčková - Caroline Palmer (Billyho máma), Vanda Károlyi - Andi Osho (slečna E.B. Gloverová), Pavel Šrom - John Glover (pan Sivana), Miloš Vávra - Brian Kaulback (Santa Claus), Hana Ševčíková - Lotta Losten (Dr. Lynn Crosbyová), Irena Hrubá - Keisha T. Fraser (Rachel Batsonová), Ludvík Král - David F. Sandberg (mistr Mind), Martina Šťastná - Allison Brennan (Cissie Sommerlyová), Zbyšek Horák - Wayne Ward (Sid Sivana), Adam Polifka - David Kohlsmith (malý Billy Batson), Mikuláš Převrátil - Ethan Pugiotto (malý Thaddeus Sivana), Karolína Křišťálová - Aria Anthony (malá dívka u Santy), Jiří Krejčí - Bill Dean (Batman - hračka + titulky), Ladislav Novák - Adam Rodness (recepční), Martina Bucková, Tomáš Hospodský, Petr Hrach, Dana Procházková, Martin Svejštil
Překlad: Jakub Racek
Produkce: Evelyna Vrbová
Zvuk: Filip Mošner, Roman Čadek
Výsledný mix: Martin Jílek - SoundSquare
Dialogy a režie: Ladislav K.J. Novák
Pro Warner Bros. vyrobila LS Productions - 2019

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 4.4.2019 Vertical Ent.
Premiéra USA: 5.4.2019 Warner Bros. US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 24.7.2019 Magic Box
Poprvé na Blu-ray: 24.7.2019 Magic Box

Tržby v ČR - Kč 16 309 468
Tržby celkem - $ 364 471 656
Návštěvnost v ČR 103 108
Náklady (Rozpočet) - $ 100 000 000
 
FILMY V SÉRII
Muž z oceli gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/muz-z-oceli-man-of-steel-2013-143-usa-kanada-velka-britanie-akcni-dobrodruzny-fantasy-sci-fi-731/
Akční / Dobrodružný, USA / Kanada, 2013
Režie: Zack Snyder, Hrají: Henry Cavill, Amy Adams

Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti gastonrolinc.webnode.cz/news/a1185/
Sci-Fi / Dobrodružný, USA, 2016
Režie: Zack Snyder, Hrají: Ben Affleck, Henry Cavill

Sebevražedný oddíl gastonrolinc.webnode.cz/news/a1186/
Fantasy / Sci-Fi, USA, 2016
Režie: David Ayer, Hrají: Will Smith, Jared Leto

Liga spravedlnosti gastonrolinc.webnode.cz/news/a1189/
Akční / Dobrodružný, USA, 2017
Režie: Zack Snyder, Hrají: Ben Affleck, Gal Gadot

Wonder Woman gastonrolinc.webnode.cz/news/wonder-woman-wonder-woman/
Akční / Dobrodružný, USA / Hong Kong, 2017
Režie: Patty Jenkins, Hrají: Gal Gadot, Chris Pine

Aquaman gastonrolinc.webnode.cz/news/aquaman-aquaman-2018-143-usa-akcni-dobrodruzny-fantasy-76/
Akční / Dobrodružný, USA, 2018
Režie: James Wan, Hrají: Jason Momoa, Amber Heard

Shazam! gastonrolinc.webnode.cz/news/shazam-shazam-2019-123-usa-akcni-dobrodruzny-komedie-fantasy-64/
Akční / Dobrodružný, USA, 2019
Režie: David F. Sandberg, Hrají: Zachary Levi, Mark Strong

Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn) gastonrolinc.webnode.cz/news/birds-of-prey-podivuhodna-promena-harley-quinn-birds-of-prey-and-the-fantabulous-emancipation-of-one-harley-quinn-2020-109-usa-akcni-dobrodruzny-krimi-komedie-56/
Akční / Dobrodružný, USA, 2020
Režie: Cathy Yan, Hrají: Margot Robbie, Rosie Perez

Wonder Woman 1984 gastonrolinc.webnode.cz/news/wonder-woman-1984-wonder-woman-1984-2020-115-usa-akcni-dobrodruzny-fantasy-sci-fi-46/
Akční / Dobrodružný, USA, 2020
Režie: Patty Jenkins, Hrají: Gal Gadot, Chris Pine

Liga spravedlnosti Zacka Snydera gastonrolinc.webnode.cz/news/liga-spravedlnosti-zacka-snydera-zack-snyders-justice-league-2021-240-usa-akcni-dobrodruzny-fantasy-74/
Akční / Dobrodružný, USA, 2021
Režie: Zack Snyder, Hrají: Ben Affleck, Henry Cavill

Sebevražedný oddíl gastonrolinc.webnode.cz/news/sebevrazedny-oddil-2-suicide-squad-2-2021-130-usa-akcni-dobrodruzny-fantasy-73/
Akční / Dobrodružný, USA, 2021
Režie: James Gunn, Hrají: Margot Robbie, Joel Kinnaman

The Batman gastonrolinc.webnode.cz/news/the-batman-the-batman-2022-usa-akcni-drama-krimi/
Akční / Drama / Krimi, USA, 2022
Režie: Matt Reeves, Hrají: Robert Pattinson, Zoë Kravitz

Black Adam gastonrolinc.webnode.cz/news/black-adam-black-adam-2022-usa-akcni-sci-fi-v-priprave/
Akční / Sci-Fi, USA, 2022
Režie: Jaume Collet-Serra, Hrají: Dwayne Johnson, Noah Centineo

The Flash gastonrolinc.cms.webnode.cz/news/the-flash-the-flash-2022-usauakcni-dobrodruzny-fantasy-sci-fi-v-priprave/
Akční / Dobrodružný / Fantasy, USA, 2002
Režie: Andy Muschietti, Hrají: Ben Affleck, Ezra Miller
 
V přípravě
Aquaman and the Lost Kingdom gastonrolinc.webnode.cz/news/aquaman-and-the-lost-kingdom-aquaman-and-the-lost-kingdom-2022-usa-akcni-dobrodruzny-fantasy-v-priprave/
Akční / Dobrodružný / Fantasy, USA, 2022
Režie: James Wan, Hrají: Jason Momoa, Amber Heard

Blue Beetle (17.8.2023 Vertical Ent.)
USA, Sci-Fi 2023
Režie: Angel Manuel Soto, Hrají: Xolo Mariduena

Wonder Woman 3
USA, Akční / Dobrodružný / Fantasy 2024
Režie: Patty Jenkins, Hrají: Gal Gadot

Tvůrci a herci
David F. Sandberg (Režie), Peter Safran (Produkce), Benjamin Wallfisch (Hudba), Maxime Alexandre (Kamera), Michel Aller (Střih), Rich Delia (Casting), Jennifer Spence (Scénografie), Leah Butler (Kostýmy), Bill R. Dean (Zvuk), Mindy Hall (Masky), Jo-Ann MacNeil (Masky), Henry Gayden (Scénář), Zachary Levi (Herec), Mark Strong (Herec), Asher Angel (Herec), Jack Dylan Grazer (Herec), Adam Brody (Herec), Djimon Hounsou (Herec), Faithe Herman (Herec), Meagan Good (Herec), Grace Fulton (Herec), Michelle Borth (Herec), Ian Chen (Herec), Ross Butler (Herec), Jovan Armand (Herec), D.J. Cotrona (Herec), Marta Milans (Herec), Cooper Andrews (Herec), John Glover (Herec), Andi Osho (Herec), Lotta Losten (Herec), Ava Preston (Herec), Carson MacCormac (Herec), Evan Marsh (Herec), Paul Braunstein (Herec), Caroline Palmer (Herec), Michael Xavier (Herec), Shayna Ryan (Herec)
 
2019/123/USA/Akční, Dobrodružný, Komedie, Fantasy
 
Zajímavost k filmu
- Když Shazam (Zachary Levi) s Freddym (Jack Dylan Grazer) testují superhrdinské schopnosti ve skladišti, lze si v jedné scéně v pozadí všimnout loga společnosti ACE Chemicals, ve které se zrodili Joker a Harley Quinn.
- Dle slov režiséra je Shazam jako film Velký (1988), akorát se superschopnostmi a tudíž lepší. Na zmíněný film je zde nárážka v podobě scény v hračkáství s obrovskými klávesami piána.
- Velkým obdivovatelem Freddyho Freemana (Jack Dylan Grazer) a jeho tehdejší alter ega Captain Marvel Jr. byl Elvis Presley. Inspiroval se jím pro svůj účes, některé kostými a logo v podobě blesku.
- Původní Shazam family měla jen tři členy, Billyho Batsona (Asher Angel), Freddy Freemana (Jack Dylan Grazer), který i po proměně zůstával dítětem a Mary Bromfield (Grace Fulton), která byla Billyho biologická sestra. Až v roce 2012 byla Shazam family převedena do podoby, která se objevuje ve filmu. Tudíž přibyli tři další členové Eugene Choi (Ian Chen), Pedro Pena (Jovan Armand) a Darla Dudleyová (Faithe Herman).
- Čaroděj Shazam (Djimon Hounsou) při setkání s Billym Batsonem (Asher Angel) zmíní dřívějšího držitele moci šesti bytostí. Nemyslí se tím nikdo jiný než Teth Adam, lépe známý jako Black Adam.
- Mr. Minda namluvil režisér David F. Sandberg. Dále se objevil jako jeden z Krokodýlích lidí.
- Billy Batson (Asher Angel), Freddy Freeman (Jack Dylan Grazer) a ostatní děti návštěvují školu Fawcett Central School. To je narážka na původního vydavatele Shazama Fawcett Comics.
- Ve scéně, kdy děti při úprku ze Skály věčnosti zkouší různé dveře, se objeví Krokodýlí lidé, se kterými Shazam v komiksech mnohokrát bojoval.
- Písnička, která hraje na začátku filmu, je „Do You Hear What I Hear“ od Bing Crosby. V 8. minutě hraje „The Real Thing“ od Cook Classics feat. Outasight. V 58. minutě hraje „Don't Stop Me Now“ od Queen.
- Jméno Shazam je vytvořeno z počátečních písmen jmen bohů, kteří mu udělují svou moc: Šalamoun (anglicky Solomon) – moudrost, Herkules – síla, Atlas – vytrvalost, Zeus – moc, Achilles – odvaha a Hermes (anglicky Mercury) – rychlost.
- Ze začátku filmu, když policisté vstupují do zastavárny, je možné si všimnout panenky Annabelle.
- Zvolání „Hadouken“, které při závěrečné bitvě pronese Eugene Choi (Ian Chen), odkazuje na počítačovou hru „Street Fighter“. Tam po zvolání tohoto slova některé postavy vystřelují modré firebally.
- Mezi závěrečnými titulky nalezneme dodatečnou scénu, která naznačuje, co se bude dít v pokračování.
- John Glover si zahrál v seriálu Smallville (od r. 2001) otce Lexe Lurhora. Jeho postava měla ve filmu Shazam! patrné pararely právě s Layonelem Luthorem. (LordArthas)
- Zachary Levi zprvu s přijetím role Shazama váhal. Nedokázal si prý představit, že by měl ve filmu tváří v tvář poměřit síly s Dwaynem Johnsonem, jehož jméno bylo dlouho spojováno s postavou Black Adama.
- Zachary Levi se o roli Shazama původně vůbec neucházel. Tu mu nabídli až samotní tvůrci, kteří v něm spatřili potenciál superhrdiny s duší dítěte.
- Celosvětová premiéra proběhla 15. března 2019 v Torontu.
- Zachary Levi pro roli Shazama nabral až 10kg svalové hmoty.
- O režii snímku projevil zájem Sam Raimi.
- Pro Zachary Leviho je role Shazama již druhá komiksová role. Tou první byla role Fandrala ve filmu Thor: Temný svět (2013) a Thor: Ragnarok (2017).
 
Odkazy