Liga spravedlnosti / Justice League (2017/120/USA/Akční, Dobrodružný, Fantasy, Sci-Fi) 63%

18.07.2018 12:35
JEDNOU VĚTOU
„Batman, Superman, Wonder Woman, The Flash, Aquaman a Cyborg se musí v kinoverzi Ligy spravedlnosti spojit, aby zabránili mocnému nepříteli z vesmíru ovládnout Zemi."

OBSAH
Poháněný jeho obnovenou vírou v lidstvo a inspirován Supermanovým nesobeckým činem, se Bruce Wayne (Ben Affleck) spojí se svým nově nalezeným spojencem Dianou Prince (Gal Gadot), aby čelili ještě většímu nepříteli. Společně Batman a Wonder Woman pracují na tom, aby rychle našli a dali dohromady tým složený z nadlidí, se kterými by se mohli postavit této nově procitnuté hrozbě. Ale navzdory vytvoření této neslýchané ligy hrdinů - kterou tvoří Batman, Wonder Woman, Aquaman (Jason Momoa), Cyborg (Ray Fisher) a Flash (Ezra Miller) - už je možná příliš pozdě na záchranu planety před útokem katastrofických rozměrů.(JustMeeKatie)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Dítě dvou otců, na kterém se docela výrazně odráží to, jak se oba snažili přiblížit vzoru toho druhého (Snyder měl za úkol točit odlehčeně po vzoru Whedona a Whedon po převzetí otěží chtěl držet styl Snydera). Výsledkem není zdaleka tak velký kočkopes, jak by se nabízelo, ale film bez výraznějšího rukopisu, v němž jen občas prolétne jiskra obou autorů (v dobrém i ve zlém). Jednoznačně nelze Lize spravedlnosti upřít slušné tempo, současně ale zoufale postrádá momenty hodné zapamatování. Zklamáním je také úvod, v němž se (už potřetí!) představuje v akci Wonder Woman, zatímco "medailonky" nováčků po hříchu absentují. Hudba, jediná věc, kterou DC Marvel válcoval, se vzdala výraznějších motivů a začala (stejně jako marvelovky) jet necharakteristický a nerušivý podtext. Chyba, VELKÁ chyba. Emoce nejsou z nejblbějších, ale pořád je to víc chtěné než funkční. A vzhledem k obřímu rozpočtu bych rozhodně čekal méně zrůdné digitální zamaskování knírku Henryho Cavilla. Ale aby bylo jasno - ano, je to lepší a zábavnější než Batman v Superman a alespoň tu zápletka celkem dává smysl (v rámci možností). Jen se tým potřebuje líp sladit. Příští Liga spravedlnosti už by mohla být fakt dobrá. (Tom Hardy) 3*

Napřed teda musím říct, že je hrozná škoda Zacka Snydera, který s DC Comics docela slušně zabil svůj potenciál na několik let. Zároveň ale mám pocit, že tímto filmem celé DC udělalo výrazný krok kupředu. Pořád je to teda jak od Marvela před šesti lety, ale náznak vtipu tu už sem tam je a na dva trapný je jeden docela vtipný. To od posledního souboje Batmana se Supermanem je docela pokrok. Příběhově ale mají pořád co dělat, aby se dali do richtiku, protože je to jeden velkej maglajz. A to je sakra co říct, když v něm hraje tolik hereckých hvězd. Nejvíc na mě v tomto dílu působil Henry Cavill s Amy Adams a překvapivě i Ezra Miller, tak uvidíme, kam pokročí v dalších letech... (Malarkey) 3*

Roztříštěné, opulentně digitální, rádoby vtipné a barevné. Kdysi jsem doufal, že DC se stane protikladem Marvelu ne nutně v kvalitě svých děl, ale v jejich dospělejším pojetí (méně srandy, méně barev, temnější tóny, hlubší charaktery -> navíc se skvělým castingem). To se vlastně nikdy nestalo a i přes zábavnost (a v kině i působivost) Man of Steel a Wonder Woman jde DC spirálou smrti, z které se už asi nevyhrabe. Nebo ano? Bude pomyslný přechod od Snydera k Whedonovi pokračovat a filmový svět DC se změní? Uvidíme. Za mě Liga spravedlnosti uhýbá směru BvS a předchozích filmů a i přes náročnou (post)produkci prostě mělo jít o dílo kvalitativně úplně jinde. Když pominu postavy, které často nemají ani pořádný prostor a hloubku, je tu i hudební stránka, která šla úplně stranou (kde je záměrně přepálený motiv WW? Supermana? Kde je hudební charakter, který filmy od Marvelu nemají...). Příběhově ani není pořádně co hodnotit, jen doufám, že někdy bude možnost vidět Snyderovu verzi (petice už je na světě, tak uvidíme, nedávám tomu příliš šancí). K ději vlastně mám jednu poznámku - spoiler - je patrné, že konec BvS odkazuje na naprosto odlišný proces vzkříšení Supermana, ale dobře, když už se však vrátí do děje, většina jeho chování je vytržená jak z jiného filmu, taky se to dá zkousnout, ale že je celá JL naprosto slaboučká a jen Superman zachraňuje finální bitvu je nejen popření celého konceptu "musíme být tým, jednotlivec to nezvládne". Čekal jsem, že JL bude horší film, v kině se na to rozhodně koukat dalo, ale bohužel stejně jako ostatní komiksové filmy je to spotřební zboží, které na mě ve výsledku má asi stejný vliv jako popcorn v kině -> buď je se to dá jíst nebo to je jak žvejkačka, ale prostě to nějak dáte a zbytek vyhodíte při odchodu do koše... PS: od jedné pasáže v Man of Steel všechny DC filmy jako by nepočítali s existencí obyčejných lidí, ta vylidněnost světa dopomáhá k tomu umělému pocitu z jejich filmů, pokud to je celé záměr, pak to prostě většina nepochopí (a neocení). (Djkoma) 3*

VELKÁ RECENZE
Na konci každého tunelu se snažím vidět světlo. Jasně, po třiceti letech soustředěného koukání na filmy a minimálně patnácti od doby, kdy se z koníčku stalo povolání, už může i čtenářstvo na člověka pohlížet jako na vybíravého, trochu otupeného a všelijak subjektivního tvora. Bez ohledu na naše Marvel vs. DC války a všeobecné globální nadržování Marvelu (jeho hrdinové jsou prostě slavnější a známější - kolik byste ještě před deseti lety vyjmenovali klaďasů od DC? Dva, tři?) jsem šel na projekci Justice League se zaťatými palci v pěstích. Co kdyby to náhodou vyšlo. Základem růstu v každém lidském odvětví je přece zdravá konkurence. Ale jak to tak vypadá, Marvel se bude muset v následující pětiletce měřit hlavně s nepřáteli, které si sám nadělal prodejem práv, tj. se Sony a 20th Century Fox. Warneři totiž po tomhle týmovém průšvihu spektakulárních rozměrů definitivně dokazují, že potřebují nikoliv střídačku, ale rovnou odpočinek celého týmu na lavičce. Uleví se rozhodčím (kritikům) i fanouškům (divákům), tím jsem si naprosto jistý.
Justice League vzbuzovala dojem narychlo upečené produkce dlouho předtím, než se objevily první trailery. Půlka týmu se narychlo představovala v tajemné found-footage v předchozím filmu, Batman v podání Sadfflecka byl sázkou do loterie a Wonder Woman v době BvS teprve čekala na týmovku. Jinými slovy Justice League byla odmávnuta tváří v tvář Avengers jako logický koncept, ale nikdo včetně tvůrců v tu chvíli netušil, o čem, s kým a proti komu. A podle toho bohužel vypadá úvod snímku, kdy Batman narychlo obchází jednotlivé nováčky (zejména tedy Aquamana a Flashe) a snaží se je nalákat do týmu. Už tady si všimnete, že Snyderův styl, se kterým na poslední chvíli povolaný Joss Whedon nepohnul ani o píď, je při budování pojítek mezi superhrdiny extrémně neefektivní, protože místo na charaktery neustále strhává pozornost sám na sebe. Nulová expozice v minutových scénkách, které připomínají neustálými zpomalovačkami a sebestřednými "čum-na-ten-oblet-vole" záběry ty nejbanálnější reklamní spoty, křečovitě zrychlené interakce mezi superhrdiny, kdy jeden mluví k tomu druhému a ten odpovídá nikoliv na položenou otázku, ale rozvíjí nezávisle na ní směrem k divákovi nějakou zběsilou teorii, jež má bleskově vysvětlit, proč existují tři mateřské boxy, pro něž si přišel nějaký Steppenwolf, příbuzný nějakého Darkseida, hodlající s jejich pomocí vyrobit nějaké peklo na Zemi.
Ano, trochu to v prvních dvaceti minutách připomíná skeč ze Saturday Night Live, komplet s podivně lacině vypadajícími kostýmy, liduprázdnými scénami (kromě hrdinů na ulicích často není ani noha) a neúprosnou snahou vejít se s důležitým sdělením do dvou minut, protože je potřeba pospíchat dál, máme přece jenom dvě hodiny, přes které u Warnerů nejede vlak. Nechápejte mě špatně, po pátých Transformerech rozhodně nehodlám u tupého blockbusteru vysedávat déle, než je nezbytně nutné. Snyder ale bohužel opakovaně ukázal, že čím víc minut dostane, tím větší kontrolu má nad svým stylem vyprávění. Tady ho bohužel muset nahustit do místy nesnesitelných scének, které následně poprášil svým magickým dotekem Joss Whedon, což znamená, že humor vyskakuje nepředvídatelně z míst, kde o něj nikdo nestojí a původně jen podivínský Flash je nově zhruba stejně otravný a mimo mísu jako Luthor v Batman vs. Superman.
Navíc může Whedon zcela jistě i za první scénu, kterou uvidíte - Supermanův trapas na sociálních sítích, točený mobilem na výšku, který má na scénu přivést slona v místnosti. Ano, Kal-Ela si ve filmu užijete, ale nebudeme prozrazovat jak a kdy. Jenom snad... Cavill ho hraje pořád stejně, takže pokud očekáváte, že se u Warnerů chytli za nos a Superman je konečně super, asi si budete muset ještě nějaký ten pátek počkat. Na rozdíl od BvS je alespoň znát jeho silová převaha nad KÝMKOLIV, což jsem chtěl vidět už od Muže z oceli, ale tenhle drobný hřejivý pocit už bohužel nic nezachrání. Liga spravedlnosti je složená ze stejných psychopatů jako Suicide Squad - neustále se spolu hašteří, všichni jsou nějakým směrem vyšinutí a nadělají víc paseky, než užitku. Háček je v tom, že v tom podobně jako superpadouši z Ayerova filmu jsou hlavně sami za sebe. Žádná chemie, žádné pouto, jak se dá ostatně čekat z narychlo svolaného týmu primadon. Affleckův Batman je celý film unavený a evidentně ho to zachraňování světa děsně štve, Wonder Woman se od něj velmi neochotně nechává sekýrovat, Flash celou dobu hraje ušlápnutého "teenagera" a chybí mu cool scéna ve stylu Quicksilvera v X-Menech, Aquaman je prostě jen stále ten samý Jason Momoa, co si jen občas promluví s rybami, a Cyborg je secondhandový Denzel Washington prorostlý jedničkami a nulami.
Cyborg ostatně jako by definoval celý snímek. Sám mluví o tom, že mu neustále přibývají nové superschopnosti a je z větší části tvořen čistým CGI. A Justice League jako by taky až do poslední chvíle nevěděla, co ještě přihodit do kočičkopejskovského digitálního kotle. Všechny lokace mají zelené pozadí a jsou protaženy alespoň tuctem obrazových filtrů, takže máte pocit, že se v postprodukci může změnit všechno od lokací přes repliky až po samotný děj. Snímek má sice jen dvě hodiny, ale pocitově je mnohem delší, protože jeho struktura zdrhá od křečovitě zbastleného týmu ke generické hrozbě záporáka z druhého konce galaxie, jenž musí dát dohromady několik MacGuffinů, aby mohl rozpoutat apokalypsu. Kompletně digitální Ciarán Hinds spíš než Thanose připomíná jeho sluhu Ronana ze Strážců Galaxie. Ne nadarmo mluví o Darkseidovi jako o hrozbě do případného pokračování. Místo infinity gemů se tu sbírají mateřské boxy - jeden mají suchozemci, jeden obyvatelé Atlantidy a poslední Amazonky.
To, co v Marvelu připravují skrz několik filmů, stihne rohatý Ciarán Hinds alias Steppenwolf během dvaceti minut, v nichž Snyder jen tak z plezíru zahazuje epickou flashbackovou apokalypsu nebo solidní bitvy na ostrově Amazonek či dvacet tisíc mil pod mořem. Tohle mohly být alespoň audiovizuální opory snímku, jenže Snyder nemá čas se s nimi patlat. A možná ani chuť, protože jestli jsme ho vinili z rezignace na samotné základy filmového vyprávění v BvS, tady se k tomu přidala i technická fušeřina... ani v IMAXu z plátna neleze nic víc než digibordel, ať už jsme pod vodou nebo nad ní. Nános nejrůznějších barevných filtrů, odlesků a částicových efektů mi tak trochu připomněl Marhoulova Mazaného Filipa, kdy i rozhovor dvou lidí v kanceláři vypadal digitálně a nepřirozeně. Co teprve konfrontace CGI záporáka a jeho armády poletavého hmyzu, designově vypadnuvšího odněkud z videoherního Dooma?
Ne, akce tenhle film rozhodně nespasí. Je to jen nekonečná vlna pixelů, zhoubná inflace zpomalených atrakcí, která vysála veškerou energii ze závěrečného duelu s Doomsdayem. Tady se k velkému bubákovi přidává ještě milion létajících pěšáků, co zalidňuje rutinní apokalyptický wallpaper jako hejno otravných komárů. Ani Steppenwolf, ani jednotliví členové Justice League tu nemají konkrétní moment, v němž by mohli zazářit. Dokonce ani očekávaný comeback vy-víte-koho nemá očekávaný wow efekt. Už proto, že se nejdřív musí všichni porvat mezi sebou, aby dali záporákovi prostor ke spuštění apokalypsy. Apokalypsy uprostřed ukrajinské pustiny, kde je jeden domeček a v něm čtyřčlenná rodina - táta s brokovnicí, máma s pánvičkou, holčička s panenkou a chlapeček s prakem. Osud téhle ligy mne jednu chvíli zajímal mnohem víc, než Affleck se svojí partou hic. Jasně, hráli je nějací ochotníci z východního bloku. Jenže alespoň je hráli ochotně, což se o hlavním ansámblu opravdu říct nedá.
Jsem ten poslední, ke komu byste chodili pro fotbalové analogie, ale když už je v názvu ta liga. DCEU je jako Sparta... Warneři jako majitelé si najali za velké peníze a s ještě většími ambicemi toho nejhoršího možného trenéra a přes hlasité nadávání odborné i laické veřejnosti ho nechávají podělávat standardky, podepisují mu sebevražedné sestavy a schvalují nákup primadon, co si vlastně ani nechtějí kopnout. A výsledkem je, že je Plz... pardon Marvel na špičce ligy a všem ujíždí o parník, zatímco DCEU je na chvostu a po slibovaném zlatém hřebu sezóny bude všem akorát tak pro smích.
Ano, Snyder to schytává. Moc dobře vím, co ho potkalo. A možná je i kvůli tomu Justice League ještě větší průšvih, protože jméno Josse Whedona je tu jenom na ozdobu, a právě tenhle hostující kouč, co se už jen zoufale snaží udělat kosmetické změny v hotové soupisce, dává zápasu poslední ránu z milosti. Ostatně Warneři ho v titulcích nijak nestaví dopředu a přísným embargem na recenze i zpožděním verdiktu na Rottenech jasně dali najevo, že tuhle horkou bramboru chtějí mezi diváky hodit na poslední chvíli. Jenom tím oddalují výprask za totálně nezvládnutou produkci, podkopání celého DCEU a totální rozklad kdysi oblíbených postav.
Z téhle držkové se jejich superhrdinové nevylížou. A nemůže za to žádný mytický záporák, ani záhadná vyšší moc. Ne, Batmana se Supermanem dostali na kolena kravaťáci s božským komplexem, bez špetky porozumění pro jejich komiksové předlohy, s očima zaslepenýma mamonem a nutkavou snahou kopírovat vyšlapané cestičky konkurence, ale pokud možno to vzít nějakou zkratkou. Snyder nám na konci odevzdává výsledek svého několikaletého snažení - nesehranou partu mizerně oblečených asociálů, kterým byste už nesvěřili ani záchranu koťáka, natož nějakou sólovku. A jako hřebík do rakve to naivní studioví hlavouni zarážejí potitulkovou scénou, kdy nám s donebevolající drzostí nabízejí další zbytečný spin-off.
Justice League ale o své místo ve filmové historii nepřijde. Na filmových školách se bude uvádět jako příklad toho, jak a) netočit, b) nevyprávět, c) nebudovat, d) nemasturbovat nad sebou samým, e) neopisovat a konečně f) nevědět, kdy za vším udělat tlustou čáru a vrátit se k rýsovacímu prknu.
Proč po tomhle výlevu dávám čtyři z deseti? Protože je ještě pořád kam klesat, ačkoliv se netopýří sólovka od Reevese nebo Aquaman od Wana spíš odrazí ode dna, než aby DCEU kopaly další hrob. Jenže u ambiciózního blockbusteru to má být varovná číslovka a zrcadlo, jehož odraz má fanoušky probudit z otupělé letargie. Tenhle autopilot zkrátka míří do zdi, takže Warneři buď prudce změní kurz nebo se rovnou katapultují a začnou nanovo. Tak či onak je havárka neodvratná - nejdřív na Rottenech a o něco později i v pokladnách kin. Kdo tuhle smutnou derniéru s týmem loutkových superprimadon neprokoukne od první scény, s tím si rád popovídám v komentářích pod recenzí. Rád mu připomenu doby, kdy měl Batman koule a Superman se nebál vlastního stínu. Snad se toho už brzy dočkáme i na plátnech kin a ne jen v televizních animácích a videohrách. Jo, pořád budu doufat, i když už mám od těch warneráckých facek obě tváře rudé. Jak se říká: I slepé kuře najde zrno.

PODROBNÝ POPIS FILMU
Batman (Bruce Wayne) po smrti Supermana (Clark Kent) tuší, že přichází nějaké nebezpečí, a tak dává dohromady tým superhrdinů - Ligu spravedlnosti.
Na ostrově Amazonek se nachází jedna ze tří ,,mateřských" krychlí, a ta na zem teleportuje StephenWolfa, který mění pomocí mateřských krychlí planety tak, aby vypadaly jako jeho rodná planeta. Krychli Amazonek se mu podaří získat a chce získat ty další od Atlanťanů a od lidí. Amazonky zapalují řeckou svatyni, aby Wonder Woman (Diana Prince), která momentálně žije v Paříži, varovaly před StephenWolfem. Ta se vydává za Batmanem, s tím, že mu pomůže a že StephenWolf už chtěl Zemi ovládnout jedou, ale to se mu nepodařilo, protože se všichni tvorové ze Země a zbyly tu po něm mateřské krychle.
Jako dalšího chce do svého týmu Batman získat Aquamana (Arthur Curry), který ho ale odmítne. Po Batmanově odjezdu Aquaman zjišťuje, že StephenWolf ukradl i mateřskou krychli Atlanťanů.
Do Batmanova týmu se po nabídce připojí Flash (Barry Allen), který je superrychlý. Batman se dozvídá o kyborgovi Victorovi, který získal své schopnosti (inteligenci, moderní zbraně) právě díky mateřské krychli, se kterým se podaří navázat kontakt Wonder Woman. Victor nejdřív odporuje, ale hned před prvním bojem se přidá.
StephenWolfovi chybí pouze krychle lidí pro vytvoření Jednoty, která by mela přetvořit Zemi. Útočiště nachází na místě bývalé elektrárny v Rusku. Nechává paradémony nosit k sobě lidi, u kterých si myslí, že by mohli vědět, kde mateřská krychle je. Mezi nimi je i Victorův otec, který o ní ví, ale nic neřekne. Liga spravedlnosti se vydává zachránit unesené lidi a zjišťují, že Flash ve skutečnosti zatím nebojoval. Podaří se jim lidi zachránit, ale StephenWolfa nezastaví, ani za pomoci Aquamana, který se vydal jim pomoct a přidává se k nim.
Aby měli nějakou šanci v boji proti StephenWolfovi, chce Batman oživit Supermanovo tělo pomocí mateřské krychle. Většina ligy je proti, ale nakonec to ale udělají. Problém je v tom, že Superman si vůbec nic nepamatuje a tak chvíli bojuje proti nim, než Alfred přiveze jeho přítelkyni Lois, se kterou odletí před jejich starý dům. V tu chvíli je poslední mateřská krychle bez dozoru a paradémoni ji odnášejí StephenWolfovi.
Liga spravedlnosti se pomocí Batmanova transportéru dostává do Ruska, kde už StephenWolf vytvořil Jednotu, která přetvořuje místní krajinu. Batman se rozhodne odlákat pozornost paradémonů, aby se ostatní dostali za StephenWolfem. Potom, už bojuje s nimi. Zatímco ostatní bojují, Victor se snaží odtrhnout od sebe všechny tři krychle, v čemž mu pořád brání StephenWolf.
Uprostřed boje, ve kterém se Lize spravedlnosti moc nedaří se tam objeví Superman a pomůže jim.

DABING
V českém znění: Lukáš Hlavica - Ben Affleck (Bruce Wayne / Batman), René Slováčková - Gal Gadot (Diana Price / Wonder Woman), Jiří Krejčí - Ray Fisher (Victor Stone / Cyborg), Martin Zahálka - Jason Momoa (Arthur Curry / Aquaman), Marcel Vašinka - Ciarán Hinds (Steppenwolf), Vojtěch Hájek - Ezra Miller (Barry Allen / Flash), Ondřej Brzobohatý - Henry Cavill (Clark Kent / Superman), Vladislav Beneš - Jeremy Irons (Alfred), Tereza Bebarová - Amy Adams (Lois Laneová), Nela Boudová - Diane Lane (Martha Kentová), Simona Postlerová - Connie Nielsen (královna Hippolyta), Pavel Vondra - Joe Morton (Dr. Silas Stone), Irena Máchová - Amber Heard (Mera), Milan Slepička - J.K. Simmons (komisař Gordon), Oldřich Hajlich - Jesse Eisenberg (Lex Luthor), Rudolf Kubík - Billy Crudup (Henry Allen), Marek Holý - Joe Manganiello (Slade Wilson / Deathstroke), Jan Szymik - Anthony Wise (Howard), Petr Gelnar - Kobna Holdbrook-Smith (Crispus Allen), Tomáš Borůvka - Holt McCallany (zlodějíček), Pavel Šrom - Michael McElhatton (zloděj Alpha), Irena Hrubá - Ann Ogbomo (Philippus), Ludvík Král - John Dagleish (zloděj Beta), Svatopluk Schuller - Jack Yang (Bowman), Petra Tišnovská - Rachel Blenkiron (vědkyně Star Labs), Ladislav Novák - Vaughn Johseph (zprávař), Matěj Havelka - Frazer Hammill (malý zvědavý kluk), Adam Málek - J.K. Glynn (malý zvědavý kluk), Martina Bucková, Petr Hrach, Dana Procházková, Martin Svejštil, František Zahrádka
Překlad: Jakub Racek
Produkce: Evelyna Vrbová
Zvuk: Roman Čadek, Lukáš Polifka, Filip Mošner
Výsledný mix: Deluxe Media
Dialogy a režie: Ladislav K.J. Novák
Pro Warner Bros. vyrobila LS Productions - 2017

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 16.11.2017 Vertical Ent.
Premiéra USA: 17.11.2017 Warner Bros. US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 14.3.2018 Magic Box
Poprvé na Blu-ray: 14.3.2018 Magic Box

Tržby v ČR - Kč 23 805 441
Tržby celkem - $ 657 711 724
Návštěvnost v ČR 156 583
Náklady (Rozpočet) - $ 300 000 000
 
FILMY V SÉRII
Muž z oceli gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/muz-z-oceli-man-of-steel-2013-143-usa-kanada-velka-britanie-akcni-dobrodruzny-fantasy-sci-fi-731/
Akční / Dobrodružný, USA / Kanada, 2013
Režie: Zack Snyder, Hrají: Henry Cavill, Amy Adams

Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti gastonrolinc.webnode.cz/news/a1185/
Sci-Fi / Dobrodružný, USA, 2016
Režie: Zack Snyder, Hrají: Ben Affleck, Henry Cavill

Sebevražedný oddíl gastonrolinc.webnode.cz/news/a1186/
Fantasy / Sci-Fi, USA, 2016
Režie: David Ayer, Hrají: Will Smith, Jared Leto

Liga spravedlnosti gastonrolinc.webnode.cz/news/a1189/
Akční / Dobrodružný, USA, 2017
Režie: Zack Snyder, Hrají: Ben Affleck, Gal Gadot

Wonder Woman gastonrolinc.webnode.cz/news/wonder-woman-wonder-woman/
Akční / Dobrodružný, USA / Hong Kong, 2017
Režie: Patty Jenkins, Hrají: Gal Gadot, Chris Pine

Aquaman gastonrolinc.webnode.cz/news/aquaman-aquaman-2018-143-usa-akcni-dobrodruzny-fantasy-76/
Akční / Dobrodružný, USA, 2018
Režie: James Wan, Hrají: Jason Momoa, Amber Heard

Shazam! gastonrolinc.webnode.cz/news/shazam-shazam-2019-123-usa-akcni-dobrodruzny-komedie-fantasy-64/
Akční / Dobrodružný, USA, 2019
Režie: David F. Sandberg, Hrají: Zachary Levi, Mark Strong

Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn) gastonrolinc.webnode.cz/news/birds-of-prey-podivuhodna-promena-harley-quinn-birds-of-prey-and-the-fantabulous-emancipation-of-one-harley-quinn-2020-109-usa-akcni-dobrodruzny-krimi-komedie-56/
Akční / Dobrodružný, USA, 2020
Režie: Cathy Yan, Hrají: Margot Robbie, Rosie Perez

Wonder Woman 1984 gastonrolinc.webnode.cz/news/wonder-woman-1984-wonder-woman-1984-2020-115-usa-akcni-dobrodruzny-fantasy-sci-fi-46/
Akční / Dobrodružný, USA, 2020
Režie: Patty Jenkins, Hrají: Gal Gadot, Chris Pine

Liga spravedlnosti Zacka Snydera gastonrolinc.webnode.cz/news/liga-spravedlnosti-zacka-snydera-zack-snyders-justice-league-2021-240-usa-akcni-dobrodruzny-fantasy-74/
Akční / Dobrodružný, USA, 2021
Režie: Zack Snyder, Hrají: Ben Affleck, Henry Cavill

Sebevražedný oddíl gastonrolinc.webnode.cz/news/sebevrazedny-oddil-2-suicide-squad-2-2021-130-usa-akcni-dobrodruzny-fantasy-73/
Akční / Dobrodružný, USA, 2021
Režie: James Gunn, Hrají: Margot Robbie, Joel Kinnaman

The Batman gastonrolinc.webnode.cz/news/the-batman-the-batman-2022-usa-akcni-drama-krimi/
Akční / Drama / Krimi, USA, 2022
Režie: Matt Reeves, Hrají: Robert Pattinson, Zoë Kravitz

Black Adam gastonrolinc.webnode.cz/news/black-adam-black-adam-2022-usa-akcni-sci-fi-v-priprave/
Akční / Sci-Fi, USA, 2022
Režie: Jaume Collet-Serra, Hrají: Dwayne Johnson, Noah Centineo

The Flash gastonrolinc.cms.webnode.cz/news/the-flash-the-flash-2022-usauakcni-dobrodruzny-fantasy-sci-fi-v-priprave/
Akční / Dobrodružný / Fantasy, USA, 2002
Režie: Andy Muschietti, Hrají: Ben Affleck, Ezra Miller

Aquaman a ztracené království gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/aquaman-and-the-lost-kingdom-aquaman-and-the-lost-kingdom-2022-usa-akcni-dobrodruzny-fantasy-v-priprave/
Akční / Dobrodružný / Fantasy, USA, 2023
Režie: James Wan, Hrají: Jason Momoa, Amber Heard

Shazam! Hněv bohů gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/original-dvd190/
USA, Akční / Dobrodružný / Komedie, 2023
Režie: David F. Sandberg, Hrají: Zachary Levi, Asher Angel

Blue Beetle gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/original-dvd215/
USA, Sci-Fi 2023
Režie: Angel Manuel Soto, Hrají: Xolo Mariduena

Batgirl
USA, Akční / Dobrodružný / Krimi, 2023
Režie: Adil El Arbi, Bilall Fallah, Hrají: Leslie Grace, Brendan Fraser

Tvůrci a herci
Zack Snyder (Režie), Jon Berg (Produkce), Geoff Johns (Produkce), Charles Roven (Produkce), Deborah Snyder (Produkce), Danny Elfman (Hudba), Fabian Wagner (Kamera), David Brenner (Střih), Richard Pearson (Střih), Martin Walsh (Střih), Martin Walsh (Střih), Kristy Carlson (Casting), Lora Kennedy (Casting), Kate Ringsell (Casting), Patrick Tatopoulos (Scénografie), Michael Wilkinson (Kostýmy), (Zvuk), Karen Cohen (Masky), Nora Robertson (Masky), Joss Whedon (Scénář), Chris Terrio (Scénář), Gardner Fox (komiks) (Předloha), Bob Kane (komiks) (Předloha), Bill Finger (komiks) (Předloha), Jerry Siegel (komiks) (Předloha), Joe Shuster (komiks) (Předloha), Robert Kanigher (komiks) (Předloha), William Moulton Marston (komiks) (Předloha), Jack Kirby (komiks) (Předloha), Ben Affleck (Herec), Gal Gadot (Herec), Ezra Miller (Herec), Jason Momoa (Herec), Ray Fisher (Herec), Amy Adams (Herec), Henry Cavill (Herec), Jesse Eisenberg (Herec), Jeremy Irons (Herec), J.K. Simmons (Herec), Amber Heard (Herec), Robin Wright (Herec), Diane Lane (Herec), Connie Nielsen (Herec), Ciarán Hinds (Herec), Kiersey Clemons (Herec), Billy Crudup (Herec), Eleanor Matsuura (Herec), Peter Brooke (Herec), Craig Thomas Lambert (Herec), Samantha Jo (Herec), Michael McElhatton (Herec), Joe Morton (Herec), Bruce Johnson (Herec), Lara Decaro (Herec), Anthony Milton (Herec), Lisa Loven Kongsli (Herec), Will Austin (Herec), Taylor James (Herec), Kasha Bajor (Herec)
 
2017/120/USA/Akční, Dobrodružný,  Fantasy, Sci-Fi
 
Zajímavost k filmu
-  Ve filmu lze najít několik rozdílů oproti komiksové předloze. Např. v komiksu Cyborg (Ray Fisher) nelétá, ve filmu ano. Flash (Ezra Miller) v komiksu při běhu vyvolává blesky žluté barvy, kdežto ve filmu jsou modré. Dále třeba Stepenwolf je v komiksové předloze strýc Darkseida, ultimátního protivníka Ligy Spravedlnosti a arci padouch celého DC comics. Ve filmu je Steppenwolf vyslán na Zemi, aby mu připravil cestu na planetu.
- Když se Flash (Ezra Miller) při setkání s Brucem (Ben Affleck) snaží (ne příliš přesvědčivě) lhát o svých schopnostech, zmíní mimo jiné i gorilí znakovou řeč a krasobruslení. Jde o odkaz na jeho dva nepřátele z komiksů: Gorilla Grodd a Captain Cold.
- Danny Elfman použil pro scény se Supermanem některé fragmenty z filmové hudby Johna Williamse z filmu Superman (1978).
- Po odstoupení Zacka Snydera v březnu 2017 z rodinných důvodů studio Warner Bros oznámilo, že film dokončí ve stejném stylu bez jakékoliv změny Joss Whedon. Ten ale kontroverzně nahradil původního autora hudby Junkie XL skladatelem Danny Elfmanem.
- Joss Whedon, který převzal režii po Zacku Snyderovi, údajně přetočil 15 - 20% původního materiálu a celková cena dodatečného natáčení se prý vyšplhala až k 25 milionům amerických dolarů.
- Henry Cavill natočil všechny scény při dodatečném natáčení s bujným knírem, který nesměl oholit, jelikož byl v té době už smluvně vázán k natáčení Mission Impossible - Fallout (2018). Postprodukční tým Justice League tedy musel ze všech nových záběrů nechtěný knír odstranit digitálně.
- Film bol uvedený v Pekingu už 26. októbra 2017.
- Když Bruce Wayne (Ben Affleck) rekrutuje Flashe (Ezra Miller), je za ním v jeden moment vidět monitor, na němž běží seriál Rick and Morty (od r. 2013), konkrétně epizoda Something Ricked This Way Comes (2014).
- Laurence Fishburne si mal čoby Perry White strihnúť cameo, avšak pre nabitý program ponuku odmietol.
- S minutážou 120 minút ide o doposiaľ najkratší film DC Extended Universe.
- Vo filme si tvorcovia našli priestor aj na uťahovanie si z hororu Cintorín domácich zvieratiek (1987).
- Pôvodný režisér Zack Snyder sa počas premiérového víkendu na sociálnej sieti Vero priznal fanúšičke, že hotový film sám ešte nevidel. Zároveň vyjadril ľútosť, že ho nemohol dokončiť.
- 22. mája 2017 Zack Snyder informoval o odstúpení od projektu, vzhľadom na tragické úmrtie svojej dcéry z marca toho roku. K natáčaniu chýbajúcich scén, ktoré sú už v štádiu postprodukcie si do režisérskej stoličky zasadol Joss Whedon. Úplne prvou voľbou na post režiséra bol predstaviteľ Batmana, Ben Affleck.
- Podle komiksové předlohy jsou původními členy týmu Justice League Green Lantern a Martian Manhunter, kteří se však v tomto filmu neobjeví. Naopak Cyborg k původnímu týmu nepatří.
- Poprvé se superhrdinské uskupení Justice League objevilo v roce 1960 v komiksovém sešitu "The brave and thel bold #28".
- Ve scéně s Batmanem (Ben Affleck) a Flashem (Ezra Miller) na záběru v pozadí na jednom z monitorů běží scéna z animovaného seriálu Rick and Morty (od r. 2013).
- Na prípravu kostýmov pre film bola pôvodne najatá známa kostymérka Marit Allen, ktorá však v novembri 2007 zomrela.
- Keď sa herečky Gal Gadot pýtal reportér, prečo Wonder Woman nemá prsia z komiksu, odpovedala: "Wonder Woman je Amazonka a historicky presná amazonská žena má v skutočnosti len jeden prsník. Takže, ak by som naozaj chcela byť verná predlohe, bolo by to problematické."
- Chris Terrio dopísal scenár v júli 2015.
- Gal Gadot (Wonder Woman) cvičila kung-fu, kickbox, boj s mečem, jiu-jitsu a capoeiru jako součást své fyzické přípravy na roli.
 
Odkazy
 

Hrají:

Ben Affleck, Gal Gadot, Henry Cavill, Ezra Miller, Jason Momoa, Ray Fisher, Amy Adams, Jeremy Irons, J.K. Simmons, Diane Lane, Connie Nielsen, Ciarán Hinds, Amber Heard, Joe Morton, Lisa Loven Kongsli, Ingvar Sigurðsson, Billy Crudup, David Thewlis, Ágústa Eva Erlendsdóttir, Michael McElhatton, John Dagleish, Lara Decaro, Will Austin, Holt McCallany, Kobna Holdbrook-Smith, Robin Wright, Francis Magee, Charlotte Comer, Doutzen Kroes, Ann Ogbomo, Samantha Win, Eleanor Matsuura, Marc McClure, Martin Troakes, Gianpiero Cognoli, Jérôme Pradon, Lynne Anne Rodgers, Vaughn Johseph, Bruce Johnson, Tomi May, Kasha Bajor, Peter Brooke, Jesse Eisenberg, Joe Manganiello, Stewart Alexander, Craig Thomas Lambert, Anthony Milton, Taylor James, Adam Collins, Jim Sturgeon, Clem So, Rosa Escoda, Oliver Powell, Samantha Schnitzler, Orion Lee, Karen Bryson, Jolie Lennon, Omri Rose, Daniel Stisen, Jimmy Star, Anthony Wise, Aurore Lauzeral, Sergi Constance, Julian Lewis Jones, Gary Reimer