The Batman / The Batman (2022/169/USA/Akční, Drama, Krimi) 79%

17.11.2021 14:44
JEDNOU VĚTOU
„Batman už druhým rokem bojuje proti zločinu a odhaluje korupci v Gotham City. Zároveň pronásleduje sériového vraha Riddlera, který se zaměřuje na místní smetánku. Během vyšetřování je Batman nucen získat nové spojence."

OBSAH
Dva roky slídění po ulicích jako Batman, který nahání strach zločincům, zavedly Bruce Waynea hluboko do stínů Gotham City. Mezi zkorumpovanou sítí městských úředníků a vysoce postavených osobností má osamělý mstitel jen několik důvěryhodných spojenců - Alfreda Pennywortha a poručíka Jamese Gordona - a mezi svými spoluobčany se stal jediným ztělesněním pomsty. Když se vrah sérií sadistických machinací zaměří na gothamskou smetánku, stopa záhadných indicií pošle Největšího detektiva světa na vyšetřování do podsvětí, kde se setká s postavami jako Oswald Cobblepot, Edward Nashton, Carmine Falcone a Selina Kyleová. Jakmile důkazy začnou vést blíže k domovu a začne být jasný rozsah pachatelových plánů, musí Batman navázat nové vztahy a odhalit pachatele, aby se stal symbolem naděje Gotham City. (Vertical Ent.)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Když by to měl shrnout do jedný věty - plakátovky, tak se jedná o mimořádně povedenou blockbusterovou kriminálku s temným komiksovýmn hrdinou. Pokud byl Robert Pattinson na plátně za Bruce Wayna hrál ho jako ponuře osamocenou postavu a určitě tak stvořil nejdepresivnějšího Bruce Wayna co kdy rajtoval na plátně. Ono tohle pojetí skvěle zapadalo do celého konceptu filmu, který působil hodně temně a opravdu byl víc např. Fincherovým kriminálkám než akčním nářezům. Tím, ale rozhodně nechci říct, že film zklamal, naopak je to profi dílečko na který se skvělé kouká, který umí udržet pozornost po celou dobu navzdory délce stopáže. Kamera je vysloveně pochoutková.  Greig Fraser mě opět dokázal. že je mistr objektivu, mistr záběru, mistr kompozice a dokáže zprostředkovat atmosféru příběhu. Pokud jde o herecký výkony ostatních, nikdo tam nějak nevyčnívá, ale ani nic nekazí což mě vyhovovalo, protože prim hraje story. Trošku zbytečný bylo malinký romantický pomrkávání, ale nic hroznýho. Jedná se o kvalitní biják, který chce velký plátno ideál Imax a umí dopřát téměř tři hodiny kvalitní zábavy. (Enšpígl) 4*

Komorní, skličující, gotické noir emo, které místy vypadá jako noční můra světloplachého sociopata, na jednu stranu osamělého, na druhou stranu vrženého do klaustrofobického prostoru, kde se právo a zločin objímají tak těsně, že je nejde rozlišit. Na skoro fincherovský thriller je navěšené chytře upravené origin story a příběh o člověku sežraném pomstou. Je to pomalé, místy hnané na maximální efekt, opřené o famózního Riddlera… tři hodiny mi nepřijdou jako problém, Reeves to totiž valí precizně, těžkotonážně a narozdíl od Snydera to není maškarní na spodek mrtvých manekýnů, ale pořád lidské drama - i když třeba proti Nolanovi zjednodušené. Patyzón do role sedí skvěle, hlavní deviza je ale Paul Dano jako král incelů. Reeves doručil podobně svéhlavý autorský projekt jako nedávno Villeneuve. Pro mě stokrát lepší než komicky depresivní šaráda Joker a o několik levelů nad DC zmetky poslední dekády. Konečně ta temnota dejchá, jizvy se nehojí a krysy hryžou do masa. (Marigold) 4*

Greig Fraser, Robert Pattinson, Zoë Kravitz a Paul Dano. K tomu hodně latexu, deště a Kurta Cobaina. A atmosférického soundtracku, u kterého si divák řekne „paráda, už je tu zase ten syrový drásající motiv“. A do toho všeho samozřejmě Matt Reeves, který musel projít hodně potemnělých míst. V jednotlivostech je to TOP. Bruce Waynea na veřejnosti roky nikdo „neviděl“, společnost dělá Alfredovi, nejvěrnějšímu z nejvěrnějších. Že se Gotham rozpadá zevnitř, mu ale lhostejné rozhodně není. Korupce je v politice, u vysokých úředníků, v policejním sboru, takže příchod sériového vraha se zálibou v hádankách, který ukazuje a trestá mocenské hráče a odhaluje nejtemnější pravdy města, napětí ještě vystupňuje. Nálada á la Se7en, detektivní stránka á la Zodiac, což jsme v předešlých verzích neviděli. To už ale za sebou máme velmi poctivou kresbu světa plného nesmazatelných jizev. Tenhle Batman je asi trochu jiný, než zhýčkaný divák čekal, mě trochu zamrzelo méně prostoru pro Penquina, slabší dynamika s Alfredem a krapet „nijaký“ Jim Gordon. Tím, že je Bruce v civilu méně, nestihne tolik přirůst k srdci. Pattinson, který poslední dekádu volil kvalitní tvůrce a nelimonádové postavy, je nicméně boží. Boží je i to, že výsledek jednoduše není pohádková digitální destrukce všeho, jen prostě tahle další verze třiaosmdesát let staré legendy netáhne potřebnou emoční silou. Vizuálně skvělá sebevědomá deprese. A brutální tříhodinová stopáž vcelku utekla. (Castor) 4*

VELKÁ RECENZE
Gotham se rozpadá zevnitř, kriminálníci ho doslova ovládají a do toho všeho začne po městě řádit sériový vrah, který zabíjí a očerňuje jeho největší politické a mocenské hráče. Jediný, kdo tomu všemu může zabránit a zastavit padoucha se zálibou v hádankách, které nechává na místech činu, je Batman. Ten zapojí svůj geniální um a spolu s komisařem Gordonem pomalu přichází celé záhadě na kloub.
Právě tato detektivní stránka Batmana je něco, co jsme zatím moc v jeho předešlých verzích neviděli. Tvůrci to trochu opomíjeli, a přitom je to v komiksovém světě jeho nedílná součást (stejně jako jeho oční makeup, který dřívější díla také vynechávala). Je proto osvěžující, že režisér a spolu-scénárista Matt Reeves zvolil tuto cestu. Díky tomu tak jeho příběh nabízí silnou, intrikující, a především zajímavou zápletku, která baví i přes svou téměř tříhodinovou stopáž. Ano, Batman je skutečně dlouhý film, a i když má pomalejší rozjezd, tak od zhruba druhé třetiny nabírá děj na obrátkách a my se ani nestačíme divit, a už jsme u konce snímku.
Reevesův Batman totiž, kromě kvalitně zpracovaného a předloze věrného děje, nabízí i poměrně dost akce, která je velmi propracovaná. Veškeré bitky obsahují vynalézavou choreografii a působivé vizuály (k těm ještě později). A co víc, nenajdeme zde žádné velké chaotické CGI souboje, jako jsme zvyklí u většiny moderních superhrdinských snímků, což je vítaná změna. Je zde sice pár honiček v autech (jedna zvláště povedená), ale i ty, stejně jako zbytek akčních či bojových scén působí věrohodně a realisticky, což přesně sedí k postavě Batmana. Ten nepotřebuje žádné okázalé efekty, stačí mu jen ručně zmlátit pár padouchů.
Tento realismus, kterému se Reeves poddal, je ve snímku znát opravdu dost. A to především i z vizuální stránky, která je zde poněkud neobvyklá. Jako každý Batman je i tento temný, nejen atmosféricky, ale i doslova. Jas je zde nastaven opravdu na nízkou úroveň. Ono se to ale k Batmanovi hodí a dotváří to jeho celkovou pochmurnou náladu, které přidává na výraznosti i vzhled zbídačeného Gothamu. Jenže vše není zas tak černobílé, Reevesova podívaná nabízí i spoustu světlých momentů, občasný uvědomělý humor je příjemný a pobaví, nehledě na pár významných, krásně ztvárněných momentů plných naděje.
Z vizuální stránky pak ještě hned na první dobrou zaujme jakási zrnitost a neostrost obrazu, která je zpočátku zvláštní, ale postupně si na ni zvykáme. Díky tomuto rozmazanému vidění a viklavé kameře, tak totiž tvůrci nabízí zajímavé pohledy z první osoby a my dění zažíváme tak, jak jej vidí postavy.
A právě ty nám přibližují i jejich představitelé, především pak samozřejmě Robert Pattinson v titulní roli. Pattinson, který má kromě ságy Stmívaní na kontě i spoustu jiných artových děl jako je Maják, Král nebo Ďábel, se čím dál tím více ukazuje jako schopný a talentovaný herec. Jinak tomu není ani zde. Opět nás přesvědčuje o svém umu a ošemetné role Batmana se ujímá s úctou a osvojuje si ji. Jeho Batman i Bruce Wayne jsou jiní od předchozích iterací. Netopýří hrdina je zde sice mladý, ve své úloze působí teprve druhým rokem, ale je vysoce inteligentní a schopný. Pattinsonův Bruce je pak tajnůstkářský a vlastně ho moc ve filmu není, tato stránka této postavy je zde trochu upozaděna. Prim zde skutečně hraje titulní Batman, a na tom není nic špatného.
Vedle něj pak za zmínku stojí i Paul Dano jako hlavní padouch Riddler. Dano odvádí obrovský kus práce a představuje, po Jokerovi Heatha Ledgera, bez nadsázky jednoho z nejsilnějších batmanových záporáků vůbec. Jeho Riddler zde dostává dostatek prostoru, je to částečně i jeho příběh a origin story, a tak se v něm může Dano herecky vyžít. Nejvýraznější je beze sporu scéna, kdy má (bez větších spoilerů) psychotický záchvat, což Dano ztvárnil opravdu věrohodně.
Významnou roli zde pak hraje i komisař Gordon v podání Jeffreyho Wrighta, který je zde Batmanovým parťákem. Jejich spolupráce je jádrem příběhu, který konečně poukazuje na významnost jejich vztahu. Wright pak podává coby Gordon silný a výrazný výkon. Skvělým příspěvkem do týmu je Zoë Kravitz coby Catwoman, která má s Pattinsonovým Batmanem přesvědčivou chemii. Naopak Andy Serkis jako sluha Alfred není tolik výrazný, jeho postava je trochu upozaděna, Serkis však i přes to odvádí v této úloze skvělou práci. V neposlední řadě by se pak neměl opomenout ani Colin Farrell coby Penguin, který zahalený pod nerozpoznatelnou maskou podává opravdu dominantní výkon.
V neposlední řadě pak stojí za zmínku i velmi výrazný hudební doprovod, za kterým stojí Michael Giacchino (Spider-Man: Bez domova, Králíček Jojo, Coco, Úžasňákovi ad.). Ten přináší neuvěřitelně chytlavý a dechberoucí soundtrack, který sedí k celkové atmosféře snímku a podporuje velkolepost celé podívané. Giacchiniho skladby jsou z velké části syrové, drsné a nervy-drásající, nejvýraznější je bezesporu Batmanova znělka, když vstupuje na scénu.
Reevesův nový Batman je v závěru zkrátka velkolepou podívanou, kterou rozhodně stojí za to vidět na velkém plátně. Spolu s Pattinsonem v hlavní roli přivádí k životu novou verzi netopýřího hrdiny, která je věrná svému zdrojovému materiálu jako nikdy předtím. Napínavý detektivní příběh inspirovaný snímky jako jsou Sedm nebo Zodiac, pak vtáhne přímo do děje, který je temný, mysteriózní a nestraní se realismu, podobně jako Joker Todda Phillipse. Celé podívané pak dominuje Giacchiniho epický hudební doprovod, který celek skvěle dotváří. Reeves a spol. zde zkrátka uhodili hřebík na hlavičku a fanoušci budou jistě více než spokojeni s touto novou verzí Batmana.

PODROBNÝ POPIS FILMU
O Halloweenů je zavražděn Gothamský starosta Don Mitchell Jr. záhadným mužem, který si říká Riddler (Hádankář). Samotářský miliardář Bruce Wayne, který již dva roky působí jako ochránce Gothamu - Batman, vyšetřuje vraždu starosty společně s policejním oddělením města Gotham (GCPD). Poručík James Gordon u starostova těla objeví zprávu, kterou Riddler zanechal pro Batmana, ale komisař Pete Savage Gordnovi vyčítá, že povolil Batmanovi vstoupit na místo činu a donutí pak Batmana odejít. Brzy poté Riddler vyhledá a zavraždí i komisaře Savage a taky zanechá další vzkaz pro Batmana.
Batman a Gordon zjistí, že Riddler zanechal v Mitchellově autě disk obsahující obrázky Mitchella s jistou ženou, Annikou Koslovovou, v Iceberg Lounge – nočním klubu provozovaném Oswaldem Cobblepotem/Penguinem (Tučňák), pravou rukou mafiánskeho bosse Carmine Falconeho. Batman se vydáva do klubu aby zijstil informace. V klubu se Batman porve s několika gangstry a shledá se s Penguinem. Penguin prosí o ignoranci a vymlouvá se že se situací nemá co dočinení ale Batman si všimne, že Selina Kyleová, která je Annikina spolubydlící a blízká přítelkyně, pracuje v klubu jako servírka. Batman následuje Selinu domů, aby se zeptal Anniky, ale ta někam zmizí. Později se dozví o Selinině druhé identitě Catwoman a po souboji ji žádá o pomoc. A tak Batman pošle Selinu zpět do ledového salonku, aby zajistila informace. Prostřednictvím Seliny Batman zjistí, že Savage byl na Falconeově výplatní listině, stejně jako okresní prokurátor Gil Colson. Selina přeruší komunikaci, když se Batman ptá na její vztah s Falconem.
Riddler mezitím unese prokurátora Gila Colsona, připevní mu na krk časovanou límcovou bombu a následujíciho dne ho pošle přerušit Mitchellův pohřeb. Když Batman na pohřeb dorazí, Riddler mu zavolá přes Colsonův telefon a vyhrožuje se odpálením bomby, pokud Colson nedokáže odpovědět na tři hádanky. Batman pomáhá Colsonovi odpovědět na první dvě, ale Colson odmítá odpovědět na třetí hádanku – jméno informátora, který poskytl GCPD informace, které vedly k historickému drogovému zásahu na ukončení operace mafiána Salvatora Maroniho následně po odpálení bomby umírá. Batman a Gordon usoudí, že informátorem může být Penguin a vystopují ho k místnimu obchodu s drogami. Zjišťují, že Maroniho operace se přesunula do rukou Falconeho a taky zijstí že do operace se zapojilo mnoho důstojníků GCPD. Selina je nechtěně odhalí, když přijede v přestrojení ukrást peníze. Mezitím jak Penguin prchá v autě před Batmanem, Selina objeví v kufru auta mrtvolu Anniky. Batman zajme Penguina, ale zjistí od nej, že hledaným informátorem nikdy nebyl.
Batman a Gordon jdou po stopách které zanechal Riddler a ty je dovedou k ruinám sirotčince financovaného Bruceovými zavražděnými rodiči Thomasem a Marthou Wayneovými, kde se prostřednictvím nahrávek dozvídají, že Riddler chová zášť vůči rodině Waynů a další na senzamu Riddlerových obětí je právě Bruce Wayne. Bruceův komorník a správce sídla Alfred Pennyworth je hospitalizován poté, co otevřel dopisní bombu adresovanou Bruceovi. Riddler pak vydá na povrch důkazy, že Thomas Wayne, který se v minulosti ucházel o místo starosty, než byl zavražděn, najal Falconeho, aby zabil jistého novináře za vyhrožování, že prozradí trapné podrobnosti o Marthině špatné minulosti a duševní nemoci. Bruce, který vyrostl v přesvědčení, že jeho otec byl morálně čestný, konfrontuje Alfreda, který tvrdí, že Thomas Falconeho pouze požádal, aby novináři vyhrožoval mlčením, a později plánoval vydat sám sebe a Falconeho policii, jakmile zjistil, že novinář byl zavražděn. Alfred věří, že Falcone nechal zabít Thomase a Marthu, aby tomu zabránil.
Selina později vyjevý Batmanovi, že Falcone je její nedbalý otec, a rozhodne se ho jít zabít poté, co se dozvěděla, že Anniku zabil, protože jí Mitchell řekl, že Falcone byl informátorem. Batman a Gordon dorazí do Iceberg Lounge včas, aby ji zastavili, ale Riddler zabije Falconeho poté, co je zatčen. Riddler je odhalen jako forenzní účetní Edward Nashton a dobrovolně uvězněn v Arkhamské Státni Nemocnici, kde si vyčíta, že nedokázal zabít Bruce Wayna. Neuvědomuje si, že Bruce je Batman, kterého zbožňuje a od kterého se inspiruje, když se zaměřoval na korupčníky v Gothamu. Nashton věří, své vizi že je Batmanův pomocník, ale Batman ho odmítá. Při prohlídce jeho bytu se Batman z nahrávky, kterou Riddler zanechal dozví, že Riddler rozmístil bomby v autech po celém Gothamu a vypěstoval si online stoupence, díki kterým plánuje zavraždit novězvolenou starostku Bellu Reál.
Bomby zničí bariéry kolem Gothamu a zaplavují město vodou. V kryté aréně je zřízen úkryt, kde se Riddlerovy stoupenci pokoušejí zabít Reálovou, ale jsou nakonec zastaveni Batmanem, Selinou a Gordnem. Mezitím se Nashton v Arkhamu spřátelí s dalším vězněm s psychopatyckými sklony, zatímco se Penguin pravdepodobně stáva novým mafiánskym bossem v Gothamu. Selina považuje Gotham za její vykoupení, rozloučí se s Batamnem a z Gothamů odchází. Batman poté pomáhá Gothamským občanům a v úsilí o zotavení slibuje nastolení spravedlnosti a naděje v Gothamu.

Ocenění:

DABING
V českém znění: Petr Lněnička - Robert Pattinson (Bruce Wayne / Batman), Viktorie Taberyová - Zoë Kravitz (Selina Kyle / Catwoman), Martin Zahálka - Jeffrey Wright (komisař James Gordon), Radek Škvor - Paul Dano (Edward Nashton / The Riddler), Miroslav Táborský - John Turturro (Carmine Falcone), Tomáš Juřička - Andy Serkis (Alfred Pennyworth), Jan Vondráček - Peter Sarsgaard (Gil Colson), Libor Terš - Colin Farrell (Oswald Cobblepot / The Penguin), Petr Neskusil - Gil Perez-Abraham (strážník Martinéz), Tomáš Borůvka - Con O'Neill (Mackenzie Bock), Miloš Vávra - Alex Ferns (Pete Savage), Radka Malá - Sandra Dickinson (Dory), Roman Hajlich - Barry Keoghan (Arkhamský vězeň - Joker), Ivo Hrbáč - Luke Roberts (Thomas Wayne), Jolana Smyčková - Hana Hrzic (Annika) + Roma Torre (zprávařka), Jan Szymik - Peter McDonald (William Kenzie), Vilém Udatný - Rupert Penry-Jones (Don Mitchell Jr.), Milada Vaňkátová - Jayme Lawson (Bella), Tereza Chudobová - Janine Harouni (Carla) + Lorna Brown (lékařka), Svatopluk Schuller - Jack Bennett (Travis) + Todd Boyce (hasič), Pavel Tesař - Andre Nightingale (Ritchie) + Akie Kotabe (pasažér), Ladislav Cigánek - Mark Killeen (Vinnie) + Dean Meminger (zprávař), Jiří Krejčí - Charlie Carver (Dvojče 1), Petr Burian - Max Carver (Dvojče 2) + Bobby Cuza (zprávař), Roman Hájek - Joseph Balderrama (hlavní vyšetřovatel), Petr Gelnar - Elliot Warren (kápo grázlů) + Itoya Osagiede (detektiv), Robin Pařík - Jay Lycurgo (mladý grázl) + Sid Sagar (policejní technik), Radek Hoppe - Ed Kear (policista), Filip Švarc - Bronson Webb (maskovaný lupič), Radka Stupková - Pat Battle (zprávařka), Martina Bucková, Tomáš Dastlík, Tomáš Hospodský, Pavlína Kročová, Michal Maléř, Ladislav Novák, Olga Peřestá, Jan Raclavský, David Voráček
Překlad: Jakub Racek
Produkce: Lenka Skřečková
Zvuk: Filip Mošner
Střih zvuku: Lukáš Polifka
Výsledný mix: Deluxe Media
Dialogy a režie: Ladislav K.J. Novák
Pro Warner Bros. vyrobila LS Productions - 2022

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 3.3.2022 Vertical Ent.
Premiéra USA: 4.3.2022
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: (Zatím nevyšlo)
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)
Poprvé na VOD: 19.4.2022 HBO Max

Tržby v ČR - Kč 38 859 532
Tržby celkem - $ 770 345 583
Návštěvnost v ČR 220 121
Náklady (Rozpočet) - $ 200 000 000
 
FILMY V SÉRII
Muž z oceli gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/muz-z-oceli-man-of-steel-2013-143-usa-kanada-velka-britanie-akcni-dobrodruzny-fantasy-sci-fi-731/
Akční / Dobrodružný, USA / Kanada, 2013
Režie: Zack Snyder, Hrají: Henry Cavill, Amy Adams

Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti gastonrolinc.webnode.cz/news/a1185/
Sci-Fi / Dobrodružný, USA, 2016
Režie: Zack Snyder, Hrají: Ben Affleck, Henry Cavill

Sebevražedný oddíl gastonrolinc.webnode.cz/news/a1186/
Fantasy / Sci-Fi, USA, 2016
Režie: David Ayer, Hrají: Will Smith, Jared Leto

Liga spravedlnosti gastonrolinc.webnode.cz/news/a1189/
Akční / Dobrodružný, USA, 2017
Režie: Zack Snyder, Hrají: Ben Affleck, Gal Gadot

Wonder Woman gastonrolinc.webnode.cz/news/wonder-woman-wonder-woman/
Akční / Dobrodružný, USA / Hong Kong, 2017
Režie: Patty Jenkins, Hrají: Gal Gadot, Chris Pine

Aquaman gastonrolinc.webnode.cz/news/aquaman-aquaman-2018-143-usa-akcni-dobrodruzny-fantasy-76/
Akční / Dobrodružný, USA, 2018
Režie: James Wan, Hrají: Jason Momoa, Amber Heard

Shazam! gastonrolinc.webnode.cz/news/shazam-shazam-2019-123-usa-akcni-dobrodruzny-komedie-fantasy-64/
Akční / Dobrodružný, USA, 2019
Režie: David F. Sandberg, Hrají: Zachary Levi, Mark Strong

Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn) gastonrolinc.webnode.cz/news/birds-of-prey-podivuhodna-promena-harley-quinn-birds-of-prey-and-the-fantabulous-emancipation-of-one-harley-quinn-2020-109-usa-akcni-dobrodruzny-krimi-komedie-56/
Akční / Dobrodružný, USA, 2020
Režie: Cathy Yan, Hrají: Margot Robbie, Rosie Perez

Wonder Woman 1984 gastonrolinc.webnode.cz/news/wonder-woman-1984-wonder-woman-1984-2020-115-usa-akcni-dobrodruzny-fantasy-sci-fi-46/
Akční / Dobrodružný, USA, 2020
Režie: Patty Jenkins, Hrají: Gal Gadot, Chris Pine

Liga spravedlnosti Zacka Snydera gastonrolinc.webnode.cz/news/liga-spravedlnosti-zacka-snydera-zack-snyders-justice-league-2021-240-usa-akcni-dobrodruzny-fantasy-74/
Akční / Dobrodružný, USA, 2021
Režie: Zack Snyder, Hrají: Ben Affleck, Henry Cavill

Sebevražedný oddíl gastonrolinc.webnode.cz/news/sebevrazedny-oddil-2-suicide-squad-2-2021-130-usa-akcni-dobrodruzny-fantasy-73/
Akční / Dobrodružný, USA, 2021
Režie: James Gunn, Hrají: Margot Robbie, Joel Kinnaman

The Batman gastonrolinc.webnode.cz/news/the-batman-the-batman-2022-usa-akcni-drama-krimi/
Akční / Drama / Krimi, USA, 2022
Režie: Matt Reeves, Hrají: Robert Pattinson, Zoë Kravitz

Black Adam gastonrolinc.webnode.cz/news/black-adam-black-adam-2022-usa-akcni-sci-fi-v-priprave/
Akční / Sci-Fi, USA, 2022
Režie: Jaume Collet-Serra, Hrají: Dwayne Johnson, Noah Centineo

The Flash gastonrolinc.cms.webnode.cz/news/the-flash-the-flash-2022-usauakcni-dobrodruzny-fantasy-sci-fi-v-priprave/
Akční / Dobrodružný / Fantasy, USA, 2002
Režie: Andy Muschietti, Hrají: Ben Affleck, Ezra Miller
 
V přípravě
Aquaman and the Lost Kingdom gastonrolinc.webnode.cz/news/aquaman-and-the-lost-kingdom-aquaman-and-the-lost-kingdom-2022-usa-akcni-dobrodruzny-fantasy-v-priprave/
Akční / Dobrodružný / Fantasy, USA, 2022
Režie: James Wan, Hrají: Jason Momoa, Amber Heard

Blue Beetle (17.8.2023 Vertical Ent.)
USA, Sci-Fi 2023
Režie: Angel Manuel Soto, Hrají: Xolo Mariduena

Wonder Woman 3
USA, Akční / Dobrodružný / Fantasy 2024
Režie: Patty Jenkins, Hrají: Gal Gadot
 
Tvůrci a herci
Matt Reeves (Režie), Dylan Clark (Produkce), Matt Reeves (Produkce), Michael Giacchino (Hudba), Greig Fraser (Kamera), William Hoy (Střih), Tyler Nelson (Střih), Lucy Bevan (Casting), Cindy Tolan (Casting), James Chinlund (Scénografie), Jacqueline Durran (Kostýmy), David Crossman (Kostýmy), Glyn Dillon (Kostýmy), Will Files (Zvuk), Andy Nelson (Zvuk), Naomi Donne (Masky), Michael Marino (Masky), Tristan Versluis (Masky), Matt Reeves (Scénář), Mattson Tomlin (Scénář), Peter Craig (Scénář), Bob Kane (komiks) (Předloha), Bill Finger (komiks) (Předloha), Robert Pattinson (Herec), Zoë Kravitz (Herec), Colin Farrell (Herec), Paul Dano (Herec), Andy Serkis (Herec), Peter Sarsgaard (Herec), John Turturro (Herec), Jeffrey Wright (Herec), Jayme Lawson (Herec), Con O'Neill (Herec), Max Carver (Herec), Charlie Carver (Herec), Alex Ferns (Herec), Mark Killeen (Herec), Joseph Balderrama (Herec), Amber Sienna (Herec), Douglas Bunn (Herec), Jimmy Star (Herec), Amanda Blake (Herec), Angela Yeoh (Herec), Jay Lycurgo (Herec),
 
2022/169/USA/Akční, Drama, Krimi
 
Zajímavost k filmu
- - Film měl být původně jedním z pokračování filmu Liga spravedlnosti (2017) a režírovat ho měl Ben Affleck. Kvůli osobním problémům však od projektu odstoupil a filmu se ujal Matt Reeves. Hlavní zápornou postavou měl být zabiják Deathstroke a děj filmu měl přímo navazovat na jednu ze závěrečných scén tehdy ještě nevydaného filmu Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021), ve které se Deathstroke (Joe Manganiello) setká s Lexem Luthorem, který mu odhalí Batmanovu pravou identitu. Deathstroke pak měl z pomsty systematicky ničit Batmanův život a zaměřit se i na jeho blízké. Velká část filmu se měla odehrávat uvnitř Arkhamského ústavu, kde by se objevili i nejrůznější Batmanovi protivníci, včetně Jokera. Akční sekvence pak měly být inspirovány fanoušky oblíbeným trailerem na videohru „Batman: Arkham Origins“ a po Batmanově boku měla stát i Batgirl. Když se v roce 2017 dokončení filmu Liga spravedlnosti ujal Joss Whedon, došlo k přetáčkám a Deathstrokova scéna byla pozměněna, stále se však počítalo s tím, že se tato změna Batmanova samostatného filmu nijak nedotkne. Když ale Ben Affleck od projektu úplně odstoupil a došlo tak ke změně režiséra i představitele hlavní role, stal se připravovaný film zcela nezávislým na hlavním filmovém univerzu.
- V traileru byla ukázána Riddlerova (Paul Dano) zpráva s nápisem: „Co dělá mrtvý lhář?“, doplněná odpovědí složenou z neznámých symbolů. Fanoušek Andrew Lane hádanku rozluštil a zjistil, že se jedná o slovní hříčku, která ale funguje jen v původní angličtině. Odpověď zní: „He lies still.“ „He lies still“ totiž znamená „pořád lže“, ale také „nehybně leží“.
- Zoë Kravitz, která v tomto filmu hraje Catwoman, si už Catwoman jednou zahrála (propůjčila svůj hlas) ve snímku LEGO® Batman film (2017).
- Režisér filmu Matt Reeves se při tvoření Batmobilu inspiroval částečně Šíleným Maxem (2015).
- Batmanovo auto – Batmobil – ve filmu vypadá skoro jako klasické auto, ne jako obrněný tank, jako tomu bylo v Nolanově trilogii. Odkazuje to na rukodělnou práci Bruce Wayna a částečný návrat do 60. let 20. století.
- Při natáčení se místo klasických kulis v některých scénách používá tzv. „virtuální plac“, kdy obrovské LED obrazovky „promítají“ okolní prostředí v reálném čase za živými herci. Technologie umožňuje zpracovat dříve efekty, minimalizovat cestování, náklady na stavbu kulis apod.
- Uvedení filmu do amerických kin bylo původně oznámeno na 25. červen 2021, ale kvůli pandemii Covidu-19 byl termín změněn nejdříve na 1. říjen 2021 a v říjnu 2020 na 4. březen 2022.
- Představitel postavy Hádankaře (Paul Dano) byl jedním z adeptů na titulní roli ve filmu Joker (2019), dalšího z Batmanových protivníků.
- Vůbec poprvé na filmovém plátně vidíme představitele Batmana nosit černý oční make-up na tváři i bez masky. Pod maskou ho doteď měli všichni s výjimkou Adama Westa.
- Děj filmu se odehrává během druhého roku Batmanova působení.
- Do role záporáka Hádankáře (Paul Dano) byl zvažován Jonah Hill. Herec ale údajně požadoval moc peněz.
- Původně se do tohoto filmu počítalo, že znovu bude hrát Batmana Ben Affleck.
- Postava Sladea Wilsona (Joe Manganiello), lépe známá pod svým označením Deathstroke, se poprvé „mimo komiksy“ objevila v seriálu Arrow (od r. 2012). Zahrál si ho tam Manu Bennett.
- Poprvé se postava Batmana objevila v roce 1939 v komiksovém sešitu „Detective comics #27“.
- Samotný scenár nakoniec od piky prepísal novo nasadený režisér Matt Reeves, ktorý prevzal oťaže filmu po Benu Afflecovi.
- Gavin O'Connor, Matt Ross, George Miller a Denis Villeneuve boli považovaní za pozíciu režiséra.
 
Odkazy