V zajetí démonů / The Conjuring (2013/112/USA/Horor, Thriller, Mysteriózní) 81%

20.09.2018 09:32
JEDNOU VĚTOU
„Na základě skutečného případu Warrenových."

OBSAH
Hrůzostrašný případ z domu v Amityville nebyl první – ještě dříve došlo k záhadným děsivým událostem v Harrisville. Film „V zajetí démonů", natočený podle skutečných událostí, vypráví hrůzný příběh světově proslulých vyšetřovatelů paranormálních jevů Eda a Lorraine Warrenových, kteří byli pozváni na odlehlou farmu, aby pomohli rodině terorizované temnými silami. V nejhrůzostrašnějším případu svého života jsou Warrenovi nuceni utkat se s mocnou démonickou bytostí.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
James Wan je bůh. A pokud filmař nemůže být bůh, tak minimálně polobůh nebo alespoň něco jako Herkules. Nevím totiž, kde se vyloup, ale musím říct, že jestli se bude držet hororového řemesla, bude z něj asi nejlepší režisér hororových filmů současnosti. Tak vydařený a zároveň strašný, v dobrém slova smyslu, horor jsem neviděl ani nepamatuju. V zajetí démonů se na první pohled tváří jako takový ten klasický nadpřirozený film. Máme tu v příběhu starý dům, duchy, poltergeisty, bažinu, starý ztrouchnivělý strom a vymítání. Vlastně nic nenormálního. Jenže tenhle film dokáže překvapit. Dokáže překvapit atmosférou před a po filmu. Před filmem jsem věděl akorát to, že film je podle pravdy, a že v ukázkách byli lidé, kteří zažili ty hrůzy, co představuje film. Také jsem věděl, že je vše údajně podle té nejreálnější možné pravdy, která se ve filmu mohla objevit. A kterou bychom mohli strávit. Po filmu jsem ale už znal nejznámější lovce duchů z USA a začal jsem lovit další a další informace, které mě utvrdili v tom, že tenhle film není jen tak ledajaký film. James Wan natočil naprosto perfektní horor. Tak dobrý horor jsem hodně dlouho neviděl. Také jsem ale dlouho neviděl postavu, do které by se samotná herečka dokázala tak dokonale převtělit. Vera Farmiga je tady prostě naprosto skvělá! No takové filmy divák potřebuje. Slušná dávka nadpřirozena se vždycky hodí. Trošku nám to upevní víru a potvrdí, že na světě existují věci, které se prostě nedají vysvětlit. (Malarkey) 4*

3:15 zemřeš v Amityville, 3:07 zemřeš tady - to aby si člověk v podobně nesnášenlivých domech natočil na tři budíka a šel si lehnout za psem do boudy.. Je pravdou, že Wan nepřišel s ničím novým, ale to, co důvěrně známe, dovedl k dokonalosti. Haunted House hororů s rezidencí, co vrže, skřípe, bouchá dveřmi a z nájemníků děla vynervované trosky jsem viděl tucty, stejně tak vymítacích filmů s posedlou snahou zabít své nejbližší, kroucením hlavy ve stylu puštíka a nadáváním Ježíškovi, jenže ten hrůzu přinášející Malajec umí pomocí zvuků, timingu scén, kamery i oldschoolové patiny navodit atmosféru, při které vám běhá mráz po zádech olympijské časy a to je jak známo efekt, při kterém divák sám sebe neobelže.. Apropo, absolutně jsem nečekal, že u mě The Conjuring vyvolá Pavlovův reflex - od nynějška totiž dvojí tlesknutí podněcuje reakci v podobě nutné výměny zablácených spodků! To znamená už žádné latinsko-americké tance s tleskáním nad hlavou, šatní moly zabíjet na první dobrou a hlavně, vyhnout se návštěvě divadla, neboť závěrečný aplaus by mohl vyvolat něco vskutku nechutného.. (Gilmour93) 5*

Wan je mistr režisér, o tom žádná. Zvládá svoji práci ve všech žánrech a rovinách. Strašení do třetice, tentokrát už nedopadlo tak grandiozně, pro mne, jak pro spoustu jiných diváků ... Ono co do toho filmu chcete ještě vlepit? V Insidious (2010) a Zlověstném Tichu (2007) se Wan jednoznačně vyčerpal, umístil na plátno veškeré možnosti "strašení" a už prostě v tomto snímku nevěděl přesně kudy kam. Kupodivu netlačil tolik na pilu jako v Insidious a ono to na spoustu diváků zapůsobilo. Zvukové efekty dělají svoje a lidé trávící v útulných křeslech svých 1+1 bytovek u PC jsou najednou vystrašeni z velkých místností, otevřených prostor, zákoutích, starého nábytku a všemožných zvuků, pazvuků a bouchání, které se občas od někud ozvou .. Budiž toto pro moderního diváka zřejmě překvapivý objev, na mne tohle absolutně nepůsobí. Kde je problém nevím, jestli u mne (že nemám strach? ...) nebo u režiséra (že mne neumí postrašit a vylekat...?). Wan se opakuje, vykrádá a s přesností na 5 vteřin se mi dařilo určit, kdy kde co či kdo bouchne, zmizí pod postelí nebo ve skříni. Už tyhle dva blbé kusy nábytku, které se objevují v bubáckých filmech odjakživa mne opravdu nudí ... Pod postelí NIKDO není!! :-) Co by tam dělal, je tam jen nepořádek. Ve skříni, pokud ji používáme taky nikdo není, maximálně kočka ... Obrátky ale film dostane ve třetí třetině, kdy už jde do tuhého, duch či co to je za potvoru, si nebere servítky a jasně si jde za svým. Vymýtání masakr, mám jen slova chvály. Celé je to jako by opravdické, realistické, jako bychom sledovali záběry skutečnosti. Závěrem Wan potěšil, to ano a zvedl u mě laťku o bod víc, protože jinak to byla nuda. Takže 4/5 a na tu dvojku Insidious se Wane už radši vykašli ... (Flipnic) 4*

VELKÁ RECENZE
James Wan je momentálně nejúspěšnějším horororářem filmového světa. Vydělal si ranec díky úspěchu prvního SAW a produkci všech vyvařených pokračování, loni šokoval kasovním i diváckým triumfem drobného hororu Insidious, a když se napevno uvelebil v bezpečí studiového systému a dostal trochu větší rozpočet na V zajetí démonů, hned z toho byla komerční pecka, kterou by lačné studio jistě rádo vidělo rozvedenou v hororovou sérii.
Potenciál tu je. Manželé Warrenovi by jako vyšetřovatelé paranormálních jevů mohli klidně běhat od hřbitovu k předpeklí a po vzoru dobyvatelů ztracených arch prožívat jednu děsuplnou zkušenost za druhou. Na to je ale ještě čas, protože zatím tu je jen jedna moc povedená hororová jednohubka s jasně uzavřeným příběhem.
James Wan jako by se v ní uvolil k takovému malému stylistickému cvičení v mezích největších hororových klasik a v rámci subžánru exorcistických napínáků. Snaživě se přimyká k opusům jako Přichází Satan, Vymítač ďábla, Osvícení nebo Horor z Amityville, a to nejen dějovými prvky a retro stylizací, ale i výtvarným řešením, zvukem, hudbou... zkrátka vším.
Zbavuje se tím jakýchkoliv nároků na původnost - což podtrhuje i zasazením desítek omšelých hororových motivů a obvyklých žánrových propriet do jednoho příběhu. Máme tu terorizovanou rodinu, v ní posedlou matku a vystrašené dcerky, obrovský barák s temným sklepem, vymítání, čarodějnice, mrtvé ptáky, mrtvé psy i mrtvé děti z minulosti. Duchy a přízraky, stará prokletí, nenávistné čarodějnice. Oprátku, hrací skříňku, tajemný klavír, zastavující se hodiny, praskající žárovky nebo hrůzostrašnou panenku. Staré fotografie, autentické kamerové záznamy, mapy i novinové články. Kněze, chůvu i vyšetřovatele paranormálních aktivit. Zjeví se tu zkrátka všechno, na co si vzpomenete, což má neblahý výsledek v tom, že je toho prostě trochu moc a některé elementy vyprchávají do ztracena nebo jsou zcela opuštěny bez rozřešení (završení epizod s panenkou Annabelle asi skončilo na podlaze střižny).
Dohromady to ale kupodivu funguje. A skvěle. Vymítačská manželská dvojice a rozklepaná rodinka s pěti dcerami tu totiž pracují jako mocná jednotící síla, díky které tím muzeem hororových exponátů proběhnete jedna báseň. Postavy se i na malém prostoru sympaticky vyprofilují, a když se pod vlivem temných úkazů mají jejich vztahy rozpadnout (tj. někdo má bližnímu svému třeba narvat nůžky do krku), je v tom nejen strašení a napínání, ale i tíha velkého dráma, ve kterém se jede na dřeň.
Režisér James Wan přitom potvrzuje svou virtuozitu co se týče řemesla a technické stránky, takže každá z mnoha lekaček funguje na výbornou, kryptické citace hororvých retro klasik se klidně zvládnou spojit se svižnými kamerovými jízdami, po nichž se člověk musí těšit na Wanem točenou sedmičku Rychle a zběsile. Zvukové efekty pomáhají k neustálému cuchání nervů a k eskalujícímu pocitu nepohodlí v žaludeční oblasti. Ne, zvracet nebudete, protože nechuťárny se nekonají, ale tenhle film rozhodně má moc člověka roztěkat a zajistit mu neklidné usínání. A možná i nějakou tu noční můru.
V zajetí démonů asi nevyroste v soběstačnou nadčasovou klasiku, ale v rámci letošní hororové sklizně se bude počítat k absolutní špičce. A pokud k němu budete přistupovat jako ke spotřební letní žánrovce, pak vás ta zručnost, s jakou se pokouší o zabarvení diváckých trenek dohněda, může vyloženě nadchnout.

O FILMU
Pravda je podivnější než fikce… a mnohem děsivější. Nikdo to nevěděl lépe než Ed Warren a jeho jasnovidná manželka Lorraine, jejichž celoživotní zkušenosti s bojem proti nadpřirozeným silám jim získaly uznání v oboru démonologie dlouho před popularizací paranormálních jevů na televizních obrazovkách a plátnech kin. A dlouho před tím, než se Ed a Lorraine v malém městečku jménem Amityville střetli se zlověstnou hrozbou, narazili na nejnebezpečnější zlo, jakému kdy museli čelit.
James Wan, který o tomto páru a jeho práci věděl už před tím, než se ujal režie filmu „V zajetí démonů“, vypráví: „Vždycky jsem byl velký fanoušek Warrenových. Skutečně je obdivuji. Byli průkopníky moderního „lovení” duchů, protože při tom jako první začali používat technické vybavení a o zjištěných skutečnostech pořizovali filmový a zvukový záznam. Stali se inspirací pro celou řadu příběhů, knih a filmů. Bylo prima natočit film, ve kterém je to, čím jsou, stejně důležité jako dům rodiny, který podrobují svému šetření.“
Film odhaluje skutečné děsy skrývající se na osamocené staleté farmě ve zdánlivě poklidné krajině v okolí vesnice Harrisville na Rhode Islandu, kterou v roce 1970 koupili Carolyn a Roger Perronovi. Manželský pár a jejich pět dcer se však brzy ocitli přímo v ohnisku extrémního, byť nedefinovatelného nebezpečí. Když se Ed a Lorraine seznámili s rodinou a nadpřirozeným nepřítelem, který proti nim vedl válku, poznali, že je čeká nejtěžší bitva v jejich kariéře… a životě.
Patricka Wilsona okamžitě nadchla role renomovaného démonologa, skutečného člověka, který se v upřímné snaze pomoci lidem celý svůj život pohyboval nebezpečně blízko temným silám. Věděl, že hrůza, jakou tito lidé prožívají, může potkat kohokoliv - včetně těch, kteří jim pomáhají.“
Vera Farmiga si po Wilsonově boku zahrála Edovu milující manželku a mimořádnými schopnostmi nadanou partnerku Lorraine, která se společně se svým manželem postaví do cesty agresivní zlovolné síle. „Příběhy jsou jako jízdenky ve vlaku. Někdo vám podá poukaz na cestu někam a vy jedete. A tohle bylo zajímavé paranormální místo, které bylo třeba prozkoumat. I když mi z toho běhal mráz po zádech a propadala jsem panice, cítila jsem nutkání ten příběh prozkoumat, stejně jako Lorraine a Ed zkoumali Perronovi“.
Producent Peter Safran je přesvědčen, že případ byl pro Warrenovi důležitý, protože chtěli ochránit nejenom Perronovic děti, ale také svou dcerku Judy. Sděluje: „Domnívám se, že to, čím s těmi dívkami prošli, ovlivnilo jejich životní cestu, včetně Amityville a dalších případů. Ty události mě hodně zajímaly, protože i já mám dceru a nenapadá mě nic, co neudělal, abych ji ochránil.“
Ironií osudu se Perronovi odstěhovali na venkov, aby tam mohli v bezpečném prostředí vychovávat své děti, ale vystavili je zlu. Ron Livingston a Lili Taylorová ztvárnili role Rogera a Carolyn Perronových, jejichž setkání s paranormálními jevy, které jim pomáhali řešit manželé Warrenovi, navždy poznamenalo celou jejich rodinu.
Livingston poznamenává: „Vždy chtěli utéci, ale izolace může být stejně děsivá. Museli si klást otázky: Je tohle začátek našeho nového života nebo začátek konce? A opravdu na nás dává Bůh pozor nebo jsme na to sami? Myslím, že když se člověku přihodí něco zlého, tak si uvnitř klade tyto otázky a odpovědi na ně jsou častokrát zneklidňující“.
„Na spirituální svět nemám vyhraněný názor“, připouští Taylor. „Někdy by mě zajímalo, zda nějaký podivný zážitek, který mě potká, má nějaký hlubší význam. Je těžké odmyslet si všechno a zcela se tomu otevřít. Ale videa s vymýtáním zlých duchů, která jsem viděl, jsou dost přesvědčivá. A děsivá.“
Producent Rob Cowan to komentuje: „Všichni si umíme představit, že se něco skrývá pod naší postelí nebo v komoře, ale tohle se opravdu stalo a o to děsivější to je.“ Scénáristé Chad Hayes a Carey W. Hayes měli výtečný nápad - vyprávět příběh z pohledu Warrenových i Perronových. Chad poznamenává: „Při psaní scénáře se nám nejvíc líbil kontrast mezi oběma páry: Warrenovými, kteří jsou zbožní katolíci a uznávání démonologové a Perronovými, kteří vůbec nejsou nábožensky založeni. A najednou se jejich životy protnou. Kdo rozhodne o tom, co a jak napravit?“
„Tito přistěhovalci zkřížili cestu velmi odporným entitám“, dodává Carey. „Vydali se do nejistoty, a když jsme šli v jejich stopách, tak nás to úplně pohltilo. Stala se z toho posedlost.“
Wan vzpomíná: „Když jsem četl scénář, řekl jsem: „Páni! To je skvělé, to je příležitost natočit něco úplně jiného.” Během přípravné fáze Wan a bratři Hayesovi pročetli archiv Warrenových - přibližně 4 000 případů. „Podařilo se nám najít spoustu skvělých materiálů.“, říká Wan. „Chtěl jsem ve filmu použít ty nejdivočejší věci, se kterými se za celý svůj život setkali, ale zároveň zůstat věrný příběhu konkrétní rodiny. Taky jsme hodně čerpali ze vzpomínek rodiny Perronových. Napadlo mě, že ještě hrůznější bude, když ukážeme jejich zděšení očima profesionálů a zároveň se na celou věc podíváme z perspektivy postižené rodiny, která nemá ani ponětí o nadpřirozených silách.“
„Chtěli jsme vzdát poctu oběma rodinám,“, říká Cowan, „a odměnou pro nás bylo, když řekli, že se nám podařilo skutečné události věrně vykreslit.“ Lorraine Warrenová, které je dnes přes osmdesát let, si i dnes až příliš dobře vzpomíná na všechny podrobnosti domu, kde na začátku jeho zamoření došlo před mnoha lety ke spoustě zlověstných událostí. Lorraine dosvědčuje: „Když jsem vešla do domu, ihned jsem věděla, že v něm straší. Je to takový pocit, který se o vás jakoby otře, téměř jako závoj, vysává to z člověka energii, protože ty síly ji potřebují, aby se mohly projevovat; jediným zdrojem energie jste vy. V tom domě jsme prožívali opravdu těžké chvíle, a když jsem se dívala na natáčení, všechno se to vrátilo. Bylo to až neskutečné. Jamese mám moc ráda. Chtěl, aby všechno bylo přesné, a ten film se mi moc líbí.“
Během dlouhých telefonních hovorů mezi Hayesem a Lorraine docházelo k rušení jakoby z jiného světa, různé zvuky a statické praskání, které často spojení úplně přerušily. Carey vypráví, že když se zeptali, jestli to bylo běžné, Lorraine odpověděla: „Ale ano, drahoušku, tma, světlo… to je neustálý boj, víš?“
Chad dodává: „Řekla nám: Chystáme se odhalit temnou stránku temnot, a ta si nepřeje, aby dobro zvítězilo. Překvapuje mě, že zasahuje tak málo.‘' Roger Perron a jeho dcery měly možnost zúčastnit se natáčení a shodli se, že to v nich vyvolalo silné vzpomínky, počínaje osudným dnem, kdy se nastěhovali na farmu. Nejstarší Andrea poznamenává, „Vůbec jsme nepochybovala, že James, herci a celý tým věrně zachytí podstatu domu a toho, co nás potkalo, i když to bylo nelehké. Splnilo se to, v co jsme doufali. Je to jako by měli klíč k našim emocím, tomu, co jsme prožívali, a přenášejí to na plátno.“
Všechno to bylo až příliš skutečné pro Carolyn, manželku a matku, která ty hrůzy před více než třiceti lety prožívala. Proto se také nezúčastnila natáčení. Sama k tomu říká: „Nepřišla jsem, stejně jako jsem už nikdy nevstoupila na farmu. Nechtěla jsem vyvolávat vzpomínky a ani jsem nechtěla těm věcem, které mě v domě tak ohrožovaly, poskytnout příležitost, aby to začalo všechno znovu.“
Ale jenom vzdálenost ji zřejmě ochránit nedokázala. Jednou odpoledne, když její rodina byla u natáčení scény napodobující atmosféru jejich bývalé rezidence, obkroužil je tajemný poryv větru, ale listí na okolních stromech se ani nehnulo. Když technici v Severní Karolíně dali do pořádku technické vybavení, ve stovky kilometrů vzdálené Atlantě Carolyn pocítila přítomnost čehosi, co nepocítila již 30 let - náhle klopýtla a poranila se tak, že musela být převezena do nemocnice. Krátce na to museli být herci a filmový štáb evakuováni z hotelu, protože tam vypukl požár.
Téměř nikdo nevěří, že by šlo o pouhou shodu náhod. Wan také zažil podivnou událost, když jednou pozdě v noci posílal e-mailem poznámky ke scénáři. Začalo to tím, že v rohu kanceláře začalo vrčet jeho štěně. „Nic tam nebylo.“, vypráví. „Potom udělalo něco ještě děsivějšího - začalo po celé místnosti cílevědomě sledovat něco, na co se dívalo, ale nebylo tam nic. Začal jsem propadat panice… a v tu chvíli jsem si uvědomil, že na mě ten příběh začíná působit a značně ovlivňuje mé myšlení.“
Režisér pokračuje: „V určitém okamžiku většina lidí připustí, že znají někoho, kdo zažil něco paranormálního nebo že něco takového sami zažili. U mých ostatních filmů bylo utěšující to, že jsem si mohl říct, že se nic z toho nestalo. Vytvořil jsem je já… ale u filmu „V zajetí démonů” jsem si to říct nemohl.“

Ocenění:
The Saturn Awards
2014 - Nejlepší horor

DABING
V českém znění: Zbyšek Pantůček - Patrick Wilson (Ed Warren), Hana Krtičková - Lili Taylor (Carolyn Perronová), Svatopluk Schuller - Ron Livingston (Roger Perron), Miriam Chytilová - Vera Farmiga (Lorraine Warrenová), Anna Marie Jurková - Joey King (Christine), Monika Buchtová - Kyla Deaver (April), Marjánka Jurková - Hayley McFarland (Nancy), Petr Vágner, Klára Nováková, Anna Nemčoková, Ivan Jurka, Martina Kechnerová, Ivana Korolová, Radana Herrmannová, Jakub Nemčok, Jana Páleníčková, Antonín Navrátil
Překlad: Stanislav Jelínek
Zvuk: David Pavlíček
Produkce: Leoš Lanči
Vedoucí výrobního štábu: Zdeněk Mahdal
Dialogy a režie: Miriam Chytilová
Vyrobila: Tvůrčí skupina Josefa Petráska ve studiu Pro-Time 2013

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 25.7.2013 Warner Bros. CZ
Premiéra USA: 19.7.2013 Warner Bros. US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé v TV: 18.01.2015 HBO
Poprvé na DVD: 4.12.2013 Magic Box
Poprvé na Blu-ray: 4.12.2013 Magic Box

Tržby v ČR - Kč 11 247 146
Tržby celkem - $ 319 494 638
Návštěvnost v ČR 84 719
Náklady (Rozpočet) - $ 20 000 000

FILMY V SÉRII
V zajetí démonů gastonrolinc.webnode.cz/news/a78/
Horor / Thriller, USA, 2013
Režie: James Wan, Hrají: Vera Farmiga, Patrick Wilson

V zajetí démonů 2 gastonrolinc.webnode.cz/news/a79/
Horor / Thriller, USA / Kanada, 2016
Režie: James Wan, Hrají: Vera Farmiga, Patrick Wilson

Annabelle gastonrolinc.webnode.cz/news/a80/
Horor / Mysteriózní, USA, 2014
Režie: John R. Leonetti, Hrají: Annabelle Wallis, Ward Horton

Annabelle 2: Zrození zla gastonrolinc.webnode.cz/news/a242/
Horor / Mysteriózní, USA, 2017
Režie: David F. Sandberg, Hrají: Talitha Eliana Bateman, Lulu Wilson

Sestra gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-0135/
Horor / Mysteriózní, USA, 2018
Režie: Corin Hardy, Hrají: Taissa Farmiga, Demián Bichir

La Llorona: Prokletá žena gastonrolinc.webnode.cz/news/la-llorona-prokleta-zena-the-curse-of-la-llorona-2019-93-usa-horor-thriller-mysteriozni-57/
Horor / Thriller, USA, 2019
Režie: Michael Chaves, Hrají: Linda Cardellini, Roman Christou

Annabelle 3 gastonrolinc.webnode.cz/news/annabelle-3-annabelle-comes-home-2019-106-usa-horor-mysteriozni-thriller-65/
Horor / Mysteriózní, USA, 2019
Režie: Gary Dauberman, Hrají: Mckenna Grace, Madison Iseman

V zajetí démonů 3: Na Ďáblův příkaz gastonrolinc.webnode.cz/news/v-zajeti-demonu-3-na-dabluv-prikaz-the-conjuring-the-devil-made-me-do-it-2020-112-usa-horor-mysteriozni-thriller-66/
Horor / Mysteriózní / Thriller, USA, 2021
Režie: Michael Chaves, Hrají: Vera Farmiga, Patrick Wilson
 
Tvůrci a herci
James Wan (Režie), Rob Cowan (Produkce), Tony DeRosa-Grund (Produkce), Peter Safran (Produkce), Joseph Bishara (Hudba), John R. Leonetti (Kamera), Kirk M. Morri (Střih), Craig Fincannon (Casting), Lisa Mae Fincannon (Casting), Anne McCarthy (Casting), Kellie Roy (Casting), Julie Berghoff (Scénografie), Kristin M. Burke (Kostýmy), Steve Maslow (Zvuk), Gregg Landaker (Zvuk), Erin Keith (Masky), Chad Hayes (Scénář), Carey Hayes (Scénář), Vera Farmiga (Herec), Patrick Wilson (Herec), Ron Livingston (Herec), Lili Taylor (Herec), Shanley Caswell (Herec), Joey King (Herec), Hayley McFarland (Herec), Christy Johnson (Herec), Mackenzie Foy (Herec), John Brotherton (Herec), Steve Coulter (Herec), Morganna May (Herec), Ashley White (Herec), Sterling Jerins (Herec), Brannigan Carter (Herec), Arnell Powell (Herec), Shannon Kook (Herec), Joe Montanti (Herec), Lorraine Warren (Herec)
 
2013/112/USA/Horor, Thriller, Mysteriózní
 
Zajímavost k filmu
- V závěrečných titulcích, při scéně s náhrobky na hřbitově, je těsně před úplným koncem snímku možné si všimnout bílého obráceného kříže, který rychle problikne.
- Bathsheba (Joseph Bishara) sa neobesila, ako je to prezentované vo filme. V skutočnosti zomrela prirodzenou smrťou ako stará žena. Je pochovaná v Harrisville na Rhode Islande.
- Panenka Annabelle měla i schopnost zabíjet. 7 let po vyřešení případu, který film ztvárňuje, se skeptický mladík snažil panenku v muzeu vyprovokovat. O 3 hodiny později zemřel, při nehodě na motocyklu.
- Všechny hodiny ve filmu se vždy zastaví na 3:07, což je o 8 minut méně než v o 8 let mladším 3:15 zemřeš (2005).
- Na prednáške filmových manželov Warrenovcov (Vera Farmiga a Patrick Wilson) môžeme vidieť v prvej rade skutočnú Lorraine Warrenovú.
- Film se točil digitálními kamerami Arri Alexa. Stejnými se například natáčela "bondovka" Skyfall (2012).
- Postavu Batsheby hraje Joseph Bishara, který je zároveň autorem hudby. Bishara už tak podruhé hraje démona ve filmu Jamese Wana a zároveň pro něj skládá hudbu.
- Ed a Lorraine Warrenovi se proslavili díky vyšetřování v Amityville, jež bylo taktéž zfilmováno.
- Lorraine Warrenová pokračovala ve vyšetřováních na počest svého zesnulého manžela i v době uvedení filmu.
- Ed a Lorraine Warrenovi se podle svého vlastního tvrzení setkali s více než deseti tisíci jevy, jež zkoumali jako paranormální.
- Dům rodiny Perronových stál i v době, kdy byl snímek uveden.
- Panenka Annabelle nebyla ve skutečnosti ani z poloviny tak děsivá. Naopak to byla hadrová panenka v bledě modrých šatečkách s velkýma látkovýma očima a široce vyšitým úsměvem.
- Skutečná hadrová panenka Annabelle je stále součástí Warrenova okultního muzea.
- Filmový dům je přesnou replikou skutečného domu, kde Perronovi žili.
- Lorraine Warren a Andrea Perron při natáčení filmu asistovaly jako konzultantky. Podle obou je film natočen přesně podle událostí, které se během 10 let v domě udály.
- Ve filmu zazní skladba "In The Room Where You Sleep" od skupiny Dead Man's Bones, což je kapela, ve které hraje herec Ryan Gosling, který je také jejím spoluzakladatelem.
- Natáčení probíhalo ve Wilmingtonu v Severní Karolíně.
- Patrick Wilson a Vera Farmiga, představitelé Warrenových, se setkali se skutečnou Lorraine Warrenovou, aby s ní konzultovali své postavy.
- Než se skutečná rodina Perronových nastěhovala do domu na Rhode Islandu, žilo v něm a zemřelo osm generací různých rodin. Všechny provázela řada nepřirozených úmrtí. Došlo ke dvěma sebevraždám, smrti otravou, znásilnění a zavraždění 11leté holčičky, dvěma utopením a čtyřem umrznutím. Nejvíce úmrtí se dotklo rodiny Arnoldovy, z níž pocházela hlavní záporná postava filmu Batsheba Shermanová.
- Lili Taylor se na svou roli připravovala mimo jiné sledováním filmu Vymítač ďábla (1973).
 
Odkazy