Annabelle 3 / Annabelle Comes Home (2019/106/USA/Horor, Mysteriózní, Thriller) 65%

16.11.2021 10:07
JEDNOU VĚTOU
„Ed a Lorraine Warrenovi se snaží zabránit tomu, aby posedlá panenka Annabelle napáchala další škody v jiných rodinách a uzavřou ji do své sbírky démonologických artefaktů. Jenže zlo nikdy nespí."

OBSAH
Annabelle 3 je třetím pokračováním velmi úspěšné hororové série scénáristy a producenta Jamese Wana, ve kterém se opět potkáváme s neblaze proslulou panenkou poprvé představenou ve filmu V zajetí démonů. Ed a Lorraine Warrenovi kdysi bezpečně uložili démony posedlou panenku za posvěcené sklo v místnosti s dalšími artefakty zla a přizvali kněze, aby úkryt zpečetil požehnáním. Kdo mohl ovšem tušit, že Annabelle probudí zlé duchy v blízkosti a svět zažije další děsivý útok temných sil.(Vertical Ent.)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Po příšerné jedničce a příjemné starosvětské dvojce jde o pomyslný střed. Má to pár silných okamžiků, ale jako celek to působí hrozně vynuceně. A nejvíc zamrzí ten NEVYUŽITÝ potenciál (to je ostatně problém všech Conjuring filmů, když nejsou od Wana), kdy ožijou všechny ty hrůzystrašné a zlem posedlé exponáty ze sklepa Warrenových, ale jinak neudělají lautr nic. Takový Carpenter v nejlepších letech by je nechal plenit město, Dauberman je nedostane ani ze sklepa. (woody) 3*

Spin-offy Conjuringu v podstatě jen dření značku (poptávka tu je) a nikdo od nich zásadně dobrý film nečeká. Nejpopulárnější Annabelle se ještě pořádně nerozhodla, jestli půjde cestou prequelů nebo sequelů (očekávám, že nevyhnutelná čtyřka půjde opět do minulosti), nicméně na její třetí díl mám v podstatě jen slova chvály. Sice se tu ve velkém replikují situace už mnohokrát viděné, ale jednak vizuálně se je stále na co koukat a jednak se tu překvapivě drží dobře atmosféra s přemírou lekaček, hlavně tedy v závěrečném aktu. A navíc je tu můj oblíbenec Patrick Wilson, který zkrátka nikdy nezklame. Pro otrlé zřejmě žádný extra objev, slabší povahy se jistě budou klepat strachy víc než například u loňské Sestry. (Spiker01) 4*

Pro mě osobně velmi příjemné překvapení, které mě dokonce přimělo k zájmu o předchozí díly série, kterou jsem do té doby neznal (a která si podle mě drží velmi dobrou úroveň). Obsazení a herecké výkony sice za moc nestojí, samozřejmě nechybí nezbytná klišé, a dějově to celkově není nic, co bychom neviděli už stokrát jinde, ale osobně mě prostě bavilo na to koukat a párkrát jsem u toho slušně v kině nadskočil. Atmosféra a soundtrack nemají chybu, byť mě celou dobu strašně sralo, že celý děj je postavený na tom, že nějaká slepice vleze někam, kam je jí desetkrát zopakováno nechodit - byť se to film snaží vysvětlit jejím zájmem o kontakt s duchem mrtvého otce, osobně mě takové scenáristické berličky hrozně iritují. Jak jsem k tomu byl původně skeptický (mj. kvůli graficky ohavnému plakátu), o to víc se mi to nakonec líbilo. Stále ale tvrdím, že mi na té panence jako takové nepřijde nic strašidelného. (Vančura) 3*

VELKÁ RECENZE
Kdo by dneska neznal manžele Warrenovy? James Wan z nich ve svém úspěšném hororovém univerzu udělal skutečné krotitele duchů, kteří se už zvládli popasovat s kdejakým tím démonem nebo nečistým duchem a vydělat hromady dolarů. Během jejich filmové kariéry úspěšných exorcistů se jim ve sklepě podařilo nahromadit pěknou řádku věcí spojených s nečistými silami zla, včetně panenky Annabelle, která je z nich evidentně nejnebezpečnější (jak ostatně ukázaly předchozí dva filmy). A byla samozřejmě jenom otázka času, kdy se do jejich sklepa dostane někdo nepovolaný a vypustí všechny ty pekelníky ze řetězu.
Série Annabelle byla doposud vůči hlavní dějové linii manželů Warrenových spin-offem, v němž prokletá panenka usilovala o život pokaždé úplně někomu jinému. To se ve třetím pokračování mění, neboť se Annabelle ocitla ve sklepě manželů Warrenových, čímž došlo k přirozenému propojení obou částí filmového vesmíru. Kromě úvodních scén si však oba charismatické bijce démonů příliš neužijete, jelikož záhy vyklízí pole. A zatímco se odjíždí věnovat jiným naléhavým pracovním povinnostem (což se možná dozvíme příští rok V zajetí démonů 3), do popředí vystupuje jejich dcera Judy (Mckenna Grace z Captain Marvel), s níž se ve škole nikdo nechce kamarádit, protože je divná. Hlavně proto, že vidí duchy...
Horory se mohou diváka snažit vyděsit nejrůznějšími způsoby – brutálními explicitními záběry (série Saw), plíživým pocitem ohrožení (Halloween), strachem z neznámého či nadpřirozeného (Děsivé dědictví)… paleta možností je poměrně široká. Annabelle 3 se ale drží hodně při zemi a děsivými momenty doslova šetří, jako měl mít celý film původně přístupnost PG-13 (což neměl). Nedočkáme se tak ničeho strašidelného, snad kromě několika málo scén, jež stojí na nepřeberném množství prokletých předmětů z Warrenovic hrůzostrašného muzea.

Ocenění:
The Saturn Awards
2019 - Gary Dauberman (Nejlepší režisér Legion M) (nominace)

DABING
V českém znění: Marianna Jurková - Madison Iseman (Mary Ellen), Terezie Taberyová - Katie Sarife (Daniela Riosová), Michal Jagelka - Patrick Wilson (Ed Warren), Viktorie Taberyová - Mckenna Grace (Judy Warrenová), Miriam Chytilová - Vera Farmiga (Lorraine Warrenová), Ludvík Král - Paul Dean (pan Palmeri), Radek Hoppe - Bill Kottkamp (chlápek s pizzou), Bohuslav Kalva - Steve Coulter (otec Gordon), Jiří Köhler - Michael Cimino (Bob Palmeri), Jana Štvrtecká, Renata Volfová, Jakub Saic, Radka Malá, Zuzana Skalická, Dana Černá, Zdeněk Podhůrský, Marek Libert, Valerie Procházková, Patrik Lubenský, Zbyšek Horák (titulky)
Překlad: Zuzana Pelíšková
Zvuk: Michal Vašica
Produkce: Miroslav Vitvar
Vedoucí výrobního štábu: Zdeněk Mahdal
Dialogy a režie: Veronika Veselá
České znění ve studiu Pro-Time vyrobila Tvůrčí skupina Josefa Petráska v roce 2019

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 27.6.2019 Vertical Ent.
Premiéra USA: 26.6.2019 Warner Bros. US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 16.10.2019 Magic Box
Poprvé na Blu-ray: 16.10.2019 Magic Box

Tržby v ČR - Kč 19 747 760
Tržby celkem - $ 226 220 633
Návštěvnost v ČR 123 450
Náklady (Rozpočet) - $ 30 000 000

FILMY V SÉRII
V zajetí démonů gastonrolinc.webnode.cz/news/a78/
Horor / Thriller, USA, 2013
Režie: James Wan, Hrají: Vera Farmiga, Patrick Wilson

V zajetí démonů 2 gastonrolinc.webnode.cz/news/a79/
Horor / Thriller, USA / Kanada, 2016
Režie: James Wan, Hrají: Vera Farmiga, Patrick Wilson

Annabelle gastonrolinc.webnode.cz/news/a80/
Horor / Mysteriózní, USA, 2014
Režie: John R. Leonetti, Hrají: Annabelle Wallis, Ward Horton

Annabelle 2: Zrození zla gastonrolinc.webnode.cz/news/a242/
Horor / Mysteriózní, USA, 2017
Režie: David F. Sandberg, Hrají: Talitha Eliana Bateman, Lulu Wilson

Sestra gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-0135/
Horor / Mysteriózní, USA, 2018
Režie: Corin Hardy, Hrají: Taissa Farmiga, Demián Bichir

La Llorona: Prokletá žena gastonrolinc.webnode.cz/news/la-llorona-prokleta-zena-the-curse-of-la-llorona-2019-93-usa-horor-thriller-mysteriozni-57/
Horor / Thriller, USA, 2019
Režie: Michael Chaves, Hrají: Linda Cardellini, Roman Christou

Annabelle 3 gastonrolinc.webnode.cz/news/annabelle-3-annabelle-comes-home-2019-106-usa-horor-mysteriozni-thriller-65/
Horor / Mysteriózní, USA, 2019
Režie: Gary Dauberman, Hrají: Mckenna Grace, Madison Iseman

V zajetí démonů 3: Na Ďáblův příkaz gastonrolinc.webnode.cz/news/v-zajeti-demonu-3-na-dabluv-prikaz-the-conjuring-the-devil-made-me-do-it-2020-112-usa-horor-mysteriozni-thriller-66/
Horor / Mysteriózní / Thriller, USA, 2021
Režie: Michael Chaves, Hrají: Vera Farmiga, Patrick Wilson
 
Tvůrci a herci
Gary Dauberman (Režie), Peter Safran (Produkce), James Wan (Produkce), Joseph Bishara (Hudba), Michael Burgess (Kamera), Gary Dauberman (Střih), Rich Delia (Casting), Jennifer Spence (Scénografie), Leah Butler (Kostýmy), Aaron Glascock (Zvuk), Robert Sharman (Zvuk), Mara Rouse (Masky), Gary Dauberman (Scénář), Mckenna Grace (Herec), Madison Iseman (Herec), Vera Farmiga (Herec), Patrick Wilson (Herec), Steve Coulter (Herec), Katie Sarife (Herec), Eddie J. Fernandez (Herec), Stephen Blackehart (Herec), Kenzie Caplan (Herec), Emily Brobst (Herec), Samara Lee (Herec), Michael Cimino (Herec), Michael Patrick McGill (Herec)
 
2019/106/USA/Horor, Mysteriózní, Thriller
 
Zajímavost k filmu
- I přesto, že roli Judy Warren si v předchozích filmech V zajetí démonů (2013) a V zajetí démonů 2 (2016) zahrála Sterling Jerins, v tomto snímku ji nahradila Mckenna Grace.
- Pri sledovaní tohto filmu v kine zomrel na infarkt 77-ročný pán.
- Když si Judy (Mckenna Grace) zapne televizi, můžeme vidět, že nějaká rodina dostala panenku, která má podobu skutečné panenky Annabelle. Tuto panenku dostala holčička Annabelle v předchozím díle Annabelle 2: Zrození zla (2017) od svých adoptivních rodičů.
- Natáčelo se od 15. října do 14. prosince 2018 v Kalifornii a v Georgii.
- Spoiler: Aj keď má film žáner horor, nezomrie v ňom žiadna osoba.
- Spoiler: V jedné scéně, když hraje televize, si můžeme v televizi všimnout hadrové panenky. Panenka vypadá jako Annabelle ve skutečnosti.
 
Odkazy