Sestra / The Nun (2018/96/USA/Horor, Mysteriózní, Thriller) 63%

18.10.2018 09:38
JEDNOU VĚTOU
„Vedlejší pokračování známé série "V zajetí démonů", tentokrát v hlavní roli s obávanou postavou přezdívanou "Jeptiška"."

OBSAH
Démonická řádová sestra z hororu V zajetí démonů 2 se vrací, aby šířila zlo ze záhadného kláštera v Rumunsku, ve kterém řád jeptišek ukrývá děsivé tajemství. Nejtemnější kapitolu ze světa filmu V zajetí démonů Vám přináší legendární James Wan, filmový tvůrce, který stojí za touto úspěšnou filmovou sérií.(Vertical Ent.)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
James Wan se dobře stará o svůj zřejmě už nesesaditelný post krále současného duchařského hororu. Corin Hardy a rumunské prostředí podle mě bylo skvělou volbou pro zfilmování právě hororu Sestra. Sympatické je, že když nás James Wan ve svých filmech pozval do domu Warrenových, na příběh démona Valaka poukazoval. Ale už tenkrát musel vědět, že ho on nebo nějaký jeho kolega zfilmuje. Námět je to totiž více než dobrý! A musím říct, že tak dobrou dobovou atmosféru jsem v hororu hrozně dlouho nezažil. Rozhodně nebylo na škodu filmovat právě v Rumunsku...naopak. Tu atmosféru kláštera jsem si doslova užíval. (Malarkey) 4*

Ježíš na kříži musí nedobrovolně trénovat stoj na hlavě, protože unholy nun s vizáží Marilyna Mansona zase dovádí. Je jasné, že tuhle řádící sestru může zastavit jen Klášterní tajemství. Krabicové víno totiž zneškodní každého.. Hardyho odbočka z Wanových paranormálních aktivit působí neškodně a bezradně. Švenkování kamerou tam a zpět nemá šanci vystrašit, lekací scény jsou signalizované, Frenchie na rozdíl od vyobrazení Rumunska 50.let není směšný a atmosféra leží někde v hrobě a paralyzována rutinou už ani nemá sílu zatahat za šňůrku od zvonečku. Na Valaka v téhle formě by stačila i Whoopi Goldberg.. (Gilmour93) 3*

O hustě démonické jeptišce (téměř) bez hustě démonické jeptišky. Co tedy mělo být na filmu strašidelného a drastického, když inkriminovaná jeptiška, na které je postaven celý příběh, je ve filmu dohromady sotva na deset minut, a dozvíme se o jejím zjevení prdlajs? Rumunsko, píší se padesátá léta, dělí nás dvacet let od známých událostí u manželů Warrenových, kterými jsme byli svědky ve dvou dílech V zajetí démonů. Investigativní kněz (Demián Bichir) a novicka (Taissa Farmiga) jsou vysláni Vatikánem, aby prozkoumali sebevražednou událost, ke které došlo ve zdejším klášteře. Sice nechápu, proč zrovna tihle dva měli veškerou kompetenci pro vyšetřování smrti řádové sestry, ale budiž. Začátek nic moc slibného nevykazuje, spíše se dá nepříliš zajímavě natočené sebevraždě zasmát. Další dlouhé pasáže budou patřit bloudění ve ztemnělých chodbách kláštera, nedobrovolnému pochování kněze zaživa (klid, přežije) a schopně zobrazenému strachu, který se line z očí mladé novicky. Jeptiška, která má hrát prim v příběhu, se na scéně zjevuje sporadicky a její přítomnost vůbec děj/film netáhne. James Wan režií pověřil nepříliš prověřeného Corina Hardyho, který je pokládán za schopného vizionáře a strůjce pěkných i působivých obrázků, což potvrdil, nicméně u něj převládal rutinní přístup a scházela větší kreativita. Režie byla ale určitě ovlivněna scénářem, který byl doslova příšerně nábožensky orientovaný, takže se divák během filmu naučil modlit a dávat si pozor na obrácené krucifixy. Film má přibližně tři hodně dobré scény,ale žádnou vrcholně zapamatovatelnou. Scénář Garyho Daubermana se svojí konstrukcí podobá jeho předchozím hororovým počinům. Technicky to nijak nepohoršuje, CGI je sice bezpečně rozpoznatelné, jinak ale nemám k vizuálnímu zpracování námitek. Erko není nijak využito, je to značně uhlazené. Wan asi výsledný návrh filmu moc neřešil, nelze se ubránit zklamání z konečné podoby filmu, který měl na to stát se jedním z nejzajímavějších a nejstrašidelnějších hororových spindíků-offiků. Vznikl rutinní vývar, co nevnáší do temné kapitoly nic extra nového a převratného. 6/10 (kingik) 3*

VELKÁ RECENZE
Tam, kde Univesal pohořel se svým temným multivesmírem postaveným na ztrouchnivělých superhvězdách ze záhrobí, tam James Wan sbírá se skromnými rozpočty a pomalu odhalovanými bubáky stovky milionů. Tyhle úspěšné příběhy prostě píše sám život a nikoliv hollywoodští scenáristé. Na druhou stranu se přes všechny kasovní rekordy, které Sestra trhá, tak trochu vkrádá do duše obava, že je to celé podle jednoho mustru. Rád bych na úvod připomněl, že mluvíme o hororovém žánru, tedy dlouhodobě nejpokleslejší z hollywoodských odnoží, na níž se řemeslníci učí brousit své umění s pomocí nízkých nákladů a nízkých očekávání. Když se sem vydal James Wan a natočil dobové Krotitele duchů (Conjuring alias V zajetí démonů), bylo to, jako kdybyste v McDonald’s začali servírovat steak z Kobe. Trochu nečestné a nesportovní, ale přitom tááák osvěžující a příjemné. Pokud tedy za příjemné považujete neustálé vyskakování z kůže. V obou dílech Wan dokonale vytěžil skvělé herce, ale i natahování divákova očekávání, dokázal po vzoru japonských mistrů napětí smršťovat a napínat, kroutit, a pak jako prak vystřelit do vaší nervové soustavy, když jste to nejméně čekali.
Proč ten zdlouhavý úvod? Protože pro spinoffy jednotlivých bubáků z hlavní série je potřeba mít šťastnou ruku. V prvním případě Wan sáhnul po snaživém a šikovném kameramanovi, ale mizerném režisérovi Johnu R. Leonettim. Mohlo ho trknout, že tenhle člověk točil druhý Mortal Kombat, který se svého času vážně líbil jen nadrženým teenagerům udělaným do Škorpióna a Mráze (vinen v plném rozsahu, proč to zastírat). Druhá Annabelle byla o dvě třídy lepší, protože angažovala hororového šikulu Davida Sandberga a Sestra pokračuje ve stejných šlépějích, protože urvala ostrovního šikulu Corina Hardyho a znovu ho poslala do lesa. Resp. do kláštera v lese.
Důvod je zjevný, autor hororového Hvozdu má s natáčením zlověstně se chvějících listů bohaté zkušenosti, ale hlavně ví, jak za dvaadvacet milionů vymáčknout z dobového rumunského venkova maximum. Prequel dvojky Conjuringu se odehrává v padesátých letech, ale až na úvodní produkčně náročnou desetiminutovku ve Vatikánu se pohybujeme v okolí polorozpadlého rumunského kláštera, ve kterém se kromě listů chvěje hrstka řádových sester. Tj. náklady minimální a divák nemá šanci poznat, jestli se snímek natáčel v roce 1958 nebo 2018. Hardy místo kulis plných křížů pracuje s kontrastem nevinně vypadající novicky v podání Taissy Farmigy (mladší sestra Very, postavy ale žádný příbuzenský vztah nemají) a vymítáním ošlehaného kněze Demiána Bichira. K tomu si ještě přidejte kanadského drvoštěpa Frenchieho, jenž plní střídavě roli hezké tvářičky a návnady, která ne a ne umřít, a máte hotovo. Ostatní postavy totiž jako by neexistovaly.
Řádové sestry skutečně působí jako modlící se boží vojáci, jejichž úkolem je padnout za vyšší dobro. Hlavní bubák, sestra posedlá démonem jménem Valak, se nemusí schovávat v temných zákoutích, protože divák moc dobře ví, s kým má tu čest. Už od úvodní sebevraždy jedné ze sester, kterou vymítačská dvojka přijíždí vyšetřovat, se těšíte na zubatý úsměv a dvojici pichlavých očí utopených ve černočerných stínech. A Hardy nezklame, servíruje jednu lekačku za druhou a lomcuje sedačkami v kinosále. Nemá na výběr, protože scénář duchovního psavce celé spinoffové série, Garyho Daubermana, vyplňuje hluchá místa ve Valakově originu opatrně a předvídatelně, jako kdyby měli producenti s tímhle bubákem ještě další plány. Ostatně poslední scéna těsně před závěrečnými titulky se snaží narychlo vystřelit další vlákno pavučiny, do níž se divák posedlý tímto vesmírem čím dál tím víc zamotává.
Je to chytrá taktika a úspěšné budování mytologie, ale ani Hardy, ani Dauberman tu nepředvádějí žádné zázraky, jen udržují tempo a směr. Spousta progresivnějších hororových tvůrců si musí ťukat na hlavu nad astronomickými tržbami Sestry v amerických kinech, ale to je holt divácká setrvačnost, spinoffy sklízejí ovoce dvou veleúspěšných Conjuringů. Sestra při tom ale naštěstí nemlaská nijak okázale a servíruje v podstatě všechny žánrové pilíře. Hlavní hrdinka během snímku poctivě leveluje, projde si traumatickou zkušeností a v závěru bubáka překvapí. Valak má paradoxně mnohem méně prostoru a z pohledu jeho mytologie působí snímek jako víceméně nedůležitá, až banální epizoda. Což je ostatně pojem, který by se dal vztáhnout na film jako takový. Pokud na něj zabloudí divák nepostižený Wanovým hororovým světem, bude ho právem považovat za průměrné béčko s předvídatelným strašákem. Pro fanoušky manželů Warrenových je tu pro změnu málo drobků a souvislostí a Valak by si zasloužil víc expozice. Jednu scénu navíc v knihovně, s pořádným zabroušením do historie a rituálů. Ne jednu mimochodnou zmínku o bombardování za druhé světové a kdesi cosi.
Stejně z toho ale Sestra vybruslí se ctí, protože přes Wanovu snahu jsou diváci pořád zvyklí vnímat horor jako podřadný žánr. Svým způsobem tak tenhle vesmír bojuje sám proti sobě a okopává kotníky fortelným základům. Nezbývá než doufat, že trojka V zajetí démonů zas pod Wanovou taktovkou posune žánr dál a výš, aby ho případné následné spinoffy nepoložily na lopatky. Je to bláhová strategie, ale jiná studia s ambicemi na rozvíjení svých značek, by se od ní mohly učit.

PODROBNÝ POPIS FILMU
Film vysvětluje původ démona Valaka z filmu V zajetí démonů 2. Dvě poslední jeptišky v opatství Câr?a v Rumunsku se rozhodnou prozkoumat katakomby, ale starší jeptišku napadne neviditelná síla. Přeživší mladší jeptiška vezme klíč od dveří do katakomb a když vidí, že je v nesnázích, spáchá sebevraždu oběšením. Po 2 letech její tělo najde mladík Frantík (Jonas Bloquet). Vatikán se okamžitě dozvídá o této nešťastné události, a tak vysílá kněze Burkeho (Demián Bichir) a anglickou sestru Irene (Taissa Farmiga), aby případ prošetřili. Seznámí se s Frantíkem a vydají se do kláštera. Kněz a sestra Irene se v klášteře usídlí, ale zjišťují, že tu nejsou sami a po několika znepokojivých paranormálních událostech se kněz Burke rozhodne přijít tajemství kláštera na kloub.
Zjišťuje děsivou historii kláštera, že se zde ve středověku prováděly satanské rituály. Křižáci ovšem hrad vyplenili, přeměnili v klášter i jeptišky se musí neustále modlit, aby zlo nemohlo mimo zdi kláštera. Též zjišťuje původ démona Valaka a se sestrou Irene se snaží najít relikvii, která by mohla démona zastavit. Tím je skleněná nádobka s Kristovou krví. Tu naleznou a rozhodnou se vydat do katakomb a vypořádat se se zlem, které zahaluje klášter.
Jakmile vstoupí do katakomb, začíná si s nimi Valak pohrávat. Frantíka málem uškrtí, Irene posedne a otce Burkeho málem zabije. Frantík Irene potřísní Kristovou krví a Valak mizí. Avšak se objeví ve vodě a pokusí se sestru uškrtit. Ta na něho však vystříkne relikvii, démon je zahnán a portál do podsvětí je zavřen. Burke případ uzavře a odjíždí do Vatikánu. Ovšem Valak se tak lehce nevzdá.

DABING
V českém znění: Tomáš Juřička - Demián Bichir (Otec Burke), Nina Horáková - Taissa Farmiga (Sestra Irene), Petr Neskusil - Jonas Bloquet (Frantík), Helena Němcová, Petra Jindrová - Lynnette Gaza (Matka představená) + Gabrielle Downey (Abatyše), Klára Sochorová - Vera Farmiga (Lorraine Warrenová), Ivo Novák - Tudor Munteanu (Grigore), Lucie Matoušková - Ani Sava (Sestra Jessica), Petr Burian - Patrick Wilson (Ed Warren), Jakub Saic - Michael Smiley (Biskup Pasquale), Tereza Bebarová, Adam Němec - August Maturo + Jack Falk (Daniel), Dana Černá (Sestra Abigail), Bohdan Tůma (titulky), Eliška Sochorová - Izzie Coffey (holčička) + Sterling Jerins (Judy), Milan Slepička - David Horovitch (kardinál Conroy) a další
Překlad: Jakub Švejnar
Dialogy: Pavla Horňáková
Zvuk: Antonín Němec
Režie: Jiří Brouzdal
Pro Magic Box připravila Tvůrčí skupina Josefa Petráska v roce 2018.

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 6.9.2018 Vertical Ent.
Premiéra USA: 7.9.2018 Warner Bros. US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 23.1.2019 Magic Box
Poprvé na Blu-ray: 23.1.2019 Magic Box

Tržby v ČR - Kč 30 845 232
Tržby celkem - $ 363 575 268
Návštěvnost v ČR 197 954
Náklady (Rozpočet) - $ 22 000 000

FILMY V SÉRII
V zajetí démonů gastonrolinc.webnode.cz/news/a78/
Horor / Thriller, USA, 2013
Režie: James Wan, Hrají: Vera Farmiga, Patrick Wilson

V zajetí démonů 2 gastonrolinc.webnode.cz/news/a79/
Horor / Thriller, USA / Kanada, 2016
Režie: James Wan, Hrají: Vera Farmiga, Patrick Wilson

Annabelle gastonrolinc.webnode.cz/news/a80/
Horor / Mysteriózní, USA, 2014
Režie: John R. Leonetti, Hrají: Annabelle Wallis, Ward Horton

Annabelle 2: Zrození zla gastonrolinc.webnode.cz/news/a242/
Horor / Mysteriózní, USA, 2017
Režie: David F. Sandberg, Hrají: Talitha Eliana Bateman, Lulu Wilson

Sestra gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-0135/
Horor / Mysteriózní, USA, 2018
Režie: Corin Hardy, Hrají: Taissa Farmiga, Demián Bichir

La Llorona: Prokletá žena gastonrolinc.webnode.cz/news/la-llorona-prokleta-zena-the-curse-of-la-llorona-2019-93-usa-horor-thriller-mysteriozni-57/
Horor / Thriller, USA, 2019
Režie: Michael Chaves, Hrají: Linda Cardellini, Roman Christou

Annabelle 3 gastonrolinc.webnode.cz/news/annabelle-3-annabelle-comes-home-2019-106-usa-horor-mysteriozni-thriller-65/
Horor / Mysteriózní, USA, 2019
Režie: Gary Dauberman, Hrají: Mckenna Grace, Madison Iseman

V zajetí démonů 3: Na Ďáblův příkaz gastonrolinc.webnode.cz/news/v-zajeti-demonu-3-na-dabluv-prikaz-the-conjuring-the-devil-made-me-do-it-2020-112-usa-horor-mysteriozni-thriller-66/
Horor / Mysteriózní / Thriller, USA, 2021
Režie: Michael Chaves, Hrají: Vera Farmiga, Patrick Wilson
 
Tvůrci a herci
Corin Hardy (Režie), Peter Safran (Produkce), James Wan (Produkce), Abel Korzeniowski (Hudba), Maxime Alexandre (Kamera), Michel Aller (Střih), Ken Blackwell (Střih), Rich Delia (Casting), Liliana Toma (Casting), Rose Wicksteed (Casting), Jennifer Spence (Scénografie), Sharon Gilham (Kostýmy), Joe Barnett (Zvuk), Iulia Roseanu (Masky), Gary Dauberman (Scénář), Taissa Farmiga (Herec), Demián Bichir (Herec), Jonas Bloquet (Herec), Charlotte Hope (Herec), Ingrid Bisu (Herec), Bonnie Aarons (Herec), Lili Bordán (Herec), Jonny Coyne (Herec), Mark Steger (Herec), Simon Rhee (Herec), Jamie Muscato (Herec), Sandra Teles (Herec), Lidiya Korotko (Herec), Vera Farmiga (a.z.) (Herec), Patrick Wilson (a.z.) (Herec), Lili Taylor (a.z.) (Herec), Sterling Jerins (a.z.) (Herec), Lynnette Gaza (Herec), Ani Sava (Herec), Michael Smiley (Herec)
 
2018/96/USA/Horor, Mysteriózní, Thriller
 
Zajímavost k filmu
- Otce Burkea (Demián Bichir) v noci probudí rádio hrající verzi písně „You Belong To Me“ od Jo Stafford. Název v češtině samozřejmě znamená „patříš mi“, což tím démon otci Burkeovi také oznamuje před tím, než se jej pokusí zabít.
- Démon Valak, který se v tomto filmu vyskytuje, je podle bájí okřídlený anděl jezdící na dvojhlavém drakovi.
- Natáčelo se kompletně v Rumunsku od 3. května do 24. června 2017, a to na hradech Segešvár a Hunedoara, v Bukurešti jako takové a v zdejším parlamentu, dále pak v bukurešťských Castel Film Studios.
- Sestra Charlotte (Stephanie Sigman) z Annabelle: Zrození zla (2017) v předchozím filmu zmiňuje opatství Cârța, na kterém se odehrává celý děj tohoto filmu. Ukazuje také fotografii, na které je v pozadí patrně vidět Valak. Po této scéně v Annabelle je ukázán také krátký flashback, na kterém Valak jde chodbou opatství.
- Taissa Farmiga (sestra Irene) a Vera Farmiga (Lorraine Warren z V zajetí démonů – 2013) jsou ve skutečnosti sestry. Jejich postavy ve filmu nejsou nějak spjaté, ovšem důležitou podobností mezi oběma postavami je, že jsou obě pevně věřící katoličky obdařené jasnozřivostí. Obě postavy také přežily konfrontaci s démonem Valakem.
- Chronologicky se jedná o první film v celé franšíze.
- Celosvětová premiéra proběhla 4. září 2018 na MOTELX – Lisabonském mezinárodním hororovém FF.
- SPZ nákladního vozu, na něhož Otec Burke (Demián Bichir) omylem položí svá zavazadla, obsahuje i jméno démona „Valak“.
- Příběh démona Valaka je inspirován skutečnými událostmi.
- Jeptiška je již druhou postavu z V zajetí démonů (2013), které se dostalo vlastního spin-offu po panence Annabelle, ta měla i pokračování. Zároveň se jeptiška v sérii objevuje již po třetí celkově, vidět jste ji mohli i v Annabelle: Zrození zla (2017).
- Spoiler: Když na začátku filmu sestra Victoria (Charlotte Hope) spáchá sebevraždu skokem z okna a zároveň oběšením, scéna nápadně zrcadlí finále Annabelle (2014), kdy Evelyn vyskočila z okna s panenkou. Obě zároveň spáchaly sebevraždu, aby zhatily démonovy plány.
 
Odkazy