Dobyvatelé ztracené archy / Raiders of the Lost Ark (1981/115/USA/Dobrodružný, Akční) 90%

24.09.2018 17:49
JEDNOU VĚTOU
„Archeolog a dobrodruh Harrison Ford musí najít biblickou Archu úmluvy se zvláštní mystickou silou dříve, než ji nacisté zneužijí."

OBSAH
Rok 1936, Amazon/Tibet/Egypt. Legendární filmoví tvůrci, Steven Spielberg a George Lucas spojili své talenty a vytvořili Indiana Jonese, archeologa dovedně se ohánějícího bičem. Indy (Harrison Ford) je pověřen vládou Spojených států, aby našel Archu úmluvy se zvláštní mystickou silou, kterou chtějí získat pro své nekalé cíle nacisté. Indy uzavírá spojenectví s Marion Ravenwood a tato dvojice spolu prožívá jedno strhující dobrodružství za druhým. Indiana Jones se rychle stal jedním z nejpopulárnějších filmových hrdinů. A tak, ať již vidíte Dobyvatele ztracené archy poprvé nebo postoprvé, prožíváte vzrušující dobrodružství s nimi. Je to jedno z nejlepších filmových dobrodružství všech dob!(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Je zvláštní, že si ze školy nepamatuji žádný vzorce, žádný slohový práce ani historická data, ale naprosto přesně si pamatuji jak sem HO poznal. Stál jsem s babičkou ve frontě do kina na lístky. Ve frontě, která budila zdání, že nemá ani konec, ani začátek. Za komunistů byla totiž "fronta" vlastně takový módní trend doby a tak se lidé přesouvali z fronty na banány, do fronty na americký filmy. Když jsme se s babičkou blížili k pokladně najednou začali vycházet davy lidí z kina. Na ty výrazy v jejich tvářích nikdy nezapomenu, vypadalo to, jako kdyby se všichni vrátili z jiného světa. Můj pohled do tváří lidí, co právě opuštěli kino, přerušil až hlas pokladní v důchodovém věku "nejbližší volný termín je až za týden". Babička tedy koupila lístky a já jsem se těšil, že uvidím americký biják, nic víc, nic míň. Nadešel den D a já si při sestupu do kinosálu všimnul, jak je u šatny připravených mnoho židlí, nechápal jsem , ale neřešil jsem. Pohled do kinosálu mě pak ohromil, první řada se díky přistaveným židlím stala řadou pátou a přes lidi sedící na zemi jsme se s babičkou na naše místa prodírali asi pět minut. Ruch v sále, který byl mnohonásobně vyšší než bylo tenkrát běžné ustal na sekundu přesně, co v kině zhasli světla a pak TO přišlo !!!!!!! Za zvuků geniální hudby Johna Williamse se vynořil ze stínu slunečního svitu INDY, má dětská pusinka se otevřela dokořán, očíčka jen zamrkala a dech se zastavil, v ten okamžik dobrodružství dostalo jméno - INDIANA JONES. Jak jsem tak sledoval cestování ze země do země, zachraňování krásné dívky, objevování všeho nového či tajemného a to vše s humorem a ironickým nadhledem hlavního hrdiny, který v kritické chvíli na otázku "Indy, máš nějaký plán?" odpoví s úsměvem těžkýho frajera "Ne, vše řeším za pochodu:", začínalo mě být jasné, že mým idolem nikdy nebude chlap se svaly až do nebe, ani vítěz formule 1, ani intelektuál co všechno ví a všechno zná. Mým idolem se totiž právě stal chlapík s bičem v ruce, kloboukem na hlavě, dobrodružstvím v krvi a vtipnou hláškou na rtech, mým idolem se stal INDIANA JONES. Film skončil a při východu z kina jsem si všiml jak jeden klučina ve frontě na lístky kouká do mé tváře, zřejmě tam vyčetl, že se právě vracím z jiného světa. (Enšpígl) 5*

Série vtipná i vzrušující, citující ty z třicátých let a ještě přidávající špetku parodie. Zrodila se z fantazie pánů Spielberg a Lucas. Indiana Jones nestárne, drží se klasického schématu, je řemeslně precizní a místy dokonce sofistikovanější než bychom mohli čekat. A zanechal za sebou nesmazatelnou stopu. Chybu Tom Selleck udělal, když se upsal seriálu Magnum a odmítl tím roli Indyho. S bičem se nakonec naučil Harrison Ford a z Dobyvatelů byl kasovní trhák roku. Oslavuje příběhy, které několik generací hltalo v rodokapsech a comicsech. A Spielberg s Lucasem přiznaně vykrádají řadu svých celuloidových lásek, respektive jim skládají nemalé pocty. Film mimochodem pojímá i několik narážek na Lucasovy Hvězdné války. Dobyvatelé obsahují hned několik ikonických momentů: vyhýbání se jedovatým šipkám nebo masivní kamenné kouli. Lucas chtěl vyprávět mytický příběh, Spielberg dodává hravý obsah a hlavně poctivé vypravěčství. PS: Mimochodem kartotéku se storyboardy měl na starosti tehdy mladičký Michael Bay. (castor) 4*

Film, který navždy změnil dobrodružný žánr a dodal mu právě v tomto prvním dílu víc tajemna než kdy měl. Přesto mám i po mnoha a mnoha projekcích problém s jeho střídmým tempem a do skupiny několika desítek nejlepších filmů historie ho nikdy nezařadím. Ne snad, že by Fordova hvězda nezářila jako nikdy předtím, ale jak Dobyvatelé, tak pozdější Chrám zkázy budou v mých očích vždy hlavně zahřívací kola k Poslední křížové výpravě. Což nic nemění na tom, že je Indy jedním z nejcharizmatičtějších a nejsympatičtějších filmových hrdinů. (novoten) 4*

V.I.M. FILMU
V kalendáři Indiana Jonese září číslo 1936. Pravá chvíle na rozjezd druhého velkého dobrodružství (Chrám zkázy už ve svém "životě" dříve pročistil). Pro Stevena Spielberga se ale psal rok 1981 a Dobyvatelé ztracené archy pro něj byly teprve prvním setkáním s cynickým hrdinou, který rád přetváří akademické pojetí archeologie v divoké řádění s bičem a vražděním nácků. Začalo to jednou zlatou soškou, jedním pytlíkem, který nesplnil svůj účel, a mrtvým Alfredem Molinou ("Adios, blbečku"). Přes Indyho se sice následně málem převalil kámen, ale aspoň si ho filmová historie pořádně zapamatovala. Jako největšího dobrodruha, který kdy pobíhal po plátnech kin (navíc s impozantním nástupem). George Lucas, Steven Spielberg a Harrison Ford tak mohli strhující výpravou za Archou úmluvy nakousli nestárnoucí trilogii, které se všechny ostatní "adventure movies" snaží marně konkurovat.

OLDIES FILMU
Filmy nestárnou, zato u trailerů není pochyb. Už zabití půl minutky ze stopadesátisekundové ukázky pouhou prezentací loga Paramountu a "Lucasfilm přináší" by dnešnímu střihačovi vydalo na půl rok v base, nepodmíněně. Divná doba. Přitom tahle raná ukázka není vůbec špatná. Zaujme hlavně chytré prolínání dialogů s obrazem vystřiženým z úplně jiné části filmu ("kdo 'nese' archu je neporazitelný"), hravé přiblížení těch hodných (co se nechají mlátit) i těch zlých (co mučí lidi rozžhaveným železem) a Williamsovými tóny, které snadno připomenou magickou náladu Jonesova vesmíru. Harrison Ford příliš moudra nepronese, ale zato překvapí image akčního maséra/atleta, protože devadesát procent z jeho výstupů zabírají rány pěstí, skoky i heroické sprinty. V tomhle traileru je z Indyho prostě vygumovaná mlátička a dokonalá inspirace pro Tonyho Jaa a jemu podobné.

GOLDIE FILMU
Zajímalo by mě, jestli chtěli Steven Spielberg a George Lucas pouze vydělat peníze, nebo si byli předem vědomi, že s Indiana Jonesem přijde jeden z největších kultů, nejcitovanějších trademarků a nejoblíbenějších hrdinů stříbrného plátna vůbec. Ať je pravda jakákoli, povedlo se s Dobyvateli ztracené archy zasít semínko filmové legendy, jaká má jen málo srovnatelných konkurentů. Se slávou Indiana Jonese se může měřit leda tak James Bond, John McClane... a pak už nic moc nezbývá.
Není žádným tajemstvím, že sám Indiana Jones je "slepeninou" odkazů na dobrodružné filmy první poloviny minulého století. A nejen jich. Spielberg chtěl natočit něco ve stylu bondovek, Lucase zaujala archeologie. Dali hlavy dohromady a cestou kompromisů a kombinování vznikl dobrodruh s typickým bičem a kloboukem. A vlastně to bylo nejlepší, co se mohlo přihodit. Tím, že oba tvůrci využili jen to, co chtěli natočit nejvíc, vzniklo dílo napěchované přesně tím, po čem nejvíc toužili diváci. Brakové, přehnané, hloupé, ale neskutečně zábavné dobrodružství ve všech ohledech.
Na každé scéně je vidět, jak moc si s ní tvůrci vyhráli. Že co by mohlo být jen trochu nudné nebo nezáživné, to se prostě vynechalo. Vznikl tak prototyp uspěchaného dobrodružného filmu, kde vše má nějakou vtipnou pointu a hrdinové se v nekonečné honbě za pokladem nemají čas zastavit. Nadšení a poctivé filmařině pryštící z každé scény je prakticky nemožné nepodlehnout. A nutno říct, že dodnes se málokterému filmu podařilo toto schéma naplnit tak po okraj. I Spielberg sám se ve čtvrtém Indyho dobrodružství zahnal předigitalizovanou akcí a přeháněním do kouta. Indyho brakovost je tam až moc přehnaná, jako by šlo jen o ni.
Přitom o co nám jde především, co nás bohatě uspokojí, je pár hašteřivých hrdinů, zlý nacista v patách, sem tam pěstní souboj a jedna rozjetá vojenská dodávka. Samozřejmě vše podporované Williamsovým výborným soundtrackem. A to Spielberg v prvních třech dílech chápal. Bavil, ale "nemachroval". Nesnažil se ohromit a prostě nám dával, co jsme chtěli. Všichni byli spokojeni. Indiana Jones je totiž ve své podstatě neuvěřitelně jednoduchým filmem. A právě to na něm máme tolik rádi. Nejsou potřeba dějové zvraty, složité motivace hrdinů, perfektní herecké výkony. Nic z toho nepotřebujeme a vlastně ani nechceme. Jde o dobrodružství jako takové v jeho nejčistší podstatě. Nikoho nezajímá, co Indy hledá, proč to hledá a jestli to najde. Jde o hledání jako takové.
A hlavně jde o Indyho samotného. Další podstatnou věcí je totiž hlavní hrdina. V Harrisonu Fordovi našel Spielberg učiněný zázrak. Zatímco takový Bond může změnit tvář třeba tisíckrát a stále to bude Bond (pokud nebude blonďatý), Indiana Jones je jen jeden. To bude tím, že v Bondovi nás zajímají přestřelky a akce, ale v případě Jonese nás zajímá osud našeho konkrétního hrdiny - ne kvůli pokladu, ne kvůli cíli, ale kvůli jemu a jeho snaze samotným. Proto nám například nevadí, že Indy vlastně ani jednou neuspěl. Archu mu sebrala vláda, kameny musel nechat ve vesnici, grál byl zničen a lebku, ehm, si odvezli ufoni. A nám to nevadí - protože se z toho dostal se zdravou kůží, a o to nám vlastně šlo.
Ať je to tedy s Jonesem jakkoli, ať ho jeho tvůrci na svět přivedli z jakéhokoli důvodu, zatraceně se jim to povedlo. Žádný jiný archeolog už nikdy nebude tak slavný, žádný dobrodružný film neunikne srovnávání a většinou nakonec skončíme u toho, že ten Indy je stejně nejlepší... Ve vší své jednoduchosti dokonalý film, jemuž se v žánru rovnají snad jen jeho pokračování (krom čtyřky), si nás úspěšně omotal kolem prstu. Stevene, takového tě chceme zpátky!

VELKÁ RECENZE
Píše se rok 1936. Archeolog a dobrodruh dr. Henry Jones, přezdívaný Indiana Jones, se vrací z dalšího neúspěšného střetnutí se svým úhlavním nepřítelem, vzdělaným, ale úlisným archeologem Belloquem. V kanceláři jej navštíví agenti americké tajné služby, kteří zachytili německou depeši z níž znalý vědec pochopí, že nacisté hledají v Egyptě bájnou biblickou Archu úmluvy, které jsou přisuzovány nadpřirozené vlastnosti a že se jim podařilo objevit bájné město Tanis, kde má být archa podle legendy uložena. Jones je pověřen úkolem najít Archu dříve než Němci, kteří ji chtějí zneužít ke světovládě, a dopravit ji bezpečně do Spojených států. K přesné lokalizaci archy jim však chybí hlavice kamenné berly, kterou má Jonesův učitel, profesor Ravenwood. Jones se vypraví za jeho dcerou do Nepálu, kde žena vede levnou putyku a přivydělává si pijáckými závody.
Urazí se, když zjistí, že Indy přijel pouze proto, aby ji požádal o hlavici berly, ale když je přepadne bezohledný gestapák Toht s najatými nepálskými zabijáky slíbí mu pomoc. V Egyptě se Indy spojí se svým přítelem Sallahem, který ho informuje o tom jak si vede nacisté, které nevede nikdo jiný než Belloq. Zjistí, že němci mají špatné údaje a kopou na špatném místě. Němci se Indiho pokusí otrávit, ale on včas rozpozná nebezepčí, nedokáže však zabránit tomu, aby neunesli Marion a když auto, které ji odváželo exploduje, domnívá se, že je mrtvá. Ač sklíčený žalem, pokračuje v pátrání, pronikne do na německé vykopávky a s pomocí berly zjistí, kde se archa nachází. Podaří se mu ji najít, v tom okamžiku se však objeví němci s Belloquem a zmocní se jí. Indiana s nasazením života zničí letadlo, kterým chtěli Němci archu odvézt Hitlerovi a zmocnitr se auta, které ji převáží do Káhiry.
Naloží ji na loď a odváží do Ameriky, jenže karta se brzy obrátí a archy se opět zmocní nacisté. A nejen do, do jejich zajetí se dostane i sám Indiana Jones.
eden z nejslavnějších fantastických dobrodružných filmů 20. století se konečně dostává na televizní obrazovky. Vznikl v roce 1981 a vymysleli ho slavní režiséři George Lucas a Steven Spielberg během pobytu na Havajských ostrovech. Hrdina jenž v sobě spojuje kouzlo agenta Jamese Bonda s dobrodružnými filmy čtyřicátých a padesátých let patří k nejslavnějším filmovým postavám a přestože od jeho natočení uplynulo už dvacet let, neztratil nic ze svého kouzla, dynamiky a technické dokonalosti. Podle Lucasova a Kaufmanova námětu napsal scénář jiný slavný režisér, Lawrence Kasdan (z jeho tvorby jste u nás mohli vidět například filmy Silverado či Francouzský polibek) a režie se ujal Steven Spielberg (A.I.-Umělá inteligence, E.T. - Mimozemšťan, Čelisti, Duel), který tu předvedl jeden ze svých vrcholných režisérských výkonů. V hlavní roli neohroženého archeologa uvidíte jednoho z nejslavnějších světových herců Harrisona Forda, jehož jste mohli vidět ve filmech jako třeba Hvězdné války, Sabrina, Air Force One nebo Blade Runner.
Rok 1936, Amazon/Tibet/Egypt. Legendární filmoví tvůrci, Steven Spielberg a George Lucas spojili své talenty a vytvořili Indiana Jonese, archeologa dovedně se ohánějícího bičem. Indy (Harrison Ford) je pověřen vládou Spojených států, aby našel Archu úmluvy se zvláštní mystickou silou, kterou chtějí získat pro své nekalé cíle nacisté. Indy uzavírá spojenectví s Marion Ravenwood a tato dvojice spolu prožívá jedno strhující dobrodružství za druhým. Indiana Jones se rychle stal jedním z nejpopulárnějších filmových hrdinů. A tak, ať již vidíte Dobyvatele ztracené archy poprvé nebo postoprvé, prožíváte vzrušující dobrodružství s nimi. Je to jedno z nejlepších filmových dobrodružství všech dob!

Ocenění:
Academy Awards
1982 - Střih
1982 - Výprava
1982 - Mix zvuku
1982 - Vizuální efekty
1982 - Nejlepší film (nominace)
1982 - Steven Spielberg (Režie) (nominace)
1982 - Douglas Slocombe (Kamera) (nominace)
1982 - John Williams (Hudba) (nominace)

Golden Globes
1982 - Steven Spielberg (Nejlepší režie) (nominace)

BAFTA
1982 - Výprava
1982 - Nejlepší film (nominace)
1982 - Denholm Elliott (Nejlepší herec ve vedlejší roli) (nominace)
1982 - Douglas Slocombe (Nejlepší kamera) (nominace)
1982 - Nejlepší střih (nominace)
1982 - John Williams (Hudba) (nominace)
1982 - Zvuk (nominace)

César Awards
1982 - Nejlepší zahraniční film (nominace)

DABING
1. DABING (Kino)
V českém znění: Ladislav Frej - Harrison Ford (Indiana Jones), Eliška Balzerová - Karen Allen (Marion Ravenwoodová), Ilja Racek - Paul Freeman (Dr. Rene Belloq), Jan Přeučil - Ronald Lacey (Major Arnold Toht), Ladislav Mrkvička - John Rhys-Davies (Sallah), Boris Rösner - Wolf Kahler (Colonel Dietrich), Josef Kubíček, Milan Mach - William Hootkins (major Eaton), Vilém Besser - Denholm Elliott (Dr. Marcus Brody), Otto Lackovič - Alfred Molina (Satipo), Jiří Zahajský - George Harris (Katanga), Zdeněk Blažek - Frank Marshall (Pilot), Dalimil Klapka, Václav Kaňkovský, Ivo Gübel, Jiří Zavřel (titulky), Milan Livora, Zdeněk Hess a další
Zvuk: Lubomír Zajíc
Střih: Jiřina Skalská
Vedoucí výroby: Vladimír Kubík
Dialogy a režie českého znění: Zdenek Sirový
Vyrobilo: Filmové studio Barrandov Dabing 1985

2. DABING (VHS, DVD, HBO, Blu-ray)
V českém znění: Ladislav Frej - Harrison Ford (Indiana Jones), Eliška Balzerová - Karen Allen (Marion Ravenwoodová), Karel Urbánek - Denholm Elliott (Dr. Marcus Brody) + George Harris (Katango) + Anthony Higgins (Gobler), Jan Pohan - Wolf Kahler (Dietrich) + Tutte Lemkow (Imam) + William Hootkins (major Eaton), Miroslav Saic - Frank Marshall (pilot) + John Rhys-Davies (Sallah), Pavel Šrom - Paul Freeman (Dr. Rene Belloq), Zdeněk Podhůrský - Alfred Molina (Satipo) + Ronald Lacey (major Arnold Toht) + Don Fellows (plk. Musgrove)
Zvuk: Ivo Novák
Produkce: Zdena Sirotková
Režie: Zdenek Sirový
Vyrobilo: AB Barrandov dabing pro Hollywood Classic Entertainment 1993

3. DABING (Nova, Prima)
V českém znění: Jiří Štěpnička - Harrison Ford (Indiana Jones), Ilona Svobodová - Karen Allen (Marion Ravenwoodová), Jan Vlasák - Ronald Lacey (Major Arnold Toht), William Hootkins (Major Eaton), Bořivoj Navrátil - Denholm Elliott (Marcus Brody), Pavel Šrom - Paul Freeman (Dr. Rene Belloq), Petr Oliva - John Rhys-Davies (Sallah), Vladislav Beneš - Wolf Kahler (Dietrich), Jiří Knot - William Hootkins (major Eaton), Dalimil Klapka - Don Fellows (Col. Musgrove), Marcela Nohýnková - Souad Messaoudi (Fayah), Martin Zahálka - Vic Tablian (Barranca), Michal Pavlata - Frank Marshall (pilot), George Harris (Katango), Karel Richter - Tutte Lemkow (Imam), Roman Hájek, Otto Rošetzký - Alfred Molina (Satipo), Rudolf Kubík - Anthony Higgins (Gobler), Julie Alexandridisová (Jasmine el-Kahir), Robert Hájek, Mikuláš Pavlík, Pavel Kříž (II), Vladimír Kudla (titulky)
Překlad: Vladimír Fuksa
Zvuk: Tomáš Říha
Produkce: Martin Kot
Dialogy a režie: Michal Pavlík
Vyrobila: Česká produkční 2000 a.s. pro Cet 21 s.r.o. v roce 2002

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: -
Premiéra USA: 12.6.1981 Paramount Pictures
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 1.12.2003 (DVD) H.C.E., Magic Box
Poprvé na VHS: 1.10.2000
Poprvé na DVD: 1.10.2003 H.C.E.
Poprvé na Blu-ray: 19.9.2012 Magic Box

Tržby celkem - $ 389 900 000
Náklady (Rozpočet) - $ 20 000 000

FILMY V SÉRII
Dobyvatelé ztracené archy gastonrolinc.webnode.cz/news/a298/
Dobrodružný / Akční, USA, 1981
Režie: Steven Spielberg, Hrají: Harrison Ford, Karen Allen

Indiana Jones a Chrám zkázy gastonrolinc.webnode.cz/news/indiana-jones-a1/
Dobrodružný / Akční, USA, 1984
Režie: Steven Spielberg, Hrají: Harrison Ford, Kate Capshaw

Indiana Jones a Poslední křížová výprava gastonrolinc.webnode.cz/news/indiana-jones-a/
Dobrodružný / Akční, USA, 1989
Režie: Steven Spielberg, Hrají: Harrison Ford, Sean Connery

Indiana Jones a Království křišťálové lebky gastonrolinc.webnode.cz/news/indiana-jones-a2/
Dobrodružný / Akční, USA, 2008
Režie: Steven Spielberg, Hrají: Harrison Ford, Karen Allen

V přípravě
Untitled Indiana Jones Project gastonrolinc.cms.webnode.cz/news/indiana-jones-5-ndiana-jones-5-2023-usa-dobrodruzny-akcni-v-priprave-do-kin/
Dobrodružný / Akční, USA 2023
Režie: James Mangold, Hrají: Harrison Ford, Mads Mikkelsen
 
Tvůrci a herci
Steven Spielberg (Režie), Frank Marshall (Produkce), John Williams (Hudba), Douglas Slocombe (Kamera), Michael Kahn (Střih), George Lucas (Střih), Jane Feinberg (Casting), Mike Fenton (Casting), Mary Selway (Casting), Norman Reynolds (Scénografie), Deborah Nadoolman (Kostýmy), Richard L. Anderson (Zvuk), Tom Smith (Masky), Lawrence Kasdan (Scénář), Harrison Ford (Herec), Karen Allen (Herec), Paul Freeman (Herec), Ronald Lacey (Herec), John Rhys-Davies (Herec), Alfred Molina (Herec), Denholm Elliott (Herec), Anthony Higgins (Herec), Frank Marshall (Herec), Terry Leonard (Herec), Sergio Mioni (Herec), Kiran Shah (Herec), George Harris (Herec), William Hootkins (Herec), Eddie Tagoe (Herec), Vic Tablian (Herec), Pat Roach (Herec), Matthew Scurfield (Herec)
 
1981/115/USA/Dobrodružný, Akční
 
Zajímavost k filmu
- Ve scéně s hady lze kromě kobry vidět i jiné druhy, například krajtu nebo beznohého ještěra slepýše. Celkem jich tam bylo 7 000, navíc je ještě doplňovaly nařezané hadice, aby to vypadalo, že je plazů víc. Kobra byl jediný jedovatý had ve filmu, jednoho člena štábu však pokousala krajta.
- Scény z Káhiry sa v skutočnosti natáčali v historickom centre známeho tuniského mesta Kairouan. Je to zaujímavé z toho pohľadu, že architektúra tohto mesta s bielymi fasádami a modrými doplnkami nemá s Káhirou nič spoločné.
- Bič Indiany Jonese (Harrison Ford) byl vyroben z vyčiněné klokaní kůže. V roce 1999 byl na aukci v Londýně vydražen za 43 000 amerických dolarů.
- Snímka sa v roku 2008 v rebríčku najlepších filmov všetkých čias časopisu Empire dostala na 2. miesto. V roku 2014 už ale klesla na 9. priečku.
- V scéne, kde mal Satipo (Alfred Molina) na chrbte samčekov tarantuly, nastal problém, pretože sa nechceli pohnúť. Problém vyriešili tak, že mu dali na hrudník samičku a hneď sa dali do pohybu.
- Zvuk valícího se kamene ze slavné úvodní scény je záznamem zvuku Hondy Civik valící se ze svahu.
- Na letadle, které na začátku odlétá s Indym (Harrison Ford) z Peru, je značka OB-CPO, což je zkratka Obi-Wan Kenobi a C-3PO z filmové série Hvězdné války.
- Němčina, která zazní ve filmu, musela být při uvedení v Německu předabována, protože prý byla nevěrohodná. Při uvedení filmu na DVD byly všechny dialogy předabovány i v původní verzi s rozdílnými mluvčími.
- Scenárista Lawrence Kasdan pojmenoval Marion (Karen Allen) po babičce své manželky. K příjmení Ravenwood ho inspiroval název ulice v Los Angeles.
- Revolver Indiana Jonese (Harrison Ford) je The Smith and Wesson 1917 Stembridge. Tato zbraň doprovazí hrdinu i v ostatních dílech.
- Scenárista a producent George Lucas původně s Harrisonem Fordem (Indy), se kterým nedlouho předtím dotočil první tři pokračování série Hvězdné války, spolupracovat nechtěl.
- Část filmu se natáčela v Tunisu, kde George Lucas točil snímek Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977). Konkrétně scéna s bazukou byla natočena v tom samém kaňonu, kde na začátku Hvězdných válek Jawové unesou R2-D2.
- Scéna, kdy se Indy (Harrison Ford) objeví na náměstí a před ním se předvádí bojovník s mečem, se v české verzi od originálu liší. V českém dabinku Indy řekne: "Jdi do hajzlu." To však v originále nezazní.
- Aby Spielberg získal v úvodní scéně záběr podle svých představ, musel Ford (Indy) utéct před 130kilogramovým balvanem 10krát.
- Aby bylo možné natočit scénu na střeše domu Sallaha (John Rhys-Davies), členové štábu museli z domů ve městě Kairouan v Tunisku odstranit 300 televizních antén, které by v příběhu z roku 1936 nepůsobily přirozeně.
- Steven Spielberg se do archy úmluvy nikdy nepodíval.
- Kostymérka Deborah Nadoolmanová chcela, aby Indyho (Harisson Ford) oblečenie vyzeralo dôveryhodne, a tak ošúchala sako drôtenou kefou a nechala ľudí sedieť na jeho klobúku.
- Keď Norman Reynolds dostal úlohu vytvoriť pre film lietadlo Flying Wing, oprel svoj model o kresby lietadla z druhej svetovej vojny, ktoré sa nikdy nepostavilo. Vyčíslil ho na milión amerických dolárov, no v rozpočte mal len 750 000. Lucas si prezrel model a jednoducho odtrhol dva motory, čím o štvrtinu znížil cenu lietadla.
 
Odkazy