Dívka, která kopla do vosího hnízda / Luftslottet som sprängdes (2009/141/Švédsko, Dánsko, Německo/Krimi, Drama, Thriller) 77%

04.08.2018 11:43
JEDNOU VĚTOU
„Milénium - příběh investigativního novináře Michaela Blomkvista a tajemné hackerky Lisbeth Salanderové je fascinující zprávou o současném světě."

OBSAH
Lisbeth Salanderová plánuje pomstu. Chce se pomstít lidem, kteří se ji pokusili zabít, a také vládním institucím, které jí téměř zničily život. Zásadní komplikací je ale kulka, která jí uvízla v hlavě. Lizbeth leží pod přísným dozorem na jednotce intenzivní péče s nepatrnou šancí na uzdravení. Pokud se jí to povede, bude souzena za tři vraždy a jeden pokus o vraždu. Už tak bezvýchodnou situaci ještě vyhrocuje jiný pacient, který leží ve stejné nemocnici - její vlastní otec Alexander Zalaščenko, který se chce své dcery jednou provždy zbavit. Lisbeth totiž znamená nebezpečí pro něj i pro “Sekci” – nelegální skupinu uvnitř tajné policie, která mimo jiné odpovídá za to, že tenhle bývalý agent sovětské výzvědné služby zůstane i nadále v utajení. Novinář Michael Blomkvist se rozhodne, že nenechá Lisbeth v rukou státní spravedlnosti a požádá svoji sestru advokátku, aby Lisbeth u soudu zastupovala. Pokud přežije, bude muset s její pomocí prokázat svou nevinu a přimět soud a veřejnost, aby uvěřili jejímu neuvěřitelnému příběhu, v němž figuruje řada významných lidí, kteří se dopouštěli nebo alespoň tolerovali bezprecedentní násilí vůči bezbranným spoluobčanům ve snaze udržet se u moci. V souvislosti se soudem proti Lisbeth chystá nakladatelství Millennium zvláštní číslo, které má odhalit totožnost těchto lidí a jejich napojení na “Sekci”. Ta má ale dost prostředků a metod na to, aby tenhle „požár“ uhasila, ještě než se doopravdy rozhoří. Stačí umlčet Lisbeth a pisálka Blomkvista.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Důstojné zakončení celé trilogie Milénium, kterého jsem se hrozně bál, ale nakonec jsem byl neskutečně spokojený. Ono po druhém díle se nebylo ani čemu divit. Kopa scén, co nedávaly žádnej smysl, protože to film nevysvětlil, mě prostě hrozně štvalo. Jenže třetí díl byl ve svý podstatě tak jednoduchej, že se na něm nic extra složitého hledat nemuselo. Tak to nakonec dopadlo naprosto parádně a já si s klidem oddech, že mám za sebou jak knižně, tak filmovou trilogii, kterou jsem ze začátku vůbec neznal, pak jsem o ní lehce zaslechl a nakonec jsem jí absolutně podlehl. Vůbec se nedivím tomu, že ve Švédsku podle knih dělají procházky po Stockholmu a jsou na celou sérii tak šíleně hrdí. Nejzajímavějšjí je ale stejně fakt, že celou trilogii zfilmovali během jednoho roku do necelých sedmi hodin. To skoro vypadá, jak kdyby si ani nemohli dát záležet, ale nakonec to ale přecijen vypadá parádně. Tak zajímavé a komplexní příběhy ve světě knih a natož pak filmů jen tak člověk nesežene. Škoda, že samotný autor se nedožil čtvrtého dílu. Pořád tam bylo tolik otazníků na zodpovězení... (Malarkey) 5*

Je až neuvěřitelný kam se nám celá triloška dostala. Všechno to začínalo jako temná atmosférou nabitá krimoška a skončilo to jako thrillerovský hon na mocipány. Ovšem uzrálo to pěkně. Ze všeho nejvíc se mě líbily herecký výkony. Žiju v domění, že vůbec nejtěžší herecký projev je obyčejný pohled beze slov, podle mně to zahrát, tak abych já jako divák v tom pohledu cítil emoce, vyžaduje už opravdovský talent a umění. A u toho soudu jsem doslova chrochtal blahem, jak si tam vyměnovala Noomi pohledy s Michaelem, to bylo fakt prvoligový. Závěrečný díl nenabízí příliš akce ani mrazivou atmosféru, ale má v sobě neskutečně poctivou filmařinu, díky který uteče 147 minut stejně rychle, jako pěkná holka od impotenta. Navíc to napětí jestli svině dostanou pořádně naložíno a nebo to bude jako v Český republice, kde lež a nenavist pravidelně vítězí pravdou a láskou. Dneska všechny filmy co komentuju chválím tak jsem teď asi dvě minuty přemýšlel co bych zkritizoval, abych nebyl za měkotu, ale vůbec nic mě nenapadá. Nezbývá než popřát Michaelovi a Noomi hodně štěstí v další kariéře a až mě budou klepat na televizní obrazovku mile rád si je do ní pozvu. (Enšpígl) 4*

Vyvrcholení celé téhle látky sice je tu a tam šité (stejně jako druhý díl) horkou jehlou, pořád je to však nadmíru kvalitní filmařina. Trojka na dvojku bezprostředně navazuje. Lisbeth Salander je v nemocnici, pobitá a čekajíc, že bude muset před soud. Vrací se i postava novináře Blomkvista, který usiluje o Lisbethinu nevinu, takže po většinu děje pro houževnatou hlavní hrdinku hlavně sbírá fakta a důkazy. Čelí výhružkám, rozpadá se mu novinářský tým. Trojku ocení hlavně ti, kterým se líbil mnohými kritizovaný prostřední díl. Nabídne komplexnější závěr a ostatně i víc akce a konfrontačních scén. Scénář je výborný, ale nového toho do příběhu moc nevnese. A teď pozor na spoilery!! Nervy drásajícím vyvrcholením trilogie má pak být soudní přelíčení, a díky bohu jím docela je (rozsáhlý komplot nicméně nenabídne nic moc zásadního navíc – a těžký punkový outfit Lisbeth u soudu je sice stylový, ale k chytrosti má daleko. A naši mlčící hackerku spíš degraduje). Samozřejmě nás také zajímá, s čím a kdy přijde na scénu blonďatý ďábel Ronald – přijde, ale jeho konání a skonání je vykonstruované, bez napětí a lehce úsměvné. Rovněž je diskutabilní i samotné spiknutí členů tajných služeb, kteří jsou dnes belhajícími důchodci, takže i podle toho jejich konání vypadá. Vlastně těch výhrad (i když čtyři hvězdy bezpečně dám) je docela dost, protože lehčí problém jsem měl i se samotnou šťavnatou Lisbeth. Její chování je kapku spratkovité, nebýt Blomkvista a jeho týmu, ty stařečci by jí hravě dostali na lopatky. Příliš nepomáhá ani režisér, který moc přidané hodnoty nepředkládá, dlouho čekáme na scénu, která by nás dostala do kolen (snad jen srbští gangsteři to v kavárně slušně rozjeli). Přesto mi v téhle společnosti bylo hodně dobře!! Takže 75% (castor) 4*

VELKÁ RECENZE
Upozornění: Tato recenze pojednává o poslední části trilogie Milénium a proto nevyhnutně obsahuje masivní spoilery pro ty, kteří neviděli první dva díly, tedy Muže, kteří nenávidí ženy a Dívku, která si hrála s ohněm.
Tak, kde jsme to skončili? Ach ano, Lisbeth (s on-line pomocí novináře Blomkvista) odhalila staré spiknutí, v jehož centru byl její otec, přeběhlý ruský špion Zalačenko. Pak taťku vypátrala a vzala na něj sekeru. On na ni vzal pistoli, ale Lisbeth je houževnatá holka, přežila kulku do hlavy i pohřbení zaživa a rozloučili jsme se s ní v okamžiku, kdy ji Blomkvist našel ležet v louži vlastní i tátovy krve.
V závěru dvojky se vlastně všechno vysvětlilo a vyřešilo (až na to, že padoušský nevlastní bratr Lisbeth, „blonďatý ďábel Ronald“, uprchl). Otázka tedy zní, o čem je třetí, dvouapůlhodinový díl. Možná vás to překvapí, ale vlastně o ničem. Jelikož si film bere děj téměř doslovně z bestsellerové předlohy, obviníme z tohoto vodního kuchaření především Stiega Larssona. O mrtvých jen dobré, ale... Stiegu, tohle bylo zbytečné. V třetí části se nedozvíme absolutně nic nového, natož abychom se dočkali nějakého překvapení či alespoň zajímavého zvratu, a její děj se dal shrnout do minutového sestřihu s mezititulky na konci dvojky.
Lisbeth se zotavuje v nemocnici, kde jí vyndali z mozku kulku z tátovy pistole. Ostatní Zalačenkovi spoluspiklenci se snaží umlčet jak přeživšího Zalačenka, tak i Lisbeth a Blomkvista s celou redakcí magazínu Milénium. Za tímto účelem kují pikle, najímají (trapně neschopné) srbské zabijáky a když nic nepomůže, vženou Lisbeth do vykonstruovaného soudního procesu. Ten trvá zhruba třetinu filmu a má být nervy drásajícím vyvrcholením trilogie.
Problém je v tom, že tvůrci (včetně autora předlohy) udělali všechno pro to, aby žádné napětí nevzniklo. Kořeny onoho spiknutí členů tajných služeb sahají až do 70. let a v důsledku toho jsou dnes jeho strůjci důchodci. Což je hrozně děsivé, když belhající stařeček s holí připajdá do nemocnice „dokončit Lisbeth“, ale má vážné zdravotní potíže, během mise se zadýchá a když už se nemůže ani hnout, radši si sám vpálí kulku do hlavy. Ostatní spiklenci jsou na tom podobně bídně, takže se divák modlí, aby hlavní padouch před vykonáním nějakého toho zla nepošel na cukrovku.
Soudní proces je stejně tak nudný a předvídatelný. Zásadní důkaz, který nakonec Lisbeth proti svým protivníkům vytasí, všichni dobře známe už od první části, a mezitím se nestalo nic, co by jeho použití u soudu ohrozilo – Lisbeth jej celou dobu vlastní a nakonec ho vskutku použije, načež autoři rozsáhlého komplotu s cílem uvrhnout hrdinku zpátky do blázince či do vězení nešťastně sklopí zraky a přiznají se, jaké špatnosti celý život konali. Je to tedy nejen předvídatelné (tak moc, že to odmítám považovat za spoiler), ale navíc i nesmírně naivní a nerealisticky zjednodušené. Zívačka, ke všemu směšná.
Jakoby to nestačilo, k tomuto hlavnímu ději je přilepena ještě finální konfrontace Lisbeth s „blonďatým ďáblem Ronaldem“. Hrdinka s ní celý film počítá, proto cvičí jak Rocky a snaží se co nejdřív dostat do formy. Jistá gradace tam je, ale k závěrečnému střetu nakonec dojde za tak vykonstruovaných, doslova z prstu vycucaných okolností, že to veškeré napětí dokonale zabije.
Z výše uvedeného se může zdát, že ve filmu vlastně nefunguje vůbec nic... a bude to do značné míry pravda. Jediné zlepšení ve srovnání s druhým dílem je návrat filmového looku. Fajnově natočená jednička to sice pořád není, ale už z toho alespoň nečiší televize na sto honů. Jinak ale režie neoslní a nezaujme, zbytečně budete čekat na nějaký nápad či scénu, která by vás probrala z apatie či dokonce se vryla do paměti. Náznak rytmu má snad jenom přestřelka se srbskými hrdlořezy, jinak film plyne v sice neurážející, ale zároveň i dokonale zaměnitelné rutině.
Nejvíc asi zamrzí, že na zajímavosti ztratila i hlavní hrdinka. Že jsou ostatní postavy buď nevýrazné, nebo jde o srandovní béčkové figurky (zlí agenti-spiklenci, kteří pronášejí věty jako „Musíme ji umlčet, jdi a zab ji!“, zabiják, co necítí bolest a pod.), na to už jsme si zvykli během druhé části. Tenkrát jsme ale mohli alespoň fandit Lisbeth. O značnou část svého kouzla bohužel přišla. Už není dívkou, která si hraje s ohněm, o nějakém kopání do vosího hnízda nemůže být ani řeči. Je pouze spratkem, odmítajícím všechno a všechny kolem, a kdyby jí hrstka kladných postav s Blomkvistem v čele nepomáhala ze všech sil, dýchaviční důchodci by ji hravě převálcovali. Tohle přece není ta nekompromisní, rázně jednající a soběstačná Lisbeth, kterou jsme si v jedničce tak zamilovali. Noomi Rapace tentokrát neměla moc práce podat věrohodný herecký výkon – stačilo indiferentně zírat do zdi.
Muži, kteří nenávidí ženy byla moc dobrá detektivka. Dívka, která si hrála s ohněm sklouzla do béčkových vod, ale udržela si zájem diváka šťavnatou hlavní postavou a rozvíjením jejích osudů. Dívka, která kopla do vosího hnízda je zbytečně natahovaná břečka, která k předchozímu ději nepřináší vůbec nic nového. Za sebe doufám, že pokud Fincher naváže na The Girl with Dragon Tatoo pokračováním, spojí rozvláčnou dvojku a nekonečnou trojku do jednoho filmu.

DABING
1. DABING (DVD)
V českém znění: Jan Šťastný – Michael Nyqvist (Mikael Blomkvist), Týna Průchová – Noomi Rapace (Lisbeth Salanderová), Karel Richter - Lennart Hjulström (Fredrik Clinton), René Slováčková - Annika Hallin (Annika Giannini), Radovan Vaculík - Aksel Morisse (Anders Jonasson), Martin Stránský - Jacob Ericksson (Christer Malm), Tomáš Juřička - Georgi Staykov (Alexander Zalachenko) / Johan Kylén (Inspector Jan Bublanski), Petra Tišnovská - Mirja Turestedt (Monica Figuerolová), Zbyšek Pantůček - Niklas Falk (Torsten Edklinth), Bedřich Šetena - Anders Ahlbom (Dr. Peter Teleborian), Jaroslav Horák - Hans Alfredson (Evert Gullberg), Bohdan Tůma - Tomas Köhler / Niklas Hjulström (Plague / Ekström + titulky), Veronika Bajerová, Milan Slepička, Rozita Erbanová, a další.
Překlad: Martin Gust
Zvuk: Matěj Večeřa
Produkce: Markéta Kratochvílová
Dialogy a režie českého znění: Soňa Bubníková
Vyrobilo: pro Bontonfilm Tvůrčí skupina Markéty Kratochvílové, Studio Budíkov, 2011

2. DABING (ČT)
V českém znění: Ivan Trojan - Michael Nyqvist (Mikael Blomkvist), Tereza Bebarová - Noomi Rapace (Lisbeth Salanderová), Lucie Juřičková - Lena Endre (Erika Bergerová), Andrea Elsnerová - Annika Hallin (Annika Gianniniová), Lukáš Hlavica - Niklas Hjulström (Richard Ekström), Jan Vlasák - Anders Ahlbom (Peter Teleborian), Aleš Procházka - Jacob Ericksson (Christer Malm), Hana Ševčíková - Sofia Ledarp (Malin Eriksonová), Kryštof Hádek - Tomas Köhler (Plague), Jaroslav Kaňkovský - Lennart Hjulström (Fredrik Clinton), Filip Jančík - Aksel Morisse (Anders Jonasson), Miroslav Táborský - Niklas Falk (Torsten Edklinth), Jaromír Meduna - Georgi Staykov (Alexander Zalachenko), Pavel Šrom - Michalis Koutsogiannakis (Dragan Armanskij), Karel Richter - Hans Alfredson (Evert Gullberg), Kateřina Lojdová - Tanja Lorentzon (Sonja Modigová), Jiří Kodeš - Johan Kylén (Jan Bublanski), Ernesto Čekan - Micke Spreitz (Ronald Niedermann), Jiří Štěpnička - Peter Andersson (Nils Bjurman), Oldřich Vlach, Marcel Vašinka, Jiří Čapka, Milan Slepička, Petr Oliva, Dagmar Čárová, Ljuba Krbová, Stanislav Lehký, Marek Libert, Petr Lněnička, Marek Holý, Ludmila Molínová, Anna Suchánková, Anna Remková, Martin Písařík
Překlad: Azita Haidarová
Dialogy: Alena Fišerová
Dramaturg: Zuzana Kopečková
Mistr zvuku: Zdeněk Dušek
Asistentka režie: Eva Maxová
Vedoucí výroby: Pavel Fuchs
Vedoucí dramaturg: Alena Poledňáková
Vedoucí realizace: Vladimír Tišnovský
Režie: Jiří Kodeš
Vyrobila: Česká televize, 2013

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 16.12.2010 Bontonfilm
Premiéra USA: 12.11.2010
Premiéra Dánsko: 27.11.2009
Premiéra Švédsko: 27.11.2009
Premiéra Německo: 3.6.2010 NFP
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 21.3.2011 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby v ČR - Kč 969 305
Tržby celkem - $ 43 500 000
Návštěvnost v ČR 9 641
Náklady (Rozpočet) - $ 5 300 000

FILMY V SÉRII
Muži, kteří nenávidí ženy gastonrolinc.cms.webnode.cz/news/a0141/
Krimi / Drama, Švédsko / Dánsko, 2009
Režie: Niels Arden Oplev, Hrají: Michael Nyqvist, Noomi Rapace

Dívka, která si hrála s ohněm gastonrolinc.webnode.cz/news/a0142/
Mysteriózní / Thriller, Švédsko / Dánsko, 2009
Režie: Daniel Alfredson, Hrají: Michael Nyqvist, Noomi Rapace

Dívka, která kopla do vosího hnízda gastonrolinc.webnode.cz/news/a0143/
Krimi / Drama, Švédsko / Dánsko, 2009
Režie: Daniel Alfredson, Hrají: Michael Nyqvist, Noomi Rapace

Muži, kteří nenávidí ženy gastonrolinc.webnode.cz/news/a204/
Krimi / Drama, USA / Švédsko, 2011
Režie: David Fincher, Hrají: Daniel Craig, Rooney Mara

Dívka v pavoučí síti gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-0250/
Krimi / Drama, USA, 2018
Režie: Fede Alvarez, Hrají: Claire Foy, Sylvia Hoeks
 
Tvůrci a herci
Daniel Alfredson (Režie), Soren Starmose (Produkce), Jacob Groth (Hudba), Peter Mokrosinski (Kamera), Hakan Karlsson (Střih), Tusse Lande (Casting), Maria Haard (Scénografie), Jan Olof Agren (Scénografie), Cilla Rörby (Kostýmy), Niels Arild (Zvuk), Carl Aage Hansen (Zvuk), Jenny Fred (Masky), Ulf Ryberg (Scénář), Stieg Larsson (kniha) (Předloha), Michael Nyqvist (Herec), Noomi Rapace (Herec), Lena Endre (Herec), Annika Hallin (Herec), Sofia Ledarp (Herec), Micke Spreitz (Herec), Magnus Krepper (Herec), Michalis Koutsogiannakis (Herec), Jacob Nordenson (Herec), Peter Andersson (Herec), Tomas Köhler (Herec), Tehilla Blad (Herec), Agnes Kittelsen (Herec), Per Oscarsson (Herec), Anders Ahlbom (Herec), Johan Kylén (Herec), Georgi Staykov (Herec), Johan Holmberg (Herec), Jacob Ericksson (Herec), Ylva Lööf (Herec), Niklas Falk (Herec)
 
2009/141/Švédsko, Dánsko, Německo/Krimi, Drama, Thriller
 
Zajímavost k filmu
- Alexandra Pascalidou, TV reportérka, která se objevila krátce po uzavření soudu, je skutečná švédská televizní reportérka.
- Natáčelo se ve Stockholmu a Göteborgu.
- Mikael Blomkvist (Michael Nyqvist) má e-mailovou adresu mickblom@gmail.com.
- Lisbeth (Noomi Rapace) používá telefon Sony Ericsson Xperia X1.
- Roli Gullberga ztvárnil Hans Alferdson, otec režiséra Daniela Alfredsona.
 
Odkazy