Prci, prci, prcičky: Školní sraz / American Pie: Reunion (2012/113/USA/Komedie) 76% -Originál DVD-

21.07.2018 10:30
JEDNOU VĚTOU
„To nejlepší nakonec.“

OBSAH
Jablečný koláč coby trenažer prvního sexu už nečekejte. Jinak se ale hrdinové komediální série Prci, prci, prcičky příliš nezměnili, i když jako dospělí spíš než erotické úspěchy sbírají trapasy a ztráty. Třináct let poté, co prvním dílem vyvolali mohutnou erupci pubertálních komedií, se na scénu vracejí prakticky všichni oblíbení „sexuální štvanci“, včetně Jimova táty a Stiflerovy mámy. Vy se proto raději připravte. Pro jistotu na všechno.Nejvhodnější záminkou k setkání všech postav byl podle scenáristů školní sraz. Trocha bilancování – Jim (milovník koláčů) žije s Michelle (milovnice hudebních táborů) v manželství, kterému pomalu dobíhá setrvačník. Oz (největší slušňák) je úspěšný televizní sporťák, ale doma mu to neklape, protože chodí s typickou blbou blondýnou. Z Kevina se stal podpantoflák, Finch se snaží vypadat jako světák, jímž ve skutečnosti není ani omylem, jen Stifler se vůbec nezměnil. Pořád je to idiot a magnet na maléry všeho druhu. Jenže tenhle sraz nebude jenom o bilancování. Hoši si vzpomenou, co velkého na střední od života čekali, jak málo toho ve skutečnosti dostali, a rozhodnou se to napravit. Jak už to tak v téhle sérii bývá, mít dobrý plán nestačí, protože se to vždycky nakonec nějak zvrtne a realita pak pekelně bolí.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Sympatie ke školnímu srazu Prciček se u každého diváka úzce odvíjí od sympatií k první trilogii - máme zpět ty samé postavy, s velice podobnými problémy (byť jinak maskovanými), s totožným smyslem pro humor a stejně silným "štěstím" zakopávat a padat obličejem dolů do nadpozemsky trapných situací. Klape to až překvapivě dobře, sledovat staré známé hrdiny, jak "dospěli", ale přitom vlastně vůbec ne, je osvěžující a navrch to vzbuzuje příjemné pocity nostalgie v nejednom (starém) mládenci. Dokonce atmosféra srazu místy skutečně evokuje atmosféru reaálných srazů, které odrostlejší část publika, mohla ve svém životě zažít. Povedená post-teen komedie. (H34D) 4*

Je jasné, že by člověk neměl od něčeho s takovým českým distribučním názvem očekávat cokoliv intelektuálně stimulujícího. Veškerý pokus o satiru korporátní Ameriky, případně poukázání na mediokracii doby, které vládnou sociální sítě, internetové stránky se sdíleným videem a "reality" pořady, je totiž stejně nedomrlý jako všechny postavy. Naivně jsem ale doufal, že sraz po letech, vyplněných nekvalitními D2D spin-offy, bude mít smysl. Ukázalo se ale, že není o čem vyprávět a postavy se nijak nevyvinuly. Typ narace s několika protagonisty, jejichž cíle jsou neustále stejné napříč všemi díly série (= zasunout), zde naráží na potřebu sezvat kompletní původní osazenstvo, z nichž ne všechny postavy mají skutečný potenciál pro to, aby jim byla věnována vlastní dějová linie. Vyvolávání vzpomínek na to, jaké to bylo před lety a jak se věci (ne)změnily, je pro tenhle poslední (doufám!) díl hlavním sjednocujícím principem. Styl evokuje konkrétní postupy z předchozích částí trilogie, především ale prvního dílu. Stejně jako v jedničce se začíná logem studia, ke kterému zní nediegetická hudba, jež poté přejde do diegetické, jak kamera z nadhledu jede po svršcích a spodcích oblečení, aby v celku ukázala Jima na posteli, případně se v závěrečném záběru odjíždí do nadjezdu. Staré doby evokuje i užitá hudba, která má čistě aluzivní povahu, protože v pravý moment zazní skladba, která byla s některými postavami spojena v prvním díle. Lpění na minulosti je tak největší slabinou snímku, protože to, co bylo před lety vtipné z toho důvodu, že jsme se mohli smát pubertálním postavám, je zde pouze trapné, když se do velmi podobných situací dostávají už (skoro?)třicátníci. Na místo zhodnocení minulosti a posunutí se dál, jako to dokázali se "svými" postavami John Sayles či Kevin Smith ve svých návratech po x-letech, se oslavuje neschopnost dospět a "zůstat čurákem" (nejsofistikovanější metafora přátelství, jakou čtyřka amerického koláče nabízí). Sorry parto, jsem správná generace, na kterou se cílí, ale mentálně jsem neustrnul v pubertě, a tak mě vaše eskapády míjí. (Bluntman) 3*

Přijde mi, že je těch dílů už trochu moc. Všechny se snaží býti podobně vtipné a všechno se jednou oposlouchá a okouká, stejně jako naši hlavní hrdinové, kteří na hraně sentimentality vzpomínají, jak to bylo za jejich mladých let. Dramaturgicky to není špatné, spoustu scén je vyladěných (praxe tvůrců a hlavně herců v daném žánru), bohužel se to nevyhne klasickým berličkám pokračování (vzplanutí po letech atd.). Takže jako krátká odbočka proč ne, jako plnohodnotné pokračování je to vyčpělé a není kde brát nápady. Nazval bych to "vydudané" téma. (Kaka) 3*

VELKÁ RECENZE
Je tomu devět let, co jsme naposledy viděli Jima, Oze, Finche a Kevina. Tahle parta to po průměrné svatební epizodce rozumně zabalila. A předala prcičkovou ságu do rukou bratranců, laciných děv a Jimova táty, který nějakým zázrakem přežil čtyři (!) hrozné videospin-offy. Teď ale starou bandu svádí dohromady třídní sraz. Není to jen ubohá záminka k vydělání pár posledních doláčů? Těžko se tomu věří, ale… v žádném případě!
Hned zkraje říkám, že ani dva dny po projekci moc nevěřím tomu, co jsem viděl. Na plátně se totiž zhmotnili všichni staří známí a začala komediální palba, o jaké si valná většina teenagerských komedií nechává jen zdát. Čtvrté Prcičky samozřejmě příliš „teen“ nejsou. I tak v nich ale hrají prim obnažená ňadra, sex na všechny způsoby a zvrácené trapasy. Hlavní hrdinové jsou sice o generaci starší a mají lehce pozměněné priority. Jinak je to ale ta stejná banda zakřiknutých romantiků, nemehel a pařanů, která se důsledně snaží vrátit do časů, kdy jí bylo nejlíp.
Tím jsou pochopitelně myšleny časy střední školy, kdy nikdo nemusel zvládat rozpustilou přítelkyni, dělat poskoka kreténskému šéfovi nebo mít v baráku všudypřítomného caparta. Hrdinové Prciček prostě chtějí jen zakalit jako kdysi a utužovat přátelství, což by jim možná i klaplo. Opět se jim ale do cesty přimíchá divoká karta jménem Steve Stifler, která jako tradičně dělá to, co umí nejlíp – rozpoutává neskutečný kolotoč ujetých dobrodružství, na která nikdo nezapomene do konce života.
Proč to neříct rovnou: Bez Stifmeistera by byly Čtvrté Prcičky poloviční. Celou dobu sice budete žasnout nad tím, že má film fajnové tempo, kvalitní scénář a vůbec je po všech stránkách povedenější, než byste po devítileté pauze čekali. Vynikající podívanou z něj ale dělá především Stifler, který má tunu prostoru a beze zbytku ji využívá. Každá jeho urážlivá hláška míří do černého. Každá situace, do níž se dostane, končí výbuchem smíchu v sále. A každý jeho šílený pohled utvrzuje v tom, že Seann William Scott ví, jaká je jeho životní role. A hodlá v ní za každou cenu vládnout.
Stifmeistera tu z trůnu prakticky nikdo nesestřelí. Vůbec to ale neznamená, že by ostatní nestíhali. Naopak mu zdatně sekundují a zhruba tři čtvrtiny filmu tak jsou prvotřídní komediální podívanou, v níž se pořád něco děje a za rohem vždycky čeká ještě drsnější vtípek, než zaútočil před minutou. Problémy tak vlastně přichází až v poslední půlhodince, kdy musí postavy dorazit na avizovaný sraz a odbýt si to, kvůli čemu film vznikl.
Je to hodně paradoxní, ale samotná slezina je na filmu tím nejméně zajímavým. Především se v ní totiž dohrávají veškeré dějové linky, a do toho se sypou camea všech, kteří se do filmu nevešli jinak. Čtvrté Prcičky se tak v závěru promění v sérii letmo pospojovaných gagů. Jejich veliká klika ale spočívá v tom, že minimálně půlka z nich výborně funguje. Jen tu je třeba znát postavy z předešlých filmů a pamatovat si, čím se kdo proslavil a co mu chybí ke štěstí.
I přes finální ubrání plynu ale čtvrté Prcičky zůstávají hodně nadprůměrnou komedií. Je docela k nevíře, že jsou nejsilnější v hrubém humoru, zatímco jim škodí přílišné hraní na nostalgii. Film by se bez odkazování na hudební tábor a připomínání slavných trapasů z prvního dílu v pohodě obešel, protože mají jeho hrdinové co nabídnout i dnes. Neříkám, že to povětšinou nejsou stará dobrá klišovitá moudra. Film je ale prodává natolik upřímně, že se možná i maličko dojmete.
Každopádně byste měli, zvlášť pokud téhle sérii fandíte, z kina odcházet v extrémně dobré náladě. A nezajistí vám ji jen řada (brzy) památných scén. Výrazně přispěje i Jimův táta, který se vrátil s ještě větší grácií než zbytek postav. A jestli ještě nemá někde pomník… teď je čas ho začít stavět!

DABING
V českém znění: Filip Švarc - Jason Biggs (Jim Levenstein), Filip Jančík - Seann William Scott (Steve Stifler), Marek Libert - Chris Klein (Chris 'Oz' Ostreicher), Michal Michálek - Thomas Ian Nicholas (Kevin Myers), Petr Burian - Eddie Kaye Thomas (Paul Finch), Barbora Fišerová - Alyson Hannigan (Michelle Flaherty-Levensteinová), Pavel Rímský - Eugene Levy (Jimův otec), Jitka Ježková - Tara Reid (Vicky Lathumová), Tereza Chudobová - Mena Suvari (Heather), René Slováčková - Shannon Elizabeth, Katrina Bowden, Natasha Lyonne (Nadia, Mia, Jessica), Radka Stupková - Jennifer Coolidge (Stiflerova máma), Klára Jandová - Dania Ramirez (Selena), Radek Kuchař - Jay Harrington (Dr. Ron), Jolana Smyčková - Ali Cobrin (Kara), Vojtěch Hájek - Chuck Hittinger (AJ), Bohdan Tůma - John Cho, Chris Owen (John, Sherman), Ivo Novák - Vik Sahay (Prateek Duraiswamy), Veronika Veselá - Charlene Amoia (Ellie), Irena Hrubá - Rebecca De Mornay (Finchova máma), Zdeněk Mahdal - Neil Patrick Harris (moderátor pořadu Když hvězdy tančí + titulky), Lucie Svobodová, Anna Nemčoková, Jakub Nemčok
Překlad: Robert Hájek
Zvuk: Michal Vašica
Produkce: Martin Kot
Dialogy a režie: Lucie Petra Svobodová
Vyrobila: Tvůrčí skupina Josefa Petráska ve studiu Pro-Time 2012

Premiéra ČR: 5.4.2012 Bontonfilm
Premiéra USA: 6.4.2012 Universal Pictures US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 15.8.2012 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: 15.8.2012 Bontonfilm

Tržby v ČR - Kč 18 402 435
Tržby celkem - $ 234 989 584
Návštěvnost v ČR 165 102
Náklady (Rozpočet) - $ 50 000 000

REMAKE / POKRAČOVÁNÍ FILMU
Prci, prci, prcičky gastonrolinc.webnode.cz/news/prci-prci-prcicky-american-pie-1999-95-usa-komedie-romanticky-69/
Komedie / Romantický, USA, 1999
Režie: Paul Weitz, Chris Weitz, Hrají: Jason Biggs, Chris Klein

Prci, prci, prcičky 2 gastonrolinc.webnode.cz/news/prci-prci-prcicky-2-american-pie-2-1993-98-usa-peru-akcni-drama-thriller-63/
Komedie / Romantický, USA, 2001
Režie: J.B. Rogers, Hrají: Jason Biggs, Shannon Elizabeth

Prci, prci, prcičky 3: Svatba gastonrolinc.webnode.cz/news/a1244/
Komedie / Romantický, USA / Německo, 2003
Režie: Jesse Dylan, Hrají: Jason Biggs, Thomas Ian Nicholas

Prci, prci, prcičky: Na táboře gastonrolinc.webnode.cz/news/prci-prci-prcicky-na-tabore-video-film-american-pie-presents-band-camp/
Komedie, USA, 2005
Režie: Steve Rash, Hrají: Arielle Kebbel, Tad Hilgenbrink

Prci, prci, prcičky: Nahá míle gastonrolinc.webnode.cz/news/prci-prci-prcicky-naha-mile-video-film-american-pie-presents-the-naked-mile-2006-97-usa-kanada-komedie-43/
Komedie, USA / Kanada, 2006
Režie: Joe Nussbaum, Hrají: John White, Steve Talley, Ross Thomas

Prci, prci, prcičky: Spolek Beta gastonrolinc.webnode.cz/news/prci-prci-prcicky-spolek-beta-american-pie-presents-beta-house-2007-88-usa-kanada-komedie-46/
Komedie, USA / Kanada, 2007
Režie: Andrew Waller, Hrají: John White, Steve Talley

Prci, prci, prcičky: Kniha lásky gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-0252/
Komedie, USA, 2009
Režie: John Putch, Hrají: Bug Hall, Kevin M. Horton

Prci, prci, prcičky: Školní sraz gastonrolinc.webnode.cz/news/a1245/
Komedie, USA, 2012
Režie: Jon Hurwitz, Hayden Schlossberg, Hrají: Jason Biggs, Alyson Hannigan
 
Tvůrci a herci
Jon Hurwitz (Režie), Hayden Schlossberg (Režie), Warren Zide (Produkce), Adam Herz (Produkce), Chris Moore (Produkce), Craig Perry (Produkce), Lyle Workman (Hudba), Daryn Okada (Kamera), Jeff Betancourt (Střih), Jay Scully (Casting), William Arnold (Scénografie), Mona May (Kostýmy), Jon Hurwitz (Scénář), Hayden Schlossberg (Scénář), Jason Biggs (Herec), Alyson Hannigan (Herec), Chris Klein (Herec), Thomas Ian Nicholas (Herec), Seann William Scott (Herec), Tara Reid (Herec), Mena Suvari (Herec), Eddie Kaye Thomas (Herec), John Cho (Herec), Jennifer Coolidge (Herec), Eugene Levy (Herec), Natasha Lyonne (Herec), Dania Ramirez (Herec), Katrina Bowden (Herec), Shannon Elizabeth (Herec), Jay Harrington (Herec), Molly Cheek (Herec), Chris Owen (Herec), Justin Isfeld (Herec), Jeremy Ambler (Herec), Ali Cobrin (Herec), Valarie Kobrovsky (Herec), Neil Patrick Harris (Herec), Pam Green (Herec), Rebecca De Mornay (Herec), Vik Sahay (Herec), Michael May (Herec), Chuck Hittinger (Herec), Autumn Dial (Herec), Jennifer Sun Bell (Herec), Kim Wall (Herec), Brian Mahoney (Herec), Rebecca Field (Herec), Michael Beasley (Herec)
 
2012/113/USA/Komedie
 
Zajímavost k filmu
- Na návrat do role Steva Stiflera dostal Seann William Scott 5 mil. amerických dolarů. Když svou postavu ztvárnil poprvé ve filmu Prci, prci, prcičky (1999), tak za svou první celovečerní roli dostal pouhých 8 tisíc amerických dolarů.
- Jay Harrington hrál postavu se stejným jménem Dr. Ron již v seriálu Zoufalé manželky (2004).
- Miesto, kde si na konci filmu pripíjajú na ďalší zraz, je to isté miesto z úvodných minút prvého dielu série.
- Stifler (Seann William Scott) v jedné scéně prohlásí, že film Twilight sága: Nový měsíc (2009) je jeho nejoblíbenější díl série. Chris Weitz , který působil jako producent během natáčení Prci, prci, prcičky (1999) a jako výkonný producent během u filmů Prci, prci, prcičky 2 (2001), Prci, prci, prcičky 3: Svatba (2003) a u tohoto pokračování, zmíněné pokračování ze série Twilight režíroval.
- Po sedmi filmech série se jedná o první snímek, na jehož scénáři se nepodílel Adam Herz.
- Natočena byla také sexuální scéna v koupelně mezi Finchem (Eddie Kaye Thomas) a Selenou (Dania Ramirez), ale z filmu byla nakonec vystřižena.
- Taneční kreace, které v soutěži předvádí Oz, pomáhal s týmem choreografů vymyslet sám jeho představitel Chris Klein. Původně byla jeho "sestava" dokonce ještě delší.
- Pro herečku Mena Suvari se jedná o pátý film, který ve svém názvu nese "American". Zahrála si ve snímcích, které nesly originální názvy American Pie (1999), American Beauty (1999), American Virgin (2009) a v American Pie 2 (2002).
- Natáčení snímku začalo v květnu roku 2011 a trvalo 3 měsíce. Filmovalo se v Atlantě, v Conyersu, v Covingtonu, v Cummingu a v Monroe v Goergii.
- Eugene Levy je jediný herec, který se objevil ve všech osmi dílech série.
- Přestože představitel Jimmova otce Eugene Levy a Jennifer Coolidge, která ztvárnila Stiflerovu matku, společně natočili několik dílů série, až v tomto pokračování se setkávájí ve společné scéně. Ve skutečnosti jsou oba herci dobří přátelé.
 
Odkazy