Čelisti III / Jaws 3-D (1983/98/USA/Thriller, Horor) 24%

04.08.2018 11:41
JEDNOU VĚTOU
„Souboj s nelítostným žralokem překonává všechna očekávání."

OBSAH
Michael a Sean, synové policejního šéfa z Amity, Martina Brodyho - pracují na Floridě v neobyčejně rozsáhlém vodním parku Mořský svět, pod vedením ambiciózního Calvina Boucharda. Jednoho dne se v pobřežní nádrži nečekaně objeví malý žralok. Zaměstnanci chtějí mládě vychovávat pod svým dohledem, jejich pokus se ale nezdaří. Téměř současně je nalezeno tělo muže, které prozrazuje, že pod mořskou hladinou aquaparku je ukryt další, mnohem větší žralok. Od tohoto okamžiku jde o život všech navštěvníků...(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Bílý lidožrout si to z Amity namířil rovnou na Floridu do podmořského parku, aby tu našel a zabil Brodyho dospělého syna... Tomu říkám drastický úpadek kdysi slavné filmové značky. Třetí díl se nesmyslně honosí termínem 3D, takže si můžeme vychutnat rozmazaný obraz a každou chvíli do záběru seroucí se ukousnuté nohy, rybí hlavy nebo makety ponorky. Žralok je tu tentokrát mimořádně hnusný a umělý až hanba. Poslední tečkou je absence postavy Brodyho a Williamsovy hudby, díky nimž nezůstal z původního filmu kámen na kameni. V té době ale nikdo netušil, že přijde ještě čtyřka... (Bloody13) 2*

Tohle se mi vůbec nelíbilo, je to jenom čerpání ze slávy prvního dílu, všechno je tam absolutně špatně, skoro tam neni místo kde by divák byl napnutý a nebo se bál a konec docela hodně připomíná jedničku. Co se týče herců, tak už tam bohužel neni Roy Scheider, ale banda tupejch debílků, který neuměj hrát, ale za to aspoň uměj dobře chcípnout. Asi tomu dost uškodilo že už to nerežíroval Spielberg, ale nejakej tupohlav Alves. Je to docela velký zklamání po předchozích dvou dílech. (Shit) 2*

Když už toho umělého žraloka jednou v Hollywoodu zkonstruovali, chtěli ho zřejmě využít takzvaně "až do mrtě", neboli maximálně. Proto natočili ještě i trojku. Že tím uškodí legendární jedničce je jaksi nenapadlo. Trojka sice není až takový "shit" jak tady popisují někteří kolegové, ale rozhodně ve srovnání s původním jedinečným thrillerem působí jako ojetý trabant vedle zbrusu nového mercedesu. (Radyo) 2*

VELKÁ RECENZE
 I když jsou 3D filmy současnou atrakcí – stále si myslím, že neoprávněně, protože jen v málo případech přinesou něco skutečně navíc – rozhodně se nejedná pouze o trend posledních let, ale o trend několika posledních desítek let. Již v první polovině 20. století se objevovaly snahy o vytvoření 3D snímků, ale průlom přichází v 50. letech, kdy byl natočen například snímek „Dům voskových figurín“. Lidé si nasazovali brýle s jinak barevnými fóliemi a byl tak vytvářen efekt plastičnosti. I když se trend držel pár let, nakonec se ve velkém neuchytil. Přece jen, ten efekt nebyl tak dokonalý. Pak přišla další éra, éra 80. let, kdy se 3D filmy vrátily.
Ani v tomto případě se však nejednalo o něco, co by stálo za to. „Čelisti III“ jsou toho jednoznačným důkazem. Problém byl především v tom, že efekty nebyly na takové úrovni, aby to skutečně vypadalo dobře. Takže i když se lidé scénáristicky snažili a vytvářeli prostředí, které by ve 3D vypadalo skutečně dobře, technicky to prostě nešlo. Člověk má pocit, že se dívá na něco, co bylo natočeno za pár dolarů. Koneckonců, on film selhává už ve scénáři, který se sice snažil o efekt, ale zapomnělo se na nějaký příběh.
„Čelisti III“ jsou v podstatě pokračováním dvou předchozích filmů, ale už nesledujeme postavu Martina Brodyho, ale do Amity se vracíme s jeho syny, kteří už docela vyrostli a ten starší dostal tvář Dennise Quaida. Je to ale jedno, protože by tu klidně mohl být pořád Martin, Roy Scheider. Ten by měl alespoň něco do sebe. Dennis Quaid je celkem unylý a nevýrazný, ale takový je v podstatě celý film. Jako kdyby vše bylo směřováno k tomu 3D efektu, k tomu „něčemu“ navíc, co by si divák ze sledování snímku měl odnést.
Jenže jak už jsem řekl, nic velkého se nekoná. Záběry kamery jsou špatné, navíc si na sebe film lokacemi doslova upletl bič. Odehrává se v zábavním mořském parku, který se z velké části nachází pod mořem. Záběry na budovu přímo v moři jsou něco, co byste si skutečně měli nechat ujít, protože je na tom vidět, jak málo kvalitní triky jsou a jak film ještě neměl na to, aby čímkoli oslnil.
„Čelisti III“ jsou jednoznačnou ukázkou toho, jak vypadá snaha natočit komerční trhák, využít dobré jméno prvního filmu, ale komerce zastínila všechno ostatní. Špatný příběh, na kterém se podílel i Richard Matheson, příběh, který je poplatný snaze udělat na diváka dojem. Možná, jenom možná, tu efekt byl, v roce 1983, kdy šel film do kin, ale silně o tom pochybuji. Je to strašně umělé, strašně neumětelské. Je smutné, co se stalo ze sérií, která začínala tak geniálním dílem.

PODROBNÝ POPIS FILMU
Michael Brody, syn policejního šéfa z Amity Martina Brodyho, pracuje na Floridě v rozsáhlém zábavním mořském parku nazvaném "Mořský svět", kde se právě jako hlavní inženýr parku chystá s kolegy otevřít novou atrakci, systém prosklených tunelů hluboko pod hladinou, kde mohou lidé během procházky sledovat zázraky hlubin. Kromě toho musí řešit spoustu dalších provozních problémů, například opravu poškozených vrat oddělujících oceán od parku. Na návštěvu přijíždí z Colorada Michaelův mladší bratr Sean, který po událostech, k nimž došlo před lety v Amity, stále trpí strachem z moře. Nedokáže ho rozptýlit ani sympatická Kelly Ann Bukowski, která stejně jako Michael pracuje pro Mořský svět. Je kolegyní Michaelovy přítelkyně, bioložky Kathrin Morgan.
Ta právě marně hledá příčinu podivného neklidu delfínů, o které se stará společně se svými pomocníky Danem a Liz. Odhalí ji až údržbář Shelby Overman, který se po pracovní době potopil ke dnu, aby opravil poškozená vrata. Je totiž napaden a usmrcen obrovským žralokem. Den na to ho Michael a Kathrin jdou hledat pod hladinu a pokračují v pátrání, přestože se je neklidní delfíni pokoušejí zastavit. Chování zvířat zmatení potápěči pochopí v okamžiku, kdy jsou napadeni velký) žralokem. S pomocí delfínů se jim podaří uniknout. Zaměstnancům parku se podaří odchytit mládě žraloka, které se do parku dostalo poškozenou bránou. Calvin rozhodne, aby se mládě stalo atrakcí parku, to však o několik dnů později zemře, navzdory snaze Kathrin o jeho záchranu.
Kelly se mezitím pokouší přesvědčit Seana, aby se s ní vydal na moře, ale v podmořském tunelu ji vyděsí mrtvola muže, která se vynoří za sklem. Přivolaný Michael pozná Overmana a Kathrin ze stop po kousnutí pochopí, že se stal obětí žraloka, pravděpodobně matky odchyceného mláděte. Marně se však snaží varovat vedoucího parku Boucharda. Ten nevěří až do chvíle, než se žralok objeví za oknem podmořské restaurace, která je součástí parku. Nebezpečné zvíře, které hledá své mládě, zaútočí proti sklu a způsobí netěsnost, která ohrozí životy návštěvníků. Potom se obrátí a zaútočí na pláž, kde se jeho obětí stane posádka malého voru. Napadne také Kelly, té se však podaří uniknout. <>Obrázek nenalezen<> Zatímco je organizována evakuace návštěvníků parku, v dalších pokusech o žralokovu likvidaci zahyne Bouchardovou chybou další muž. Obětí žraloka se málem stane i Michael, který se vydal opravit poškozený tunel. Kathrin, která mu kryje záda, sice zahlédne žraloka, ale nedokáže ho varovat dřív než se Michael ocitne v pasti. Stal by se další žralokovou obětí, kdyby se neobjevili dva delfíni a nezachránili mu život odvážným útokem na žraloka. Michael unikne a společně s Kathrin se vrátí do kontrolní místnosti, kde je Bouchard se svými dvěma synovci a několika techniky. Žralok se však nevzdá a zaútočí proti prosklené stěně kontrolní místnosti. Podaří se mu stěnu rozbít a vniknout dovnitř. Rozpoutá se rozhodující střetnutí mezi zuřící bestií a zoufalými lidmi.

Ocenění:
Razzies
1983 - Nejhorší film (nominace)
1983 - Joe Alves (Nejhorší režisér) (nominace)
1983 - Louis Gossett Jr. (Nejhorší herec ve vedlejší roli) (nominace)
1983 - Carl Gottlieb, Richard Matheson (Nejhorší scénář) (nominace)
1983 - Nejhorší vycházející hvězda (nominace)

DABING
1.DABING (TV Premiéra)
V českém znění: Antonín Navrátil - Dennis Quaid (Michael 'Mike' Brody), Miroslava Součková - Bess Armstrong (Kathryn Morgan), Kamila Špráchalová, Radovan Vaculík, Daniela Bartáková, Bohdan Tůma, Martin Velda, Tomáš Juřička, Jaroslav Kaňkovský
Překlad: Jana Kantourková
Zvuk: Vladimír Žďánský
Produkce: Vladimír Valenta
Režie: Zuzana Schulzová
Vyrobila Premiéra TV v Bohemia studiu 1994

2. DABING (ČT,DVD)
V českém znění: Martin Stránský - Dennis Quaid (Michael 'Mike' Brody), Tereza Bebarová - Bess Armstrong (Kathryn Morgan), Miloš Mejzlík, Pavel Rímský, Filip Blažek, Lenka Novotná, Ladislav Cigánek, Libor Hruška, Lucie Juřičková, Jan Szymik, Jana Janěková ml, Josef Nedorost, Alice Dvořáková, Ivan Řezáč, Markéta Coufalová, Daniel Rous, Jitka Nerudová, Martin Luhan, Jan Škvor a další
Překlad: Pavel Kuchař
Zvuk: Jiří Pešek
Dramaturgie: Ladislav Kadlec
Střih: Ivana Kratochvílová
Dialogy: Boris Adamec
Asistentka režie: Hana Somolová
Režie: Elmar Kloss
Vyrobila: Tvůrčí skupina Aleny Poledňákové a Vladimíra Tišnovského, Česká televize 2002

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: -
Premiéra USA: 22.7.1983 Universal Pictures US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 1.1.2008
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby celkem - $ 88 000 000
Náklady (Rozpočet) - $ 18 000 000
 
FILMY V SÉRII
Čelisti gastonrolinc.webnode.cz/news/a0144/
Thriller / Horor, USA, 1975
Režie: Steven Spielberg, Hrají: Roy Scheider, Robert Shaw

Čelisti II gastonrolinc.webnode.cz/news/a0131/
Thriller / Horor, USA, 1978
Režie: Jeannot Szwarc, Hrají: Roy Scheider, Lorraine Gary

Čelisti 3 gastonrolinc.webnode.cz/news/a0123/
Thriller / Horor, USA, 1983
Režie: Joe Alves, Hrají: Dennis Quaid, Bess Armstrong

Čelisti: Odplata (Originál) gastonrolinc.webnode.cz/news/celisti-iv-pomsta-jaws-the-revenge-1987-89-usa-thriller-horor-14/ (originál)
Thriller / Horor, USA, 1987
Režie: Joseph Sargent, Hrají: Lorraine Gary, Lance Guest
 
Tvůrci a herci
Joe Alves (Režie), Rupert Hitzig (Produkce), Alan Parker (Hudba), James A. Contner (Kamera), Corky Ehlers (Střih), Randy Roberts (Střih), Randy Stone (Casting), Woods Mackintosh (Scénografie), Dresden Urquhart (Kostýmy), Gordon Ecker (Zvuk), Kathryn Bihr (Masky), Richard Matheson (Scénář), Carl Gottlieb (Scénář), Peter Benchley (kniha) (Předloha), Dennis Quaid (Herec), Bess Armstrong (Herec), Simon MacCorkindale (Herec), Louis Gossett Jr. (Herec), John Putch (Herec), Lea Thompson (Herec), P.H. Moriarty (Herec), Will Knickerbocker (Herec)
 
1983/98/USA/Thriller, Horor
 
Zajímavost k filmu
- Film se natáčel v Orlandu na Floridě.
- Třetí Čelisti byly nominovány hned na osm anticen Zlatá malina.
- Ve filmu zemře celkem 5 lidí.
 
Odkazy