Ghost Rider / Ghost Rider (2007/105/USA, Austrálie/Akční, Thriller, Horor, Fantasy) 51%

20.09.2018 11:11
JEDNOU VĚTOU
„Jeho prokletí se stalo jeho silou."

OBSAH
Je tomu už dávno, co hvězdný motocyklový kaskadér Johnny Blaze (Nicolas Cage) uzavřel smlouvu s ďáblem, aby tak dokázal ochránit lidi, ke kterým má nejblíže - svého otce a dětskou lásku Roxanne (Eva Mendes). Nyní si však ďábel přišel vybrat svůj dluh. Přes den Johnny zůstává špičkovým kaskadérem, ale po setmění se mění v Ghost Ridera, jehož údělem je lovit rebelující démony. I přesto, že je nucen bezvýhradně plnit ďáblovy rozkazy, rozhodne se se svým osudem bojovat a využít své prokletí a nově nabyté síly k tomu, aby ochraňoval nevinné.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Četl jsem, že to byl sen Nicolase Cage hrát ve filmu jeho nejoblíbenějšího komiksového hrdinu, motorkáře a dost na to pekelnýho hráče, který se s ničím nepáře. Ghost Rider je na první pohled zajímavý protihráč krvežíznivým nepřátelům, ale také je to nic moc vizuálně zpracovaná postavička, jenž si ale Nicolas vychutnává jak nejlíp může, proč by také ne. Je vidět, že to není myšleno nějak vážně a tak se dal dohromady s dalším komiksovým šílencem M. S. Johnsonem a nakonec vznikl tento masokombinát, smíchanina všehomožného, jen ne ničeho nového, co se ale vcelku dobře sleduje a o to líp hodnotí. Ne Nicolas Cage není herecky na suchu, točí co ho baví a je to na druhou stranu velice dobře, že se nebojí jít do něčeho o čem předem ví, že nemá šanci dostat se na vrchol oblíbenosti. (Malarkey) 3*

Menší dotazník: 1)Proč jdete na Ghost ridera co pro vás ten film znamená? : „Rozhodně oddechovou záležitost. To víte chci se zase jednou podívat na nějaký film, u kterého nebudu muset přemýšlet jestli ten symbol 30 metrů za hrdinou nebyl ve skutečnosti filozofický traktát napsaný malým písmem na téma, jehož název bych nedokázal ani přečíst.“. 2) Co se vám na Ghost riderovi líbilo? „Dostal jsem, co jsem chtěl. Je tam hezká holka, ještě se mohla svléknout, ale to nevadí. Zase jednou jsem viděl Nicolase Cage toho mám fakt rád, je to borec, i když nejlepší byl ve skále, ale tohle je pro něj určitě způsob jak si vydělat na novou vilu. Jako kdybych mohl taky bych do toho šel za ty peníze. Jinak ještě jsem se dost nasmál to taky musím říct, ty efekty nebyli zrovna jako ve Hvězdných válkách nebo Supermanovi (i když tam jsme se smál taky občas), ale to je dobře. Většina filmů jde pro humor k trapnosti a GR se s tim aspoň tolik nepekl a prostě udělali blbý trik (ta lebka byla vtipná) a lidi se pousmáli a bylo hotovo." . 3) Půjdete na GR znovu? „ No dost pochybuji. Víte jednou za čas si sníst popcorn, vypít colu, odejít si uprostřed filmu na záchod, zakecat se s prodavačkou popcornu a pak se vrátit na titulky je prostě fajn. Člověk nesmí být furt nervák, že o něco přijde pak to nepochopí a tak. Prostě pohoda ne?" . 4) Viděl jste Daredevila? Myslíte, že je lepší než GR? :„To ani náhodou! DD je blbost, v který je ten saténovej "krasavec" Ben Affleck to se radši budu dívat neustále na Nicolase a jeho obličej než na toho blbce co zabil Colina Farrella a který mi vzal Jennifer Garner." . 5) Poslední otázka proč 2*? : „Koukněte se na to jinak. Chtěli jste někdy vidět hořící kostru na hořící motorce a vedle něj hořícího kovboje na hořícím koni? Sakra, vždyť je to comics tam je možný vše a já tohle prostě chtěl vidět. Stejně jako bych chtěl vidět invazi mimozemšťanů, která zničí lidstvo nebo Spider-mana proti všem jeho soupeřům naráz a k tomu by mu zase jednou přišli na pomoc třeba X-meni. Tenhle film si nehraje na 5* doják. Já to beru a třeba i kvůli tomu "bezstarostnému jezdci po 30 letech " dam tu druhou hvězdičku." (Djkoma) 2*

Tak na copak si vzpomenu pár hodin po skončení filmu ? Krásně napěchované dokonalé kozy Evy Mendes v bílé blůzičce, jóóó ty bych si dal ... třeba se šlehačkou :) Ona vůbec celá Evička je takové poupátko, že když ve filmu bouchne auto nebo je tam jinej efekt, tak čumím stejně na Evičku a její efekty. Jo a pak si ještě vybavuji, že Cageovi hořela lebka, ale to zase není takové terno, já se jednou spálil při opalování na Slapech a hořelo mě celé tělo. No, ale k tomuhle filmu jsem teda nezahořel, efekty na hovno, akce na další, herecký výkony všech podali demisi, takže snad jedině Evička a vizuálnost / oranžová na černým vždy vynikne / no a třetí hvězdičku dám, protože mám rád oheň a nechci Evičce moc ublížit. (Enšpígl) 3*

VELKÁ RECENZE
Komiksový příběh muže, který z nezištných důvodů podepíše smlouvu s ďáblem a musí po nocích, proměněný v ohnivého jezdce, lovit po světě odpadlé démony. Tentokrát je však poprvé poslán, aby Mefistofelovi přinesl ztracenou smlouvu na lidské duše. Bude mít Ghost Rider dost síly se peklu vzepřít?  Johny Blaze je motocyklový kaskadér. Se svojí show objíždí státy a ohromuje diváky těmi nejriskantnějšími kousky, které hraničí se zdravým rozumem. Johnymu na životě skutečně nezáleží, už dávno podepsal smlouvu s Mefistofelem, aby zachránil otce umírajícího na rakovinu, ďábel ho však podvedl a uzdravený otec zahynul při nehodě na motorce. Johny teď jen čeká až ho Mefistofeles povolá, aby v jeho službách krotil vzbouřené démony a odvážel duše lidí do pekla.
Ten den skutečně nastane. Mefistofelův syn Blackhearth se rozhodne postavit se proti otci a získat dávnou smlouvu na duše, uzavřenou ve městě Saint Venganza, kterou zde ukryl jeden z předchozích ghostriderů. Smlouva na duše celého městečka má velkou moc, která by se Blackhearthovi hodila, aby přemohl otce a zaujal jeho místo. V téže chvíli, kdy Blackhearth otevřeně vystoupí proti otci, se Johny Blaze zhroutí, aby se za několik okamžiků probral s nově získanými schopnostmi - měnit se v pekelného jezdce. Hned poté se také po Mefistofelově návštěvě dozví o tom, co bude jeho úkolem, aby splatil dluh pekelné smlouvy.
Ghost Rider je další z řady komiksových adaptací, které už pomalu vytvářejí vlastní filmovou kategorii. Jak už to bývá s adaptacemi, některé se podaří, jiné ne. Ghost Rider patří zhruba někam doprostřed. Atraktivní legenda o texaském jezdci sbírajícím pro ďábla upsané duše vyšla z marvelovské komiksové stáje a v průběhu sedmdesátých let doznala jistých změn. Texaského jezdce na věrném koni nahradil motorkář, brázdící asfalt silnic plamennými koly svého stroje. Filmaři měli k dispozici zajímavou látku, se kterou naložili poměrně neobratně. Hlavní vinu na tom má scénář a režie. Scenárista a režisér Mark Steven Johnson nezvládnul pořádně ani jeden z úkolů, jež naložil na svá bedra. Scénář je hodně nevyvážený. Téměř hodinu trvá velice pomalý rozjezd, kde se rozebírá hlavně Johnyho stará láska, jeho duševní rozpolcenost a tak dále. Každopádně hodina Cageových psích očí a zarputile sevřených rtů vás zrovna do sedaček nezatlačí a téměř zoufale čekáte na nějakou akci. Krom toho ani vedlejší linie příběhu příliš nefunguje, matně je zmíněno policejní vyšetřování Johnyho Blazea ohledně jistých nevyjasněných okolností z noci jeho první přeměny v pekelného jezdce, ale nakonec zůstane jen u té zmínky a potenciálně zajímavá část pátrání po druhé Blazeově identitě zůstává stranou. Co říci ke druhé polovině filmu? Zatímco v první selhává Mark Steven Johnson jako scenárista, ve druhé polovině začne pokulhávat i jako režisér. Likvidace Blackheartova démonického týmu mohla být akcí par excelence, ale výsledek vypadá jako byste se dívali na robocopa bez pistole, neboť s obdobnou ladností a rychlostí pohybu likviduje ghostrider své protivníky, přijde k nim, chytne je a sežehne je plamenem, žádnou bitku nečekejte. Motorka hlavního hrdiny by mohla být ideální rekvizitou pro nejrůznější honičky, ale také zůstane nevyužitá, kromě scény, kdy se Johny v doprovodu druhého ghostridera přesouvá šílenou rychlostí temnou pouští a na pozadí zní rocková verze Nebeských jezdců, které u nás otextoval Rudolf Kortéz.
Nicolase Cage byl pro mě v souvislosti s komiksovou adaptací Ghost Ridera dopředu dost nestravitelným soustem, přiznejme si, že akční snímky mu příliš nesluší. Navzdory tomu udělal, co se udělat dalo, aby měla hlavní postava i nějakou psychologii. Nakonec jeho výkon celkový dojem z filmu dost zvedá. Stejně dobrým krokem bylo angažování Petera Fondy do role Mefistofela, ve které je oduševněle démonický, bez velkých gest a zbytečného patosu. Naproti tomu Eva Mendes celkem zapadla a její herectví je nevýrazné, což se ovšem nedá říci o její figuře, takže si i tak přijdete na své.
Speciální efekty, také nahuštěné z větší části ve druhé polovině filmu, jsou na slušné úrovni a vizáž ghostridera (kostra v motorkářském oděvu s plamennými očními důlky) je skutečně působivá. Stejně tak je působivá i proměna jeho stroje. Každopádně v soubojích se triky šetřilo, nebo spíše nebyly použity dostatečně efektně.
Ghost Rider je vizuálně poměrně zajímavá komiksová adaptace, pro fanoušky jistě neopomenutelná. Bohužel však jako film moc nefunguje, a tak pro vás ostatní bude lepší poohlédnout se v programu po něčem jiném.

O FILMU
„Ghost Ridera považuji za jeden z nejvýznačnějších fenoménů v celém komiksovém vesmíru,“ říká Nicolas Cage, který přenáší klasickou marvelovskou postavu ze stránek komiksů na stříbrné plátno v novém filmu Ghost Rider. Herec, kterého provází pověst jednoho z nejvášnivějších sběratelů komiksů v Hollywoodu, se s látkou nemusel nijak zvlášť seznamovat - znal ji téměř nazpaměť. „Je to hodně komplikovaný člověk, který se rozhodne prodat svou duši ďáblu - ale udělá to z lásky, ne z touhy po splnění nějakých osobních ambicí. Považuju to za velmi bohatou předlohu. Tenhle hrůzně vypadající týpek je skutečný hrdina.“
Pro režiséra Marka Stevena Johnsona, který má na kontě již komiksovou adaptaci Daredevil, bylo převedení Ghost Ridera na stříbrné plátno vyvrcholením dlouholetého obdivu, který k této postavě chová. „Jsem obrovský fanoušek komiksů už od doby, kdy jsem chodil do třetí třídy na základce,“ říká Johnson. „Každý týden jsem měl nová čísla: Daredevila, Spider-Mana, X-Menů… prostě všechny! Ghost Rider patřil k těm vizuálně nejzajímavějším postavám a dle mého názoru byl nejvíc cool.“
Vzhledem k vizuální atraktivitě předlohy byl Johnson odhodlán natočit tak stylizovaný a kreativní film, aby jí neudělal ostudu. Výsledkem je snímek, který zachycuje strhující grafiku komiksu a zároveň zdůrazňuje tíhu morální volby, kterou musel jeho hlavní hrdina učinit.
„Ghost Ridera jsme se snažili přivést na filmové plátno pěkně dlouho,“ říká producent filmu a bývalý ředitel Marvelu Avi Arad. „Šlo o to zachytit tu atmosféru a najít dobrý scénář.“ Když se k hereckému obsazení připojil Nicolas Cage, projekt se začal odlepovat od země.
„Mark je už na první pohled blázen do komiksů, ale zároveň citlivý člověk, který se nebojí emocí, což je důležité v každém filmovém žánru,“ říká producent Gary Foster. „Má pořád to dětské nadšení a navíc i znalosti typického člověka, který dopodrobna studuje každý detail té postavy, do které je blázen.“
Kromě vizuální atraktivity předlohy filmaře přitahovala také možnost představit na stříbrném plátně jiný typ komiksové postavy - hrdinu, jehož padoušská fasáda ostře kontrastuje s jeho dobrými úmysly a jedinečnou osobností. Podle Johnsona byl jediným hercem, který by dokázal tak mnohotvárnou roli obsadit Nicolas Cage. „Myslím, že ty nejlepší horory a thrillery jsou plné humoru,“ říká scénárista a režisér. „Musíte trochu uvolnit to napětí. To, že jsme měli Nicolase Cagea, tuhle myšlenku výrazně podpořilo, protože je od přírody vtipný. Vzal tu postavu a udělal ji mnohem zábavnější.“
Na scénáři, který je založen na postavách a dějových liniích z několika různých verzí komiksu, Johnson pracoval přes rok. Celá série začala ve 40. letech jako westernový komiks, jehož hlavním hrdinou byl pistolník na koni. Později ji koupilo nakladatelství Marvel a v 70. letech ji přetvořilo na nadpřirozený příběh o motocyklovém kaskadérovi Johnnym Blazeovi. Dalšího oživení se tento kult dočkal v 90. letech, kdy se v titulní roli představila opět jiná postava.
Kromě samotného Ghost Ridera filmaře zajímali také padouši, kterým se má postavit. Johnny Blaze totiž nebojuje s jen tak nějakým zlem, ale rovnou se samotným ďáblem - který mu paradoxně dal jeho nadpřirozené síly. „Blackheart a Mefistofeles pocházejí z komiksu a i ten důvod a způsob, proč a jak se Johnny zaváže peklu, je stejný. Samozřejmě zde nechybí ani Roxanne. Je to poměrně věrná adaptace, přestože děj samotného komiksu se během let měnil,“ říká producent Michael De Luca.
Kromě toho, že se Blaze prohání na motorce - Cageově nejoblíbenějším dopravním prostředku - herce zaujala také jeho osobní vizáž: „Myslím, že ze všech superhrdinů vypadá zdaleka nejlépe. Znáte snad většího frajera než motocyklového kaskadéra oblečeného od hlavy až k patě v černé kůži s hořící lebkou místo hlavy?“
„Nic byl od začátku naším jediným kandidátem na tuhle roli,“ říká Johnson. „V minulosti měl už několikrát blízko k tomu, aby nějaký film podle komiksu natočil, ale v tomhle si chtěl odjakživa zahrát nejvíc. A pro tu roli je úplně perfektní. Dokonce se i stejně oblékají! Vnesl do té postavy hodně ze sebe samého.”
 „Johnny je paradoxně velmi dobrý člověk,“ říká Cage. „Vnímám ho tak, že se snaží zůstat co nejklidnější a dělat všechno pro to, aby ďáblovi nepodlehnul. Ví, že i sebemenší chyba může vyústit v nepříjemný telefonát od jeho pekelného šéfa.“
Jeho alter-ego, Ghost Ridera, Cage popisuje spíše jako „neúprosnou sílu“ než jako osobu. „Je spíše jako hurikán, který vás přijde smést poté, co jste něco provedli nevinnému člověku. Je to duch odplaty. Máchá okolo sebe řetězem nebo dští pekelný oheň, ale jeho nejsilnější zbraní je Pohled pokání - jakmile na vás upře svůj zrak, začnete prožívat všechny hříchy, které jste kdy spáchali, milionkrát po sobě. Jakákoliv bolest, kterou jste kdy způsobili, se vám stonásobně či tisícinásobně vrátí.“
Poté začali filmaři hledat herečku, která by mohla ztvárnit Roxanne Simpson. „Roxanne Simpson musela být ženská, pro kterou byste šli klidně i do pekla,“ říká Johnson, „ale nechtěl jsem, aby to byla klasická kráska v nesnázích. Připadalo mi důležité, aby byla také hodně silná, což Eva Mendes splňovala. Má obrovskou energii a úžasné charisma.“
„Vždycky mě přitahovaly příběhy, které pojednávají o tom, jak někdo prodá svou duši ďáblu - a o tom, co jej k tomu vede,“ říká herečka. „Pak jsem si na to sedla s Markem a pochopila, s jakou vášní k tomu přistupuje. Byla jsem opravdu přesvědčená o tom, že natočí skvělý film. A s Nicolasem Cagem jsem chtěla pracovat už dlouho. Myslím, že je to výjimečný herec.“
Herečka s úsměvem dodává, že z jejího pohledu byla největším problémem celého natáčení záliba hlavní hrdinky v lodičkách. „Nejhorší bylo běhat čtyři týdny v těch botách na jehlovém podpatku. Ale zlomila jsem je jen jedinkrát!“
Při obsazování klíčových vedlejších rolí Mefistofela a Caretakera se filmaři obrátili na ostřílené herce Petera Fondu a Sama Elliotta.
„Tohle je motorkářský film a já jsem si vždycky říkal, že by bylo boží mít v roli Mefistofela největší motorkářskou ikonu na světě - kterou je samozřejmě Peter Fonda,“ říká Johnson.
Fonda se ke své roli rozhodl přistoupit přesně opačně, než jak by člověku radila intuice: „Snažil jsem se ho hrát velmi neďábelsky, nechtěl jsem být vůbec zlý. Právě naopak, Mefistofeles měl být velmi příjemný. Když mi Johnny prodá svou duši, nejdříve mu řeknu, jak moc mám rád jeho show a nabídnu mu místo v mé vlastní. Jsem velmi klidný, téměř konverzační typ, nikdy nezvyšuju hlas. Říkám tomu ‚královský faktor‘ - král je král a nikdy nemusí oznamovat, že tomu tak je. Všichni ostatní to řeknou za něj. Pokud šeptám, všichni to slyší. Takové je být ďábel. Hrál jsem ho jinak, než je obvyklé, a moc se mi to líbilo. Je to pekelně dobrá postava!“
„Mark chtěl do filmu vložit tak trochu westernový nádech,“ říká Elliott. „Caretaker je pro Johnnyho něco jako rádce, ale zastává také roli vypravěče - dává Johnnymu i publiku vědět, co se děje. Vyjasňovat ten příběh mě bavilo taky. Vždycky je dobré vědět, do čeho se publikum řítí.“
Stejně jako komiks, na kterém je založena, kombinuje filmová verze Ghost Ridera humor a temný příběh s westernovým a superhrdinským žánrem, kterým se navíc prolínají kaskadérské motocyklové závody. „Říkal jsem si, že nadpřirozený western zní hodně dobře a nic takového jsem zatím asi neviděl,“ říká Johnson. „Snažil jsem se vzít to nejlepší z filmů od Sergia Leoneho jako Tenkrát na západě nebo Pro hrst dolarů a zkombinovat to s estetikou starých klasických hororů.“
Úkol zhmotnit Johnsonovy vize před kamerou připadl na Kirka Petruccelliho, který má se supehrdinským žánrem bohaté zkušenosti - v minulosti se podílel mj. na filmech Blade, Lara Croft - Tomb Raider, Tomb Raider: Kolébka života či Mystery Men. Při vymýšlení celkového vizuální pojetí filmu hledal inspiraci nejprve u komiksové předlohy. „Snažil jsem se zachytit ducha komiksu, který je sám o sobě hodně filmový. Chtěl jsem na plátno přenést hlavně to, jakou má Ghost Rider sílu a jakou dokáže ve spolupráci s padouchy udělat v okolí paseku. Je to komiks, které klade velký důraz na sílu různých úderů a dopadů. Je tam velmi málo jemných, něžných kontur, jsou spíše robustní a nekompromisní. A když někdo s něčím mrští o zem - třeba s autem - je to pořádná pecka.“
Hledání místa pro natáčení, které by dokázalo zastoupit širé pláně amerických pouští i zpustlé vedlejší uličky a budovy ze skla a oceli, typické pro současná západní města, skončilo v australském Melbourne.
„Žádná z natáčecích lokací se nenacházela dál než 20 bloků od nějaké jiné, takže to byla velmi kompaktní a ekonomicky výhodná záležitost. Melbourne zkrátka vypadalo jako ideální místo a lidé naši přítomnost vítali. Natáčení na ulicích bylo úplně bezproblémové,“ říká vedoucí výroby Bennett Walsh.
Zachytit Johnsonovy vize, které zhmotnil Petruccelli, bylo úkolem kameramana Russella Boyda. Ten podotýká, že jednou z metod, jak učinit film energickým v celé jeho délce, bylo snížit na minimum počet statických záběrů. „Byli jsme pořád v pohybu,“ říká Boyd. „A použili jsme spoustu 360° rotací okolo herců - hlavně okolo Nica, když se Johnny Blaze mění v Ghost Ridera.“
Každý superhrdina s nadpřirozenými schopnostmi samozřejmě potřebuje kostým, podle kterého jej lze na první pohled poznat. Návrhářka kostýmů Lizzy Gardiner se už na začátku natáčení rozhodla vyhnout se klasickému přiléhavému a nablýskanému obleku, který nosí Ghost Rider ve své komiksové inkarnaci. „To mě opravdu nelákalo - ta široká ramena, vosí pas, těsná přiléhavost. Chtěla jsem vytvořit něco nového a originálního.“ Před začátkem práce na prvním návrhu se ponořila do světa motorkářské subkultury, aby se seznámila se současnými trendy.
Johnnyho běžné oblečení je naopak přesným opakem nablýskaného motorkářského stylu: „Chtěli jsme se držet skutečnosti, že Johnny Blaze je posedlý motorkami a nijak zvlášť ho nezajímá, kým je, pokud na jedné z nich nesedí.“
Jednou z největších kreativních výzev byl pro Petrucelliho a zbytek štábu samotný Hellcycle - Ghost Riderův plápolající motocykl. „Postavit tu motorku byl kolosální úkol,“ říká hlavní výtvarník. „Kromě toho, že to měla být ta nejúžasnější motorka, jaká kdy existovala, musela i fungovat. Musela být rychlá, silná a uříditelná.“
„Chtěl jsem, aby to byla ta nejvíc cool věc, jakou jste kdy viděli - víc cool než Batmobil,“ říká Johnson. „Je to něco mezi strojem a zvířetem. Má kostru, páteř i vlastní osobnost.“
Na konstrukci posedlé motorky pracoval Petruccelli s týmem sochařů, výtvarníků a motocyklových techniků několik měsíců. „Začali jsme malou maketou a poté začali vytvářet prvky v životní velikosti. Po schválení designu jsme vyrobili celkem sedm motorek. Každá měla trochu jinou funkci a všechny byly ušity Nicovi na míru.“
Jakmile měli filmaři k dispozici funkční model, přišla řada na tým vizuálních efektů. „Mark chtěl použít opravdovou motorku a já jsem ho v té myšlence jednoznačně podporoval,“ říká vedoucí vizuálních efektů Kevin Mack. „Myslím si, že tam, kde to jde, je vždycky nejlepší použít reálné prvky. Naše práce je nejefektivnější tehdy, když je to mix - pak doopravdy ztratíte ponětí o tom, co je efekt a co je skutečnost. Ve filmu je nicméně několik sekvencí, kde je motorka digitální celá. A ty plameny, které z ní šlehají, jsou digitální ve všech případech.“

Postavy a obsazení
• Nicolas Cage - Johnny Blaze / Ghost Rider
• Eva Mendes - Roxanne Simpsonová
• Wes Bentley - Blackheart
• Sam Elliott - Carter Slade
• Donal Logue - Mack
• Matt Long - mladý Johnny Blaze
• Peter Fonda - Mefistofeles
• Brett Cullen - Barton Blaze
• Raquel Alessi - mladá Roxanne Simpsonová

Ocenění
Golden Raspberry Awards (Razzies)
2007 - Nicolas Cage (Nejhorší herec) (nominace)

The Saturn Awards
2008 - Nejlepší horor (nominace)

DABING
V českém znění: Zdeněk Mahdal - Nicolas Cage (Johnny Blaze/Ghost Rider), Petra Hanžlíková - Eva Mendes (Roxanne Simpsonová), Michal Novotný - Donal Logue (Mack), Vladimír Brabec - Peter Fonda (Mephistopheles), Martin Zahálka - David Roberts (Dolan, vypravěč), Marcel Rošetzký - Gibson Nolte (Stuart), Bořivoj Navrátil - Sam Elliott (Carter Slade), Bohumil Švarc ml. - Matt Long, Daniel Frederiksen (mladý Johnny Blaze, Wallow), Rudolf Kubík - Mathew Wilkinson (Abigor), Petr Gelnar - Laurence Breuls (Gressil), Jana Páleníčková - Raquel Alessi (mladá Roxanne Simpsonová), Ludvík Král - Wes Bentley (Blackheart), Ivan Jiřík - Arthur Angel (Edwards), Stanislav Lehký, Šárka Vondrová, Jan Szymik - Brett Cullen (Barton Blaze, titulky) a další
Překlad: Jitka Rybová
Zvuk: Miloš Sommer, Oldřich Wajsar
Produkce: Milena Čapková
Dialogy a režie: Vladimíra Wildová
Vyrobily: ABZ divize Bontonfilms v roce 2007

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 15.3.2007 Falcon
Premiéra USA: 15.2.2007 (New York City, New York) (premiere)
Premiéra Austrálie: 15.2.2007
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 30.7.2007 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: 1.10.2007 Bontonfilm

Tržby v ČR - Kč 4 024 717
Tržby celkem - $ 228 738 393
Návštěvnost v ČR 36 513
Náklady (Rozpočet) - $ 110 000 000

FILMY V SÉRII
Ghost Rider gastonrolinc.webnode.cz/news/a128/
Akční / Thriller, USA / Austrálie, 2007
Režie: Mark Steven Johnson, Hrají: Nicolas Cage, Eva Mendes

Ghost Rider 2 gastonrolinc.webnode.cz/news/a131/
Akční / Thriller, USA / Spojené arabské emiráty, 2011
Režie: Mark Neveldine, Brian Taylor, Hrají: Nicolas Cage, Violante Placido

Tvůrci a herci
Mark Steven Johnson (Režie), Ari Arad (Produkce), Michael De Luca (Produkce), Gary Foster (Produkce), Steven Paul (Produkce), Christopher Young (Hudba), Russell Boyd (Kamera), Richard Francis-Bruce (Střih), Juel Bestrop (Casting), Christine King (Casting), Jeanne McCarthy (Casting), Kirk M. Petruccelli (Scénografie), Lizzy Gardiner (Kostýmy), Mark Steven Johnson (Scénář), Nicolas Cage (Herec), Eva Mendes (Herec), Wes Bentley (Herec), Peter Fonda (Herec), Sam Elliott (Herec), Raquel Alessi (Herec), Donal Logue (Herec), Brett Cullen (Herec), Matt Long (Herec), Jessica Napier (Herec), Ryan Johnson (Herec), Sally Anne Arnott (Herec), Braydn Michael (Herec), Joel Tobeck (Herec), Charlie Garber (Herec), Rebel Wilson (Herec)
 
2007/105/USA, Austrálie/Akční, Thriller, Horor, Fantasy/
 
Zajímavost k filmu
- Aby se pořádně vžil do role ve filmu Ghost Rider, pomaloval si Nicolas Cage obličej jako afro-karibská ikona Baron Samedi a nosil s sebou starobylé egyptské relikvie, aby svou představivost donutil si myslet, že je v kontaktu se starodávnými duchy.
- Podoba filmového Ghost Ridera bola vytvorená podľa skutočných CT snímok (počítačová tomografia) lebky Nicolasa Cagea.
- Film bol prvýkrát oznámený v roku 2000 na festivale v Cannes, no kvôli finančným ťažkostiam sa začal natáčať až v roku 2005.
- Ve scéně, kdy Ghost Rider (Nicolas Cage) odjíždí z policejní stanice, je možné si všimnout, že z poničeného neonového nápisu garage zbývají jen poslední dvě slabiky rage, což v překladu znamená vztek. A právě ten hlavní postava ve scéně pociťuje.
- Film obsahuje více i méně zjevné westernové odkazy. Např. čtyřlístek démonů kráčejících po nádraží má připomenout Tenkrát na Západě.
- Vysokorozpočtová adaptace příběhu druhořadé komiksové postavy vydavatelství Marvel stála studio Sony 110 milionů. Je to zhruba o 35 milionů víc než bylo v původním plánu, protože zakončení příběhu a nové speciální efekty si vyžádaly další finance. Premiéra se přesunula z léta 2006 o půlroku a režisér dokonce investoval do triků vlastní peníze. Snímek debutoval na první příčce amerického žebříčku návštěvnosti (16. – 18. 2. 2007) s obratem 45,3 milionu a po měsíci promítání jeho výdělek překročil sumu 115 mil. dolarů.
- V obsazení chvíli figuroval Jon Voight, ale nakonec si to rozmyslel.
- Cageův příčesek si každý den vyžádal tříhodinovou aplikaci.
- Johnny Depp se jistý čas živě zajímal o ztvárnění hlavní postavy. Tehdy měl snímek vzniknout podle scénáře Davida S. Goyera a pod režisérským vedením Stephena Norringtona.
- Cage se do filmu tak ponořil, že spolupracoval i na scénáři.
- Film původně vznikal jako temná nepřípustná podívaná.
- Nicolas Cage posiloval tři hodiny denně, aby v polonahé scéně vypadal jako superhrdina. V některých recenzích se pak dočetl, že svaly jsou digitální.
- V záběrech, kdy se Nicolas Cage promění v Ghost Ridera, museli tvůrci vizuálních triků odstranit Cageovu hlavu a na ramena mu umístit hořící lebku. Jelikož ale nemohl použít oči ani ústa pro projev emocí, rozhodl se režisér vyjádřit jeho duševní stav pomocí zbarvení plamenů: když se rozvášní, plameny se rozpálí doběla, když zesmutní, plameny se naopak utlumí a zmodrají.
- Nicolas Cage byl už jako kluk velkým fanouškem původního komiksu. Dnes mu v garáži stojí 5 ghotriderovských motorek a dokoce si nechal na paži vytetovat hořící lebku. Ta ale musela být paradoxně při natáčení pečlivě ukryta pod vrstvami make-upu.
 
Odkazy