Deuce Bigalow: Dobrej striptér / Deuce Bigalow: Male Gigolo (1999/88/USA/Komedie) 59%

30.09.2018 10:09
JEDNOU VĚTOU
„Účtuje si deset dolarů, ale dá se s ním smlouvat. Komedie, které není nic svaté.“

OBSAH
Čistič akvárií Deuce Bigalow je neúspěšná nicka, která si o penězích a krásných ženách může nanejvýš tak nechávat v noci zdát. Jeho veliká šance přijde, když jej exotický frajer Antoine, který si vlastním tělem vydělává na velmi slušné živobytí, nechá po dobu své "služební cesty" hlídat svůj dům a starat se o rybičky. Deuce v přepychové vile samozřejmě co nevidět nadělá nepěknou spoušť, a musí tedy bleskově najít způsob, jak vydělat peníze na rekonstrukci. Jinak jej po Antoinově návratu čeká nepěkný osud. Pomocnou ruku mu podá pasák T. J., který mu nabídne, aby se stal dalším hřebcem z jeho stáje gigolů. Deuce po krátkém váhání souhlasí, ale ještě netuší, s jak svéráznou sbírkou klientek bude mít co do činění...(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Ano, člověk má sto chutí narvat Schneiderovi na hlavu kýbl plný nitěnek a hodit ho připoutaného k traverze do obřího akvária, aby se otestovalo, jestli má žábry. Jistě, člověk má tendence u jeho kreací hodinu a půl opakovaně vykřikovat: „Nasrat!“, aniž by trpěl symptomy Touretteova syndromu. Tahle nutkání lze pochopit, ale když 40:40 Bigalowa opatrně uchopíte do gumových rukavic, objevíte u něj něco jako humánní podtext a za to mu dávám jednu beznohou hvězdu navrch. (Gilmour93) 2*

Prostoduchý čistič akvárií náhodou vytopí luxusní byt svého zaměstnavatele. Na jeho rekonstrukci si proto začne vydělávat nejstarším řemeslem na světě, do jedné ze svých klientek se ale zamiluje. Zábavná komedie, která i přes skvělého Roba Schneidera nedokáže překonat hranici něčeho vyjímečného. Nejlepší byl výběr adeptek pro gigola kdy snad každá trpěla nějakou anomálií. Vtipy tu mají početné zastoupení- od těch kvalitních až po naprosto trapné. Schneider hodně svým komediálním talentem přispěl k tomu, že jde celkem o originální komedii jejíž cílem je čistě pobavit. Následné pokračování je ale zcela nedívatelné. Mé hodnocení: 60% (kingik) 3*

Tak tohle se mi líbilo. Musím přiznat, že to bylo vtipné, originální a svým způsobem jistě i zajímavé. Rozhodně se filmu povedlo mě rozesmát. Tím samozřejmě nepopírám, že tato komedie byla místy nevkusná nebo dokonce odporná, ale to rozhodně nic nemění na faktu, že jsem se dobře bavil. Rob Schneider je prostě rozený komik a tahle role mu opravdu sedla. Dávám tedy tři hvězdičky, protože co si budeme povídat, na lepší hodnocení to nevidím, ale určitě je to dobrá komedie, která spolehlivě odreaguje a člověk se při ní pobaví. A tento komentář zakončím scénkou z filmu: "Soudce: Měl jste, pane Bigalowe, během své kariéry muže šlapky vůbec nějaký sex? Deuce: Ne, pane, jen jeden, a to bylo z lásky. Soudce: Dostal jste za něj zaplaceno? Deuce: Ne, pane. Soudce: Zprošťuji vás všech obvinění." (freddy) 3*

VELKÁ RECENZE
Prostoduchý Deuce Bigalow nemá zrovna šťastné období. Přišel o práci čističe akvárií v losangeleském akvalandu, jeho vyvolená, atraktivní prodavačka z akvaristiky Lisa ho odmítla a práce, kterou si našel na inzerát, skončila katastrofou. Najal si ho totiž mladý gigolo Antoine Lacont, aby mu za odměnu hlídal luxusní dům, po dobu jeho nepřítomnosti se staral o velké pokojové akvárium a Čínského lvíčka, vzácný exemplář dravé rybky. Jenže Deuce hned druhý den nešťastnou náhodou akvárium rozbije. Aby získal peníze na opravu vytopeného bytu a rozbitého akvária, rozhodne se vydělat si je jako gigolo. Jeho první pokusy však nedopadnou nejlépe. Nejprve musí prchat před žárlivým psem své první klienty, z druhé náhodně a snadno svedené ženy se vyklube prostitutka Claire, která po něm chce peníze.
Od ní se o Deuceho potížích dozví pasák TJ. Hicks, který nabídne Deucemu, aby pro něj pracoval. Jeho první štace však připomíná horror, když zjistí, že klientem je tlustý černošský transvestita přezdívaný Jabba, kterého Deuce přesvědčí, aby si s ním zahrál slovní hru. Další štace není o nic lepší, jeho klientkou je totiž norská obryně Tina. A jako by to všechno nestačilo, napadne ho detektiv Chuck Fowler, který chce dostat Antonia a neustále mluví o svém penisu a snaží se ho odhalovat. Ani další zákaznice nejsou zrovna "normální". Ruth propadá nekontrolovaným záchvatům při kterých velmi nahlas vykřikuje sprosťárny a Carol je narkoleptička, která usíná i za těch nejneobvyklejších situací. Jedinou výjimkou je Kate, pro kterou gigola objednaly kamarádky s tím, že vše má vypadat jako náhodné setkání.
Deuce s ní stráví romantický večer a když vyjde najevo, že dívka má místo jedné nohy protézu, uklidní ji a něžně se s ní pomiluje. Kamarádkám potom vrátí peníze s tím, že se do Kate zamiloval. Deuce si pomalu vydělává na opravu zničeného bytu a zvyká si na své klientky, tlustého Jabbu nutí k pohybu, Ruth vodí baseballové zápasy, kde dívka se svými oplzlými výkřiky dokonale zapadne mezi diváky, odolává útokům oplzlého Fowlera a přemýšlí o tom, že kvůli Kate nechá práce gigola. Jenže to už Kate zjistí, jak to bylo s jejich seznámením a z poslední zákaznice se vyklube Fowlerova manželka. Zdá se, že horší už to být nemůže.
Premisa snímku Deuce Bigalow: Dobrej striptér je prostá: co se stane, když hrdina, vášnivý milovník ryb, dostane za úkol starat se o akvárium prvotřídního gigola? "Už dlouho jsem si říkal, že by to mohla být sranda," říká Rob Schneider, hvězda a spoluscenárista filmu v jedné osobě. Společně se scenáristou Harrisem Goldbergem si roli Deuce Bigalowa napsal přímo na tělo. Jedním z těch, kdo se zasloužili o realizaci projektu, byl komik Adam Sandler v roli výkonného producenta. Schneider, který se objevil v Sandlerových posledních filmech Velký táta a Vodonoš, si ho nemůže vynachválit: "Lidé si neuvědomují, kolik umu a píle vkládá Adam do svých projektů. Je to tím, že vypadá jako neviňátko a všechno u něj vypadá hrozně jednoduše."
Vzhledem k tématu filmu není žádným překvapením, že se točí především okolo ženského pohlaví. Adam Sandler k tomu dodává: "Na projektu se mi líbilo i to, jak jsou v něm ženy legrační. Scénář jim nabízí opravdu komické role - a nejen jim." Film se soustředí na Deuceho vztah ke Kate. Kate je jednou z klientek v jeho - okolnostmi vynucené - kariéře gigola. Role připadla Ariji Bareikisové, slovy Schneidera "rozkošnému andělskému tvoru, který působí velice zranitelným dojmem." A jak se Ariji líbil scénář? "Moc se mi líbil. Byl ztřeštěný, ale i tak to byl miloučký příběh o lidech, kteří se musejí vyrovnat s překážkami, které jim připravil osud."
Schneiderův hrdina má k tomu, co si obyčejně představujeme pod pojmem gigolo, daleko - od toho tu máme Odeda Fehra v roli hrdinova zaměstnavatele. "Robova verze amerického gigola se od standardního gigola liší," přidává se herec William Forsythe, představitel detektiva Fowlera, který jde hrdinovi neúnavně po krku. "Deuce je samorost. Starostí o ryby je posedlý natolik, že konfrontace s jiným lidmi prostě nemůže zůstat bez následků."
Na pozici režiséra hledali producenti společně se Schneiderem někoho nového a čerstvého. "Ten film je naprosto jedinečný," tvrdí producent Sid Ganis. "Hledali jsme někoho, kdo by se nebál zariskovat. I kdyby to měl být jeho první film." Sešli se s Mikem Mitchellem, tvůrcem oceněného krátkého snímku Herd. Pohovor dopadl na výbornou a mladý režisér dostal pozvánku do světa filmového průmyslu. "Tehdy jsem se pročítal mnoha scénáři, tenhle byl ale zdaleka nejzábavnější," vzpomíná Mitchell. "Dohnal mě k slzám a navíc měl příběh. Což je zvláštní, protože spousta zábavných scénářů nemá žádný příběh. Byla tam spousta nádherně trhlých postav a každá scéna připomínala krátký komediální skeč." Dobrý scénář nicméně ještě nezaručuje dobrý film. Mike Mitchell svoji nezkušenost na poli celovečerního filmu kompenzoval praxí animátora a kreslíře storyboardů. "Mike má neobyčejný vizuální cit," chválí režiséra herečka Arija Bareikisová. "Snad úplně v každém prostředí se cítí jako ryba ve vodě."
Jednou z klíčových rekvizit filmu je akvárium v apartmá Antoina Laconteho. Rekvizitářka filmu na základě shlédnutého inzerátu kontaktovala firmu Living Colour, jednoho z předních světových dodavatelů velkých uměleckých akvárií. Jejich kousky zdobí četné zábavné parky včetně Disney Worldu. S filmaři nicméně spolupracovali úplně poprvé. Griselda Perezová, mluvčí Living Colour, vysvětluje: "Akvárium je osmiúhelník o objemu přes tisíc litrů, vybavený jedinečným počítačově řízeným systémem na podporu života, který je umístěný zvlášť v takzvané filtrační místnosti. Za zmínku stojí umělý korálový plankton, přesná replika skutečných mořských živočichů, ručně vyrobená z několika "měkkých" syntetických materiálů, které mu dodávají iluzi pohybu." Co se týče živých obyvatel akvária, jde o nejrůznější mořské druhy dovezené ze všech koutů světa: z Pacifiku, Indonésie, Filipín, Rudého moře, Karibiku i Atlantiku.
Všichni zúčastnění věří, že se podíleli na naprosto jedinečném filmu, který si klade za cíl "pouze" pobavit. Rob Schneider dodává: "Dal jsem do toho všechno, co jsem se za ta léta naučil - jak na pódiích komediálních klubů, tak v televizi. Opravdu si myslím, že se bude divákům líbit."

DABING
1.DABING (VHS, DVD, Nova, Prima)
V českém znění: Martin Sobotka - Rob Schneider (Deuce Bigalow), Antonín Navrátil - William Forsythe (Detektiv Chuck Fowler), Aleš Procházka - Oded Fehr (Antoine Laconte), Jiří Zavřel - Richard Riehle (Bob Bigalow), Filip Švarc - Eddie Griffin (T.J. Hicks), Jiří Valšuba - Allen Covert (Vic +titulky), Ivana Milbachová - Arija Bareikis (Kate), Ilona Svobodová - Gail O'Grady (Claire), Martin Kolár, Roman Hájek - Adam Sandler (hlas pornoherce v TV), Ivan Jiřík - Jason Wall (soudní stráž) + Andrew Shaifer (Neil)[/quote], Michal Pavlata - Norm MacDonald (barman) + John Harrington Bland (pacient), Dalimil Klapka - Barry Cutler (Dr. Rosenblatt), Luděk Čtvrtlík - Robb Skyler (žalobce), Karel Richter - Ron Soble (soudce Addison)[/quote], Kamila Špráchalová - Deborah Lemen (Carol), Tereza Chudobová - Bree Turner (prodavačka ve zverimexu Allison), Kateřina Laiferová - Brenda Vaccaro (Regina, hlas na záznamníku), Jana Altmannová - Louise Rapport (důchodkyně ve frontě ve zverimexu), Lucie Kožinová,Anna Suchánková - Elle King (skautka), Helena Brabcová - Marlo Thomas (Margaret) + Pilar Schneider (žena v sushi baru), Ludmila Molínová - Big Boy (Jabba), Zuzana Hykyšová - Torsten Voges (Tina), Hana Krtičková - Amy Poehler (Ruth), Petra Hanžlíková - Dina Platias (Bergita)[/quote], Kateřina Lojdová - Jacqueline Obradors (Elaine Fowlerová), a další...
Zvuk: Svatopluk Cechel
Produkce: Zdena Sirotková
Překlad: Ivar Tichý
Dialogy a režie: Jiří Kodeš
Výsledný mix: Vidfilm Londýn
Vyrobilo: Studio Dabing S Pro Alfa 2000 pro Warner Home Video

Premiéra ČR: 27.4.2000 Falcon
Premiéra USA: 10.12.1999 Buena Vista Pictures US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD:  23.10.2000 (VHS) Warner Home Video, 20.11.2000 (DVD) Walt Disney Pictures
Premiéra v půjčovnách Blu-ray: -
Poprvé na VHS: 1.4.2001 Warner Home Video
Poprvé na DVD: 5.4.2001 Warner Bros. CZ
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby v ČR - Kč 1 692 376
Tržby celkem - $ 92 938 755
Návštěvnost v ČR 21 356
Náklady (Rozpočet) - $ 17 000 000

FILMY NA SPOLEČNÉM DVD
Deuce Bigalow: Dobrej striptér gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-031/
Komedie, USA, 1999
Režie: Mike Mitchell, Hrají: Rob Schneider, William Forsythe

Deuce Bigalow: Evropský gigolo gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-032/
Komedie, USA, 2005
Režie: Mike Bigelow, Hrají: Rob Schneider, Eddie Griffin
 
Tvůrci a herci
Mike Mitchell (Režie), Barry Bernardi (Produkce), Sidney Ganis (Produkce), Teddy Castellucci (Hudba), Peter Lyons Collister (Kamera), George Bowers (Střih), Lawrence Jordan (Střih), Doron Shauly (Střih), Gail Goldberg (Casting), Donna Morong (Casting), Marcia Ross (Casting), Alan Au (Scénografie), Molly Maginnis (Kostýmy), Gary S. Gerlich (Zvuk), Elmo Weber (Zvuk), Nena Smarz (Masky), Harris Goldberg (Scénář), Rob Schneider (Scénář), Rob Schneider (Herec), William Forsythe (Herec), Eddie Griffin (Herec), Arija Bareikis (Herec), Oded Fehr (Herec), Gail O'Grady (Herec), Richard Riehle (Herec), Jacqueline Obradors (Herec), Amy Poehler (Herec), Bree Turner (Herec), Allen Covert (Herec), Karlee Holden (Herec), Norm MacDonald (Herec), Marlo Thomas (Herec), Torsten Voges (Herec), Ron Soble (Herec), Jackie Sandler (Herec), Caroline Ambrose (Herec), Robb Skyler (Herec)
 
1999/88/USA/Komedie
 
Zajímavost k filmu
- Dům vysoké ženy Tiny je stejný dům, který uvidíme v seriálu Charmed jako sídlo Halliwellových.
- Matka Roba Schneidera se objeví ve filmu v roli ženy s páskou přes oko v japonské restauraci.
- Deuce a Ruth navštívili zápas mezi Anaheim Angels a Cleveland Indians.
- Dcera Roba Schneidera se objevila ve filmu v roli dívky, která prodává sušenky.
- Obličej Tiny není ve filmu nikdy vidět, protože ji hraje muž.
 
Odkazy