Legenda o Tarzanovi / The Legend of Tarzan (2016/110/USA/Dobrodružný, Akční) 58%

21.07.2018 08:07
JEDNOU VĚTOU
„Mnoho let poté, co opustil džungli a usadil se s manželkou Jane v Londýně, se Tarzan vrací do Konga jako obchodní emisar parlamentu, aniž by tušil,že má sehrát roli pěšáka ve smrtelně nebezpečné hře chamtivosti a pomsty belgického kapitána."

OBSAH
Již mnoho let uplynulo od doby, kdy Tarzan (Alexander Skarsgard) zaměnil život v africké džungli za život bohatého Johna Claytona III, Lorda Greystoka, po boku své milované manželky Jane (Margot Robbie). Nyní je vyslán zpět do Konga jako obchodní emisar parlamentu, aniž by tušil, že má sehrát roli pěšáka ve smrtelně nebezpečné hře chamtivosti a pomsty belgického kapitána Leona Roma (Christoph Waltz). Ale lidé stojící za vražedným spiknutím vůbec netuší, s kým mají tu čest.(Freeman Ent.)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Ze začátku jsem byl překvapený samotným příběhem. Film totiž nenabízí klasický pohled na život Tarzana v pralese, ale začíná momentem, kdy už je Tarzan kultivovaným a spořádaným anglickým občanem s aristokratickou minulostí a chováním pravého obstarožního gentlemana. Začátek tak působí hodně dobře a vysloveně baví. Jenže po asi půl hodině se Tarzan vydá na cestu do své původní domoviny. Příběh udělá twist a vrátí se zase na začátek celého příběhu. Tarzan tak zase lítá na nekonečných liánách, v jedné ruce liánu, v druhé ruce krásnou Jane a bojuje proti kolonizátorům z Británie. V tu ránu celé nadšení začíná chřadnout a už se to bohužel nezlepší. Fajn, ale víc jak tři hvězdičky na liáně si film nezaslouží.(Malerkey) 3*

Na to, jak hloupé momenty si scénáristé připravili, je Tarzan docela pěkná podívaná, co dokáže strhnout. Režijně je to rozhodně zvládnutý film, herecky bez problémů, ale scénář zakomponoval do legendy o Tarzanovi příliš šílených nápadů s obrovským množství počítačových efektů a dotvořeného prostředí. Mnoho scén muselo působit na papíře jako víc než výborné, ale ve filmu i díky trikům, je to jedna hloupost vedle druhé. To je škoda, protože David Yates v některých pasážích umí zahrát na správnou notu, chemie ústředního páru funguje a kouká se na to celé dobře.. Většinu slávy si často krade Samuel L. Jackson, což nejspíš nikoho nepřekvapí, ale vůči ústřední dvojici je to škoda. Nemohu si pomoct, ale Christoph Waltz hraje v každém filmu stejnou postavu:). PS: scéna s vlakem to opravdu ne... (Djkoma) 3*

Zvířátka kontra kolonialismus aneb švédskej model makes Africa great again. Když už tvůrci tak strašně tlačí na ten rasový a koloniální aspekt, působí ta figura vyšisovaného a herecky hodně mdlého árijce velmi zajímavě, čímž nechci naznačovat, že by si cokoli z Legendy o Tarzanovi zasloužilo brát jakkoli vážně. Pokusy o moralizování jsou stejně tuhé jako snaha vyprávět dva příběhy naráz (vleče se jak "origin", tak nová linie). Christopher Waltz už by za sebe mohl posílat na plac pro zlodušské role svého méně talentovaného dvojníka a David Yates potvrzuje, že to je nudný režisér, obzvlášť, když mu scenáristé nepřihrají svižné dialogy. Navíc to občas vypadá, jako by mu vypadly některé záběry, takže Samuel L. Jackson pálí jako bohatý Texasan. Pominu i to, že film otevírá nesmyslné množství příběhových linií a dopovídá je hodně přibližně, někdy vůbec. Favreau se v Knize džunglí nesnažil ani o desetinu "vážných přesahů", přesto jeho film vypadá desetkrát dospěleji než tahle CGI buvolina. Člověk si pak fascinovaně všímá každé hovadnosti, jako třeba toho, že muž žijící celý život mezi gorilami, je oholen jako pravý Dandy. Inu, syn šlechtice se nezapře. (Marigold) 2*

VELKÁ RECENZE
Tak co s tím? Legenda o Tarzanovi mohla vlastně akorát překvapit, protože už od začátku bylo celkem evidentní, že tenhle projekt to nebude mít snadné. Natáčení skončilo už před rokem a půl, ale na premiéru se čekalo až do letošního léta, David Yates se mezi tím vrátil do světa Harryho Pottera a ukázalo se, že celá ta sranda stála sto osmdesát mega, trailery koule zrovna nervaly a Tarazanovi se nikdy nepovedlo úplně nadchnout diváky a proměnit se v událost.
Teď tu máme hotový film a potvrdilo se víceméně všechno, čeho jsme se báli. Tarzan není vyloženě průšvih (minimálně co se kvality týče), ale najít důvod, proč vás na něj posílat do kina, bude těžší než ukecat Jardu Jágra, aby se vrátil do reprezentace. Rovnou řeknu, že v redakci jsem asi největší fanda klasických dobrodružných filmů, takže pokud by se Legenda o Tarzanovi měla někomu líbit, jsem to já. Jenže nelíbila.
David Yates, kterého jsem nikdy mimochodem nepovažoval za extra režiséra, se nejspíš pokoušel vytvořit další Piráty z Karibiku, tedy dobrodružnou podívanou pro celou rodinu, na niž by se daly snadno lepit sequely. Místo toho však vypustil do světa spíš Osamělého jezdce. Je to drahé, nabubřelé, trikové, bohužel uvnitř mrtvé, dost nudné a na to, kolik se do toho narvalo prachů a úsilí, i zoufale obyčejné. Jasně, Tarzan se řadí ke klasice a pouštět se o nějakého experimentování by se tvůrcům nemuselo vyplatit. Bohužel jeho svět nemá nic, čím by diváky mohl uchvátit. Džungle vypadá pěkně, ale ta avatarovská je o pár úrovní výš, stejně jako to, co jsme viděli v Knize džunglí. Bitka s gorilím samcem nebo útěk před hrochem taky měly akční potenciál, ovšem čekat, že střety se zvířaty, na něž koukají lidi v zoo, vyvolají u diváků nějaké extrémní nadšení, bylo hodně naivní. V roce 2016 je to jednoduše málo. A tak tu máte se vším.
Tarzanův svět je zoufale konzervativní. Svým způsobem funguje,diváci jsou však dnes zvyklí na něco víc a on může nabídnout jen blbnutí v Africe. Ale nechci tvrdit, že za průměrné kvality filmu může to, že v něm místo pětimetrových potvor běhají lidoopové, to by samozřejmě byla hovadina. Nic z toho by nevadilo, kdyby se ve filmu odehrával příběh, který dovede strhnout, pak by i ta bitka s gorilákem mohla mít žádaný účinek, Legenda o Tarzanovi je bohužel i přes svou rádoby opulentnost béčková dobrodružná honička, v níž se běhá přes džungli, savany, skály a lesy a občas se někdo s někým serve. Postavy nemají žádnou výraznější hloubku a jejich příběh nezaujme. Chybí tomu emoce, skutečné napětí a schopnost donutit člověka, aby byl zvědavý, co se stane za dalších pět minut. Tady se stane přesně to, co čekáte, stačí jen sedět a odškrtávat si z příručky „výpravný dobrodružný film bez nápadu snadno a rychle“.
Hrdinové moc zábavní taky nejsou a bohužel se to samé dá říct i o hercích. Samotný Alexander Skarsgard má rozhodně tarzanovskou figuru, ale pokaždé, když se pokouší tvářit, že uvnitř sebe bojuje a řeší, jestli patří mezi lidi nebo zvířata, je to spíš otravné. Věřit mu to nebudete. Tenhle Tarzan je velký, nabouchaný a naneštěstí i zoufale nudný. O nic lépe na tom nejsou ani ostatní. Margot Robbie neví, jestli má hrát dámu v nesnázích, nebo emancipovanou hrdinku, Samuel L. Jackson jede viditelně na půl plynu a Christoph Waltz by si od svých záporáků měl dát na chvíli pokoj. Těžkok říct, jestli jeho Leon Rom to znuděnost jen hraje, nebo na to prostě Waltz kašlal a vytáhl z rukávu uchcanější variaci na plukovníka Hanse Landu.
Z Legendy o Tarzanovi vylezlo přesně to, čeho jsme se báli. Drahá, ale uvnitř neskutečně prázdná a zoufale obyčejná dobrodružná podívaná, která sice člověka neurazí, zároveň ovšem nenabídne nic, kvůli čemu by si ji někdo měl nebo chtěl pamatovat. Hollywoodská rutina v tom nejhorším slova smyslu. Není to špatný film, jen si myslím, že kdyby nikdy nevznikl, vůbec nic by se nestalo. Fakt vůbec nic.

DABING
V českém znění: Ondřej Gregor Brzobohatý - Alexander Skarsgard (John Clayton / Tarzan), Pavel Rímský - Samuel L. Jackson (George Washington Williams), Vladislav Beneš - Christoph Waltz (Leon Rom), Jolana Smyčková - Margot Robbie (Jane Claytonová), Karel Richter - Jim Broadbent (předseda vlády), Daniel Krejčík - Sidney Ralitsoele (Wasimbu), Marianna Franclová, Petr Gelnar, Vladimír Kudla, Martin Hruška, Miloš Vávra, Zdeněk Mahdal, Jan Szymik, Lucie Svobodová, Sylvie Matičková
Překlad: Milan Stejskal
Dialogy: Nataša Čermínová
Zvuk: Michal Vašica
Produkce: Miroslav Vitvar
Vedoucí výrobního štábu: Zdeněk Mahdal
Režie: Lucie Petra Svobodová
České znění ve studiu Pro-Time vyrobila Tvůrčí skupina Josefa Petráska v roce 2016

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 7.7.2016 Freeman Ent.
Premiéra USA: 1.7.2016 Warner Bros. US
Premiéra Velká Británie: 1.7.2016 Warner Bros. UK
Premiéra Kanada: 1.7.2016 Warner Bros. CA
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 9.11.2016 Magic Box
Poprvé na Blu-ray: 9.11.2016 Magic Box

Tržby v ČR - Kč 6 696 315
Tržby celkem - $ 356 743 061
Návštěvnost v ČR 44 316
Náklady (Rozpočet) - $ 180 000 000

REMAKE / POKRAČOVÁNÍ FILMU
Tarzan gastonrolinc.webnode.cz/news/a1228/
Dobrodružný / Rodinný, Velká Británie, 1984
Režie: Hugh Hudson, Hrají: Christopher Lambert, Ian Holm

Legenda o Tarzanovi gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/a1229/
Dobrodružný / Akční, USA / Velká Británie, 2016
Režie: David Yates, Hrají: Alexander Skarsgard, Margot Robbie
 
Tvůrci a herci
David Yates (Režie), David Barron (Produkce), Rupert Gregson-Williams (Hudba), Henry Braham (Kamera), Mark Day (Střih), Lucy Bevan (Casting), Susie Figgis (Casting), Stuart Craig (Scénografie), Ruth Myers (Kostýmy), Glenn Freemantle (Zvuk), Ian Tapp (Zvuk), Simon Hayes (Zvuk), - (Masky), Adam Cozad (Scénář), Craig Brewer (Scénář), Edgar Rice Burroughs (kniha) (Předloha), Alexander Skarsgard (Herec), Margot Robbie (Herec), Ella Purnell (Herec), Samuel L. Jackson (Herec), Christoph Waltz (Herec), Djimon Hounsou (Herec), Jim Broadbent (Herec), Casper Crump (Herec), Simon Russell Beale (Herec), Matt Cross (Herec), Adam Starks (Herec), Osy Ikhile (Herec), Lasco Atkins (Herec), Cédric Weber (Herec), Teresa Churcher (Herec), Bentley Kalu (Herec), Miroslav Zaruba (Herec), Christopher Benjamin (Herec), Attila G. Kerekes (Herec), Ben Chaplin (Herec), Rory J. Saper (Herec)
 
2016/110/USA/Dobrodružný, Akční
 
Zajímavost k filmu
- Alexander Skarsgard o roli Tarzana: "Chtěl jsem trocha nabrat, ne však být příliš masivní. Důležité bylo pracovat na tom, abych vypadal mrštný a ohebný jako někdo, kdo se dokáže pohybovat džunglí jako zvíře."  Skarsgardova příprava obsahovala 12-16 sérií na záda a nohy, 9-12 sérií na hrudník, deltové svaly, biceps a triceps. To vše po 12 opakováních. Celá příprava trvala 8 měsíců včetně 5 týdnů rýsování. Absolvoval minimálně čtyři posilovací tréninky týdně, k tomu každý druhý den doplněk ve formě procvičování břicha a stabilizačních svalů středu těla. Skarsgard si v přípravě na roli Tarzana musel osvojit vysoce kalorickou dietu. "Přijímal jsem kolem sedm tisíc kalorií denně," vzpomíná. Jeho míry v dietě byly 102 kg na 193 cm.
- V jednom z vyhrocených momentů filmu Margot Robbie (Jane) během milostné scény doopravdy udeřila Skarsgarda (Tarzan) do obličeje. Režisér David Yates chtěl, aby ona scéna byla syrová a živočišná a Robbie ji posunula ještě dál, když vzala hlavního představitele pěstí. Žádný z herců nevypadl ze své role a scéna byla úspěšně dotočena.
- Skôr než sa projektu chopil David Yates, pracovali na ňom Guillermo del Toro, Stephen Sommers a Craig Brewer.
- Film je venovaný pamiatke Jerryho Weintrauba. Zomrel na infarkt 6. júla 2015 a jedná sa o posledný film, na ktorom sa podieľal.
- Jessica Chastain bola pôvodne spájaná s rolou Jane, ale po tom, čo sa produkcia filmu oneskorila, rolu prevzala Margot Robbie.
- Henry Cavill, Tom Hardy a Charlie Hunnam boli zvažovaní pre rolu Tarzana.
 
Odkazy