Země zatracených / Home of the Brave (2006/106/USA, Maroko/Drama, Akční, Válečný) 51% -Originál DVD-

19.05.2022 03:53
JEDNOU VĚTOU
„Poslední mise a konec služby v Iráků se blíží. Doprovodit konvoj se zásobami léků."

OBSAH
Den poté, co dostanou slovo, že za dva týdny pojedou domů, je skupina vojáků z města Spokane napadena v iráckém městě. Po jejich návratu domů do Států sledujeme čtyři z nich - chirurga, který viděl příliš mnoho, učitelku, která je matka samoživitelka a která při útoku přišla o ruku, pěšáka, jehož nejlepší přítel ten den zemřel, a vojáka, který znovu a znovu prožívá okamžik, kdy zabil civilistku. Každý z těch čtyř se vrací domů změněný, každý má pocit vykořenění. Skupinová terapie, služby veteránům, váhavá gesta rodiny a kolegů, a také pravidelné retrospektivní záblesky udržují válečnou frontu v jejich myslích. Jsou zlostní, nedůtkliví a výbušní: může válečník nalézt doma klid? (Filmbox)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Přesně ten problém, který ani nevím, jestli sem psát znova, protože by to vyznělo uplně stejně jako ve stovce komentářů napsaných předemnou. Prostě a jednoduše ten film je ze začátku výbornej, ale po čtvrt hodině je to hrozná nuda. Chvíle kdy se vrátí domů stojí prostě za hovno a jestli si film chcete užít, tak si pusťte akorát těch prvních patnáct minut, zbytek totiž už ani vidět nemusíte. Nemá to smysl. (Malarkey) 2*

Každý druhý komentář zde je o tom, že se někdo nudil a že prvních patnáct minut je nejlepších. No jo, když holt někdo čeká válečný film typu Černý jestřáb sestřelen a dostane se mu spíše dramatu o lidech ve (teda, hlavně po) válce, je jasné, že musel být zklamaný. Já naštěstí čekal to, co jsem i dostal - místy dost patetický a patriotický, nicméně převážně výborný film o lidech, kteří si prošli válkou. Nejvíce mě zaujal příběh Jessicy Biel a Samuela L. Jacksona. O první zmíněné už delší dobu tvrdím, že je sexy a ještě talentovaná no a tady to opět předvádí a o Samuelovi snad nikdo nepochybuje… ;-) Jinak film je, jak už jsem napsal nahoře, výborný. Kdyby se ještě omezil ten americký patriotismus a přidala by se stopáž (nebránil bych se další půl hodině, aby charaktery mohly opravdu zaujmout a vy s nimi opravdu soucítit) tak bych neváhal a šel bych se svým hodnocením ještě výše. 80 %. (viperblade) 4*

Jak já se na tento film těšil. Slušné herecké obsazení, ale bohužel to není všechno. Režisér Irwin Winkler natočil snímek, který pojednává o osudu vojáků, kteří se vrátili z boje. Ani jeden z vojáků to nemá lehké zapojit se do normálního života, poté, co viděli za hrůzi.Film právě pojednává o lidech, kteří zažili válku a nebo nějaké boje. Rovněž zachycuje, jak se jim jejich vláda neodvděčí. Ale je to natočeno tak strašně nudně, že bych u toho snad i usnul. Začátek filmu byl přitom tak slibný. Hlavní hrdinové jeli dodat zásoby, když v tom je napadli a začlo se střílet. To bylo natočeno opravdu dobře. Jenže pak to přijde. Vojáci se vracejí domů a začíná nuda. Herecké obsazení je vážně dobré. V čele se Samuelem L. Jacksonem, krásnou Jessicou Biel a nováčkem v herecké bránži rapperem 50 centem (právě tento rapper byl důvodem, proč jsem se na film těšil), který podává velmi dobrý výkon. Nebýt toho dobrého začátku, tak bych šel s hodnocením rapidně dolů, ale takto jsou to pouhé 2*! Wars begin where you will but they do not end where you please. (Bauer) 2*

VELKÁ RECENZE
Jo jo, tohle asi za oceánem potřebují. Problematiky irácké intervence, které se v současnosti věnuje mnoho filmařů velkých jmen (Redacted Briana de Palmy, In the Valley of Elah Paula Haggise), se rozhodl dotknout i slavný producent a příležitostný režisér Irwin Winkler. Jeden v tom zpropadeným Iráku ztratil nejlepšího přítele, další museli amputovat ruku, jiný nedokáže zpátky navázat vztahy v rodině; a všichni společně přišli o klid v duši.
Hned z kraje je docela problém se s ústředními „hrdiny“ seznámit, protože při úvodní řežbě několik z nich zařve, takže ani nevíme, pro koho tečou slzy proudem. A vybraní „hrdinové“ se nestačili ve své domovině ani náležitě ohřát a už to na ně celé padá. Uchopení některých situací je v současném americkém klíčovém traumatu doslova naivní, míjí se účinkem a možná až na takové televizní obrazovce bude mnohé hrdé Američany ona tezovitost dojímat. A až tvůrci ze zásobníku vystřílí všechna klišé, tak už ani tklivá hudba nepomáhá. „Opravdu to chceš vědět? Chceš, abych se choval, jako by se to nikdy ani neudálo.
Nechceš si ušpinit ruce detailama.“ Musím ale uznat, že pár momentů to má, i když se v nich málokdy dokáže přeplácaný sentiment korigovat. Vedle miniroliček Christiny Ricci nebo (opět) příšerného 50 Centa je pak škoda účasti herců jako je Samuel L. Jackson. No, i když právě i díky němu se to dá přežít bez újmy!!

Ocenění:
Golden Globes
2007 - Sheryl Crow (Nejlepší originální píseň) (nominace)

DABING
1.DABING (DVD)
V českém znění: Tomáš Juřička - Samuel L. Jackson (Will Marsh), Eva Novotná - Jessica Biel (Vanessa Price), Tomáš Sagher - Curtis "50 Cent" Jackson (Jamal Aiken), Kateřina Mendlová - Christina Ricci (Sarah Schivinová), Jan Kolařík - Chad Michael Murray, Jana Štvrtecká - Victoria Rowell (Penelope Marshová), David Kaloč - Jeffrey Nordling (Cary), Josef Jurásek - Vyto Ruginis (Hank Yates), Aleš Slanina - Sam Jones III (Billy Marsh), Zora Bösserlová - Sandra Nelson (doktorka), Aleš Zbořil, Ladislav Běhůnek, Martin Sláma, Zdeněk Bureš, Tereza Grygarová, Zdeněk Junák (titulky)
Překlad: Zuzana Ščerbová
Dialogy: Petra Polzerová
Režie českého znění: Jindřich Stožický
Vyrobilo: Studio EBBI pro společnost Dimas 2008

2.DABING (JOJ Cinema)
V českém znění: Zdeněk Junák - Samuel L. Jackson (Will Marsh), Eva Novotná - Jessica Biel (Vanessa Priceová), Aleš Slanina - Curtis "50 Cent" Jackson (Jamal Aiken), Jana Štvrtecká - Christina Ricci (Sarah Schivinoová), Petr Dočkal - Chad Michael Murray (Jordan Owens), Ivana Milbachová - Victoria Rowell (Penelope Marshová), Martin Sláma - Jeffrey Nordling (Cary), Ladislav Běhůnek - Vyto Ruginis (Hank Yates), Vilém Čapek - Sam Jones III (Billy Marsh), Tereza Grosmannová - Sandra Nelson (doktorka), Jiří Valůšek, David Kaloč, Milan Němec, Kateřina Mendlová Horáčková, Evelína Kaločová, Kristián Pekar, Petr Jančařík, Vladimír Hauser
Překlad: Kristýna Novotná
Úprava: Eliška Smutná
Vedoucí dramaturg: Lucie Mitková
Zvuk: Patrik Zelenský
Produkce: Peter Čížek, Karolína Zbořilová
Šéfproducent: Branislav Mitka
Režie: Aleš Zbořil
Vyrobila: Brněnská soukromá televize pro JOJ Group v roce 2019

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: -
Premiéra USA: 15.12.2006 (Los Angeles, California)
                        15.12.2006 (New York City, New York)
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 7.10.2008 (DVD) Vapet
Poprvé na DVD: 7.10.2008 Vapet Production
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby celkem - $ 12 000 000
Náklady (Rozpočet) - $ 499 620
 
Tvůrci a herci
Irwin Winkler (Režie), Rob Cowan (Produkce), Randall Emmett (Produkce), George Furla (Produkce), Avi Lerner (Produkce), Irwin Winkler (Produkce), Stephen Endelman (Hudba), Tony Pierce-Roberts (Kamera), Clayton Halsey (Střih), Sarah Finn (Casting), Randi Hiller (Casting), Gretchen Oyster (Casting), Warren Alan Young (Scénografie), Karyn Wagner (Kostýmy), Mathew Waters (Zvuk), Allan A. Apone (Masky), Trista Jordan (Masky), Mark Friedman (Scénář), Samuel L. Jackson (Herec), Jessica Biel (Herec), Curtis "50 Cent" Jackson (Herec), Christina Ricci (Herec), Chad Michael Murray (Herec), Jeffrey Nordling (Herec), Victoria Rowell (Herec), Brian Presley (Herec), James MacDonald (Herec), Sandra Nelson (Herec), Sam Jones III (Herec), Thad Luckinbill (Herec), Ron Ford (Herec), Jack Serino (Herec), Vyto Ruginis (Herec)
 
2006/106/USA, Maroko/Drama, Akční, Válečný
 
Zajímavost k filmu
- Film původně dostal rating R, ale po přetáčkách získal PG-13.
- Herecké hvězdy původního seriálu ze sedmdesátých let, Kathy Coleman a Wesley Eure, si ve filmu zahrály camea, která se ale nedostala do konečné verze filmu.
 
Odkazy