Wanted / Wanted (2008/110/USA, Německo/Akční, Krimi, Thriller) 71% -Blu-ray-

04.03.2022 12:12
JEDNOU VĚTOU
„Vyber si svůj osud."

OBSAH
Hlavní účetní Wesley Gibson je mladý sympatický muž, jen se mu v životě příliš nedaří. Deptá ho tlustá šéfová, přítelkyně je mu nevěrná, a navíc trpí záchvaty panického strachu, kdykoli se dostane do stresové situace. Jednoho dne se za dramatických okolností Wesley od tajemné Fox dozví, že je synem jednoho z nejlepších zabijáků tajného bratrstva bojujícího za vyšší dobro. Shodou okolností ho ale nedávno někdo zavraždil. Wesley svého otce nikdy neviděl a historce o tom, čím se zabýval, zpočátku moc nevěří. Okolnosti a působení krásné a tajemné Fox jsou ale silnější. Vstupuje tedy do řad prastaré organizace Fraternity, vedené záhadným Sloanem, který Wesleyho přesvědčí, že je zrozen k tomu, aby byl jedním z nich. Absolvuje náročný a naturalisticky pojatý výcvik, při kterém se přehlížený beránek změní ve vlka, který v něm vždycky číhal. (TV Nova)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Wanted - především perfektní akce, kterou bylo povinností Timura Bekmambetova, krále digitální akce, původem z Kazachstánu, natočit. Američani si ho vyčápli, vrazili mu do ruky pro ně pár peněz a on jim na oplátku natočil nejefektivnější akci, kterou jsem vůbec nikdy neviděl, tedy než jsem narazil na Wanted a částečně Noční a Denní hlídku, jenže tam to hanil ten zakomplexovanej příběh. Takže natočit Wanted byla taková zkouška pro Timura, kterou u mě, a nejen u mě, bezesporu splnil. Natočil totiž film, takový, jaký se od něj očekával a přidal k tomu perfektní příběh a více než solidní herce (McAvoy, Jolie, Freeman minimálně) Wanted je hlavně akce, takže logičnost v akci bych hledal marno, ale proč to řešit, tady jde hlavně o zábavu. Když jsem v Noční hlídce viděl jak dusíkem naplněnej autobus dělá salta přes překážky, tak proč by měl být problém pochopit, že Angelina Jolie tady střílí z kapoty sporťáku, který se řítí neskutečně digitální rychlostí po jakési dálnici a ještě dokáže odpálkovat otravné čumili, kteří jí chtějí dostat? Snadno. Stačí se podívat na film a užívat si těch 110 minut zábavy, která nezklame. Timur Bekmambetov nezklame. Už se nemůžu dočkat dalšího díla, který na nás vystřelí digitální rychlostí, že se nestihneme ani otočit. (Malarkey) 4*

Timur Bekmambetov předvádí další ze svých extrémních jízd, v kterých se nechává občas inspirovat známými filmy (Fight club) a přidává doušek ruské schopnosti udělat z několik prášku na praní a Jaru několik lahví kvalitní Vodky. Neskutečné se stává reálné. Od střílení na kapotě auta za jízdy až po skákání z mrakodrapu. Vše je tu jiné, hezčí a zajímavější. Film se snaží nezastavit a i v pomalejších okamžicích volí zajímavou vizuální stránku. Například James McAvoy a jeho vztah k tlusté nadřízené je dokonale zpracován díky bušícímu srdci a obrazu. Tohle všechno stejně píšou ostatní a klady vynáší do nebes, tak přejdu k tomu opravdu zajímavému. Přehnanost jde ruku v ruce s potřebným vzhledem. Tohle má vypadat skvěle, ok tak to uděláme úplně šíleně a ono to vyjde. Kvůli tomu Timur občas u mě způsobil záchvat smíchu na místech, kam nepatřil (viz pohled Freemana na konci). Několik momentů také působí nejen krutě vtipné, ale i zahořkle špatně a chybně (viz. Angelina a Pendolino?). Tento film mě prostě nedokázal natolik strhnout, abych nedokázal ignorovat některé nesmyslnosti. Přesto je to velmi výživný akční snímek, který je dělaný pro všechny hardcore fanoušky akce, triků a miliardy šílených a stále se opakujících efektů. Prostě extrémní film, na který možná většina diváků nebyla připravena. Kdo neviděl Hlídky bude ještě více překvapen tímto režijním zázrakem ze země vodky. (Djkoma) 4*

Luxus všech luxusů, hlavně ta střelba za roh a na míle daleko. Jsem si teď vzpoměl na ty srandisty, jak střílej na olymipádě. Nejdřív si lehnou na nějakou karimatku nebo co to je za hadr, pak si vytáhnou geometrické a geodetické potřeby a zaměřujou tak dlouho, že než vystřelí tak je z mýho táty pradědeček a pak trefí devítku :). Tady Angelinka na Wall Street nabije bouchačku, za vteřinu vystřelí a mafián na Rudým náměstí v Moskvě má mozek na sračky. Nebo ta scéna jak Angie zaparkovala žigulík do Pendolína no ňamka, asi Angelince stejně jako všem holkám, dělá velkej problém zaparkovat autíčko do řady. Volant nalevo, kola napravo, no chápu, pro holky neřešitelnej rébus :) Takže až mě přistane do obejváku čumák škodovky, tak já budu vědět, že sousedka už viděla Wanted. Ono vůbec, tam je těch scén co se hodí do života strašně moc, ale já už to prostě nemůžu vydržet a musím zmínit jednu scénu, která povyšuje tento film na umělecko - intelektuální zážitek --- Bejvalka hlavního hrdiny se furt do něj kecama sere a mimo jiné říká "co ty si zač, vždyť ty se nezmůžeš ani na pořádnou holku." To všechno poslouchá Angelina, schovaná za rohem a po téhle větě vejde do bytu krokem tak svůdným, až se všem klukům v kině začalo kouřit z hlavy, přijde k tomu jejímu bejvalímu a políbí ho takovým způsobem, že jsem musel vyběhnout před kino, udělat dvě, tři jogínský cvičení, abych tu scénu vůbec přežil a v klidu se mohl vrátit do sálu. Ježíšku na křížku já točit tuhle scénu s Angie tak ji úmyslně vorám, ať se opakuje natáčení líbačky co nejdéle. Ona vůbec Angie je tady tak megasexy, že je to až týraní se na ní koukat. Ovšem zase, zkuste se nekoukat, to prostě nejde. Vlastně tak je to s celým filmem, zkuste se na Wanted nekoukat, to prostě nejde. (Enšpígl) 5*

VELKÁ RECENZE
Každý, kdo alespoň jednou za půl roku zabrousí do kina, dobře ví, že comicsové adaptace momentálně celému filmovému průmyslu vládnou. V podstatě nahradily akční filmy a během letních měsíců na diváky útočí častěji než tropické teploty. I tak tu jsou ale jistá omezení. Natočit film podle comicsu většinou stojí hodně peněz a málokdo má odvahu přijít s něčím drsnějším. Kdyby se ale tvůrci Wanted pokoušeli o film s ratingem PG-13, nejspíš by se museli vypořádat s oprávněným hněvem fanoušků předlohy. A tak se rozhodli pro pořádně drsnou eRkovou podívanou, která už z ukázek naznačovala, že bude sice poměrně hloupá, ale mohla by být stylová. A tentokrát trailery nelhaly. Ani trochu.
Filmové Wanted sice s tím comicsovým nemá moc společného (kdyby mělo, stálo by půl miliardy a mohlo by se promítat jen v kinech, jejichž majitelé mají opravdu hodně liberální smýšlení), ale popravdě to moc nevadí. Scénář je tu totiž až na druhém místě. Příběh dost možná záměrně připomíná první Matrix. Hlavní hrdina Wesley Gibson je nula zaměstnaná v nadnárodní korporaci, osobní život má v troskách a neví, jak se z nudného stereotypu vyhrabat. Zásadní rozdíl mezi Wanted a dílem bratři Wachowských je ten, že hlavnímu hrdinovi nenabídne červenou pilulku charismatický Morpheus, ale drsná a potetovaná likvidátorka Fox, která se živí zabíjením lidí. A její práce je pro ni i koníčkem. Dál je tu všechno, co od podobného filmu člověk očekává. Brutální trénink (čím víckrát dostane Wesley po držce, tím větší drsňák z něj bude), chvilkové váhání (je správné zabíjet lidi?) a kulervoucí finále (je správné zabíjet lidi!). Ale jak už bylo řečeno, o scénář tu jde až v poslední řadě a nějaké snahy o budování hlubší mytologie se tu zcela míjí účinkem.
To, čím Wanted zaujme hned na začátků, je styl. Timur Bekmambetov po jeho zatím dvoudílné série ruských Hlídek dostal šanci ukázat, co v něm je, tentokrát měl však za zády Hollywood, který ho krotil. A přiznejme si to, Bekmambetov občas krotit potřebuje. Při své první americké produkci se ale předvedl v tom nejlepším světle. Jen v několika málo scénách je jeho režie nepřehledná, jinak však servíruje milovníkům akce nápady s kadencí protipěchotního kulometu. Ohýbání dráhy střel, ježdění sporťákem po střeše autobusu nebo ostatní věci, které známe z ukázek, tu jsou jen vrcholem ledovce. Bekmambetov se vykašlal na logiku a vše podřídil stylu, takže téměř každá scéna nabídne něco originálního. Ať už je to neokoukaný způsob, jak někomu vystřelit mozek z hlavy, nebo jen nějaký hodně drsný vtip. Krom toho se tu nikdo nepáře s politickou korektností a detailní záběry na kulku procházející lebkou nějakého nebožáka tu nejsou ničím výjimečným.
Stejně jako Bekmambetov si zaslouží poplácat po zádech i herci. James McAvoy se možná ještě před pár týdny jevil jako dost podivná volba, ale tenhle mladý Brit, jenž si udělal jméno především na historických romancích, se předvedl v tom nejlepším světle. Když mlátí lidi klávesnicí, má sarkastické poznámky (mimochodem vnitřní monology hrdiny jsou opravdu vtipné) nebo ve vzduchu sestřeluje kulky, vypadá cool. Ani na chvilku jsem neměl pocit, že by s Wesleym bylo něco špatně. McAvoy zkrátka bez problémů zahrál účetního i masového vraha a s pistolí v ruce a nějakým tím „fuck“ na rtech je jednoduše skvělý. To samé se dá říct i o Angelině Jolie. Její Fox má styl, charisma a řídí žigulík. Po delší době drsnější role téhle držitelce Oscara sedla jako máloco. A Morgan Freeman? Ten se evidentně vůbec nesnaží, protože ví, že k tomu, aby vypadal jako největší frajer, mu stačí jeho charisma, hluboký hlas a fakt, že měří o hlavu víc, než všichni ostatní.
Ovšem tahle stylovost a možnost, dělat si s filmem psí kusy, byla vykoupena nižším rozpočtem. A je to bohužel dost vidět. Wanted sice v akčních scénách až na pár výjimek exceluje, ale jinak je bohužel vidět, že se šetřilo a často na nesprávných místech. Celá prostřední část, ve které se z účetního Wesleyho stává stroj na zabíjení, se odehrává v jakési tovární hale, kde není téměř nic, než textilní stroje, což je poměrně smutné. Kvůli akci zkrátka nezbyly peníze na pořádné kulisy. Není to sice nic, co by člověku zkazilo zážitek z filmu, ale pokud čekáte dalšího Iron Mana, může být pro vás Wanted trochu zklamáním. Na hezké věci tu mimo akční scény zkrátka peníze nebyly.
Celkově jde ale o překvapivě velmi dobrou podívanou. Bekmambetov natočil nekompromisní akci, která se nebere příliš vážně a v době snahy přitáhnout do kin celé rodiny, působí jeho brutální jízda velmi příjemně. Režie plná nápadů, adrenalinem narvané akční scény a výborní herci většinu času dokáží zakrývat fakt, že by bylo potřeba do rozpočtu ještě nějaký ten milion přihodit. Každopádně pro milovníky drsnější a dravě natočené akce, vybuchujících hlav a Andrea Bocceliho by měla být návštěva kina povinná.
A mimochodem Češi si Wanted užijí skoro stejně, jako svého času xXx.

O FILMU
James McAvoy, Morgan Freeman a Angelina Jolie vypráví ve filmu Wanted příběh o přeměně nenápadného a přehlíženého mladíka v nenahraditelného ochránce spravedlnosti. V červnu 2008 bude světu představen hrdina nové generace: Wesley Gibson.
Vizionářský režisér Timur Bekmambetov nastartoval zamotané a živelné dobrodružství pětadvacetiletého flákače Wese, který nenávidí svůj život, prostě proto, že je to otrava.
V práci se jeho šéf baví tím, že ho ztrapňuje před jeho stejně lenivými parťáky. Prohnaná přítelkyně je sexuálním magnetem pro každého, včetně Wesova údajně nejlepšího kamaráda, ovšem kromě Wese. Není proto divu, že tento chudák bere už desáté balení prášků proti záchvatům paniky a poliká je jako bonbóny mezi vegetariánskými sendvičy z fast foodu. Má spoustu žalostných důvodů, proč by bylo lepší, kdyby jeho život skončil. Aspoň by byl ušetřen téhle přetrvávající mizérie.
Naštěstí po Wese jeho život skončil - jeho starý život… a jak jinak než kvůli dívce. Zčista jasna se objevila super sexy kočka jménem Fox a na přivítanou na něj v obchodě namířila nabitou zbraň. Zdá se, že Wesův dávno ztracený a téměř zapomenutý otec byl zabit při práci pro Společenství - staletou ligu trénovaných zabijáků s mimořádnými schopnostmi, kteří se závázali stát se neohroženými vykonavateli spravedlnosti. Jejich moto je: Zabij jednoho, zachráníš tisíce.
Teď přišel Wesův čas, aby pokračoval v otcových šlépějích a vypustil z klece vlka, který v něm vždycky číhal. Zabíjení má Wes v krvi a pod vedením Fox a nevyzpytatelného vůdce společenství - Sloana se v tom zdokonaluje. Nováček v oboru je tvrdě nucen, aby se zlepšoval v super rychlých reflexech a nadlidské hbitosti. Nikdo přeci neříkal, že stát se zabijákem je jednoduché.
Z bývalého povaleče se stal “zlatý hoch” bratrstva, kterému se jeho nový život moc zamlouvá. Mimojiné může totiž nově nabité schopnosti využít k pomstě svým trýznitelům z minulosti. Sladká chuť všemohoucnosti mu ale rychle zhořkne, když zjistí, že záměry jeho vražedných společníků nejsou tak vznešené, jak se z počátku zdály. Při potácení se mezi nově nalezeným hrdinstvím a bezcitnými vraždami Wes pochopí, co ho ani chladnokrevný otec ani sexy vražedkyně nemohou naučit: Svůj osud kontroluje jen on sám.
“Chladný jako peklo,” “jedinečný,” “experimentalní,” “ironický” a “tvořivý génius” jsou jen některá slova použitá k popsání ruského režiséra Timura Bekmambetova. Díky své představivosti mohl režírovat svůj pvní anglicky mluvící film, ve spolupráci s uznávanými producenty, hvězdnými herci a filmaři a pod ochrannými křídly velkého amerického studia.
Jak se to podařilo? Připomeňme si, co tomu předcházelo…
V roce 2004 měl světovou premiéru jeho film Noční hlídka. Film, který s rozpočtem 1,8 milionu dolarů, vydělal jen v Rusku 19 milionů dolarů, čímž překonal nejúspěšnější film všech dob v Rusku - Pán prstenů: Společenstvo Prstenu. Pokračování Noční hlídky (prvního dílu trilogie), s názvem Denní hlídka, mělo v Rusku premiéru na počátku roku 2006. Následoval stejný scénář - nízkorozpočtový film (4,2 miionu dolarů) se v Bekmambetově rodné zemi stal kasovním trhákem. Vydělal téměř 40 milionů dolarů.
Přibližně ve stejné době se producentům Markovi Millarovi a J. G. Jonesovi dostalo do ruky první vydání komiksu “Wanted”. Hned je napadlo, že temný příběh má obrovský filmový potenciál s tím, že hlavní motiv (parta tajných padouchů, kteří se rozprostřeli po světě v jednotlivých frakcích) je potřeba doplnit neobvyklou zápletkou. Proto hledali nového, zajímavého a kreativního režiséra, který umí popustit uzdu své fantazii. Po shlídnutí Noční hlídky věděli, že našli svého muže. Předpokládali, že když Bekmambetov dokáže udělat tak vizuálně poutavý film s tak malým rozpočtem, s většími finančními prostředky a zázemím velkého studia natočí bez problémů silný film.
Producent Marc Platt k tomu říká: “Timurova práce s obrazem je tak originální a přitažlivá, nikdy předtím jsem takové záběry neviděl. Věděl jsem, že s ním a jeho schopností vytvářet úplně nový svět dokážeme natočit mimořádný, experimentální film, který zároveň zůstane přístupný divákům po celém světě.”
Od prvního návrhu scénáře do začátku natáčení uplynuly dva roky. Tvůrci chtěli zachovat nevšednost režisérova prvního filmu a příjít s novými fantastickými nápady, které divákům vezmou dech. Sázeli na Bekmambetovo mimořádné ztvárnění: “Zavřete tři lidi do jednoho pokoje, dejte jim stejnou kameru a požádejte je, ať natočí stejný záběr. Timurovy záběry budou výjimečné.”
Sám Bekmambetov k tomu říká: “V hlavě se mi naráz honí 100 různých nápadů a všechny chtějí ven. Nakonec z toho je nový styl, který pravděpodobně předtím nikdo nedělal. Chci, aby byli diváci uprostřed děje, aby příběh žili s hlavním hrdinou, nejen aby seděli v kině a koukali se na plátno.”
Režisérovou mantrou je fantastický realismus. Je přesvědčený, že každý pohyb, každá akce musí mít reálný základ, bez ohledu na to, jak nenormální jsou okolnosti. “Film v angličtině se od mých jiných filmů moc neliší,” říká režisér. “Snažím se s diváky komunikovat, trochu se do nich zamilovat a udělat pro ně dobrý film.”
Díky Bekmambetově ironii má Wanted velmi originální tón. Tentýž černý humor je obsažen i ve filmové předloze, kresleném komiksu se stejným názvem, který původně vyšel v šesti limitovaných edicích. Wanted byl jedním z nejúspěšnějších nezávislých komiksů poslední dekády.
Ve stejné chvíli jako autoři prodali filmová práva studio Universal, dokončovali práci na druhé edici. Kniha a scénář tedy vznikaly zároveň, ale zcela nezávisle na sobě. Nicměné autoři knižní předlohy byli velmi potěšeni, že scénář obsahuje téměř celou knihu (kromě vedlejšího příběhu o super padouchovi).
První třetina filmu a první dvě kapitoly komiksu jsou téměř identické, potom se díla vydala odlišnými směry. Ačkoliv se děj odehrává v rozdílných místech, atmosféra, postavy a základní příběh jsou stejné.”
Režisér chtěl sledovat Wesleyovu cestu ve světě klamů za pravdou. “Wesley se snaží uniknout ze světa, kde lidi lžou a najít lidi, kteří mluví pravdu. Během cesty zjistí, že člověk nemůže nic dělat se svým osudem, ale může si zvolit cestu. A to je to, o co se snažíme všichni.”
Wanted je především příběhem o Wesleym. Na začátku má do hrdiny hodně daleko. Je nešťastný, připadá si jako kus bezvýznamného hadru. Počítá každou minutu, kdy musí žít tenhle politováníhodný život…z klasického hrdiny s vypracovaným tělem a železným úderem nemá vůbec nic. A přesto projde pozoruhodnou proměnou: z ubohé padavky se stane mocný muž, hrdě se hlásící k odkazu svého otce, který v sobě díky nalezené vnitřní síle překoná onoho ubožáka.
Bekmambetov vysvětluje: “Sledujeme Wesleyho, jak dospívá - pochopí svoje schopnosti a inteligenci. Začíná jako slabý chlapec, o kterém si všichni myslí, že je k ničemu. Protože on si nevěří a neví, co má ve svých genech. Neví, že je jedinečný. Ve chvíli, kdy to zjistí, vyroste. Stane se z něj muž… zabiják. A pak začne chápat, že i v jeho novém světě je mnoho lží. Musí si vybrat - buď bude věřit tomu, co mu bylo řečeno, i když to byla falešná pravda nebo se vydá vlastní cestou a skutečnou pravdu najde sám.”
Mladému skotskému herci Jamesi McAvoyovi chvíli trvalo, než si na svoji novou postavu zvykl. “Obvykle v takovýchto rolích nevídáme někoho, jako jsem já. Já sám si pořád stěžuji, že jsem otrávený z těch vymakaných dvoumetrových alfa samců, kteří tyto role dostávají. Jsem rád, že si vybrali mne, hlavně proto, že na první pohled nejsem typickým představitelem akčního hrdiny.”
Bekmambetov říká: “Chtěli jsme herce, který vypadá jako kdokoliv z nás. Wes se hodně mění uvnitř i navenek a James to zahrál tak, že mu to věříte. Kromě toho jsem chtěl někoho s humorem, neboť bez toho nelze vytvořit uvěřitelný svět fantazií. James je skeptický a ironický - a když věří on, věří i diváci.”
Původně chtěli tvůrci Wesleyho proměnu podpořit změnou účesu a oblečení. Ale na kamerových zkouškách v Londýně James tento přerod zahrál sám, aniž by k tomu cokoliv potřeboval. Nejdřív tam stát hloupý chlapec a pak úplně rozdílná postava, téměř superman.
Společenství je silná tajná organizace, jejímž posláním je udržovat ve světě rovnováhu - ti, kteří jsou Tkalcovským stavem (Loom of Fate - zatím nevíme, jak přesně přeložíme) označeni, že tuto rovnováhu narušili a působí zlo, jsou společenstvím zlikvidováni. Jeho členové se považují za vykonavatele osudu.
Když tvůrci přemýšleli o talentovaných hercích, kteří budou hrát členy společenství, byli velmi vybíraví. Tyto postavy jsou hodně rozdílné, každý z nich má talent na něco jiného, jsou to mimořádné osobnosti… a jakoby náhodou jsou všichni prvotřídní zabijáci.
Vůdce Společenství je ten, který čte vůli Stavu - Sloan. S dvojí zkušeností v roli Boha nebylo těžké si jako šéfa starobylého společenství představit oscarového Morgana Freemana.
Freeman říká: “Hrál jsem v hodně filmech, takže už si vybírám něco neobvyklého. Scénář Wanted byl hodně přesvědčivý a Timur je velmi zajímavý režisér. Když jsem si k tomu přidal zbytek hereckého osazenstva a fakt, že v akčních filmech jsem moc nehrál, nebyl důvod tuto nabídku odmítnout.”
Sloanova pravá ruka se jmenuje Fox. Je jen pár hereček, které mají sílu a schopnost zpodobnit jednoho z nejlepších zabijáků na světě a zároveň dát postavě citové zázemí a absolutní oddanost společenství a jejich způsobu života. Po celou dobu tvůrci přemýšleli o jediné herečce… Angelině Jolie.
Fox je neuvěřitelně silná, odhodlaná a statečná - musela překonat těžké překážky, aby se mohla stát součástí společenství a prvotřídním zabijákem. Ona se stane Wesovým učitelem, dohlíží na něj, trénuje ho a pomáhá mu porozumět tomu, co se s ním děje. Angelina byla pro tuto roli herečkou snů. Fox je ledově klidná, je vojákem, který hledá příčinu a díky Společenství ji našla. Bratrstvo zformovalo její život i povahu a ona se stala zabijákem, který bere svojí práci velmi zodpovědně.
Stejně zodpovědně ke své postavě přistoupila Angelina Jolie. “Fox silně věří v Kodex Společenství. Líbilo se mi, že Fox je emočně dost plochá. Prostě věří, že to, co dělá je správné a vůbec kvůli tomu nemá žádné pohnutky. Kromě toho myšlenka, že zabití jednoho může zachránit tisíce jiných, je mimořádně zajímavá.” Angelina Jolie je známá svou slabostí pro tetování. I její postava Fox je silně potetovaná. Na paži má dvojkové kódy, které představují část výkladu z Tkalcovského stavu. Má tetování ‘nezapomeň na svá práva’ v několika jazycích a ‘pot a slzy’, což je z proslovu Winstona Churchilla. Diváci si těchto detailů možná nevšimnou, ale pro někoho, kdo žije podle kodexu čestnosti, jsou tato tetování velmi symbolická.
Režisér se netají žím, že je šťastný, že Angellina jeho nabídku přijala. “Měli jsme velké štěstí. Je velmi spolehlivá a velmi nekonformní. Je perfekcionista, takže chce být nejlepší ve všem, co dělá. Je velmi talentovaná, zodpovědná a zajímavá. Vždy ví, co chce ve které scéně udělat. Její pohled na věc je tak silný, že mu musíte porozumět. V dobrém smyslu je to velmi tvrdohlavá herečka.”
Ve scénáři působila zápletka Wanted velmi temně a strašidelně. Bekmambetov k tomu ale přidal svůj ironický a rozhodně mimořádný smysl pro humor. Sám režisér říká, že jeho humor není černý. To život je černý a humor je do tohoto prostředí jen zasazen. Když všechno vypadá černě, lidé se k humoru obrací, aby přežili a zachovali si zdravou mysl.
Pekwarsky je jeden z výjimečných členů společenství. Jeho chloubou je sbírka zbraní jeho klientů, které neustále zdokonaluje. Do těchto zbraní nestačí jen obyčejné kulky. Kulky, které si Pekwarsky sám vyrábí, jsou samy o sobě malá umělecká díla. Mají na sobě složité kresby a děsivé nápisy (jako např. “Sbohem”). Tyto umělecké práce dokážou zasáhnout cíl ze zahnuté trajektorie a zastavit nebo odklonit střelu protivníka. Perkwarskyho hraje uznávaný britský herec Terence Stamp. Není to poprvé, co pracoval na adaptaci komiksové předlohy. Vryl se divákům do paměti coby hrozivý geneál Zod v Supermanovi z roku 1978.
Pekwarsky není jediný, kdo je výjimečný. Původní rolí chladného Crosse v organizaci bylo vykonat vražedné rozkazy vyřčené Tkalcovským stavem a interpretované Sloanem. Ale po zradě bratrstva a útoku na Fox a Wesleyho se z Crosse stane terč, na který mají spadeno jeho bývalí kolegové. Po vstupu do bratrstva je Wesleyho úkolem Crosse zlikvidovat. Thomas Kretschmann představující Crosse na nabídku kývnul, ještě než četl scénář. Sám k tomu říká: “Cross je považován za největšího zabijáka na světě. Jsem Němec, takže většinou jsem automaticky považován za špatného chlapa. Moje postava musí působit chladně, jasně a přesvědčivě. K tomu nepotřebuji žádná slova. Jsem naučený hrát jednoduše, vždycky se snažím vyjádřít co nejvíc ze své postavy beze slov. V tomto konkrétním případě ve filmu téměř nemluvím. Žádná role pro mne nemůže být jednodušší.”
Menší roli si ve filmu zahrál držitel Grammy - muzikant Common. Jeho postava Gunsmith je odborníkem na zbraně, především na pistole. Ví o nich naprosto vše. Kromě toho má dobré srdce a je mimořádně tichý a soustředěný.
V komiksu i ve scénáři žijí hrdinové ve světě, který se na první pohled podobá tomu našemu, ale při bližším zkoumání zjistíme, že je jiný, vychýlený. A oni v tomto světě nejenom cestují, ale obývají ho mimořádným, nadlidským způsobem. O pomoc s vytvořením takového světa tvůrci požádali oscarového Johna Myhre.
Myhre říká: “Bekmambetov mě přesvědčil během 15 sekund. Je to jeden z nejkreativnějších lidí, které jsem potkal. Má pro všechno 3 tisíce nápadů a všechny do jednoho jsou skvělé.”
Děj se odehrává v Chicagu, ale jako hlavní natáčecí místo byla zvolena Praha a efekty byly dodělávané v Moskvě. Jednou z mnoha výhod natáčení v Praze bylo, že režisér Bekmambetov zde dva roky před natáčením Wanted pracoval. Chicago, tak jak bylo natáčené v Praze, muselo být post-industrialní, kombinace ocelových konstrukcí, skob, traverz a jednoduché cihlové architektury. Filmaři potřebovali minimálně tříposchoďovou budovu, do které umístili sídlo Loom of Fate, zároveň bylo nutné, aby v této budově mohli natočit co nejvíc různých interiérů. Našli starý cukrovar postavený v roce 1914 a zavřený v roce 1956. Je postavený v neutrální architektuře, což vyhovovalo různým fázím, kterými film prochází. Zároveň zde bylo dostatek místa natočit pět rozdílných lokací.
The Loom of Fate (tkalcovský stav osudu)
Jak již bylo zmíněno, jedním z nejdůležitejších míst bylo sídlo Loom of Fate. Uprostřed má velmi jednoduchou strukturu, ale nitky, které z něj vychází, ovlivňují osud lidí na celém světě.
Bekmambetov a scénáristé zpracovali báji o Loom of Fate jako pozadí pro skupinu zabijáků a to, jak fungují. Ve světě Wanted, století před tím než potkáme Wese a společenství, začali tkalci při své práci luštit číselný kód - zprávy, které mluvily o stavu světa. Vada ve tkanině znamenala vadu ve světě. Posléze se tyto vady staly příkazy pro první členy bratrstva. Osud označil, že někdo musí být zabit, aby svět zůstal v rovnováze. Pak byl vybrán vrah, který příkaz Loom vykonal.
Látka je tkaná ze svislých, natažených nitek a z vlákna, které je přetahováno horizontálně vzadu a vepředu. Chyba na tkanině je způsobená přeskočením nebo vynecháním příze. Tyto chyby se počítají a tvoří dvojkový vzorec, který je převeden do textu, a který vysloví rozsudek smrti.
Bekmambetov je příznivcem umocnění akčních záběrů pomocí efektů, ne pouze jejich umělého vytvoření počítačovou animací. Efekty měl na starosti Dominic Tuohy a jeho tým. “Timur ke všemu přistupuje úplně jinak než ostatní, což je pro film jako Wanted ideální. Nemám potuchu, jak dokáže přijít na věci, které dělá, ale doufám, že se nám podařilo jeho vizi přeložit divákům.”
Makeup a účesy měla na starost Frances Hannon. Nejtěžší úkol pro ni byla proměna Wese. Změní se z kancelářského lenocha v drsného zabijáka, nejenom vzhledově, ale především uvnitř. I to chtěla Hannon vyjádřit vizuálně.
Wesleyho přeměna se pochopitelně neobešla bez modřin. I takové věci jako modřiny je potřeba konzultovat s režisérem - chce, aby byla velká, na oku nebo na tváři, jak dlouho má postavě vydržet atp. Bekmambetov naštěstí přesně vědel, co chce kde vidět.
Kostýmní návrhářka Varya Avdyushko s Bekmambetovem spolupracovala už na Noční a Denní hlídce, takže na fontánu jeho jedinečných nápadů už je zvyklá. Avdyushko se soustředila na male detaily - především u členů bratrstva. Například Řezník nosí jasně žluté tenisky, které si při “práci” zakrývá staniolem, aby se mu neušpinily od krve. Hubitel hodně pracuje s krysami, má proto na pásku připevněné sklenice od kompotů, aby si mohl krysy nosit s sebou.
Při popisu způsobu života členů bratrstva nemohla být podceněna důležitost fyzické zdatnosti. Jejich těla jsou velkou součástí jejich bojového arzenálu. Ačkoliv tito zabijáci nejsou nadlidé, každý z nich ovládá jisté dovednosti, které by i nejtvrději trénující smrtelník jen stěží napodobil. To vyžadovalo poměrně drsný trénink pro nejaktivnější členy společenství, jmenovitě pro Jamese McAvoye a Angelinu Jolie. Především McAvoye to stálo hodně přemlouvání, aby proměnil svoje tělo gaučového krále v šlachovitého zabijáka.
Trenér Glenn Chapman byl najatý, aby vyhublého herce připravil. Nejtěžší bylo zvýšit jeho váhu. Během dvou měsíců tvrdého tréninku se z 62kg dostal na 74kg. McAvoy k tomu říká: “Raději bych snědl psí výkal, než bych šel do posilovny. Trénink pro mne byla velká změna. Někdy byl trenér tak tvrdý, že jsem se modlil, aby se mi udělalo špatně. Musel jsem jíst příšerné jídlo v příšernou dobu, ale asi to fungovalo. Wes získal tělo, jaké potřeboval.” Pro McAvoye, který je v téměř každém záběru, byl Wanted fyzicky nejnáročnější film jeho kariéry.
Ve filmu je použito asi 200 různých typů zbraní. Jako starobylá organizace je bratrství shromažďovalo během několika století. A spíše než že by je nahrazovali novými, naučili se je adaptovat a modernizovat.
Dalším z důvodů, proč se tvůrci rozhodli natáčet v Praze, je množství krásných a různorodých architektonických stylů (od Beaux Arts k průmyslovému, který byl typický v komunistické éře). Širokou škálu produkce využila po jednotlivé fáze filmu, když se Wesley přesunuje z “normálního” světa do světa bratrstva.
Kromě zmiňovaného cukrovaru nabídla Praha a okolí např. stadion na Strahově nebo hrad Křivoklát. Jedna z nejefektnějších scén - vykolejení vlaku a následný pád aut do rokliny - byla natočená v Rumunsku. Bez ohledu na lokaci, svět Wanted zůstává stejný a diváci ho většinou sledují Wesleyho očima. Vnímáme jeho myšlenky, pocity… a jeden konkrétní problém.
Ve svém dřívějším životě trpěl Wesley (jako mnoho z nás) úzkostmi a strachem, což se projevovalo rychle bušícím srdcem a změnami vzhledu i psychiky. Wes si myslel, že za tím jsou právě ataky úzkosti. Poté co byl přiveden do společenství, pochopil, že tyto stavy jsou dány geneticky, že je zdědil po otci, a že to není prokletí, ale dar. gift. Díky bušícímu srdci je jeho tělo zaplaveno ohromným množstvím adrenalinu. A jak se jeho vnitřní svět zrychluje, všechno okolo zpomaluje.
Vítejte v módu zabijáka. Toto je vlastnost všech ve společenství. Umožňuje jim vidět věci jasněji než normálnímu člověku. Ve světě, který se plazí líně jako had, má zabiják více času přemýšlet, rozhodnout se a konat. Dokáže s čistou myslí zvážit všechny možnosti a podle toho vybrat nejlepší řešení. Zabijákovy smysly se bystří při tepové frekvenci vyšší než 400 tepů za minutu. Zabijáci nejsou nadlidé ani nemají nadlidskou sílu, ale vidí věci jasněji a rychleji než kdokoliv v jejich okolí, což může navenek vypadat jako nadlidské.
Členové společenství mimojiné dokáží ovlivnit, aby jimi vystřelená střela změnila směr. Není to zázrak, jak se na první pohled zdá. Je to dané vnitřní stavbou jejich zbraní a speciálním pohybem ruky, který ovlivní rotaci. Jde samozřejmě o efekt, neptejte se proto profesora fyziky, jak je toto možné…
Dalo by se říci, že vytvoření uvěřitelného světa, který ve skutečnosti neexistuje, je specialitou Timura Bekmambetova, i když on sám by pravděpodobně řekl, že jeho svět je stejný jako “normální”, jen trochu nadnesený a zkřivený.
Film Wanted je především Wesleyho příběh. Obsazení Jamese McAvoye byla skvělá volba, neboť není na první pohled hvězdou akčního filmu. Lidé se s ním proto snadno ztotožní, je to obyčejný chlap. Sám James McAvoy říká: “Nemyslím, že bych v blízké době točil zase nějaký akční film. Ten čtrnáciletý kluk ve mně byl štěstím bez sebe, že mohl Wanted točit, jsem za tu příležitost velmi vděčný, ale upřímně tolik bolesti jsem ani jako kluk nezažil. Ale jinak jsem si natáčení samozřejmě moc užil.”
Timur Bekmambetov na závěr říká: “Wanted vypráví příběh obyčejného muže, který objeví absolutně odlišný svět… svět, který měl po celou dobu hned vedle sebe. Jenom o ulici vedle vás, ale vy jste tou cestou nikdy nešli. A jednoho dne jdete jinudy a objevíte ho. A teď, když o něm víte, co budete dělat?”

Ocenění:
Academy Awards
2009 - Nejlepší mix zvuku (nominace)
2009 - Nejlepší střih zvuku (nominace)

The Saturn Awards
2009 - Nejlepší fantasy (nominace)

DABING
V českém znění: Martin Sobotka - James McAvoy (Wesley Gibson), Regina Řandová - Angelina Jolie (Fox), Pavel Rímský - Morgan Freeman (Sloan), Vladimír Brabec - Terence Stamp (Pekwarsky), Zbyšek Pantůček - Konstantin Khabenskiy, David O'Hara (Rusák, pan X, titulky), Radek Kuchař - Chris Pratt (Barry), Martin Stránský - Thomas Kretschmann (Cross), Zdeněk Mahdal - Dato Bakhtadze (Řezník), Kateřina Velebová - Kristen Hager (Cathy), Jaroslava Brousková - Lorna Scott (Janice), Zdeněk Hruška - Common (Zbrojíř), Lucie Svobodová, Jan Szymik
Překlad: Vladimír Fuksa
Zvuk: Martin Hořejší
Produkce: Leoš Lanči
Dialogy: Hana Krtičková
Režie českého znění: Lucie Svobodová
Vyrobila: Tvůrčí skupina Josefa Petráska 2008

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 26.06.2008 Bontonfilm
Premiéra USA: 27.6.2008 Universal Pictures US
Premiéra Německo: 4.9.2008 Universal Pictures Germany
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 1.12.2008 (DVD) Bontonfilm
Premiéra v půjčovnách Blu-ray: 1.12.2008 Bontonfilm
Poprvé na DVD: 1.12.2008 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: 1.12.2008 Bontonfilm

Tržby v ČR - Kč 9 238 493
Tržby celkem - $ 341 433 252
Návštěvnost v ČR 86 833
Náklady (Rozpočet) - $ 75 000 000

BONUSY (Blu-ray)
• Alternativní úvod (anglicky)     (polské, portugalské, ruské, řecké, španělské)
• Obsazení a postavy (anglicky) (polské, portugalské, ruské, řecké, španělské)
• Kaskadérské výkony ve vlaku (anglicky) (polské, portugalské, ruské, řecké, španělské)
• Speciální efekty: Umění nemožného
• Průlomové obrazové efekty: Od představy ke skutečnosti
• Počátky Wanted: Probuzení obrazového románu k životu
• Očima vizionářského režiséra Timura Bekmambetova
• Z natáčení filmu Wanted: Hra
• Prodloužené scény

ROZLIŠENÍ Blu-ray
16:9 / 1920x1080p (FULL HD) / 2.35:1
česky Dolby Digital 5.1, anglicky DTS-HD Master Audio 5.1, maďarsky Dolby Digital 5.1, polský komentář Dolby Digital 5.1, portugalsky Dolby Digital 5.1, rusky Dolby Digital 5.1, thajsky Dolby Digital 5.1, španělsky Dolby Digital 5.1
české, anglické pro neslyšící, bulharské, hebrejské, chorvatské, islandské, maďarské, polské, portugalské (Brazílie), rumunské, ruské, řecké, španělské, thajské, turecké
 
Tvůrci a herci
Timur Bekmambetov (Režie), Marc Platt (Produkce, Jim Lemley (Produkce), Iain Smith (Produkce), Jason Netter (Produkce), Danny Elfman (Hudba), Mitchell Amundsen (Kamera), David Brenner (Střih), Mindy Marin (Casting), John Myhre (Scénografie), Richard Roberts (Scénografie), Varvara Avdyushko (Kostýmy), Wylie Stateman (Zvuk), Frank A. Montano (Zvuk), René Stejskal (Masky), Bohumil Sobotka (Masky), Frances Hannon (Masky), Michael Brandt (Scénář), Derek Haas (Scénář), Chris Morgan (Scénář), Mark Millar (původní scénář) (Scénář), Mark Millar (komiks), James McAvoy (Herec), Morgan Freeman (Herec), Angelina Jolie (Herec), Terence Stamp (Herec), Thomas Kretschmann (Herec), Common (Herec), Kristen Hager (Herec), Marc Warren (Herec), David O'Hara (Herec), Konstantin Chabenskij (Herec), Dato Bachtadze (Herec), Chris Pratt (Herec), Lorna Scott (Herec), Sophiya Haque (Herec), Brian Caspe (Herec), Mark O'Neal (Herec), Scarlett Sperduto (Herec), Claudia DiBiccari (Herec)
 
2008/110/USA, Německo/Akční, Krimi, Thriller
 
Zajímavost k filmu
- Existuje alternativní verze úvodní scény filmu, která je zasazena do středověku. Zahráli si v ní čeští herci Jan Tříska, Miroslav Šimůnek a Tomáš Hanák.
- Ve filmu se objevuje skladba „Every Day Is Exactly The Same“ od Nine Inch Nails, industrial rockové kapely Trenta Reznora.
- Původně měl mít film premiéru 28. března 2008, ale v prosinci 2007 byla premiéra přesunuta na 27. červen 2008.
- Celosvětová premiéra proběhla 12. června 2008 v Londýně.
- Při záběru na herce Thomase Kretschmanna, který stojí u dveří ve vlaku, je na zdi vidět reklama na knihu bývalého českého prezidenta Václava Klause.
- V roce 2009 vyšla jako pokračování k filmu hra „Wanted: Weapons Of Fate“.
- Na nástupišti, když Wesley (James McAvoy) vyhlíží z úkrytu, jsou na dveřích české nápisy: „Pozor nákladní výtah“ a „Nosnost 1400kg“.
- Wesley (James McAvoy) nosí hodinky značky Casio A168WA.
- Wesley Gibson (James McAvoy) jel pátrat dle vlastních slov na Východní Moravu, ve filmu ale navštívili pouze hrad Křivoklát a Prahu.
- Ve scéně, kdy vlak přijíždí na žižkovské nádraží, hlášení nádražního rozhlasu není v češtině ale v rumunštině.
- V 10. epizodě 7. řady seriálu Bořičů mýtů (od r. 2003) bylo dokázáno, že zakřivení dráhy letu kulky je zcela nemožné, a to ani s nadlidskými schopnostmi, které simulovala robotická ruka.
- Stolní lupa, která se ve filmu objeví, byla zapůjčena českou firmou a nikdy nebyla vrácena.
- Film měl většinou příznivé kritiky, například Lisa Schwarzbaumová z Entertainment Weekly napsala: "Wanted je film nesrozumitelný a hloupý. Také násilný. Přesto však docela zábavný..." Claudia Puigová z USA Today poznamenala: "Vzrušující kousky a strhující akční sekvence jsou hlavními hvězdami tohoto překvapivě zábavného filmu."
- Na filmu spolupracovali i čeští filmaři, zvukař Petr Forejt byl dokonce nominován na Oscara za nejlepší zvuk.
- Většina filmu byla natočena v České republice, konkrétně pak na hradě Křivoklát, na nákladovém nádraží Žižkov, na Pernštejně, na Strahovském stadionu či v bývalém cukrovaru ve Vinoři. V záběrech se tak objevuje například vysokorychlostní souprava Pendolino Českých drah, české vozy Škoda Favorit a Škoda Fabia, nebo také plakát s Václavem Klausem.
- Jména předpokládaných obětí šifruje stav osudu Bratrstva Tkalců v ASCII kódu.
- Po dobu pobytu Angeliny Jolie s Bradem Pittem a dcerou v České republice byli všichni pod neustálým tlakem dotěrných bulvárních novinářů. Poté, co jeden z paparazziů vnikl na zahradu pražské vily, kde byli ubytovaní, Angelina prohlásila, že se do Česka již nikdy nevrátí, a označila zemi za příšernou.
- Na kulce, kterou Fox na konci filmu vypálí, je nápis „Goodbye“.
- V původním komiksu posloužil jako základ pro fyzickou podobu Wesleyho rapper Eminem, pro postavu Fox to byla Halle Berry. Nicméně nakonec byli obsazeni herci James McAvoy a Angelina Jolie, kteří svým postavám až tak podobní nejsou.
- Ve filmu je použito asi 800 trikových záběrů, a to i přesto, že režisér Timur Bekmambetov se snažil většinu akčních scén natočit bez nich.
 
ROZLIŠENÍ Blu-ray
16:9 / 1920x1080p (FULL HD) / 2.35:1
česky Dolby Digital 5.1, anglicky DTS-HD Master Audio 5.1, maďarsky Dolby Digital 5.1, polský komentář Dolby Digital 5.1, portugalsky Dolby Digital 5.1, rusky Dolby Digital 5.1, thajsky Dolby Digital 5.1, španělsky Dolby Digital 5.1
české, anglické pro neslyšící, bulharské, hebrejské, chorvatské, islandské, maďarské, polské, portugalské (Brazílie), rumunské, ruské, řecké, španělské, thajské, turecké
 
Odkazy