Andílek na nervy /Andílek na nervy (2015/105/Česko/Rodinný, Komedie) 38%

11.11.2024 15:07
JEDNOU VĚTOU
„Není připravena na ně a oni na ní...“

OBSAH
Čtrnáctiletá fashion bloggerka Viktorie si musí po smrti matky vybrat, zda žít v dětském domově nebo na malé vesnici s otcem, kterého nikdy neviděla. Venkovské prostředí na ni zpočátku působí jako zoo plné exotů, kteří jsou sice zajímavou náplní pro její blog, ale žít se s nimi nedá. Její otec navíc úspěšně vzdoruje všem pokusům o převýchovu a raději se věnuje své praxi zvěrolékaře a poklidnému popíjení s kamarády. Do rodinného souboje je postupně zatažena celá vesnice i sociální pracovnice, která hrozí násilným rozdělením nově vzniklé rodiny. A to právě ve chvíli, kdy Viktorie kromě vztahu k otci nachází i první lásku... (Indigo Film)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Když dávali film v kinech tak jsem usoudil, že nějaký starosti modní bloggerky mě můžou leda tak políbit prdel, ale film jsem si předepsal na TV Prima a musím říct, že z hlediska námětu jsem se svým usdukem střelil vedle, protože mě rozhodně nepřijde špatný. Možná je škoda, že scénaristi si uloupli přilíš dlouhý časový období a tak lecos museli odvyprávět ve zkratce, ale za nejlepší slabinu filmu považuju hudbu, která z většiny emotivních scén dělá naprostou telenovelu, tento fakt srážel Andílka v mém podvědomí k lacinosti mnohem víc než menší rozpočet filmu. Naštěstí hudba nehrála všude a tak třeba scéna v sadu s Mirkem Vladykou, ale i některé další scény jsou velmi dobré. Nejvydařenější složkou filmu je casting, tedy když nepočítám Adama Mišíka, to je opravdu záser roku. Bohu dík hlavní roli tam nemá Adam nýbrž Anna Kadeřábková a to je pro změnu největší překvapení roku, skvělý herecký výkon, když měla být na facku, byla na facku, když měla být fajn, byla fajn. Její herecký projev táhne film směrem nahoru. Andílek má v sobě příjemnou venkovní atmosféru, která na rozdíl od české filmové publicistiky rozhodně není tuzemským dnem. (Enšpígl) 2*

Venkovský život z pohledu nafintěné městské bloggerky. Tou je čtrnáctiletá Viktorie, která je po náhlé smrti své mámy, svěřena do péče svého otce, veterináře Jakuba, se kterým se až dosud neznala. Ten s výchovou dcery nemá prakticky žádné zkušenosti, rozumí jen zvířatům ve své ordinaci, Viktorii ale ne. Mezi nimi vznikají časté generační střety. O nic lépe nevyznívá konfrontace zhýčkané fifleny s venkovským způsobem života. Viktorie si uvědomuje, že je zde zahrabaná. A samozřejmě o všem pilně informuje fanoušky na svém blogu. Přesto se stane zázrak. Slečna rozmazlená se postupně změní a pokusí se zapadnout do prostředí, kterým silně pohrdá. Kde by film byl, kdyby v něm nehrála kráska Anna Kadeřávková. Byl by úplně v prdeli. Všechno v tom filmu vyznívá nepřirozeně, vtipy na hovno, dokonce i internet má podobu, která tvůrce dostává někam, kde být asi nechtěli. To nikdy neviděli, jak vypadá plocha pro chatování a skype?! Známá bloggerka Dominika Myslivcová, co hraje kamarádku hlavní hrdinky, je zde nepřirozeně předabována René Slováčkovou. Vteřina záběru, ve kterém není Anna, a film šel silně do kopru. Film se odhodlal nahlédnout i do dramatičtější polohy. Otec je například nucen svést boj s nepříliš přátelsky nakloněnou sociálkou, která mu chce dceru odejmout za to, že její výchova neprobíhá zdárně. A Anna je nucena vrhat zamilované pohledy na slizkého Adama Mišíka. No, chudák holka. To si nezasloužila. Tak talentovaná herečka by si zasloužila mnohem kvalitnější snímek, který bude disponovat režií, která nenaseká jen křečovitě vtipné a dojemné scénky, respektive funkční a nefunkční mix, ale dokáže natočit celistvý film. Tohle může někomu lézt pěkně na nervy svým amatérským zpracováním, které obsahuje jen špatné herectví. Anna vás naštěstí vždy a včas ošuká pohledem. A námět i několik situací bylo neotřelých. 50% (kingik) 3*

Průměrná komedie, kterou však činí nadprůměrnou současný stav, ve kterém se české komedie nacházejí. U komedií by se měl člověk smát, nebo se alespoň párkrát usmát. U této se mi to dělo kupodivu často, hlavně v první polovině filmu. Konfrontace města s venkovem bude ještě znázorňována milionkrát. Umožňuje to ukazovat měšťákům svérázné vesničany jako burany a lidi z města jim zase jako exoty... Jeden se směje druhému. Divák všem. Poslední dobou bývalo zvykem vesnické chasníky navíc zesměšňovat všelikým tím hantecem atd... Ve finále to moc ale nefungovalo. Andílek si na nic takového nehraje. Je to prostě střet dvou odlišných světů, které do sebe začnou velmi zvolna prolínat. Přiznávám, že mě bavil hlavně ten střet a konec spíše připomínal pohádku s dobrým koncem. Ale proč ne. Stresu, zabíjení a utrpení je všude kolem ve filmech spousta, tak proč si nedat něco oddychového? Vím, že 3 * je dost, ale s přihlédnutím k tomu, že jsem se celkem dobře na začátku pobavil to rád dám. Tři zelené. * * * (Big Bear) 3*

VELKÁ RECENZE
Bylo by to tak jednoduché. Podívat se na nevkusný plakát s vytrhaným obočím Adama Mišíka a Řezníčkovým wannabe rebelským kukučem z ranku Zdeňka Podhůrského, předem film odsoudit jako nevkusnou slátaninu pro děcka a frknout jedničkové hodnocení. Přidělejme si ale problémy a pojďme se k nevyhnutelnému závěru propracovat složitěji.
Když přistoupíte na hru autorů, že vnitřní pohnutky vystihnou i hashtagy, je to chvílemi i koukatelné.
Čtrnáctiletá barbie a hvězda internetové fashion komunity se po smrti matky musí odstěhovat ke svému otci, kterého nikdy neviděla. Ten pracuje kdesi na venkově jako veterinář a společně s ostatními vidláckými kumpány si od dcery vyslouží akorát tak pohrdání a zesměšňující hashtagy. No a časem se ta princezna napraví, najde si lásku, její otec si najde lásku a všichni společně se oddávají radostnému životu na vsi. Dramatická zápletka skutečně sofoklovských rozměrů, že ano.
Od prvního zhlédnutí plakátu jsem chtěl nadávat na herce, ale vlastně by to nebylo fér. Oni za to totiž nemůžou. Největší problém tohohle paskvilu tkví totiž v tom, že za hodinu a tři čtvrtě se nic zajímavého/napínavého/zábavného nestane. Přestože jsou pod scénářem podepsaná čtyři jména, očividně to nebyl zrovna plný úvazek. O psychologii postav nemůže být řeč, jejich chování nedává smysl a proměny vztahů jsou skokové a nevysvětlené. Tak začne hlavní hrdinka (stále pod zákonem) chodit s Mišíkem, který si její srdce získá tak, že za film řekne asi pět vět. A stejně tak ze dne na den dojde i ke změně jejích hodnot a vztahu k otci, do něhož se místy vkrádají podivné pedofilně-incestní náznaky. Vedlejší linie, v níž se banda rednecků snaží založit vlastní ves a starostce je to buřt, pak nedává smysl už vůbec a nakonec vyšumí úplně do ztracena.
Když přistoupíte na hru autorů, že vnitřní pohnutky jsou namísto jemné mimiky, procítěné posturiky či různých alegorických záběrů zobrazovány skrze neustálou záplavu hashtagů, je to chvílemi i koukatelné. Věřím, že leckteří pubescenti budou kvitovat, že konzervativní filmové médium konečně reflektuje svět mladých a současnou, sociálně zesíťovanou generaci. Chvályhodná snaha, což o to, ale výsledek jako film po všech stránkách selhává.
Nakonec tedy dávám o bod víc, než jsem avizoval v úvodu. Ale jen proto, aby ti, co dočetli až sem, byli odměněni pořádným plot-twistem... protože při sledování tohohle mrhání celuloidem se ničeho podobného nedočkají.

PODROBNÝ POPIS FILMU
Čtrnáctiletá módní bloggerka Viktorie zvaná Viky si stěžuje čtenářkám na svůj trpký osud. Zemřela jí matka při plastice prsou a ona musí opustit vilu s bazénem a přestěhovat se k otci, kterého nikdy neviděla. O matčinu módní agenturu se bude až do její plnoletosti starat asistentka Sabrina. Sociální pracovnice odveze dívku s množstvím zavazadel do Komárova, kde je otec Jakub veterinářem. Muž je zaskočený, protože o existenci dcery až doteď nevěděl. Žije tu staromládenecký život s pravidelnou návštěvou hospody. Jeho největšími kamarády jsou soused Matěj, pěstující ovoce a zeleninu, a včelař Peťan. Jeho sestra Helena je v obci starostkou. V hospodě se odehrávají pravidelné soutěže mezi chlapy z Horního Komárova a Dolního Komárova, jež poctivě zapisuje hospodský Tonda. Vůdcem dolňáků je traktorista Jarmil, který pod vlivem manželky Jiřiny horuje pro rozdělení obce na dvě a doufá, že se pak stane starostou. Viky je zhnusená z otcova domu i z něj samotného a dává to ostentativně najevo. Své dojmy ihned svěřuje na twitteru a doprovází je fotkami z mobilu. Počátky soužití jsou trpké. Dcera je zpovykaná fiflena, která jí jen biopotraviny a nesnáší tuky a burany, k nimž vedle otce řadí všechny obyvatele Komárova včetně místního borce Patrika. Jistou shovívavost má jen pro Matějova syna Tomáše, kterému také umřela matka (na rakovinu). Rozhodne se zdejší vidláky převychovat. Tomáš se rozejde se svou dívkou, která začne chodit s Patrikem. První otevřená hádka vypukne, když dcera bez otcova vědomí objedná nový nábytek. Všechno platí ze svého účtu. Nakonec za drahé peníze vylepší nejen svůj pokoj, ale i kuchyni a koupelnu. Nechápe, že by kvůli novým spotřebičům bylo důležitější předělat elektriku a vodu. Když otec v žumpě čistí odpad, zavalí ho voda z vypuštěné vany a on dá dceři facku, čehož vzápětí lituje. Při schůzi o rozdělení obce prosadí Jarmil referendum. Před Vánoci nafotí Viky otce, jak ho v ordinaci líbají místní ženské, které mu přinesli drobné dárky za péči o jejich mazlíčky. Při předvánoční oslavě v hospodě se mládež dostane do krátkého sporu se starými. Na Štědrý den Jakub, Matěj a Peťan tradičně „hledají šupinku“, což je záminka k mohutnému popíjení. Helena s Viky tak jsou u sváteční večeře samy. Opilý Jakub dorazí pozdě a usne v ordinaci. Ráno ho budí naštvaná Viky. Tu vzápětí najde sociální pracovnice, která přijela na kontrolu, na hřbitově, kam dívka chodí, když chce být sama. Žena otci vynadá a varuje ho, že přijede znovu. Jakub se pokouší o sblížení s dcerou. Ta odmítne zúčastnit se silvestrovské oslavy u hospody a místo ní se zase svěřuje ve svém blogu. V televizi vidí hudební klip McPatricka (Patrika z Komárova) Čekuj flou, o nějž se zasloužila. Otec se pro ni vrátí a přemluví ji, aby s ním šla. Po Jarmilově ohňostroji se dívka políbí s Tomášem, Jakub s Matějovou sestrou, učitelkou Pavlou, a Helena s Matějem. Na Nový rok dívka poprvé řekne otci „tati“. Jarmil ukáže chlapům fotky z internetu, na nichž se Jiřina i další ženy líbají s veterinářem. Po velké honičce si to s Jakubem ručně vyřídí. Zbitý otec se chystá na dceru, ale Pavla, Matěj a Tomáš ho zadrží. Je jaro. Jakub začal s Viky pravidelně běhat. Starostka vyhlásí referendum. Rozpačitý otec chce poučit dceru o sexu, ale ta mu řekne, že to není potřeba a že se případně poradí s Pavlou. Na Velikonoce se Viky naštve na Tomáše, protože při koledě ji jeho kamarádi polili a on byl u toho. Dívka se pak opije kořalkou na hřbitově, kde ji najde otec a odnese ji domů. Ráno má pořádnou kocovinu, když se tu objeví sociálka, informovaná o všem Jiřinou. Úřednice vyhrožuje otci odebráním dítěte. Při velké oslavě Viktoriiných patnáctin nalíčí dívka Pavlu a tetu Helenu tak, že je chlapi málem nepoznají. Jakub dostane předvolání na odbor sociální péče. Viky se poprvé objeví nenalíčená. Dolňáci vyhráli referendum. Jiřina už se vidí jako paní starostová. Viky asistuje otci při císařském řezu Matějovy fenky. Narodí se šest štěňátek a táta dceru pochválí. Tomáš a Viky se líbají u rybníka, kam dojeli Tomášovým upraveným traktůrkem. Otec a dcera se dostaví na úřad. Viky tvrdí úřednici, že rozhodně nepůjde do dětského domova; chce zůstat u Jakuba, protože dostane štěně, bude studovat veterinu a kromě toho musí otce taky oženit. Pomůže si i malou lží. Dvojice se vrací do vsi, právě když je v hospodě schůze o podmínkách rozdělení. Helena i ostatní jsou nadšení, že Viky může zůstat s otcem. Vzápětí někteří dolňáci vezmou své hlasy zpět, když pochopí, že rozdělení by bylo pro obec nevýhodné. Starostka papír s výsledky roztrhá a Jarmil s Jiřinou zůstanou osamocení. Na místní traktoriádě zvítězí Jakub s Matějovým starým zetorem nad Jarmilem v novém traktoru. Viky oznamuje na blogu, že sice už má svého manekýna (Tomáše), ale jejím skutečným vítězstvím bude, až otce ožení (s Pavlou). -tbk-

Postavy a obsazení
• Pavel Řezníček - Jakub
• Petra Černocká - Helena
• Linda Rybová - Pavla
• Kateřina Hrachovcová-Herčíková - Jiřina
• Elena Vacvalová - sociální pracovnice
• Anna Kadeřávková - Viktorka
• Miroslav Vladyka - Matěj
• Adam Mišík - Tomáš
• Lukáš Latinák - Jarmil

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 18.6.2015 Indigo Film
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Premiéra v půjčovnách Blu-ray: -
Poprvé na DVD: 18.11.2015 Indigo Film
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby v ČR - Kč 2 274 844
Návštěvnost v ČR 18 302
 
Tvůrci a herci
Juraj Šajmovič (Režie), Beatriz Šajmovičová (Produkce), Petr Malásek (Hudba), Margarita Marcolová (Kamera), Boris Machytka (Střih), - (Casting), Alexandr Kozák (Scénografie), Margarita Marcolová (Kostýmy), Filip Slavík (Zvuk), Eva Ungrová-Malíková (Masky), Beata Parkanová (Scénář), Alexandra Škampová (Scénář), Beatriz Šajmovičová (Scénář), Juraj Šajmovič (Scénář), Anna Kadeřávková (Herec), Pavel Řezníček (Herec), Adam Mišík (Herec), Petra Černocká (Herec), Miroslav Vladyka (Herec), Linda Rybová (Herec), Kateřina Kaira Hrachovcová (Herec), Lukáš Latinák (Herec), Elena Vacvalová (Herec), Pavel Nový (Herec), Martina Hudečková (Herec), Vojtěch Záveský (Herec), Pavol Šajmovič (Herec), Vlasta Žehrová (Herec), Petr Jablonský (Herec), Miloš Knor (Herec), Martina Šťastná (Herec), Jaroslav Blažek (Herec), Aneta Kernová (Herec), Miluše Bittnerová (Herec), Filip Štancl (Herec), Dominika Myslivcová (Herec),
 
2015/105/Česko/Rodinný, Komedie
 
Zajímavost k filmu
- Pavel Řezníček (Jakub) při přípravě na závod traktorů málem narazil do stromu.
- Anna Kadeřávková (Viktorie) na své instagramovém účtu prozradila, že během natáčení byla nemocná a některé scény natáčela v horečkách.
- Viktoriinu (Anna Kadeřávková) zesnulou matku na fotografii ztvárnila herečka Miluše Bittnerová. Fyzicky se ve filmu však neobjeví.
- Na Dětském filmovém a televizním festivalu Oty Hofmana získal v roce 2015 filmu cenu Zlatý dudek za nejlepší dívčí herecký výkon - Anna Kadeřávková za roli Viktorky, Křišťálový šaton za nejlepší film v kategorii 13 až 18 let a 2. místo - divácká cena.
- Film se natáčel v Ředhošti.
- Na 47. Filmovém festivalu pro děti a mládež v Ostrově získal film cenu Křišťálový šaton (Nejlepší film v kategorii 13-18 let udělená dětskou porotou) a cenu Zlatý dudek (Nejlepší dívčí herecký výkon pro Annu Kadeřávkovou).
- Dominika Myslivcová (Sabrina) musí ve filmu působit starším dojmem. Aby tvůrci tohoto efektu lépe docílili, nadabovala ji při postsynchronech René Slováčková.
- Adam Mišík (Tomáš) se kvůli roli musel naučit řídit traktor.
 
Odkazy