Vodní svět / Waterworld (1995/135/USA/Sci-Fi, Dobrodružný, Drama, Thriller) 65% -Originál DVD-
24.02.2022 22:18
JEDNOU VĚTOU
„Napůl člověk a napůl obojživelník se pokouší najít legendu.“
OBSAH
V tomto postapokalyptickém dobrodružství je celá budoucí Země díky tání ledovců pod vodou. Kevin Costner jako osamělý poutník vezme pod svá pomyslná křídla matku s dcerou, aby je ochránil před partou kočovných tyranů.Díky staletí trvajícímu globálnímu oteplování, jež zapříčiňuje tání ledovců, je celá Země pod vodou. Poslední zbytky lidí přežívají na umělých plavidlech a v na vodě plovoucích městech neustále napadáni partou zlověstných pirátů v čele s Deaconem (Dennis Hopper). Jejich poslední šancí je Meriner (Kevin Costner), osamělý poutník, který se dokonale přizpůsobil novému prostředí. Společně s překrásnou ženou (Jeanne Trepplehornová) a její dcerou se vydávají navzdory Deaconovi a jeho kumpánům najít suchou zemi.(Cinemax)
FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Vodní svět je jen jeden, ztvárněn, co nejvodnatěji právě v tomto filmu, na kterém spolupracoval i sám Kevin Costner. Namlsal diváky úspěchem Tance s vlky a tak se právě od tohoto filmu čekal další velkofilm, který pokoří ten předešlý. To co z toho vzniklo může někomu přijít k smíchu, ale ty neuvěřitelné atoly a pěkné plavidlo, které Costnerovi vezme během filmu za svoje rozhodně nějaký prachy stát muselo a ne že ne. Na druhou stranu to není špatné, tak jak plno lidí tvrdí a tak jak to v té době nechali jemu s chutí sežrat. Je mi ho líto, protože právě v tomhle filmu špatně rozhodně nehraje Překvapivě jeho postava se mi zdá minimálně zajímavá a díky jeho schopnostem neuvěřitelně komplexní. Akční scény už jsou druhá věc. Na jednu stranu nečekaně působivé a na druhou stranu roztodivně kýčovité a často neuvěřitelně nesmyslné, kulisy prachbídně ubohé a pozadí překvapivě vodnaté. Neuvěřitelnější už je jen fakt, že najít jakoukoliv pevninu je v tomto světě prakticky nemožné. Tento film není tak špatný jak se na první pohled zdá, peněz se do něj nakoplo hodně a možná právě proto ho naše televize vysílá v jednom kuse. I tak je to povedený reprezentant žánru sci-fi a těch opravdu slušných je pomálu, velice pomálu. --- Dovolil jsem někomu, aby odešel dřív, než bitva skončí? (Malarkey) 3*
Obrovský rozpočet, hvězdy jako Costner a Hopper (v té době ještě něčím byli ;-)), obrovské očekávání a jaký může být výsledek? Pro většinu zklamání. Nejde o tak tragický film, za který ho někteří považují. Apokalyptické téma je vždycky problém a málo kdo ho dokáže akceptovat a užít si. Vodní svět nemá nijak silný scénář, vlastně ani příběh, ale celá vize vodního světa působí přesvědčivě a do detailů promyšleně. Cosnter si svou velkou roli užívá, jak jen to jde a za velké peníze vidíme opravdu hodně vody a několik správně apokalyptických momentů (potopení ke dnu...). Dělená režie, taky určitě není zrovna dobrý nápad. Těžké hodnotit, protože pokud pochopíte, jak těžké a problematické téma si film vybral, nelze pak Vodní svět prohlásit za tak strašný snímek. Každý ať se podívá a udělá si vlastní názor. PS: doporučuji Ulysses verzi filmu, prodlouženou, v které je mnohem podrobněji vylíčen vodní svět ve své sociální vizi (např. Costnerův soud v prvním Atolu, odlišné ukázky soudobé techniky vylovené z moře...) (Djkoma) 3*
Slovo průšvih mám spojený s úplně jinými projekty. O pevninu je sakra zájem, protože ledovce roztály a vše dosud známé zmizelo pod hladinou oceánu. Každý bojuje, jak se dá, obojživelný Kevin Costner i tvůrci, kterým se rozpočet zatraceně vymkl kontrole. Ono toho ale bylo víc. Hádky s producenty, obavy z hurikánů a nakonec mizerný ohlas za oceánem, až musel výdělky zachránit zbytek světa. Ale k filmu. Za mě jde o poměrně svěží a nosný nápad. Úvodní minuty vypadají solidně, zvlášť když se kombinuje poměrně umně několik žánrů. Bohužel někde v polovině se to zlomí a udýchaně se vyplňují povinná klišé. Závěrečný nádech už zase mírně potěšil. Do toho všeho půvabná Jeanne Tripplehorn, ve své roli citově nestálý a morálně pochybný Costner si své rovněž odmakal a Dennise Hoppera nechejme raději... přehrávat. (castor) 3*
OLDIES FILMU
Fakt děsně oldschool. To je asi první, co člověka napadne, když zaslechne známý trailerový voice-over, jak hlásá o zaplavené planetě Zemi. Je to návrat do dob, kdy byla tahle propagační metoda na vrcholu a měla zatraceně cool nádech. Ten jí ostatně neodepřela ani nějaká ta léta na kontě. Na rozdíl od filmu totiž trailer ani zdaleka tak rychle nestárne. Projevil se na něm sice zub času, ještě se ale nestačil zakousnout tak hluboko, aby mu zastavil horkokrevný proud v žilách. V rámci tří hvězdiček by Kevin mohl se svojí provizorní plachetnicí konkurovat i kdejakému dnešnímu průměrnému trailerovému korábu. Jenže tohle je oldie, oldie jak se patří a tady se přecejen orientujeme podle jiných hvězdných konstelací. V případě Vodního světa hvězdy kážou k osmdesáti procentům a je to osmdesát procent zasloužených... do těch sta chybí trochu citlivější mix a nějaké to živější finále. Ale stejně mám takový pocit, že pokud padnou další čtyřhvězdičková hodnocení, bude to za ten "deep voice, that sounds like a seven foot tall man, who has been smoking cigarettes since childhood" ... ehm. Chybí mi sice "lots of things blowing up, occasionally interrupted by a girl in the bikiny", nahradí to ale "villains, hideous creatures, dolphins and physical violence". Však to znáte, trailerová klasika.
VELKÁ RECENZE
Vinou globálního oteplení roztály ledovce na pólech a zatopily pevniny. Zbytky lidstva už několik staletí přežívají v primitivních podmínkách na umělých ostrůvcích a všemožných plavidlech. Jedním z nich je i samotář, který si říká Námořník a který svobodně křižuje nekonečnou hladinu na svém rychlém, dokonale fungujícím trimaranu. V okamžiku, kdy připluje k Atolu, opevněnému plovoucímu ostrovu, aby tu prodal největší drahocennost vodního světa - hlínu, se však jeho život změní. Nejprve vyjde ve rvačce, vyvolané jeho odmítnutím oplodnit vybranou dívku jistého velmože, najevo, že je mutant (za ušima má žábry). Pak do jeho osamělého života vstoupí dívenka Enola, která má na zádech vytetované záhadné šifry, vedoucí údajně k legendární Suché zemi, a její nevlastní matka Helen.
Zachránily ho před smrtí za slib, že je dostane pryč z Atolu. Tím se však Námořník dostává do konfliktu s bandou pirátů, kteří si říkají Kuřáci, a s jejich bezohledným, psychopatickým vůdcem Deaconem. Také on chce totiž pro sebe a své lidi získat dívku, která má mapu na zádech. Přes zpočátku komplikované soužití samotáře nezvyklého společnosti a nervózního z upovídané Enoly, která mu navíc pomaluje loď podivnými obrázky, se trojice sbližuje a společně čelí novým útokům Deacona a jeho mužů. Jednoho dne je však trimaran obklíčen, zničen a Enola unesena. Zatímco Helen je zachráněna z trosek vynálezcem Gregorem, Námořník se vydává zachránit Enolu.
Slavný americký velkofilm vznikl v roce 1995 a je velkolepou "vodní" verzí slavného Mad Maxe. Podle scénáře Petera Radera a Davida Twohyho ho natočil režisér Kevin Reynolds (Rapa Nui, Král zbojníků Robin Hood, Fandango). V hlavní roli Námořníka se objeví slavný Kevin Costner, který se proslavil především fenomenálním úspěchem Tance s vlky, romantickým thrillerem Osobní strážce a také rozruchem kolem Vodního světa, který je jedním z nejdražších projektů v historii kinematografie. Po něm Costner natočil Posla budoucnosti.
Obrovský finanční propadák Kevina Costnera, který ale získal tak široký okruh fanoušků, že se stal po letech kultem. To nic nemění na tom, že Vodní svět je nevýrazný ve svém tématu. Ano, je to kvalitní postapokalyptická budoucnost, kde pevnina je tím Edenem odkud Bůh vyhnal Adama a Evu na moře a od těch dob již všichni o zemi jen sní a idealisticky si představují pevninu jako místo, kde dříve lidstvo žilo. Tato myšlenka je zde celkem úspěšně těžena, bohužel ale ne úplně dobře zfilmována. Akce, která je nápaditá a rozmanitá trochu zastírá zájem o hlavní postavy, které nejsou až na pana Kostnera mi sympatické. Hlavní záporák se povedl, ale doteď nechápu jak se svou bandou mohl tak dlouho přežívat na tak obrovské lodi a shánět palivo. Mírný palec vzhůru a škoda, že takový námět na čas téměř pohřbil drahé filmy této tématiky. 70%
PODROBNÝ POPIS FILMU
V daleké budoucnosti, kdy roztály polární ledovce, je téměř celá Země pokryta vodou. Přeživší lidé zapomněli na minulost a věří, že svět byl stvořen potopou. Ten, kdo má jiný názor, je označen za rouhače. Mezi lidmi se však šíří pověra o tom, že existuje pevnina, ale názory na to, jak vypadá, se velmi různí. Přeživší lidé se dělí do čtyř skupin, jimiž jsou:
Tuláci – samotáři, kteří plují na svých malých lodích, shání si vodu a jídlo, sbírají věci a obchodují mezi sebou.
Obyvatelé atolů – lidé, kteří žijí na velkých plovoucích stavbách zvaných atoly, tvořených z vraků lodí a jiných materiálů. Jedná se o nejpočetnější skupinu.
Čmoudi (v originále Smokers) – piráti, kteří žijí na vraku tankeru Valdez, jehož pohon už nefunguje, takže musí k pohybu lodě používat vesla. Nazývají se takto kvůli kouři, který vytváří používáním nafty, kupříkladu ve vodních skútrech. Takřka všichni kouří tabák a jako nejlepší lup považují cigarety.
Otrokáři – jsou ve filmu sice zmíněni, ale neobjevili se v něm. Jejich jména vyvolávají strach z únosu a zotročení.
Všudypřítomné oceány též brázdí hroziví predátoři nepodobní ničemu, co žije v naší době. Jedná se tak zřejmě o mutanty. Dobrým příkladem je scéna, kdy se po hlavním hrdinovi filmu vrhne velký hnědý predátor s ostrými zuby. Hrdina později uvede, že tato stvoření v určitých částech dne spí.
Bezejmenný tulák, známý pouze jako Námořník (v originále The Mariner), dorazí do atolu, kde má v plánu prodat hlínu, což je vzácná surovina pro pěstování rostlin. Avšak obyvatelé atolu zjistí, že Námořník je mutant – má za uchem fungující žábry a mezi prsty na nohou plovací blány. Obyvatelé se rozhodnou zavřít Námořníka do klece s úmyslem jej zkompostovat v jezírku pro hnojivo. V kleci přečká noc, ale hned ráno začnou obyvatelé klec spouštět do jezírka. Zabrání jim v tom útok Čmoudů pod velením Kazatele (v originále Deacon), kteří hledají dívku jménem Enola, jež má údajně na zádech vytetovanou mapu k bájné pevnině. Začnou město drancovat a ničit.
Enola a její adoptivní matka Helen mají v úmyslu s vynálezcem Gregorem opustit město pomocí horkovzdušného balónu. Gregory však nechtěně vypustí balón dříve a zachrání jen sám sebe. Helen se proto rozhodne pomoct Námořníkovi, který je stále zamčen v kleci, jež spadla do kompostového jezírka a potápí se. Poté všichni tři uprchnou z atolu na Námořníkově katamaránu.
Trojice je na otevřeném moři. Helen i Enola Námořníka ustavičně rozčilují, pročež dostává záchvat, kdy obě hodí přes palubu, ale po chvilce je z vody opět vytáhne. Záhy se setkají s Čmoudy, tentokrát s jejich letadlem. Helen i přes Námořníkův nesouhlas vystřelí po letadle harpunou. To nakonec napáchá škody na lodi a letadlo ulétne pryč. O chvíli později se střetnou s tulákem-obchodníkem. Kvůli jistému sporu Námořník tuláka zabije a vezme si jeho věci. Vzápětí se opět střetávají s Čmoudy, ale dokážou jim uprchnout.
Zmatená Helen se zeptá Námořníka, kde bere své vybavení, protože takové nikdo nemá. Spustí se s ní tedy v potápěčském zvonu až ke dnu moře. Zde Helen s údivem zpozoruje bývalou pevninu – zatopené ruiny dávného velkoměsta. Tehdy Helen dojde, že lidé skutečně pocházejí z nezatopené pevniny.
Oba vyplavou zpět na hladinu, ale hned nato je přepadnou Čmoudi. Námořníkovi i Helen se podaří uprchnout pod vodu, ale Čmoudi kvůli mapě zajmou Enolu. Když odplují pryč, dvojice se vynoří. Zjistí, že Námořníkova loď je zničena. Námořník si všimne Enoliných kreseb a uvědomí si, že dívka musí pocházet z pevniny.
Později ke dvojici přiletí na svém balónu Gregory. Zachrání je a odveze na provizorní atol přeživších. Námořník se rozhodne Enolu zachránit. Vodním skútrem se dostane až ke vraku Valdez, centrální lodi Čmoudů. Zde Kazatel slaví s posádkou, že konečně našel mapu k pevnině, a ukáže na Enolina záda. Poté, co posádka vstoupí do podpalubí, Námořník vyšplhá na již prázdnou lodní palubu, přímo proti Kazateli. Začne se s ním dohadovat o propuštění Enoly, pod výhrůžkou, že zničí Kazatelovu loď, neboť drží světlici nad trubkou do naftové zásobárny. Nakonec světlici pustí a ta dopadne na dno šachty. Zapálí všechnu naftu a celé podpalubí pohltí plameny.
Kazatel uprchne s Enolou k letadlu. Začnou již vzlétávat, ale Námořník jim zabrání odletět. Vezme Enolu a po laně vyšplhá do Gregoryho balónu. Kazatel se dostane za nimi, ale spadne do vody a stáhne s sebou Enolu. Dopadne nedaleko něj, pročež Kazatel nasedne do skútru a společně s dalšími dvěma Čmoudy se proti Enole rozjede. Námořník se spustí na laně a včas Enolu vytáhne z vody. Kazatel se s Čmoudy srazí a v ohnivém výbuchu zemřou.
Gregory dešifruje mapu a zjistí, že jsou to souřadnice. Změní směr letu přímo vstříc souřadnicím. Po několika hodinách objeví pevninu, na které přistanou. Je to ostrov plný stromů, zeleně a zvěře, a teče na něm řeka s pitnou vodou. Jak se zdá, pevnina je zřejmě Mount Everest. Skupina se zde usadí, ale Námořník při pohledu na běžící stádo koní pochopí, že jeho místo je na moři. Proto sám vypluje na lodi vstříc oceánu a opustí skupinu lidí, která zůstane na pevnině.
Postavy a obsazení
• Kevin Costner - Námořník (v originále The Mariner)
• Dennis Hopper - Deacon
• Jeanne Tripplehorn - Helen
• Tina Majorino - Enola
• Michael Jeter - Gregor
• Gerard Murphy - Nord
• R. D. Call - strážce na atolu
• Kim Coates - tulák
• John Fleck - doktor Čmoudů (v originále Smokers)
• Robert Joy - správce zásob Čmoudů
• Jack Black - pilot Čmoudů
• John Toles-Bey - střelec z letadla Čmoudů
• Zitto Kazann - starší na atolu
• Zakes Mokae - Priam
• Sab Shimono - starší na atolu
Ocenění
Academy Awards
1996 - Mix zvuku (nominace)
British Academy of Film and Television Arts (BAFTA)
1996 - Vizuální efekty (nominace)
Golden Raspberry Awards (Razzies)
1995 - Dennis Hopper (Nejhorší herec ve vedlejší roli)
1995 - Nejhorší film (nominace)
1995 - Kevin Costner, Kevin Reynolds (Nejhorší režisér) (nominace)
1995 - Kevin Costner (Nejhorší herec) (nominace)
The Saturn Awards
2019 - Nejlepší speciální DVD nebo Blu-ray vydání
1996 - Nejlepší sci-fi (nominace)
1996 - John Bloomfield (Nejlepší kostýmy) (nominace)
DABING
1.DABING (VHS)
V českém znění: Miroslav Donutil - Kevin Costner (Námořník), Jiří Čapka - Dennis Hopper (Deacon), Jack Kehler (Obchodník), Lucie Juřičková - Jeanne Tripplehorn (Helen), Martina Holomčíková - Tina Majorino (Eneola), Lubomír Lipský - Michael Jeter (Gregor), Jaroslav Kaňkovský - Gerald Murphy (Nord), R.D. Call (Enforcer), Dalimil Klapka, Miloš Vávra - Chain Girafi (Tulák) a Jack Black (pilot), Martin Zahálka - Rick Alviles (Muž u Brány), Robert A. Silverman (Hydroholic), Otmar Brancuzský, Vladimír Fišer, Jiří Kodeš, Petr Říčánek, Jiří Prager - Kim Coates (Tulák) a další
Překlad: Jana Formanová
Zvuk: Svatopluk Cechel
Produkce: Zdena Sirotková
Dialogy a režie českého znění: Marie Fronková
Vyrobilo: Studio dabing S Pro Alfa pro HCE 1996
2.DABING (Nova, Prima)
V českém znění: Zdeněk Mahdal - Kevin Costner (Námořník), Jiří Plachý - Dennis Hopper (Deacon), Petra Jindrová - Jeanne Tripplehorn (Helen), Julie Alexandridisová - Tina Majorino (Eneola), Oldřich Vlach - Michael Jeter (Gregor), Pavel Šrom - Gerald Murphy (Nord), Miloš Vávra - R.D.Call (Enforcer), Alena Štréblová, Libor Terš - Rick Alviles (Muž u Brány), Kim Coates (Tulák), Miroslav Středa - Robert A. Silverman (Hydroholic), Bohuslav Kalva, Jaroslav Kaňkovský, Milan Bouška, Jiří Štrébl, Jan Hanžlík, Vladimír Kudla, Roman Hájek, Lukáš Jurek, Blanka Zdichyncová a další
Překlad: Markéta Šerá
Zvuk: Miloš Sommer
Produkce: Ivana Prejdová, Jana Kovaříková
Dialogy a režie českého znění: Karolína Průšová
Vyrobila: Česká produkční 2000, a.s. pro Cet 21, spol. s.r.o. v roce 2000
3.DABING (Universal Channel)
V českém znění: Zdeněk Mahdal - Kevin Costner (Námořník), Pavel Šrom - Dennis Hopper (Deacon), Libor Hruška, Tomáš Juřička, Lucie Kožinová, Antonín Navrátil a další
DVD, KINA a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 12.10.1995 Bontonfilm
Premiéra USA: 28.7.1995 Universal Pictures US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 1.1.2003 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: 10.7.2019 Magic Box
Tržby v ČR - Kč 8 578 838
Tržby celkem - $ 264 218 220
Návštěvnost v ČR 263 588
Náklady (Rozpočet) - $ 175 000 000
1995/135/USA/Sci-Fi, Dobrodružný, Drama, Thriller
Zajímavost k filmu
- Režisér filmu Kevin Reynolds a herec Kevin Costner sa počas nakrúcania škaredo pohádali. Po skončení natáčania Reynolds povedal: „Costner by mal účinkovať len vo filmoch, ktoré režíruje. Tým pádom by pracoval so svojím obľúbeným režisérom a hercom.“
- Kevin Costner do filmu investoval vlastních 22 milionů amerických dolarů.
- Natáčení bylo třikrát přerušeno z důvodu hrozícího hurikánu.
- Roli Deacona odmítli Laurence Fishburne a Gary Busey. Kvůli natáčení snímku Smrtonosná past 3 (1995) odmítl i Samuel L. Jackson.
- 6 scénaristů napsalo před začátkem produkce 36 různých verzí scénářů.
- V některých scénách zastupoval Kevina Costnera slavný surfař Laird John Hamilton.
- Na japonskou premiéru filmu letěl Kevin Costner soukromým letadlem do Tokia, jenže nedostal povolení zůstat na letišti na dobu, kterou potřeboval. Proto se obrátil na námořnictvo, jestli může použít letiště na základně Atsugi. Souhlasili pod podmínkou, že se budou moci na film podívat.
- Kaskadér Norman Howell dostal po natáčení scény pod vodou dekompresní nemoc a byl odvezen helikoptérou do nemocnice v Honolulu na Havaji. Uzdravil se rychle a za pár dní se vrátil na natáčení.
- Do natočení Titanicu (1997) se jednalo o nejdražší film v historii.
- Město pod vodou je digitálně upravený Denver.
- Loď, kterou ve filmu používá hlavní postava (Kevin Costner), byla prodána tureckému obchodníkovi jménem Hakan Uzan. Po jeho bankrotu byla loď zabavena a dražena státem.
- Během produkce se film kvůli vysokému rozpočtu dostal do finančních problémů, díky čemuž se stal nejdražším filmem, který byl do té doby natočen. Při rozpočtu 175 milionů amerických dolarů vydělal film jen v USA 88 milionů. Ač byl zpočátku považovaný za jeden z největších propadáků, byl v zámoří nečekaně úspěšný. Celkově film vydělal 255 milionů amerických dolarů.
- Skutečný tanker Exxon Valdez, který v roce 1989 způsobil jednu z největších ekologických katastrof v historii, byl prodán do šrotu až v roce 2012. Téměř přesně 23 let po havárii.
- Americký veľkofilm – jeden z najdrahších projektov v histórii kinematografie – vznikol v roku 1995 a je veľkolepou „vodnou“ verziou slávneho Šialeného Maxa.
- Navzdory protestům režiséra Reynoldse Costner film prostříhal a zkrátil film o 40 minut.
- Fotka "Svatého Joea", která visí v jedné z místnosti tankeru, zobrazuje Josepha Hazelwooda, kapitána skutečného tankeru "Exxon Valdez".
- První volbou pro roli Enoly byla Anna Paquin.
- Režisér Kevin Reynolds film opustil po čtrnácti dnech natáčení. Jeho místo nahradil Kevin Costner.
- Ve skutečnosti na Zemi není dostatek ledu, aby pod vodou skončilo tolik pevniny, jak je to popisováno ve filmu.
- Kevin Costner na filmu pracoval 157 dní. Šest dní v týdnu.
„Napůl člověk a napůl obojživelník se pokouší najít legendu.“
OBSAH
V tomto postapokalyptickém dobrodružství je celá budoucí Země díky tání ledovců pod vodou. Kevin Costner jako osamělý poutník vezme pod svá pomyslná křídla matku s dcerou, aby je ochránil před partou kočovných tyranů.Díky staletí trvajícímu globálnímu oteplování, jež zapříčiňuje tání ledovců, je celá Země pod vodou. Poslední zbytky lidí přežívají na umělých plavidlech a v na vodě plovoucích městech neustále napadáni partou zlověstných pirátů v čele s Deaconem (Dennis Hopper). Jejich poslední šancí je Meriner (Kevin Costner), osamělý poutník, který se dokonale přizpůsobil novému prostředí. Společně s překrásnou ženou (Jeanne Trepplehornová) a její dcerou se vydávají navzdory Deaconovi a jeho kumpánům najít suchou zemi.(Cinemax)
FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Vodní svět je jen jeden, ztvárněn, co nejvodnatěji právě v tomto filmu, na kterém spolupracoval i sám Kevin Costner. Namlsal diváky úspěchem Tance s vlky a tak se právě od tohoto filmu čekal další velkofilm, který pokoří ten předešlý. To co z toho vzniklo může někomu přijít k smíchu, ale ty neuvěřitelné atoly a pěkné plavidlo, které Costnerovi vezme během filmu za svoje rozhodně nějaký prachy stát muselo a ne že ne. Na druhou stranu to není špatné, tak jak plno lidí tvrdí a tak jak to v té době nechali jemu s chutí sežrat. Je mi ho líto, protože právě v tomhle filmu špatně rozhodně nehraje Překvapivě jeho postava se mi zdá minimálně zajímavá a díky jeho schopnostem neuvěřitelně komplexní. Akční scény už jsou druhá věc. Na jednu stranu nečekaně působivé a na druhou stranu roztodivně kýčovité a často neuvěřitelně nesmyslné, kulisy prachbídně ubohé a pozadí překvapivě vodnaté. Neuvěřitelnější už je jen fakt, že najít jakoukoliv pevninu je v tomto světě prakticky nemožné. Tento film není tak špatný jak se na první pohled zdá, peněz se do něj nakoplo hodně a možná právě proto ho naše televize vysílá v jednom kuse. I tak je to povedený reprezentant žánru sci-fi a těch opravdu slušných je pomálu, velice pomálu. --- Dovolil jsem někomu, aby odešel dřív, než bitva skončí? (Malarkey) 3*
Obrovský rozpočet, hvězdy jako Costner a Hopper (v té době ještě něčím byli ;-)), obrovské očekávání a jaký může být výsledek? Pro většinu zklamání. Nejde o tak tragický film, za který ho někteří považují. Apokalyptické téma je vždycky problém a málo kdo ho dokáže akceptovat a užít si. Vodní svět nemá nijak silný scénář, vlastně ani příběh, ale celá vize vodního světa působí přesvědčivě a do detailů promyšleně. Cosnter si svou velkou roli užívá, jak jen to jde a za velké peníze vidíme opravdu hodně vody a několik správně apokalyptických momentů (potopení ke dnu...). Dělená režie, taky určitě není zrovna dobrý nápad. Těžké hodnotit, protože pokud pochopíte, jak těžké a problematické téma si film vybral, nelze pak Vodní svět prohlásit za tak strašný snímek. Každý ať se podívá a udělá si vlastní názor. PS: doporučuji Ulysses verzi filmu, prodlouženou, v které je mnohem podrobněji vylíčen vodní svět ve své sociální vizi (např. Costnerův soud v prvním Atolu, odlišné ukázky soudobé techniky vylovené z moře...) (Djkoma) 3*
Slovo průšvih mám spojený s úplně jinými projekty. O pevninu je sakra zájem, protože ledovce roztály a vše dosud známé zmizelo pod hladinou oceánu. Každý bojuje, jak se dá, obojživelný Kevin Costner i tvůrci, kterým se rozpočet zatraceně vymkl kontrole. Ono toho ale bylo víc. Hádky s producenty, obavy z hurikánů a nakonec mizerný ohlas za oceánem, až musel výdělky zachránit zbytek světa. Ale k filmu. Za mě jde o poměrně svěží a nosný nápad. Úvodní minuty vypadají solidně, zvlášť když se kombinuje poměrně umně několik žánrů. Bohužel někde v polovině se to zlomí a udýchaně se vyplňují povinná klišé. Závěrečný nádech už zase mírně potěšil. Do toho všeho půvabná Jeanne Tripplehorn, ve své roli citově nestálý a morálně pochybný Costner si své rovněž odmakal a Dennise Hoppera nechejme raději... přehrávat. (castor) 3*
OLDIES FILMU
Fakt děsně oldschool. To je asi první, co člověka napadne, když zaslechne známý trailerový voice-over, jak hlásá o zaplavené planetě Zemi. Je to návrat do dob, kdy byla tahle propagační metoda na vrcholu a měla zatraceně cool nádech. Ten jí ostatně neodepřela ani nějaká ta léta na kontě. Na rozdíl od filmu totiž trailer ani zdaleka tak rychle nestárne. Projevil se na něm sice zub času, ještě se ale nestačil zakousnout tak hluboko, aby mu zastavil horkokrevný proud v žilách. V rámci tří hvězdiček by Kevin mohl se svojí provizorní plachetnicí konkurovat i kdejakému dnešnímu průměrnému trailerovému korábu. Jenže tohle je oldie, oldie jak se patří a tady se přecejen orientujeme podle jiných hvězdných konstelací. V případě Vodního světa hvězdy kážou k osmdesáti procentům a je to osmdesát procent zasloužených... do těch sta chybí trochu citlivější mix a nějaké to živější finále. Ale stejně mám takový pocit, že pokud padnou další čtyřhvězdičková hodnocení, bude to za ten "deep voice, that sounds like a seven foot tall man, who has been smoking cigarettes since childhood" ... ehm. Chybí mi sice "lots of things blowing up, occasionally interrupted by a girl in the bikiny", nahradí to ale "villains, hideous creatures, dolphins and physical violence". Však to znáte, trailerová klasika.
VELKÁ RECENZE
Vinou globálního oteplení roztály ledovce na pólech a zatopily pevniny. Zbytky lidstva už několik staletí přežívají v primitivních podmínkách na umělých ostrůvcích a všemožných plavidlech. Jedním z nich je i samotář, který si říká Námořník a který svobodně křižuje nekonečnou hladinu na svém rychlém, dokonale fungujícím trimaranu. V okamžiku, kdy připluje k Atolu, opevněnému plovoucímu ostrovu, aby tu prodal největší drahocennost vodního světa - hlínu, se však jeho život změní. Nejprve vyjde ve rvačce, vyvolané jeho odmítnutím oplodnit vybranou dívku jistého velmože, najevo, že je mutant (za ušima má žábry). Pak do jeho osamělého života vstoupí dívenka Enola, která má na zádech vytetované záhadné šifry, vedoucí údajně k legendární Suché zemi, a její nevlastní matka Helen.
Zachránily ho před smrtí za slib, že je dostane pryč z Atolu. Tím se však Námořník dostává do konfliktu s bandou pirátů, kteří si říkají Kuřáci, a s jejich bezohledným, psychopatickým vůdcem Deaconem. Také on chce totiž pro sebe a své lidi získat dívku, která má mapu na zádech. Přes zpočátku komplikované soužití samotáře nezvyklého společnosti a nervózního z upovídané Enoly, která mu navíc pomaluje loď podivnými obrázky, se trojice sbližuje a společně čelí novým útokům Deacona a jeho mužů. Jednoho dne je však trimaran obklíčen, zničen a Enola unesena. Zatímco Helen je zachráněna z trosek vynálezcem Gregorem, Námořník se vydává zachránit Enolu.
Slavný americký velkofilm vznikl v roce 1995 a je velkolepou "vodní" verzí slavného Mad Maxe. Podle scénáře Petera Radera a Davida Twohyho ho natočil režisér Kevin Reynolds (Rapa Nui, Král zbojníků Robin Hood, Fandango). V hlavní roli Námořníka se objeví slavný Kevin Costner, který se proslavil především fenomenálním úspěchem Tance s vlky, romantickým thrillerem Osobní strážce a také rozruchem kolem Vodního světa, který je jedním z nejdražších projektů v historii kinematografie. Po něm Costner natočil Posla budoucnosti.
Obrovský finanční propadák Kevina Costnera, který ale získal tak široký okruh fanoušků, že se stal po letech kultem. To nic nemění na tom, že Vodní svět je nevýrazný ve svém tématu. Ano, je to kvalitní postapokalyptická budoucnost, kde pevnina je tím Edenem odkud Bůh vyhnal Adama a Evu na moře a od těch dob již všichni o zemi jen sní a idealisticky si představují pevninu jako místo, kde dříve lidstvo žilo. Tato myšlenka je zde celkem úspěšně těžena, bohužel ale ne úplně dobře zfilmována. Akce, která je nápaditá a rozmanitá trochu zastírá zájem o hlavní postavy, které nejsou až na pana Kostnera mi sympatické. Hlavní záporák se povedl, ale doteď nechápu jak se svou bandou mohl tak dlouho přežívat na tak obrovské lodi a shánět palivo. Mírný palec vzhůru a škoda, že takový námět na čas téměř pohřbil drahé filmy této tématiky. 70%
PODROBNÝ POPIS FILMU
V daleké budoucnosti, kdy roztály polární ledovce, je téměř celá Země pokryta vodou. Přeživší lidé zapomněli na minulost a věří, že svět byl stvořen potopou. Ten, kdo má jiný názor, je označen za rouhače. Mezi lidmi se však šíří pověra o tom, že existuje pevnina, ale názory na to, jak vypadá, se velmi různí. Přeživší lidé se dělí do čtyř skupin, jimiž jsou:
Tuláci – samotáři, kteří plují na svých malých lodích, shání si vodu a jídlo, sbírají věci a obchodují mezi sebou.
Obyvatelé atolů – lidé, kteří žijí na velkých plovoucích stavbách zvaných atoly, tvořených z vraků lodí a jiných materiálů. Jedná se o nejpočetnější skupinu.
Čmoudi (v originále Smokers) – piráti, kteří žijí na vraku tankeru Valdez, jehož pohon už nefunguje, takže musí k pohybu lodě používat vesla. Nazývají se takto kvůli kouři, který vytváří používáním nafty, kupříkladu ve vodních skútrech. Takřka všichni kouří tabák a jako nejlepší lup považují cigarety.
Otrokáři – jsou ve filmu sice zmíněni, ale neobjevili se v něm. Jejich jména vyvolávají strach z únosu a zotročení.
Všudypřítomné oceány též brázdí hroziví predátoři nepodobní ničemu, co žije v naší době. Jedná se tak zřejmě o mutanty. Dobrým příkladem je scéna, kdy se po hlavním hrdinovi filmu vrhne velký hnědý predátor s ostrými zuby. Hrdina později uvede, že tato stvoření v určitých částech dne spí.
Bezejmenný tulák, známý pouze jako Námořník (v originále The Mariner), dorazí do atolu, kde má v plánu prodat hlínu, což je vzácná surovina pro pěstování rostlin. Avšak obyvatelé atolu zjistí, že Námořník je mutant – má za uchem fungující žábry a mezi prsty na nohou plovací blány. Obyvatelé se rozhodnou zavřít Námořníka do klece s úmyslem jej zkompostovat v jezírku pro hnojivo. V kleci přečká noc, ale hned ráno začnou obyvatelé klec spouštět do jezírka. Zabrání jim v tom útok Čmoudů pod velením Kazatele (v originále Deacon), kteří hledají dívku jménem Enola, jež má údajně na zádech vytetovanou mapu k bájné pevnině. Začnou město drancovat a ničit.
Enola a její adoptivní matka Helen mají v úmyslu s vynálezcem Gregorem opustit město pomocí horkovzdušného balónu. Gregory však nechtěně vypustí balón dříve a zachrání jen sám sebe. Helen se proto rozhodne pomoct Námořníkovi, který je stále zamčen v kleci, jež spadla do kompostového jezírka a potápí se. Poté všichni tři uprchnou z atolu na Námořníkově katamaránu.
Trojice je na otevřeném moři. Helen i Enola Námořníka ustavičně rozčilují, pročež dostává záchvat, kdy obě hodí přes palubu, ale po chvilce je z vody opět vytáhne. Záhy se setkají s Čmoudy, tentokrát s jejich letadlem. Helen i přes Námořníkův nesouhlas vystřelí po letadle harpunou. To nakonec napáchá škody na lodi a letadlo ulétne pryč. O chvíli později se střetnou s tulákem-obchodníkem. Kvůli jistému sporu Námořník tuláka zabije a vezme si jeho věci. Vzápětí se opět střetávají s Čmoudy, ale dokážou jim uprchnout.
Zmatená Helen se zeptá Námořníka, kde bere své vybavení, protože takové nikdo nemá. Spustí se s ní tedy v potápěčském zvonu až ke dnu moře. Zde Helen s údivem zpozoruje bývalou pevninu – zatopené ruiny dávného velkoměsta. Tehdy Helen dojde, že lidé skutečně pocházejí z nezatopené pevniny.
Oba vyplavou zpět na hladinu, ale hned nato je přepadnou Čmoudi. Námořníkovi i Helen se podaří uprchnout pod vodu, ale Čmoudi kvůli mapě zajmou Enolu. Když odplují pryč, dvojice se vynoří. Zjistí, že Námořníkova loď je zničena. Námořník si všimne Enoliných kreseb a uvědomí si, že dívka musí pocházet z pevniny.
Později ke dvojici přiletí na svém balónu Gregory. Zachrání je a odveze na provizorní atol přeživších. Námořník se rozhodne Enolu zachránit. Vodním skútrem se dostane až ke vraku Valdez, centrální lodi Čmoudů. Zde Kazatel slaví s posádkou, že konečně našel mapu k pevnině, a ukáže na Enolina záda. Poté, co posádka vstoupí do podpalubí, Námořník vyšplhá na již prázdnou lodní palubu, přímo proti Kazateli. Začne se s ním dohadovat o propuštění Enoly, pod výhrůžkou, že zničí Kazatelovu loď, neboť drží světlici nad trubkou do naftové zásobárny. Nakonec světlici pustí a ta dopadne na dno šachty. Zapálí všechnu naftu a celé podpalubí pohltí plameny.
Kazatel uprchne s Enolou k letadlu. Začnou již vzlétávat, ale Námořník jim zabrání odletět. Vezme Enolu a po laně vyšplhá do Gregoryho balónu. Kazatel se dostane za nimi, ale spadne do vody a stáhne s sebou Enolu. Dopadne nedaleko něj, pročež Kazatel nasedne do skútru a společně s dalšími dvěma Čmoudy se proti Enole rozjede. Námořník se spustí na laně a včas Enolu vytáhne z vody. Kazatel se s Čmoudy srazí a v ohnivém výbuchu zemřou.
Gregory dešifruje mapu a zjistí, že jsou to souřadnice. Změní směr letu přímo vstříc souřadnicím. Po několika hodinách objeví pevninu, na které přistanou. Je to ostrov plný stromů, zeleně a zvěře, a teče na něm řeka s pitnou vodou. Jak se zdá, pevnina je zřejmě Mount Everest. Skupina se zde usadí, ale Námořník při pohledu na běžící stádo koní pochopí, že jeho místo je na moři. Proto sám vypluje na lodi vstříc oceánu a opustí skupinu lidí, která zůstane na pevnině.
Postavy a obsazení
• Kevin Costner - Námořník (v originále The Mariner)
• Dennis Hopper - Deacon
• Jeanne Tripplehorn - Helen
• Tina Majorino - Enola
• Michael Jeter - Gregor
• Gerard Murphy - Nord
• R. D. Call - strážce na atolu
• Kim Coates - tulák
• John Fleck - doktor Čmoudů (v originále Smokers)
• Robert Joy - správce zásob Čmoudů
• Jack Black - pilot Čmoudů
• John Toles-Bey - střelec z letadla Čmoudů
• Zitto Kazann - starší na atolu
• Zakes Mokae - Priam
• Sab Shimono - starší na atolu
Ocenění
Academy Awards
1996 - Mix zvuku (nominace)
British Academy of Film and Television Arts (BAFTA)
1996 - Vizuální efekty (nominace)
Golden Raspberry Awards (Razzies)
1995 - Dennis Hopper (Nejhorší herec ve vedlejší roli)
1995 - Nejhorší film (nominace)
1995 - Kevin Costner, Kevin Reynolds (Nejhorší režisér) (nominace)
1995 - Kevin Costner (Nejhorší herec) (nominace)
The Saturn Awards
2019 - Nejlepší speciální DVD nebo Blu-ray vydání
1996 - Nejlepší sci-fi (nominace)
1996 - John Bloomfield (Nejlepší kostýmy) (nominace)
DABING
1.DABING (VHS)
V českém znění: Miroslav Donutil - Kevin Costner (Námořník), Jiří Čapka - Dennis Hopper (Deacon), Jack Kehler (Obchodník), Lucie Juřičková - Jeanne Tripplehorn (Helen), Martina Holomčíková - Tina Majorino (Eneola), Lubomír Lipský - Michael Jeter (Gregor), Jaroslav Kaňkovský - Gerald Murphy (Nord), R.D. Call (Enforcer), Dalimil Klapka, Miloš Vávra - Chain Girafi (Tulák) a Jack Black (pilot), Martin Zahálka - Rick Alviles (Muž u Brány), Robert A. Silverman (Hydroholic), Otmar Brancuzský, Vladimír Fišer, Jiří Kodeš, Petr Říčánek, Jiří Prager - Kim Coates (Tulák) a další
Překlad: Jana Formanová
Zvuk: Svatopluk Cechel
Produkce: Zdena Sirotková
Dialogy a režie českého znění: Marie Fronková
Vyrobilo: Studio dabing S Pro Alfa pro HCE 1996
2.DABING (Nova, Prima)
V českém znění: Zdeněk Mahdal - Kevin Costner (Námořník), Jiří Plachý - Dennis Hopper (Deacon), Petra Jindrová - Jeanne Tripplehorn (Helen), Julie Alexandridisová - Tina Majorino (Eneola), Oldřich Vlach - Michael Jeter (Gregor), Pavel Šrom - Gerald Murphy (Nord), Miloš Vávra - R.D.Call (Enforcer), Alena Štréblová, Libor Terš - Rick Alviles (Muž u Brány), Kim Coates (Tulák), Miroslav Středa - Robert A. Silverman (Hydroholic), Bohuslav Kalva, Jaroslav Kaňkovský, Milan Bouška, Jiří Štrébl, Jan Hanžlík, Vladimír Kudla, Roman Hájek, Lukáš Jurek, Blanka Zdichyncová a další
Překlad: Markéta Šerá
Zvuk: Miloš Sommer
Produkce: Ivana Prejdová, Jana Kovaříková
Dialogy a režie českého znění: Karolína Průšová
Vyrobila: Česká produkční 2000, a.s. pro Cet 21, spol. s.r.o. v roce 2000
3.DABING (Universal Channel)
V českém znění: Zdeněk Mahdal - Kevin Costner (Námořník), Pavel Šrom - Dennis Hopper (Deacon), Libor Hruška, Tomáš Juřička, Lucie Kožinová, Antonín Navrátil a další
DVD, KINA a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 12.10.1995 Bontonfilm
Premiéra USA: 28.7.1995 Universal Pictures US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 1.1.2003 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: 10.7.2019 Magic Box
Tržby v ČR - Kč 8 578 838
Tržby celkem - $ 264 218 220
Návštěvnost v ČR 263 588
Náklady (Rozpočet) - $ 175 000 000
Tvůrci a herci
Kevin Reynolds (Režie), Kevin Costner (Režie), Charles Gordon (Produkce), John Davis (Produkce), Kevin Costner (Produkce), Lawrence Gordon (Produkce), James Newton Howard (Hudba), Dean Semler (Kamera), Peter Boyle (Střih), David Rubin (Casting), Dennis Gassner (Scénografie), John Bloomfield (Kostýmy), Steve Maslow (Zvuk), Gregg Landaker (Zvuk), James Lee McCoy (Masky), David LeRoy Anderson (Masky), David Twohy (Scénář), Peter Rader (Scénář), Kevin Costner (Herec), Jeanne Tripplehorn (Herec), Lanny Flaherty (Herec), Tina Majorino (Herec), Michael Jeter (Herec), Dennis Hopper (Herec), Neil Giuntoli (Herec), Robert Joy (Herec), John Fleck (Herec), R.D. Call (Herec), Jack Black (Herec), Kim Coates (Herec), Sean Whalen (Herec), Robert LaSardo (Herec), Zakes Mokae (Herec), Rick Aviles (Herec), Anne Gaybis (Herec), Sab Shimono (Herec)
- Režisér filmu Kevin Reynolds a herec Kevin Costner sa počas nakrúcania škaredo pohádali. Po skončení natáčania Reynolds povedal: „Costner by mal účinkovať len vo filmoch, ktoré režíruje. Tým pádom by pracoval so svojím obľúbeným režisérom a hercom.“
- Kevin Costner do filmu investoval vlastních 22 milionů amerických dolarů.
- Natáčení bylo třikrát přerušeno z důvodu hrozícího hurikánu.
- Roli Deacona odmítli Laurence Fishburne a Gary Busey. Kvůli natáčení snímku Smrtonosná past 3 (1995) odmítl i Samuel L. Jackson.
- 6 scénaristů napsalo před začátkem produkce 36 různých verzí scénářů.
- V některých scénách zastupoval Kevina Costnera slavný surfař Laird John Hamilton.
- Na japonskou premiéru filmu letěl Kevin Costner soukromým letadlem do Tokia, jenže nedostal povolení zůstat na letišti na dobu, kterou potřeboval. Proto se obrátil na námořnictvo, jestli může použít letiště na základně Atsugi. Souhlasili pod podmínkou, že se budou moci na film podívat.
- Kaskadér Norman Howell dostal po natáčení scény pod vodou dekompresní nemoc a byl odvezen helikoptérou do nemocnice v Honolulu na Havaji. Uzdravil se rychle a za pár dní se vrátil na natáčení.
- Do natočení Titanicu (1997) se jednalo o nejdražší film v historii.
- Město pod vodou je digitálně upravený Denver.
- Loď, kterou ve filmu používá hlavní postava (Kevin Costner), byla prodána tureckému obchodníkovi jménem Hakan Uzan. Po jeho bankrotu byla loď zabavena a dražena státem.
- Během produkce se film kvůli vysokému rozpočtu dostal do finančních problémů, díky čemuž se stal nejdražším filmem, který byl do té doby natočen. Při rozpočtu 175 milionů amerických dolarů vydělal film jen v USA 88 milionů. Ač byl zpočátku považovaný za jeden z největších propadáků, byl v zámoří nečekaně úspěšný. Celkově film vydělal 255 milionů amerických dolarů.
- Skutečný tanker Exxon Valdez, který v roce 1989 způsobil jednu z největších ekologických katastrof v historii, byl prodán do šrotu až v roce 2012. Téměř přesně 23 let po havárii.
- Americký veľkofilm – jeden z najdrahších projektov v histórii kinematografie – vznikol v roku 1995 a je veľkolepou „vodnou“ verziou slávneho Šialeného Maxa.
- Navzdory protestům režiséra Reynoldse Costner film prostříhal a zkrátil film o 40 minut.
- Fotka "Svatého Joea", která visí v jedné z místnosti tankeru, zobrazuje Josepha Hazelwooda, kapitána skutečného tankeru "Exxon Valdez".
- První volbou pro roli Enoly byla Anna Paquin.
- Režisér Kevin Reynolds film opustil po čtrnácti dnech natáčení. Jeho místo nahradil Kevin Costner.
- Ve skutečnosti na Zemi není dostatek ledu, aby pod vodou skončilo tolik pevniny, jak je to popisováno ve filmu.
- Kevin Costner na filmu pracoval 157 dní. Šest dní v týdnu.
Odkazy
Hrají:
Kevin Costner, Jeanne Tripplehorn, Lanny Flaherty, Tina Majorino, Michael Jeter, Dennis Hopper, Neil Giuntoli, Robert Joy, John Fleck, R.D. Call, Jack Black, Kim Coates, Sean Whalen, Robert LaSardo, Zakes Mokae, Rick Aviles, Anne Gaybis, Sab Shimono, Jack Kehler, Robert A. Silverman, Leonardo Cimino, John Toles-Bey, Chris Moore, Zitto Kazann, John Otrin, William Preston, Doug Spinuzza, Rita Zohar