Útok z hlubin 2 / Deep Blue Sea 2 (2018/93/USA/Akční, Horor, Sci-Fi) 30%

19.05.2022 03:08
JEDNOU VĚTOU
„Mořská bioložka Misty Calhounová je pozvána na výzkumnou stanici, kde miliardář Carl Durant provádí pokusy se žraloky - geneticky jim upravuje mozek, aby byli chytřejší."

OBSAH
Před 19 lety se v rámci projektu Aquatica zkoušel pomocí geneticky upravených žraloků vynalézt účinný lék na Alzheimerovu chorobu. Výzkum se vyvíjel úspěšně, ale sled nepředvídatelných tragických událostí vedl k jeho náhlému konci. Nyní se milionář a geniální farmaceut Carl Durant s pomocí bývalého mariňáka, manželského páru genetiků a expertky na žraloky snaží výzkum, situovaný v podmořské laboratoři, oživit. Ke zděšení všech vyjde na povrch, že pro své pokusy využívá vysoce agresivní a nebezpečné žraloky býčí. Žraloci, vedeni samicí Bellou, jsou pod vlivem drog, a stávají se chytřejšími a mnohem, mnohem více smrtícími. Připravte se na neutuchající napětí a krvavou lázeň, kterou vám návrat k Útoku z hlubin nabídne!

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Jednička je sice strašné béčko, ale nezestárlo ani o den a minimálně dvakrát do roka se k němu s chutí vracím. Tohle vzniklo proč? Herci jsou naprosto příšerní, hlavní hrdinka má o proti jedničce větší kozy a hlavní hrdina má větší svaly, jinak ale mají všichni mozek menší minimálně o polovinu. Film se naprosto může rovnat všemu, co točí Asylum. Dokonce i to SyFy umí zábavnější béčka. Ty ukňápaný pirani co měli být asi jako mláďata žraloků jsem hodně nepobral. Harlin možná totálně zničil svojí kariéru a dvacet let nenatočil jediný kloudný film, ale u tohohle se musel upřímně hodně nasmát. Já u toho spíš plakal a jak jsem zmínil, jediná dobrá věc jsou kozy hlavní hrdinky a jedna, nebo dvě dobré smrti. Ostuda žánru, ostuda prvního dílu.25% (korbitch22) 1*

Zbohatlík Carl Durant (Michael Beach) sa venuje experimentom s nebezpečnými žralokmi a snaží sa do svojho projektu zapojiť najinteligentnejších znalcov. Všetko sa vymkne spod kontroly, keď žraloky prestanú poslúchať pokyny a začnú ničiť všetko živé, čo im stojí v ceste. - Pozerať sa na toto je fakt utrpenie, ale niektoré momenty ma tak rozosmiali, že tomu s radosťou dve hviezdičky dám. Ono to vo svojej podstate nie je zlé, ale tie aspekty sú tak nešikovne skomponované, že tu vo výsledku nič nefunguje. Hudba je výborná a lokácie ponúkajú vela možností, lenže herci predvádzajú výkony ako keby natáčali vo štvrtok večer video, ktoré majú v piatok ráno odovzdať učitelke na predmet tvorivej práce. A tie dialógy to bola jedna velká blamáž. Ale zase sa stačí pozrieť na čom tvorcovia pracovali pred týmto počinom a je jasné, že z tohto nič lepšie vzniknúť nemohlo. + herec z Insidious: Chapter 2. (Marceloo) 2*

Když jsem se dozvěděl, že letošní rok vyjde pokračování lehce nadprůměrného žraločího filmu Deep Blue Sea, docela jsem se i těšil. Původní Útok z hlubin totiž řadím mezi svých TOP 5 dosavadních nejlepších filmů s touto tématikou. Bohužel po zhlédnutí tohoto sequelu musím konstatovat, že se to tentokrát jeho tvůrcům moc nepovedlo. Stejně jako za dalším letošním žraločím filmem The Meg stojí opět chlapci od Warner Bros a ani tentokrát se z toho pecka roku 2018 opravdu nestane. Zvláště když samotný scénář až nápadně připomíná svého předchůdce, jen v mnohem horším a lacinějším provedení. Nejde sice o vyložené kopii jedničky, ale několik scén a situací ho až nešťastně připomíná. Proč nešťastně? Protože v tomto případě je vše doslova „fušérsky“ odbyté, druhořadí herci předvádějí velmi slabé výkony, chybí tomu pořádná atmosféra a ani speciální efekty nejsou žádná sláva. Nemám sice ponětí, jaký byl konečný rozpočet, ale z toho co jsem měl možnost vidět, asi nějak závratný nebyl. Navíc scénáristé i samotný režisér byli zřejmě sami pod vlivem nějakých drog, protože jinak by nemohli zplodit něco tak neuvěřitelně chabého. Nejsem sice žádným expertem na žraloky, ale dost pochybuji, že se mláďata po narození chovají jako hejno piraní. Tohle mělo zvýšit efekt a počet mrtvých ve filmu – protože hejno digitálních a částečně i gumových žraločích prcků mělo na svědomí více obětí, než dospělí jedinci. Ti zde dostali žalostně málo prostoru, na rozdíl od prvního dílu. 40% (SOLOM.) 2*

VELKÁ RECENZE
Geralda Butlera mám hodně rád: Je to sympaťák, v akci mu to sluší a tahá svoje filmy nahoru. Jako Leonidas proslavil hlášku This is Sparta!, v Chceš mě, chci tě dobře fungovala jeho chemie s Katherine Heigl (fungovat s Katherine Heigl je náročný úkol!), hlas Kliďase Velikána v sérii Jak vycvičit draka je sympatický, v obou dílech Pádu se jako Mike Banning slušně oháněl bouchačkou a i v Geostormu mu role padla na míru. Butler si nyní zvolil roli ve velice zajímavém snímku Hunter Killer a říkám zajímavé, protože i přes to jaké chyby má je rozhodně zajímavé film rozebrat.
Režísér Donovan Marsh je bohužel celkem dřevák a akce není tak jak by to asi chtělo. Když dojde na střílení tak palba kulek perfektně lahodí uším, bohužel je ale občas problém orientovat se v tom co se na plátně zrovna odehrává, kde se to odehrává, kdo střílí, na koho střílí a podobně. Butler svojí roli zvládá jako vždy na jedničku a opět tahá film nahoru, celkem WTF casting je ale Gary Oldman. Co Gary Oldman dělá v tomto filmu je otázka, vypadá to však jako by si odskočil z natáčení Nejtemnější hodiny a byl rád, že na sobě zrovna nemá žádnou masku, že roli prostě vzal aniž by pořádně četl scénář. Oldman je parádní herec, tady to však ale opravdu působí jako kdyby šel kolem, roli narychlo vzal, něco odříkal, podal si ruku a odešel natáčet zpátky něco jiného.
Pravda však je, že až v Hollywoodu vznikne biografie Andreje Babiše, herec je asi jasný. Common je v pohodě, Linda Cardellini akorát výrazná, Toby Stephens se i 16 let po Dnes neumírej umí ohánět bouchačkou a Michael Nyqvist na sebe vrhá co nejlepší posmrtný stín. Film je zajímavý v tom, že se jaksi snaží ukázat konflikt mezi USA a Ruskem, vyobrazit jejich konflikty a ukazuje na možnost vzniku 2.studené války nebo rovnou 3. světové války.
Všechno je to ale zabalený v neuvěřitelně únavném nahánění několik ponorek pod vodou kde je úplně jedno kolik raket se vypálí a koho zasáhnou. Rusáci opravdu většinou mluví rusky, občas ale přeskočí na angličtinu i přesto, že se ve scéně nachází třeba pouze ruský prezident a ruský ministr. Prezidentka USA se poté objeví asi v jediný scéně a je totálně zbytečná, většinu pozornosti na sebe strhává právě Gary ,,Give me my money´´ Oldman, který jako by vypadl z pokusu o biografii Dicka Cheneyho a chtěl ukázat Christianu Baleovi, že ho může hrát pouze jeden z nich. Podprůměrné akční béčko obalené neuvěřitelnou sebejistotou a ambicemi, které se jednoduše nezjeví. Občas až moc na sílu připomíná časy filmu Michaela Dudikoffa i když si nemyslím, že by to byl umělecký záměr. Butler by si zase po čase zasloužil nějakou pecku, musí bohužel ale hledat dál.

DABING
V českém znění: -

Premiéra ČR: -
Premiéra USA: -
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: -
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

REMAKE / POKRAČOVÁNÍ FILMU
Útok z hlubin
Akční / Sci-Fi, USA, 1999
Režie: Renny Harlin
Hrají: Thomas Jane, Saffron Burrows

Deep Blue Sea 2
Akční / Horor / Sci-Fi, USA, 2018
Režie: Darin Scott, Hrají: Danielle Savre, Michael Beach
 
Tvůrci a herci
Darin Scott (Režie), Tom Siegrist (Produkce), Sean Murray (Hudba), Thomas L. Callaway (Kamera), Michael Trent (Střih), Harriet Greenspan (Casting), Franz Lewis (Scénografie), Dihantus Engelbrecht (Kostýmy), Clayton Weber (Zvuk), Juanette Visser (Masky), Hans Rodionov o (Herec), Adrian Collins (Herec), Cameron Robertson (Herec), Darron Meyer (Herec), Marc Hyland (Herec), Tamer Burjaq (Herec)
 
2018/93/USA/Akční, Horor, Sci-Fi
 
Zajímavost k filmu
- Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 8
 
Odkazy