Tři mušketýři (TV seriál) Musketeers, The

26.02.2016 20:54

Drama / Historický / Dobrodružný

Velká Británie, 2014, 30x60 min

Předloha:

Alexandre Dumas st. (kniha)

Hrají:

Alexandra Dowling, Emily Beecham, Tom Burke, Santiago Cabrera, Peter Capaldi, Tamla Kari, Luke Pasqualino, Hugo Speer, Ashley Walters, Jim High, Roger Ringrose, Charlotte Hope, Sean Pertwee, Holly Earl, Vinnie Jones, John Lynch, Brian Pettifer, Richard Hawley, Amy Nuttall, David Burke, Michal Kučera, Simon Merrells, Tara Fitzgerald, Anton Lesser, Václav Chalupa, JJ Feild, Vincent Regan, Anna Skellern, James Callis, Tomáš Masopust, Jason Flemyng, Jan Holík, Chris Barnes, Roger Ashton-Griffiths, Howard Charles, Ryan Gage, Maimie McCoy, Alice Sanders, Lochlainn O'Mearain, Phoebe Fox, Alice Patten, Fiona Glascott, Annabelle Wallis, Zoe Tapper, Nicholas McGaughey, Mark Williams, Emma Hamilton, Marc Warren, Olivia Llewellyn, Peter Sullivan, Andy Lucas, Christopher Fulford, Brian McCardie, Colin Salmon, Antonia Thomas, Michael Jenn, Will Tizard, Adrian Schiller, Oliver Cotton, Stuart Bowman, Curtis Matthew, Dominika Frydrychová, Nicholas Blane, Barbora Černá, Lucie Černá, Finbar Lynch, David Verrey, Simon Paisley Day, Will Keen, Tereza Bílková, Michael Cochrane, Emma Lowndes, John Lightbody

Obsah

Seriál zasazený do ulic Paříže 17. století je současným pohledem na klasický příběh o skupině speciálně trénovaných vojáků a bodyguardů majících za úkol chránit krále a vlast. Mladý šermíř d'Artagnan je se svým otcem Alexandrem na cestě do Paříže, když jsou přepadeni v hospodě. Alexandre je zabit mužem, který se vydává za Athose z Mušketýrů. D'Artagnan se v honbě za pomstou vydá do Paříže Athose vyhledat a vyzvat ho na souboj. Mezitím jsou Athos, Porthos a Aramis pověřeni Trevillem, aby vystopovali ztracený kontingent Mušketýrů. Na jejich návratu je Athos konfrontován d'Artagnanem, ještě předtím, než je uvězněn za vraždu. Král nařídí Athosovu popravu. Porthos a Aramis požádají d'Artagnana o pomoc při pátrání po opravdovém vrahovi - a d'Artagnan dostane za úkol získat zpět dopisy, které královskému kurýrovi ukradl člen rudé stráže vydávající se za Athose...(Filmbox)
Obsah epizod
1.série (2014)
DÍL 1: Přátelé a nepřátelé (Friends and Enemies) - D'Artagnan s otcem cestují z Gaskoňska do Paříže, aby požádali krále o snížení daní. V hostinci jsou přepadeni mušketýry a jeden z nich, který se představí jako Athos, zabije jeho otce. D'Artagnan nyní míří do Paříže, aby pomstil otcovu smrt. Tam ale zjistí, že se za Athose jen někdo vydával a pravý Athos je uvězněn za přepadení a vraždu a má být popraven. D'Artagnan s Porthosem a Aramisem teď musí najít pravého viníka, aby Athosovi zachránili život.
DÍL 2: Dokonalý trik (Sleight of Hand) - D'Artagnan je zatčen za nelegální souboj, ale je to jen trik, aby si získal důvěru spoluvězně Vadima a zjistil od něj, kam schoval několik sudů ukradeného střelného prachu. Oba spolu z vězení utíkají a D'Artagnan se připojuje k Vadimově skupině rebelů, kde se dozví, že mají v plánu atentát na krále a královnu. Vadim ale D'Artagnana brzy odhalí jako špeha a jak se později ukáže, atentát má jen odlákat pozornost od jeho skutečného plánu.
DÍL 3: Výhodný obchod (Commodities) - Mušketýři doprovází otrokáře Emila Bonnaira z přístavu Le Havre do Paříže, aby se tam zpovídal z porušení dohody mezi Francií a Španělskem. Po cestě jsou napadeni jeho bývalým obchodním partnerem a v potyčce je Porthos zraněn. Jeho zranění jsou natolik vážná, že nemůže dál cestovat, a tak se dočasně ubytují v opuštěném zámku. Ukáže se, že tento zámek patří Athosovi a my zjistíme, co ho vedlo k tomu, stát se mušketýrem.
DÍL 4: Dobrý voják (The Good Soldier) - Vévoda Savojský přijíždí do Paříže, aby zde uzavřel důležitou smlouvu s Francií. Tato smlouva je ohrožena, protože se vévodu pokusí zastřelit bývalý mušketýr Marsac. Aramis ho dostihne, ale Marsac byl jeho přítel a nyní ho žádá o pomoc. Jejich jednotka byla před lety zmasakrována na tajné misi a přežít se podařilo jen Aramisovi a Marsacovi. Marsac je nyní přesvědčen, že je tenkrát zradil kapitán Treville a Aramis se teď snaží odhalit pravdu.
DÍL 5: Návrat domů (The Homecoming) - Po oslavě svých narozenin se Porthos probudí na ulici vedle mrtvoly a na nic si z předchozí noci nevzpomíná. Je zatčen a odsouzen k smrti, ale zachrání ho jeho dávný přítel Charon a převeze ho do Dvora Miracles, kde žijí zločinci a chudáci. Jak se později dozvídáme, tak Porthos zde také vyrůstal. Ostatní mušketýři nevěří, že Porthos je vrah a pokoušejí se očistit jeho jméno. Podaří se jim identifikovat mrtvého muže jako Jeana De Mauvoisina a domnívají se, že jeho smrt má něco společného s náboženskou nesnášenlivostí k hugenotům.
DÍL 6: Exil (The Exiles) - Z exilu se vrací Ludvíkova matka, Marie de Medici. Tvrdí, že se ji pokouší někdo zabít a u Ludvíká hledá ochranu. Kapitán Treville vyslal Aramise s d'Artagnanem, aby doprovodili mladou ženu Agnes a jejího syna do Paříže. Ještě než stihnou Agnes vyzvednout, je její syn unesen. Mušketýři se teď snaží najít jejího syna a odhalit důvod jeho únosu.
DÍL 7: Rebelka (A Rebellious Woman) - Za kardinálem Richelieu přijíždí Luca Sestini, jezuitský kněz poslaný papežem z Říma, který ho má přesvědčit, aby ukončil francouzské spojenectví s protestantským Švédskem. V té době má zároveň komtesa Ninon problémy s církví, protože obhajuje vzdělávání žen všech tříd. Ninon je velmi bohatá a Richelieu se chce jejího bohatství zmocnit, aby si Francie mohla pořídit nové loďstvo. Pošle Milady infiltrovat její salón a komtesa je následně zatčena a obviněna z čarodějnictví. Během procesu je kardinál otráven a vina padá opět na komtesu. Mušketýři se pokoušejí najít pravého viníka a zachránit komtesu Ninon před upálením.
DÍL 8: Výzva (The Challenge) - LaBarge, regionální výběrčí v Gaskoňsku, je zatčen za vraždu a přepadávání místních farem. Mušketýři mají za úkol přivést ho bezpečně do Paříže k soudu. Kardinálova garda chce také LaBargeho a vyprovokují další šarvátku s mušketýry. Král Ludvík je už unavený z jejich věčného soupeření a uspořádá soutěž, jejímž cílem je jednou pro vždy určit, který ze dvou pluků je nejlepší.
Mezi farmami, které LaBarge zničil, byla i ta D'Artagnanova a on se teď ocitá ve špatné finanční situaci. Spolu s ostatními mušketýry se přihlašuje do soutěže a doufá, že pokud vyhraje, tak získá nejen štědrou výhru, ale že ho také král pasuje na mušketýra. Aby se mohl soutěže zúčastnit, musí nejdříve zaplatit startovní poplatek, což se ukazuje jako poměrně velký problém.
DÍL 9: Útok na královnu (Knight Takes Queen) - Král Ludvík je frustrovaný tím, že mu jeho manželka stále ještě neporodila dědice a před kardinálem se vyjádří v tom smyslu, že by bylo nejlepší, kdyby byla mrtvá a on se mohl oženit s jinou. Richelieu proto najme přes Milady irského střelce Gallaghera a jeho muže, aby královnu zabili. Královna v tu dobu cestuje s mušketýry a když jsou Gallagherem napadeni, tak se rozdělí. Porthos s d'Artagnanem se vrací do Paříže pro posily a Athos s Aramisem se s královnou ukryjí v klášteře. Gallagher je se svými muži proti mušketýrům ve velké přesile a rozhodne se na klášter zaútočit. Athos s Aramisem teď musejí udržet svoji pozici v klášteře, dokud se jejich přátelé nevrátí s posilami.
DÍL 10: Mušketýři jen tak neumírají (Musketeers Don't Die Easily) - Hrabě Mellendorf je obviněn z pokusu o zabití královny Anny, ale mušketýři díky dopisu nalezenému u jednoho z Gallagherových mužů vědí, že za tím vším stojí kardinál s Milady a potřebují proti nim získat nezvratný důkaz. Athos Milady veřejně obviní z vraždy a špionáže, ale d'Artagnan se jí zastane. Mezi Athosem a d'Artagnanem se pak strhne bitka, která vyústí d'Artagnanovým zraněním. D'Artagnan je následně zproštěn služby u mušketýrů, ale je to jen lest, aby si získal důvěru Milady a kardinála. Ale ani Milady nehraje čestně, a aby si zajistila d'Artagnanovu poslušnost, tak unese Constance. Podaří se d'Artagnanovi a ostatním mušketýrům zachránit Constance a získat přiznání od kardinála?

2.série (2015)
DÍL 1: Drž se svých přátel (Keep Your Friends Close) - Po smrti kardinála Richelieu jsou mušketýři vysláni, aby přivedli jednoho z jeho špehů, hraběte Rocheforta. Toho najdou právě ve chvíli, kdy se ho chystá zlynčovat rozzuřený dav. Mušketýři ho zachrání a předvedou před krále. Rochefort královi vysvětluje, že se mu podařilo utéct ze španělského vězení, ale že je tam stále vězněn francouzský generál de Foix. Generál de Foix má příliš mnoho informací o francouzské obraně, které by mohly ohrozit bezpečnost Francie, pokud by je získali Španělé. Mušketýři a Rochefort jsou vysláni, aby generála osvobodili ze zajetí a přivedli zpět do Francie. Mezitím se královně Anně narodí chlapec a také jmenuje Constance jako svoji důvěrnici.
DÍL 2: Jako prostý člověk (An Ordinary Man) - Král Ludvík si přeje zjistit, jak žijí obyčejní lidé a přiměje mušketýry, aby ho vzali do místní hospody. Poté, co v hospodě vypukne rvačka, jsou král i d'Artagnan uneseni a mají být prodání do Španělska na galeje. Ostatní mušketýři po nich ihned vyhlásí pátrání a brzy zjišťují, že za jejich únosem stojí známý zločinec Sebastian Lemaitre, který byl už dříve za podobné zločiny odsouzen a deportován do Ameriky, ale podařilo se mu uprchnout. Mušketýři si musí s pátráním pospíšit, protože není ohrožen jen králův život, ale i budoucnost Francie. Druhý den má být pokřtěn následník trůnu a pokud by tam král nebyl, způsobilo by to obrovský skandál. Králův únos také využívá Rochefort, který přesvědčí královnu, aby svému bratrovi, španělskému králi Filipovi, napsala dopis s žádostí o podporu svého budoucího regenství.
DÍL 3: Užitečný zrádce (The Good Traitor) - Bývalý španělský generál Tariq Alaman vymyslel nové a účinnější složení střelného prachu. Nyní je ve Španělsku perzekuován kvůli svému maurskému původu a se svou dcerou Samarou uprchl do Francie. Španělští agenti se snaží získat vzorec tohoto prachu a podaří se jim unést Samaru. Alaman nabídne mušketýrům, že jim prozradí složení svého prachu, pokud mu pomohou zachránit jeho dceru. Pokus o záchranu Samary ale nevyjde. Je při něm zabito několik nevinných lidí a Španělům se navíc podaří zranit a zajmout Porthose. Mezitím následník onemocní a i přes veškerou péči lékařů se jeho stav nelepší. Nakonec je to Constance, kdo bere věci do vlastních rukou, aby zachránila život dítěte.
DÍL 4: Emilie (Emilie) - Emilie Duras, která tvrdí, že jí Bůh sesílá prorocké sny, prohlašuje o španělském králi, že je to ďábel v přestrojení za člověka. Se svou matkou shromáždila velkou armádu rolníků, kteří jsou odhodláni táhnout proti Španělsku, protože věří, že je Bůh ochrání. Španělé jsou vražděni v ulicích Paříže a Treville je znepokojen tím, že by to mohlo Španělsko vyhodnotit jako válečný akt. Vysílá Aramise, který předstírá, že je jedním z Emiliiných následovníků do jejího tábora, aby tam pátral po původu jejích vizí. Mezitím je španělský velvyslanec Perales u mušketýrů a Treville se má postarat o jeho bezpečnost.
DÍL 5: Návrat (The Return) - Athosovi poddaní jsou terorizování hrabětem Renardem, který chce získat jeho pozemky. Athos jejich dopisy s prosbou o pomoc ignoruje, a tak se odhodlají k zoufalému kroku a unesou ho zpět na jeho panství Pinon. Mušketýři s kapitánem Trevillem se ho vydávají hledat a ocitnou se přímo uprostřed bitvy proti baronu Renardovi. Athos se veřejně zříká svého titulu i nároku na panství a odmítá proti Renardovi jakkoli zasahovat. Ostatní mušketýři začnou školit obyvatele Pinon v boji, aby se mohli sami bránit útokům. Athos je nucen znovu čelit své minulosti, když na panství narazí na bývalou snoubenku svého bratra. I přes bolestivé vzpomínky se nakonec rozhodne místním lidem pomoci.
DÍL 6: Zatmění Slunce (Through a Glass Darkly) - Astronom Marmion pozve krále a celý jeho dvůr do observatoře na sledování zatmění Slunce. Jakmile jsou všichni uvnitř, tak je jeho muži drží jako rukojmí a Marmion s nimi začne hrát hru o život. Hodem mince určí, kdo bude žít, a kdo zemře. Milady má štěstí a padne jí dobrá mince. Propustí ji a ona okamžitě zamíří do Paříže, aby přivedla pomoc. V kasárnách mušketýrů jsou kapitán Treville a Athos, kteří krále nedoprovázeli. Teď musí vymyslet, jak osvobodit rukojmí, aby je přitom Marmionovi muži neviděli, protože jinak je nechá všechny okamžitě zabít.
DÍL 7: Svatba plná překážek (A Marriage of Inconvenience) - Princezna Louise z Mantovy, sestřenice krále Ludvíka, se má provdat za korunního prince Švédska a mušketýři ji doprovázejí. Během cesty jsou přepadeni, ale mušketýři princeznu ubrání a u jednoho z únosců naleznou španělské peníze. Kvůli její bezpečnosti odvážejí princeznu do Paříže, ale i tam se ji někdo pokouší zabít a Rochefort si bere její ochranu na starost sám. Mušketýři se mezitím pokoušejí vypátrat atentátníka a přitom odhalují, že spiknutí je mnohem větší, než sami čekali.
DÍL 8: Marnotratný otec (The Prodigal Father) - Treville konečně prozradil Porthosovi, že jeho otec je markýz Belgard a Porthos ho společně s Aramisem jede navštívit. Kromě svého otce tam poznává i chladnou nevlastní sestru Eleanor a jejího sadistického manžela Levesquea, kteří jsou méně než nadšení, že se objevil. Zatímco se Porthos od otce dozvídá, jak to bylo mezi ním a jeho matkou, tak si Aramis všímá jistých podivností na zámku. Nakonec se mu podaří zjistit, že Eleanor s manželem prodávají své služebné jako sexuální otrokyně a tento výnosný obchod jim s ostatnímy mušketýry překazí. Porthos si pak musí zvolit mezi loajalitou k nově nalezenému otci a mnohaletou důvěrou k Trevillovi.
DÍL 9: Obvinění (The Accused) - Královna Anna se snaží svému manželovi říct, že se ji Rochefort pokusil znásilnit. Ludvík ji ale ani nevyslechne, protože se k němu Rochefort dostal dřív a obvinil královnu ze zrady. Jako důkaz použil dopis, který již dříve napsala svému bratrovi, španělskému králi Filipovi. Ludvík nechá královnu uvěznit v jejích komnatách a Rochefort je teď jediný, komu král ještě věří. Mušketýři přicházejí královnu osvobodit a prchají s ní z Paříže. Constance zůstává v paláci, aby se postarala o následníka a později je společně s Dr. Lemayem obviněna z pokusu o otravu krále.
DÍL 10: Soud a trest (Trial and Punishment) - D'Artagnan s Athosem zachraňují Constance před popravou. Aramis je uvězněn a souzen za cizoložství s královnou. Porthos se mezitím snaží zajmout Vargase, protože on jediný může králi potvrdit, že Rochefort je španělský špeh. Podaří se Vargase přesvědčit, aby králi řekl pravdu, nebo Rochefort znovu unikne spravedlnosti?

3.série (2016)
DÍL 1. Spoils of War (Spoils of War) -
DÍL 2. The Hunger (The Hunger) -
DÍL 3. Brother in Arms (Brother in Arms) -
DÍL 4. The Queen's Diamonds (The Queen's Diamonds) -
DÍL 5. To Play the King (To Play the King) -
DÍL 6. Death of a Hero (Death of a Hero) -
DÍL 7. Fool's Gold (Fool's Gold) -
DÍL 8. Prisoner of War (Prisoner of War) -
DÍL 9. The Prize (The Prize) -
DÍL 10. We Are the Garrison (We Are the Garrison) -

Producent -
BBC America,  BBC Drama Productions,  BBC Worldwide
https://www.csfd.cz/film/348913-tri-musketyri/prehled/#