Titanic - krev a ocel (TV seriál) Titanic: Blood and Steel

29.02.2016 10:07

Historický / Drama

Irsko / Itálie / Francie / Kanada, 2012, 12x50 min

Obsah

Když velkolepý parník Titanic vyrážel veselého dubnového dne roku 1912 na zaoceánskou plavbu, nikdo netušil, jak strašlivý osud jej za necelých pět dní čeká. Co však jeho vyplutí předcházelo? Nový seriál v koprodukci šesti zemí se na příběh nejslavnější lodi světa dívá z nového úhlu. Zatímco dosavadní zpracování tématu Titanic se zabývalo plavbou a ztroskotáním ambiciózní lodi, které jsou dnes již notoricky známé, tvůrci seriálu Titanic – krev a ocel přinášejí pohled do zákulisí stavby této legendy mezi loděmi, bohatého na konflikty a dramatické události. Příběh začíná v Belfastu již tři roky před vyplutím Titanicu. V loděnici se střetávají ambice amerických podnikatelů, kteří stavbu financují, a potíže majitelů továren a loděnic, jejichž dělníci se začínají houfovat do odborů a brát za svá práva. Setkáváme se s Markem Muirem, mladíkem, který přijíždí do Belfastu z New Yorku se snem podílet se na stavbě Titanicu jako metalurg. Kvůli svým ambicím Mark mnohé skrývá – to, že se ve skutečnosti v Belfastu narodil a vyrostl, to, že je katolík, ale i jedno hanebné rodinné tajemství. Nahlédneme i do života Sofie Silvestriové, Italky, kterou bída přiměla přesídlit do nevlídného průmyslového Belfastu a živit se v loděnici rozkreslováním plánů. Sofia si však od osudu nenechává přistřihnout křídla a sní o lepším životě, tvůrčím povolání a možná i o lásce.(oficiální text distributora)
Obsah epizod

1. série (2012)

DÍL 1. A City Divided (A City Divided) - Když velkolepý parník Titanic vyrážel veselého dubnového dne roku 1912 na zaoceánskou plavbu, nikdo netušil, jak strašlivý osud jej za necelých pět dní čeká. Co však jeho vyplutí předcházelo? Příběh začíná v Belfastu již tři roky před vyplutím Titanicu. V loděnici se střetávají ambice amerických podnikatelů, kteří stavbu financují, a potíže majitelů továren a loděnic, jejichž dělníci se začínají houfovat do odborů a brát za svá práva. Setkáváme se s Markem Muirem, mladíkem, který přijíždí do Belfastu z New Yorku se snem podílet se na stavbě Titanicu jako metalurg. Kvůli svým ambicím Mark mnohé skrývá – to, že se ve skutečnosti v Belfastu narodil a vyrostl, to, že je katolík, ale i jedno hanebné rodinné tajemství. Nahlédneme i do života Sofie Silvestriové, Italky, kterou bída přiměla přesídlit do nevlídného průmyslového Belfastu a živit se v loděnici rozkreslováním plánů. Sofia si však od osudu nenechává přistřihnout křídla a sní o lepším životě, tvůrčím povolání a možná i o lásce.

DÍL 2. Stained Steel (Stained Steel) - V loděnici Harland & Wolff to vře. Charismatický Angličan Jim Larkin přesvědčuje irské dělníky, že i oni mají právo na přiměřený plat či odškodnění v případě úrazu. Majitelé továren tuto osvětu sledují se znepokojením, i známý liberál lord Pirrie je poněkud zaskočen, když má své lidumilné zásady uvést v platnost. Tvrdohlavý Mark má plné ruce práce s hlavním konstruktérem Andrewsem, který mu podle jeho mínění jen hází klacky pod nohy. Mimo loděnici se Markovi daří lépe: půvabná a zhýčkaná Kitty Carltonová je novým přírůstkem do společnosti svého otce zcela nadšená a ochotně po jeho boku zapomíná na nadcházející svatbu s bohatým a nudným Ashley Stokesem. Svatba, zdá se, není na obzoru ani pro Sofii. Není si jistá, co v životě chce, ale srdce jí říká, že Andrea není ten pravý, a jeho nabídku k sňatku bez váhání odmítá. Z armády se do Belfastu vrací známý lehkovážník a potížista Conor McCann, který svým sourozencům přidělá ještě řadu potíží.

DÍL 3. Good Man Down (Good Man Down) - Andrea těžce nese, že ho Sofia odmítla, a nechá starého Silvestriho, aby se za něj přimluvil. Manžel vnucovaný otcem ale nezávislé Sofii nepřipadá o nic přitažlivější. Mark si do laboratoře objednává ocelové ingoty, aby přišel na kloub nedostatkům materiálu, které by mohly ohrozit bezpečnost pasažérů Titanicu. V loděnicích ovšem jeho snahy považují v lepším případě za zbytečné a v horším případě za falešné a sloužící jen ke vlastnímu zviditelnění. Další starosti Markovi přidělává otec, kterého po dlouhém odloučení našel jako alkoholem zdecimovanou trosku. Stávka dělníků budí u vedení loděnic pochopitelnou nervozitu – hrozí, že nestihnou termín odevzdání hotové lodi. Atmosféra je napjatá, a tak se není co divit, že při protestním pochodu dělníků dojde ke střelbě, která navždy poznamená životy několika z našich hrdinů…

DÍL 4. Danger Looms (Danger Looms) - Mark se i ve vypjaté atmosféře dál pokouší pracovat na zlepšení své milované lodi. Jeho aférka s Kitty pokračuje, čím dál více jej ale přitahuje tichá Sofie, která mu do dílny chodí překreslovat plány. Vnímavá Sofie zase cítí, že Mark ukrývá nějaké tajemství… Lord Pirrie je v rozpacích z toho, na kterou stranu se přidat ve sporu loděnice versus dělníci. Jeho liberální přesvědčení mu velí uznat požadavky dělníků jako oprávněné, avšak z druhé strany tlačí společnost White Star v čele s neúprosným J. P. Morganem a pro Pirrieho je věcí cti stihnout odvést práci v domluveném termínu. Návrat neřízené střely Conora McCanna znamená pro jeho rodinu a okolí převratné změny: Conor byl sice přijat na práci v loděnici, i tam si však pouští pusu na špacír a vyhledává rvačky. Navíc se do něj beznadějně zamiluje mladičká Violetta Silvestriová, na kterou si myslel jeho ostýchavější bratr Michael.

DÍL 5. Under Lock and Key (Under Lock and Key) - Parník Olympic, pýchu společnosti White Star, potkala kolize s lodí jeho Veličenstva. Vina je na straně královského námořnictva, lord Pirrie musí přesto podstoupit vyšetřování nehody a hlavně vyvrátit podezření, které by ohrožovalo i dokončení Titanicu – totiž že Olympic je se svými gigantickými rozměry neovladatelný.Mark se dozví tragickou zprávu, kterou mu otec léta úspěšně tajil, a vydává se pátrat po osudu dívky, kterou před lety opustil. Sofii se ovšem s cílem svého pátrání nesvěří. Ani návštěva kláštera, kde jeho milá zemřela, Marka neuklidní. Od představené se dozví novinu, která jím otřese víc než vše, co mu prozradil otec. Po návratu do Belfastu navíc zjistí, že závistivý Eddy Hutton v jeho nepřítomnosti ohlásil Andrewsovi i Pirriemu pravdu o jeho totožnosti i vyznání. Markovo místo v loděnici může zachránit jen zázrak.

DÍL 6. The Imposter (The Imposter) - Sofie a Mark využijí odjezdu Pietra do Derry a stráví zamilovanou neděli u moře. Jejich romantický víkend však představuje jen maličký ostrůvek klidu ve víru událostí, které otřásají belfastskými loděnicemi. Zaměstnanci loděnic jsou ve stávce a lord Pirrie musí kličkovat mezi nabručenými kolegy v dozorčí radě, nespokojenými dělníky a netrpělivým J. P. Morganem, který považuje stávkující za bezvýznamnou, leč otravnou překážku uskutečnění svého snu. Nešťastnému Michelu McCannovi nezbývá, než se plnou silou zapojit do protestů – v milostném životě totiž úplně pohořel. Jeho ostýchavé námluvy s Violettou nadobro překazil jeho drzý mladší bratr Conor. Violetta má brzy oči jen pro něj, netuší ale, že se Conor stále více zaplétá s tajemným společenstvím, které to s Angličany rozhodně nemyslí dobře…

DÍL 7. The Truth Shall Set You Free (The Truth Shall Set You Free) - S mladými milenci Conorem a Violettou to nevypadá dobře – zatímco Conor odjede na neznámé místo, aby se zapojil do odboje proti Angličanům, Violettu přepadnou ranní nevolnosti, které mohou znamenat jen jediné. Mark konečně najde sílu být k Sofii upřímný ohledně své minulosti a nesmírně se mu uleví. I v loděnici se na něj usměje štěstí: přimluvil se za něj sám všemocný J. P. Morgan, a tak se Mark urychleně vrací a jeho úhlavnímu nepříteli Eddymu Huttonovi pro tuto chvíli nezbývá než skřípat zuby. Kitty musí čelit Ashleymu, který odhalil pravou povahu jejích vztahů s Markem. Myslí si, že ze situace jako vždy vybruslí s pomocí svého šarmu a drzého čílka, zdá se však, že její lehkomyslnost bude mít tentokrát vážnější důsledky…

DÍL 8. High Stakes (High Stakes) - Mark pokračuje v pátrání po své ztracené dcerce, nemá se však čeho chytit – nezná její nové jméno ani místo, kde žije. Jeho pátrání zapříčiní rozkol se Sofií – ta pod vlivem okouzlující novinářky Joanny sní o novém životě v Americe, zatímco Marka v Irsku pevně drží právě naděje na nalezení dcerky. Ještě k tomu se Sofie na shromáždění sufražetek setká s lady Pirrieovou, kterou mladá žena zaujme svou bystrostí a rozhodne se jí pomoci. Brzy se Sofii ozývá s lákavou nabídkou… Belfastem mezitím otřásá volební kampaň, ve které proti sobě kandidují mimo jiné i starý Hutton a Michael McCann. Michaelovi protivníci ale nehrají fér a neštítí se výhrůžek, násilí či vydírání.

DÍL 9. Burden of Proof (Burden of Proof) - Zoufalý Mark se při pátrání po ztracené dcerce vydá i ne zcela zákonnou cestou. Sofie si stále není jistá, zda Marka v Belfastu drží naděje na znovunalezení dítěte, nebo vize dokončení Titaniku. Joannu kontaktuje polozapomenutý přítel z dětství, nenese jí však bohužel dobré zprávy. Zamilovaný Conor se vrací do Belfastu za Violettou, netuší ovšem, že v jeho bezprostřední blízkosti se pohybuje udavač. V Londýně probíhá vyšetřování nehody parníku Olympic. Na výsledku záleží i budoucnost Titaniku. Lord Pirrie bere do Londýna i Marka, který zde pozná nečisté zákulisní hry lodního byznysu a vůbec se mu to nezamlouvá. Navíc se zde nečekaně setká i s Kitty v nové a velmi překvapující životní roli.

DÍL 10. A Crack in the Armor (A Crack in the Armor) - Vytoužený odjezd našich milenců do Londýna se vzdaluje: Marka, již pevně rozhodnutého opustit loděnici, zláká dosud neprobádaná konstrukční vada na parníku Olympic. Sofii zase doma drží starost o těhotnou Violettu a nemohoucího Pietra, kterého navíc opustil učedník Andrea. Ve všech patrech belfastské společnosti vřou politické spory: zatímco lord Pirrie se hádá s Carltonem ohledně postoje k Ulsteru, Emily je souzena za napadení policisty a udělený trest je překvapivě přísný. Conor McCann se svými parťáky konečně sežene zbraně a jsou připraveni k akci. Violetta porodí krásného chlapce – netuší však, co se ve stejné chvíli děje s jejím milovaným Conorem…

DÍL 11. The Tipping Point (The Tipping Point) - Do Belfastu zavítá rozporuplný politik Winston Churchill. Jeho návštěva vybudí četné vášně a dojde i na střelbu. Markovi svitne nová naděje na nalezení dcerky, když požádá o pomoc starého přítele svého otce, katolického kněze. Sofia je znechucená neustálým Markovým lavírováním a neschopností rozhoupat se k odjezdu, a tak se ani příliš nebrání milostným návrhům amerického auditora, kterého do loděnice poslal J. P. Morgan. Joanna je proti své vůli donucena ke špionáži pro Němce. Největší problémy v loděnici v této chvíli způsobuje zajištění bezpečnosti Titaniku a otázka záchranných člunů. Lord Pirrie se z přemíry práce hroutí a není jasné, kdo jeho nezastupitelnou úlohu převezme.

DÍL 12. The 'Unsinkable' Sets Sail (The 'Unsinkable' Sets Sail) - Uhelná stávka ochromila Belfast a zamíchala životy jeho obyvatel. Joanna si místo zrušené plavby na parníku Caledonia musí koupit lístek na Titanic. Návrat Michaela McCanna a jeho plán na cestu do Ameriky znamená naději pro ovdovělou Violettu a jejího malého syna. Andrea a jeho kamarád Giacomo se též rozhodnou začít nový život v Chicagu. I Pietro se nakonec smířil se snem své dcery a dokonce jí kupuje lodní lístek. Osudy našich hrdinů se již nadobro dělí na ty na palubě a na ty, co jim mávají z belfastského mola. Na palubě je nečekaně i Mark, který má velet pohotovostní hlídce, Kitty, která se seznámí s pohádkově bohatým hollywoodským producentem, a hlavně jistá malá dívka, o které Mark ještě nic netuší…

 

Producent - 3 Arts Entertainment,  Antena 3 Televisión,  Artists Studio,  Canadian Broadcasting Corporation (CBC),  DAP Italy,  De Angelis Group,  Epos Films,  Rai Fiction,  Tandem Communications

https://www.csfd.cz/film/307364-titanic-krev-a-ocel/prehled