Svět podle Prota / K-PAX (2001/120/USA, Německo/Drama, Mysteriózní, Sci-Fi) 86%

06.03.2018 18:44
JEDNOU VĚTOU
„Svět jinýma očima“

OBSAH
Na nádraží jednoho velkoměsta se objevuje muž, který se připlete ke krádeži. Bezdomovec ale dosvědčí, že nekradl on. Policie má přesto mnoho dotazů, na které tento "cizinec" odpovídá podivně, a tak ho převeze na psychiatrickou kliniku. Jistý přepracovaný doktor se pustí do stanovení "cizincovy" diagnózy. Případ se mu zdá nadmíru zajímavý. Cizinec tvrdí, že je z planety K-PAX a že je na zemi jen na návštěvě. Vykazuje nevídanou inteligenci a znalosti v oblasti fyziky a astronomie. Má abnormálně vyvinutý zrak pro vidění v šeru. Navíc velmi pozitivně působí na své spolupacienty. Doktorovi to přesto nedá a nechce se smířit s tím, že "cizinec" jménem Prot je prostě mimozemšťan. Podrobí Prota hypnóze a na jejím základě se dobere pravdy.

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Chytrý a moc příjemný film, u kterého potěší absence jakkéhokoliv klišé či kalkulu. Přestože je příběh veskrze postaven na dialozích, udržel mně v napětí po celou dobu, kdy jsem čekal na konečné rozřešení. Divák ocení vyšperkované dialogy, při některých scénách, jako např. v planetáriu, člověka spolehlivě zamrazí. Bezvadný dojem z filmu umocňuje skvělá kamera, hudba no a pochopitelně one-man-show Spaceyeho, o kterém nemá smysl se více rozepisovat. (Lima) 3*

Filmy mě nestačí překvapit. Pořád se totiž objevuje něco, co už je vcelku dlouho na světě, já o tom tolik neslyšel, film neviděl a pak nestačím zírat. Svět podle Prota je výborně promyšlený, ale ve skutečnosti plně lidský film, na které se pokaždé kouká nejlépe. Stačí dobrý nápad, perfektní zpracování a poslední, nejdůležitější ingredienci, geniální herce. A tady se setkají rovnou dva tváří v tvář: Pacient Kevin Spacey a doktor Jeff Bridges. (Malarkey) 4*

Zatímco ve filmu se řeší jestli je Prot návštěva z vesmíru nebo psychicky narušený člověk. Já neřeším nic. Navštívil mě totiž mimořádně kvalitní, inteligentní a lidský film. Jenom mě trošku zarazilo jak všichni ti blázni chtěli na K-PAX. Já jsem taky blázen, ale jsem zde spokojený, možná jsem až moc velký blázen. Doufám, že Kevin Spacey na K-Pax nikdy nebude chtít, protože bychom přišli o skvělého herce. (Enšpígl) 4*

VELKÁ RECENZE
Někdy - a děje se to stále méně často - se i v našich kinech objeví film, který je fajn. „Fajn film“ není jen označení kvality, je to celý komplex vlastností, které film musí mít, aby ten pocit vyvolal. Nesmí být příliš okázalý ani nesmí vyvolat velké emoce - na fajn filmech se nesmějete, ale usmíváte; nepláčete, ale občas si utřete oči. Přesto musí být kvalitní, přiměřeně inteligentní (ale ne zas moc!), dobře natočený a v ideálním případě by ještě měl obsahovat vaše oblíbené herce. A nesmí být fronta u pokladny. Nejsem si sice jist, zda šéfové studia Universal byli nadšeni, že jim režisér Ian Softley s Kevinem Spaceym a Jeffem Bridgesem natočil za padesát milionů dolarů fajn film, ale já byl vskutku spokojen.
Příběh vám ze začátku připadá trošku obehraný: psychiatr Mark Powell (Bridges) začíná mít pocit, že jeho pacient (Spacey) možná není tak úplně blázen, ač o sobě tvrdí, že se jmenuje Prot, pochází z planety K-PAX a cestuje vesmírem na vlnách světla. Jenže rafinovaný styl, kterým tuhle jednoduchou historku Softley vypráví, už tak standardní není. Daří se mu totiž vést film po mnoha kolejích - a rovina té mírně moralistní sci-fi, jejíž hlavní hrdina navštívil náš svět a ironicky glosuje jeho fungování coby americký Zelený Raoul, je možná tou nejméně důležitou. Záhadný Prot totiž za svými černými brýlemi skrývá mnoho tváří - a doktor Powell si až do konce nebude jistý, která (a jestli vůbec nějaká!) z nich je ta pravá.
Je to tvář chudáka, který prožil nesmírnou tragédii a skryl se do role odtažitého mimozemšťana? Tvář vykupitele zoufalých, která může znamenat úlevu i pro lékaře, stíhaného výčitkami po smrti svého syna? A podobně jako doktor Powell i vy budete na pochybách: Co se to tu vlastně děje? Dívám se na Starmana, nebo na Mlčení jehňátek? Je to zvláštní a vlastně jen mírné napětí, ale stačí, aby příběh fungoval a aby dialogy, často založené hlavně na kousavých komentářích Prota k systému fungování lidské společnosti, získaly zvláštní dramatický a někdy i tragický podtext.
Tak subtilní příběh stojí i padá s hereckými výkony a obsazením Bridgese se Spaceym se režisérovi podařil největší kousek. Po letech Bridges konečně podává nadprůměrný výkon, okořeněný i něžnými a takřka neviditelnými narážkami na jeho nejslavnější filmovou roli, zamilovaného mimozemšťana ve filmu Starman. A o Spaceym darmo mluvit, všechna slova chvály už byla vyřčena. Připočteme-li scénu v planetáriu, která vás svou vizuální sílou přimrazí k sedačkám, celou pečlivě propracovanou obrazovou složku filmu založenou na hře se světlem a barvami, nevtíravě krásnou hudbu Eda Shearmura a ten zvláštní dojem, že se někdo v Hollywoodu pokusil filmem něco - ač jednoduchého - říci, nezbývá než přiznat, že Svět podle Prota je víc než jen fajn film. Je vlastně dost fajn.

Ocenění:
The Saturn Awards
2002 - Kevin Spacey (Nejlepší herec) (nominace)

DABING
1.DABING (VHS, DVD, ČT)
V českém znění: Aleš Procházka - Kevin Spacey (Prot), Daniel Dítě - Jeff Bridges (Dr. Mark Powell), Tereza Grygarová - Mary McCormack (Rachel Powellová), Lenka Filipová-Kudelová - Alfre Woodard (Dr. Claudia Villarsová), Luboš Ondráček - Brian Howe (Dr. Steve Becker), Zdeněk Dvořák - Peter Gerety (Sal), Sylva Talpová - Celia Weston (Doris Archerová), Vladimír Hauser, Jan Kolařík, Eva Jelínková, Kateřina Horáčková, Leona Ondráčková
Překlad: Iveta Pavlovičová
Dialogy: Veronika Veselá
Zvuk: Michal Zatloukal
Vedoucí produkce: Eva Stožická
Režie českého znění: Jiří Kubík
Vyrobilo: Studio Ebbi pro SPI 2002

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 25.7.2002 SPI Film
Premiéra USA: 26.10.2001 Universal Pictures US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 1.12.2002 (VHS) SPI
Poprvé na DVD: 16.12.2002 SPI Film
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby v ČR - Kč 3 015 129
Tržby celkem - $ 50 315 140
Návštěvnost v ČR 28 372
Náklady (Rozpočet) - $ 48 000 000
 
Tvůrci a herci
Iain Softley (Režie), Lloyd Levin (Produkce), Robert F. Colesberry (Produkce), Lawrence Gordon (Produkce), Edward Shearmur (Hudba), John Mathieson (Kamera), Craig McKay (Střih), Debra Zane (Casting), John Beard (Scénografie), Louise Mingenbach (Kostýmy), J. Paul Huntsman (Zvuk), Teresa M. Austin (Masky), Pamela Santori (Masky), Charles Leavitt (Scénář), Gene Brewer (kniha) (Předloha), Kevin Spacey (Herec), Jeff Bridges (Herec), Mary McCormack (Herec), Alfre Woodard (Herec), David Patrick Kelly (Herec), Saul Williams (Herec), Peter Gerety (Herec), Celia Weston (Herec), Ajay Naidu (Herec), Tracy Vilar (Herec), Kimberly Scott (Herec), Conchata Ferrell (Herec), Vincent Laresca (Herec), Brian Howe (Herec), Rawle D. Lewis (Herec), Julie Sands (Herec), Aaron Paul (Herec), William Lucking (Herec), Kateri Walker (Herec), Frank Collison (Herec), Mark Christopher Lawrence (Herec), Clarke Peters (Herec), Norman Alden (Herec), Erik LaRay Harvey (Herec), Lance E. Nichols (Herec), Mary Mara (Herec), Peter Maloney (Herec), Paul Linke (Herec), Olga Merediz (Herec), John Toles-Bey (Herec), Greg Lewis (Herec)
 
2001/120/USA, Německo/Drama, Mysteriózní, Sci-Fi
 
Zajímavost k filmu
- Po závérečných titulkách následuje ješte krátká scéna.
- Kevin Spacey musel scénu, kde Prot (Kevin Spacey) sní celý banán i se slupkou, natáčet 27x.
- Když Prot (Kevin Spacey) navštěví doktorův (Jeff Bridges) dům, poděkuje jeho ženě. V odlesku slunečních brýlích je vidět, jak před ním stojí doktor, jenomže ten se ve stejný moment má nacházet za ním.
- Okrem známej scény konzumácie banánu aj so šupkou zjedol menej nápadne Prot (Kevin Spacey) aj jahodu s listom.
- Po celý film jsou v pozadí vidět jiskřičky světla, a to především ve scénách, které se odehrávají u Dr. Powella (Jeff Bridges) v kanceláři.
- Tvůrci filmu Muž hledící k jihovýchodu (1986) zažalovali v roce 2001 Gene Brewera a ostatní, kteří se na filmu podíleli, za plagiátorství. Žaloba byla později stažena.
- Alfre Woodard byla za svou roli Claudie Villarsové oceněna Image Award v kategorii nejlepší herečka.
- Kevin Spacey byl v roce 2002 oceněn cenou Saturn v kategorii nejlepší herec.
- Původní délka filmu byla před závěrečnými úpravami 150 minut.
- V stejnojmenné románové předloze Gena Brewera je nejoblíbenějším filmem Prota (Kevin Spacey) snímek Starman (1984), ve kterém hrál jako i zde Jeff Bridges.
- Když sedí na stromě po zmizení odpoví Prot doktorovi na dotaz, kde byl, že cestoval na severu "Newfoundland a Labrador". Spacey skutečně byl v roce 2001 v Newfoundlandu, kde natáčel film The Shipping News.
- Archivní fotka z výroční knihy, na které je Robert Porter je skutečná fotka Kevina Spaceyho z roku 1977 z vysoké školy.
- Původně měl hrát Prota Will Smith a Kevin Spacey doktora Marka Powella. Smith z filmu vycouval, role se chopil Spacey.
- Brýle, které má ve filmu Spacey na sobě měl půjčené od Bona z U2, kterému je musel po natáčení vrátit.
 
Odkazy