Stormbreaker/ Stormbreaker (2006/89/USA, Velká Británie, Němecmko/Akční, Dobrodružný, Rodinný, Thriller) 45%

21.12.2020 14:59
JEDNOU VĚTOU
„Nikdy nejsi dost mladý na to, abys zemřel."

OBSAH
Natočeno podle prvního dílu populární knižní série Anthonyho Horowitze, který je zároveň autorem scénáře filmu. Stormbreaker je rafinovaná počítačová hra, která převrátila vzhůru nohama život jednoho obyčejného kluka. Po letecké katastrofě, při které zahynou oba jeho rodiče, je čtrnáctiletý Alex Rider (Alex Pettyfer) vychováván strýcem Ianem (Ewan McGregor). Ten za záhadných okolností zemře a ukáže se, že vedl dvojí život. Na jedné straně spořádaný bankovní úředník, a na straně druhé špión MI6, kterého sprovodil ze světa nájemný vrah. Alex je osloven speciální jednotkou MI6, aby dokončil nebezpečný úkol, který jeho strýc nemohl splnit. Jeho posláním je předstírat počítačového maniaka, který by zjistil, co přesně je a k čemu bude sloužit počítačová herní konzole Stormbreaker, kterou se chystá uvést na trh Darrius Sayle (Mickey Rourke). Aniž by to věděl, byl strýčkem dlouhodobě připravován na podobnou misi. Dobrou průpravou pro dráhu neohroženého špióna se mu staly adrenalinové sporty jako potápění, horolezectví, ale i znalost šifrovacích kódů.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Mladý James Bond, Agent 007 z něj sice nejspíš nebude, ale zde si na něj vcelku slušně hraje a to je o pár desítek let mladší. Tento film možná nechytne každého. Zřejmě svojí obrovskou naivitou. Ale kdybych to měl přirovnat k některému filmu, nejvíce by se mi nejspíš hodila Bondovka Dnes neumírej. Takže neuvěřitelné, neskutečné, přesto zajímavé akční. Nemůžu říct, že bych se vysloveně nudil. Samotný příběh vcelku rázným stylem ubýval a gradoval a ani samotný hrdina nebyl zas tak špatný na to kolik mu je let. Možná je tu jistá spojitost se Spy Kids, ale fakt je, že Angličani si dali tu práci a dovedli tento film ne do dokonalosti, ale akce je akce a ne jen snužka digitálních a ještě k tomu odfláklých triků. Dalším plusem je řada známých anglických herců, kteří se sice příliš neohřejí, ale filmu prospějí. I když to není žádný zázrak a taky jsem od toho nic nečekal, film mě dokázal zabavit a svůj cíl splnil. Jen doufám, že nebudou dle knižní předlohy točit pokračování, i když proč vlastně ne. Pro děti by to mohl být zaručený trhák, ale třeba nejen pro ně. Jo a nakonec bych dodal, že soundtrack se skládá z řady dost provařených pecek v čele s Paulem Oakenfoldem. Uááá, jak ten tam zní skvěle. --- Víš co mě opravdu naštvalo? Že poslali kluka! (Malarkey) 3*

Lehká variace na Jamese Bonda s mladším hlavním hrdinou trochu připomíná americké pokusy Agenta Cobyho Bankse, ale film je pojat o trochu víc "áčkově". Potěší hlavně Ewan McGregor, který se ve filmu, ale moc neohřeje, ale i Mickey Rourke (jen kdyby nevypadal jak modelka se špatným make upem...). Film plyne poměrně rychle a příběh je jednoduchý. Jako oddechová záležitost jistě neurazí. Autoři pravděpodobně chtěli pokračovat dalším dílem, aby vytvořili třeba i sérii, ale chabé výdělky asi odsoudí Stormbreakera pouze k jednomu dílu. Možná škoda. (Djkoma) 3*

James Bond pro děcka školce zrovna odrostlé? Odsejpá to sice svižně, ale je to celé tak dětinské a předvídatelné, že už mi tam jenom chyběl každých 15 minut reklamní blok na kindervajíčka s modrými hrošíky a nové hračky od Mattela. Obsazení sympaťáka Ewana McGregora je vzhledem k jeho cca 3-minutové přítomnosti pouhou reklamní vábničkou a hlavní protagonista s bravíčkovskou vizáží a hereckou prkenností tomu také moc nepřidal. K těm původně zamýšleným čtyřem pokračováním – proboha, jak si mohli tvůrci myslet, že tahle záležitost „Made in Kouzelná školka“ by mohla mít nějaký širší divácký ohlas? Ještě tam mohli obsadit Dádu Patrasovovou..... (Lima) 2*

VELKÁ RECENZE
Který mladý kluk by nechtěl být tajným agentem? Umět všechna bojová umění, nemít strach, dobře se rozhodnout v každou chvíli, i během toho největšího nebezpečí? Alex Rider není zrovna z těch kluků, ale přitom má záliby, které by mu možná i James bond záviděl. Leze po horách, lyžuje, sjíždí řeky, chodí na různé kurzy, kde se učí, jak by se měl bránit. Celou dobu si myslí, že jsou to jen hobby, ke kterým ho přivedl jeho nudný strýc. Jenže když strýc zemře a Alex zjistí, že jeho pěstoun nebyl nudným úředníkem, ale právě tajným agentem, mladíkův život se změní.
Sám se má totiž stát agentem britské tajné organizace. Nejprve následuje tvrdý výcvik, kde zazáří. Pak je ale poslán na akci, kde to bude ještě náročnější. Stojí totiž proti šílenci s tváří Mickeyho Rourka a musí odhalit jeho spiknutí. Není přece jenom příliš mladý? Velmi nepodstatná otázka, protože je jasné, že odpověď je záporná. Ne, vůbec není příliš mladý, má akorát věk na to, aby zachránil celou Británii.
Film se v nepříliš inovativním příběhu snaží britské agenty přiblížit i mladším divákům, a to včetně serepetiček, které agenti většinou dostávají na své operace. Nebude tedy chybět superkyselina, padák, nebo pero s vystřelovací šipkou napuštěnou látkou, která donutí zasaženou osobu vyslechnout všechny příkazy. Film také představuje Alexe Pettyfera, který se tak mohl stát miláčkem nejedné dívky, což se snažil potvrdit i filmem "Bez kalhot", kde už měl přece jen dospělejší look. "Stormbreaker" má především pobavit a myslím, že na jedno odpoledne to není špatný film. Uteče vám, možná se sem tam usmějete a pak se prostě podíváte na "Skyfall" a pořádně do toho vlétnete.

O FILMU
Anthony Horowitz začal psát brzy. V osmi letech věděl, že chce být spisovatelem a poprvé publikoval ve svých 22 letech. Ale až v roce 2000, s vydáním románu Stormbreaker, se Horowitz dočkal mezinárodní slávy. „Když jsem byl malý, špiónské příběhy mě fascinovaly. Například ‚Bondovky‘ pro mě vždycky byly událost. Ale jak jsem stárl, už mi nepřišly tak dobré, jako ty první. Zápletky nic moc a zločinci už nebyli zajímaví. Tak jsem začal přemýšlet o tom, jak špiónským filmům vrátit jejich původní slávu. A jednoho dne mi došlo, že špionovi musí být 14 let. Musí být mladičký. Zkrátka kluk na skateboardu, je na skateboardu mnohem lepší než jeho táta! Zároveň mi ale bylo jasné, že Alex Rider musí být originál. Nechtěl jsem napodobovat tradičního sebevědomého tajného agenta. Musel jsem se snažit, aby byl co nejvíce jiný. Copak by čtrnáctiletý kluk chtěl pracovat pro svou zemi? Žijeme ve světě, kde žádná tajná služba není zcela důvěryhodná. Alexův šéf je navíc velmi podivný. To, že jsem ho pojmenoval ‚Blunt‘ (pozn.: anglicky ‚tupý‘, ‚necitlivý‘) samozřejmě není náhoda! Hlavní na Alexových dobrodružstvích je to, že se do nich nijak nežene. Není to film ‚ty jo, bejt špion je fakt hustý‘. Je to příběh opravdového kluka, v opravdovém nebezpečí a opravdovém světě dospělých.
Líbí se mi myšlenka, že se Alex dostane na půdu, kterou nezná, do světa dospělých. Jeho hraní je čisté a upřímné, upřímně projevuje city, vnímá přátelství a pohlíží na život. O tomhle věku se moc hezky píše.“
Horowitz uznává, že je Alex Rider komplexní postava: „Je toho v něm hodně. Původně jsem se inspiroval synem jedněch mých známých. Mluvil mnoha jazyky a měl černý pás v tae-kwon-du. Ale na světě je spousta jiných kluků a faktorů, které mě při psaní knihy ovlivnily. Proto je Alex komplexní postava, ale hlavně: teenageři mu uvěří.
Hrdinové dětských knih se obvykle těší na dobrodružství, která je čekají. To ale neplatí pro Alexe. Alex je jiný. Je to váhavý agent. Raději by chodil do školy a hrál s kamarády fotbal. Jestli existuje nějaký způsob, jak úspěšně napsat knihu, je to právě tohle. Alex z duše nenávidí svět dospělých, do kterého se dostal, ale jeho dobrodružství už má šest dílů a sedmý je na cestě, takže se z toho světa asi jen tak nedostane.“
Producent Marc Samuelson se poprvé setkal s Anthony Horowitzem, když dostal scénář k filmu Zjevení (The Gathering, režie Brian Gilbert, 2002), na kterém společně pracovali 6 let.
Pro Horowitze byla hlavní výhoda práce s bratry Samuelsonovými jejich „britskost“: „Marc a Peter mě celou dobu pečlivě o celé produkci informovali. Jsem moc rád, že se Markovi podařilo mě přesvědčit, abych napsal filmovou adaptaci knihy.“
Marc Samuelson říká: „Všechno šlo vlastně hrozně rychle. Asi za 3 roky jsme měli úžasný scénář adaptace a našli jsme Geoffa Saxe jako režiséra. Geoff obohatil produkci o instinkt, který je obyčejně spojován s britskými režiséry. Je radost pracovat s někým, kdo ví, jak se všechno dělá, protože už to dělal nesčetněkrát předtím. Navíc, na rozdíl od většiny ostatních britských režisérů, necítí potřebu vnést do filmu ještě nějakou politiku a uvědomuje si, že jde především o zábavu. A vedle toho všeho se mu podařilo do filmu začlenit i pár chytrých věcí pro starší teenagery a dospělé.“
Anthony Horowitzovi se proměna předlohy do filmu nepochybně líbila: „Nejvíce vzrušující pro mě byla účast na natáčení v Muzeu vědy, s Mickey Rourkem a Robbie Coltranem na scéně a okolo Bill Nighy, Sophie Okonedo a Alicie Silverstone. Alex se samopalem na padáku, 250 komparzistů a uprostřed toho stojí Geoffrey a volá: ´Anthony!´ Rozhlédl jsem se, koho volá, a došlo mi, že mě. Tak jsem šel na scénu. To je ale jeho film! Jen potřeboval přepsat jedno slovo... Bylo ale velice vzrušující pracovat přímo při natáčení, u scény se spoustou lidí.“
Na začátku roku 2005 začalo hledání mladého herce, který měl ztvárnit postavu Aexe Ridera. Jakmile padlo slovo Stormbreaker, lavina teenagerů z celého světa začala usilovat o roli jejich hrdiny nebo jeho partnerů.
Marc Samuelson vysvětluje: „Rozhodili jsme se pro poměrně širokou síť výběru. Posílali jsme vedoucího castingu do škol, aby se podíval na 100 kluků, přivedl jich 8 nebo 10 a ti pak podstoupili workshop. To je mnohem lepší, než číst e-maily zájemců kteří jen tak napíšou. 99,9 procent takových uchazečů je zcela nevyhovující a zjistíte to za 3 vteřiny.“
Nakonec jsme byli šťastní za Alexe Pettyfera, se kterým jsme se setkali celkem pětkrát. On má vše, co jsme hledali. Výborně vypadá, velmi dobře běhá, umí bojovat, má sílu a hodně trénuje. A je to vidět i ve filmu. Bojuje s lidmi, kteří jsou mnohem větší, než on sám.“
Jednoho slunného červencového rána vyrušil klid na Isle of Man rachot motocyklů, střelba ze samopalů a výbuchy nášlapných min - začátek natáčení jednoho z největších nezávislých filmů natočených v Británii.
Vzletná úvodní scéna filmu ve které agent MI6 Ian Rider utíká ze spárů psychopatického multimilionáře Darriuse Sayla. Divoká honička na překrásné písečné pláži, po které následuje odvážná střelba na ochranku na motorkách a v motorových člunech - to vše bylo jistě nečekané vzrušení pro obyvatele ospalé rybářské vesničky Port Erin i pro turisty, kteří ji tou dobou navštívili.
Na ostrově se také točily akční scény s helikoptérami nebo čtyřkolkami, kurzy přežití a vzdálený opuštěný důl - zástěrka pro Saylovu montážní linku. Interiéry se točily v Island Studios, a to včetně domu Iana Ridera nebo kanceláří MI6 a ve futuristické spalovně odpadu byl vytvořen Saylův podzemní komplex laboratoří. Horowitzův scénář obsahoval řadu lokací, které musejí být povědomé nejen Londýňanům, ale i turistům, kteří Londýn znají. Díky spolupráci s mnoha místními úřady to naštěstí nebyl problém.
Asi nejzajímavější, ze scén točených v Londýně, byly záběry Alexe Ridera a jeho spolužačky Sabiny Pleasure. V záběru ujíždějí na koních z Hyde Parku do londýnského City a jsou v patách utíkajícímu Saylovi. Této barvité scény se zúčastnili členové královského jezdectva a vojáci prestižního královského pluku Blues and Royals, v plné královské výstroji na nádherných černých koních. Londýnské náměstí Piccadilly nebylo za celou svou historii nikdy uzavřeno kvůli natáčení. Až nyní. V ulicích stálo 70 vozidel - 50 automobilů, 12 londýnských taxíků a 3 tradiční doubledeckery zablokovaly na jedno ráno celé náměstí.
Dokonce i jedna z nejvíce očekávaných a obávaných scén filmu se vydařila báječně. Nádrž s obří medúzou a Semtexem měla být zničena. Mnoho kamer připraveno, scéna vyklizena, špunty do uší rozdány a přesně na povel neuvěřitelně tlusté sklo prasklo a 17 000 galonů vody se vylilo do Saylova obýváku silou, která by stačila odnést nábytek vážící několik stovek liber…

DABING
V českém znění: Jan Maxián - Alex Pettyfer (Alex Rider), Stanislava Jachnická - Sophie Okonedo (Paní Jonesová), Petra Hanžlíková - Alicia Silverstone (Jack Starbrightová), Pavel Soukup - Mickey Rourke (Darrius Sayle), Michal Pavlata - Bill Nighy (Alan Blunt), Tomáš Borůvka - Ewan McGregor (Ian Rider), Ivan Jiřík - Damian Lewis (Yassen Gregorovich), Jaroslav Kaňkovský - Stephen Fry, Robbie Coltrane (Smithers, Premiér), Zuzana Skalická - Missi Pyle (Nadia Voleová), Vladimír Kudla - Jimmy Carr (John Crawford), Jana Páleníčková - Sarah Bolger (Sabina Pleasureová), Jan Rimbala, Michaela Kunická a další
Překlad: Hedvika Humlíčková
Produkce: Evelyna Vrbová
Zvuk: Martin Ženíšek
Dialogy a režie: Jitka Vacková
Vyrobila: Pro Magicbox LS Productions dabing v roce 2007

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 19.10.2006
Premiéra USA: 13.6.2006
Premiéra Velká Británie: 21.07.2006 Entertainment Film Distributors
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 26.2.2007 Magic Box
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby v ČR - Kč 480 002
Tržby celkem - $ 23 900 000
Návštěvnost v ČR 5 481
Náklady (Rozpočet) - $ 40 000 000
 
Tvůrci a herci
Geoffrey Sax (Režie), Steve Christian (Produkce), Andreas Grosch (Produkce), Marc Samuelson Produkce), Peter Samuelson (Produkce), Alan Parker (Hudba), Chris Seager (Kamera), Andrew MacRitchie (Střih), Sarah Bird (Casting), Ricky Eyres (Scénografie), John Bloomfield (Kostýmy), David Tyler (Zvuk), Dominic Gibbs (Zvuk), Tracey Lee (Masky), Anthony Horowitz (Scénář), Anthony Horowitz (kniha) (Předloha), Alex Pettyfer (Herec), Ewan McGregor (Herec), Mickey Rourke (Herec), Bill Nighy (Herec), Sophie Okonedo (Herec), Alicia Silverstone (Herec), Missi Pyle (Herec), Sarah Bolger (Herec), Damian Lewis (Herec), Robbie Coltrane (Herec), Stephen Fry (Herec), Andy Serkis (Herec), Ashley Walters (Herec), Jimmy Carr (Herec), Dave Legeno (Herec), Del Synnott (Herec), Ian U'Chong (Herec), Richard Huw (Herec), Bohdan Poraj (Herec)
 
2006/89/USA, Velká Británie, Němecmko/Akční, Dobrodružný, Rodinný, Thriller
 
Zajímavost k filmu
- Autor knižnej predlohy, Anthony Horowitz, sa podieľal aj na tvorbe scenára.
- Školské scény sa natáčali v dievčenskej škole The Grey Coat Hospital v Londýne.
- Teenagerský James Bond stál produkci 40 mil. dolarů, ale například v USA diváky příliš nezaujal. Tamější distributor Miramax ho pro první víkend (13. – 15. 10. 2006) nasadil do 221 kin a snímek utržil jen 215 177 dolarů. Nepomohla ani změna názvu na atraktivnější Alex Rider: Operation Stormbreaker, protože celkový zisk v amerických kinech se po šesti týdnech zastavil na sumě 659 210 dolarů.
- 15-letého Alexe Pettyfera do hlavní úlohy vybrali mezi 500 uchazeči. Přimluvil se za něj sám autor literární předlohy, protože ho Alex okouzlil svým výkonem v televizním dramatu Tom Brown´s Schooldays (2005). Herec, mimochodem, dal přednost Stormbreakerovi před rolí ve filmu Eragon (2006), neboť se údajně bál cestovat letadlem. Kvůli Eragonovi by se takto musel přesouvat na místa v České republice.
- Alexovi Pettyferovi bylo v době natáčení jen 15 let, proto nemohl řídit auto, přestože je tato scéna v literární předloze. Jako náhradní dopravní prostředek zvolili koně.
- Jelikož Alex Rider šplhá po horách, potápí se či dělá množství jiných extrémních sportů, je to jedna z nejzatěžovanějších postav, jaké kdy ztvárnil dětský herec.
- Kniha o Alexu Riderovi se po celém světě prodalo více než 8 milionů výtisků a byly přeložené do 28 jazyků. Časem by mělo být zfilmovaných i dalších pět dílů, přičemž na vydání čeká ještě sedmý příběh „Snakehead“.
- Spoiler: Ve filmu se Yassen Gregorovich (Damian Lewis) a Alex Rider (Alex Pettyfer) setkávají dvakrát. Poprvé, když Alex utíká z továrny, kterou měl za úkol prozkoumat, podruhé pak na střeše věže Darria Saylea (Mickey Rourke), kde Yassen Daria zabil. V knižní předloze se však setkali jen jednou, když chtěl Sayle Alexe zabít a utéct vrtulníkem, ale Yassen ho zastřelil.
 
Odkazy