Rocky: Nová výzva / Creed II (2018/130/USA/Drama, Sportovní) 72%

28.08.2022 15:46
OBSAH
Před třiceti lety byl mužem bez budoucnosti, který se živil prací pro druhořadého lichváře. Když mu štěstí přihrálo možnost postavit se do boxerského ringu s úřadujícím šampiónem těžké váhy Apollem Creedem, jeho šance na vítězství byla jedna ku milionu. Jediné, co chtěl, bylo bojovat až do konce. Jeho odvaha a nezdolnost v životě i v ringu inspirovala miliony lidí. Každá sláva však jednou pomine a Rocky Balboa (Sylvester Stallone), který byl kdysi italským hřebcem, nyní tráví večery vyprávěním starých historek stálým návštěvníkům své restaurace Adrians, pojmenované po jeho ženě, z jejíž předčasné smrti je ještě stále zlomený. Jeho syn (Milo Ventimiglia) s ním nechce trávit čas, protože je příliš zaměstnán svým vlastním životem. Čas a rány osudu Rockyho pokořily, otupily jeho pěsti a vzaly mu všechno kromě jeho starých historek, ale uvnitř je pořád stejný. Ve svém srdci je však pořád bojovníkem. Úřadujícím šampiónem těžké váhy je nyní Mason “The Line” Dixon, který vyniká pouze tím, jak jednoduše se mu podařilo titul získat. Vzhledem k tomu, že se mu nikdy nepostavil do cesty rovnocenný protivník a on tak nemusel nikdy nic zásadního dokázat, je Dixon fanoušky boxu považován za člověka, kterého nečeká žádná zářivá budoucnost. Avšak pouze do okamžiku, kdy jej počítačová simulace přirovná k Rockymu Balboovi v jeho nejlepší formě. Kdo by vyhrál, kdyby se tihle dva postavili proti sobě v ringu? Dixon se svými vypilovanými údery a prací nohou nebo Rocky se svou vášní a silnými direkty?Zní to jako vtip. Ale pro Rockyho, který je téměř dvakrát tak starší jako jeho oponent, je možnost zápasu s Dixonem druhou šancí, kterou nemusel nikdy dostat – šancí, jak dokázat sobě i všem lidem, které má rád, že zatímco tělo stárne, plamen v srdci plápolá stále silně. Když byl v roce 1976 uveden do kin původní film Rocky, stal se mezinárodním fenoménem a nesmrtelnou klasikou. Nečekaný hit se v silné konkurenci velkorozpočtových titulů probojoval do oscarového klání a byl nominován na 10 Cen Akademie, přičemž proměnil nominace v kategoriích nejlepší film, nejlepší režie a nejlepší střih, v nichž soutěžil s filmy jako Taxikář či Network. Sám Stallone, který zarytě trval na tom, že v případě realizace filmu musí být obsazen do jeho hlavní role, byl nominován hned dvakrát – za nejlepší herecký výkon a nejlepší scénář.(oficiální text distributora)
 
FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Sylvester Stallone vede svého životního hrdinu do posledního velkého sportovního, ale i osobního boje a uzavírá tak způsobem více než důstojným pouť započatou před třiceti lety. Podzim života a bilanční promluvy, silný moment se švagrem Pauliem v místech znamenajících pro každého z nich něco úplně jiného, pak smiřovačka s odcizeným synem, pak trénink, pak box, a pak konec. Takhle ve vší stručnosti to zní dost špatně a místy to také celkem slabé je, protože snaha uzavřít všechny jednotlivé linie Rockyho života tak, aby nebyl happy-endu chtivý divák ochuzen ani o to nejmenší, je místy příliš očividná až naivní. Jenže takhle jednoduché to není. Nemůžete si pomoct a tomu starému bijci fandíte. Aby taky ne, ono totiž nejde nechtít, aby to probohaživýho neskončilo takovým provarem jako byl pátý díl;) Rocky zkrátka vždycky měl sympatie publika, které chce vítěznou hymnou zakončené příběhy outsidera s velkým srdcem a Stallone se rozhodl, že svým/Rockyho věrným příznivcům nezůstane nic dlužen. A taky možná zatoužil nakopat řiť nějakému tomu gengsta niga borečkovi s deseti luxusními fáry a barákem, který zasahuje do dvou časových pásem. Nějaká ta nostalgie tu sice je, ale kromě pár míst nejde říct, že by to, co se děje nebo povídá, nemělo opodstatnění. A když pak dojde k tomu zlomu a začne klasická druhá půle, jedete v tom stejně jako Hřebec z Philadelphie za časů mladé síly a největší slávy. Tleskám a děkuju za všechny ty roky, Rocky:) 80% za kvalitní řemeslo a ještě něco navíc. (Gemini) 4*
 
K filmu jsem přistupoval obezřetně, připraven na nejhorší, tudíž od něj „odcházím“ mile překvapen. Celá první hodina je nostalgicko-melancholickým naříkáním nad starými dobrými časy. Rocky truchlí nad hrobem milované manželky. Rocky je mrzutý kvůli svému kariéristickému synkovi. Rocky vede obyčejný dialog s ženou, kterou poznal jako dívku. Takhle to skoro vypadá, že Stallone předvádí něco jako herectví. Ne, nepředvádí. Všechny uvedené scény přesto fungují. Vše se bude do jisté míry odvíjet od vaší nálady a ochoty akceptovat lehkou debilitu hlavního hrdiny, velkou naivitu jeho slov a vysokou nepravděpodobnost chování ostatních postav („a teď dám výpověď, abych udělal tatíkovi radost“). Až mě překvapilo, že jsem s tím neměl problém, a jak rychle kecací část odsejpala. Pak pochopitelně následuje nějaký ten trénink a nějaký ten zápas, obojí zrežírováno mnohem dynamičtěji než předchozí utápění se ve vzpomínkách a přesto na něj plynule navazující. Právě z několikaminutového tréninkového sestřihu s klasickým rockyovským hudebním motivem „Gonna Fly Now“ pro jeho silný retro nádech příjemným způsobem mrazilo. Finální zápas, se kterým stojí a padá každý díl Rockyho, potěšil vyváženosti realističnosti (skoro bych uvěřil, že šlo o sestřih skutečného mače) a efektnosti (černobílý obraz s červenou krví je cool). Věřím, že Stallone to cítil podobně jako Rocky, jako starý unavený chlápek, který si potřeboval vyřešit poslední věc (no dobře, ještě ten Rambo, ale pak už snad zasloužený důchod). Sebral všechny síly a vypotil ze sebe výkon dávající s úctou vzpomenout na tolik proklamované staré dobré časy. I s šesti křížky na krku mě dokázal nabít energií a inspirovat ke koupi boxovacího pytle. 75%  (Matty) 4*
 
Hrdinovi který, byl na vrcholu a později jeho kvalita upadla do propadliště dějin byla díky Slyovi udělena pocta nejvyššího charakteru. Příběh o muži, který rád vzpomíná na staré časy a dalo by se říci, že mu to opravdu chybí se naskytne příležitost si naposled zabojovat. Ze začátku se děj vcelku vleče, ale dunivý a význačný hlas Slye nepřestane nudit, k tomu dialogy jsou dobře napsané a dávají Rockymu velký prostor. Později v druhé půlce se to slušně rozjede a závěrečný grandiózní a také poslední boj před Vašimi zraky započne a že to bude stát zato. Ze začátku se každý šestého dílu bál jaké bylo nakonec překvapení, že se z toho stalo tento příjemně nostalgický příběh o muži, který si v životě něco dokázal a věděl o tom a tak mohu potvrdit jen toto : Fighters fight (bojovníci bojují) (Malarkey) 5*
 
VELKÁ RECENZE
Vrátil se. O šestnáct let starší, bez milované Adrian i v pětce vzpomínaného Damoklova meče v podobě poškození mozku. Ještě před pár měsíci byste Slyův nápad na další boxerský sequel odsoudili jako blekotání stárnoucího akčního hrdiny. Pak se ale objevila první ukázka. "Teď už se nesměje nikdo", jak vzkáže Rockymu jeho syn uprostřed posledního zápasu jeho života. Rocky došel na konec cesty a dokázal to se vztyčenou hlavou.
Tahle recenze se nebude snažit být nějaká přehnaně neutrální a já nebudu zapírat, že mám Rockyho rád. Vyrůstal jsem s ním a byl jsem v první řadě na každém z jeho zápasů. Ať už šlo o dva vyrovnané souboje s Apollo Creedem, těžkou krizi s Clubberem nebo nejtěžší zápas vůbec - souboj amerického Davida a ruského Goliáše ve čtvrtém díle. I tu všemi okopávanou pětku jsem se nakonec naučil mít rád. Stallone se v ní pokusil o něco, k čemu autorsky dozrál až teď. Chtěl zachytit stárnoucího boxera, který touží po troše uznání a zaslouženém klidu. Tenkrát se to nepovedlo hned z několika různých důvodů. Je na čase to zkusit podruhé a tentokrát to pro jistotu vzít do vlastních rukou.
A tak se Stallone vrací k režii, psaní a osvědčené herecké poloze. Rocky 6 už není jen příběhem o underdogovi - chcípákovi, kterého každý odepsal. Film sám o sobě se staví do téhle pozice a doufá, že ho diváci vezmou na milost. Možná nemám takovou duši jako Rocky, abych v útulku lovil chundelaté trosky (v té scéně dostal ten underdog podtext trochu zbytečné doslovnosti) a rozhodně Rockymu nedávám bonusové hvězdičky za zásluhy. Musí si to vyboxovat tak jako dřív. Jenže... co když v tomhle filmu o box vůbec nejde?
Po deseti minutách v kině to ostatně pochopíte sami. Šestý Rocky je celovečerní loučení s veteránem filmového boxu. S tím na kterého všichni nadávali, protože ve skutečnosti jeho styl neměl se skutečným boxem nic moc společného, ale stejně si ho nakonec zamilovali, protože Sly byl ke své "ukňučené" poloze nebezpečně účinný a Rocky filmy byly jako stavebnice - něco tě naštvalo? Zajdi si do tělocvičny, dostaň ze sebe maximum, pochop svoje tělo i svojí duši a nakonec triumfuj. Kdo by se nenechal uhranout tou kouzelnou formulkou? Funguje to i pošesté, ale musíte být stejně jako Rocky připraveni snést pár ran osudu.
Jak to myslím? V tomhle filmu jsou největším nepřítelem hrdinovy vzpomínky a pocity, nikoliv jeho protivník v ringu. Toho v prvních dvou třetinách uvidíte jen sporadicky a i po samotném zápase vám zůstane v hlavě zafixovaný jako tuctový černoch (Antonio Tarver je vynikající boxer, ale v podstatě na to ani nevypadá - žádný Herkules jako Mr. T ve třetím díle, žádná černá verze Arnieho jako Carl Weathers v jedničce a dvojce... ránu byste od něj ale určitě dostat nechtěli ;). Ale zapomeňte na něj. Zapomeňte i na finální zápas, který je sice progresivně točen na digitál (Sly chtěl zprostředkovat divákům skutečný boxerský zápas) a vyšperkován černobílými záběry ala Sin City (se zvýrazněnými klíčovými barvami), ale tak nějak nesedí do zbytku filmu. Jak vizuálně, tak duševně.
Zbláznil jsem se? Nikoliv. Síla šestého Rockyho je, věřte nevěřte, v tom jak Sly celou hodinu před vstupem do ringu bloumá po městě a loví vzpomínky, šíří moudra a nakonec potkává nové lidi a oprašuje ty staré. Někomu to může připadat jako hrozně málo a pokud nemáte nakoukanou celou sérii, zřejmě vás nespasí ani tklivý soundtrack v pozadí a Slyovy promluvy o tom, jak musí vypustit to zvíře, které v něm třímá (je to ozvěna z Ramba 3, ale nekažme si to). Scénář má svoje silné okamžiky a vůbec se při tom neohlíží na původní princip Rockyho stavebnice - vrcholem filmu je Rockyho rozhovor s vlastním synem, který se odehraje na opuštěné ulici a ve kterém je tolik mouder, že byste je mohli přehazovat lopatou. Stallone těží svojí hereckou škatulku do dna a stejně jako v prvním Rambovi nebo Rockym dokazuje, že pokud se pohybuje na území, které dobře zná, dokáže diváka strhnout na svojí stranu.
Po téhle scéně následuje tréninková koláž a samotný zápas. Ano, tuna dalších zapamatování hodných hlášek, řada zajímavých okamžiků a tradiční "Rocky" atmosféry, ale už nic co by se vyrovnalo té takřka filozofické pouti Rockyho duší, zakončené několika vypjatými okamžiky, které ho zavály zpátky do ringu. Tenhle film není o tom JAK se vrátit. Jde tu o to PROČ se vracet. A to je cenná lekce ve všech ohledech. Proti Slyovi stáli všichni - naštvaní fanoušci, kteří už Rockyho dávno pohřbili, recenzenti, kteří si dělali legraci z jeho věku a touhy po penězích, dokonce i producenti, kteří mu odmítali dát solidní finanční prostředky. Nikdo zkrátka neviděl důvod, proč Rockyho znovu křísit. Sly ten důvod měl a v tomhle filmu vám to vysvětlí hezky z očí do očí. Kdo řekne, že to bylo zbytečné, ten možná nevidí pod povrch celé věci.
Přiznávám, že se teď bojím, že Rambo 4 zbagatelizuje cokoliv, co jsem naznačil v téhle recenzi, ale do té doby si budu Slye i šestého Rockyho hodně cenit. Není to zázračný kus filmařiny a má svoje chyby, ale je to rozloučení s legendou a zároveň důkaz toho, že když hodně chcete, nejsou žádná vrátka zavřená ani v pokročilém věku. Ať už jde o vrata do diváckých duší, hollywoodských kasiček nebo kinosálů. Milujeme outsidery, ale být outsider sám o sobě nestačí. Musíte dokázat, že je ve vás mnohem víc a musíte se na chvíli stát hrdinou. Díky tomuhle filmu se Sly alespoň na půl druhé hodiny tím hrdinou opět stal. Přál bych to většině akčních ikon z 80. let, ale tak nějak tuším, že tohle bude čestná výjimka. O to si jí cením víc.
p.s. Zahoďte předsudky a zajděte si do kina. Pokud nebudete čekat remake čtvrtého dílu a znáte Rockyho minulost, možná vám to dá víc, než jste ochotní si připustit.
 
DABING
V českém znění: Pavel Rímský – Sylvester Stallone (Rocky Balboa), Martin Písařík – Milo Ventimiglia (Robert Balboa Jr.), Vladimír Fišer – Burt Young (Paulie), Libor Bouček – Antonio Tarver (Mason Dixon), Simona Vrbická - Geraldine Hughes (Marie), Bohuslav Kalva - Henry G. Sanders (Martin), René Přibil, Miroslav Hanuš, Petros Alexandridis, Michal Pavlata, Milan Bouška, Luděk Čtvrtlík, Lukáš Jurek, Dalimil Klapka, Stanislav Lehký, Václav Rašilov, Jan Szymik, Petra Hanžlíková, Jan Vágner (titulky)
Překlad: Jiří Lexa
Zvuk: Michal Beringer
Produkce: Petr Skarke
Dialogy a režie českého znění: Vladimír Žďánský
Vyrobilo: SDI Sun Studio 2007
 
Premiéra ČR: 1.3.2007 Bontonfilm
Premiéra USA: 20.12.2006 Metro-Goldwyn-Mayer 
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 25.6.2007 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: 21.11.2012 Bontonfilm 
 
FILMY V SÉRII
Rocky
Drama / Sportovní, USA, 1976
Režie: John G. Avildsen, Hrají: Sylvester Stallone, Talia Shire
 
Rocky II
Drama / Sportovní, USA, 1979
Režie: Sylvester Stallone, Hrají: Sylvester Stallone, Talia Shire
 
Rocky III
Drama / Sportovní, USA, 1982
Režie: Sylvester Stallone, Hrají: Sylvester Stallone, Talia Shire
 
Rocky IV
Drama / Sportovní, USA, 1985
Režie: Sylvester Stallone, Hrají: Sylvester Stallone, Talia Shire
 
Rocky V
Drama / Sportovní, USA, 1990
Režie: John G. Avildsen, Hrají: Sylvester Stallone, Talia Shire
 
Rocky Balboa
Drama / Sportovní, USA, 2006
Režie: Sylvester Stallone, Hrají: Sylvester Stallone, Tony Burton
 
Creed
Drama / Sportovní, USA, 2015
Režie: Ryan Coogler, Hrají: Michael B. Jordan, Sylvester Stallone
 
Rocky: Nová výzva (Creed II)
Drama / Sportovní, USA, 2018
Režie: Steven Caple Jr., Hrají: Michael B. Jordan, Sylvester Stallone
 
Připravuje se
Creed III
Drama / Sportovní, USA, 2002
Režie: Michael B. Jordan, Hrají: Michael B. Jordan, Tessa Thompson 
JEDNOU VĚTOU
„Adonis Creed se musí postavit novému soupeři. Ivan Drago, který kdysi zabil v ringu jeho otce, má syna a chce se za každou cenu utkat s Adonisem."

OBSAH
Adonis Creed (Michael B. Jordan) bojuje se životem i sám se sebou. Snaží se ze všech sil, aby se věnoval svým nejbližším a zároveň nezanedbával přípravu na důležitý souboj v ringu. Čeká ho silný soupeř, jehož jméno se navíc spojuje s dávným neštěstím v jeho rodině, a blížící se zápas bude proto nejen náročný, ale i velmi osobní. Spolu s Rockym (Sylvester Stallone) po svém boku se Adonis pokusí naplnit dávný odkaz a získat odpověď na otázku, za co se vyplatí bojovat. Creed II je filmem o návratu, který oživí vzpomínky a znovu připomene, co dělá šampióna šampiónem. Poselství zní jasně - nezáleží na tom, jak daleko ve svém životě dojdeš, tvá minulost a tvá rodina bude vždy s tebou.(Forum Film CZ)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Neskutečně utahaný a i na Slye ukecaný. Poměrně dlouho dobu jsem si připadal jako když jsem na nějakým rodinným melodramatu a ne boxerským filmu od Slye. Navíc zcela upřimně, už mě stále stejný boxerský scénář začíná nudit o pokud jde o zpomalovačky v ringu ...Slyi nevěřím, že tohle byl tvůj nápad, proboha kde je ta živočinost Rockyho, kterou si sebou vždycky bral do ringu. Větší zklamání mě Sly snad ještě nikdy nepřipravil, začínám se děsit patýho Ramba. (Enšpígl) 2*

Čtvrtý Rocky je totální kult. Hudba, strhující trénink, sovětská mašina Lundgren, urputný Rocky, neskutečný feeling. Po letech je radost sledovat zšedivělého Lundgrena a Stalloneho ve společných scénách. Jenže tady začíná první zklamání. Mohly to být scény ikonické, mohly mít vnitřní napětí, ovšem nemají. Velká škoda. Ale postupně. Synek legendárního Apolla právě urval vysněný titul šampiona v těžké váze. S partnerkou se chystá na roli otce, navíc ji požádal o ruku. Jenže v mrazivých podmínkách trénuje nám dobře známý zahořklý Rus svého syna. Cíl je jasný: pomstít se a získat zpět zájem upjaté domoviny. Mezitím nás ovšem čeká spousta vaty, která tak úplně nechutná. Adonis bojuje s touhou pomstít otce, zároveň se utápí v mdlých rodinných hodnotách (vážné pasáže – žádost o ruku, starost o dítě, vnitřní rozbroje boxera – úplně nefungují), které navíc ukusují velkou část stopáže. Asi proto ty konečné tři hvězdy. Na druhou stranu klobouk dolů nad scénářem (opět se na něm podílel sám Stallone), protože návrat Ivana Draga na scénu je předložený bez pitomých berliček. A také nad samotnými souboji, které udrží divákovu pozornost. Choreografie je velmi solidní, rány dobře mířené a efektní. Když zazní tradiční znělka, je to radost. Potěší i burácivou černošskou muzikou nabitý soundtrack. Nostalgické odkazování k předchozím dílům ne vždy funguje, ale neruší. Celkově jde o produkt přizpůsobený naší době, Sly naštěstí dál sype moudra a utvrzuje, že až tenhle chlapík jednou nebude, bude to sakra zlé. (castor) 3*

Proti prvnímu dílu tematicky sevřenější, tudíž pro někoho velké plus, kdy mimo box a rodinu o moc nejde, pro někoho minus, protože pouliční vsuvky hlavní postavu a její snahu do jisté míry definovaly. Kvalitativně se ale rozhodně dolů nejde, jakkoli si Donnie tentokrát vydupe všechna myslitelná klišé i dějové zákruty, do kterých se kdysi dostal už jeho mentor. Parafrázuje se Rocky II, otevřeně se pokračuje v Rockym IV a obojí má za následek hutné množství té nejchutnější ingredience. Brumlající Stallone je opět pokladnicí nostalgie, chlapských slz i vzpomínek na křivdy i radosti. Nechovat se samotný Creed hned několikrát jako rozmazlený fracek (na což měl paradoxně mnohem větší právo minule), asi bych se nechal unést silou dokončení všech linek obou hlavních hrdinů i třeba Lundgrenovým pohledem, který dá jasně najevo, že Dragovic klan má nepochybně odžito leccos. Takhle za utěšené čtyři hvězdy pro čtyři šampiony. (novoten) 4*

VELKÁ RECENZE
Adonis Creed je šampionem těžké váhy a dokázal to za sebe, ne za svýho tátu. A zatímco si užívá problémů prvního světa v apartmánu uprostřed Philly a přemýšlí o stěhování na dohled Hollywoodu, mezi kyjevskými paneláky snídá studené proteiny Viktor Drago pod dohledem zasmušilého Ivana v teplákovce se čtyřmi proužky (protože čím víc proužků, tím víc Adidas). Oba mají znavené, ale patřičně hladové pohledy. Oba doufají, že mezi provazy najdou únik z nedobrovolného exilu.
Dámy a pánové… to, co jsem právě nastínil, je téměř ideální setup na dvacetiminutový spinoff, který by byl jenom o Dragovi seniorovi a juniorovi. Odehrával by se u stolu v rozmlácené kuchyni a mezi rzí znásilněnými paneláky. Byl by to triumfální návrat k jatkám a průmyslovým kulisám prvního Rockyho. Nemuselo by se v něm vůbec mluvit. A končil by výletem Draga seniora do Philly, kde by si Lundgren popovídal s Rockym nad talířem špaget v jeho restauraci a všechno by to bylo jen o šrámech. Na těle i na duši.
Creed 2 má bohužel naprosto obludných 130 minut. Minimálně o čtyřicet minut víc, než by si opravdu zasloužil. Nový režisér Steven Caple Jr. z něj udělal charakterové blues, ale ukázat prstem musíme i na scenáristu a showrunnera Lukea Cage. Přesně tak, za námětem nestojí nikdo jiný než Cheo Hodari Coker. A jakkoliv je snadné spojit rozvleklost marvelácké “televizní série” s tím, že druhý Creed neuvěřitelně zabředává do povrchních klišé, není potřeba mu dávat technické K.O. hned v prvním kole.
Adonis si totiž do dvojky nese své břímě z překvapivého prvního filmu. Od spin-offu nikdo příliš nečekal a přítomnost Rockyho tu byla vnímána spíš jako marketingová vějička. Náš milovaný boxer se ale dokázal pod dohledem talentovaného režiséra proměnit v osvaleného Yodu, který vede svého padawana k úspěchu pod dojmem, že to Apollovi tak nějak dluží. Fungovalo to skvěle - Slyova instantní moudra, neotesanost Michaela B. Jordana a hlavně symbolický návrat do Philly. Jenže jsou odbočky, za kterými je třeba udělat tlustou čáru a přičíst potlesk publika nejen schopným tvůrcům, ale i dokonale využitému momentu překvapení. Dvojka Creeda všechny karty sází na návrat Ivana Draga, ale v důsledku téhle nemesis moc prostoru nedává. Tím ale podkopává nohy především sama sobě.
Čím méně prostoru totiž Dolph Lundgren jako Ivan Drago dostává, tím elegantněji ho využívá. Dokonce i hromotluk Florian Muntenau stíhá zazářit, protože vůbec nemluví a jen zlověstně koulí očima. Drago senior se ukazuje jako mistrný manipulátor, který syna vychovává v zášti a snaží se z něj udělat záplatu na své vlastní hříchy. Přitom ale jen opakuje chyby minulosti, jež vedly k jeho vlastní zkáze. Je to fantastický dějový oblouk, který dokonale funguje ze dvou důvodů. Jednak si do mlčenlivých postav projektujeme to, co v nich chceme vidět, a jednak tahle terminátoří zarputilost a chladnokrevnost přesně navazuje na Dragovu persónu ve čtyřce. Snad jen během oné konfrontace v restauraci Lundgren trochu vystoupí z původní Ivanovy škatulky. A to je přesně ten moment, kdy jsem si přál, aby u toho stolu oba herci strávili třicet minut a hezky si to vyříkali.
Jenže režírující Steven Caple Jr. jen klouže po povrchu, takže v ten nejlepší moment cukne, aby šel zkoumat zas jiná zákoutí něčí duše. Creed junior má mistrovský pás, ale jako šampion se necítí. Chce požádat Biancu o ruku, ale vlastně moc neví proč a jak. Na zápas ho po Rockyho váhání trénuje Duke junior, který se sám musí vyrovnat se stínem svého táty. A pak je tu celá další linie, působící jako vedlejší kolej. Ano, snaží se tnout do živého, ale dělá to tak předvídatelným způsobem, že je to možná tklivé, ale pořád jen klišé. Právě vršením zprofanovaných situací se snaží Caple Jr. nastínit, že je Adonis pod neustálým tlakem, ale kvůli povrchnosti načrtnutých životních facek mu to prostě nebaštíte a začnete v tomhle duelu fandit nikoliv zuboženému, leč pořád stejně frackovitému Creedovi, ale naopak panelákovému Dragovi, který chce jenom splnit sen táty-samoživitele a ukázat mamce, že kdysi dávno udělala chybu, když rodinu opustila.
Z dvouhodinového blues film na pár sekund vždy probudí souboj nebo velmi zručně natočená tréninková montáž v poušti, kdy Caple Jr. snad na plac povolal Cooglera, protože těch pět minut působí jako z úplně jiného filmu. Tím myslím filmu, který je hladový a srší energií. Creed 2 je spíš boxerem, který ztratil svou výbušnost a má dvacet přes váhu. Nikde to není patrnější víc, než ve finálním souboji - řemeslně solidním, ale po všech stránkách vyprázdněném. Když Apollo nastupuje do ringu, Rocky mu říká: Teď už víš, za co bojuješ. Divák to ovšem netuší, protože k žádnému vývoji nedošlo a zkratka zabalená v zavinovačce nemá v dramaturgii absolutně žádnou oporu. Ve druhém rohu je motivací další narychlo upečený symbol, jehož teatrální gesto, kterým je děj posunut k rozřešení, je hodno tříminutového skeče na YouTube. A do toho všeho hází vidle Rocky, jehož trenérská moudra snad poprvé působí spíš jako něco, co si dávají bydlenky na stěnu ložnice.
Je to kruté vystřízlivění. Ano, Creed už prvním dílem naznačil, že pojede po jiných kolejích než Rocky, ale jednička byla přeci jenom úsvitem nové generace, dobře namazaným atletickým strojem, který rozdával inspiraci a nové úhly pohledu. Dvojka je rozkročená mezi dědictvím čtvrtého Rockyho a ambicemi nové série, která tak nějak netuší, kam jít. A tak tu máme dvouhodinové přešlapování, odkazující na devadesátiminutový film z pětaosmdesátého, jež je myšlenkově tak černobílý a přímočarý, jak jen může být.
Stejně jako v ringu se tu tedy schází dva nesmiřitelné myšlenkové směry. Tvůrci chtějí dvě hodiny řešit třicet let staré křivdy, kterých se nastřádalo tolik, že se do nich nelze pořádně ponořit. Fanoušci oproti tomu chtějí plnohodnotné pokračování čtvrtého Rockyho, v němž do sebe od první minuty budou šít nejen junioři, ale i senioři. Výsledkem je kočkopes a moře zdvižených obočí a povislých koutků. Nejmrzutější ale je, že Creed II navzdory vší úmorné snaze postavu Adonise Creeda nikam neposouvá. A nebýt finální scény na prahu dveří, možná by i Rocky zůstal jen zklamaným důchodcem. V hloubi duše chci věřit, že ty poslední dvě minuty byly odchodem pana Balboy ze scény. Ale to samé jsem si říkal, když ve čtyřce John Rambo konečně vykročil vstříc rodinné farmě.

DABING
V českém znění: Petr Lněnička - Michael B. Jordan (Adonis Johnson), Pavel Rímský - Sylvester Stallone (Rocky Balboa), Jitka Moučková - Tessa Thompson (Bianca), Bohdan Tůma - Jim Lampley (Jim), Libor Bouček - Max Kellerman (Max), Filip Švarc - Wood Harris (Duke), Vanda Károlyi - Phylicia Rashad (Mary Anne Creedová), Svatopluk Schuller - Russell Hornsby (Buddy), Zdeněk Mahdal - Dolph Lundgren (ivan), Libor Terš - Robert Byrd (Byrd), Miroslava Součková - Linda Cohn (Linda), Radovan Vaculík, Jakub Saic, Adéla Kubačáková, Ondřej Horák, Eliška Jirotková
Překlad: Jan Feldstein
Dialogy: Monika Macků
Zvuk: Radomír Šrámek, David Pavlíček
Produkce: Miroslav Vitvar
Vedoucí výrobního štábu: Zdeněk Mahdal
Režie: Martin Těšitel
České znění ve studiu Pro-Time vyrobila Tvůrčí skupina Josefa Petráska v roce 2018

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 22.11.2018 Forum Film CZ
Premiéra USA: 21.11.2018 Warner Bros. US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 20.3.2019 Magic Box
Poprvé na Blu-ray: 20.3.2019 Magic Box

Tržby v ČR - Kč 6 669 834
Tržby celkem - $ 214 115 889
Návštěvnost v ČR 44 996
Náklady (Rozpočet) - $ 50 000 000
 
FILMY V SÉRII
Drama / Sportovní, USA, 1976
Režie: John G. Avildsen, Hrají: Sylvester Stallone, Talia Shire
 
Drama / Sportovní, USA, 1979
Režie: Sylvester Stallone, Hrají: Sylvester Stallone, Talia Shire
 
Drama / Sportovní, USA, 1982
Režie: Sylvester Stallone, Hrají: Sylvester Stallone, Talia Shire
 
Drama / Sportovní, USA, 1985
Režie: Sylvester Stallone, Hrají: Sylvester Stallone, Talia Shire
 
Drama / Sportovní, USA, 1990
Režie: John G. Avildsen, Hrají: Sylvester Stallone, Talia Shire
 
Drama / Sportovní, USA, 2006
Režie: Sylvester Stallone, Hrají: Sylvester Stallone, Tony Burton
 
Drama / Sportovní, USA, 2015
Režie: Ryan Coogler, Hrají: Michael B. Jordan, Sylvester Stallone
 
Rocky: Nová výzva (Creed II) gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-0240/
Drama / Sportovní, USA, 2018
Režie: Steven Caple Jr., Hrají: Michael B. Jordan, Sylvester Stallone

Drama / Sportovní, USA, 2023
Režie: Michael B. Jordan, Hrají: Michael B. Jordan, Tessa Thompson
 
Tvůrci a herci
Steven Caple Jr. (Režie), Sylvester Stallone (Produkce), Kevin King Templeton (Produkce), William Chartoff (Produkce), Charles Winkler (Produkce), David Winkler (Produkce), Irwin Winkler (Produkce), Ludwig Göransson (Hudba), Kramer Morgenthau (Kamera), Dana E. Glauberman (Střih), Saira Haider (Střih), Paul Harb (Střih), Lindsay Graham (Casting), Mary Vernieu (Casting), Franco-Giacomo Carbone (Scénografie), Lizz Wolf (Kostýmy), Aaron Glascock (Zvuk), Phyllis Temple (Masky), Juel Taylor (Scénář), Sylvester Stallone (Scénář), Michael B. Jordan (Herec), Sylvester Stallone (Herec), Tessa Thompson (Herec), Phylicia Rashad (Herec), Dolph Lundgren (Herec), Florian Munteanu (Herec), Russell Hornsby (Herec), Wood Harris (Herec), Milo Ventimiglia (Herec), Brigitte Nielsen (Herec), Ivo Nandi (Herec), Andre Ward (Herec), Christopher Mann (Herec), Michael Buffer (Herec), Shayna Ryan (Herec)
 
2018/130/USA/Drama, Sportovní
 
Zajímavost k filmu
- Stejně jako ve filmu Rocky IV (1985), ani zde nehrají ústřední ruské postavy ruští herci. Dolph Lundgren pochází ze Švédska, Florin Munteanu z Rumunska a Brigitte Nielsen z Dánska.
- Ve filmu měla původně být i scéna rvačky mezi Rockym Balboou (Sylvester Stallone) a Ivanem Dragem (Dolph Lundgren). Ačkoliv scénu oba herci skutečně natočili, z konečné verze filmu byla nakonec vystřižena.
- Část písničky „Gonna Fly Now“ (Rocky theme song) zazní v 1:53:22, a to ne při tréningu, jak tomu bylo ve filmech Rocky, ale při Creedově vítězství v zápase.
- Postava Ivana Draga (Dolph Lundgren) poprvé promluví ve filmu až v 52. minutě.
- Jedná se už o 5. boxerský film Sylvestera Stallona, ve kterém hlavní zápas uvádí Michael Buffer.
- Celosvětová premiéra proběhla 14. listopadu 2018 v New Yorku v Lincoln Centru.
- Režisér filmu Steven Caple Jr. byl ze začátku nadšený, že může být součástí téhle série, zároveň měl i obavy. Věděl, že tahle série je hodně dobrá, nechtěl ji ublížit. Nakonec se splnilo režisérovo přání, a to že bude mít volné ruce při práci. Producent Coogler (režisér jedničky) a Stallone ho nikterak neomezovali.
- Rocky (Sylvester Stallone), který trénuje Creedova syna, je o 2 roky starší než Mickey, když trénoval Rockyho v původním filmu Rocky (1976).
- Natáčení probíhalo především ve Filadelfii v Pensylvánii a kvůli několika scénám se štáb přesouval do Nového Mexika. Točilo se od 15. března do 8. června 2018.
- K filmu se vyjádřil představitel Ivana Draga, Dolph Lundgren. Ten řekl, že z počátku nechtěl ve filmu hrát. Nechtěl pošlapat odkaz ikonické postavy. Ale scénář byl tak dobrý, že Dolph nemohl odmítnout.
- Přípravy na film začaly 5. ledna 2016, kdy Stallone a ředitel společnosti Metro-Goldwyn-Mayer Gary Barber potvrdili pokračování Creeda (2015) .
- Pôvodne sa mal réžie chopiť Sylvester Stallone. Avšak po dohode s produkciou a Michaelom B. Jordanom, teda predstaviteľom titulnej role, tento post opustil v prospech Stevena Caple Juniora. Vysvetlil to následovne: "Adonis Creed je súčasná postava so súčasnými problémami, mal by ju teda priniesť na plátna kín súčasný tvorca."
 
Odkazy