Po přečtení spalte / Burn After Reading (2008/92/USA, Velká Británie, Francie/Komedie, Krimi, Drama) 70%

11.03.2021 17:39
JEDNOU VĚTOU
„Inteligence je relativní."

OBSAH
Hollywoodské hvězdy George Clooney, John Malkovich a Brad Pitt se setkávají pod režijním vedením Ethana a Joela Coenových (Tahle země není pro starý) v netradiční černé špionážní komedii, v níž ukradený rukopis spustí lavinu neuvěřitelných událostí.
Osborne Cox (John Malkovich) je operační důstojník CIA, který bojuje o přežití. Jeho kariéra i manželství už dlouhou dobu nikam nevedou a Coxe chápe snad už jen láhev alkoholu. Harry Pfarrer (George Clooney) je domýšlivý ministerský úředník, který za zády své ženy holduje internetové seznamce a ve sklepě si sám vyrábí sexuální pomůcky. Za zmínku stojí, že udržuje známost i s nespokojenou Ozzieho manželkou Katie (Tilda Swinton). Když Ozzie definitivně přijde o práci u CIA, rozhodne se ve své slastné nevědomosti napsat vzpomínkovou knihu. Bohužel netuší, že jeho žena si chystá vhodnou půdu pro rozvod a zmocní se rukopisu z jeho počítače. Disk se pak omylem dostane do rukou potrhlé zaměstnankyně fitcentra Lindy (Frances McDormand) a jejího natvrdlého kolegy Chada (Brad Pitt). Oba prosťáčci v tom vidí báječnou příležitost, jak přijít k penězům, ale nenapadne je nic lepšího, než svůj objev nabídnout Rusům. Tím se ovšem spustí řetězec událostí, které ukážou, jak tajné vlastně tajné služby můžou být.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Tenhle film je z minutu na minutu předvídatelnej asi jako Novozélandskej fotbal. Vždyť snad ani jedna scéna tam není normální a všecko se to sbíhá tak nějak v okamžiku. Člověk si jednu chvíli na nic nestěžuje, je mu fajn, a během vteřiny se mu obrátí svět vzhůru nohama. Ne, že by to nebylo neobvyklé, ale tolika lidem v jednu chvíli je to až moc šílený. Já vlastně nevím co si o bratrech Coenových mám myslet. Jejich filmy mě jednou baví, podruhý zase ne. Zdá se mi, jako by každý jejich film byl naprosto jiný. Atmosférou, nápadem, zpracováním, zfilmováním. Snad vším. Tenhle film mě ale dokázal dostat jak herci, tak samotně bláznivým příběhem až po konec, který si uždibl velký kus reality. Vždyť lidí je na světě tolik, takže jakmile bude problém, prostě se složka spálí a problém co? Nebude. (Malarkey) 5*

Geniální Brad Pitt a Ti ostatní ... Herci podle jmen jsou výborní, o tom nejsou pochyby, bohužel vzhledem k totálně ulítlému ději, který si hraje na "tohle se může stát každému", je to k ničemu. Ať je to přetvařující se George Clooney, který se opět potkal s Tildou Swinton (předtím se setkali ve filmu Michael Clayton), nebo stále podivnější John Malkovich, který pomalu utíká ze škatulky "dobrý herec" do škatulky "ten je mimo". Herci jsou svým rolím poměrně vděční, i když nikdo nemá na Brada Pitta. Jeho tupý stylový hošik na kole nemá naprostou chybu a je svým způsobem i parodií na "všechny hloupé hezouny", za což Bradovi lze pouze tleskat. Obsahově nic. Děj mě nerozesmál, stejně jako většina hlášek nebo vtipů... vlastně mě rozesmál jen Brad Pitt. Možná jsou pro někoho bratři Coenovi skvělí, ale tentokrát šlápli vedle, i když nepochybuji, že se opět a jako vždy najdou tací, kteří budou jejich nové dílo milovat a obdivovat za geniální promyšlenost a hloubku cynismu. Já ne. (Djkoma) 2*

Zábavnost celýho filmu vidím především v kvalitně napsaných a posléze i zahraných postavách (Brad Pitt a John Malkovich) a závěrečné pointové řeči šéfa CIA. Nicméně po celý čas si film vybíral poměrně dlouhé nudné a pasáže, dění kolem George Clooneyho, vůbec jeho vážná postava byla dost v kontrastu s parodickýma postavama Brada a Johna a právě díky tomu měl film dvě barvy (vážnou a zábavnou), které k sobě nešly. To, že film dělali Coeni je možná pro některý zdejší tetičky a strejdy důvod pálit vysoký hodnocení film nefilm, ale takhle to opravdu nelze pojímat. (Enšpígl) 3*

VELKÁ RECENZE
Některé filmy jsou jako sýry. Musíte je nechat chvilku v hlavě, aby uzrály. A některé filmy jsou jako báječné sýry. Možná byste je měli nechat zrát, ale po prvním soustu si nemůžete pomoct a musíte je zfutrovat na posezení. Bratři Coenové zvládají levou zadní vyrábět oba druhy, a to dokonce souběžně. Scénář k černočerné komedii Po přečtení spalte prý vznikal ve stejném období jako Tahle země není pro starý. V pondělí, středu, pátek a neděli se po psacím stroji proháněl Javier Bardem se svojí jateční pistolí, po zbytek týdne vládnul Brad Pitt s nebezpečně vyhlížejícím afrem.
A světe div se, funguje obojí. O Oscary se možná fargovsky laděná novinka přetahovat nebude, ale když jí věnujete trochu svého času (rozjezd je coenovsky pomalý), začnou se kousky mozaiky sbíhat na ta správná místa s jistotou golfového úderu Tigera Woodse. Každý míček má svou jamku a i když se zpočátku zdají některé zbytečné, musíte si jen uvědomit, že Coeni jsou o pět kroků před vámi. John Malkovich jako věčně rozmrzelý agent CIA na penzi, Frances McDormand opět spekulující o tom, jestli z náhodně nalezených "pokladů" (tentokrát spíš podkladů) nepůjde něco trhnout, a Brad Pitt jako její mírně přihlouplý, ale za všech okolností stylový kumpán. Tahle trojice rozehrává partii, která by mnohým scenáristům vystačila na tři celovečeráky, ale když do toho zamícháte George Clooneyho, příležitostného sukničkáře a kutila, jež hodlá spasit svět tajuplným vynálezem ve sklepě, začnou se rýsovat jednotlivé vrstvy, ve kterých se pečlivě načrtnuté figurky pohybují jako ryby ve vodě.
Což může být pro někoho problém, protože zatímco z ukázek se film tváří jako oddechovka ve stylu Lupičů paní domácí nebo Lebowskiho, ve skutečnosti má mnohem blíž k vážnějším coenovkám (viz zmíněné Fargo), čemuž odpovídá i pomalejší tempo a nutné dialogové "cintání", které ovšem páni autoři v závěru skvěle zúročují a v poslední zatáčce plavmým smykem předjíždějí veškerá divácká očekávání. Zkrátka jim to tam zase spadne, i když zdaleka ne ve stylu, reprezentovaném Pittovou postavou. Sjížděcí hlášky i fuckování jsou použity s mírou (jen šedesát kousků, na Coeny rozhodně podprůměr) a charakterová pnutí jednotlivých postav jsou tu ve službách děje, nikoliv pro zasmání. I když Clooneyho "rozkrokřeslo" mě bude ve spánku strašit ještě dlouho. Docela by mě zajímalo, koho tahle ztřeštěnost napadla.
Potenciální odpověď na tuhle otázku se samozřejmě vnucuje. Mohl s tím přijít sám Clooney. Po přečtení spalte totiž drží v ruce dvousečný meč. Scénář byl od začátku sepisován na tělo konkrétním hercům (s výjimkou Tildy Swinton), takže chemii máte zaručenou předem a tak si např. střetnutí Pitta s Clooneym můžete vychutnat naplno. Výborný nápad, výborné provedení, ale zdá se, že scénář se pod tlakem hereckých osobností a přehnaných očekávání stal pískovištěm nápadů, přičemž spousta z nich vede tak trochu do ztracena.
I při relativně skromné stopáži (96 minut) se člověk neubrání pocitu, že filmu by slušela pevnější ruka, jasně patrná v poslední čtvrhodině, kdy se všechno vytřídí k všeobecné spokojenosti. Některé linie sice zůstanou na ocet, ale vynikající J.K. Simmons tenhle "chytrý film o hloupých lidech" zarámuje se samozřejmostí, která vyrazí zbraně i z ruky těch nejpřísnějších kritiků. Přesto dloubu, protože se tu až příliš sebevědomě útočí na laciné divácké body. Nic proti statečnému přehrávání Brada Pitta a hláškám o tom, že plastické operace zaženou všechny životní splíny, ale tenhle film jde příliš do hloubky, než aby se pak mohl tvářit roztomile povrchně. Průšvih je, když tam dole nic nenajde. To se to musí oklikou zakecávat. A stylové vytáčky jsou pořád jenom vytáčky.

O PRODUKCI
kutečnost, že Po přečtení spalte následuje ve filmografii bratrů Coenů po loňském Tahle země není pro starý je spíše otázkou termínů než nějakého vypravěčského záměru, ačkoliv mají hrdinové obou filmů stejně neveselé osudy, jaké jsou pro hrdiny bratrů Coenů již dlouho tak typické. „Tenhle scénář jsme vlastně napsali zhruba ve stejné době, kdy jsme adaptovali Tahle země není pro starý,“ poznamenává Joel Coen.
„Napadlo nás to tak, že jsme přemýšleli o různých rolích, které jsme chtěli napsat pro herce, se kterými se známe a o kterých jsme věděli, že by bylo zábavné je dát dohromady, George Clooneyho, Richarda Jenkinse, Frances McDormand a Brada Pitta,“ dodává Ethan Coen. „Kromě Brada jsme už se všemi z nich spolupracovali a známe je. Přemýšleli jsme o tom, v jakých rolích by bylo zajímavé je vidět a jak bychom je měli zkombinovat.“
„John Malkovich je stejně jako Brad někým, koho jsme zatím nepoznali, ale už dlouho po tom toužíme. Takže jsme mu tu roli napsali na tělo, což bylo ohromně zábavné.“ „Příběh se točí kolem lidí ve středním věku, kteří všichni prožívají profesní, osobní nebo sexuální krizi, a dotýká se věcí národní bezpečnosti,“ vysvětluje Joel. „To z toho dělá washingtonský příběh. Zápletka se dotýká CIA a světa fitcenter a jde o to, co se stane, když se ty dva světy střetnou a prolnou. A také jsme do toho přidali něco málo o internetových seznamkách.“
„V širším smyslu je to komedie, a s těmi už rozhodně máme zkušenosti,“ míní Ethan. „Ale svět Washingtonu D.C., svět špionů a intrik - to jsme ještě nezkoušeli.“ George Clooney, který účinkoval v celé řadě politicky zaměřených snímků, poznamenává: „Ačkoliv se děj odehrává ve Washingtonu, ve skutečnosti tu jde o to, že zoufale hloupí lidé dělají zoufale hloupé věci, týkající se sexu a dalších věcí. A ještě mnohem zajímavější na tom je to, že přitom nejde o politiky.“
„Jakmile mi zavolali, věděl jsem, že do toho půjdu. Co by mohlo být lepšího? Nakonec, jsou to bratři Coenové. Nabízejí hercům role, které by diváky nikdy nenapadly, že je dokážete zahrát. Pak mi prozradili, že tu roli napsali přímo pro mě, a to mě zneklidnilo...“
„Jak George stárne, stárnou i naše postavy pro něj. Ale nemoudří,“ říká Ethan. „Když jsem si přečetla první scénu postavy, kterou jsem měla hrát, zněl popis následovně: 'Detail ženského zadku. Bledého. Holého. Ve středním věku,'“ vzpomíná Frances McDormand. „Proč by někdo měl chtít číst dál? Proč by se někdo o takovou roli měl zajímat?“
„Pro Fran je zábava psát, protože víte, že je dobrá,“ vysvětluje Ethan. „Ukázat jí hotový scénář zábavné není, protože na vás pak křičí.“
obrazek
„Strávíte několik měsíců psaním scénáře a ona vykřikuje 'To má být ten váš zázrak?' Ale obvykle to nějak zvládneme,“ ujišťuje Joel.
„Víte, s Joelem a Ethanem spolupracuji posledních 25 let,“ říká McDormand. „Jejich první film byl i mým prvním filmem. Nevím, proč mě nutí točit to, co mě nutí točit. Ale vždycky to za to stojí.“
Brad Pitt čekal na roli ve filmu bratří Coenů dlouhou dobu a konečně se dočkal. „Nenapadlo mě, že moje postava bude takový tupec, co má v puse pořád žvýkačku, lije do sebe limonády a poslouchá iPod,“ přiznává herec. „Řekl jsem jim, že to je vážně strašný idiot...Má ale dobré srdce. V podstatě mám dojem, že po téhle roli jsem v Hollywoodu skončil.“
„Brad bude hvězdou Po přečtení spalte,“ namítá Clooney na adresu svého dlouholetého přítele a kolegy. „Brad se do role pitomce zamiloval stejně jako George, a je v té roli velice legrační,“ soudí Joel.
Stejně jako Pitt doufal i John Malkovich, že dostane šanci zahrát si ve filmu bratrů Coenových. „Když mi zavolali a řekli, že pro mě napsali roli, byl jsem nadšený,“ svěřuje se. „Celý scénář se zaměřuje na lidi, kteří se snaží změnit. Ozzie je sarkastický člověk a obrovský ožrala. Když ho vyhodí z práce, vyvede ho to z míry a snaží se napsat paměti. A moc mu to nejde.“ Tilda Swinton o roli Katie, Coxovy ženy, soudí: „Katie má pocit, že je obklopena neschopnými pitomci, všechno ji rozčiluje, je naštvaná na manžela a naštvaná na celý svůj život.“
Podobně zklamaný je i Ted Treffon, představovaný Richardem Jenkinsem, který je podle slov herce „popisován jako 'oduševnělý'. Zoufale miluje Lindu, postavu, kterou hraje Frances. Ona ho ale bere jenom jako přítele. S Frances jsem už natočil dva filmy a ani v jednom z nich jsme neměli žádné společné scény. Konečně jsem se tedy dočkal a opravdu je tak dobrá, jak čekáte, že je.“
Natáčení filmu bylo komplikované, protože bylo třeba zkoordinovat rozvrhy velice vytížených herců. I to je jedním z důvodů, proč se nejdříve natáčel film Tahle země není pro starý. „Museli jsme v jejich kalendářích najít společný termín, takže to určovalo, kdy se bude točit,“ vysvětluje Ethan.
Výkonní producenti Tim Bevan a Eric Fellner mají s Coenovými dlouholeté zkušenosti. Spolupracovali s nimi už na filmech Fargo, Záskok, Bratříčku, kde jsi? a Muž, který nebyl. I většina dalších členů štábu už s Coenovými v minulosti spolupracovala, v mnoha případech pak dokonce krátce předtím na Tahle země není pro starý.
Ačkoliv se některé exteriéry točily přímo ve Washingtonu, bylo rozhodnuto, že většina natáčení proběhne v New Yorku a v jeho okolí. Bylo to jednak proto, že bratři Coenové chtěli zůstat nablízku svým rodinám, ale také proto, že George Clooney tamtéž souběžně pracoval na dalším projektu. Natáčení začalo na Manhattanu v právnické kanceláři, která představovala kancelář advokáta, jehož si najala Katie Cox.
Poté se štáb brzy přesunul do Paramus v New Jersey, kde se natáčely všechny scény z fitcentra, ve kterém pracují Linda, Chad a Ted. Po více než týdenním natáčení „v tělocvičně“ se štáb opět stěhoval, tentokrát do Brooklynu, kde se natáčely scény z Lindina bytu a z ruské ambasády. Další zastávkou bylo New Rochelle. Poté se natáčelo také ve Westchesteru, na Manhattanu v klubu Macanudo, v manhattanském parku Riverside a v Riverdale na pozemku univerzity, kde se točily venkovní záběry na ruskou ambasádu.
Ačkoliv na sebe herecký tým poutal značnou pozornost bulvárních novinářů, natáčení probíhalo hladce, jak už je v případě natáčení s Coenovými zvykem. „Kladou na herce zodpovědnost, vědí, co chtějí, ale současně chtějí, abyste roli nějak obohatili,“ vysvětluje Jenkins.
„Joel a Ethan jsou tak dokonale připravení, že všechno plánují předem a hercům to jedině pomáhá,“ dodává McDormand. „Nemusíme na ně čekat, až se na něčem dohodnou. To ale neznamená, že by si zarputile stáli na svém. Poskytují prostor pro improvizaci, do určité míry, ale není to prostě něco, co by preferovali. To, že jsou na to dva, jim umožňuje snáze sdělit ostatním, co po nich chtějí, protože spoustu námitek, které by mohly zaznít, si už předtím probrali mezi sebou.“
„Natáčení bylo ohromně plynulé a pohodové, bylo to skvělé, a oni se zkrátka jen drželi svého zaběhlého rytmu,“ popisuje Swinton. „Bylo to velice snadné, tedy snad až na skutečnost, že jsme mezi záběry s Georgem brečeli smíchy.“ Swinton a Clooney se už dobře znali, protože spolupracovali na filmu Michael Clayton, za který Tilda Swinton získala Oscara.
„Coenové v první řadě vědí, jak točit filmy,“ míní Malkovich, který má, stejně jako Clooney, zkušenosti i s režií. „Zadruhé, nesnaží se mít vše dokonale pod kontrolou. Vědí, co chtějí v každém z políček filmu mít - jak se to bude točit, jak to pak sestříhají - takže neztrácejí čas a všechno jde velice rychle. Nechávají herce dělat to, co umějí, ale dohlížejí na ně, aniž by je přitom omezovali. Pro herce je to radost. Opravdu se můžete do postavy naprosto ponořit.“
„Zajímavé na tomhle filmu je, že jeho hrdiny jsou neschopní hlupáci ve středním věku,“ říká McDormand. „George Clooney a Brad Pitt jako neschopní hlupáci - no, to tu ještě nebylo.“
„Postavy, které jsem ve filmech Ethana a Joela hrál, tvoří dohromady něco, čemu říkáme 'idiotská trilogie',“ míní Clooney. „Když jsme chystali kostým, zeptal jsem se Mary Zophres, jestli bych nemohl nosit zlatý řetěz. A najednou to do sebe všechno zapadlo. Věděl jsem naprosto přesně, jak ten člověk musí vypadat. Kalhoty vytažené hodně vysoko. Takový trochu šprt. Měl jsem dojem, že to možná až trochu přeháním, trochu mě to zneklidňovalo. Ale pak jsem viděl Brada Pitta, jak poskakuje po place v elasťákách a věděl jsem, že se nemusím strachovat.“
„Po přečtení spalte se odehrává v současném Washingtonu, D.C., kde sice není moc barev, ale přesto to tam docela žije. Chtěli jsme víceméně dosáhnout přirozeného vzhledu, ale celá řada kulis je tak trochu vyšinutá, podobně jako sám film,“ vysvětluje výtvarník Jess Gonchor. „Ačkoliv v něm není nic výslovně bizarního, občas nejsou některé věci docela takové, jaké by být měly, případně jsou trochu přizpůsobené.“
Jako příklad Gonchor uvádí interiér ruské ambasády, který postavil v ateliéru Steiner Studios. „Jedna z kanceláří byla postavena se stropem ve výšce více než čtyř metrů. Zdi jsou naprosto holé, až na zarámovanou fotografii prezidenta Vladimíra Putina, která visí hodně vysoko. Musíte zaklonit hlavu, abyste ji uviděli.“
Kostymérka Mary Zophres čelila zcela jiným problémům. „Když si čtu Joelovy a Ethanovy scénáře, vidím před očima, jak by měl kdo vypadat, aniž by tam přitom výslovně psali 'ten má na sobě tohle, ten tamto'. Protože se na mě obracejí opakovaně, jsem bezpochyby nejšťastnější kostymérka v Hollywoodu. Ale jak chcete zařídit, aby George a Brad vypadali jako úplně obyčejní chlapi...?“
V případě Clooneyho už měla jistou představu, jakou cestou se vydat - koneckonců, například ve své oscarové roli ve filmu Syriana vypadal velice všedně. Co si ale počít s Pittem? „Z Brada jsme museli udělat ukázkového pitomce. Lynn pro Chada navrhla účes na ježka se špatně udělaným odbarveným pruhem a to hodně pomohlo. Co se týče jeho cvičebního úboru, zřejmě jsme ještě nikdy Brada neviděli v kraťasech a na první zkoušce kostýmů samozřejmě vypadal úhledně a vkusně. Ale když jsme ty šortky zkombinovali s ponožkami a velkými teniskami, tak začal vypadat trochu legračněji.“
„Co se Fran týče, vymysleli jsme úbor z fitness centra nejdříve pro ni a pak teprve jsme odvozovali verze pro Brada a Richarda, její filmové spolupracovníky. Stejně jako v případě Brada ale hrál hlavní roli účes.“ „Dost často necháme herce ostříhat tak, že to v civilu musejí schovávat a zakrývat,“ potvrzuje Joel. „Ale stejně jako Maryiny kostýmy se účesy do značné míry podílí na tom, jak diváci naše postavy vnímají.“
Stejně důležité byly ale i osoby v pozadí. „Ačkoliv jsme točili soudobý film, museli jsme stejně všechny kompletně obléknout sami, protože lidé se v D.C. oblékají jinak než všude jinde - rozhodně odlišně oproti New Yorku, kde jsme natáčeli,“ objasňuje Zophres. „Jsou tam hodně konzervativní, dost možná více než na zbytku východního pobřeží.“
Když jsme se Johna Malkoviche zeptali, na co se mohou diváci v Po přečtení spalte těšit, odpověděl: „Očekávejte zábavné a originální zobrazení našeho světa, přičemž se na spoustu věcí budete dívat stylem, na jaký nejste tak docela zvyklí.“ „Je to film bratří Coenů, očekávejte temnou zábavu,“ dodává Richard Jenkins.

Ocenění:
Golden Globes
2009 - Nejlepší film - muzikál nebo komedie (nominace)
2009 - Frances McDormand (Nejlepší herečka - komedie nebo muzikál) (nominace)

BAFTA
2009 - Brad Pitt (Nejlepší herec ve vedlejší roli) (nominace)
2009 - Tilda Swinton (Nejlepší herečka ve vedlejší roli) (nominace)
2009 - Ethan Coen, Joel Coen (Původní scénář) (nominace)

San Sebastián IFF
2008 - Ethan Coen, Joel Coen (Cena diváků pro nejlepší film)

DABING
1.DABING (DVD)
V českém znění: Miluše Šplechtová - Frances McDormand (Linda Litzke), Jiří Štěpnička - George Clooney (Harry Pfarrer), Aleš Procházka - John Malkovich (Osbourne Cox), Michal Dlouhý - Brad Pitt (Chad Feldheimer), Martina Hudečková - Tilda Swinton (Katie Cox), Jiří Hromada - Richard Jenkins, Hamilton Clancy (Ted Treffon, Peck), Jolana Smyčková - Elizabeth Marvel (Sandy Pfarrer), Jaromír Meduna - J.K. Simmons (agent CIA), Petr Oliva - David Rasche (Palmer DeBakey Smith), Jaroslav Horák - Olek Krupa (Krapotkin), Milan Slepička - Jeffrey DeMunn (plastický chirurg), Bohdan Tůma - Kevin Sussman (soukromý detektiv), Radovan Vaculík - Matt Walton (moderátor ranní show, titulky), Bohuslav Kalva, Irena Hrubá, Radka Stupková, Eva Miláčková a další
Překlad: Renata Mlíkovská
Zvuk: Miloš Sommer
Produkce: Milena Čapková
Dialogy: Karel Novák
Režie českého znění: Martin Těšitel
Vyrobilo: Studio Soundwave pro BlueSky Film v roce 2009

2.DABING (TV Barrandov)
V českém znění: Zuzana Slavíková - Frances McDormand (Linda Litzke), Jan Kanyza - George Clooney (Harry Pfarrer), Jaromír Meduna - John Malkovich (Osbourne Cox), Michal Dlouhý - Brad Pitt (Chad Feldheimer), Dagmar Čárová - Tilda Swinton (Katie Cox), Ladislav Županič - Richard Jenkins (Ted Treffon), Jiří Plachý - J.K. Simmons (agent CIA), Petr Oliva - David Rasche (Palmer DeBakey Smith), Miroslav Hanuš - Olek Krupa (Krapotkin), Petr Svoboda - Jeffrey DeMunn (plastický chirurg), Milan Bouška - Matt Walton (moderátor ranní show, titulky), Petr Meissel, Lukáš Jurek, Jiří Štěpnička, Zuzana Mixová, Tereza Chudobová, Martin Učík, Petr Štěpánek, Radka Přibyslavská
Překlad: Petr Putna
Zvuk: Daniel Němec
Produkce: Ivana Prejdová, Veronika Dvořáková
Dialogy: Radka Přibyslavská
Režie: Vladimír Žďánský
Vyrobilo: Barrandov Televizní studio a.s. ve společnosti Barrandov Studio dabing v roce 2010

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 15.1.2009 Palace Pictures
Premiéra USA: 12.9.2008 Focus Features
Premiéra Velká Británie: 17.10.2008
Premiéra Francie: 15:11.2008 (Sarlat Film Festival)
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 19.11.2009 Blue Sky Film
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby v ČR - Kč 9 865 263
Tržby celkem - $ 163 700 000
Návštěvnost v ČR 84 089
Náklady (Rozpočet) - $ 37 000 000
 
Tvůrci a herci
Joel Coen (Režie), Ethan Coen (Režie), Joel Coen (Produkce), Ethan Coen (Produkce), Carter Burwell (Hudba), Emmanuel Lubezki (Kamera), Ethan Coen (Střih), Joel Coen (Střih), Ellen Chenoweth (Casting), Jess Gonchor (Scénografie), Mary Zophres (Kostýmy), Craig Berkey (Zvuk), Skip Lievsay (Zvuk), Greg Orloff (Zvuk), Jean Ann Black (Masky), Patricia Regan (Masky), Joel Coen (Scénář), Ethan Coen (Scénář), George Clooney (Herec), John Malkovich (Herec), Tilda Swinton (Herec), Frances McDormand (Herec), Brad Pitt (Herec), Richard Jenkins (Herec), J.K. Simmons (Herec), David Rasche (Herec), Olek Krupa (Herec), Jeffrey DeMunn (Herec), Crystal Bock (Herec), Dermot Mulroney (Herec), Michael Ahl (Herec), Matthew James Gulbranson (Herec), Kevin Sussman (Herec), Armand Schultz (Herec), Elizabeth Marvel (Herec), Michael Countryman (Herec), Roger Rathburn (Herec), Robert Prescott (Herec), Matt Walton (Herec), Yury Tsykun (Herec), Jacqueline Wright (Herec), Karla Mosley (Herec), Richard Poe (Herec)
 
2008/92/USA, Velká Británie, Francie/Komedie, Krimi, Drama
 
Zajímavost k filmu
- Harry Bfarrer (George Clooney) nosí hodinky značky Casio G-Shock.
- Film byl již šestou spoluprací bratří Coenů s Frances McDormand a třetí s Georgem  Clooneym. Pro George Clooneyho jde současně o 4. spolupráci s Braddem Pittem.
- Budova, která ztvárňuje tělocvičnu Hardbodies, se nachází v Paramus, New Jersey. Svou funkci ztvárnila tak dokonale, že se tam začali lidé ptát na členství.
- Když je Harryho manželka v Seattle show, přeruší ji moderátor s tím, že dalším hostem bude Dermot Mulroney, herec, který se ve filmu objeví ve snímku v kině pod názvem „Coming Up Daisy“.
- Šestkrát během prvních 2 minut filmu zazní slovo "Fuck".
- Když postava Brada Pitta (Chad) potká poprvé Coxe, představí se jako pan Black. Stejné falešné jméno Pitt použil ve filmu Seznamte se, Joe Black. (Karlos80)
- Ještě k odkazům filmu Stanleyho Kubricka: číslo domu Harryho Pfarrera 114, odkazuje na Dr. Divnolásku aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu.
- Natáčení začalo 27. srpna 2007 a skončilo 30. října 2007.
- První film bratří Coenů od Millerovy křižovatky (1990), kdy za kamerou nestál Roger Deakins. Ten byl zaneprázdněn natáčením snímku Nouzový východ (2008).
- Film otevíral Benátský filmový fetival (2008).
- Ve filmu je plakát propagující Po přečtení spalte pod názvem „Coming Up Daisy“ a uvádí, že je založen na knize Cormaca McCarthyho (který napsal knihu Tahle země není pro starý, podle které je natočen předchozí film bratří Coenů) a režíruje ho Sam Raimi (přítel a spolupracovník bratří Coenů).
- Bratři Coenovi napsali scénář při natáčení filmu Tahle země není pro starý (2007).
- Při úvodních titulcích je slyšet zvuk naváděcího skeneru Bowmanova vesmírného modulu z filmu 2001: Vesmírná odysea (1968).
- Na Benátském filmovém festivalu bratři Coenovi přiznali, že všechny hlavní role byly psány přímo pro herce, kteří je hrají, vyjma Tildy Swinton.
- Slovo „fuck“ zazní 60x.
- Spoiler: První vražda se stane přesně v 60-té minutě.
 
Odkazy