Kurýr / The Transporter (2002/88/Francie, USA/Akční, Thriller, Krimi) 72%

25.09.2018 10:00
JEDNOU VĚTOU
„Pravidla jsou od toho, aby se porušovala."

OBSAH
Profesionální kurýr je povolání jako každé jiné. Někdo chce někam něco přepravit, ale protože se mu zdají poštovní služby neadekvátní, raději svěří tento úkol profesionálovi, který jakoukoliv zásilku přebere s kamenným obličejem, naprosto diskrétně ji přepraví a od odběratele vyinkasuje dohodnutou sumu peněz. Přesně takhle si vydělává i Frank Martin (Jason Statham), který patří ve svém oboru mezi nejlepší z nejlepších. Drží se totiž jednoho zásadního pravidla - nikdy danou zásilku neotevírej. Jenže jednoho dne toto pravidlo poruší a v kufru automobilu nalezne svázanou mladou dívku. Tím si však podepsal ortel smrti, protože v jeho patách je mu rázem elitní jednotka zabijáků.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Kde jsou ty časy akčních hrdinů, kteří okupovali kinosály a fanoušci si jimi tapetovali jejich pokoje. Zdá se, že nenávratně pryč. Ačkoliv je tu jedna perla s názvem Jason Statham, který nabyl slušného hereckého umu v jeho rodné Británii a vybírá si zábavné a akcí nabyté filmy, ve kterých se jeho svalstvo zobrazí v jeho plné kráse, tak jako v Kurýrovi, který mě naprosto nečekaně uchvátil. Sice je řada scén až k neuvěření, ale co na plat, akční filmy takovými to scénami disponovali, ale v přiměřeném měřítku. Škoda jen tak pitomého scénáře a dementních rozhovorů, i přestože je znát, že si autoři dali práci hlavně s akčními scénami a nakonec dobře udělali, jelikož dali vzniknout jednomu z nejlepších akčních filmů nového tisíciletí. Alespoň pro mě. (Malarkey) 4*

Méně je někdy více, řekl si Luc Besson a poslal příběhovou stránku filmu do kytek. A co se stalo? Vznikl film tak zábavný a našlápnutý, že je vám úplně fuk kde se sakra vzali všichni ti mafiáni, co dělal Frank Martin za mlada, že skončil jako profesionální kurýr a jeden z nejdrsnějších a nejsympatičtějších akčních hrdinů, kteří to kdy rozbalili na plátně v těžce nadřeném hongkongském stylu a co se asi bude dít dál. Tohle vám totiž stihne dojít až při závěrečných titulcích, taková je to jízda. Nezbývá než se těšit na dvojku a přát Jasonu Stathamovi hodně, hodně hvězdnou kariéru, protože je to sympaťák každým coulem. 70%, ale velmi, velmi stylových. (Gemini) 4*

Po výtečným začátku, kterej dával (a taky dal) tušit, že nepůjde o obyčejný idiotský akčňák, následuje neobyčejně dementní akčňák. Nerozvinuté a vykastrované charaktery postav jsou dnes v akčním filmu standardem, ale nebývalo tomu tak (Smrtonosná past či Smrtonosná zbraň). Příběh doslova o ničem, z rezervovaného a odtažitého introverta se stane zachránce nevinných až příliš lehce. a následná akce je prostě jen akce. Neboli nuda k pohledání doplněná výbuchy (Nejsou náhodou Mercedesy dieseláky? Já jen, že nafta nevybuchuje) a neskutečnými akčními přemety a skoky. Navíc jedno klišé vedle druhýho od čestné mafiánské dcerky, přes poldu-kámoše až po finální Byl to zločinec, ale taky můj otec! Dalším velkým nedostatkem je i přemíra vážnosti. Celej film není naprosto ničím odlehčenej, žádný hlášky a to ať drsný nebo humorný se nekonají, nehledě už k estupído rovnou z hajzlu dialogům. Od odpadu tenhle film zachránil jen dobrý Jason Statham, ale ani kvůli němu nejsem ochotnej tuhle nudu povýšit někam výš. (monolog) 1*

OLDIES FUILMU
Tomuhle mixu v roce 2002 odolal jen málokdo, protože nálepka "další hloupý francouzský akčňák" byla přesvědčivě stržena právě tímhle trailerem. A tak měl Kurýr úspěch... doma, u nás, i za mořem. Zatímco dvojka právě koluje po českých kinech, my vám přinášíme důkaz toho, proč je jednička kapku lepší. Víc hlášek, křupavější finále a spousta neokoukaných nápadů, především v oblasti lámání rozličných končetin. A konec konců i to BMW je lepší než Audi, nic proti.
Pět hvězdiček si ukázka zaslouží hned z několika důvodů. Nejen že perfektně vyzobává to nejdůležitější (=nejhezčí) a Frank vám stihne odrecitovat svoje pravidla, střihač použil i řadu pokročilejších fines (vertikálně stříhaný obraz do hudby, netradiční prolínačky) a když začne do finální gradace tepat hudba, má marketingové oddělení vyhráno. A pak je tu ten gag s vykopnutými dveřmi. Opravdu třešnička na dortu. A... ukázka obsahuje scénu "Frank odklání raketu pokličkou", která byla nakonec tak hardcore, že jí ve filmu neuvidíte.

VELKÁ RECENZE
Chladnokrevný Frank Martin se živí jako kurýr, který bez otázek a zbytečných řečí dopraví cokoli kamkoli, rychle a spolehlivě. Řídí se přitom třemi zásadami, které nikdy neporušuje a které zní - žádná změna dohody, žádná jména a nikdy neotvírat zásilku. To znamená, že když má od banky odvézt čtveřici lupičů s jejich lupem, odmítne vyrazit, protože podle dohody měli být tři. Teprve když lupiči jednoho ze svých kompliců zastřelí a z auta vyhodí, Frank vyrazí jako střela a riskantní jízdou setřese policejní vozy, které je pronásledují. Stejně tak ovšem za městem odmítne jejich nabídku, aby je odvezl až do Avignonu. Poté vymění u svého vozu značku a klidně se vrátí do svého velkého domu na pobřeží. Další den ho navštíví policejní inspektor Tarconi, hledající řidiče černého BMW, který lupiče odvezl od banky. Podezírá Franka už dlouho, zatím se mu však nepodařilo najít nic, co by mohlo posloužit jako důkaz. Frank večer získá další velmi slušně zaplacenou zakázku.
Ráno si vyzvedne objemný balík a vyrazí. Cestou však píchne a při výměně pneumatiky si ke svému překvapení všimne, že se balík hýbe. Nevšímá si toho a pak poprvé poruší svou zásadu a balík otevře. Uvnitř najde svázanou mladou asijskou dívku. Prořízne nožem náplast na ústech a dá jí napít. Dokonce jí dovolí, aby si došla na záchod. Dívka se pokusí utéci, ale Frank ji snadno chytí. Do cíle dorazí s malým zpožděním, ale dostane zaplaceno a novou zakázku. Doručit do Grenoblu malý kufřík. Když se však cestou zastaví v malém bistru, auto exploduje. Frank se vrátí do vily, hravě zlikviduje ochranku, ale pak zjistí, že Wall Street, muž, který si ho najal, už je pryč. Cestou zpátky zjistí, že se sebou veze i svázanou asijskou dívku. Nejprve ji vysadí u silnice, ale pak se pro ni vrátí a vezme ji k sobě domů. Další ráno Franka opět navštíví komisař Tarconi. Přinese mu značku jeho zničeného vozu. Frank tvrdí, že mu auto ukradli a jako svědka si vezme dívku, která se představí jako Lai a vydává se za Frankovu novou kuchařku.
Krátce po komisařově odchodu dům napadnou Wall Streetovi muži. Frankovi a Lai se pod těžkou palbou pušek, granátometů a dokonce několika řízených střel, podaří z domu uniknout podvodním tunelem. Lai Frankovi řekne, že Wall Street pašuje v kontejneru na lodi do země její krajany a ona chce zachránit otce, který má být mezi nimi. Podaří se jí Franka přesvědčit, aby jí pomohl, ale ve Wall Streetově kanceláři překvapeně zjistí, že dívčin otec Kwai není obětí, nýbrž jedním z organizátorů zločinu. Wall Street chce Franka zabít, ale do kanceláře vtrhne komisař Tarconi.
Zachrání tím Frankovi život, ale také konečně má důvod nepolapitelného muže dostat za mříže. Frank ho přesvědčí, že Wall Street pašuje v kontejnerech lidi z Asie do Evropy, a že je nutno okamžitě zasáhnout. Policista tvrdí, že oficiálně nemůže zasáhnout tak rychle aby to k něčemu bylo a proto předstírají, že se Frank zmocnil jeho zbraně a naoko ho unese, aby mohli vyrazit do přístavu, zachránit pašované lidi uvězněné v dopravním kontejneru.
Celkem slušně to začne, prvních pár minut trvá akce jako hrom, pak dostane kurýr velkou černou tašku a jde to s ním z kopce. Bohužel film se k němu velmi rychle přidal. Začíná hra na náhody. Když Frank prchá se svou Asiatkou, čistě náhodou vytáhne z vody dýchací přístroj pro dva. A pak už se náhody a nadpřirozené schopnosti hlavních hrdinů jen kupí. Je to blbé a krom první akce to nemá ani žádný šmrnc.

DABING
1. DABING (DVD)
V českém znění: Ladislav Cigánek - Jason Statham (Frank Martin), Jitka Moučková - Qi Shu (Lai), Jakub Saic - Matt Schulze (Derren Bettencourt / Wall Street), Martin Spurný - François Berléand (inspektor Tarconi), Jaroslav Kaňkovský - Ric Young (Kwai), Zdeněk Mahdal, Bohdan Tůma, Filip Jančík, Radek Hoppe, Zdeněk Podhůrský, Jitka Ježková, Ladislav Novák, Filip Švarc, Martin Zahálka, Pavel Vondra, Michal Michálek a další
Překlad: Martin Gust
Zvuk: Alexandr Vrbata
Produkce: Ivana Koudelková
Dialogy a režie českého znění: Martin Kolár
Vyrobila: Tvůrčí skupina Josefa Petráska, Studio Budíkov pro Bontonfilm 2003

2. DABING (Prima)
V českém znění: Lukáš Hlavica - Jason Statham (Frank Martin), Zuzana Ďurdinová - Qi Shu (Lai), Jakub Saic - Matt Schulze (Derren Bettencourt / Wall Street), Jaromír Meduna - François Berléand (inspektor Tarconi), Pavel, Šrom - Ric Young (Kwai), Martin Stránský, Svatopluk Schuller, Marek Holý, Radovan Vaculík, Jan Szymik, Petr Gelnar, Dana Černá, Jiří Kodeš - Vincent Nemeth (pilot) a další
Překlad: Petra Pleskotová
Zvuk: Jaroslav Kosán
Dialogy: Monika Macků
Produkce: Markéta Stegbauerová, Jana Janoušková
Vedoucí dramaturg: Lucie Musílková
Šéfproducent: Jaroslav Richtr
Režie: Jiří Kodeš
Vyrobila: FTV Prima spol. s r.o. ve studiu S Pro Alfa CZ a.s. 2011

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 30.1.2003 Bontonfilm
Premiéra USA: 11.10.2002 20th Century Fox
Premiéra Francie: 23.10.2003
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 1.9.2003 (VHS), 25.9.2003 (DVD) Bonton Home Entertainment
Poprvé na VHS: 1.10.2003
Poprvé na DVD: 1.12.2003 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby v ČR - Kč 2 693 860
Tržby celkem - $ 43 900 000
Návštěvnost v ČR 25 657
Náklady (Rozpočet) - $ 20 500 000

FILMY V SÉRII
Kurýr gastonrolinc.webnode.cz/news/pirati-z-karibiku4/
Akční / Thriller, Francie / USA, 2002
Režie: Corey Yuen, Louis Leterrier, Hrají: Jason Statham, Qi Shu

Kurýr 2 www.imdb.com/title/tt0293662/combined
Akční / Krimi, Francie, 2005
Režie: Louis Leterrier, Hrají: Jason Statham, Alessandro Gassman

Kurýr 3 gastonrolinc.webnode.cz/news/a295/
Mysteriózní / Dobrodružný, Francie, 2008
Režie: Olivier Megaton, Hrají: Jason Statham, Natalya Rudakova

Kurýr: Restart gastonrolinc.webnode.cz/news/a39/
Akční / Krimi, Francie / Čína, 2015
Režie: Camille Delamarre, Hrají: Ed Skrein, Ray Stevenson
 
Tvůrci a herci
Corey Yuen (Režie), Louis Leterrier (Režie), Luc Besson (Produkce), Steven Chasman (Produkce), Stanley Clarke (Hudba), Pierre Morel (Kamera), Nicolas Trembasiewicz (Střih), Nathalie Cheron (Casting), Hugues Tissandier (Scénografie), Martine Rapin (Kostýmy), Ken Yasumoto (Zvuk), - (Masky), Luc Besson (Scénář), Robert Mark Kamen (Scénář), Jason Statham (Herec), Qi Shu (Herec), Matt Schulze (Herec), François Berléand (Herec), Ric Young (Herec), Doug Rand (Herec), Alfred Lot (Herec), Tonio Descanvelle (Herec), Jean-Marie Paris (Herec), Audrey Hamm (Herec)
 
2002/88/Francie, USA/Akční, Thriller, Krimi
 
Zajímavost k filmu
- Frank Martin (Jason Statham) nosí hodinky značky Panerai PAM074.
- Natáčanie filmu prebiehalo na viacerých miestach vo Francúzsku, vrátane známych miest Paríž, Marseille, Nice či Cannes.
- Jedným z bojových kaskadérov bol aj populárny Cyril Raffaelli, ktorého si môžeme všimnúť v úvode bitky medzi autobusmi.
- V traileri je scéna, kde hlavný hrdina vychýli riadenú strelu pomocou strieborného podnosu na kávu. Na prianie Jasona Stathama (Frank Martin) sa táto scéna z filmu vystrihla, pretože podľa neho bola až moc prehnaná.
- Stathamov honorár predstavoval 750 000 dolárov.
- Kód, pomocou ktorého Frank štartuje svoj bavorák, je 1732.
- Poznávací značka kamionu, který Frank získal je 656 STA 13.
- Jason Statham prováděl většinu kaskadérských akcí sám.
- Když Lai používá počítač, tak projíždí několik jiných fotografií než narazí na tu Wall Streetovu. Všechny jsou členů štábu a jména u těchto snímků jsou všechny vtipem např. "Gordon Zola", "Christiane Isme"...
- Když se Lai prohrabuje fotografiemi ve Frankově domě, snímek, na kterém je malý chlapec s opicí je doopravdy Jason Statham.
- Zvukový střihač Vincent Tulli si zahrál malé cameo ve filmu jako popelář.
- Dohromady byli ve filmu použity tyto útočné pušky Steyr StG 77 AUG, M-4 carbine, H&K G36 a SIG 552, kterou používal Frank, když hledal Číňany v kontejnerech.
- Frankovo auto je BMW 750i E38 (s upraveným designem). Auto, které se vyskytlo ve filmu je jediné, které bylo vyrobeno s 6-ti stupňovou manuální převodovkou. Původně měli použít BMW 850CSi E31, ale tento model je opravdu vzácný.
- Wall Streetovo pravé jméno je Derren Bettencourt, což bylo možno vidět na vytištěném dokumentu z D.A.T.A.P.O.L.
- Počet mrtvých ve filmu je 8.
 
Odkazy