Percy Jackson: Moře nestvůr / Percy Jackson: Sea of Monsters (2013/108/USA/Fantasy, Dobrodružný, Rodinný) 52%
22.07.2018 10:21
Zajímavost k filmu
- Rozhovor ve scéně, kdy Hermes (Nathan Fillion) potká Percyho (Logan Lerman) a Annabeth (Alexandra Daddario) a říká, že je hezké, jak se doplňují, odkazuje na seriál Castle na zabití (od r. 2009), ve kterém se Fillionova postava neustále doplnuje s postavou Stany Katic a vždy jim to někdo připomene.
- Když Hermés (Nathan Fillion) dává Annabeth (Alexandra Daddario) termosku s větry čtyř světových stran, říká, že se jedná o sběratelský kousek ze seriálu Herkules (od r. 1995). Hermés tvrdí, že se jedná o nejlepší seriál všech dob, který ovšem zrušili. To odkazuje na seriál Firefly (od r. 2002), kde Fillion ztvárnil jednu z hlavních rolí.
- Výroba a autorizovaná distribúcia filmu podporila viac ako 15 000 pracovných miest.
- Leven Rambin nosila na natáčení v roli Clarisse hnědou paruku.
- Palica s dvoma hadmi, ktorú drží Hermes (Nathan Fillion), sa podľa gréckej mytológie nazýva caduceus. Vznikla z lieskovej palice, ktorú mu na znak uzmierenia venoval Apolón. Mala zázračnú schopnosť uzmierovať a utišovať škriepky. Keď ju raz Hermes hodil medzi dva zápasiace hady, hneď sa prestali hrýzť a ovinuli sa okolo nej.
- Ve filmu je Percyho (Logan Lerman) bratrem kyklop Tyson (Douglas Smith), podle řecké mytologie by však Percyho nevlastními sourozenci byli i kyklop Polyfémos a mořská nestvůra Charybda.
- Termoska s větry z fiktivního seriálu o Herculovi je odkaz na vak s větry, který dal Odyseovi bůh větru Aiolos v "Eposu o Odyseovi".
- Než se Logan Lerman ujal role, Percyho Jacksona předtím neznal. S knižní sérií ho seznámili až jeho mladší bratranci. (Zdroj: Abicko.cz)
- Mezi filmem a knihou je několik rozdílů. Kniha například začíná Percyho (Logan Lerman) snem o tom, že je Grover (Brandon T. Jackson) v nebezpečí, ne příběhem Thalie (Paloma Kwiatkowski) o její smrti. Ve filmu je dále vynechána např. vybíjená s kanibaly ze začátku knihy. Ve filmu se soutěžilo ve šplhu na věž, zatímco v knize se konaly vozatajské závody. Vynechanou postavou ve filmu je Tantalos, který měl nahradit Cheirona, který byl vypovězen do vyhnanství. V knize se oproti filmu Percy s Tysonem (Douglas Smith) potká ve škole, kam Percy chodil. Clarisse (Leven Rambin) v knize plula na lodi konfederace, ne na moderním bitevníku, jak je vidět ve filmu. Lukova (Jake Abel) loď Andromeda byla v knize výletní lodí, ne jachtou jako ve filmu a v knižní předloze se Luke nepokusil Kronose oživit.
- Zombie námořník na palubě Clarissiny (Leven Rambin) lodě se jmenuje Riordan po autorovi knih Riordanu Rickovy.
- Nakrúcanie prebiehalo vo Vancouveri a New Orleans.
- Vo filme sa pôvodne mala objaviť aj Gina Carano.
- V tomto filme má Annabeth Chase (Alexandra Daddario) na rozdiel od prvej časti zafarbené vlasy na blond. Tam ich mala prirodzene hnedé.
- Předlohou filmu je druhá kniha ze série o Percy Jacksonovy amerického autora Ricka Riordana, která u nás v roce 2010 vyšla pod názvem „Percy Jackson: Moře nestvůr“.
JEDNOU VĚTOU
„Ve světě bohů, musí být místo i pro nestvůry."
OBSAH
Být bohem na Olympu není příliš jednoduché, už jen proto, že jsou tam těchto mocných božských postav plné mraky a ne vždy se mezi sebou přátelí. Být člověkem mezi lidmi má také svá úskalí. Ale být polobohem, to už je pořádný průšvih. Znamená to hledat si své místo jak na zemi, tak i na nebesích. A ještě horší to je, když jste teenagerem, jehož otcem je Poseidon a matkou „obyčejný" člověk, který vaši výchovu a bublající hormony ne úplně zvládá. V takové situaci se nachází Percy Jackson, jehož jediným bezpečným útočištěm se stává Tábor Polokrevných, kde žijí všichni takto zplození. Tedy ti, jejichž jedním rodičem je bůh a druhým člověk.Po nečekaně klidném školním roce se poslední den před prázdninami na Percyho ale sesype celá lavina potíží - hodina tělocviku se promění ve vybíjenou s lidožravými obry, kamarád Grover záhadně zmizí a navíc Táboru Polokrevných i jeho obyvatelům hrozí zničení. Někdo se snaží probudit Kronose, jednoho z původních Titánů a otce nejvyšších olympských bohů, který jediný umí učinit bohy i polobohy smrtelnými. A který má s nimi navíc nevyřízené účty. A tak se Percy a jeho přátelé musejí vydat na další nebezpečnou výpravu... Věštba Orákula tuto partu statečných vyšle na cestu za Zlatým rounem, které jediné má moc je zachránit. Musí proniknout do míst, které my smrtelníci nazýváme Bermudský trojúhelník. Správný název ale je Moře nestvůr. Mytologické bytosti ožívají, krvelačné nestvůry se bouří a bohové z Olympu na ně kladou další úkoly...(oficiální text distributora)
FILMOVÁ RECENZE ČSFD
O trochu méně blbé, než první díl. Pořád ale dostatečně blbé na to, aby to bylo na hraně s fantasy sračkomety dneška. Nechápu, kde tvůrci pořád berou to sebevědomí na to, aby točili pokračování a topili v tom prachy. Přijde mi, že tyhle fantasy příběhy pro mladý, pakliže nejsou drsný jako třeba Hunger Games, nemají šanci. Stanovit nějaký fantasy svět tak, aby nevyzněl blbě, je totiž docela dost umění. (Malarkey) 2*
Mořská nemoc divákovi z pokračování filmu až tak nehrozí, ačkoliv se přece jen nejednou ocitne na rozbouřených vlnách. A kdo povolanější by měl natočit film o bájných postavách bohů, než právě režisér se jménem Thor ve svých iniciálech. Tentokrát se bude jednat o dobrodružnou výpravu se starými známými postavami z jedničky za Zlatým rounem, které představuje poslední naději pro umírající životadárný strom rostoucí v táboře sdružujícím polobohy a spol. Percy a jeho přátelé žijí v poklidném táboře obehnaném nepropustnou ochrannou bariérou, k jejímuž narušení dojde vlivem útoku mechanického býka. Nad světem visí hrozba v podobě jeho ovládnutí mocným a zlým Titánem Kronem, který má znovu povstat za pomocí mladého uctívače, ale polobůh Percy kromě toho, že se stále přátelí se sličnou Annabeth a satyrem Groverem, také zjistí, že tatíček Poseidon mu povyl bratra Tysona, který je kyklop, a že ve dvou se to lépe táhne. Film nemá nejšpičkovější digitální triky, ale při relativně skromnějším rozpočtu (90 mil.$), je jich přemíra, i když proměnlivé kvality. V některých trikově složitých scénách je cítit absence většího rozpočtu, která má za následek nekvalitní CGI scény, které mají většinou nápadité provedení, ale digitální efekt je až příliš okatý. Přibylo sice pár nových postav, ale obsazení z jedničky nedostálo změn. Logan Lerman, Alexandra Daddario (v nedávném "Texaském masakru 3D byla přece jen více "hot") nebo Brandon T.Jackson. Poslední jmenovaný se ponejvíce postaral o humornou složku, a to jako například služka v doupěti zlého kyklopa, ale jinak se humorný rank oproti jedničce citelně zredukoval na úkor fantasy akce, což je jen a jen dobře. Nejhumornější sekvencí tak zůstává jízda lesním taxi, ve kterém se třem svérazným řidičkám výhradně platí řeckou drachmou a zaujme i nápis "taxi" v řečtině. Škoda, že scénář při své svěžesti, pěkné vizualizaci spojené také mimo jiné s rozvíjením divácké fantazie a vytěsněním nadbytečného humoru, neodboural neustálou potřebu nechat umřít určitou postavu a vzápětí ji hned zase oživit. Stát se to jednou, neměl bych námitek, ale ve filmu k tomu dojde hned dvakrát, až z toho byla cítit veletrapnost. Kromě toho diváku nedá velkou potíž odhadnout, jak celé tohle dobrodružství skončí, a navíc se v závěru rýsuje možnost dalšího pokračování, i přes nevelké výdělky. Existuje z mé strany podezření, že původní předloha Ricka Riordana byla stejně jako v prvním případě značně osekána a pro účely celovečerního filmu i zestručněna. Film se například v proklamovaném "Moři nestvůr", kterým se ohání i ve svém podtitulu, moc nevymáchá. Své nedostatky v CGI dohání nepolevujícím tempem, nápady přehazuje poseidonovským trojzubcem a za svoji přijatenou minutáž toho stihne poměrně dost díky brysknímu dějovému posunu vpřed. Ano, je nejspíše zaděláno na třetí díl, a jestli se do něj pustíte, tak je vážně ohroženo vaše doposud seriozní nahlížení na bájnou řeckou mytologii. A to zase není taková katastrofa. Mé hodnocení: 80% (kingik) 4*
Percy Jackson podruhé a z mé strany zavládá opět neutuchající nadšení nad tím, co jsem viděl. Tohle byla velkolepá jízda, na kterou myslel ještě dlouho dobu poté, co film skončil. Percy Jackson je sympaťák, jeho kamarádi rovněž, a celý ten příběh z mého pohledu perfektně fungoval. Neznám knižní předlohu, takže hodnotím čistě jen podle svých pocitů, a ty mi říkají, že jsem viděl jeden z nejúžasnějších fantasy teenage filmů ve svém životě, který si v lecčems nezadá s filmy ze série o Harrym Potterovi. Pravda, podobné věty jsem psal i v komentáři u prvního filmu, ale ono to prostě tak je, evidentně mi styl této série perfektně sedí a vyhovuje a já jsem schopen po dobu sledování filmu na vše okolo zapomenout a jen se naplno oddávat sledování filmu a užívat si, co se před mýma očima odehrává. Pravda, měl jsem trochu obavy o kvalitu filmu, když jsem se dozvěděl, že dvojku už nerežíruje Chris Columbus, ale naštěstí mě to dokázalo zaujmout stejně jako jednička, a i proto znovu uděluji výtečných pět hvězd. A abych nezapomněl, paní Kyklopová byla prostě úžasná. (freddy) 5*
VELKÁ RECENZE
Pokračování dobrodružství klona Harryho Pottera, tentokrát bez hvězd, invence a inteligence.
Pro připomenutí – Percy Jackson je syn boha moří a vody vůbec Poseidona a pozemšťanky. V prvním filmu byl falešně obviněn z krádeže Diova blesku, což s sebou neslo řadu problémů. Kromě toho, že po něm šla snad každá nadpřirozená entita na světě, hrozil katastrofální zvrat ve studené válce, panující mezi bohy. Percy však za pomoci přátel blesk našel, popasoval se s nadpřirozenými monstry i intrikami zhrzeného poloboha Lukea a zachránil svět i svou pověst.
Nyní pokračuje ve studiu v Táboře Polokrevných, svými studijními výsledky ovšem zrovna neoslňuje a nikdo k jeho velkému zármutku nevidí, jak je ve skutečnosti úžasný. Navíc se mu stále nedaří navázat kontakt se svým otcem, který jej okázale ignoruje. Dostane ale šanci všem ukázat, když se objeví další hrozba – vrací se Luke, který v minulém díle podle všeho nezemřel a otráví strom, v nějž byla kdysi Diem proměněna umírající dívka Talia (protože prostě jí nenechat zemřít by bylo příliš mainstream). Strom měl navíc tu výhodu, že vytvářel bariéru, chránící Tábor Polokrevných před nebezpečím. Možnou záchranu představuje legendární Zlaté rounou, jež chce získat i Luke, aby oživil Titána Krona a tím uskutečnil svůj spratkovský záměr zničit Olymp.
Moře nestvůr se vzdává téměř všeho, čím byl charakteristický první díl. Zmizely prvky rodinného dramatu a vystřídalo je řešení těch nejomletějších teenagerovských problémů. Odstranilo se politikaření a intriky mezi nadpřirozenými entitami a nahradily je prvky bondovek (scéna na jachtě hlavního záporáka je žánrovka jako vyšitá). Ušetřilo se na obsazení, zmizeli Sean Bean a Kevin McKidd, Pierce Brosnana nahradil Anthony Head. A co je nejhorší, zmizela i nápaditost v provázání řecko-mytologických prvků se současnou kulturou. Prvním film vyobrazil ostrov Lótofagů (v mytologii ostrov, kde se Odyseovi námořníci sjeli nějakým divným ovocem a nechtěli ostrov opustit) v kasino, antičtí bohové se scházeli na střeše Empire State Building a Hádés, bůh podsvětí, měl image ošlehaného undergroundového rockera, druhý díl využívá mytologické prvky pouze jako suché rekvizity. Co zůstalo? Dobrá akce a vykrádání Harryho Pottera. Hlavní hrdina žije v pro okolní svět skrytém společenství nadpřirozených entit, kde mu ambiciózní kamarádka a uvolněnější a trochu zbabělý kamarád pomáhají bojovat se zlem a vlastními vnitřními pochybnostmi. Zásadní rozdíly oproti příběhům tělesně i duševně zjizveného čaroděje jsou dva – důraz na kontaktní souboje a osobní problémy hrdiny. To první představuje kvalitně natočenou akci, to druhé důvod, proč by nám měl být hrdina ukradený. Harry bojuje s traumatem z minulosti, touhou po pomstě a stínem mrtvých rodičů. Percy bojuje s obecným míněním a touhou dokázat, že je borec. Potter byl bezmála tragický hrdina, vrhající se do akcí tak nějak instinktivně a především proto, že dění okolo se ho začalo osobně dotýkat. Jackson se snaží stát hrdinou, protože je přesvědčený, že na to má a že by jím měl být. Což není zrovna důvod, abychom mu fandili.
Když budeme hledat nějaký výraznější rozdíl, dostaneme se k tomu, že Harry, který postrádá fyzické dispozice a jenž není úplně nejschopnějším kouzelníkem v Bradavicích, musí často spoléhat na vlastní odhodlání, vůli vrhnout se do téměř sebevražedné akce a hlavně na svůj mozek. Percy a jeho banda používají mozek s velkými výkyvy. Přesně podle toho, jak to příběh potřebuje – nalezne způsob, jak se dostat z útrob mořského monstra, protože tam by se příběh asi zastavit neměl. Ale zase se třeba zapomene zmínit, že ví o přítomnosti zrádců v Táboře Polokrevných, a tábor opustí, zanechavší své spolužáky potenciální zkáze, jelikož ti zrádci musí dostat příležitost se ve filmu projevit. Nebo prohraje školní soutěž, aby vytáhl z nebezpečí spolužáka, který v nebezpečí vlastně ani není. Ale musí být jasné, že jinak by tu soutěž vyhrál, je to přece borec.
U Harryho dobrodružství je známo, že i když dokáže své bitvy vyhrát, nedokáže to bez podpory svých přátel, kteří jsou živoucími charakteristickými postavami. Percyho přátelé jsou veskrze komickými figurkami do počtu, jež fungují jen jako někdo, s kým si může Percy povídat o svých problémech. Jedinou výraznější postavou je nedávno objevený Percyho nevlastní bratr, kyklop Tyson, jenž zastává funkci týmového trotla. Nejsvětlejší chvilky filmu jsou pak ty, kdy se přestane soustředit na vyprávění (neúspěšně) a přejde se k akci. Akční scény patří k tomu lepšímu, co se letos v blockbusterech stalo a naštěstí je jich ve filmu dost, abyste mu téměř odpustili to parazitování na HP fenoménu, demenci postav a fatální nedostatek čehokoli, kvůli čemu by stálo za to se o tuto sérii zajímat dál. Téměř.
O FILMU
Percy Jackson se necítí jako hrdina. Tento pololidský syn Poseidona - řeckého boha moře - jednou zachránil svět, ale teď si pomalu začíná myslet, že to možná byla jen velká klika. Náhodou se mu to povedlo … jednorázový zázrak?
Když Percy zjistí, že má nevlastního bratra, který je Kyklop, začne přemýšlet, jestli být Poseidonovým synem neznamená spíš kletbu než požehnání. Ale Percy nemá moc času na přemýšlení; kouzelná hranice tábora polokrevných se bortí a horda mýtických nestvůr hrozí zničením útočiště dětí bohů.
Aby mohl Percy příbytek polobohů zachránit, musí spolu se svými přáteli najít legendární kouzelné Zlaté rouno. Jejich putování je zavede do Washingtonu D. C. a dál na pobřeží Floridy, odkud vyplují na zrádnou odyseu do dosud neprozkoumaných mrtvých vod Moře nestvůr, lidem známého jako Bermudský trojúhelník.
Jsou napadeni obřím mechanickým kolchidským býkem chrlícím oheň, strašlivými mořskými příšerami, obrovskými Kyklopy a kromě toho i polobohy oddanými bůhvíkomu. V sázce je víc než obvykle a pokud Percy neuspěje, tábor polokrevných zmizí a celý Olymp se rozpadne.
Autor Rick Riordan, který mnoho let vyučoval řeckou mytologii na střední škole v Kalifornii a v Texasu, přišel s nápadem na první knihu o Percym Jacksonovi. Nápad se nakonec rozvinul do čtyř dalších románů a získal obrovskou fanouškovskou základnu čítající milióny lidí, poté, co ságy o starověkých řeckých hrdinech načetl jako pohádky na dobrou noc pro svého syna Haleyho.
„Když jsem skončil s mýty, můj syn byl zklamaný,” píše autor na svých webových stránkách. „Ptal se mě, jestli bych mohl vymyslet nějaké další příběhy s těmi samými postavami. Vzpomněl jsem si na kurz tvůrčího psaní, který jsem dělával se svými šesťáky a který jim umožňoval vytvořit si jejich vlastního polobožského hrdinu, syna nebo dceru jakéhokoliv boha, a ve kterém potom měli v řeckém stylu popisovat pouť tohoto hrdiny.“
„Někde tam jsem si vymyslel Percyho Jacksona a vyprávěl jsem Haleymu všechno o jeho snaze vrátit Diův blesk, to vše v prostředí moderní Ameriky. Vyprávění celého příběhu mi trvalo asi tři noci, a když jsem skončil, Haley mi řekl, že bych to měl napsat jako knihu.”
Tyto tři noci definitivně nastartovaly Riordanovu roční odyseu, během které připravoval svou první knihu pro mladé čtenáře.
„Pozval jsem pár svých šesťáků, sedmáků a osmáků a zeptal jsem se jich, jestli by se chtěl zapojit do ‘testovací jízdy’ románu,” pokračuje Riordan. „Jsem zvyklý ukazovat svoji práci dospělým a tak jsem neměl představu, jestli se bude Percy dětem líbit. Nakonec jsem pochopil, jaké to pro ně musí být, když mi dávají svou esej a čekají, jakou jim za to dám známku! Naštěstí se to dětem opravdu líbilo. A kromě toho měly pár dobrých nápadů.”
Kniha vyšla v roce 2005, ale trvalo dalších pět let, než se Hollywood rozhodl přenést příběhy Percyho Jacksona na plátno. Zatímco se studio rozhodovalo, zda natočit Riordanovu první knihu jako film, vydával autor v letech 2006 až 2009 každý rok další román.
Riordan mohl těžko předpokládat, že velkoformátová verze jeho prvního románu Percy Jackson: Zloděj blesku se stane celosvětovým kasovním trhákem. Film, který režíroval Chris Columbus, výkonný producent filmu Percy Jackson: Moře nestvůr, si oblíbily milióny lidí po celém světě, včetně filmaře Thora Freudenthala. Poté, co shlédl film Percy Jackson: Zloděj blesku, si Freudenthal přečetl i knihy a stal se fanouškem těchto příběhů. „V těch knihách jsem našel hodně emocí a neuctivý, rozmarný tón,” říká. „Rick Riordan ovládá úžasné kouzlo - je vtipný, jeho knihy mají spád a nebere se příliš vážně. Nikdy tomu ale neobětuje emocionální základ, kterým je parta dětí, které nesou těžké břemeno: mají rodiče, kteří přesahují život a kteří s nimi většinou čas netráví. Ve filmech hledám silné emoce a mám také rád zdravý smysl pro humor, který se s tím pojí. Jak knihy, tak tento film, tyto moje představy naplňují.“
Freudenthal říká, že chtěl vylíčit překrytí skutečného a mytologického světa. „Percy Jackson: Moře nestvůr ukazuje jiné, nové aspekty tábora polokrevných; chtěli jsme vykreslit kompletní obraz nádherného útočiště polobohů a vytvořit kouzlo.”
Představa teenagera, který - nebo která - zjistí, že je... jaksi ... ne až tak úplně z tohoto světa, byla pro scénáristu Marca Guggenheima neodolatelná. „Kdo by nechtěl vyrůst a jednoho dne zjistit, že je poloviční bůh?” ptá se Guggenheim. A Percy je přesvědčivý a vstřícný polobůh. „Má nesmírně čisté srdce,” dodává Guggenheim. „Percy je prima, má smysl pro humor a trochu se vytahuje, ale nakonec vždycky udělá tu správnou věc.”
Guggenheim a Freudenthal zůstali duchu knižní předlohy věrní, provedli pouze úpravy nezbytné pro převedení knihy na velké plátno. „Byly tam věci, které jsme museli pozměnit [oproti původní knize] protože struktura knihy se od struktury filmu velmi liší,” vysvětluje Guggenheim. „Ale vždy jsme čerpali z knihy inspiraci.”
Jednou z největších výzev při adaptaci knihy bylo podle Guggenheima to, že „atmosféra knihy je velmi specifická a jakmile ji přenesete na filmové plátno, hrozí nebezpečí, že bude působit poněkud nepatřičně: vážnost hrozby [nejhrozivějšího ničemy] Krona může působit divně v porovnání s divokým a potrhlým chováním některých jiných postav. Výzvou tedy bylo zajistit, že duch knihy a jeho přenos na plátno spolu budou v souladu, ne v rozporu. Náš režisér Thor měl vždy velmi jasnou představu o tom, jak do sebe mají jednotlivé kousky filmu zapadat.”
Mezi tolika mladými herci, kteří spolu už pracovali na Percym Jacksonovi: Zloději blesku, hrály významnou roli jejich vzájemné kamarádské vztahy. „Užili jsme si spoustu legrace,” říká Lerman. „Během prvního filmu jsme se hodně semkli a těšili jsme se na to, až budeme dělat tenhle nový film. Jsem opravdu vděčný všem fanouškům a všem, kterým se líbil první film s Percym Jacksonem tolik, že si vyžádali pokračování.”
Lerman se opět vrací jako hlavní hrdina, polobožský syn Poseidona, který se vydá na svou moderní odyseu. „Na začátku filmu Percy žije jen na půl plynu a pochybuje o sobě,” říká Lerman. „Cítí se opuštěný svým vlastním otcem, řeckým bohem Poseidonem, a potom zjistí, že má bratra.”
Jako by šokující rodinné odhalení nebylo samo o sobě dostačující, musí se Percy navíc vyrovnat s Polyfémem, s obrovským a mocným Kyklopem, s Charybdami, mořskými obludami, se zuřivým kolchidským býkem, obrovským kovovým a oheň soptícím tvorem, který zaútočí na tábor polokrevných, s mantichorou, hrozivou nestvůrou s lvím tělem a dlouhým hadím ocasem a se starověkým Orákulem, starodávným mumifikovaným mystikem podobajícím se kostře a s prázdnými očními důlky. „Orákulum Percymu sebevědomí a smyslu pro spravedlnost příliš nepomůže,“ říká Lerman, „když mu řekne, že buď Olymp zničí, nebo zachrání. Není si jistý, zda se má té příležitosti chopit.“
Podle Freudenthala je pro Percyho v sázce hodně. „Zkouší zachránit tábor polokrevných a dokázat, že je hrdina. Vyrůstal odděleně od svého otce, který ne úplně reaguje na jeho žádosti o pomoc. Percy se nakonec vydává na svou cestu ze dvou důvodů: aby zachránil svůj domov a aby zjistil, jestli je skutečně hrdinou.”
Alexandra Daddario se vrací v roli Annabeth Chaseové, polobožského potomka Athény, bohyně moudrosti, v roli, kterou vytvořila ve filmu Percy Jackson: Zloděj blesku.
O Percym Jacksonovi: Moři nestvůr Daddario říká: „Annabeth tady ukazuje svou citlivější stránku. V prvním filmu byla hodně drsná, v tomhle ji poznáme jako daleko zranitelnější.”
Brandon T. Jackson si zopakoval roli Grovera, Percyho přítele satyra. Jackson vysvětluje, že v řecké mytologii jsou satyrové, napůl muži a napůl kozlové a „jsou to zlomyslní darebáci. Milují zábavu a chrání zemi. Grover má široké srdce. Pro záchranu tábora polokrevných by udělal cokoliv a pro svého nejlepšího přítele Percyho by položil život.”
Jackson oceňuje, že opětovné ztvárnění konkrétní postavy „je vzrušující, protože musíte dát postavě růst. V tomto filmu je Grover trochu starší, už má svoje růžky. Grover se na tuhle cestu nechce vydat, protože ho může zabít. Ale musí, protože k nalezení Zlatého rouna je nutné, aby hrdiny provázel satyr.”
„Nemá strach, ale ví, že je s Polyfémem, Kyklopem, který drží Zlaté rouno, jeho život v ohrožení,” pokračuje Jackson. „Grover by radši zůstal doma a třásl se strachy v táboře polokrevných. Polyfémos je pro něj jako kryptonit. Jí satyry k snídani!“
Jake Abel je zpět jako Luke, „zloděj blesku” z prvního filmu, a syn Herma, posla bohů. „Polobozi jsou syny a dcerami bohů a lidí,” říká Abel. „Zdědili síly nebo charakteristické rysy svých božských rodičů. Luke jako syn Herma je velmi podlý a rychle mu to myslí. Je náladový, tajemný a prohnaný.”
„V tom prvním filmu ukradne Luke Diův blesk a Percy Jackson: Moře nestvůr je pokračováním jeho cesty, kterou se bouří proti svému otci,” pokračuje Abel. „Má zlost, cítí se zapomenutý a zanedbávaný a chce ukázat bohům, kdo je tady pánem. Luke přijde s plánem, jak ukončit vládu bohů a přivést pár polobohů na stranu temnoty.”
Luke, stejně jako Percy, hledá Zlaté rouno, ale z úplně jiného důvodu. „Luke chce přivézt zpět vrcholné a prvotní zlo, kterým je Kronos, Titán, který byl svržen svým synem,” říká Abel. „Se Zlatým rounem může Luke Krona znovu vzkřísit a přivést ho zpět k životu. Luke věří, že mu Kronos slíbí cokoliv a pomůže mu svrhnout Olymp a dobýt svět.”
Na své pouti za porážkou Lukea a za získáním Zlatého rouna Percy zjistí, že má nevlastního bratra Tysona, který je Kyklop. „Tyson je milý Kyklop v pubertě,” říká Freudenthal. „Kyklopy většinou považujeme za monstra, ale Tyson je ve všem pravým opakem.”
„Tyson je svým způsobem válečník,“ říká Douglas Smith, který hraje jednookého teenagera. „Je plný citu, je solí země Kyklopů. Tyson je jedním z těch lidí, kteří vypadají jako prosťáčci, ale ve skutečnosti je velmi moudrý. To se po cestě docela hodí, protože má řadu schopností, kterými oplývají pouze Kyklopové. Je to dobrák, který má blíž k polobohům než k ostatním Kyklopům, kteří ty polobohy jedí. Tyson vypadá jako pobuda, ale má zlaté srdce, což může být značně matoucí pro lidi, kteří se s ním setkají. A pro něj ovšem také.”
Stejně jako Percy je Tyson synem Poseidona, ale zatímco Percyho matka je lidskou ženou, Tysonova byla mořskou nymfou. Smith popisuje vztah mezi sourozenci takto: „Percy a Tyson jsou polovičními bratry, ale Tyson to nerad omílá pořád dokola. Percy nepočítá s tím, že bratra přivede do svého bydliště, nepočítá s tím, že by ho vzal na cestu s sebou a nepočítá s tím, že si ho podmaní Tysonův optimismus a životní postoj, který je nevšední a plný úžasu. Nakonec Percy zjistí, že na něj Poseidon přece jen dává pozor, protože právě on mu poslal Tysona.”
Zpočátku filmaři plánovali, že dají Smithovi protetické oko, ale potom se rozhodli oko vytvořit prostřednictvím vizuálních efektů. „Oko“ zmenšili z velké obličejové masky na malou aplikaci na čele, která vytváří dojem jediného obočí, které Smith musel předvádět pouze tehdy, když si Tyson nasadil sluneční brýle. A stejně jako v knize, i ve filmu použití magické mlhy vytváří iluzi, že má Tyson oči pouze dvě; v těchto scénách si prostě Smith ponechal svůj vlastní vzhled.
Nejnovější polobohyní v táboře polokrevných je Clarisse LaRue, dcera Árese, boha války. Leven Rambin, která Clarissu hraje, ji vidí jako „přirozeně inklinující k boji, k soutěži a k tomu, být nejlepší. Neustále se snaží svému otci dokázat, že je stejně dobrá jako syn, kterého chtěl, a ona teď proto žije podle jeho představ.”
„Clarisse podporuje Percyho pocity nedostatečnosti a nutí ho zpochybňovat své schopnosti a to, zda skutečně patří do tábora polokrevných,” říká Freudenthal. „Clarisse je sama nejistá, a to je důvod, proč zastává tento postoj. Její nejistota, jestli někdo nebude lepší než ona nebo jestli ji nepřivede do trapných rozpaků, ji nutí lidi šikanovat.”
Anthony Head ztvárňuje Percyho rádce, kentaura Chiróna - z poloviny člověka, z poloviny koně. „Kentauři milují pití a zábavu, ale Chirón je jejich pravý opak; je vzdělaný a milý,” říká Head, který se nejvíc proslavil svou rolí rádce hrdinky televizního seriálu Buffy, přemožitelka upírů. „Chirón má Percyho rád jako syna. Je ušlechtilý, ale zároveň je má svou temnou stránku, protože je synem Krona. A Kronos je ‘velké zlo’, které je odpovědné za všechno špatné ve světě Percyho Jacksona.”
Držitel nominace na Oscara a na Zlatý glóbus a vítěz ceny Emmy Stanley Tucci hraje Dionýsa, známého mladým obyvatelům tábora polokrevných jako pan D. „Je bohem vína a hédonismu,” vysvětluje Tucci. „Mám víno rád a proto pro mě bylo velmi příjemné tu roli vzít. Nepotřeboval jsem k tomu nic studovat,” vtipkuje.
„Zeus pana D proklel, a tak se každé víno, které pan D má, změní ve vodu,” pokračuje Tucci. „Nemá také rád jakoukoliv odpovědnost. Pan D je bručoun a mizerný vůdce. Nedokáže si zapamatovat ničí jméno a je pravděpodobně vyděšenější než jeho studenti. Pan D je troska a neměl by být na pozici, kterou zastává - a to je to, čím je pro mě ta role zábavná.” Při ztvárnění chlupaté a pupkaté figurky se Tucci pyšnil knírem, bradkou, parukou a falešným břichem.
Nathan Fillion, pro fanoušky sci-fi kultovní figura ze seriálu Firefly a z filmu Serenity, který byl podle seriálu natočen, se připojil jako Hermés, posel bohů. Lidem Hermés připadá jako zaměstnanec UPS, pro mladé Olympany je businessmanem ve skvěle padnoucím obleku, který bere polobohy na prohlídku svého kolosálního centra na třídění balíků.
Hermés je otcem poloboha Luka. „Luke způsobuje všechny ty problémy a oni ho musí najít,” říká Fillion. „Luke je nezbedný kluk a to láme Hermovi srdce. Ale vidíme, že bohové nejsou krutí. Aspoň špetku citu u nich najdeme.”
Fillion viděl Percyho Jacksona: Zloděje blesku a přiznává, že byl potěšen, když zjistil, že se chystá druhý díl. „Je úžasné, být fanoušek něčeho, čeho se potom můžete účastnit.”
Taxi z pekla
Percyho cesta za Zlatým rounem začíná v okamžiku, kdy Annabeth zavolá taxi - uprostřed lesa - a taxi se najednou odkudsi zničehonic objeví. Taxi řídí Šedé sestry, tři čarodějnice, které mají dohromady pouze jedno oko.
Missi Pyle, která hraje spolu s Mary Birdsong a Yvette Nicole Brown záhadné taxikářské sourozence, říká: „Nepotřebujeme nezbytně to oko, abychom mohly řídit, ale rády si ho půjčujeme. Šedé sestry jsou slepé k tomu, co vidí lidé, ale když si nasadí oko, skutečně vidí.” Během nervy drásající cesty poskytnou Šedé sestry Percymu informace, které se ukáží být neocenitelnými.
Pyle, Birdsong a Brown trávily denně 5 hodin v maskérně, kde se měnily v Šedé sestry. Podle návrhu maskérského kouzelníka Williama Terezakise byly Šedým sestrám v maskérně upravovány hlavy, paže a dokonce i nohy. Maskérský tým vytvořil prázdné oční důlky tam, kde měly být oči.
K natočení scén s Šedými sestrami bylo použito šest taxíků Checker (zhruba z let 1969-1982). Z Arizony dovezená auta byla nabarvená a uzpůsobená tak, aby připomínala taxíky Checker z roku 1982.
Jak se natáčení chýlilo ke konci, pustil se do práce trikový tým. Trikový specialista Dan Kaufman, který byl nominován na cenu Akademie za svou práci na filmu District 9, začal na projektu pracovat asi šest měsíců před začátkem natáčení. Během postprodukce pracovaly na CG prvcích stovky trikových specialistů. Většinu počítačové animace vytvořilo animační a trikové studio Rhythm and Hues.
Trikové prvky jsou přítomny téměř v každém záběru filmu, od odstranění zpomalovacích popruhů a bezpečnostních lan, která herci používali při natáčení akčních scén, až po vytvoření kouzelného mořského koníka (který má koňskou hlavu a trup a stříbřité rybí tělo s šupinami a ploutvemi), kolchidského býka, mantichory, oka Kyklopa Tysona a Chirónovy koňské a Groverovy kozlí spodní části těla. Podle Kaufmana bylo cílem „radši VFX záběry integrovat, než je přemoci. Chtěli jsme, aby vizuální efekty film pozvedly a dodaly mu mystický a mýtický náboj.“
Mechanický kolchidský býk je stroj, který se pohybuje stejně mrštně a rychle jako skutečný býk. Kaufman říká „kromě animace kolchidského býka jsme ještě vytvářeli choreografii jeho pohybů na scéně. Ten býk měří v ramenou skoro 2,5 metru a váží tisíce liber, je masivní a vy musíte přemýšlet o tom, jak se bude hýbat a útočit a jak na sebe budou s různými herci vzájemně reagovat. Percyho býk vláčí, Annabeth ho bodne a Clarisse na něj vyskočí - pro každou z těchto interakcí máme rozdílnou metodiku.”
Podle Kaufmana trikové efekty „umožňují udělat věci, které třeba mohou být skutečné, skutečnými. Percy Jackson: Moře nestvůr se odehrává v našem světě, právě teď, ale ukazuje jiný, skrytý svět, který je přesto součástí světa našeho. Nadpřirozené prvky krásně zapadly do našeho světa a vypadají jako skutečné. Například mořský koník vypadá jako mýtické mořské stvoření, ale zároveň vypadá tak skutečně, jako velryba.”
Jeden muž, dvě monstra
Se svými skoro 190 centimetry je Robert Maillet těžko k přehlédnutí. Urostlý herec hraje v Percym Jacksonovi: Moři nestvůr dvě role, ale publikum neuvidí jeho tvář ani v případě legendárního Kyklopa Polyféma, ani jako Lukova obludného kumpána Laistrygoniana.
Alec Gillis, filmový maskér, vytvořil (společně s Tomem Woodruffem, Jr.) vzhled Polyféma a Orákula. Co se týká Orákula, říká Gillis „cílem bylo, aby vypadalo jako součást svého prostředí. Chtěli jsme, aby vypadalo skutečně, a to bylo jedním z důvodů, proč jsme se rozhodli jej vytvořit animatronicky. Další postavy byly ztvárněny namaskovanými herci, Orákulu jsme ale chtěli dát odlišný vzhled, částečně i proto, že má prázdné oční důlky a vypadá jako kostra, což se nedá dobře udělat s lidmi. To nás vedlo k tomu, že jsme vytvořili animatronickou loutku.”
Loutku Orákula obsluhovali čtyři lidé - dva pomocí dálkového ovládání, které umožňovalo rádiově kontrolovat jeho mimiku a dva přímo za použití provázků (např. jako klasická loutka) nebo kabelů.
Stavba tábora polokrevních a ostatních magických scén.
Na vybudování fantastického mytologického světa Percyho Jacksona: Moře nestvůr pracoval výtvarník Claude Paré, tři návrháři scény a armáda umělců, tesařů, malířů a architektů. Ti vybudovali řadu monumentálních scén, včetně venkovního amfiteátru s 200 místy; 13 metrů vysoký trenažér (inspirovaný středověkým návrhem Leonarda da Vinciho); starobylou vesnici, ve které se nacházel tábor polokrevných; brloh Kyklopa Polyféma a jeho okolí, opuštěný zábavní park na Polyfémově ostrově.
V říjnu 2011 začal Peré se svým týmem šest měsíců trvající přípravné práce. Jak se blížil začátek natáčení, na stavbě kulis se podílelo 200 až 400 lidí. Paré se svým týmem vytvořil větší část tábora polokrevných v Parku Roberta Burnabyho na předměstí Burnaby ve východním Vancouveru. „Rozloha parku a jeho otevřená plocha nám dala obrovskou příležitost vytvořit tábor jako něco, co nezná hranice,” říká Paré. „Tábor polokrevných musí být magický a proto jsem z něj chtěl udělat místo, kde byste si přáli trávit své dovolené. Koloseum bylo postaveno nad tenisovým kurtem a v zalesněném okolí jsme postavili pět chat. Věž trenažéru se tyčila 13 metrů nad parkem.“
Scény z obrněné lodi, z kanceláře pana D ve Velkém domě, z Atiky, kde Percy potká Orákulum, cesta taxíkem Šedých sester, vnitřnosti mořských příšer Charybd a scény z Polyfémova brlohu byly všechny natočeny v kulisách Mammoth Studios v Burnaby. Exteriéry velkého domu pana D byly natáčeny ve Foxglove, úžasném sídle a farmě v Langley poblíž Vancouveru, interiéry jeho kanceláře byly natočeny na zámečku v okolí Shaughnessy poblíž Vancouveru. Scény z Washingtonu, D.C. byly snímány v neoklasicistní Art Gallery a v jiných lokalitách Vancouveru; scény z Chesapeake Beach byly natáčeny na Ambleside Pier v západním Vancouveru.
Percy Jackson: Moře nestvůr byl natáčen v období od dubna 2012 do poloviny června ve Vancouveru v Britské Kolumbii a poté se produkce přesunula do New Orleans v Louisianě, kde natáčení pokračovalo do konce července.
Oživení opuštěného zábavního parku
Poté, co Percy a jeho přátelé unikli ze spárů Charybd, strašlivých mořských nestvůr, zjistí, že se ocitli na Polyfémově ostrově. Když se vylodí, vydají se na průzkum podivného, zničeného místa a objeví zpustlý zábavní park „Circeland”. Park vybudovaly kouzelné nymfy, ale byl uzavřen ještě v den slavnostního otevření, jakmile se zjistilo, že Kyklop Polyfémos, obyvatel ostrova, požírá návštěvníky parku.
Když filmaři začali uvažovat o možných místech, které by byly vhodné pro Polyfémův ostrov a pro „Circeland”, jedním z prvních nápadů byl zábavní park Six Flags Jazzland ve východním New Orleansu, který byl natrvalo uzavřen v roce 2005 z důvodu škod, které v něm napáchal hurikán Katrina. Brzy poté prohlásilo Six Flags park za naprosto zničený a natrvalo jej uzavřelo. Správu majetku převzalo město New Orleans.
Sedm let po uzavření parku si příroda vzala zpět velkou část plochy, která byla teď pokrytá silným podrostem. Z polorozpadlých střech vyrůstal plevel, který pokrýval i zničená světla a okna a široké betonové chodníky. To, co zbylo, pokrývaly vrstvy maleb a graffiti. Existující laguny a jezírka, která byla vybudována pro už dlouho nepoužívané vodní sjezdy, dodávaly parku vzhled strašidelného zpustlého ostrova, takového, jaký si filmaři představovali.
Jazzland byl perfektním „Circelandem.” Filmaři se v parku zaměřili na několik oblastí, včetně obrovské horské dráhy, přilehlé oblasti pláže Pontchartrain Beach, Cajské oblasti a regionu Ozark. Z těchto hlavních oblastí odstranili hustý porost a pustili se do odchytu velkého množství skutečných mořských „příšer“ - aligátorů a hadů - kteří park obývali.
Znovuzavedení elektřiny a osvícení Jazzlandu poprvé od zasažení Katrinou v srpnu 2005 vyžadovalo obrovský příkon energie. Trvalo to déle než tři týdny, než 11 elektrikářů s veškerým strojním vybavením připravilo cesty, stavby a plochu zábavního parku pro natáčení.
Během každé ze 14 nocí natáčení rozsvítili filmaři dlouho potemnělý Jazzland a nebe nad východním New Orleans. Obrovská záře miliónu wattů byla vidět na míle daleko, což dalo vzniknout dohadům o tom, že se park připravuje na znovuotevření. Po dokončení natáčení oznámila Texas Development Group, že na park uzavřela dvouletou nájemní smlouvu platnou od září 2012, aby zjistila, zda plocha o rozloze cca 37 tis. m2 může být využitá jako kombinace outletových obchodů a zábavního parku.
Moře nestvůr na moři
Po příjezdu do New Orleans v Louisianě se štáb přesunul k jezeru Pontchartrain, kousek severně od města, kde pokračoval v dalším natáčení.
Když Luke spolu s dalšími polokrevnými zrádci unesou Grovera, pátrání po Groverovi donutí Percyho, Annabeth a Tysona kočírovat mořského koníka přes oceán na Lukovu luxusní jachtu Princezna Andromeda, kde, jak se domnívají, Luke Grovera drží. Trojice přátel se vplíží na palubu, kde objeví Zlatou schránu - a Lukův plán na oživení Krona - ovšem brzy jsou objeveni a uvězněni.
K natočení scén na Andromedě použila produkce 50 m dlouhou, 8,5 m širokou třípatrovou jachtu s názvem Wheels, která kotví na jezeře Pontchartrain v South Shore Harbor.
Kostýmy na cestu
Držitelka nominace na cenu Akademie, kostýmní výtvarnice Monique Prudhomme říká, že život na táboře polokrevných je „životem v džínsech a tričkách. Je to život v souladu s přírodou.” Poukazuje na to, že kostýmy odrážejí nesmrtelnost bohů - tak, jak žijí v současném světě. Brnění a chrániče jsou inspirovány paintballem, BMX a skateboardingem.
Prudhomme také oblékla některá mýtická stvoření a nestvůry. „To byla zajímavá zkušenost, museli jsme spolupracovat s lidmi, kteří vytvořili mechaniku těchto nestvůr, a ujišťovat se, že všechno dohromady sedí,” vysvětluje. Každopádně musela Prudhomme se svým týmem vytvořit 2 000 kostýmů pro postavy od polobožských obyvatel tábora polokrevných, přes taxikářské Šedé sestry, Kyklopy, hordy nestvůr, zombie a celou řadu bohů a hrdinů.
Postavy a obsazení
• Logan Lerman - Perseus Jackson, polokrevný, syn Poseidóna
• Brandon T. Jackson - Grover Underwood, satyr
• Alexandra Daddario - Annabeth Chaseová, polokrevná, dcera Athény
• Douglas Smith - Tyson, kyklop, syn Poseidóna
• Jake Abel - Luke Castellan, polokrevný, syn Herma
• Nathan Fillion - Hermés, bůh cestovatelů, Lukův otec
• Leven Rambin - Clarisse la Ruová, polokrevná, dcera Área
• Stanley Tucci - Dionýsos, bůh vína, ředitel Tábora
• Sean Bean - Zeus, nejvyšší bůh, Percyho strýc a Thaliin otec
• Paloma Kwiatkowski - Thalia Graceová, dcera Dia, lovkyně
• Anthony Head - Cheiron, kentaur, vedoucí v Táboře
• Grey Damon - Chris Rodriguez, polokrevný
• Mark Hamill - Tantalos, vedoucí v Táboře
• Robert Maillet - Polyfémos, kyklop
DABING
V českém znění: Matouš Ruml - Logan Lerman (Percy Jackson), Jitka Ježková - Alexandra Daddario (Annabeth), Petr Neskusil - Douglas Smith (Tyson), Nikola Votočková - Leven Rambin (Clarisse), Michal Holán - Brandon T. Jackson (Grover), Marek Holý - Jake Abel (Luke), Roman Hájek - Anthony Head (Chiron), Lukáš Hlavica - Stanley Tucci (pan D), Daniel Krejčík - Grey Damon (Chris), Martina Kechnerová - Paloma Kwiatkowski (Thalie), Svatopluk Schuller - Nathan Fillion (Hermes), Radana Herrmannová - Mary Birdsong (Vosa), Lucie Kožinová - Missi Pyle (Zlost), Zuzana Skalická - Yvette Nicole Brown (Bouře) + Shohreh Aghdashloo (Věštkyně), Zdeněk Maryška - Ron Perlman (Polyfémos) + Robert Knepper (Kronos), Petr Vágner - Richard Yearwood (Ganymédés), Jan Köhler - Samuel Braun (malý Luke), Jakub Nemčok - Bjorn Yearwood (malý Grover), Anna Nemčoková - Alisha Newton (malá Annabeth), Ladislav Novák
Překlad: Petr Putna
Produkce: Evelyna Vrbová
Zvuk: Filip Mošner
Výsledný mix: Deluxe Media
Dialogy a režie: Ladislav K.J. Novák
Vyrobilo studio LS Productions - 2013
DVD, KINA a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 15.8.2013 CinemArt
Premiéra USA: 7.8.2013 20th Century Fox
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 18.12.2013 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: 18.12.2013 Bontonfilm
Tržby v ČR - Kč 9 116 164
Tržby celkem - $ 174 578 751
Návštěvnost v ČR 66 213
Náklady (Rozpočet) - $ 90 000 000
FILMY V SÉRII
Percy Jackson: Zloděj blesku gastonrolinc.webnode.cz/news/a1294/
Fantasy / Dobrodružný, Kanada / USA, 2010
Režie: Chris Columbus, Hrají: Logan Lerman, Alexandra Daddario
Percy Jackson: Moře nestvůr gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/percy-jackson-more-nestvur/
Fantasy / Dobrodružný, USA, 2013
Režie: Thor Freudenthal, Hrají: Logan Lerman, Alexandra Daddario
„Ve světě bohů, musí být místo i pro nestvůry."
OBSAH
Být bohem na Olympu není příliš jednoduché, už jen proto, že jsou tam těchto mocných božských postav plné mraky a ne vždy se mezi sebou přátelí. Být člověkem mezi lidmi má také svá úskalí. Ale být polobohem, to už je pořádný průšvih. Znamená to hledat si své místo jak na zemi, tak i na nebesích. A ještě horší to je, když jste teenagerem, jehož otcem je Poseidon a matkou „obyčejný" člověk, který vaši výchovu a bublající hormony ne úplně zvládá. V takové situaci se nachází Percy Jackson, jehož jediným bezpečným útočištěm se stává Tábor Polokrevných, kde žijí všichni takto zplození. Tedy ti, jejichž jedním rodičem je bůh a druhým člověk.Po nečekaně klidném školním roce se poslední den před prázdninami na Percyho ale sesype celá lavina potíží - hodina tělocviku se promění ve vybíjenou s lidožravými obry, kamarád Grover záhadně zmizí a navíc Táboru Polokrevných i jeho obyvatelům hrozí zničení. Někdo se snaží probudit Kronose, jednoho z původních Titánů a otce nejvyšších olympských bohů, který jediný umí učinit bohy i polobohy smrtelnými. A který má s nimi navíc nevyřízené účty. A tak se Percy a jeho přátelé musejí vydat na další nebezpečnou výpravu... Věštba Orákula tuto partu statečných vyšle na cestu za Zlatým rounem, které jediné má moc je zachránit. Musí proniknout do míst, které my smrtelníci nazýváme Bermudský trojúhelník. Správný název ale je Moře nestvůr. Mytologické bytosti ožívají, krvelačné nestvůry se bouří a bohové z Olympu na ně kladou další úkoly...(oficiální text distributora)
FILMOVÁ RECENZE ČSFD
O trochu méně blbé, než první díl. Pořád ale dostatečně blbé na to, aby to bylo na hraně s fantasy sračkomety dneška. Nechápu, kde tvůrci pořád berou to sebevědomí na to, aby točili pokračování a topili v tom prachy. Přijde mi, že tyhle fantasy příběhy pro mladý, pakliže nejsou drsný jako třeba Hunger Games, nemají šanci. Stanovit nějaký fantasy svět tak, aby nevyzněl blbě, je totiž docela dost umění. (Malarkey) 2*
Mořská nemoc divákovi z pokračování filmu až tak nehrozí, ačkoliv se přece jen nejednou ocitne na rozbouřených vlnách. A kdo povolanější by měl natočit film o bájných postavách bohů, než právě režisér se jménem Thor ve svých iniciálech. Tentokrát se bude jednat o dobrodružnou výpravu se starými známými postavami z jedničky za Zlatým rounem, které představuje poslední naději pro umírající životadárný strom rostoucí v táboře sdružujícím polobohy a spol. Percy a jeho přátelé žijí v poklidném táboře obehnaném nepropustnou ochrannou bariérou, k jejímuž narušení dojde vlivem útoku mechanického býka. Nad světem visí hrozba v podobě jeho ovládnutí mocným a zlým Titánem Kronem, který má znovu povstat za pomocí mladého uctívače, ale polobůh Percy kromě toho, že se stále přátelí se sličnou Annabeth a satyrem Groverem, také zjistí, že tatíček Poseidon mu povyl bratra Tysona, který je kyklop, a že ve dvou se to lépe táhne. Film nemá nejšpičkovější digitální triky, ale při relativně skromnějším rozpočtu (90 mil.$), je jich přemíra, i když proměnlivé kvality. V některých trikově složitých scénách je cítit absence většího rozpočtu, která má za následek nekvalitní CGI scény, které mají většinou nápadité provedení, ale digitální efekt je až příliš okatý. Přibylo sice pár nových postav, ale obsazení z jedničky nedostálo změn. Logan Lerman, Alexandra Daddario (v nedávném "Texaském masakru 3D byla přece jen více "hot") nebo Brandon T.Jackson. Poslední jmenovaný se ponejvíce postaral o humornou složku, a to jako například služka v doupěti zlého kyklopa, ale jinak se humorný rank oproti jedničce citelně zredukoval na úkor fantasy akce, což je jen a jen dobře. Nejhumornější sekvencí tak zůstává jízda lesním taxi, ve kterém se třem svérazným řidičkám výhradně platí řeckou drachmou a zaujme i nápis "taxi" v řečtině. Škoda, že scénář při své svěžesti, pěkné vizualizaci spojené také mimo jiné s rozvíjením divácké fantazie a vytěsněním nadbytečného humoru, neodboural neustálou potřebu nechat umřít určitou postavu a vzápětí ji hned zase oživit. Stát se to jednou, neměl bych námitek, ale ve filmu k tomu dojde hned dvakrát, až z toho byla cítit veletrapnost. Kromě toho diváku nedá velkou potíž odhadnout, jak celé tohle dobrodružství skončí, a navíc se v závěru rýsuje možnost dalšího pokračování, i přes nevelké výdělky. Existuje z mé strany podezření, že původní předloha Ricka Riordana byla stejně jako v prvním případě značně osekána a pro účely celovečerního filmu i zestručněna. Film se například v proklamovaném "Moři nestvůr", kterým se ohání i ve svém podtitulu, moc nevymáchá. Své nedostatky v CGI dohání nepolevujícím tempem, nápady přehazuje poseidonovským trojzubcem a za svoji přijatenou minutáž toho stihne poměrně dost díky brysknímu dějovému posunu vpřed. Ano, je nejspíše zaděláno na třetí díl, a jestli se do něj pustíte, tak je vážně ohroženo vaše doposud seriozní nahlížení na bájnou řeckou mytologii. A to zase není taková katastrofa. Mé hodnocení: 80% (kingik) 4*
Percy Jackson podruhé a z mé strany zavládá opět neutuchající nadšení nad tím, co jsem viděl. Tohle byla velkolepá jízda, na kterou myslel ještě dlouho dobu poté, co film skončil. Percy Jackson je sympaťák, jeho kamarádi rovněž, a celý ten příběh z mého pohledu perfektně fungoval. Neznám knižní předlohu, takže hodnotím čistě jen podle svých pocitů, a ty mi říkají, že jsem viděl jeden z nejúžasnějších fantasy teenage filmů ve svém životě, který si v lecčems nezadá s filmy ze série o Harrym Potterovi. Pravda, podobné věty jsem psal i v komentáři u prvního filmu, ale ono to prostě tak je, evidentně mi styl této série perfektně sedí a vyhovuje a já jsem schopen po dobu sledování filmu na vše okolo zapomenout a jen se naplno oddávat sledování filmu a užívat si, co se před mýma očima odehrává. Pravda, měl jsem trochu obavy o kvalitu filmu, když jsem se dozvěděl, že dvojku už nerežíruje Chris Columbus, ale naštěstí mě to dokázalo zaujmout stejně jako jednička, a i proto znovu uděluji výtečných pět hvězd. A abych nezapomněl, paní Kyklopová byla prostě úžasná. (freddy) 5*
VELKÁ RECENZE
Pokračování dobrodružství klona Harryho Pottera, tentokrát bez hvězd, invence a inteligence.
Pro připomenutí – Percy Jackson je syn boha moří a vody vůbec Poseidona a pozemšťanky. V prvním filmu byl falešně obviněn z krádeže Diova blesku, což s sebou neslo řadu problémů. Kromě toho, že po něm šla snad každá nadpřirozená entita na světě, hrozil katastrofální zvrat ve studené válce, panující mezi bohy. Percy však za pomoci přátel blesk našel, popasoval se s nadpřirozenými monstry i intrikami zhrzeného poloboha Lukea a zachránil svět i svou pověst.
Nyní pokračuje ve studiu v Táboře Polokrevných, svými studijními výsledky ovšem zrovna neoslňuje a nikdo k jeho velkému zármutku nevidí, jak je ve skutečnosti úžasný. Navíc se mu stále nedaří navázat kontakt se svým otcem, který jej okázale ignoruje. Dostane ale šanci všem ukázat, když se objeví další hrozba – vrací se Luke, který v minulém díle podle všeho nezemřel a otráví strom, v nějž byla kdysi Diem proměněna umírající dívka Talia (protože prostě jí nenechat zemřít by bylo příliš mainstream). Strom měl navíc tu výhodu, že vytvářel bariéru, chránící Tábor Polokrevných před nebezpečím. Možnou záchranu představuje legendární Zlaté rounou, jež chce získat i Luke, aby oživil Titána Krona a tím uskutečnil svůj spratkovský záměr zničit Olymp.
Moře nestvůr se vzdává téměř všeho, čím byl charakteristický první díl. Zmizely prvky rodinného dramatu a vystřídalo je řešení těch nejomletějších teenagerovských problémů. Odstranilo se politikaření a intriky mezi nadpřirozenými entitami a nahradily je prvky bondovek (scéna na jachtě hlavního záporáka je žánrovka jako vyšitá). Ušetřilo se na obsazení, zmizeli Sean Bean a Kevin McKidd, Pierce Brosnana nahradil Anthony Head. A co je nejhorší, zmizela i nápaditost v provázání řecko-mytologických prvků se současnou kulturou. Prvním film vyobrazil ostrov Lótofagů (v mytologii ostrov, kde se Odyseovi námořníci sjeli nějakým divným ovocem a nechtěli ostrov opustit) v kasino, antičtí bohové se scházeli na střeše Empire State Building a Hádés, bůh podsvětí, měl image ošlehaného undergroundového rockera, druhý díl využívá mytologické prvky pouze jako suché rekvizity. Co zůstalo? Dobrá akce a vykrádání Harryho Pottera. Hlavní hrdina žije v pro okolní svět skrytém společenství nadpřirozených entit, kde mu ambiciózní kamarádka a uvolněnější a trochu zbabělý kamarád pomáhají bojovat se zlem a vlastními vnitřními pochybnostmi. Zásadní rozdíly oproti příběhům tělesně i duševně zjizveného čaroděje jsou dva – důraz na kontaktní souboje a osobní problémy hrdiny. To první představuje kvalitně natočenou akci, to druhé důvod, proč by nám měl být hrdina ukradený. Harry bojuje s traumatem z minulosti, touhou po pomstě a stínem mrtvých rodičů. Percy bojuje s obecným míněním a touhou dokázat, že je borec. Potter byl bezmála tragický hrdina, vrhající se do akcí tak nějak instinktivně a především proto, že dění okolo se ho začalo osobně dotýkat. Jackson se snaží stát hrdinou, protože je přesvědčený, že na to má a že by jím měl být. Což není zrovna důvod, abychom mu fandili.
Když budeme hledat nějaký výraznější rozdíl, dostaneme se k tomu, že Harry, který postrádá fyzické dispozice a jenž není úplně nejschopnějším kouzelníkem v Bradavicích, musí často spoléhat na vlastní odhodlání, vůli vrhnout se do téměř sebevražedné akce a hlavně na svůj mozek. Percy a jeho banda používají mozek s velkými výkyvy. Přesně podle toho, jak to příběh potřebuje – nalezne způsob, jak se dostat z útrob mořského monstra, protože tam by se příběh asi zastavit neměl. Ale zase se třeba zapomene zmínit, že ví o přítomnosti zrádců v Táboře Polokrevných, a tábor opustí, zanechavší své spolužáky potenciální zkáze, jelikož ti zrádci musí dostat příležitost se ve filmu projevit. Nebo prohraje školní soutěž, aby vytáhl z nebezpečí spolužáka, který v nebezpečí vlastně ani není. Ale musí být jasné, že jinak by tu soutěž vyhrál, je to přece borec.
U Harryho dobrodružství je známo, že i když dokáže své bitvy vyhrát, nedokáže to bez podpory svých přátel, kteří jsou živoucími charakteristickými postavami. Percyho přátelé jsou veskrze komickými figurkami do počtu, jež fungují jen jako někdo, s kým si může Percy povídat o svých problémech. Jedinou výraznější postavou je nedávno objevený Percyho nevlastní bratr, kyklop Tyson, jenž zastává funkci týmového trotla. Nejsvětlejší chvilky filmu jsou pak ty, kdy se přestane soustředit na vyprávění (neúspěšně) a přejde se k akci. Akční scény patří k tomu lepšímu, co se letos v blockbusterech stalo a naštěstí je jich ve filmu dost, abyste mu téměř odpustili to parazitování na HP fenoménu, demenci postav a fatální nedostatek čehokoli, kvůli čemu by stálo za to se o tuto sérii zajímat dál. Téměř.
O FILMU
Percy Jackson se necítí jako hrdina. Tento pololidský syn Poseidona - řeckého boha moře - jednou zachránil svět, ale teď si pomalu začíná myslet, že to možná byla jen velká klika. Náhodou se mu to povedlo … jednorázový zázrak?
Když Percy zjistí, že má nevlastního bratra, který je Kyklop, začne přemýšlet, jestli být Poseidonovým synem neznamená spíš kletbu než požehnání. Ale Percy nemá moc času na přemýšlení; kouzelná hranice tábora polokrevných se bortí a horda mýtických nestvůr hrozí zničením útočiště dětí bohů.
Aby mohl Percy příbytek polobohů zachránit, musí spolu se svými přáteli najít legendární kouzelné Zlaté rouno. Jejich putování je zavede do Washingtonu D. C. a dál na pobřeží Floridy, odkud vyplují na zrádnou odyseu do dosud neprozkoumaných mrtvých vod Moře nestvůr, lidem známého jako Bermudský trojúhelník.
Jsou napadeni obřím mechanickým kolchidským býkem chrlícím oheň, strašlivými mořskými příšerami, obrovskými Kyklopy a kromě toho i polobohy oddanými bůhvíkomu. V sázce je víc než obvykle a pokud Percy neuspěje, tábor polokrevných zmizí a celý Olymp se rozpadne.
Autor Rick Riordan, který mnoho let vyučoval řeckou mytologii na střední škole v Kalifornii a v Texasu, přišel s nápadem na první knihu o Percym Jacksonovi. Nápad se nakonec rozvinul do čtyř dalších románů a získal obrovskou fanouškovskou základnu čítající milióny lidí, poté, co ságy o starověkých řeckých hrdinech načetl jako pohádky na dobrou noc pro svého syna Haleyho.
„Když jsem skončil s mýty, můj syn byl zklamaný,” píše autor na svých webových stránkách. „Ptal se mě, jestli bych mohl vymyslet nějaké další příběhy s těmi samými postavami. Vzpomněl jsem si na kurz tvůrčího psaní, který jsem dělával se svými šesťáky a který jim umožňoval vytvořit si jejich vlastního polobožského hrdinu, syna nebo dceru jakéhokoliv boha, a ve kterém potom měli v řeckém stylu popisovat pouť tohoto hrdiny.“
„Někde tam jsem si vymyslel Percyho Jacksona a vyprávěl jsem Haleymu všechno o jeho snaze vrátit Diův blesk, to vše v prostředí moderní Ameriky. Vyprávění celého příběhu mi trvalo asi tři noci, a když jsem skončil, Haley mi řekl, že bych to měl napsat jako knihu.”
Tyto tři noci definitivně nastartovaly Riordanovu roční odyseu, během které připravoval svou první knihu pro mladé čtenáře.
„Pozval jsem pár svých šesťáků, sedmáků a osmáků a zeptal jsem se jich, jestli by se chtěl zapojit do ‘testovací jízdy’ románu,” pokračuje Riordan. „Jsem zvyklý ukazovat svoji práci dospělým a tak jsem neměl představu, jestli se bude Percy dětem líbit. Nakonec jsem pochopil, jaké to pro ně musí být, když mi dávají svou esej a čekají, jakou jim za to dám známku! Naštěstí se to dětem opravdu líbilo. A kromě toho měly pár dobrých nápadů.”
Kniha vyšla v roce 2005, ale trvalo dalších pět let, než se Hollywood rozhodl přenést příběhy Percyho Jacksona na plátno. Zatímco se studio rozhodovalo, zda natočit Riordanovu první knihu jako film, vydával autor v letech 2006 až 2009 každý rok další román.
Riordan mohl těžko předpokládat, že velkoformátová verze jeho prvního románu Percy Jackson: Zloděj blesku se stane celosvětovým kasovním trhákem. Film, který režíroval Chris Columbus, výkonný producent filmu Percy Jackson: Moře nestvůr, si oblíbily milióny lidí po celém světě, včetně filmaře Thora Freudenthala. Poté, co shlédl film Percy Jackson: Zloděj blesku, si Freudenthal přečetl i knihy a stal se fanouškem těchto příběhů. „V těch knihách jsem našel hodně emocí a neuctivý, rozmarný tón,” říká. „Rick Riordan ovládá úžasné kouzlo - je vtipný, jeho knihy mají spád a nebere se příliš vážně. Nikdy tomu ale neobětuje emocionální základ, kterým je parta dětí, které nesou těžké břemeno: mají rodiče, kteří přesahují život a kteří s nimi většinou čas netráví. Ve filmech hledám silné emoce a mám také rád zdravý smysl pro humor, který se s tím pojí. Jak knihy, tak tento film, tyto moje představy naplňují.“
Freudenthal říká, že chtěl vylíčit překrytí skutečného a mytologického světa. „Percy Jackson: Moře nestvůr ukazuje jiné, nové aspekty tábora polokrevných; chtěli jsme vykreslit kompletní obraz nádherného útočiště polobohů a vytvořit kouzlo.”
Představa teenagera, který - nebo která - zjistí, že je... jaksi ... ne až tak úplně z tohoto světa, byla pro scénáristu Marca Guggenheima neodolatelná. „Kdo by nechtěl vyrůst a jednoho dne zjistit, že je poloviční bůh?” ptá se Guggenheim. A Percy je přesvědčivý a vstřícný polobůh. „Má nesmírně čisté srdce,” dodává Guggenheim. „Percy je prima, má smysl pro humor a trochu se vytahuje, ale nakonec vždycky udělá tu správnou věc.”
Guggenheim a Freudenthal zůstali duchu knižní předlohy věrní, provedli pouze úpravy nezbytné pro převedení knihy na velké plátno. „Byly tam věci, které jsme museli pozměnit [oproti původní knize] protože struktura knihy se od struktury filmu velmi liší,” vysvětluje Guggenheim. „Ale vždy jsme čerpali z knihy inspiraci.”
Jednou z největších výzev při adaptaci knihy bylo podle Guggenheima to, že „atmosféra knihy je velmi specifická a jakmile ji přenesete na filmové plátno, hrozí nebezpečí, že bude působit poněkud nepatřičně: vážnost hrozby [nejhrozivějšího ničemy] Krona může působit divně v porovnání s divokým a potrhlým chováním některých jiných postav. Výzvou tedy bylo zajistit, že duch knihy a jeho přenos na plátno spolu budou v souladu, ne v rozporu. Náš režisér Thor měl vždy velmi jasnou představu o tom, jak do sebe mají jednotlivé kousky filmu zapadat.”
Mezi tolika mladými herci, kteří spolu už pracovali na Percym Jacksonovi: Zloději blesku, hrály významnou roli jejich vzájemné kamarádské vztahy. „Užili jsme si spoustu legrace,” říká Lerman. „Během prvního filmu jsme se hodně semkli a těšili jsme se na to, až budeme dělat tenhle nový film. Jsem opravdu vděčný všem fanouškům a všem, kterým se líbil první film s Percym Jacksonem tolik, že si vyžádali pokračování.”
Lerman se opět vrací jako hlavní hrdina, polobožský syn Poseidona, který se vydá na svou moderní odyseu. „Na začátku filmu Percy žije jen na půl plynu a pochybuje o sobě,” říká Lerman. „Cítí se opuštěný svým vlastním otcem, řeckým bohem Poseidonem, a potom zjistí, že má bratra.”
Jako by šokující rodinné odhalení nebylo samo o sobě dostačující, musí se Percy navíc vyrovnat s Polyfémem, s obrovským a mocným Kyklopem, s Charybdami, mořskými obludami, se zuřivým kolchidským býkem, obrovským kovovým a oheň soptícím tvorem, který zaútočí na tábor polokrevných, s mantichorou, hrozivou nestvůrou s lvím tělem a dlouhým hadím ocasem a se starověkým Orákulem, starodávným mumifikovaným mystikem podobajícím se kostře a s prázdnými očními důlky. „Orákulum Percymu sebevědomí a smyslu pro spravedlnost příliš nepomůže,“ říká Lerman, „když mu řekne, že buď Olymp zničí, nebo zachrání. Není si jistý, zda se má té příležitosti chopit.“
Podle Freudenthala je pro Percyho v sázce hodně. „Zkouší zachránit tábor polokrevných a dokázat, že je hrdina. Vyrůstal odděleně od svého otce, který ne úplně reaguje na jeho žádosti o pomoc. Percy se nakonec vydává na svou cestu ze dvou důvodů: aby zachránil svůj domov a aby zjistil, jestli je skutečně hrdinou.”
Alexandra Daddario se vrací v roli Annabeth Chaseové, polobožského potomka Athény, bohyně moudrosti, v roli, kterou vytvořila ve filmu Percy Jackson: Zloděj blesku.
O Percym Jacksonovi: Moři nestvůr Daddario říká: „Annabeth tady ukazuje svou citlivější stránku. V prvním filmu byla hodně drsná, v tomhle ji poznáme jako daleko zranitelnější.”
Brandon T. Jackson si zopakoval roli Grovera, Percyho přítele satyra. Jackson vysvětluje, že v řecké mytologii jsou satyrové, napůl muži a napůl kozlové a „jsou to zlomyslní darebáci. Milují zábavu a chrání zemi. Grover má široké srdce. Pro záchranu tábora polokrevných by udělal cokoliv a pro svého nejlepšího přítele Percyho by položil život.”
Jackson oceňuje, že opětovné ztvárnění konkrétní postavy „je vzrušující, protože musíte dát postavě růst. V tomto filmu je Grover trochu starší, už má svoje růžky. Grover se na tuhle cestu nechce vydat, protože ho může zabít. Ale musí, protože k nalezení Zlatého rouna je nutné, aby hrdiny provázel satyr.”
„Nemá strach, ale ví, že je s Polyfémem, Kyklopem, který drží Zlaté rouno, jeho život v ohrožení,” pokračuje Jackson. „Grover by radši zůstal doma a třásl se strachy v táboře polokrevných. Polyfémos je pro něj jako kryptonit. Jí satyry k snídani!“
Jake Abel je zpět jako Luke, „zloděj blesku” z prvního filmu, a syn Herma, posla bohů. „Polobozi jsou syny a dcerami bohů a lidí,” říká Abel. „Zdědili síly nebo charakteristické rysy svých božských rodičů. Luke jako syn Herma je velmi podlý a rychle mu to myslí. Je náladový, tajemný a prohnaný.”
„V tom prvním filmu ukradne Luke Diův blesk a Percy Jackson: Moře nestvůr je pokračováním jeho cesty, kterou se bouří proti svému otci,” pokračuje Abel. „Má zlost, cítí se zapomenutý a zanedbávaný a chce ukázat bohům, kdo je tady pánem. Luke přijde s plánem, jak ukončit vládu bohů a přivést pár polobohů na stranu temnoty.”
Luke, stejně jako Percy, hledá Zlaté rouno, ale z úplně jiného důvodu. „Luke chce přivézt zpět vrcholné a prvotní zlo, kterým je Kronos, Titán, který byl svržen svým synem,” říká Abel. „Se Zlatým rounem může Luke Krona znovu vzkřísit a přivést ho zpět k životu. Luke věří, že mu Kronos slíbí cokoliv a pomůže mu svrhnout Olymp a dobýt svět.”
Na své pouti za porážkou Lukea a za získáním Zlatého rouna Percy zjistí, že má nevlastního bratra Tysona, který je Kyklop. „Tyson je milý Kyklop v pubertě,” říká Freudenthal. „Kyklopy většinou považujeme za monstra, ale Tyson je ve všem pravým opakem.”
„Tyson je svým způsobem válečník,“ říká Douglas Smith, který hraje jednookého teenagera. „Je plný citu, je solí země Kyklopů. Tyson je jedním z těch lidí, kteří vypadají jako prosťáčci, ale ve skutečnosti je velmi moudrý. To se po cestě docela hodí, protože má řadu schopností, kterými oplývají pouze Kyklopové. Je to dobrák, který má blíž k polobohům než k ostatním Kyklopům, kteří ty polobohy jedí. Tyson vypadá jako pobuda, ale má zlaté srdce, což může být značně matoucí pro lidi, kteří se s ním setkají. A pro něj ovšem také.”
Stejně jako Percy je Tyson synem Poseidona, ale zatímco Percyho matka je lidskou ženou, Tysonova byla mořskou nymfou. Smith popisuje vztah mezi sourozenci takto: „Percy a Tyson jsou polovičními bratry, ale Tyson to nerad omílá pořád dokola. Percy nepočítá s tím, že bratra přivede do svého bydliště, nepočítá s tím, že by ho vzal na cestu s sebou a nepočítá s tím, že si ho podmaní Tysonův optimismus a životní postoj, který je nevšední a plný úžasu. Nakonec Percy zjistí, že na něj Poseidon přece jen dává pozor, protože právě on mu poslal Tysona.”
Zpočátku filmaři plánovali, že dají Smithovi protetické oko, ale potom se rozhodli oko vytvořit prostřednictvím vizuálních efektů. „Oko“ zmenšili z velké obličejové masky na malou aplikaci na čele, která vytváří dojem jediného obočí, které Smith musel předvádět pouze tehdy, když si Tyson nasadil sluneční brýle. A stejně jako v knize, i ve filmu použití magické mlhy vytváří iluzi, že má Tyson oči pouze dvě; v těchto scénách si prostě Smith ponechal svůj vlastní vzhled.
Nejnovější polobohyní v táboře polokrevných je Clarisse LaRue, dcera Árese, boha války. Leven Rambin, která Clarissu hraje, ji vidí jako „přirozeně inklinující k boji, k soutěži a k tomu, být nejlepší. Neustále se snaží svému otci dokázat, že je stejně dobrá jako syn, kterého chtěl, a ona teď proto žije podle jeho představ.”
„Clarisse podporuje Percyho pocity nedostatečnosti a nutí ho zpochybňovat své schopnosti a to, zda skutečně patří do tábora polokrevných,” říká Freudenthal. „Clarisse je sama nejistá, a to je důvod, proč zastává tento postoj. Její nejistota, jestli někdo nebude lepší než ona nebo jestli ji nepřivede do trapných rozpaků, ji nutí lidi šikanovat.”
Anthony Head ztvárňuje Percyho rádce, kentaura Chiróna - z poloviny člověka, z poloviny koně. „Kentauři milují pití a zábavu, ale Chirón je jejich pravý opak; je vzdělaný a milý,” říká Head, který se nejvíc proslavil svou rolí rádce hrdinky televizního seriálu Buffy, přemožitelka upírů. „Chirón má Percyho rád jako syna. Je ušlechtilý, ale zároveň je má svou temnou stránku, protože je synem Krona. A Kronos je ‘velké zlo’, které je odpovědné za všechno špatné ve světě Percyho Jacksona.”
Držitel nominace na Oscara a na Zlatý glóbus a vítěz ceny Emmy Stanley Tucci hraje Dionýsa, známého mladým obyvatelům tábora polokrevných jako pan D. „Je bohem vína a hédonismu,” vysvětluje Tucci. „Mám víno rád a proto pro mě bylo velmi příjemné tu roli vzít. Nepotřeboval jsem k tomu nic studovat,” vtipkuje.
„Zeus pana D proklel, a tak se každé víno, které pan D má, změní ve vodu,” pokračuje Tucci. „Nemá také rád jakoukoliv odpovědnost. Pan D je bručoun a mizerný vůdce. Nedokáže si zapamatovat ničí jméno a je pravděpodobně vyděšenější než jeho studenti. Pan D je troska a neměl by být na pozici, kterou zastává - a to je to, čím je pro mě ta role zábavná.” Při ztvárnění chlupaté a pupkaté figurky se Tucci pyšnil knírem, bradkou, parukou a falešným břichem.
Nathan Fillion, pro fanoušky sci-fi kultovní figura ze seriálu Firefly a z filmu Serenity, který byl podle seriálu natočen, se připojil jako Hermés, posel bohů. Lidem Hermés připadá jako zaměstnanec UPS, pro mladé Olympany je businessmanem ve skvěle padnoucím obleku, který bere polobohy na prohlídku svého kolosálního centra na třídění balíků.
Hermés je otcem poloboha Luka. „Luke způsobuje všechny ty problémy a oni ho musí najít,” říká Fillion. „Luke je nezbedný kluk a to láme Hermovi srdce. Ale vidíme, že bohové nejsou krutí. Aspoň špetku citu u nich najdeme.”
Fillion viděl Percyho Jacksona: Zloděje blesku a přiznává, že byl potěšen, když zjistil, že se chystá druhý díl. „Je úžasné, být fanoušek něčeho, čeho se potom můžete účastnit.”
Taxi z pekla
Percyho cesta za Zlatým rounem začíná v okamžiku, kdy Annabeth zavolá taxi - uprostřed lesa - a taxi se najednou odkudsi zničehonic objeví. Taxi řídí Šedé sestry, tři čarodějnice, které mají dohromady pouze jedno oko.
Missi Pyle, která hraje spolu s Mary Birdsong a Yvette Nicole Brown záhadné taxikářské sourozence, říká: „Nepotřebujeme nezbytně to oko, abychom mohly řídit, ale rády si ho půjčujeme. Šedé sestry jsou slepé k tomu, co vidí lidé, ale když si nasadí oko, skutečně vidí.” Během nervy drásající cesty poskytnou Šedé sestry Percymu informace, které se ukáží být neocenitelnými.
Pyle, Birdsong a Brown trávily denně 5 hodin v maskérně, kde se měnily v Šedé sestry. Podle návrhu maskérského kouzelníka Williama Terezakise byly Šedým sestrám v maskérně upravovány hlavy, paže a dokonce i nohy. Maskérský tým vytvořil prázdné oční důlky tam, kde měly být oči.
K natočení scén s Šedými sestrami bylo použito šest taxíků Checker (zhruba z let 1969-1982). Z Arizony dovezená auta byla nabarvená a uzpůsobená tak, aby připomínala taxíky Checker z roku 1982.
Jak se natáčení chýlilo ke konci, pustil se do práce trikový tým. Trikový specialista Dan Kaufman, který byl nominován na cenu Akademie za svou práci na filmu District 9, začal na projektu pracovat asi šest měsíců před začátkem natáčení. Během postprodukce pracovaly na CG prvcích stovky trikových specialistů. Většinu počítačové animace vytvořilo animační a trikové studio Rhythm and Hues.
Trikové prvky jsou přítomny téměř v každém záběru filmu, od odstranění zpomalovacích popruhů a bezpečnostních lan, která herci používali při natáčení akčních scén, až po vytvoření kouzelného mořského koníka (který má koňskou hlavu a trup a stříbřité rybí tělo s šupinami a ploutvemi), kolchidského býka, mantichory, oka Kyklopa Tysona a Chirónovy koňské a Groverovy kozlí spodní části těla. Podle Kaufmana bylo cílem „radši VFX záběry integrovat, než je přemoci. Chtěli jsme, aby vizuální efekty film pozvedly a dodaly mu mystický a mýtický náboj.“
Mechanický kolchidský býk je stroj, který se pohybuje stejně mrštně a rychle jako skutečný býk. Kaufman říká „kromě animace kolchidského býka jsme ještě vytvářeli choreografii jeho pohybů na scéně. Ten býk měří v ramenou skoro 2,5 metru a váží tisíce liber, je masivní a vy musíte přemýšlet o tom, jak se bude hýbat a útočit a jak na sebe budou s různými herci vzájemně reagovat. Percyho býk vláčí, Annabeth ho bodne a Clarisse na něj vyskočí - pro každou z těchto interakcí máme rozdílnou metodiku.”
Podle Kaufmana trikové efekty „umožňují udělat věci, které třeba mohou být skutečné, skutečnými. Percy Jackson: Moře nestvůr se odehrává v našem světě, právě teď, ale ukazuje jiný, skrytý svět, který je přesto součástí světa našeho. Nadpřirozené prvky krásně zapadly do našeho světa a vypadají jako skutečné. Například mořský koník vypadá jako mýtické mořské stvoření, ale zároveň vypadá tak skutečně, jako velryba.”
Jeden muž, dvě monstra
Se svými skoro 190 centimetry je Robert Maillet těžko k přehlédnutí. Urostlý herec hraje v Percym Jacksonovi: Moři nestvůr dvě role, ale publikum neuvidí jeho tvář ani v případě legendárního Kyklopa Polyféma, ani jako Lukova obludného kumpána Laistrygoniana.
Alec Gillis, filmový maskér, vytvořil (společně s Tomem Woodruffem, Jr.) vzhled Polyféma a Orákula. Co se týká Orákula, říká Gillis „cílem bylo, aby vypadalo jako součást svého prostředí. Chtěli jsme, aby vypadalo skutečně, a to bylo jedním z důvodů, proč jsme se rozhodli jej vytvořit animatronicky. Další postavy byly ztvárněny namaskovanými herci, Orákulu jsme ale chtěli dát odlišný vzhled, částečně i proto, že má prázdné oční důlky a vypadá jako kostra, což se nedá dobře udělat s lidmi. To nás vedlo k tomu, že jsme vytvořili animatronickou loutku.”
Loutku Orákula obsluhovali čtyři lidé - dva pomocí dálkového ovládání, které umožňovalo rádiově kontrolovat jeho mimiku a dva přímo za použití provázků (např. jako klasická loutka) nebo kabelů.
Stavba tábora polokrevních a ostatních magických scén.
Na vybudování fantastického mytologického světa Percyho Jacksona: Moře nestvůr pracoval výtvarník Claude Paré, tři návrháři scény a armáda umělců, tesařů, malířů a architektů. Ti vybudovali řadu monumentálních scén, včetně venkovního amfiteátru s 200 místy; 13 metrů vysoký trenažér (inspirovaný středověkým návrhem Leonarda da Vinciho); starobylou vesnici, ve které se nacházel tábor polokrevných; brloh Kyklopa Polyféma a jeho okolí, opuštěný zábavní park na Polyfémově ostrově.
V říjnu 2011 začal Peré se svým týmem šest měsíců trvající přípravné práce. Jak se blížil začátek natáčení, na stavbě kulis se podílelo 200 až 400 lidí. Paré se svým týmem vytvořil větší část tábora polokrevných v Parku Roberta Burnabyho na předměstí Burnaby ve východním Vancouveru. „Rozloha parku a jeho otevřená plocha nám dala obrovskou příležitost vytvořit tábor jako něco, co nezná hranice,” říká Paré. „Tábor polokrevných musí být magický a proto jsem z něj chtěl udělat místo, kde byste si přáli trávit své dovolené. Koloseum bylo postaveno nad tenisovým kurtem a v zalesněném okolí jsme postavili pět chat. Věž trenažéru se tyčila 13 metrů nad parkem.“
Scény z obrněné lodi, z kanceláře pana D ve Velkém domě, z Atiky, kde Percy potká Orákulum, cesta taxíkem Šedých sester, vnitřnosti mořských příšer Charybd a scény z Polyfémova brlohu byly všechny natočeny v kulisách Mammoth Studios v Burnaby. Exteriéry velkého domu pana D byly natáčeny ve Foxglove, úžasném sídle a farmě v Langley poblíž Vancouveru, interiéry jeho kanceláře byly natočeny na zámečku v okolí Shaughnessy poblíž Vancouveru. Scény z Washingtonu, D.C. byly snímány v neoklasicistní Art Gallery a v jiných lokalitách Vancouveru; scény z Chesapeake Beach byly natáčeny na Ambleside Pier v západním Vancouveru.
Percy Jackson: Moře nestvůr byl natáčen v období od dubna 2012 do poloviny června ve Vancouveru v Britské Kolumbii a poté se produkce přesunula do New Orleans v Louisianě, kde natáčení pokračovalo do konce července.
Oživení opuštěného zábavního parku
Poté, co Percy a jeho přátelé unikli ze spárů Charybd, strašlivých mořských nestvůr, zjistí, že se ocitli na Polyfémově ostrově. Když se vylodí, vydají se na průzkum podivného, zničeného místa a objeví zpustlý zábavní park „Circeland”. Park vybudovaly kouzelné nymfy, ale byl uzavřen ještě v den slavnostního otevření, jakmile se zjistilo, že Kyklop Polyfémos, obyvatel ostrova, požírá návštěvníky parku.
Když filmaři začali uvažovat o možných místech, které by byly vhodné pro Polyfémův ostrov a pro „Circeland”, jedním z prvních nápadů byl zábavní park Six Flags Jazzland ve východním New Orleansu, který byl natrvalo uzavřen v roce 2005 z důvodu škod, které v něm napáchal hurikán Katrina. Brzy poté prohlásilo Six Flags park za naprosto zničený a natrvalo jej uzavřelo. Správu majetku převzalo město New Orleans.
Sedm let po uzavření parku si příroda vzala zpět velkou část plochy, která byla teď pokrytá silným podrostem. Z polorozpadlých střech vyrůstal plevel, který pokrýval i zničená světla a okna a široké betonové chodníky. To, co zbylo, pokrývaly vrstvy maleb a graffiti. Existující laguny a jezírka, která byla vybudována pro už dlouho nepoužívané vodní sjezdy, dodávaly parku vzhled strašidelného zpustlého ostrova, takového, jaký si filmaři představovali.
Jazzland byl perfektním „Circelandem.” Filmaři se v parku zaměřili na několik oblastí, včetně obrovské horské dráhy, přilehlé oblasti pláže Pontchartrain Beach, Cajské oblasti a regionu Ozark. Z těchto hlavních oblastí odstranili hustý porost a pustili se do odchytu velkého množství skutečných mořských „příšer“ - aligátorů a hadů - kteří park obývali.
Znovuzavedení elektřiny a osvícení Jazzlandu poprvé od zasažení Katrinou v srpnu 2005 vyžadovalo obrovský příkon energie. Trvalo to déle než tři týdny, než 11 elektrikářů s veškerým strojním vybavením připravilo cesty, stavby a plochu zábavního parku pro natáčení.
Během každé ze 14 nocí natáčení rozsvítili filmaři dlouho potemnělý Jazzland a nebe nad východním New Orleans. Obrovská záře miliónu wattů byla vidět na míle daleko, což dalo vzniknout dohadům o tom, že se park připravuje na znovuotevření. Po dokončení natáčení oznámila Texas Development Group, že na park uzavřela dvouletou nájemní smlouvu platnou od září 2012, aby zjistila, zda plocha o rozloze cca 37 tis. m2 může být využitá jako kombinace outletových obchodů a zábavního parku.
Moře nestvůr na moři
Po příjezdu do New Orleans v Louisianě se štáb přesunul k jezeru Pontchartrain, kousek severně od města, kde pokračoval v dalším natáčení.
Když Luke spolu s dalšími polokrevnými zrádci unesou Grovera, pátrání po Groverovi donutí Percyho, Annabeth a Tysona kočírovat mořského koníka přes oceán na Lukovu luxusní jachtu Princezna Andromeda, kde, jak se domnívají, Luke Grovera drží. Trojice přátel se vplíží na palubu, kde objeví Zlatou schránu - a Lukův plán na oživení Krona - ovšem brzy jsou objeveni a uvězněni.
K natočení scén na Andromedě použila produkce 50 m dlouhou, 8,5 m širokou třípatrovou jachtu s názvem Wheels, která kotví na jezeře Pontchartrain v South Shore Harbor.
Kostýmy na cestu
Držitelka nominace na cenu Akademie, kostýmní výtvarnice Monique Prudhomme říká, že život na táboře polokrevných je „životem v džínsech a tričkách. Je to život v souladu s přírodou.” Poukazuje na to, že kostýmy odrážejí nesmrtelnost bohů - tak, jak žijí v současném světě. Brnění a chrániče jsou inspirovány paintballem, BMX a skateboardingem.
Prudhomme také oblékla některá mýtická stvoření a nestvůry. „To byla zajímavá zkušenost, museli jsme spolupracovat s lidmi, kteří vytvořili mechaniku těchto nestvůr, a ujišťovat se, že všechno dohromady sedí,” vysvětluje. Každopádně musela Prudhomme se svým týmem vytvořit 2 000 kostýmů pro postavy od polobožských obyvatel tábora polokrevných, přes taxikářské Šedé sestry, Kyklopy, hordy nestvůr, zombie a celou řadu bohů a hrdinů.
Postavy a obsazení
• Logan Lerman - Perseus Jackson, polokrevný, syn Poseidóna
• Brandon T. Jackson - Grover Underwood, satyr
• Alexandra Daddario - Annabeth Chaseová, polokrevná, dcera Athény
• Douglas Smith - Tyson, kyklop, syn Poseidóna
• Jake Abel - Luke Castellan, polokrevný, syn Herma
• Nathan Fillion - Hermés, bůh cestovatelů, Lukův otec
• Leven Rambin - Clarisse la Ruová, polokrevná, dcera Área
• Stanley Tucci - Dionýsos, bůh vína, ředitel Tábora
• Sean Bean - Zeus, nejvyšší bůh, Percyho strýc a Thaliin otec
• Paloma Kwiatkowski - Thalia Graceová, dcera Dia, lovkyně
• Anthony Head - Cheiron, kentaur, vedoucí v Táboře
• Grey Damon - Chris Rodriguez, polokrevný
• Mark Hamill - Tantalos, vedoucí v Táboře
• Robert Maillet - Polyfémos, kyklop
DABING
V českém znění: Matouš Ruml - Logan Lerman (Percy Jackson), Jitka Ježková - Alexandra Daddario (Annabeth), Petr Neskusil - Douglas Smith (Tyson), Nikola Votočková - Leven Rambin (Clarisse), Michal Holán - Brandon T. Jackson (Grover), Marek Holý - Jake Abel (Luke), Roman Hájek - Anthony Head (Chiron), Lukáš Hlavica - Stanley Tucci (pan D), Daniel Krejčík - Grey Damon (Chris), Martina Kechnerová - Paloma Kwiatkowski (Thalie), Svatopluk Schuller - Nathan Fillion (Hermes), Radana Herrmannová - Mary Birdsong (Vosa), Lucie Kožinová - Missi Pyle (Zlost), Zuzana Skalická - Yvette Nicole Brown (Bouře) + Shohreh Aghdashloo (Věštkyně), Zdeněk Maryška - Ron Perlman (Polyfémos) + Robert Knepper (Kronos), Petr Vágner - Richard Yearwood (Ganymédés), Jan Köhler - Samuel Braun (malý Luke), Jakub Nemčok - Bjorn Yearwood (malý Grover), Anna Nemčoková - Alisha Newton (malá Annabeth), Ladislav Novák
Překlad: Petr Putna
Produkce: Evelyna Vrbová
Zvuk: Filip Mošner
Výsledný mix: Deluxe Media
Dialogy a režie: Ladislav K.J. Novák
Vyrobilo studio LS Productions - 2013
DVD, KINA a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 15.8.2013 CinemArt
Premiéra USA: 7.8.2013 20th Century Fox
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 18.12.2013 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: 18.12.2013 Bontonfilm
Tržby v ČR - Kč 9 116 164
Tržby celkem - $ 174 578 751
Návštěvnost v ČR 66 213
Náklady (Rozpočet) - $ 90 000 000
FILMY V SÉRII
Percy Jackson: Zloděj blesku gastonrolinc.webnode.cz/news/a1294/
Fantasy / Dobrodružný, Kanada / USA, 2010
Režie: Chris Columbus, Hrají: Logan Lerman, Alexandra Daddario
Percy Jackson: Moře nestvůr gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/percy-jackson-more-nestvur/
Fantasy / Dobrodružný, USA, 2013
Režie: Thor Freudenthal, Hrají: Logan Lerman, Alexandra Daddario
Tvůrci a herci
Thor Freudenthal (Režie), Michael Barnathan (Produkce), Chris Columbus (Produkce), Karen Rosenfelt (Produkce), Andrew Lockington (Hudba), Shelly Johnson (Kamera), Mark Goldblatt (Střih), Alyssa Weisberg (Casting), Claude Paré (Scénografie), Monique Prudhomme (Kostýmy), Elliott Koretz (Zvuk), Michael McGee (Zvuk), Rebecca Lee (Masky), Scott Alexander (Scénář), Larry Karaszewski (Scénář), Rick Riordan (kniha) (Předloha), Logan Lerman (Herec), Alexandra Daddario (Herec), Jake Abel (Herec), Brandon T. Jackson (Herec), Stanley Tucci (Herec), Nathan Fillion (Herec), Leven Rambin (Herec), Missi Pyle (Herec), Anthony Head (Herec), Douglas Smith (Herec), Yvette Nicole Brown (Herec), Robert Maillet (Herec), Christopher Redman (Herec), Mary Birdsong (Herec), Morgane Slemp (Herec), C. Ernst Harth (Herec), Derek Mears (Herec), Zoe Aggeliki (Herec), Paloma Kwiatkowski (Herec), Alisha Newton (Herec), Katelyn Mager (Herec), Bjorn Yearwood (Herec), Samuel Braun (Herec), Grey Damon (Herec), Robert Knepper (Herec), Ron Perlman (Herec), Octavia Spencer (Herec), Craig Robinson (Herec)
2013/108/USA/Fantasy, Dobrodružný, Rodinný
- Rozhovor ve scéně, kdy Hermes (Nathan Fillion) potká Percyho (Logan Lerman) a Annabeth (Alexandra Daddario) a říká, že je hezké, jak se doplňují, odkazuje na seriál Castle na zabití (od r. 2009), ve kterém se Fillionova postava neustále doplnuje s postavou Stany Katic a vždy jim to někdo připomene.
- Když Hermés (Nathan Fillion) dává Annabeth (Alexandra Daddario) termosku s větry čtyř světových stran, říká, že se jedná o sběratelský kousek ze seriálu Herkules (od r. 1995). Hermés tvrdí, že se jedná o nejlepší seriál všech dob, který ovšem zrušili. To odkazuje na seriál Firefly (od r. 2002), kde Fillion ztvárnil jednu z hlavních rolí.
- Výroba a autorizovaná distribúcia filmu podporila viac ako 15 000 pracovných miest.
- Leven Rambin nosila na natáčení v roli Clarisse hnědou paruku.
- Palica s dvoma hadmi, ktorú drží Hermes (Nathan Fillion), sa podľa gréckej mytológie nazýva caduceus. Vznikla z lieskovej palice, ktorú mu na znak uzmierenia venoval Apolón. Mala zázračnú schopnosť uzmierovať a utišovať škriepky. Keď ju raz Hermes hodil medzi dva zápasiace hady, hneď sa prestali hrýzť a ovinuli sa okolo nej.
- Ve filmu je Percyho (Logan Lerman) bratrem kyklop Tyson (Douglas Smith), podle řecké mytologie by však Percyho nevlastními sourozenci byli i kyklop Polyfémos a mořská nestvůra Charybda.
- Termoska s větry z fiktivního seriálu o Herculovi je odkaz na vak s větry, který dal Odyseovi bůh větru Aiolos v "Eposu o Odyseovi".
- Než se Logan Lerman ujal role, Percyho Jacksona předtím neznal. S knižní sérií ho seznámili až jeho mladší bratranci. (Zdroj: Abicko.cz)
- Mezi filmem a knihou je několik rozdílů. Kniha například začíná Percyho (Logan Lerman) snem o tom, že je Grover (Brandon T. Jackson) v nebezpečí, ne příběhem Thalie (Paloma Kwiatkowski) o její smrti. Ve filmu je dále vynechána např. vybíjená s kanibaly ze začátku knihy. Ve filmu se soutěžilo ve šplhu na věž, zatímco v knize se konaly vozatajské závody. Vynechanou postavou ve filmu je Tantalos, který měl nahradit Cheirona, který byl vypovězen do vyhnanství. V knize se oproti filmu Percy s Tysonem (Douglas Smith) potká ve škole, kam Percy chodil. Clarisse (Leven Rambin) v knize plula na lodi konfederace, ne na moderním bitevníku, jak je vidět ve filmu. Lukova (Jake Abel) loď Andromeda byla v knize výletní lodí, ne jachtou jako ve filmu a v knižní předloze se Luke nepokusil Kronose oživit.
- Zombie námořník na palubě Clarissiny (Leven Rambin) lodě se jmenuje Riordan po autorovi knih Riordanu Rickovy.
- Nakrúcanie prebiehalo vo Vancouveri a New Orleans.
- Vo filme sa pôvodne mala objaviť aj Gina Carano.
- V tomto filme má Annabeth Chase (Alexandra Daddario) na rozdiel od prvej časti zafarbené vlasy na blond. Tam ich mala prirodzene hnedé.
- Předlohou filmu je druhá kniha ze série o Percy Jacksonovy amerického autora Ricka Riordana, která u nás v roce 2010 vyšla pod názvem „Percy Jackson: Moře nestvůr“.
Odkazy
Hrají:
Logan Lerman, Alexandra Daddario, Jake Abel, Brandon T. Jackson, Stanley Tucci, Nathan Fillion, Leven Rambin, Missi Pyle, Anthony Head, Douglas Smith, Yvette Nicole Brown, Robert Maillet, Christopher Redman, Mary Birdsong, Morgane Slemp, C. Ernst Harth, Derek Mears, Zoe Aggeliki, Paloma Kwiatkowski, Alisha Newton, Katelyn Mager, Bjorn Yearwood, Samuel Braun, Grey Damon, Robert Knepper, Ron Perlman, Octavia Spencer, Craig Robinson, Aleks Paunovic, Richard Yearwood, Anthony Shim, Jordan Weller