Pearl Harbor / Pearl Harbor (2001/176/USA/Válečný, Akční, Romantický, Drama) 66% -Blu-ray-

13.03.2018 10:09
JEDNOU VĚTOU
„Láska, válka a nejmohutnější letecký útok, jaký kdy byl natočen!"

OBSAH
Danny a Rafe jsou od dětských let přáteli a oba si zamilovali letadla a létání. Nerozešli se ani v dospělosti, kdy se oba stali piloty americké armády. V Evropě již zuří válka, ale američtí vojáci zatím tráví mírové dny na svých základnách. Přesto se Rafe, který je starší, přihlásí jako dobrovolník do britských RAF a odchází bojovat do Evropy. Krátce před odchodem se seznámí se zdravotní sestrou Evelyn. Evelyn a její kamarádky se přicházejí pobavit s vojáky z Rafeovy jednotky. Rafe a Evelyn spolu stráví poslední romantický večer. V závěru Rafe přizná Evelyn, že odchází do války. Danny s jednotkou a skupina zdravotních sester jsou převeleni na havajskou základnu Pearl Harbor, kde Evelyn oddaně čeká na každý Rafeův dopis. Jednoho dne je to právě jeho nejlepší přítel Danny, který přináší Evely smutnou zprávu. Rafe byl sestřelen nad mořem a zahynul. Ačkoliv se tomu brání, mezi oběma lidmi, které bolí ztráta přítele, začne vznikat milostné pouto. Zanedlouho spolu Danny a Evelyn stráví noc. Jednoho dne se však před dveřmi Evelyniny ošetřovny objeví Rafe, živý a zdravý. Zraněného pilota totiž vylovili z moře a zachránili francouzští rybáři. Rafe okamžitě pozná, že mezi Dannym a Evelyn vznikl cit. Jeho reakce je tvrdá a odmítavá, večírek na uvítanou skončí rvačkou. Do milostného trojúhelníku však nečekaně vstoupí historické události. 7. prosince 1941 napadlo Japonsko nečekaně základnu Pearl Harbor.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Základní dojem z filmu Pearl Harbor: „válka je krásná“, resp. „Válka v tomto filmu vypadá krásně“. Bay připravil vizuálně fantastickou scénu přepadení: vybuchující lodě, zpomalené záběry, dlouhé panoramatické nájezdy kamery, dynamická, popř. vzletná a hrdinská hudba. Dívá se na to dobře, ovšem hrůzy války to příliš neevokuje. Spíše to vypadá jako počítačová hra a při každé efektní explozi má divák skoro chuť zařvat: „Jo, skvělý!“ Při sledování války podle Baye vynikne genialita pojetí války podle Spielberga. Stačí srovnat klišovité umírání v havajské nemocnici a syrové a nesmírně působivé umírání v Ryanovi. Jak by vypadala invaze v Normandii podle Baye si ani nechci představit. Pokud ovšem přijmeme, že se zde jedná o válku efektní a ne hrůznou, je to dobrá zábava (jak šíleně to slovo zní). Hlavním problémem je délka filmu. Milostný románek z první hodiny se mi líbil více než v podobně strukturovaném Titaniku (nejdřív láska, pak akce), ale hodinu to trvat nemuselo. Zcela nadbytečná mi přijde poslední půlhodina, nálet na Tokio – ten film měl skončit zničením přístavu (takhle Amíci mohou odcházet z Pearl Harboru s pocitem „ to jsme to těm Japončíkům nandali“ – pro historiky je ta věta skoro až vtipná). Líbila se mi postava Toma Sizemora (podobnýho řízka si střihl už v Ryanovi a v Sestřeleném jestřábovi). Naopak silně nadbytečná až trapná byla postava Cuby Goodinga Jr. Když mu kdosi říká „jsme na vás hrdí“ a když on pak říká umírajícímu veliteli „vycvičil jste nás dobře pane, všichni jsou na svých místech, pane“, tak se mi chvějí prsty, s jakou radostí bych tyhle kecy vystřihl. Podobně trapný mi přišel pan prezident Jon Voighta. (Anthony) 4*

Nudný a předvidatelný milostný příběh s toporným Affleckem a sympatickým Hatrnettem je střídán perfektně natočenými akčními scénami - tím jediným co Michael Bay umí. Ty ale nedokážou zaplnit téměř tříhodinovou stopáž, takže jsou střídány nudnými pasážemi s prázdným povídáním plným neuvěřitelných a velmi kýčovitých dialogů. Navíc se nemůžu zbavit dojmu, že tenhle film fandí válce a americké armádě víc, než by bylo zdrávo a ani trochu se mi to nelíbí. (Galadriel) 3*

Filmy Michaela Baye mam hodně rád, protože v nich vždycky skloubí několik žánrů a ještě to všechno podpoří skvěle vizuálně spracovanou akcí. Výjimka neni ani tenhle snímek, akčních prvků tu je sice na Bayovy poměry méně než je zvykem, ale útok japonských letadel na Pearl Harbor je tak vynikající, že to postačí i na dalších 160 minut filmu, samozřejmě že se dočkáme i jiných vzdušných soubojů, ale ty už rozhodně nejsou tak zajímavý a fascinující, aby se vryly do paměti. Triky jsou ve všech scénách perfektní a neni jim co vytknout, tim se samozřejmě celej dojem z působivých záběrů při náletech japonců ještě vylepšuje. Jediný co mi tak trochu vadí je stopáž, 180 minut je docela dost a přece jenom konec už je tak trochu moc nastavovanej, klidně bych vynechal to napadení Tokia, tam už ani moc nešlo o samotný bombardování města, ale spíš o to aby se už nějak rozsek ten milostnej trojúhelník mezi Benem Affleckem, Joshem Hartnettem a Kate Beckinsale. (Shit) 4*

OLDIES FILMU
Jako by ten trailer odrážel celou tvorbu Majkla Baye - spousta monologů nasáklých skrz na skrz patosem a patriotismem, míň akce (než bysme chtěli;), která mu přitom sluší mnohem víc a za kterou ho tak zbožňujeme. Ale odraz je to svým způsobem dokonalý a zase (ačkoliv zrovna v případě Pearl Harbor by se mnou jistě spousta z vás nesouhlasila) to skvěle funguje. Ochutnávky z akčního pekla, kterým Miki pálí bulvy, se dočkáme jen v minimálním množství, i dnes, po šesti letech, ale dokáže trailer uchvátit. Důležitější roli než kdy jindy v tom hraje hudba. Zimmerovo "Journey to the Line", které bylo hned na začátku trailerové kampaně nahrazeno Jablonskyho emociálně vyprázdněným "Goliath" (takže verze, kterou teď stahujete, v kinech ani na internetu prakticky nebyla), odvádí ohromný kus práce. Je to sice neustále se opakující motiv, ke konci ale atakuje tak intenzivně, že by z kdekoho pomalu vytlačil slzu. Bayovy kouzelné oblety a neustálé zpomalovačky ale rozhodně nežijí ve stínu Zimmerova génia. Naopak, citlivě volený střih perfektně vystihuje povahu filmu a přitom působí mnohem kompaktněji než Pearl Harboru o plné stopáži chybí. Je to pěkná podívaná plná emocí: Jen tolik nehrotí akční rovinu, abyste toho po dvou minutách neměli plné zuby. U filmu samotného s tím mají mnozí z nás velké problémy. Upoutávka setrvala u velkých oslav Ameriky, na ty se ovšem ve "zmenšené" podobě kouká mnohem příjemněji.

VELKÁ RECENZE
Danny (Hartnett) a Rafe (Affleck) jsou od dětství nejlepšími kamarády a společně sdílejí vášeň k létání. Jejich dětské sny se naplnily a oba dva nastoupili do řad amerického vojenského letectva. Rafe následně potká krásnou zdravotní sestru Evelyn (Beckinsale), z čehož následně vznikne velká láska. Vzájemný vztah však naruší události v Evropě, kde zuří druhá světová válka. Právě probíhá bitva o Británii a Britové naléhavě potřebují piloty pro boj s Němci.
Rafe se přihlásí jako dobrovolník a stává se členem americké stíhací perutě v rámci RAF, známé jako Eagle squadron. Při jednom z bojových letů je však jeho letadlo sestřeleno a on sám prohlášen za padlého. Pro Evelyn, sloužící v Pearl Harboru se v jediném okamžiku zhroutí svět, po nějaké době se však sblíží s Dannym a oba spolu uvažují o společném životě. Na scéně se však nečekaně objevuje Rafe, který přežil sestřelení svého stroje a následně se ukrýval u odbojářů v Evropě. Situace se vyhrotí, mezi oběma piloty dojde ke střetnutí v hospodě, následovaný útěkem před vojenskou policií. Další ráno jim však na kocovinu a pokračování ve sporu nezbývá čas. Japonci překvapivě zaútočili na Pearl Harbor a USA se rázem ocitají ve válce. Poté, co nálet skončí (Danny a Rafe se vyznamenají v boji), je jako odveta naplánován nálet bombardérů na Tokio. Oba hlavní hrdinové se ho účastní, neboť mají jako téměř jediní američtí piloti bojové zkušenosti. Útok proti japonskému hlavnímu městu probíhá z letadlových lodí a posádky letadel se k nim nemají možnost vrátit. Jedinou možností se tak stává doletět do Číny a přidat se k místním jednotkám, které rovněž bojují proti Japoncům. Rafe i Danny se svými posádkami nouzově přistanou, okamžitě se však ocitají v obklíčení nepřátelských vojáků. Následný střet končí vítězstvím americké strany, v jeho průběhu však umírá Danny, který svému nejlepšímu příteli zachránil život. Rafe se poté vrací zpět do Států a bere si Evelyn za manželku.
Často vysmívaný a nemilosrdnou kritikou průměrného Evropana drcený snímek, považovaný takřka za prototyp americké limonády. Faktem zůstává, že kdo chce Pearl Harbor bít, nemusí jít pro hůl daleko. Affleckův neměnný výraz nebo sladkobolné dialogy mezi jednotlivými aktéry dokáží pobavit na skutečně dlouho dobu. Rýpat se dá do všech možných detailů odborného charakteru (britské stíhačky v té době neměly kanónovou výzbroj) či do takových, které jsou nápadné každému – třeba když Gooding Jr. statečně pálí po japonských letadlech, přičemž většinu nábojů z kulometu umístí do vedlejšího plavidla. Na druhou stranu však existují i méně cynické důvody, proč u snímku strávit tři hodiny.
Tak třeba nádherná Kate Beckinsale v hlavní ženské roli + návod jak jí sbalit – šanci máte jenom v Pearl Harboru při západu slunce a musíte jí vzít na výlet stíhacím letadlem (uznávám, že splnit všechny podmínky je docela obtížné). Nebo skutečnost, že díky romantické linii jde o jeden z mála válečných filmů, na nějž se můžete dívat i se svou drahou polovičkou. Hlavním lákadlem se však stává skutečně velkolepý a patřičně epický nálet Japonců na přístav. Hodinu a půl trvající čekání se v tomto případě skutečně vyplatí, protože ona scéna je skutečně vynikající, strhující smršť explozí, letadel, potopených lodí a Toma Sizemora, který s brokovnicí v ruce čelí japonským útočníkům. Naopak poměrně zbytečně působí příprava a realizace náletu na Tokio, jejíž absence by snímek poměrně výrazně a dost možná i vítaně zkrátila. Nicméně, s trochou nadhledu se vůbec nejedná o špatný snímek a ona pasáž s náletem za vidění skutečně stojí. A Kate samozřejmě taky…

PODROBNÝ POPIS FILMU
Pro Dannyho a Rafa, dva nerozlučné kamarády z Tennessee, byli vždy největšími hrdiny váleční piloti. Nejednou si ve vyřazeném letadle hráli na válku a jednou se jim dokonce podaří vzlétnou v práškovacím letadle Rafova otce, za což se jim dostane patřičné "odměny". O osmnáct let později oba prodělávají letecký výcvik na letišti Mitchell Field. Jsou nejlepšími piloty a Rafe je přijat jako dobrovolník k elitní britské "Orlí peruti". Danny považuje jeho odjezd za zradu a ještě hůře nese zprávu zdravotní sestra Evelyn Johnson, se kterou se Rafe asi před měsícem začal scházet. Dvojice stráví romantický večer, ale Rafe odmítne její nabídku na společně strávenou noc. Chce si ji schovat až po skončení války. Zatímco odjíždí do Anglie, aby se tu poprvé zúčastnil pekla letecké bitvy, situace ve světě se vyostřuje.
Americký prezident Roosevelt žádá více pomoci bojujícím spojencům, japonský admirál Jamamoto přesvědčuje vládu, aby zasadila Američanům překvapivý a drtivý úder a navrhuje jako cíl námořní základnu Pearl Harbor na Havaji. Při jednom z bojových letů je Rafe zasažen a zřítí se do moře. Je považován za mrtvého a Danny podle slibu, který kamarádovi dal, oznámí smutnou zprávu Evelyn a pak si s ostatními kamarády připije na jeho památku. Zatímco Japonci připravují svůj úder a Američané podceňují první znepokojivé zprávy o chystaném útoku, Danny se postupně sbližuje s Evelyn a nakonec se z nich stanou milenci. Jenže pak se náhle objeví Rafe, který osudnou havárii přežil. Byl však zachráněn francouzskými rybáři a nemohl o sobě dát vědět.
Pochopí co se stalo mezi Dannym a Evelyn a v baru se pak s kamarádem popere. Je 5. prosince 1941. O dva dny později Američané konečně pochopí co se děje a vyhlásí poplach. Je však příliš pozdě. Stovky japonských letadel se blíží k Pearl Harboru. První vlna smete nepřipravené Američany v přístavu, druhá vlna zničí letiště. Bomby potápějí americké lodě, ničí letadla připravená ke startu, japonští piloti kosí z kulometů vše živé. Jako první se potopí bitevní loď Arizona a vážně poškozena je i West Virginia. Rafovi a Dannymu se v dešti kulek podaří vzlétnout a zničit několik japonských stíhaček. Je však pozdě japonský útok je u konce a flotila v Pearl Harbor je zničena. Potopeny byly vedle Arizony a West Virginie také lodě Nevada, California, Oklahoma byla převrácena a další plavidla byla těžce poškozena.
Zahynulo kolem tří a půl tisíce Američanů. Danny a Rafe se dozvědí, že byli zařazeni do přísně tajné operace, jejímž cílem je riskantní nálet na Tokio. Těsně před odletem prozradí Evelyn Rafovi, že je s Dannym těhotná. V březnu 1942 začala složitá příprava útoku a 18. dubna 1942 startují z letadlové lodě Hornet letadla k útoku na Tokio.

O FILMU
Filmaři a zástupci studia uctili ve spolupráci s námořnictvem Spojených států 2. dubna 2000 památku mužů i žen, kteří položili své životy v osudný den japonského útoku. V památníku, v nějž se proměnila potopená loď Arizona, se prezident Walt Disney Motion Picture Dick Cook, producent Jerry Bruckheimer, režisér a producent Michael Bay a herci Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Backinsale a Cuba Gooding jr. společně s velitelem pacifické flotily admirálem Thomasem B. Fargem sešli s členy Asociace veteránů z Pearl Harboru.
"Pietní akt byl pro nás všechny velmi emocionální záležitostí," popisuje to Affleck. "Nikdy předtím jsem na tom místě nebyl, takže už to, když jsem kráčel Památníkem a přímo pod sebou viděl potopené historické lodě, byl silný zážitek. Pořád ještě jsou cítit olejem, takže vypadají, jako by se to stalo dneska. Dává vám to pocítit důležitost celé té události. Pak vidíte na zdi kaple jména padlých a představujete si, že to byli bratři a otcové a syni. Zanechalo to ve mně hlubokou stopu." "Samozřejmě, že o tom přemýšlíte, když čtete všechna ta jména," souhlasí Cuba Gooding jr. "Musíte myslet na tisíce lidí, kteří zahynuli v několika málo minutách, je to útok na vaši duši. Pak bylo jednodušší dostat se do pocitů, které jsme při natáčení potřebovali."¨ Samotné natáčení začalo 4. dubna v Oahu tradičním domorodým poděkováním. Hned první scény byly pro štáb překvapením, protože většině z nich přeletělo tolik letadel naráz nad hlavou poprvé. Byl to jeden z těch momentů, kdy každému běžel mráz po zádech.
Je brzy ráno, čerstvý vítr si pohrává s trávou a mladá matka věší na šňůru prádlo. Vzhlédne. Naprosto neočekávaně spatří vojenské letadlo s červeným kolem na boku. Přeletí jí nad hlavou tak nízko, až má pocit, že vztáhne ruce a může se ho dotknout. Jeho znak nezná, proto se nebojí - je jenom překvapená. Najednou se letadel vyrojí stovky. Letí nízko, takže vidí muže v kokpitech. Jsou to Japonci. Je zmatená. Vrhne se k dětem a začne s nimi utíkat. A najednou je jí jasné: už to začalo.
"Natáčení na Havaji byla magická zkušenost," říká Bay. "Bylo tam spousta momentů, které vás zasáhly tak, že jste si najednou uvědomili, kde jste a co ten film pro spoustu lidí znamená. Ze své režisérského křesla jsem se díval na díru v cementu, která tu celá ta léta zbyla po bombardování. Měl jsem ji přímo pod nohama. Bylo to jako by se tu právě střílelo." Bay získal povolení natáčet pod vodou. To se zatím nepovedlo žádnému filmovému štábu. "Potopená bitevní loď Arizona je největším symbolem celé té tragické události," říká Bay. "Stala se rakví jedenácti set mužů. Námořnictvo i vedení památníku souhlasilo, že je to dobrá myšlenka, natočit ji. Připomene se tak význam památníku a oživí to paměť." "Spustit se tam však bylo děsivé," pokračuje Bay. "Všechno je tam temné a zakalené, z lodi ještě dnes vytéká olej. Je tam spousta bahna a řas, ale najednou spatříte lodní otvor, který je pořád ještě zasklený. Dostal jsem se na palubu, která vypadá jako korálový útes, a najednou jsem viděl nádherně čistou dřevěnou palubu se schodišti a připravenými naleštěnými zbraněmi. Byl to zvláštní zážitek."
Nejdelší a nejnebezpečnější část natáčení byla právě sekvence útoku, kterou celé natáčení začalo. Pro lepší identifikaci si filmaři přejmenovali dvě vlny bombardérů na Velkou střelu 1 a 2. Velká střela jedna způsobila výbuchy na šesti lodích. Dohlíželi na to koordinátor speciálních efektů John Frazier, jeho pomocník Jim Schwalm a jejich štáb. "Ještě před natáčením jsme uskutečnili několik zkoušek," říká Frazier. "Výbuch, který se režisérovi líbil nejvíc, byl způsobený dynamitem, ale my jsme se rozhodli použít něco více třaskavého. Nakonec jsme použili zápalnou šňůru a kombinaci dvou výbušných látek, která se jmenuje Kinepak. Mělo to sílu a razanci, jakou Michael potřeboval, ale zároveň to bylo bezpečnější, protože se to nepoužívá pro ničení, ale pro zastrašení." Frazierův štáb spotřeboval 700 dynamitových tyčinek, 600 metrů zápalné šňůry a čtyři tisíce galonů benzínu, kterým postříkali lodě. "Bylo tam fakt horko," směje se Frazier. "Pyrotechnici pracovali přímo na lodích. Museli mít respirátory, protože všude byl oheň a kouř." Černý kouř vyrobili technici pomocí naftalínu, který není toxický. Na přípravu a provedení bombových útoků dohlížela Agentura na ochranu životního prostředí. Producenti velmi dbali na to, aby nepoškodili flóru i faunu v této oblasti, kde žijí chráněné druhy ryb, ptáků a želv.
Bay měl naprosto přesnou představu, jak chce útok snímat. Nechal rozestavit dvanáct kamer a pak už jen řídil balet třiceti odborníků na detonace, devadesáti pomocníků, devíti letadel, lodí s kamerami a členů štábu speciálních efektů, kteří seděli přikrčeni na místech výbuchů. Jenom na moři byla jedna velrybářská loď, tři lodě s kamerami, loď s elektrickým zařízením, tři podpůrné lodě, dva vodní skútry, pět člunů se členy produkčního štábu, devět malých člunů a 13 lodí se speciálními efekty. "Takovou explozi jsem v životě neviděl," říká režisér a producent Michael Bay. "Náš koordinátor speciálních efektů John Frazier, který v této branži dělá čtyřicet let a spolupracoval například na filmu Apokalypse, tvrdí, že to byla největší exploze pro účely filmu vůbec." "Trvalo to asi sedm vteřin," pokračuje Bay. "Modlil jsem se, aby to vyšlo. Mohla to být katastrofa. Měli jsme místo výbuchu obletět, měli jsme helikoptéru i bombardér B-25, na malých loďkách byla spousta lidí, ale všechno běželo jako na drátkách, synchronizovaně. Jenom jsem se díval do kamery a říkal si, panebože!" "Výbuch byl taková pecka, až jsem sebou trhnul," směje se Bay. "Je to vidět na záběru kamery, kterou jsem držel."

SKUTEČNOST
Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku). Cílem akce bylo vyřadit americké Tichomořské loďstvo v úvodu expanze Japonského císařství do zámořských území Spojeného království, Nizozemského království a Spojených států.
Šest letadlových lodí viceadmirála Čúiči Naguma vyslalo ráno 7. prosince (Havajského času) dvě útočné vlny, čítající celkem 353 letadel, proti základně amerického Tichomořského loďstva v Pearl Harboru na Oahu. V přístavu bylo potopeno nebo poškozeno všech osm kotvících bitevních lodí, avšak pouze USS Arizona a USS Oklahoma byly odepsány jako totální ztráta. Dále byly potopeny nebo poškozeny tři křižníky, tři torpédoborce, cílová cvičná loď a minonoska. Byla napadena i letiště na Oahu a zničeno 188 letadel a 155 dalších poškozeno. Celkem přišlo o život 2403 mužů a 1282 jich bylo zraněno. Japonci ztratili 29 letadel a pět miniponorek, 65 námořníků a letců bylo zabito nebo zraněno, jeden japonský námořník byl zajat.
Japoncům se ale nepodařilo zničit ani jednu americkou letadlovou loď, neboť všechny byly v době útoku mimo přístav. Také přístavní zařízení včetně loděnic a nádrží paliva zůstalo téměř nepoškozeno, a tak Pearl Harbor mohl být i nadále využíván jako námořní základna. Jak se později během války ukázalo, tíha bojů měla ležet na letadlových lodích a bitevní lodě – které byly většinou (6 z 8) opraveny a opět zařazeny do služby – začaly ztrácet na důležitosti.
Důsledkem tohoto útoku byl vstup USA do druhé světové války na straně spojenců a vyhlášení války Japonsku následující den. Dne 11. prosince 1941 vyhlásily Německo a Itálie válku Spojeným státům.

Ocenění:
Academy Awards
2002 - Střih zvuku
2002 - Píseň (nominace)
2002 - Mix zvuku (nominace)
2002 - Vizuální efekty (nominace)

Golden Globes
2002 - Hans Zimmer (Nejlepší hudba) (nominace)
2002 - Diane Warren (Nejlepší originální píseň) (nominace)

Razzies
2001 - Nejhorší film (nominace)
2001 - Michael Bay (Nejhorší režisér) (nominace)
2001 - Ben Affleck (Nejhorší herec) (nominace)
2001 - Nejhorší Remake nebo Sequel (nominace)
2001 - Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale (Nejhorší kombinace k vidění) (nominace)
2001 - Randall Wallace (Nejhorší scénář) (nominace)

DABING
1.DABING (DVD, Blu-ray, TV)
V českém znění: Michal Dlouhý - Ben Affleck (Rafe McCawley), Pavel Kříž - Josh Hartnett (Danny Walker), Barbora Munzarová - Kate Beckinsale (Evelyn Johnsonová), Petr Štěpánek - Alec Baldwin (generál James Doolittle), Karel Richter - Jon Voight (prezident Roosevelt), Luděk Čtvrtlík - Cuba Gooding Jr., William Fichtner (Doris Miller, Dannyho otec), Antonín Navrátil - Ewen Bremner (Red Winkle), Roman Hájek - Tom Sizemore (Earl Sistern), Hana Krtičková - Jennifer Garner (Sandra), Tereza Chudobová - Catherine Kellner (Barbara), Jitka Ježková - Jaime King (Betty), Jitka Moučková - Sara Rue (Martha), Jiří Ptáčník - Colm Feore (Admirál Kimmel), Martin Sobotka - Michael Shannon (Gooz Wood), Jan Škvor - Jesse James (malý Rafe), Radek Škvor - Reiley McClendon (malý Danny), Miroslav Saic - Leland Orser (major Jackson, titulky), Filip Švarc - William Lee Scott (poručík Billy Thompson), Milan Slepička - Dan Aykroyd (kapitán Thurman), Martin Kolár - Peter Firth (kapitán Mervyn Bennion), Marek Libert - Greg Zola (poručík Anthony Fusco), Oldřich Vlach - Graham Beckel (admirál Chester W. Nimitz), Jan Bartoš, Michal Michálek
Překlad: Vladimír Fuksa
Zvuk: Petr Mandák
Výsledný mix: Vidfilm Londýn
Vedoucí výroby: Jaroslav Richtr
Produkce: Stanislav Wszolek
Dialogy a režie: Václav Laube
Vyrobilo: AW Studio Praha pro Warner Home Video 2001

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 6.9.2001 Falcon
Premiéra USA: 25.5.2001 Buena Vista Pictures US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 18.2.2002 Warner Bros. CZ
Poprvé na Blu-ray: 3.11.2010 Magic Box

Tržby v ČR - Kč 39 826 580
Tržby celkem - $ 449 220 945
Návštěvnost v ČR 431 704
Náklady (Rozpočet) - $ 140 000 000

BONUSY (Blu-ray)
• Z Japonské perspektivy
• Videoklip Faith Hill: "There You´ll Be”

 
ROZLIŠENÍ Blu-ray
16:9 / 1920x1080p (FULL HD) / 2.35:1
česky Dolby Digital 5.1, anglicky Dolby Digital 5.1, maďarsky Dolby Digital 5.1, polsky Dolby Digital 5.1, rusky Dolby Digital 5.1, turecky Dolby Digital 5.1
anglické, arabské, bulharské, české, hebrejské, chorvatské, maďarské, polské, portugalské, rumunské, ruské, řecké, slovenské, slovinské, srbské, turecké, ukrajinské
 
Tvůrci a herci
Michael Bay (Režie), Jerry Bruckheimer (Produkce), Michael Bay (Produkce), Hans Zimmer (Hudba), John Schwartzman (Kamera), Roger Barton (Střih), Mark Goldblatt (Střih), Chris Lebenzon (Střih), Steven Rosenblum (Střih), Bonnie Timmermann (Casting), Nigel Phelps (Scénografie), Mitzi Haralson (Kostýmy), Michael Kaplan (Kostýmy), Christopher Boyes (Zvuk), Peter J. Devlin (Zvuk), George Watters II (Zvuk), Mindy Hall (Masky), Randall Wallace (Scénář), Ben Affleck (Herec), Josh Hartnett (Herec), Kate Beckinsale (Herec), William Lee Scott (Herec), Tony Curran (Herec), Ewen Bremner (Herec), Alec Baldwin (Herec), Nicholas Farrell (Herec), Jaime King (Herec), Cuba Gooding Jr. (Herec), Jennifer Garner (Herec), Matthew Davis (Herec), John Fujioka (Herec), Colm Feore (Herec), Sara Rue (Herec), Cary-Hiroyuki Tagawa (Herec), Dan Aykroyd (Herec), Jesse James (Herec), William Fichtner (Herec), Scott Wilson (Herec), Graham Beckel (Herec), Sung Kang (Herec), Tomas Arana (Herec), Peter Firth (Herec), Josh Green (Herec), Tom Sizemore (Herec), Andrew Bryniarski (Herec), Nicholas Downs (Herec), Jon Voight (Herec), John Diehl (Herec), Hank Harris (Herec), Ron Harper (Herec), Ted McGinley (Herec), Jeff Wadlow (Herec), Kim Coates (Herec), Paul Francis (Herec), Scott Wiper (Herec), Eric Christian Olsen (Herec), Leland Orser (Herec), Mako (Herec), Naoko Nija (Herec), Beth Grant (Herec), Tanya Dempsey (Herec), Michael Shannon (Herec), Glenn Morshower (Herec), Sean Gunn (Herec), Daniel Mays (Herec), Sean Faris (Herec), Randy Oglesby (Herec), Cory Tucker (Herec), Mark Weiler (Herec), Guy Torry (Herec), Tom Everett (Herec), John Pyper-Ferguson (Herec), Abe Sylvia (Herec), Toši Toda (Herec), Max Thayer (Herec), Steve Rankin (Herec), Fred Koehler (Herec), Michael Shamus Wiles (Herec), Ian Bohen (Herec), Raphael Sbarge (Herec), Scott Levy (Herec), Bret Roberts (Herec), Pat Healy (Herec), Ford Austin (Herec), Thomas Wilson Brown (Herec), Reiley McClendon (Herec), Catherine Kellner (Herec), Adolf Hitler (Herec), Winston Churchill (Herec), David Rountree (Herec), Ping Wu (Herec)
 
2001/176/USA/Válečný, Akční, Romantický, Drama
 
Zajímavost k filmu
- Jedna ze stíhaček P-40B díky umístění v opravárenském hangáru přežila japonský útok a dnes je jediným letuschopným exemplářem této verze. Je součástí sbírky válečných veteránů v britském Duxfordu.
- Pro natáčení byly použity 4 stíhačky P-40 Warhawk, 1 verze E a 3 verze N. V době útoku na Pearl Harbor však tamní základny disponovaly staršími verzemi P-40B a C, které měly jiné uspořádání výzbroje a tvary draku.
- Původně se ve filmu místo šití kostýmů zamýšlelo použít z velké části zachované dobového oblečení. Když se ovšem na natáčení dovezlo, musel se změnit plán. Většina modelů nemohla být použita před zásadní úpravou, protože se lidé v době druhé světové války nedorůstali takové výšky, jako v současnosti, zvláště pak ve filmu obsazené modelky a herečky, které by se do původních kostýmů museli zmenšit až o desítky centimetrů.
- V Japonsku i mezi veterány z Pearl Harbor došlo k pobouření kvůli scéně útoku na nemocnici. Japonským pilotům bylo výslovně zakázáno útočit na civilní objekty a dle očitých svědků si toto japonští piloti nedovolili ani v případě, kdy k tomu měli příležitost. Michael Bay odůvodnil natočení této scény tím, že chtěl útoku dodat nádech barbarství.
- Premiéra filmu se konala na lodi USS John Stennis kotvící v Pearl Harbor.
- Japonští kritici byli velmi pobouřeni faktem, že japonští velitelé ve filmu zasedají pod otevřeným nebem. Toto je v Japonsku považováno za necivilizované a barbarské.
- Romantická dějová linie byla častým terčem kritiků. Michael Bay se však nechal slyšet, že dostal stovky dopisů, ve kterých fanoušci filmu právě tuto část děje chválili. Mnoho z těchto lidí byli přeživší útoku na Pearl Harbor.
- Třetí spolupráce Michaela Baye a kameramana Johna Schwartzmana. Bay často své kameramany mění a jen výjimečně spolupracuje s jedním kameramanem na dvou filmech. Výjimku tvoří ještě Amir M. Mokri a Ben Seresin, kteří natáčeli dva Bayovi snímky.
- Postavu Rafe McCrawleyho mal pôvodne stvárniť Michael Fassbender. Ben Affleck ho však na kastingu absolútne prevalcoval.
- Záběr výbuchu lodi Arizona zabrala 4 měsíce neustálé práce na počítačových efektech.
 
Odkazy
 

Hrají:

Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale, Cuba Gooding Jr., Tom Sizemore, Jon Voight, Colm Feore, Mako, Alec Baldwin, William Lee Scott, Michael Shannon, Scott Wilson, Peter Firth, Tony Curran, Ewen Bremner, Nicholas Farrell, Jaime King, Jennifer Garner, Matthew Davis, John Fujioka, Sara Rue, Cary-Hiroyuki Tagawa, Dan Aykroyd, Jesse James, William Fichtner, Graham Beckel, Sung Kang, Tomas Arana, Josh Green, Andrew Bryniarski, Nicholas Downs, John Diehl, Hank Harris, Ron Harper, Ted McGinley, Jeff Wadlow, Kim Coates, Paul Francis, Scott Wiper, Eric Christian Olsen, Leland Orser, Naoko Nija, Beth Grant, Tanya Dempsey, Glenn Morshower, Sean Gunn, Daniel Mays, Sean Faris, Randy Oglesby, Cory Tucker, Mark Weiler, Guy Torry, Tom Everett, John Pyper-Ferguson, Abe Sylvia, Toši Toda, Max Thayer, Steve Rankin, Frederick Koehler, Michael Shamus Wiles, Ian Bohen, Raphael Sbarge, Scott Levy, Bret Roberts, Pat Healy, Ford Austin, Thomas Wilson Brown, Reiley McClendon, Catherine Kellner, David Rountree, Ping Wu, David Hornsby, Adolf Hitler (a.z.), Winston Churchill (a.z.), Robert Jayne, Joseph Patrick Kelly, Júdži Okumoto, Lindsey Ginter, Ben Easter, Madison Mason, Jaymee Ong, James Saito, Barbara Scolaro, Brian Haley, Michael Milhoan, Lin Oeding, Jeremy Denzlinger, Sam Upton, Garret Sato, Tim Choate, Curtis Andersen, Seth Sakai, David de Vos, Precious Chong, Chad Morgan, Sean A. Mulvihill