Domácí péče / Domácí péče (2015/92/Česko/Komedie, Drama) 66%

09.08.2023 14:08
JEDNOU VĚTOU
„Zdravotní sestra Vlasta při své práci na venkově ošetřuje spoustu rázovitých místních pacientů. Když se však dozví, že sama potřebuje pomoc, musí ji začít hledat mimo prostředí, které zná."

OBSAH
Obětavá zdravotní sestra Vlasta (Alena Mihulová) při své práci na jihomoravském venkově ošetřuje spoustu rázovitých místních pacientů. Když se však dozví, že sama potřebuje pomoc, musí ji začít hledat mimo prostředí, které zná. Díky dceři jednoho z pacientů (Tatiana Vilhelmová) a její esoterické mentorce (Zuzana Krónerová) začíná objevovat svět alternativního léčení a díky němu snad i sebe samu... To vše k velké nelibosti manžela Ladi (Bolek Polívka), který na tyhle "hňupoviny" nevěří. Vlasta tak musí bojovat nejen se svojí nemocí, ale i s Laďovým zdravým moravským "rozumem". Komedie a drama se proplétají, když si Vlasta poprvé v životě začíná uvědomovat, že taky ona potřebuje péči...(A-Company CZ)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Mrzelo mě, že jsem po debatě s paní Mihulovou a panem Polívkou neměl tu možnost, abych tento film viděl na festivale ve Varech. Naštěstí jsem si ale vše vynahradil, protože kino v Mladé Boleslavi Domácí péči do oběhu poslalo a tak jsem neváhal a rozhodl se tenhle film okamžitě podpořit. A nutno dodat, že to stálo za to. Slávek Horák je výborný režisér a perfektně zde spojil jeden ne úplně jednoduchý životní příběh s humorem sobě vlastním, který ve vypjatých scénách naprosto lidsky zjemňoval už dost tak nelehkou životní situaci. Bolek Polívka zde předváděl naprosto poctivý výkon, který mi strašně připomínal Bohuše z Dědictví. O to víc, že jeho milá, kterou hrála Alena Mihulová, se zrovna na potvoru jmenuje Vlasta. Každopádně u paní Mihulové bych se na chvíli zastavil. Její herecký výkon byl něco naprosto úžasného a nádherného. Hrozně rád bych jí za to ještě jednou někde osobně poděkoval. Zasloužila by si za tuto roli moře pochval od nás všech. Stejně tak, jako by si zasloužila jakékoliv ocenění potvrzující její kvality. Její neuvěřitelně těžkou roli zvládla tak neuvěřitelně lidsky, že civilnější roli jsem v českém filmu hodně dlouho neviděl. Za ten těžký příběh, ale i za tu lidskou stránku v něm včetně samotného humoru nemůžu dat jinak, než plnou palbu. Domácí péče je nádherný film a opět potvrzuje fakt, že český film umí být vysoce kvalitní. (Malarkey) 5*

Příběh, který je o velkém srdci jedné bytosti, která má v sobě tolik dobra a obětavosti pro druhé, až zapomíná na wellnes vlastní duše. Obsahové se film dotýká i tématu v oblasti léčitelství, ale nikoli s pozice, "já mám dobrý názor a opačný patří do toi toiky", ale jen to tak příjemně zašimrá v mozkovně ať si každý popřemýšlí jak uzná za vhodné. Lidsky odvyprávěný příběh má do sebe kvalitně zapadající zábavné i dramatické prvky, přesně tak, jak je mnohým z nás serviruje sám PAN Život. Civilním hereckým výkonům kraluje fantastická Alena Mihulová, tady bych se nebál ani myšlenky na Českýho lva, pokud se tedy bude dávat za herecké výkony a ne za barvu pleti jako loni. S citem otevřená filmová duše zaujme především sobě rovné z řad diváctva. (Enšpígl) 4*

Pár momentů mi úplně neladilo, ale na české poměry velmi solidní studie několika venkovských osudů, kterým vládne ten o trpělivé zdravotní sestře Aleně Mihulové. Její radost, štěstí a osobní pohoda byly vždy až na druhém, třetím místě, o hluboce prožitém výkonu herečky s takovou přirozenou starosvětskou pokorou ovšem pochybovat nikdo nebude. Celovečerní debut Slávka Horáka, který napsal i scénář a zahrál si vedlejší roli, to zkouší se smutným tématem, ale co vadí, je to, že se nedokáže rozhodnout. Chvíli sledujeme úsměvné momenty, pak drama, které není dostatečně dramatické, hořkosladké ladění také tomu všemu úplně nevévodí. Vedle žánrové nevyhraněnosti mi chyběly i upřímné emoce, snaha ztotožnit se s trablemi hlavní hrdinky, zatímco nás tvůrci lehce obtěžují s ezoterickými intermezzi a Polívkovým přehrávajícím balíkem (asi mi vadí spíš proto, že ten jeho bodrý stréc mě už solidně vytáčí). Naopak vedle Mihulové potěší velmi solidní Tatiana Vilhelmová (dlouho se mi takhle nelíbila). Výsledek má v sobě temperament, má v sobě osobní vklad, má v sobě civilnost, má v sobě silný autorský vklad, ale kašle třeba na potenciálně zajímavé scény v rodině (vztahy s manželem nebo dcerou). Ve výsledku ale slušné!! (castor) 3*

VELKÁ RECENZE
Zdravotní sestra Vlasta (Alena Mihulová) z malé moravské vesničky celý život pečuje o ostatní – dceru, manžela, pacienty. Žije život pro jiné až do momentu, kdy se její vlastní začne rychle schylovat ke konci. Její víra v medicínu se zhroutí, najednou musí žít sama za sebe, a manžel Laďa (Bolek Polívka) moc podpory neposkytne. Tragický, úsměvný a láskyplný příběh nás provede všemi fázemi smiřování se smrtí a zároveň nás dokáže rozesmát i ukázat, že prostý život na vesnici rozhodně není hloupý.
Film nás zavede až k tématu léčitelství, ale zároveň ho neprezentuje jako všelék. Je skoro až zarážející, jak citlivě je tento ženský příběh zpracován, a přitom je od základu dílem muže, Slávka Horáka. Scénárista a režisér v jedné osobě natočil poctu své mamince, a vlastně všem maminkám, které se obětují pro rodinu a ostatní: „Z mísy řízků si vždycky vezme ten nejspálenější.“
Snímek nepoužívá složité filmařské postupy, efekty, nehýří barvami nebo strhujícím tempem, a přesto mu spád nechybí. Toho bylo docíleno širokou škálou situací, vývojem příběhu i svižným střihem. Je vybudován na jednoduchém, avšak silném lidském příběhu, a hlavních hrdinech. Postavy manželského páru jsou tak uvěřitelné nejen díky hereckým výkonům a umu Slávka Horáka, ale promítnutím povah jeho rodičů do těchto figur. Nelze mu tak upřít skvělý pozorovací talent a zároveň schopnost udržet si dostatečný odstup. Nejen průpovídky Vlasty a Ladi jsou autentické, i koníčky nebo zaměstnání zdravotní sestry (naštěstí ne její nemoc). Nenatáčelo se v uměle vytvořených lokacích, ale přímo v domě, dílně, na vinohradu i zahradě Horákových rodičů.
Civilní herectví neokoukané Aleny Mihulové je tak strhující, že se člověk musí divit, proč už dávno doma nepřehazuje České lvy lopatou. Zvládá být silná, zmatená, roztomilá, i dusit v sobě zoufalství. Polívkova role není založena na exhibicionismu ve stylu „máme tu hvězdu, necháme ji převálcovat všechny ostatní“, ale nabízí Bolkovi předvést své herectví i trošku v ústraní, a přitom nezaniknout. I Tatiana Vilhelmová se ukazuje v klidnější roli. Užijeme si také samotného Horáka, který jako jediný hraje Pražáka, ne však hloupého a povrchního, spíše roztomile udolaného bezprostředností rodičů své přítelkyně.
Domácí péče je film velmi citlivě vybalancovaný a donutí nás zamyslet se i smát tak akorát, aniž by byl překombinovaný. Jako k dobrému koláči od maminky stačí jen pár ingrediencí, stejně to platí i u filmu, v kombinaci s poctivostí a láskou k příběhu se dá udělat velká paráda i z mála.
Propojení vážných a bolestných témat s bezprostředními vtípky je vlastnost české povaze i filmu vlastní, přesto se od něj bohužel upouští a je nahrazováno plytkým humorem. Domácí péče je film natočený možná ne s odvahou a kdo ví jak inovativním přístupem, zato s upřímností a bez kalkulu. Je prostě o životě, který je k pláči i smíchu zároveň.

Ocenění:
Český lev
2015 - Alena Mihulová (Nejlepší herečka)
2015 - Slávek Horák (Nejlepší film) (nominace)
2015 - Slávek Horák (Nejlepší režie) (nominace)
2015 - Boleslav Polívka (Nejlepší herec) (nominace)
2015 - Tatiana Dyková (Nejlepší vedlejší herečka) (nominace)
2015 - Zuzana Kronerová (Nejlepší vedlejší herečka) (nominace)
2015 - Slávek Horák (Nejlepší scénář) (nominace)
2015 - Jan Šťastný (Nejlepší kamera) (nominace)
2015 - Vladimír Barák (Nejlepší střih) (nominace)

Ceny české filmové kritiky
2015 - Alena Mihulová (Nejlepší herečka)
2015 - Nejlepší film (nominace)
2015 - Slávek Horák (Nejlepší režie) (nominace)
2015 - Slávek Horák (Nejlepší scénář) (nominace)
2015 - Slávek Horák (Cena RWE pro objev roku) (nominace)

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
2015 - Alena Mihulová (Cena za ženský herecký výkon)
2015 - Slávek Horák (Velká cena - Křišťálový glóbus) (nominace)

Scénář filmu byl oceněn v soutěži FILMOVÉ NADACE v roce 2014. (NADACE)
MFF Palm Springs (USA) - Cena pro nejlepší herečku (Alena Mihulová)
Akademie NASK (ČR) - Cena pro nejlepší herečku (Alena Mihulová)
MFF Valladolid (Španělsko) - Cena mladého publika
MFF Mannheim (Německo) - Cena kinodistributorů
MFF Arras (Francie) - Zvláštní uznání
Variety (USA) - 10 Directors to Watch (Slávek Horák)
Phoenix Film Festival - World Cinema Best Picture
Bergamo Film Meeting (Itálie) - 2. nejlepší film
Neisse FF (Německo / Polsko) - Nejlepší herečka Alena Mihulová
Heartland Film Festival Indianapolis (USA) - Nejlepší film (Zdroj: ČSFD)

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 16.7.2015 A-Company CZ
Premiéra Slovensko: 22.10.2015 Forum Film SK
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 18.11.2015 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby v ČR - Kč 10 434 161
Návštěvnost v ČR 93 350
Náklady (Rozpočet) - Kč 17 500 000
 
Tvůrci a herci
Slávek Horák (Režie), Slávek Horák (Produkce), - (Hudba), Jan Šťastný (Kamera), Vladimír Barák (Střih), Mirka Hyzíková (Casting), Jannis Katakalidis (Scénografie), Natálie Steklová (Kostýmy), Peter Surový (Zvuk), Juraj Baláž (Zvuk), Adriana Bartošová (Masky), Slávek Horák (Scénář), Alena Mihulová (Herec), Bolek Polívka (Herec), Tatiana Vilhelmová (Herec), Zuzana Kronerová (Herec), Sara Venclovská (Herec), Eva Matalová (Herec), Marián Mitaš (Herec), Helena Čermáková (Herec), Ivan Řehák (Herec), Vladimír Kulhavý (Herec), Jan Leflík (Herec), Pavel Leicman (Herec), Daniela Gubadová (Herec), Slávek Horák (Herec), Mikuláš Křen (Herec), Jan Gogola st. (Herec), František Harnúšek (Herec), Filip Brouk (Herec), Ludvík Vítek (Herec), Radoslav Šopík (Herec), Martin Chamer (Herec), Alžběta Kynclová (Herec), Ján Hrmo (Herec), Rostislav Marek (Herec), Vendula Nováková (Herec), Eva Karasová (Herec), Tomáš Rotnágl (Herec), Igor Stránský (Herec), Aleš Kadlec (Herec), Vlasta Horáková (Herec)
 
2015/92/Česko/Komedie, Drama
 
Zajímavost k filmu
- Malou roli ve filmu si zahrál také režisér Slávek Horák, nápadníka dcery hlavních hrdinů Roberta.
- Hlavní postava zdravotní ošetřovatelky Vlasty (Alena Mihulová) je zčásti inspirována matkou režiséra Slávka Horáka. Pracovala totiž také jako ošetřovatelka pro domácí péči.
- Natáčelo se v Napajedlích na místním hřbitově a v kostele, ve Zlíně, v Otrokovicích, Halenkovicích a Jalubí. Dům manželů Ládi (Boleslav Polívka) a Vlasty (Alena Mihulová) je skutečný dům režisérových rodičů.
- Režisér sa k námetu na film dostal tak, že chodil domov, do mesta Napajedla, kde čerpal skúsenosti svojej matky, ktorá bola opatrovateľkou. Z pôvodného uvažovania o seriáli vznikol nakoniec celovečerný film, pričom celkovo na tomto projekte pracoval dva roky.
- Natáčalo sa v rodisku režiséra Sláveka Horáka, v meste Napajedla (scény na cintoríne a interiérové scény priamo v dome rodičov režiséra), ďalej v okolitých obciach, a to: Jalubí, Traplice, Halenkov a Žitková (zábery horiaceho domu), v Nemocnici T. Baťu v Zlíne, ktorá poslúžila hospitalizačným scénam a v Bratislave, kam tvorcovia umiestnili ezoterickú seansu.
 
Odkazy