Atentát (TV seriál) / Atentát (TV seriál) (Krimi / Drama, Česko, (2015–2016), 18 h (Minutáž: 60 min)) 53%

01.08.2023 03:21
JEDNOU VĚTOU
„Stát může ztratit hlavu.“

OBSAH
Atentát volně navazuje na příběh postav, které diváci znají ze seriálu Expozitura. Od té doby, co se Dan Chládek a Tereza Hodačová rozešli, stal se z Dana samotář. Snaží se upozornit na řadu podezřelých případů, které mají vztah k prezidentovi Václavu Wolfovi nebo lidem kolem něj. Nikdo ho však nebere vážně, ani Tereza, která získá místo v osobní ochrance prezidenta. Po pokusu o atentát na hlavu státu Tereza zjišťuje, že v něm Dan může mít prsty. Vydá se proto po jeho stopě a mapuje případy, které řešil v minulosti. Střípky těchto kriminálních kauz, vyprávěné zpětně, pak přinesou klíč k pochopení aktuálního dění a přinesou překvapivé rozuzlení. Hlavní hrdiny seriálu Terezu Hodačovou (Hana Vagnerová) a Dana Chládka (Robert Jašków) doplní prezident republiky Václav Wolf (Jan Kraus), jeho žena Ester Wolfová (Anna Šišková), prezidentův poradce Jiří Forestek (Marek Taclík), majitel bezpečnostní agentury Stín Bronislav Miler (Jiří Dvořák), na základě prezidentské milosti propuštěný Ota Kofčín (Jan Dolanský) a Danova nová parťačka Eva Jánská (Andrea Opavská), se kterou vyšetřuje všechny případy vyprávěné v minulosti. Seriál představí i řadu dalších postav, jejichž prostřednictvím vypráví příběhy různých kriminálních případů, například přípravy zbrojních zakázek na míru, obohacování se na předražených stavebních zakázkách, vzájemného prodeje vysokoškolských diplomů, nelegálního financování politických stran a další.(TV Nova)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Na Novu jsem se díval naposled na Okresní přebor, nadšen z posledních cs seriálů (Labyrint, Cirkus Bukowski ) jsem se rozhodl kouknout i na Atentáta a musím říci, že horší věci veřejně vysílá snad už jen Islámský stát. Scénář ignoruje souvilsosti (objevní první stopy ), návaznost děje (neuvěřitelně pitomej střich ) a všechno dovršují dialogy, to s tím vyzrazením atentátu před zlodějem aut patřilo spíš do Bláznivý střely. Hodnotit po prvním díle nehodlám a na další bych se kouknul jedině v rámci nejsurovějších výslechových metod od gestapa. Komentář jsem napsal proto, abych některé duše varoval před zcestím. (Enšpígl) 3*

Zpočátku velmi fádní volné pokračování, které na rozdíl od své přechůdkyně postrádá ucelený reálný základ, na němž by se dalo stavět. Jakmile začne vyprávění jednotlivých střípků skládačky, které samy o sobě nějaký ten skutečný předobraz mají, stává se z toho celkem dobrá epizodická podívaná, která většinou nepostrádá napětí. To platí ovšem jen do doby, kdy začne být jasné, že konstrukce, která je jejich prostřednictvím dávána dohromady, je jen velmi těžko uvěřitelná a kdoví komu vlastně poplatná, přičemž je navíc ještě korunována záležitostmi rázu až nadpřirozeného, což působí poměrně komicky. A tak na celém vyvrcholení bohužel potěší asi jen úplný závěr. 45 % (Gwaihir) 2*

Atentát ?? To spíš ukázkově příšerný pogrom diváckých mozkových buněk, z čehož plyne, že v závěru si na Nově znovu zatleskají a konzument Televizních novin bude nadšen.. Klíma s Kroupou se překonali ve své oblíbené disciplíně zvané scénáristická sebevražda, díky čemuž paradoxně s angažováním opravdu dobrého režiséra Petra Nikolaeva, jehož snímky většinou trpí svou naprostou nerežijností bez osobního vkladu, se z druhé řady Expozitury stává žánrový hybrid, který v některých zásadních s finálem na čele pasážích platí za naprosto sebeparodickou schematickou snůšku absurdit plnou veselých karikatur.. Pokud ovšem Expozituru cokoli zdobí, pak rozhodně castingové nonsensy, když po Vagnerové přišel Jan Kraus, který se stává den ode dne otravnější figurkou, přesně takovou, jakým se kdysi vysmíval..(Tommassi3) 0*

VELKÁ RECENZE
Český televizní podzim letos patří kvalitativně k těm nejhorším za poslední roky. Světové televize k sobě stahují filmové tvůrce a o totéž se tu poslední dobou pokouší Česká televize a v poslední době i Nova. Můžeme se samozřejmě vysmívat vlajkové lodi Novy, kde herci poletují v bílých pláštích před papundeklovou dekorací, ale co naplat – léta to dobře funguje – na rozdíl od šíleného zvěrstva, které letos spáchala Prima (Přístav). Na Nově dnes startuje nová kriminální serie Atentát. Jaké jsou naše první dojmy?
Nova se minimálně na poli kriminálek (Kriminálka Anděl) a komediálních seriálů (Okresní přebor) pouští do experimentů, které dopadají docela dobře. I když Okresní přebor zůstal zatím nepřekonán. Ale vraťme se ke kriminálce. Na Nově dnes večer startuje série Atentát, která vychází z předchozí velmi slušné Expozitury. Vrací se Hana Vagnerová, tentokrát v roli „nejbližší“ osobní strážkyně prezidenta republiky (Jan Kraus) i Robert Jašków, tentokrát jako samotář, který se pouští do velmi nebezpečné hry.
Prezident republiky Václav Wolf nápadně připomíná to nejhorší z Václava Klause. Jeho žena a první dáma (Anna Šišková) je bývalá herečka. Státníkův noshled Forestek (Marek Taclík) v sobě zase křiklavě snoubí Hájka s Ovčáčkem. Těch zjevných vypůjčených podobností, které velmi nápadně šťouchají do diváka, je minimálně v prvních dvou dílech celá řada. Místy jsou velmi vtipné, místy i satirické. Ale je mi trochu záhadou, co dělají v krimi takového ražení.
Slušné filmařské řemeslo a zdařilý pokus o věrohodné akční scény se cení. A tím také tvůrci diváka zaujmou. Problém nastává ve chvílích, kdy se humor i vážná tvář Expozitury pojí dohromady. Funguje to jen velmi těžko a karikatura, kterou vytvořil svým výkonem Jan Kraus, seriálu moc nepomáhá. Prezident nemá příliš vážnou tvář a pokus o jeho Atentát vyzní u diváka skoro do prázdna.
Snažil jsem se při sledování prvních třech dílů soustředit a přesto jsem nepřišel na to, odkud se vzaly informace bezpečnostních složek o chystaném atentátu. Nelogičností je tu víc (nábojnice v lomu), ale nechci zbytečně dělat spoilery. Každopádně, je možné, že při střihu nebo přestřihu se některé zásadní věci prostě cestou ztratily.
Přesto bych ale Atentát nezatracoval. Třetí díl bere diváka na výlet do úplně jiného prostředí, opouští na chvíli svět politiky a přináší zpátky napětí, které si krimi žánr přirozeně žádá.

Obsah dílů
1. série (2015)
DÍL 1: Prezident (Prezident) - ereza Hodačová pracuje v ochrance ministra. Ranní nácvik záchrany ministra jde sice podle plánu, ale šéf ochranky není spokojený na 100 %. Ovšem to nikdy. Následně doprovází ministra na jednání s prezidentem. V zahradě zámku v Lánech si Tereza všimne podezřelého zahradníka. Poté co ho zatkne, tak se z něj vyklube starý známý, Tomáš Winter. Zákrok Terezy na Wintera neušel pozornosti prezidenta. Vyhodí ze své ochranky neschopného agenta a má zálusk na Terezu. Což je mu splněno. Tereza se oficiálně stává členkou ochrany prezidenta republiky.
DÍL 2: Veterán (Veterán) - Střelec ve věži kostela vystřelil směrem na prezidenta. Střela zasáhla tenisový míček. Prezident je bez zranění okamžitě odvezen na zámek do Lán. Zásahovka najde v kostele na zemi medailon. Na záběrech z bezpečnostní kamery uvidí šokovaní policisté Dána Chládka, jak vychází z kostela. Vůbec se nemaskoval, navíc se přímo podíval do kamery. Je podezřelým číslo 1. Jaký, ale mohl mít motiv? Tereza nechce uvěřit tomu, že by Dan střílel. Terezu napadne se podívat do Danova domu, který je momentálně na prodej. Vloupe se dovnitř, aby zjistila jestli se v domě náhodou neskrývá. Vyruší ji však realitní agentka s dvěma zájemci o koupi. Z kupců se vyklubou podezřelá individua, kteří chtějí telefonický kontakt na Chládka. Jsou ochotni agentku i mučit. Zachrání ji Tereza. Zločinci se dají na útěk.
DÍL 3: Mezi nácky (Mezi nácky) - Dan je podezřelý z atentátu na prezidenta, ale Tereza tomu nevěří. Vydá se po stopě podivného přívěsku, který Dan zanechal na místě, kde se střílelo na prezidenta. Ten ji zavede ke starému případu, na němž Dan pracoval. Byl nasazen mezi nebezpečné neonacisty, kteří plánovali vraždy nepohodlných osobností. Jakou to má souvislost s prezidentem?
DÍL 4: Právo na prodej (Právo na prodej) - Tereza Hodačová se zaměřuje na další Danův starý případ. Tentokrát korupce na akademické půdě Právnické fakulty, která vedla až k vraždě.
DÍL 5: Fotbalista (Fotbalista) - Tereza Hodačová se zaměřuje na Danův případ kupčení s prezidentskými milostmi.
DÍL 6: Smrt zbrojaře (Smrt zbrojaře) - Další případ, kterým se Tereza má na Danův popud zabývat je starý spis týkající se mocného zbrojaře Brauna, který byl nalezen mrtev pod posedem. Podezření z vraždy má souvislost se zakázkou na obrněné transportéry.
DÍL 7: Trhej! (Trhej!) - V městském obvodu je postupně napadeno několik zastupitelů bojovým psem. Dan s Terezou musí přijít na spojitost útoků s pokusem o agenta na prezidenta.
DÍL 8: Popel (Popel) - Bohatý majitel fotbalového klubu beze stopy zmizí. Jedním z podezřelých je viceprezident Exekutorské komory, který je úzce propojen s Hradem. Podaří se Danovi s Evou usvědčit vraha, když nemají tělo oběti?
DÍL 9: Chobotnička (Chobotnička) - Další starý Danův případ, na který se Tereza zaměří poté, co se na ni obrátí zaměstnankyně detektivní agentury Stín, je případ nevyjasněného úmrtí nadějné političky, která pracovala ve straně podnikatele Milera. Jaké okolnosti a souvislosti stojí za její smrtí?
DÍL 10: Šifra (Šifra) - Další starý Danův případ, na který se Tereza zaměří je vražda agenta BIS. Agent věděl příliš mnoho o podplácení vrcholných politiků před volbami...
DÍL 11: Plutonium (Plutonium) - Dalším starším Danovým případem, který Tereza prověřuje je krádež jaderného zářiče v továrně, kde se zkoumá těsnost svarů pomocí radioaktivního záření.
DÍL 12: Svědectví za mřížemi (Svědectví za mřížemi) - Zloděj zářiče se bojí o svůj život a odmítá spolupracovat s policií. Dan s Evou zjistí, že klíčem k vyšetření případu může být kasino, kterému šéfuje bývalý ruský generál. Podaří se zjistit, pro koho byl zářič určen?
DÍL 13: Vražda v cele (Vražda v cele) - Tereza se zajímá o případ, který navazuje na předchozí krádež zářiče. Zloděj se rozhodne vypovídat. Informace však doputuje pouze k falešným policistům, kteří ho navštíví ve vězení. Ihned poté záhadně umírá. Nitky vedou k ruským zabijákům z kasina a ozářené ženě, která už nemá co ztratit.
DÍL 14: Šancja (Šancja) - Případ ruského diplomata, který se znelíbil ruské kontrarozvědce a ukryje svou rodinu u českého zpravodajce v Praze. Tomu jde záhy o život. Otázkou je, jakou roli v případu hraje premiér?
DÍL 15: Osudová nehoda (Osudová nehoda) - Český zpravodajec je zavražděn, pravděpodobně kvůli spisu, který chtěl předat premiérovi. Týká se ruského agenta nasazeného v českých politických kruzích. Stopy vedou do Slovanského institutu, se kterým spolupracuje nejen prezidentská kancelář.
DÍL 16: Past na vražedkyni (Past na vražedkyni) - Policie ruší zostřenou ochranu prezidenta, protože si myslí, že radioaktivní zářič je zpět v Rusku. Dan ale vidí propojení minulých případů se zářičem, pořád tu může být a někoho ohrozit. Tereza setřese pronásledovatele a znovu se setkává s Danem.
DÍL 17: Síla myšlenky (Síla myšlenky) - Dan s Terezou jsou stále více o přesvědčeni o ruském agentovi nasazeném v nejvyšších patrech politiky. Věří, že klíčem k jeho odhalení je zářič. Díky Slovanskému institutu objeví tajnou laboratoř, kde zářič prokazatelně byl a mohl cokoliv ozářit. Stále je však někdo sleduje.
DÍL 18: Spravedlnost pro všechny - Za prezidentem přijíždí na návštěvu ruský disident, kterého má Tereza chránit. Usiluje nasazený ruský agent o disidentův život? Nitky všech případů propojí zločinné praktiky české politiky. I když jsou Dan s Terezou v ohrožení života, udělají pro odhalení pravdy cokoliv.

Postavy a obsazení
• Hana Vagnerová - Tereza Hodačová
• Robert Jašków - Dan Chládek
• Jan Kraus - prezident Václav Wolf
• Jan Dolanský - Ota Kofčin
• Anna Šišková - Ester Wolfová, manželka prezidenta
• Marek Taclík - Jiří Forestek
• Jiří Dvořák - majitel bezpečnostní agentury Stín, Bronislav Miler
• Sabina Králová - Zuzana Chládková, státní zástupce
• Andrea Opavská - Eva Jánská

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 12.října 2015 - 14.března 2016
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Premiéra v půjčovnách Blu-ray: -
Poprvé na DVD: 6.4.2016 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

SERIÁLY V SÉRII
Expozitura (seriál) gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/original-dvd230/
Česko, Akční / Krimi / Drama, 2009
Režie: Petr Kotek, Ivan Pokorný, Hrají: Hana Vagnerová, Robert Jašków

Atentát (seriál) gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/original-dvd229/
Česko, Krimi / Drama, 2015
Režie: Jiří Chlumský, Petr Nikolaev, Hrají: Hana Vagnerová, Robert Jašków
 
Tvůrci a herci
Jiří Chlumský (Režie), Petr Nikolaev (Režie), David Musil (Produkce), Šárka Oujezdská (Produkce), Martina Stranská (Produkce), Ilja David Cmíral (Hudba), Pavel Berkovič (Kamera), Michal Hýka (Střih), Vasilis Skalenakis (Střih), - (Scénografie), Marie Matysová (Kostýmy), Klára Vostárková (Kostýmy), Jana Konečná (Kostýmy), Pavel Bělohlávek (Zvuk), Ludvík Bohadlo (Zvuk), Petr Neubauer (Zvuk), Ivana Skalová (Masky), Josef Klíma (Scénář), Janek Kroupa (Scénář), Hana Vagnerová (Herec), Robert Jašków (Herec), Jan Kraus (Herec), Anna Šišková (Herec), Marek Taclík (Herec), Jiří Dvořák (Herec), Jan Dolanský (Herec), Andrea Opavská (Herec), Miroslav Táborský (Herec), Michal Slaný (Herec), Čestmír Řanda ml. (Herec), Sabina Králová (Herec), Pavel Rímský (Herec), Ivan Vyskočil (Herec), Marek Němec (Herec), Jan Teplý ml. (Herec), Jiří Štěpnička (Herec), Stanislava Jachnická (Herec), Miroslav Hanuš (Herec), Pavel Novotný (Herec), Ján Jackuliak (Herec), Radim Fiala (Herec), Jan Přeučil (Herec), Ctirad Götz (Herec), Petr Vršek (Herec), Václav Noid Bárta (Herec), Filip Čáp (Herec), Zdeněk Podhůrský (Herec), Václav Chalupa (Herec), Václav Neužil ml. (Herec), Jiří Štrébl (Herec), Jiří Holík (Herec), Dita Hořínková (Herec), Štěpán Benoni (Herec), Petr Batěk (Herec), Andrea Černá (Herec)
 
2015/1080/Česko/Krimi, Drama
 
Zajímavost k filmu
- Natáčelo se na zámku Hořovice a také na zámečku Bon Repos u Lysé nad Labem. Restaurace Oáza je ve skutečnosti Golf klub Klánovice.
- V roce 1989 při vyjednávání zástupců Občanského fóra s předsedou tehdejší federální vlády, Ladislavem Adamcem, Václav Havel chybně představil svého budoucího nástupce na postu prezidenta republiky, Václava Klause, jako Václava Volfa (Wolfa).
 
Odkazy
 

Hrají:

Hana Vagnerová, Robert Jašków, Jan Kraus, Anna Šišková, Marek Taclík, Jiří Dvořák, Jan Dolanský, Andrea Opavská, Miroslav Táborský, Michal Slaný, Čestmír Řanda ml., Sabina Králová, Pavel Rímský, Ivan Vyskočil, Marek Němec, Jan Teplý ml., Jiří Štěpnička, Stanislava Jachnická, Miroslav Hanuš, Pavel Novotný, Ján Jackuliak, Radim Fiala, Jan Přeučil, Ctirad Götz, Petr Vršek, Václav Noid Bárta, Filip Čáp, Zdeněk Podhůrský, Václav Chalupa, Václav Neužil ml., Jiří Štrébl, Jiří Holík, Dita Hořínková, Štěpán Benoni, Petr Batěk, Andrea Černá, Anežka Rusevová, Petr Panzenberger, Ivan Shvedoff, Martin Davídek, Lukáš Jůza, Patrik Plešinger, Jan Dvořák, Miluše Hradská, Petr Mikeska, Karel Jirák, Svatopluk Schuller, Henrieta Hornáčková, Jan Emmerling, Jan Sedláček, Ivana Stejskalová, Vítek Březka, František Staněk, Václav Červenka, Miro Grisa, Vladimír Marek, Otta Tesař, Michal Bumbálek, Alan Novotný, Hana Seidlová, Jana Polášková, František Kreuzmann, Pavel Batěk, Jan Čtvrtník, Tomáš Trapl, Jan Krafka, Jiří Bartoň, Petr Nácovský, Jiří Krejčí, Petr Reidinger, Ivo Kubečka, Zbyšek Pantůček, Andrei Toader, Daniel Margolius, Petr Halberstadt, Michal Roneš, Jiří Untermüller, Ivo Novák, Teresa Schel, Lukáš Král, Martin Dědoch, Josef Hervert, Miroslav Babuský, Jakub Jech, Ivo Bureš, Miroslav Hruška, Sergej Sanža, Dušan Sitek, Jan Hájek, Marek Adamczyk, Peter Varga, Martin Učík, Petr Koutecký, Jana Radojčičová, Pavel Skřípal, Šárka Kavanová, Kateřina Březinová, Rafael Pražák, Romana Goščíková, Vilma Frantová, Ondřej Mataj, Lukáš Černoch, Lucie Slováková, Aleš Bílík, Marcela Nohýnková, Jan Jankovský, Milan Enčev, Vít Buriánek, Filip Gavlas, Otmar Brancuzský, Veronika Petrová, Stanislav Lehký, Richard Němec, Rostislav Trtík, Martin Mejzlík, Izabela Kapiasová, Bořek Joura, Petr Kleňha, Tomáš Kořének, Štepánka Fingerhutová, Pavel Kryl, Pavel Majkus, Otto Rošetzký, Jiří Fero Burda, Jan Holík, Tomáš Kolomazník, Petr Kocourek, Martin Hruška, Roman Teprt, Roman Škoda, Jan Jakub Ryba, Tatiana Evonuk, Petr Štěpánek, Marta Richterová, Jiří Schwarz, Sandra Černodrinská, Evženie Pfeifferová, Luděk Jiřík, Tomáš Palatý, Isabela Bencová-Smečková, Nikol Fischerová, Lenka Haluzová, Tomáš Bambušek, Jan Horák, Jan Pavel Filipenský, Jiří Nácovský, Szidi Tobias, Michael Dymek, Miroslav Večerka, Martin Dusbaba, Jana Walterová, Roman Mrázik, Františka Brzobohatá, Ondřej Černý, Martin Janouš, Jiří Král, Zdeněk Sedláček, Miroslav Lhotka, Kateřina Lojdová, David Altman, Ondřej Svoboda, František Dominik Staněk, Denisa Hodermarská, Petr Reif, Daniel Tůma, Radek Hora, Marek Lambora, Libor Zrostlík