Bastardi / Bastardi (2010/80/Česko/Drama) 44%

30.07.2023 03:57
JEDNOU VĚTOU
„Každé zlo musí být jednou potrestáno, jen to někdy trvá déle.“

OBSAH
Příběh z prostředí praktického školství bez povrchností, klišé a přetvářek. Film je založen na reálném základě a ukazuje, jak to dopadne, když selže systém. Děj se odehrává v drsném prostředí základní školy. Skupina zdejších žáků - mladých násilníků je obviněna ze znásilnění a vraždy mladé praktikantky. Přesto nebyli zatím odsouzeni a stále navštěvují školu. Do ní nastupuje mladý učitel, jenž si svým neortodoxním přístupem získává sympatie ostatních kantorů i žáků. Za jakým účelem však do školy opravdu přišel, zjistíme až v závěru celého příběhu.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Jak to zpívá Katapult? „Co děti? Mají si kde s acetonem hrát..?“ Ožehavé téma současnosti, které by se dalo shrnout jedinou otázkou položenou rodičům: „Myslíte si, že příčinou nevhodného chování vašeho dítěte je neznalost jeho aktivit ve volném čase, nebo váš celkový nezájem o jeho výchovu?“, načež odpověď je jasná: „Nevím a je mi to jedno.“ Nejspíše dobré autorské úmysly odeslány neskutečně amatérskou filmařinou do horoucích pekel neplánované komičnosti - na obálce známka s maestrem Rytmusem a jeho tisíci variacemi slova "jebat" a razítko hereckých výkonů místy i hluboko pod úrovní ordinačních telekolovratů. Vyučovat na této přípravce vazební věznice Igor Hnízdo, odloží neškodnou rákosku, vytáhne z pouzdra u opasku zbraň a se slovy: „Zlatý Rosenheim.“ vyšle ve směru invektivy z úst vypouštějícího výkvětu naší budoucnosti pár včeliček o tělíčku ráže 6.35… (Gilmour93) 2*

Udílím dvě hvězdy za potenciál, který však zůstal z drtivé části promarněn. Jediné, co se tvůrcům podařilo, je nastínění toho, jak to v dnešním světě skutečně ´funguje´ v sortě mládeže, kterou si vzali na paškál. Krom toho však nefungovalo nic. Především film dojel na herecké obsazení a následné herecké výkony. Ať se na mě Tomáš Magnusek nezlobí, ale bříškatý chlápek v šíleně pruhované mikině a vousatou housenkou kolem brady nemá šanci utáhnout film už z pouhého principu. Dále by mě zajímalo, co kdo sledoval rozdělením minirolí mezi taková jména, jako jsou Janové Šťastný, Cimický a Přeučil, nejmladší z klanu Rašilovů, Saša Hemala, Rytmus, a guru ČSFD Martin Pomothy? :-D Vskutku stěží uvěřitelné, koho se podařilo zlákat. Tedy, ne že by to Bastardům přidávalo plusové body, leč ona jména jsou rozhodně tím nejzajímavějším, co nám mohou nabídnout. Jména a metráž. Která však zároveň svou ´délkou´ jen potvrzuje, že Bastardi v takovémto zpracování vůbec nemuseli vzniknout. (Pepinec) 2*

Magnusek vyměnil domov důchodců (Pamětnice) za smíšenou základku, rozhodnut zúročit na plátně radosti a strasti učitelování, které zná z první ruky. Ještě kdyby tak věděl, co za žánr chce točit (a jak vůbec točit). Takhle mu z toho vylezl rozbředlý, po všech stránkách špatný pokus o drama ze školních lavic stříknutý lidovou komedií (brutální hlášky) a hodně naředěným vigilantským exploaťákem s klasickým a pro mě nepříliš uspokojivým finále (to se ten mafián za smrt syna nepomstil?). (choze) 2*

VELKÁ RECENZE
Bez zbraně do školy nelez! Tak by mohl znít podtitul nového českého filmu Tomáše Magnuska Bastardi, který svou nevalnou kvalitu "zahlazuje" oblíbenou formulkou "na základě skutečných událostí".
Tak jako má světová kinematografie svého filmového otloukánka Uwe Bolla, má český film Tomáše Magnuska. Někdejší učitel základní školy se před pár lety rozhodl, že prorazí na poli filmu. Začal psát scénáře, produkovat je a obsazovat se do výrazných rolí. Loni takhle pustil do světa gerontokomedii Pamětnice, letos "surové drama" Bastardi. Kdyby jeho filmy byly jen krapítek lepší, mohli bychom mluvit o naplnění amerického snu. Vždyť Magnuskovi je pouhých 26 let! Ale oba filmy patří k těžkému podprůměru.
Na jednu stranu se musí Magnuskovi nechat, že má dobrý čich na výběr látky. Pamětnice v syžetu slibovaly být novodobými Nezralými malinami nebo Babím létem. Bastardi zase českými Nebezpečnými myšlenkami či Paragrafem 187. Ovšem zatímco herecký talent Magnuskovi nechybí, ten literární ano. Na první pohled (či spíše poslech) jde o dokonale odpozorované situace ze života. Magnusek dokáže napsat dialogy tak, aby příliš nešustily papírem, dokonce dokáže i jednotlivé postavy vykreslit s citem pro osobitost tak, aby nesplývaly v jednu, aby každá byla solitérem. Ale to bohužel nestačí.
Pravdivost dialogů totiž nemůže déle než půl hodiny zastřít fakt, že Magnusek nedokáže vystavit klenbu příběhu tak, aby jednotlivé scény byly vnitřně propojené, aby měly své opodstatnění. A tak jsme v Bastardech svědky toho, jak si teenageři nadávají, jak jde někdo po ulici, jak se učitel snaží své žáky něco naučit, jak učitel souloží se studentkou a zase jak si teenageři nadávají a tak dál... Jsou to jakési výjevy ze života, ale to bohužel nestačí. A už vůbec ne na takřka hollywoodsky střižené drama o učiteli, který se vstříc bezbřehému brutálnímu násilí na škole rozhodne vzít spravedlnost do svých rukou.
Proč film nefunguje? Právě proto, že je dílem jednoho muže, který nemá od svého díla dostatečný odstup. Magnusek producent nedokáže být k Magnuskovi scenáristovi dostatečně tvrdý. Nedokáže mu najít opravdu razantního dramaturga, který by s ním během pěti dnů spíchnutý scénář vypiloval. A bohužel mu zatím nedokázal najít režiséra, který by film vedl pevnou rukou. Mluvit o Vladu Štancelovi jako o režisérovi (natočil Pamětnice), to je možná až příliš odvážné, ale režisér Bastardů Petr Šícha před dvaceti lety krimi snímkem Silnější než já dokázal, že umí vytvořit naléhavou atmosféru a vést herce. Tady je ale bohužel znát, že dvacet let nic nenatočil. Na plátně se tak odrazila jeho nejistota a také "zastaralý" způsob natáčení. Jako kdyby Šícha těch dvacet let vůbec nesledoval vývoj filmové řeči.
Ale už dost negativ. Na Bastardech lze najít i pozitiva. Kromě již zmíněné realističnosti dialogů jsou to především herecké výkony mladých neherců a hudba slovenského rapera Rytmuse. Vše ostatní bohužel film sráží na kolena a odsuzuje k odstřelu. Já si to ale pro tentokrát ještě odpustím a zkusím dát Tomáši Magnuskovi třetí šanci, po vzoru zahraničního právního systému třikrát a dost. Teprve pak si nad ním dovolím vynést definitivní rozsudek.

PODROBNÝ POPIS FILMU
V tělocvičně základní školy v Bojanově se volí Miss Roma. Mladou učitelku Janu po odchodu z budovy přepadnou v parku tři sedmáci Michal Dostál, Milan Hagar a Petr Daniš. Znásilní ji a uškrtí. Po půl roce sdělí vyšetřovatel Paleček Tomáši Majerovi, že podezřelí jsou nezletilí. A s tím on nic nenadělá. Tomáš si přečte jejich jména ve spisu. Podá výpověď ve své škole a nastoupí do Bojanova. Zdejší zástupkyně ředitele Ivana Fišerová mu sdělí, že na této problémové škole se neučí, nýbrž hlídá, a naznačí mu, že ředitel Halbich je neschopný. Učitel se seznámí ve sborovně s kolegy, k nimž patří nepoužitelný Halbichův budoucí švagr Horák, učitelky Vávrová, Lamrová a stará profesorka Rýznarová. Zjistí, že značnou moc tu mají dvě uklízečky. Ani menší žáci si z pedagogů nic nedělají a sprostě jim nadávají. Hodně z nich pochází z vybydlené romské čtvrtě. Při tělocviku Michal Dostál zmlátí tělocvikáře Válka baseballovou pálkou. Pak zavolá otci, místnímu bossovi. Ten ještě v sanitce vyhrožuje raněnému, že podřízne jeho syna. Na školu přijdou detektivové včetně Palečka. Ivana se od něj dozví, že Majer je bratrem zavražděné Jany. Tomáš přiměje Michala, aby v obchodě zaplatil za ukradené zboží. Na školu dorazí naivní inspektor a se zlou se potáže. Majer si získává přízeň dětí. Organizuje sběr, připravuje s nimi divadlo. Sbližuje se s Fišerovou. Michalův otec ho varuje. Děti vykradou poštu, aby mohly dát Zlaté stránky do sběru. Slabošský Halbich vynadá Majerovi. Učitelka Vávrová neunese tlak a opustí školu. Zoufalý Tomáš požádá v kostele faráře, aby přišel za žáky. Fišerová přistihne Horáka se žákyní (stejně jako dříve Tomáš). Učitel prosí tchána, aby to ututlal. Michal ve třídě provokuje faráře a ten mu v rozčilení vyhrožuje Bohem. Partička zase vyvázne bez trestu. Na lavičce v parku je nalezen Petr Daniš, který zemřel na následky čichání. Milan se pohádá s Michalem a řekne mu, že Majer je bratrem zabité učitelky. Tomáše napadnou v parku. Halbich, na nějž přišlo anonymní udání, však osočí podřízeného, že se pere s žáky. Tomáš zjistí, že Ivana je těžce nemocná. Zástupkyně se však musí ujmout vedení školy, když Halbicha raní mrtvice. Marně shání nové učitele (s výjimkou učitelky Měchové). Tomáš ji později navštíví v nemocnici a ještě později se zúčastní jejího pohřbu. Potom se rozčiluje ve třídě. Školník najde na záchodě oběšeného Hagara. Děti se postupně staví proti Dostálovi. Mluví před ním o černé magii kvůli smrti učitelky. Michal na chodbě napadne učitele nožem. Při rvačce přepadne přes zábradlí. Muž slyší jeho poslední slova: "K čemu je Bůh, když se rodí takoví zmrdi, jako jsem já." Za Majerem přijde do ředitelny Paleček: úmrtí tří žáků byly uzavřeny jako sebevraždy a nešťastné náhody. On si sice myslí, že to bylo jinak, ale důkazy bohužel nebo bohudík nemá…

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 28.10.2010 Pegasfilm
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: -
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby v ČR - Kč 9 001 099

FILMY V SÉRII
Bastardi gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/original-dvd201/
Česko, Drama, 2010
Režie: Petr Šícha, Hrají: Tomáš Magnusek, Ivana Buková

Bastardi 2 gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/original-dvd203/
Česko, Drama / Krimi, 2011
Režie: Jan Lengyel, Hrají: Tomáš Magnusek, Jan Šťastný

Bastardi 3 gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/original-dvd204/
Česko, Drama, 2012
Režie: Tomáš Magnusek, Hrají: Tomáš Magnusek, Kateřina Brožová
 
Tvůrci a herci
Petr Šícha (Režie), Tomáš Magnusek (Produkce), Jan Lengyel (Produkce), Ondřej Konvička (Hudba), Patrik "Rytmus" Vrbovský (Hudba), Antonín Žovinec (Kamera), Tomáš Konvička (Střih), - (Scénografie), - (Kostýmy), Ondřej Konvička (Zvuk), Pavlína Černá (Masky), Iveta Voltrová (Masky), Renata Jindrová (Masky), Tomáš Magnusek (Scénář), Tomáš Magnusek (Herec), Ivana Buková (Herec), Ladislav Potměšil (Herec), Jana Šulcová (Herec), Eva Čížkovská (Herec), Kristýna Leichtová (Herec), Blanka Bohdanová (Herec), Jan Šťastný (Herec), David Novotný (Herec), Jan Přeučil (Herec), Bronislav Poloczek (Herec), Jaroslava Obermaierová (Herec), Saša Rašilov nejml. (Herec), Patrik "Rytmus" Vrbovský (Herec), Jaroslava Hanušová (Herec), Radek Holub (Herec), Valentina Thielová (Herec), Jan Cimický (Herec), Alexander Hemala (Herec), David Dolanský (Herec), Tomáš Hajíček (Herec), Milan Chára (Herec), Martin Pomothy (Herec), Zdeněk Zelený (Herec)
 
2010/80/Česko/Drama
 
Zajímavost k filmu
- Filmem zazní i melodie singlu "Cigánský sen" od Rytmuse. Její autor DJ Wich považuje právě tuto melodii za svou nejlepší instrumentální skladbu, kterou vytvořil.
- Majitelku kosmetického salónu si zahrála jeho skutečná majitelka Helena Sluková. Při postsynchronech ji ale namluvila Lucie Kožinová.
- Film se natáčel především na základní škole v České Skalici. Skatepark, ve kterém si mladý Dostál (David Dolanský) kupuje marihuanu, se nachází v Králově Dvoře. Dům rodiny Dostálů se pak nachází v Zahořanech na Berounsku.
- Patrik "Rytmus" Vrbovský požadoval za svou 3minutovou roli 20 000 eur, což představovalo přibližně 500 000 Kč.
- Snímek během jeho premiérového vysílání na stanici Prima COOL sledovalo 324 tisíc diváků, což bylo do té doby nejvíce v historii stanice.
- Ve filmu učinkují i skuteční žáci Tomaše Magnuska, se kterými se režisér setkal během svého působení na základní škole, odkud námět na tento snímek čerpal.
- Lidé mohli na sociální síti Facebook zvolit plakát, který bude film propagovat. Rozhodovalo se mezi černou a bílou verzí. Nakonec byly vidět vylepené plakáty s černým pozadím.
- Čtvrt roku po premiéře filmu Kristýna Leichtová sdělila médiím, že byla ve dvanácti letech znásilněna.
- Aby vůbec Kristýna Leichtová natočila scénu se znásilněním, musela si dát před natáčením trochu vína.
- Scénář k filmu napsal Tomáš Magnusek, který čerpal ze svého dlouholetého působení na pozici pedagoga na základní škole.
 
Odkazy