Zimní slunovrat / Winter Solstice (2004/89/USA/Drama) 55% -Originál DVD-

22.01.2023 07:24
JEDNOU VĚTOU
„Jediná cesta ke šťastné budoucnosti vede přes vyřešenou minulost.“

OBSAH
Hrdinou amerického dramatu režiséra Joshe Sternfelda je zahradník Jim Winters, který ovdověl a vychovává sám dva syny. V domku na předměstí je stále znát přítomnost matky, která před pěti lety zahynula při autonehodě. Starší syn Gabe nicméně chce odejít z domova a začít nový život na Floridě, i když by to znamenalo rozchod s přítelkyní Stacey. Otec se snaží zvládnout práci a přimět mladšího syna Peteho, který se dosud nevyrovnal s matčinou smrtí, aby dokončil školu. A pak se v jejich životě objeví nová sousedka Molly, díky níž Jim najde odvahu dát svým synům volnost a objeví i nový smysl vlastního života.

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Vedle takhle civilních dialogů, kde hlavní hrdinové prostě nikdy nemají ta správná slova, jsou všechny oskarové filmy posledních let sladké hlouposti. Zimní slunovrat neobsahuje žádná klišé, nedá Vám žádnou vzorovou radost tak, jak jsme se ji naučili přijímat z jiných filmů, kde se ztracenci nakonec ukáží být geniální nebo alespoň cituplní s tím, že svůj pocit dokáží skvěle popsat. Snaha tvůrců byla jednoznačná: Což takhle pro jednou neudělat sračku.. (lenevte) 5*

Vcelku suchý, nijaký a emočně slabý film, jehož hlavním objektem je jedna rodina, která se vypořádává s nespravedlností osudu, jež ji udeřila. Po zhlédnutí jsem nebyl o nic chytřejší, ani myšlenkově bohatší - zkrátka chci říct, že mi film nic moc nedal. I přes krátkou stopáž jsem se celkem nudil a konec byl docela odfláknutý. (Stanislaus) 2*

- () *

VELKÁ RECENZE
Zimní slunovrat je rodinné drama. Sází se na vyhrocenost atmosféry rozkladu a nedorozumění. Jde o solidní komorní příběh mainstreamového proudu vyprávění. Nejde o nezapomenutelný zážitek, zaujme zvoleným prostředím běžného života, styl sdělení příběhu místy uchopí výstižnou atmosférou, přesto svou celkovou lehčí spotřební verzí nedokáže strhnout přímo doprostřed víru děje. Hlavní postavou uzavřeného dramatu je Jim Winters (zajímavý Anthony LaPaglia), ovdovělý zahradník se závazky. I po dlouhé době sebou vleče mučednický kříž bolesti. Rezignace a nepochopení se sváří s pocitem zodpovědnosti. Před pěti lety započatý rozpad se po období konzistentní nečinnosti rozhodne dokončit svůj bolestivý proces. Ztrácí se jistota, aby mohla na noční obloze zazářit nová hvězda naděje.
Druhým členem rodiny je Jimův starší syn Gabe Winters (zajímavý Aaron Stanford). Jeho odvážné rozhodnutí vzedme očistnou vlnu a konečné zúčtování temného stínu minulosti. Třetím je Jimův mladší syn Pete Winters (sympatický Mark Webber) v rezignovaném přístupu při dokončování středoškolského života. Pubertální věk společně s nepřekonaným trápením jen velmi neochotně zaměřuje svůj pohled k obtížné všednosti běžného dne. Hlavní ženskou postavou je Molly Ripkin (sympatická Allison Janney), osamělá právnička v krizi středního věku a optimisticky bezstarostnou vizí budoucnosti.
Z dalších rolí: zaskočená Gabeova přítelkyně Stacey (půvabná Michelle Monaghan), či Peteův citlivě motivační učitel historie Bricker (Ron Livingston). Úzký rodinný kruh téměř vždy ukrývá nějaký dramatický klenot. Zimní slunovrat je dramatem všedního dne. Zaujme nálada a na ostatní lze bez výčitek svědomí zapomenout.

DABING
-

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: -
Premiéra USA: 8.4.2005 Paramount Vantage AU
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 1.4.2009 DVD Edice
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby celkem - $ 337 617
 
Tvůrci a herci
Josh Sternfeld (Režie), Doug Bernheim (Produkce), John Limotte (Produkce), John Leventhal (Hudba), Harlan Bosmajian (Kamera), Plummy Tucker (Střih), Amanda Harding (Casting), Amanda Koblin (Casting), Jody Asnes (Scénografie), Paola Weintraub (Kostýmy), Tom Efinger (Zvuk), Heidi Kulow (Masky), Josh Sternfeld (Scénář), Anthony LaPaglia (Herec), Aaron Stanford (Herec), Mark Webber (Herec), Allison Janney (Herec), Michelle Monaghan (Herec), Brendan Sexton III (Herec), Ron Livingston (Herec), Ebon Moss-Bachrach (Herec), Frank Wood (Herec), Kel O'Neill (Herec), Thomas Sadoski (Herec), Jason Fuchs (Herec), Paul Iacono (Herec), Tim Dowlin (Herec), Welker White (Herec)
 
2004/89/USA/Drama
 
Zajímavost k filmu
- Natáčení filmu probíhalo v New Jersey (USA) v lokalitách Glen Ridge, Jersey City a Oradell) a New Yorku.
 
Odkazy