Zkažená mládež / Klass (2007/98/Estonsko/Drama) 84% -Originál DVD-

22.01.2023 07:24
JEDNOU VĚTOU
„Šokující svědectví o dnešní mládeži a stále častější střelbě na školách.“

OBSAH
Sedm kapitol ze života studentů jedné blíže neurčené estonské střední školy. Introvertní Joosep se stal terčem nejapných her svých spolužáků, které dráždí svou uzavřenou povahou. Žerty postupně přerostou v šikanu, jež vyústí v tragédii - k překvapení všech - i diváků. Mrazivé svědectví o ponižování lidské důstojnosti.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Realita je občas opravdu hodně krutá, kdo nezažil šikanu nepochopí, kdo ano, rozhodně mi dá za pravdu. Klass možná přehání, ale přehání záměrně, aby ukázal, že dojít k tomuhle už je jen kousek cesty, která pro někoho může trvat věčnost a pro druhého jen pár minut. Šikana je ale pojem, který se snaží vymítit školský systém, tak dlouho jako je pomalu sám na světě. Nejhorší je, že povyšování je asi tak na ráně jako shazování druhého před ostatními. Je těžké potom právě na tento film koukat, když je to vlastně nechutné, zlé, odporné a bohužel nedojde k ničemu dobrému, k ničemu protože člověk má prakticky dvě možnosti. Buď tomu vzdorovat, zdravě a hrdě, nebo podlehnout a pak už je konec. Pak už jen čeká a čeká, až mu rupne v bedně a dál otom radši ani nechci přemýšlet. Vidím takhle první film z Estonska a jsem hodně překvapen jak slušný film dokázali natočit. Není to žádná radost, ale je to krutá realita, která se musí vidět. Možná tomu, který šikanuje do života něco dá, ale rozhodně ho jen tak nepoučí, i když by opravdu chtěl. Už jen tím jak přehání, ne teda šikanou, ale chováním žáků, chováním celé třídy. Ta šikana je tam až jednoduše průhledná, že ostatní nejednají, jen tupě sledují, a to mi tam rozhodně nesedělo. Jinak je to hodně silný příběh, který ale chvíle po zkouknutí spíše znechutí než zpříjemní. Je to prostě realita a nikdo neřekl, že realita je příjemná. (Malarkey) 4*

Lehce přeceněné, ale přesto velmi kvalitní drama ze školního prostředí, které v mnoha scénách zachází do nejhlubších extrémů. Přes pochybnou kvalitu některých charakterů, které dotváří dojem třídy, lze psychologické rozpoložení některých jedinců chápat a včetně závěru skoro až podporovat. Přesto některé postavy působí trochu jako vata vedle několika stěžejních. Třída jako by se skládala z 20ti osob, jednoho vůdce, jeho tři hlavní pomocníky a tihle všichni proti pouhému jednomu chlapci, který se postaví na stranu šikanovaného spolužáka. V závěru se dostaví několik syrových pocitů, ale nejde se ubránit prvoplánovité snaze o tento dojem, skoro až umělý. Přesto výjimečný snímek mezi estonskou produkcí. (Djkoma) 4*

Dávám pět, protože mě to totálně smazalo a snímek budu mít v hlavě hodně dlouho. Přišlo mě však až příliš filmové chování okolí - otce, matky, učitelů, všeh spolužáků, jasně tam všude je třeba zaměřit v těchto případech svou pozornost a filmaři na to zjevně chtěli poukázat, ale nemuseli to až tak hrotit, divák není otec Josefa ani jedna z učitelek, aby mu nedocházeli věci. No toho kluka mě bylo líto a po události na pláži mě bylo jasný jak to skončí i když jen zhruba. Natočený je to skvěle, člověk má fakt pocit, že sleduje obrazový real. (Enšpígl) 5*

VELKÁ RECENZE
Drama se odehrává na jedné blíže neurčené estonské střední škole. Introvertní Joosep nezapadl do třídního kolektivu a je vnímán ostatními jako outsider. Svojí uzavřeností „dráždí“ ostatní spolužáky (hlavně „vůdce“ třídy Anderse), kteří si z něho utahují – kradou mu sešity, zamykají ho v dívčích šatnách apod. Postupem času se žerty zvrhnou v šikanu. Jediný, kdo se postaví na stranu Joosepa, je spolužák Kaspar. Kaspar se sice také podílel na šikaně Joosepa, ale rozhodl se přestat kvůli nesouhlasu jeho přítelkyně They. Tento obrat ale rozzuří Anderse, který předtím s Kasparem udržoval přátelský vztah, a rozhodne se, že Kaspara odstaví a poštve proti němu všechny zbývající spolužáky.
Právě to přinutí Kaspara uzavřít s Joosepem „přátelství“. Šikana vůči Joosepovi se stupňuje a Kaspar se ho snaží chránit, ale marně. Nakonec se stane terčem šikany i Kaspar. Všechno vrcholí „vtípkem“, kdy na Andersův pokyn pošlou falešný email Kasparovi a Joosepovi, ve kterém stojí, že chtějí jeden druhého vidět večer na pláži. Když Joosep a Kaspar dorazí, zjistí, že jeden druhému nepsali, ale vtom už se ukáže celá parta v čele s Andersem. S nožem na krku nutí oba k felaci a při tom pořizují fotografie, které chtějí dát na web.
Tímto činem nastává zvrat v myšlení obou postav. Joosep v noci vezme zbraně a munici svého otce, který je vojenským fanatikem. Oba dva se pak následující den sejdou před školou, vezmou zbraně a jdou do jídelny. Během přestřelky v jídelně zabijí Anderse i ostatní spolužáky, kteří mu pomáhali. Bohužel zmatek v jídelně stojí život i jednu nevinnou studentku. Poté chtějí oba spáchat sebevraždu, ale pouze Joosep dokáže vystřelit. Film končí pohledem na Kaspara.
Zkažená mládež (estonsky Klass, festivalový český název Třída) je film estonského režiséra Ilmara Raaga, natočený v roce 2007. Na 42. Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary v létě 2007 byl oceněn zvláštní cenou poroty v soutěžní kategorii Na východ od západu a cenou Europa Cinemas Label.
Film se odehrává na blíže neurčené střední škole v Estonsku a pojednává o problematice hierarchických vztahů v rámci třídy, neschopnosti se postavit proti většině a neschopnosti učitelů potlačit šikanu.

Ocenění:
Warsaw International Film Festival
2007 - Ilmar Raag (Zvláštní zmínka (sekce Varšava))
2007 - Ilmar Raag (Cena mezinárodní kritiky FIPRESCI)

Tallinn Black Nights Film Festival
2007 - Ilmar Raag (Nejlepší estonský film - zvláštní zmínka)
2007 - Nejlepší estonský film (nominace)

DABING
V českém znění: Michal Holán - Part Uusberg (Joosep), Filip Švarc - Lauri Pedaja (Anders), Vojtěch Rohlíček - Vallo Kirs (Kaspar), Radek Škvor - Mikk Magi (Paul), Kateřina Velebová - Paula Solvak (Thea), Bohumil Švarc ml. - Joonas Paas (Toomas), Jolana Smyčková - Riina Ries (Riina), Helena Dytrtová - Laine Mägi (třídní učitelka), Hana Talpová - Leila Säälik (Kasparova babička) + Kaie Mihkelson (Ředitelka), Zuzana Skalická - Tiina Rebane (Joosepova matka) + Marje Metsur (učitelka Estonštiny), Rostislav Čtvrtlík - Margus Prangel (Joosephův otec), Pavlína Dytrtová, Nikola Navrátil, Pavel Tesař, Marek Libert - Kaspar Kaljas (učitel tělocviku) a další
Producent: Petr Křivánek - FilmPark, s.r.o.
Překlad: Iivi Zájedová
Zvuk: Vítek Jíra
Titulky: Dora Windsorová
Vedoucí výroby: Hana Wzsolková
Produkce: Stanislav Wzsolek
Úprava a režie: Helena Dytrtová
Vyrobilo: pro DVD Edici AW Studio Praha 200x

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 30.6.2007 (Karlovy Vary International Film Festival)
Premiéra USA: 6.1.2008 (Palm Springs International Film Festival)
Premiéra Estonsko: 16.3.2007
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 9.10.2009 DVD Edice
Poprvé na Blu-ray: 20.1.2012 DVD Edice
 
Tvůrci a herci
Ilmar Raag (Scénář), Ilmar Raag (Produkce), Riina Sildos (Produkce), Martin Kallasvee (Hudba), Paul Oja (Hudba), Timo Steiner (Hudba), Kristjan-Jaak Nuudi (Kamera), Tambet Tasuja (Střih), - (Casting), Eva-Maria Gramakovski (Scénografie), Agne Talu (Kostýmy), Horret Kuus (Zvuk), Merike Petri (Masky), Ilmar Raag (Scénář), Vallo Kirs (Herec), Pärt Uusberg (Herec), Lauri Pedaja (Herec), Paula Solvak (Herec), Mikk Mägi (Herec), Riina Reis (Herec), Joonas Paas (Herec), Triin Tenso (Herec), Kadi Metsla (Herec), Virgo Ernits (Herec), Karl Sakrits (Herec), Laine Mägi (Herec), Kaie Mihkelson (Herec), Erik Pollumaa (Herec), Margus Prangel (Herec), Doris Tislar (Herec)
 
2007/98/Estonsko/Drama
 
Zajímavost k filmu
- Film je natočen na základě skutečné události, která se stala na jedné nejmenované škole v Estonsku.
- Laine Mägi, která ve filmu ztvárnila roli třídní učitelky, je matka Mikka Mägiho, představitele hlavního ze šikanátorů Paula.
- Na 42. Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary byl film oceněn zvláštní cenou poroty v soutěžní kategorii na východ od západu a cenou Europa Cinemas Label.
- V závěrečné scéně je možné si všimnout, že Joosep (Pärt Uusberg) má batoh značky Columbia. Mnoho lidí si myslí, že právě volba této značky má souvislost s masakrem na střední škole v Columbine.
- Na začátku filmu můžeme vidět na jednom ze studentů tričko řeckého národního fotbalového týmu Traianos Dellas. Představitel tohoto studenta byl skutečně součástí onoho fotbalového týmu, se kterým v roce 2004 získal nejvyšší cenu v evropském šampionátu.
- Herci během natáčení mnohokrát improvizovali.
- Pärt Uusberg, ktorý stvárnil šikanovaného Joosepa, sa okrem herectva venuje aj komponovaniu hudby. Pre film dokonca zložil záverečnú pieseň Ma Ei Sure Teie Kiuste (Navzdory tebe nezomriem).
 
Odkazy