Zákony Brooklynu / Brooklyn Rules (2007/95/USA/Krimi, Drama) 62% -Originál DVD-

15.01.2023 17:36
JEDNOU VĚTOU
„Nedovol, aby tě zlomili...Propuká nelítostná válka gangů."

OBSAH
Pouliční svět Brooklynu své děti nehýčká… Michael (Freddie Prinze, Jr.), Carmine (Scott Caan) a Bobby (Jerry Ferrara) jsou od dětství nerozluční přátelé. Spojuje je víc než přátelství – vyrůstali v nebezpečných ulicích Brooklynu. Michael se svou láskou Ellen (Mena Suvari) začínají studovat na Kolumbijské univerzitě. Carmine, frajírek s mafiánskými způsoby, naproti tomu nechce nic jiného než v Brooklynu zůstat. A roztomilý škudlil Bobby se chce co nejdříve oženit a usadit. Všichni mají své sny a plány, ale možná také osud, který má jméno Caesar (Alec Baldwin). Obávaný mafián, který vládne brooklynskému podsvětí, Carmina fascinuje. Michael a Bobby jsou ve špatný čas na špatném místě. V Brooklynu propuká nelítostná válka gangů… Pevné přátelství může žádat ty největší oběti. (oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
To jsem tedy zase jednou stupil do hovna. Chtěl jsem si po delší době kouknout nějaký kvalitní mafiánský film. Měl jsem chuť na něco takového jako točil americký režisér Martin Scorsese. Tak jsem si vybral titul „Zákony Brooklynu“. Jenže žádný Scorsese se nekonal. To co jsem shlédl byl nudný film plný neuvěřitelně blbých dialogů. Další nepovedený snímek z dílny bezvýznamného režiséra, který do hlavních úkolů obsadil totálních trotlů. Baldwin, Farrara a Caan měli být jako tvrďáci z Brooklynu, ale na mě působili spíše dojmem přihřátého tria buzerantů. ** (MM_Ramone) 2*

Příběh tří kamarádů, kteří se znají od dob, kdy jim ještě po bradách tekla laktóza. Příběh jejich každodenně zkoušeného kamarádství odchovaného ulicí a životních osudů nabírajících u každého jiný směr. Každý z nich je jiný, má jiný osud a hodnoty, ale přece jen je něco spojuje. Na pozadí vidíme příběh mafiánského Brooklynu 80. let, který ale není servírován násilně, ale spíše podtrhuje celkovou atmosféru životních cest tří kamarádů. Gangsterka, která si na nic nehraje, jen citlivě ukazuje „walk of life in Brooklyn“. Příjemné. (Smok) 4*

Jo Brooklyn. Nejdražší parcely. Nejčistší ulice. Ideální místo pro život:-) Zákony Brooklynu se snaží podobně třeba jako Scorseseho Mafiáni pomocí voiceoverů postav žijících v mafiánské čtvrti ukázat organizaci slavné firmy, která si říká Mafie. Jenže k tomu používá postavy, které jsou v hierarchii mafie naprosté nuly, takže je všechno posouváno jen z doslechu (rozhodně nečekejte velké přestřelky) a film se tak zaměřuje na vývoj možná schématických, ale sympaticky napsaných a zahraných postav, ve kterých jsem v některých momentech poznával sebe a své kamarády. Zákony Brooklynu jsou docela příjemná, komorní gangsterka, která se asi nejvíce blíží De Nirovu Příběhu z Bronxu, ale na jeho kvality úplně nedosahuje. (Vitason) 3*

VELKÁ RECENZE
Po zhlédnutí filmu mohu říci jak jsem rád, že jsem nevyrůstal v Brooklynu. I když na druhou stranu si nejsem jistý, nakolik je tento příběh nadnesený a nakolik se může blížit reálným událostem. Každopádně chvílemi mi tento film připomínal jiný podobný snímek Příběh z Brooklynu, zajímalo by mě, jestli se tvůrci nenechali alespoň trochu inspirovat. Ale ve výsledku mám přece jen pocit, že Zákony Brooklynu jsou o něčem jiném nežli výše jmenovaný režijní debut Roberta De Nira, zde totiž touží hlavní hrdina z Brooklynu vypadnout a něčím nebo spíše někým se stát, studuje vysokou školu, po nocích pracuje v místním obchodě a s mafiány se snaží příliš nezaplétat.
Do toho zde sledujeme i jeho dva kamarády, jeho vážný vztah se svou spolužačkou, a tak nějak okrajově i válku mafie. Toto je zkrátka atraktivní příběh z atraktivního prostředí a k tomu se sympatickými herci, takže jsem si to docela parádně užil. V hlavní roli se objevuje jeden z mých nejoblíbenějších herců, sympatický Freddie Prinze Jr. a bylo zajímavé ho pro změnu vidět v roli mladíka, který se od mafiánů distancuje, protože v minulosti už jsem ho viděl v roli mladého mafiána (ve filmu Pravidla špinavé hry) a to srovnání je tedy hodně zajímavé. Každopádně i ostatní herci podali kvalitní výkony a celkově hodnotím film jako velmi zdařilý. Je to za čtyři hvězdy. (freddy)

DABING
V českém znění: Zdeněk Hruška - Freddie Prinze Jr. (Michael Turner), Filip Švarc - Scott Caan (Carmine Mancuso), Michal Michálek - Jerry Ferrara (Bobby Canzoneri), Nikola Votočková - Mena Suvari (Ellen), Petr Oliva - Alec Baldwin (Caesar), Ivan Jurka, Bohuslav Kalva, Vladimír Kudla, Radek Hoppe, Hana Krtičková, Štěpán Krtička, Marek Páleníček, Kateřina Seidlová, Petr Šole, Miriam Chytilová, Bedřich Šetena (titulky)
Překlad: Michaela Hudecová
Výroba: Andrea Sotáková
Zvuk: Martin Porubský
Produkce: Milan Soták
Úprava dialogů: Hana Krtičková
Režie českého znění: Miriam Chytilová
Vyrobilo: Pro Intersonic s.r.o. vyrobila Saga TV v roce 2007

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: -
Premiéra USA: 11.5.2007 Lionsgate US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 1.1.2008 (DVD) Intersonic
Poprvé na DVD: 1.1.2008 Intersonic
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby celkem - $ 459 000
Náklady (Rozpočet) - $ 8 000 000
 
Tvůrci a herci
Michael Corrente (Režie), Michael Corrente (Produkce), Marisa Polvino (Produkce), Benny Rietveld (Hudba), Richard Crudo (Kamera), Kate Sanford (Střih), Sig De Miguel (Casting), Cathy Sandrich Gelfond (Casting), Amanda Mackey (Casting), Wendy Weidman (Casting), Bob Shaw (Scénografie), Jacqueline Jacobson Scarfo (Scénografie), Juliet Polcsa (Kostýmy), Tod A. Maitland (Zvuk), Caryn Bardunias (Masky), Terence Winter (Scénář), Alec Baldwin (Herec), Jerry Ferrara (Herec), Scott Caan (Herec), Freddie Prinze Jr. (Herec), Monica Keena (Herec), Mena Suvari (Herec), Alexa Havins (Herec), Jacqueline Lovell (Herec), John Cenatiempo (Herec), Daniel Tay (Herec), Annie Golden (Herec), Alison Raimondi (Herec), Lin Tucci (Herec), Anna Elizabeth Kendrick (Herec), Richard Perello (Herec), Kevin Thoms (Herec), Rome Kanda (Herec), Tibor Feldman (Herec), Ursula Abbott (Herec), Bern Cohen (Herec), Brian O'Neill (Herec)
 
2007/95/USA/Krimi, Drama
 
Zajímavost k filmu
- Pracovní název filmu byl Nailed Right In. (Terva)
- Natáčení filmu probíhalo v Brooklynu v New Yorku.
 
Odkazy