Byl jednou jeden král... / Byl jednou jeden král... (1954/107/Československo/Pohádka, Komedie) 87% -Originál DVD-

02.08.2023 01:18
JEDNOU VĚTOU
„Úsměvná pohádka o pošetilém králi a jeho moudré dceři, která věděla, že sůl je nad zlato.“

OBSAH
Byl jednou jeden král a ten si říkal Já První. Chtěl odevzdat vládu té ze tří dcer, která ho má nejraději. Drahomíra ho má ráda jako zlato, Zpěvanka jako zlato v hrdle a nejmladší Maruška jako sůl. Krále přirovnání k obyčejné soli rozhněvá, vyžene Marušku ze zámku a rozkáže všechnu sůl v království zničit. Brzy však zjistí, že bez soli se nedá žít, a uzná, že Maruška měla pravdu. Všechny princezny si mezitím najdou ty pravé ženichy – zahradníka, dudáka a rybáře. A protože i král pozná, že se mu bude lépe žít ve dvou, vezme si vdovu Kubátovou. A tak pohádka končí velikou společnou svatbou.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
"Mám tě ráda jako sůl"....šprch, špruch, šum, šprach (lupání ve zvukové stopě). Komu by se nevybavila v souvislosti s touhle větou tahle notoricky známá pohádka, která se překvapivě jmenuje "Byl jednou jeden král", nikoliv "Sůl nad zlato", na jejíž motivy je natočena. Mně se na prvním místě vybaví neskutečný výkon Vlasty Buriana, který i v pozdějším hereckém věku prokázal, jak dokázal na první pohled slabší roli dát esprit a komický (nikoliv šaškovský) punc. Jistě, nebyl nejmenší problém přehrát Wericha v roli krále, ale Burian to neudělal a učinil z něj rovnocenného hereckého partnera. Ti dva jsou na tomhle filmu to nejlepší. Všechno ostatní kolem na ně nemá, a to je trošku škoda, protože filmu chybí celistvost, a dva kvalitní herecké výkony z něho trčí natolik, že po skončení si vybavím jen tohle a zbytek ani moc ne. 60% (kingik) 3*

V případě pohádky Byl jednou jeden král nelze hovořit o filmové adaptaci, ale spíš o werichizaci klasické pohádky Boženy Němcové...která se ovšem povedla na 110 procent. A to se psal hrůzný rok 1954. Je až neuvěřitelné, že tak krásný autorský, byť ,,jen" pohádkový film, natočil Bořivoj Zeman právě v téhle mezní době (každý jiný než pohádkový film by byl nutně dobově schématický...i když něco málo jako nutná úlitba režimu prosáklo i sem - zdegenerovaná šlechta, krále přechytračí prosťačka z podhradí a on se do prosté ženštiny též zamiluje atd.). Ale ono je to vlastně zákonité, že v těch nejhorších časech sahá těžce zkoušený národ po dílech ikony národního obrození, Babička byla brilantně zfilmována za protektorátu i v čase normalizace a v 50. letech nezbylo k úlevě národu než werichizovat klasickou pohádku s lidovými motivy Sůl nad zlato. Je v tom cosi hlubokého z národní historické zkušenosti... (Radek99) 5*

Líbezná pohádka krásné české spisovatelky povyšující syrový text folkórního sběru na nedosažitelný svět nádherně nedosažitelného idylického snu života v štěstí, lásce a vzájemné úctě byl vynikajícími scénáristy úspěšně "zwerichován". Ke spisovatelčině idyle tak přibyla kultivovaná rozvernost i hluboká, neokázalá něžnost Osvobozených v dialozích filmu. Burianův výkon je nutno poměřovat jednak věkem, jednak perzekucí StB, jíž se mu protiprávně dostalo na základě křivého obvinění z údajné kolaborace s Němci v druhé polovině čtyřicátých let. I tak je výborný, byť ne vynikající. Objevem filmu se určitě stala tehdy zvláště mladičká Milena Dvorská, slzy do očí stále vhání legendární Terezie Brzková, úsměv až bujarý chechtot vyvolává skromný král Já I., který je vlastně docela milým chlapíkem ve všech těch pošetilostech a na sympatiích získává ještě víc poté, co je rázně usměrněn vdovou Marie Glázrové. Budovatelský kontext zločinných padesátých let zůstává po zásluze zapomenut, svěžest a něžná líbeznost mládí, vložené do filmu levicí předminulého i minulého století, zůstávají a jistě budou těšit další a další generace. Vždyť režisérem tohoto skvostu stíbrného plátna je další, již bohužel také zvěčnělý velikán českého filmu Bořivoj Zeman. (sportovec) 5*

VELKÁ RECENZE
Díky pohádkám Pyšná princezna (1952), Byl jednou jeden král… (1954) a Šíleně smutná princezna (1968) a dvojici komedií o bručounském pražském revizorovi (Dovolená s Andělem [1952], Anděl na horách [1955]) zůstává Bořivoj Zeman jedním z divácky nejvděčnějších filmařů československé historie. Hravá pohádková komedie inspirovaná klasickým příběhem Boženy Němcové Sůl nad zlato rozehrává situaci pošetilého vladaře jménem Já I., který svou zemi vžene do gastronomické tragédie. Natruc oddané dceři Marušce, která prohlásila, že otce miluje jako sůl, nechá zničit všechny solné zásoby v království... Navzdory královým snahám změnit podstatu kulinářství se však drahocenná poživatina ukazuje být pro život v království zcela nezbytnou... Ve filmu, který navzdory ideologickému dobovému vyznění nabízí nestárnoucí podívanou, si Jan Werich vyzkoušel spolupráci s jiným populárním komikem – Vlastou Burianem (královský rádce Atakdále).
Byl jednou jeden král a ten se jmenoval Já I. Měl tři dcery: Drahomíru, která milovala zlato a šperky, Zpěvanku, která ráda zpívala, a Marušku, která se starala o královskou domácnost. Král chtěl odevzdat vládu té dceři, která ho má nejraději. Drahomíra jej měla ráda jako zlato, Zpěvanka jako zlato v hrdle a nejmladší Maruška jako sůl. Král se na Marušku za odpověď rozhněval a vyhnal ji ze zámku. Rozkázal také zničit všechnu sůl v království. Jeho rozkazu se vzepřela jedině chytrá vdova Kubátová. Po čase král zjistil, že se bez soli žít nedá a také se mu stýskalo po Marušce. Když uznal svou chybu, našel Marušku u babky kořenářky. Usmířili se a Maruška přinesla slánku, z níž soli neubývalo. Ze zámku mezitím odešli princové, kteří před časem přijeli na námluvy. Shledali, že je princezny nechtějí, protože si našly pravé ženichy - zahradníka, dudáka a rybáře. Společná svatba byla veliká a i král přišel na to, že mu bude lépe ve dvou, a vzal si vdovu Kubátovou.

Postavy a obsazení
• Jan Werich - král Já I.
• Vlasta Burian - Atakdále
• Milena Dvorská - Maruška
• Irena Kačírková - Drahomíra
• Stella Májová - Zpěvanka
• František Černý - kuchař
• Lubomír Lipský - princ Chrabrý
• Miloš Kopecký - princ Chytrý
• Miroslav Horníček - princ Krásný
• Terezie Brzková - stařenka
• Zdeněk Dítě - zahradník
• Josef Pehr - dudák
• Vladimír Ráž - rybář
• Marie Glázrová - vdova

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČSSR: 11.2.1955
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 1.6.2003 (DVD) Bontonfilm, Filmexport Home Video
Poprvé na DVD: 1.4.2003 Filmexport
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

FILMY V SÉRII
Byl jednou jeden král... (Originál) gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/original-dvd121/
Československo, Pohádka / Komedie, 1954
Režie: Bořivoj Zeman, Hrají: Jan Werich, Vlasta Burian

Sůl nad zlato gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/original-dvd233/
Západní Německo / Československo, Pohádka / Drama, 1982
Režie: Martin Hollý ml., Hrají: Karol Machata, Libuše Šafránková
 
Tvůrci a herci
Bořivoj Zeman (Režie), Jaroslav Jílovec (Produkce/Vedoucí výroby), Václav Trojan (Hudba), Jan Roth (Kamera), Josef Dobřichovský (Střih), Jan Zázvorka (Scénografie), Bohumil Sochor (Kostýmy), Milan Novotný (Zvuk), Gustav Hrdlička (Masky), Bořivoj Zeman (Scénář), Jiří Brdečka (Scénář), Oldřich Kautský, Jan Werich (Scénář), Jaroslav Seifert (Scénář), Božena Němcová (kniha) (Předloha), Jan Werich (Herec), Vlasta Burian (Herec), Irena Kačírková (Herec), Stella Májová (Herec), Milena Dvorská (Herec), František Černý (Herec), Lubomír Lipský st. (Herec), Miloš Kopecký (Herec), Miroslav Horníček (Herec), Terezie Brzková (Herec), Zdeněk Dítě (Herec), Josef Pehr (Herec), Vladimír Ráž (Herec), Marie Glázrová (Herec), Fanda Mrázek (Herec), František Hanus (Herec), Gustav Hrdlička (Herec), Eman Fiala (Herec), Marcela Sedláčková (Herec), Irena Bernátová (Herec), Eva Klepáčová (Herec), Slávka Rosenbergová (Herec), Josef Bartůněk (Herec), Ladislav Gzela (Herec), Vladimír Klemens (Herec), Jiří Novotný (Herec), Karel Hovorka st. (Herec), Vladimír Jedenáctík (Herec), Josef Bělský (Herec), Bohuš Hradil (Herec), Karla Svobodová (Herec), Jiří Valenta (Herec), Jiřina Lukešová (Herec), Zdeněk Kříž (Herec)
 
1954/107/Československo/Pohádka, Komedie
 
Zajímavost k filmu
- Texty písní napsal Jaroslav Seifert.
- Jeden z mála filmov tej doby, ktorý videlo skoro 6 miliónov divákov.
- Miroslav Horníček hral princa prvý a posledný krát. Ako tvrdil, túto úlohu nenávidí a podľa neho v nej bol zlý.
- Manželka Jana Wericha povedala režisérovi Zemanovi, že obsadením Vlasty Buriana na seba uplietol pekný bič.
- Pôvodne mali Marušku (Milena Dvorská) ukryť dobrí permoníci v soľných jaskyniach, ale Jan Werich spoločne s Jiřím Brdečkou scenár prepísali.
- Vlasta Burian si ve filmu zahrál díky Janu Werichovi. Když byl Vlasta Burian v roce 1945 nařčen z kolaborantství, Jan Werich s Jiřím Voskovcem složil a nazpíval písničku, pojednávající o Burianově zradě. Když bylo Burianovo jméno očištěno, Werich začal cítit vinu, a tak se postaral o jeho obsazení do role Atakdále.
- U Vlasty Buriana bylo známo, že těžko snášel konkurenci. Výjimku v tomto tvořil minimálně právě Jan Werich, kterého Burian uznával a velice ho jeden čas trápila vážná Werichova nemoc.
- Miroslavu Horníčkovi byla v souvislosti s filmem položena otázka, jak je možné, že hraje krásného prince. Herec však odpověděl: “Když může Kopecký hrát chytrého prince...“
- Obraz, se kterým král (Jan Werich) rozmlouvá, byl namalován podle fotografie Mileny Dvorské. Je tak možné všimnou si podoby.
- Scéna královské vaření byla natočena na poprvé.
- Původně měl hrát krále František Smolík, ale pro úspěch filmu Císařův pekař - Pekařův císař (1951) byl obsazen Jan Werich.
- Kostýmy sú dielom Bohumila Sochora, ktorý ich štylizoval do obdobia renesancie. Pre svoju historickú hodnotu sú zaradené do kultúrneho dedičstva českého národa pod ochranou Ministerstva kultúry ČR (podobne ako kostýmy Jiřího Trnku do filmu Cisárov pekár - Pekárov cisár).
- Během natáčení měl Vladimíř Ráž (Rybář) zlomenou ruku, kterou mu chránila nenápadná dlaha tělové barvy. Paži proto nesměl namáhat, a tak ve chvíli, kdy měl podle scénáře nést Milenu Dvorskou (Maruška) srkze bažinu v náručí, bylo nutné improvizovat. Neosvědčilo se vést herečku na upraveném kole, ani ji za pomoci ostatních členů štábu nést na kládě s připevněným sedátkem. Řešení vzniklé situace vymyslel až jeden z přítomných řidičů. Nabídl se, že půjde bažinou po čtyřech a Milena Dvorská se o něj bude opírat. Scénu, ve které je proto Vladimír Ráž vidět jen od pasu nahoru, se tak podařilo natočit bez ujmy na zdraví.
- První a zároveň poslední barevný film vlasty Buriana.
- Film se natáčel tři čtvrtě roku.
- Kamenný most, ze kterého se sype sůl, se nachází u Staré hlíny na Třeboňsku. Rybník na konci filmu se nachází nedaleko Jindřichova Hradce v Otíně a jmenuje se Otínský rybník. Dalšími lokacemi, kde natáčení probíhalo, byly Jevany, Lesany, Třebon a u Otínského rybníka u Rožmberka. Hraniční závora na začátku filmu se nachází v Lešanech v okrese Benešov.
- Naposledy ve filmu vidíme herce Josefa Bělského.
- Milena Dvorská, tehdy studentka zdravotní školy v Prostějově, v době nátáčení, které trvalo skoro tři čtvrtě roku, bylela v Praze v podnájmu, ale taky u samotného J.Wericha, protože neměla kde bydlet a on za ní v jejich 15 letech cítil odpovědnost.
- Scéna kdy se musí Maruška (Milena Dvorská) líbat s rybářem (Vladimír Ráž) se musela točit na desetkrát, jelikož 15letá Milena nevěděla jak se to dělá a hrozně se styděla. I Vladimír Ráž už byl z toho rozmrzelý.
 
Odkazy