Odpočítávání / Odpočítávání (2010/97/USA/Akční, Drama, Thriller) 75%

13.03.2018 09:19
JEDNOU VĚTOU
„Jak daleko byste zašli při ochraně své země?“

OBSAH
Jak daleko jsme ochotni zajít, abychom ochránili sebe a svou zemi? Když extremista a bývalý jaderný expert (Michael Sheen) rozmístí ve třech různých městech nebezpečné výbušniny, protiteroristické jednotky se pouští do akce a brzy ho zatýkají. Umístění bomb však stále zůstává zahaleno tajemstvím. Čas do výbuchu se nelítostně krátí, proto agentka FBI Helen Brody (Carrie-Anne Moss) souhlasí s tím, že se do vyšetřování zapojí i tajemný vyjednávač známým pouze pod zkratkou “H” (Samuel L. Jackson), jehož kruté metody obvykle slaví úspěchy. Mezi agentkou, vyjednávačem a teroristou se rozpoutává nelítostný boj o moc. To co následuje, je neuvěřitelné – a hlavně – nepředstavitelné!(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Aktuálně naaranžovaná divadelním scénářem lehce šustící komorní psychohra na věčné téma "co vše je morálně ospravedlnitelné za účelem ochrany vyššího dobra?", zde ve varietě "je přípustné mučit teroristy (nebo možná blázny) a vydírat je utrpením jejich rodin, abychom zachránili stovky tisíc lidí jako my, s vlastními rodinami, před možná neexistující hrozbou?". Na tu otázku nechť si každý odpoví sám - Unthinkable na ni taky nedává odpověď, "jen" provokuje k diskuzi o ní. A nedělá to pro filmového diváka vůbec špatným způsobem a svůj podvratný útok má dobře připravený. Získal v první řadě démona tisíce tváří Michaela Sheena, kterému věříte jeho těžké sbírání odvahy v prvních minutách, i vražedné odhodlání při přednesu zprávy pro americkou vládu už ne z pozice amerického občana Stevena Arthura Youngera, ale Yusufa Atty Mohameda, pravověrného muslima. A i ty další věci, které postupně předvede... Je to dobře napsané a velmi chytře useknuté tak, aby divák nevěděl, kdo měl pravdu (a tvrdím, že prozradit, že něco nemá konec, není spoiler). Ačkoliv existuje ještě verze s "bonusovým koncem", kde se ukáže, jak to tedy vlastně bylo;) Tu hodinu čtyřicet zvládnete, pokud vám tedy nevadí trocha krve a citového vydírání. A pak si o tom můžete přemýšlet jak jen dlouho chcete. BTW i když v tom hrají známí herci, nikdo neměl odvahu pustit to do kin. Přeberte si to jak chcete, já dávám 80%. (Gemini) 4*

Věřte mi, že název filmu v tomto případě rozhodně nesymbolizuje nedočkavé odpočítávání minut, zbývajících do konce, kdy divák jen doufá, ať už to proboha skončí. Tak tohle odpočítávání tedy určitě ne. Spíše bych si tipnul, že někteří by proklatě krátkou minutáž (kdeže jsou doby, kdy 90 minut filmu byl standard?) raději klidně ještě o 10-15 minutek protáhli, aby si užili to gradování napětí ještě o kousek déle. Samuel je kouzelný, ostatně jako skoro vždy, ale v takovém drsnějším slova smyslu - za domácího mazlíka bych ho tedy určitě nechtěl. Carrie-Anne mi do role úplně nesedla, ale podala obstojný výkon. Nejvíc si asi natáčení užil Michael Sheen - skoro celý film seděl a aby ho z toho nebolely záda, tak se chvilkama musel hezky protáhnout. Jo, a Gil Bellows se mi zdá nějak vizuálně zdrsněl. Každopádně to vychází celkově na poctivé 4 hvězdy. (Radyo) 4*

Velmi netradiční příspěvek k tématu islámského terorismu, kdy se tvůrci zamýšlejí nad tím, zda-li je možno v zájmu záchrany miliónů ‚zničit‘ jednoho člověka, a přitom to prodávat jako dusný thriller s nevyzpytatelným vývojem. Ve své podstatě je to strašně jednoduché, kamera dvě třetiny filmu stráví v bílé místnosti, kde si sadistický bastard S. L. Jackson podává kamenného Michaela Sheena a Carrie-Anne Moss pro celou situaci hledá etické měřítko. A právě díky hercům to ustojí i ty banálnější situace, kdy se bezejmenní šéfové agentur dohadují o pravomoci, protože jinak je to hodně napínavá záležitost, která z mého pohledu nemá slabších momentů. (Isherwood) 4*

VELKÁ RECENZE
Younger (Michael Sheen) je bývalý voják, Američan a expert na výbušniny, který procestoval celý svět. Henry (Samuel L. Jackson) se živí jako odborník na extrémní výslechy. Agentka FBI Brodyová (Carrie-Anne Moss) tráví své dny hledáním teroristů na území Spojených států. Jednoho dne je osud svede dohromady. Younger je totiž znám také jako Yusuf, je muslim a ve třech amerických velkoměstech umístil jaderné bomby své vlastní výroby. A zatímco FBI se je pokouší vyhledat tradičními metodami, Henry přistupuje k problému ještě tradičnějším způsobem: pokouší se Yusufa zlomit nelidským mučením.
Unthinkable je psychicky náročný thriller o tom, jak dalece jsou lidé ochotní obětovat své zásady pro dobro většiny. Henry si svou práci nijak neužívá, nemá zvrácenou radost z toho, že má komu trhat nehty a odvrtávat zuby i s dásní, ale myslí si, že je to nutné. Zatímco Brodyová ví, že je to špatné, ale postupem času začíná váhat. Může mučení jednoho člověka vyvážit záchranu několik milionů? Henry tvrdí, že jsou sobečtí, protože odmítají pošramotit své svědomí a zásady. I když by tím zachránili možná i miliony životů.
Na filmu je nejzajímavější právě jeho nejednoznačnost. Neříká, že mučení je špatné. Tváří v tvář lidským zrůdám, které jsou schopné samy sobě odůvodnit masovou vraždu, se nemůže postavit jen tak někdo. Musí to být někdo, koho budou respektovat. Koho se budou bát.
Ale vynechme moralistické teze. Přestože film má sílu vyvolat debatu, nikdy se tak nejspíš nestane. Protože o filmu se mnoho lidí nedozví. Přilákat může snad jen Samuel L. Jackson na obálce, který předvádí jeden z nejzajímavějších výkonů své kariéry. Je bezcitný, ale uvědomuje si, co je v sázce. Záleží mu na výsledku a je ochoten jít přes mrtvoly. Carrie-Anne Moss nikdy nevyužila možnosti, které jí přinesla trilogie Matrix, ale to neznámená, že by to byla špatná herečka. I zde předvádí velmi dobrý výkon. Michael Sheen je nevýrazný, ale výborný britský herec a svého teroristu odehrává s přesvědčivostí. Když budete pozorní, uvidíte párkrát i Brandona Routha (Superman se vrací).
Připravte se ale na film, který se odehrává v jednom skladišti a několika přidružených místnostech. Je z něj jasné, že tvůrci záměrně utratili většinu rozpočtu za pár plakátových jmen. Vsadili, že s nimi bude mít film větší naději na úspěch. Doufám, že měli pravdu. I když po scénáristické, ani režijní stránce nepředvádí nic výjimečného, je důležitý svým tématem. I takové filmy se musejí točit. Ale především se o nich musí mluvit.
Podívejte se na film a zeptejte se sami sebe: Na které straně byste se ocitli? Chránili byste ústavní práva teroristů, nebo byste zachraňovali životy?
Na závěr musím reagovat na jeden komentář, který jsem objevil na CSFD. V něm si autor stěžuje na to, že film neobsahuje žádnou hororovou nadsazenost a žánrovou přepálenost. Pláču pro budoucnost lidstva, protože jestli divákovi filmu, který reaguje na terorismus a válku, chybí „hororová přepálenost“, je tady něco špatně. Trocha krve a pár nepříliš detailních záběrů dodávají filmu na realističnosti.

DABING
1.DABING (DVD)
V českém znění: Libor Terš - Samuel L. Jackson (Henry Herald 'H' Humphries), Anna Remková - Carrie-Anne Moss (agent Helen Brodyová), Petr Gelnar - Michael Sheen (Steven Arthur Younger / Yusuf Ata Mohamed), Vladimír Kudla - Holmes Osborne (generál Paulson), Milan Slepička - Stephen Root (Charlie Thompson), Pavlína Dytrtová - Yara Shahidi (Katie Humphriesová), Michal Holán - Martin Donovan, Joshua Harto (Jack Saunders, agent Phillips), Marek Libert - Gil Bellows (agent Vincent), Jolana Smyčková - Lora Kojovic (Rina Humphriesová), Radovan Vaculík - Brandon Routh (agent Jackson), Vojtěch Hájek - Michael Rose (plukovník Kerkmejian), Helena Němcová (titulky)
Překlad: Karmen Kuchárová
Zvuk: Filip Maňhal
Produkce: Jan Morávek
Úprava a režie: Helena Dytrtová
Vyrobilo: Studio Grant Dabing pro Bontonfilm 2010

2.DABING (Nova)
V českém znění: Pavel Rímský - Samuel L. Jackson (Henry Herald 'H' Humphries), Veronika Gajerová - Carrie-Anne Moss (agent Helen Brodyová), Zdeněk Mahdal - Michael Sheen (Steven Arthur Younger / Yusuf Ata Mohamed), Jiří Plachý - Holmes Osborne (generál Paulson), Marcel Vašinka - Stephen Root (Charlie Thompson), Tomáš Juřička - Martin Donovan (Jack Saunders), Pavel Vondrák - Joshua Harto (agent Phillips), Svatopluk Schuller - Gil Bellows (agent Vincent), Klára Sochorová - Lora Kojovic (Rina Humphriesová), Jakub Saic - Brandon Routh (agent Jackson), Ladislav Cigánek - Michael Rose (plukovník Kerkmejian), Šárka Vondrová, Ludvík Král, Tereza Chudobová, Jiří Ployhar, Jan Szymik, Bohuslav Kalva (titulky)
Zvuk: Tomáš Říha
Produkce: Martin Odehnal, Libuše Witzová
Dialogy: Anna Fialková
Režie: Miroslav Walter
Vyrobilo: Studio Audiotech pro Cet 21 s.r.o. 2013

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: -
Premiéra USA: 15.6.2010 (DVD premiéra)
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD:
Poprvé na DVD: 15.11.2010 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby celkem - $ 5 500 000
Náklady (Rozpočet) - $ 15 000 000
 
Tvůrci a herci
Gregor Jordan (Režie), Caldecot Chubb (Produkce), Vanessa Coifman (Produkce), Marco Weber (Produkce), Graeme Revell (Hudba), Oliver Stapleton (Kamera), Scott Chestnut (Střih), John Papsidera (Casting), Steven Jones-Evans (Scénografie), Danielle Hollowell (Kostýmy), Chad J. Hughes (Zvuk), Francisco X. Pérez (Masky), Peter Woodward (Scénář), Samuel L. Jackson (Herec), Carrie-Anne Moss (Herec), Michael Sheen (Herec), Gil Bellows (Herec), Brandon Routh (Herec), Martin Donovan (Herec), Benito Martinez (Herec), Vincent Laresca (Herec), Holmes Osborne (Herec), Geoff Meed (Herec), Sasha Roiz (Herec), Yara Shahidi (Herec), Austin Nichols (Herec), Stephen Root (Herec), Kirk B.R. Woller (Herec), Chris McGarry (Herec), Randy Oglesby (Herec), Necar Zadegan (Herec), Jakob Salvati (Herec)
 
2010/97/USA/Akční, Drama, Thriller
 
Zajímavost k filmu
- Hudbu k filmu nahrál The City of Prague Philharmonic Orchestra řízený Richardem Heinem.
- Film se nedostal do kin, byl natočen přímo pro DVD a Blu-ray přehrávače.
- Existuje i rozšířená verze, ve které agenti FBI zlikvidují jednu z bomb. Jenže existuje ještě čtvrtá, která svým odpočítáváním dojede až na nulu.
- V závěru filmu můžeme běhěm zneškodňování bomby vidět na displeji notebooku pyrotechnika tabulkovou aplikaci, podobnou programu Excel. V souboru jsou však očividně zapsané náhodné posloupnosti znaků, které nedávají žádný smysl a ani nepřipomínají nějakou šifru.
 
Odkazy