Náměstíčko (TV seriál) Náměstíčko

29.02.2016 12:38

Drama / Komedie

Česko, 2004, 10x50 min

Obsah

Scenárista Jan Míka zvolil ve své dosavadní televizní seriálové tvorbě novou formu. Jde o sérii povídek s komediálními i dramatickými zápletkami, které jsou jemnou drobnokresbou postaviček malého města a zároveň poutavou mozaikou osudů, propojenou prostředím jednoho náměstí a zejména svéráznou dvojící trafikantky a bývalého kontrolora. Míkovy příběhy o docela všedních i nevšedních radostech a starostech několika pozoruhodných obyvatel malého městečka nepostrádají humor, lehkost a nadhled, ale ani kritické aspekty našeho současného života. Mnohé role byly zajímavou hereckou příležitostí, takže výkony skvělých českých herců určitě potěší televizní diváky. Stejně jako hudba Petra Hapky a závěrečná píseň Petra Hapky a Michala Horáčka "Kdo by se díval nazpátek?", kterou pro seriál nazpívala jedinečná Hana Hegerová.(oficiální text distributora)
Obsah dílů
1.série (2004)
DÍL 1: Veselé Velikonoce (Veselé Velikonoce) - Hlavní hrdinkou je paní Lucie Veselá, učitelka mateřské školky. Její zaměstnání je značně nejisté, ve školce je jen na záskok za mateřskou dovolenou a kromě toho nemá vždycky nervy na rozmazlené dětičky zdejší honorace. Ani v osobním životě nemá zrovna ideální období, i když dorůstající dcera Zuzana je jí oporou. Na letošní Velikonoce za ní přijede její dlouholetý „občasný“ přítel Jetel, bankovní úředník. Lucie má ale o jejich vztahu jiné představy... Rozhodne se k ráznému řešení.
DÍL 2: Nepovedený syn (Nepovedený syn) - Michal, syn manželů Loučných se popral. Proč? Kamarád obvinil jeho matku, že zaplatila Michalovo přijetí na vysokou školu. Nešťastná matka se přizná a marně se snaží své jednání obhájit. Syn vyhrožuje odchodem ze studií... Zdá se, že situace je skoro bezvýchodná, ale poslední zvrat v jejím řešení je nečekaný...
DÍL 3: Špalek (Špalek) - Farář, který v kostele občas využívá služeb pana Antonína, si jednoho dne všimne, že s obětavým pracovitým mužem není vše v pořádku. Požádá o pomoc doktorku Emu. Vyšetření bohužel potvrdí podezření ze zákeřné choroby. Má být vyslovena milosrdná lež nebo krutá pravda - pro kterou variantu se rozhodnout? Těžké dilema musí řešit nejen lékařka, ale tentokrát také farář.
DÍL 4: Banální diagnóza (Banální diagnóza) - Sympatická doktorka Ema se stane objektem obdivu tajného ctitele, který ji nejprve jen fotografuje, ale později se odváží ji i oslovit... Pokušení přichází v každém věku a romantické sny mají i ti, kteří tak na první pohled nevypadají. Prožít malé dobrodružství by si snad přál každý, ale změnit tím celý svůj život? Tam je rozhodnutí mnohem těžší...
DÍL 5: Máti (Máti) - Rodině Pantoflíčků kdysi patřila na náměstí cukrárna, ale dnes je všechno jinak. Jediným majetkem paní Rozálie Pantoflíčkové je její syn Milan, který vyučuje na místní „lidušce“, vede místní pěvecký sbor a v kostele hraje krásně na varhany... Maminka by chtěla dirigovat celý jeho život a celkem se jí to daří. Jenže syn Milan začíná být trochu tvrdohlavý a k dovršení všeho si sám namluvil nevěstu, kterou mu maminka neschválila...
DÍL 6: Bič (Bič) - Bohunka, poštovní úřednice, je krásná, ale poměrně naivní plachá osůbka. To poznáme hned na začátku, kdy ji obviní jeden ze zákazníků, že ho chtěla okrást a ona se nedovede bránit. V rodině však, jak se zdá, všechno dobře klape. Oddaně a vášnivě miluje svého manžela - podnikatele. Do jejich soukromého štěstí však „zasáhne doba“. Manžel nebezpečí krachu firmy před svou ženou tají, ale před milující manželkou neutají. Bohunka by mu ráda pomohla z neštěstí a tak se zabývá jedinou myšlenkou - kde a jak sehnat peníze. Madam Paříž jí nezištně a bezelstně nabízí relativně slušný a snadný výdělek ve svém „salónu“.
DÍL 7: Poklad (Poklad) - Tentokrát blíže poznáme paní Plecitou. Pochází z komediantské rodiny a říká se o ní, že má doma poklad. Jednoho dne se tu objeví „zčistajasna“ syn Milda. Paní Plecitá je šťastná jako každá milující matka. Netuší ovšem, že synova návštěva není nezištná - Milda si totiž vzpomněl na matčin „poklad“. Svůj záměr úspěšně chvíli tají, předstírá zájem o společnou budoucnost, ale protože má zájemce, který dobře zaplatí, musí brzy matce přiznat barvu...
DÍL 8: Vánoční dárky (Vánoční dárky) - Blíží se Štědrý večer. V rodině Svatých, jako téměř ve všech spořádaných rodinách, se peče cukroví, porcují se kapři a míchá se bramborový salát. Když dcera Laďka odchází na diskotéku, nikdo z nich ještě nemůže tušit, jak těžká zkouška je v následující noci a o Štědrém dni čeká. Na jedné straně tradiční rodina se svými rituály, přísná výchova - a na druhé straně revoltující dcera v pubertě.
DÍL 9: O rýbáři a rybce (O rýbáři a rybce) - Radim Rybář je novinář z místních soukromých novin Vetešník a kromě toho bojovník proti různým nepravostem, které se dějí v jeho okolí. Takže se logicky množí řady jeho nepřátel. Právě se k nim zařadil i jeho kamarád a spolužák Jiří, nyní tiskový mluvčí městského úřadu, se kterým občas zašli k rybníku chytat ryby. A jak už to s neohroženými bojovníky bývá, ani život pana Rybáře není spojen s bohatstvím. Jemu to nevadí, ale odolá lákadlům zlaté rybky jeho žena?
DÍL 10: Stěhování (Stěhování) - Jednoho dne navštíví pana Lopušného nečekaně jeho dávná láska - Irena. Proč se tu objevila, ptá se nejen pan Lopušný. Paní Plecitá samozřejmě ví své, marně se snaží svého přítele varovat, on ji však odmítá poslouchat. Kdo by si nepřál na stará kolena ještě jednou - naposledy - dotknout se lásky?

Prodeucent - Bull Film, Ceská Televize
https://www.csfd.cz/film/128569-namesticko/prehled/#