Let / Flight (2012/121/USA/Drama / Thriller) 75%

22.03.2018 18:35
JEDNOU VĚTOU
„Pilot zachraňuje cestující na palubě porouchaného dopravního letadla...“

OBSAH
Kapitán Whip Whitaker (Washington) je velezkušený pilot, kterému sebeprudší turbulence ani nestojí za zvýšení hlasu či adrenalinu v krvi. Když během rutinního letu jím pilotované dopravní letadlo vlétne do mohutné bouře, chladnokrevně ho vyvede do bezpečí, za což si vyslouží potlesk 96 cestujících a šesti členů posádky. Radost je předčasná, letadlu postupně začnou vynechávat funkce, je čím dál neovladatelnější a Whip se odhodlá k šílenému činu – otočí ho vzhůru nohama, což ho má déle udržet ve vzduchu a mezitím se pokusí najít co nejvhodnější místo k přistání. Před rovným pásem louky ho znovu otočí a ve dvousetkilometrové rychlosti sedne na zem. Jako zázrakem přežije 96 lidí. Když se Whip posléze probudí v nemocnici, dozví se, že se stal národním hrdinou. Adorace ale trvá jen do chvíle, než padne klíčová otázka: Co dělal kapitán před osudným letem? V tu chvíli pro něj začíná nový boj. Boj, který nakonec bude těžší než ten, který svedl se živly a neovladatelným letadlem.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Velké herecké sólo pro autenticky nadraného Denzela Washingtona. Zrežírované Robertem Zemeckisem tak, jako kdyby sám střízlivěl z (CGI) opojení. Nadčasový příběh o (ne)dobrovolných závislostech a nabývání ztraceného kontroly vypráví občas nesoustředěně a po celou dobu velmi pomalu, abychom pochopili každou sdělenou myšlenku, a téměř nedramaticky (napětí leteckého úvodu je například oslabováno druhou dějovou linií s Nicole). Zatímco první, akčnější polovina, slibující hrdinovu rychlou proměnu, je ještě slušně rytmizována střídáním scén tichých a scén podbarvených moderní hudbou, v té druhé vše splývá a naděje na změnu slábne. Poté, co ho nakopne letecká havárie, díky které doslova spadne nohama zpátky na zem, je Whip odhodlán udělat si v životě pořádek. Až nutnost čelit vlastním prohřeškům a vést bitvu, jejíž příčinu považuje za nesmyslnou, jeho odhodlání citelně oslabí. Whip sice udělal jeden hrdinský skutek, ale filmovým hrdinou hollywoodského střihu není. V detektivce by byl zároveň viníkem i vyšetřovatelem a tuto jeho vnitřní ambivalenci dokázal Washington bravurně vystihnout, ačkoli nedostal mnoho velkých dramatických momentů ani možnost odstínit postupnou proměnu postavy. Neprodělává kontinuální vývoj k lepšímu, a jako takový si ani nezaslouží soucit. Režisér se o něj zajímá bez patosu, bez empatie, jako kdyby šlo jen o objekt ke zkoumání, na jehož permanentní opilosti rozhodně není nic cool (takže žádné subjektivní záběry, žádné chlastací střihové sekvence s rockovou hudbou). SPOILER Pohledy zvenčí, kdy se svědkem vlastních činů stává také Whip samotný (televizní zpravodajství), si Zemeckis připravuje půdu pro závěrečné odhalení, komu (zřejmě) po celou dobu patřila vypravěčská perspektiva. Přesně jako upřímná zpověď napraveného hříšníka, pohrdajícího svým dřívějším já, film také působí. KONEC SPOILERU Let je ukázkovým „krizovým“ filmem. Trochu naivně, ale bez přehánění a nejlacinějších scenáristických kliček (ty přicházejí až na závěr) varuje před hledáním opory v drogách a alkoholu. Ač má snímek nakročeno k náboženskému poselství, vysvobozením nakonec není Bůh (nad jehož fanatickým následováním Let spíše pozvedává obočí), nýbrž celkem prostě a obyčejně rodina. Cynismus stranou, i takové filmy jsou dnes třeba. (Matty) 3*

O tomhle filmu nešlo nevědět už před samotnou premiérou. Samotný nápad mě totiž přitahoval snad pokaždé, kdykoliv jsem si na něj vzpomněl. Kdo by taky nechtěl vidět sjetýho a nalitýho řidiče dopravního letadla, který absolutně neuvěřitelným zákrokem zachrání většinu posádky. Taky ta scéna pádu letadla je tak brutální, že jsem první půlhodinu filmu vlastně ani nedejchal. Pak se to přehoupsne do vyšetřování a v tu chvíli jsem tak nějak tušil, že film zpomalí. Zpomalil, ale kupodivu pořád nenudil, což mě dost překvapilo. Na dvou a čtvrt hodinový film musím uznat, že klobouk dolů. K tomu Denzel předvedl velice slušný výkon. Tak perfektně a přirozeně rozebranýho člověka jsem ve filmu dlouho neviděl. Absurdita se míchala s realitou, ale výsledek a závěrečná scéna rozhodně stála za to. (Malarkey) 4*

Průběh letu: první třetina nabušená kerosínovými výpary audiovizuální brilance, humoru černého jak skříňka a příslibů "charakterového" dramatu. Pak se zaseknou klapky a začne sestup: pomalé dialogy, nedostatečně rozvíjené postavy, slabé "vyšetřovací" drama, které je vytlačeno obrazem rozkládajícího se hlavního hrdiny, který pouští diváka dovnitř - i když je Denzel prvotřídně odulý a ten ztroskotanec z něj dýchá, není to nic, co by člověka přikovalo k příběhu. Spíše se dostáváme do jemných turbulencí předvídatelnosti. Nicméně rozuzlení není vlbec marné, má hranu a náboj... které posléze film zapíchne čumákem do země limonádovým závěrem, který vlastně celou snahu o deheroizaci a morální nejednoznačnost příběhu rozbije na padrť. Každé kázání potřebuje aspoň jednoho polepšeného hříšníka, to věděl už Švejk, ale když někdo začne vřískat po oltářem, ještě to není příznak božího osvícení. Spíš prvotřídní ochotničiny, v tomhle případě okatého posmrkávání směrem k divákům, kteří mají rádi vzorovou "sebekritiku a usebrání". Z mého pohledu to tupí veškeré ostří, které si Let zvládne udržet. Přesto sympatický film, který se pro mě díky několika šťavnatým momentům (krom prvních zhruba čtyřiceti minut např. postava Johna Goodmana a Zemeckisova stále elegantní režie) drží v bezopečné letové hladině mezi třemi a čtyřmi hvězdami. (Marigold) 3*

VELKÁ RECENZE
Zkušený kapitán dopravního letadla Whip Whitaker (Denzel Washington) je rozvedený a užívá si života. Po několika hodinách spánku ještě s dojezdem předchozího bujarého večera sedne do kokpitu se 102 lidmi na palubě a vzlétá směr Atlanta. Úspěšně proletí bouřkou s turbulencemi, aniž by hnul brvou, předá pak řízení druhému pilotovi a odchází si dát džus s potajmo přimíchaným panákem vodky. Na chvíli si v kabině zdřímne, když ho však ze spánku vytrhne příkré klesání stroje. V chladným klidem opět převezme řízení, snaží se letadlo stabilizovat a takřka zázračným manévrem, kdy obrátí stroj vzhůru nohama, se mu podaří nouzově přistát v polích. Zachrání tak od jisté smrti většinu lidí na palubě, nepřežijí jen 4 cestující a 2 členky posádky. Mediálně je z něj hrdina.
V nemocnici se seznámí s drogově závislou pacientkou Nicole (Kelly Reillyová), když se vykrade na nouzové schodiště kouřit. Brzy ho však navštíví vyšetřovatelé nehody a postupně začíná vyčerpávající martyrium. Charlie Anderson (Bruce Greenwood), jenž dříve s Whipem pilotoval u námořnictva a nyní dělá zástupce leteckých odborů, jej pozve na setkání s advokátem Hugh Langem (Don Cheadle), který mu sdělí, že Národní letecká bezpečnostní agentura (NTSB) vyšetřující nehodu našla v jeho krevních testech stopy kokainu a alkoholu. Jeho hrdinská aura dostane značné trhliny. Právník se chystá zprávu s krevními testy zpochybnit a vše vypadá poměrně nadějně.
Whip má však vytrvalé potíže s alkoholem, ačkoli se s nimi snaží ve světlých chvílích bojovat. Navštíví Nicole zrovna v situaci, kdy ji majitel vyhazuje z domu, a tak ji vezme k sobě do otcovy dřívější práškovací firmy, kde nyní přebývá. Ta pro něj najde pochopení, ale později ho opustí s obavou, že by ji mohl stáhnout zpět k pití. Po dalších peripetiích ho k sobě vezme Anderson a podaří se mu udržet Whipa dál od alkoholu. Večer před oficiálním slyšením NTSB je však ubytován na hotelu, kde „vinou“ hotelového minibaru opět podlehne pokušení. Ráno ho objeví Anderson s Langem ve zbědovaném stavu a je povolán Whipův drogový dealer Harling Mays (John Goodman) s dodávkou „vyprošťováku“, aby ho uvedl do provozuschopného stavu.
Slyšení se pak vyvíjí překvapivě příznivě až do chvíle, kdy ho vyšetřovatelka Ellen Blocková konfrontuje s nutností vyjádřit přesvědčení, že lahvičky vodky nalezené v odpadkovém koši letadla vypila letuška Márquezová. Ve zlomové chvíli Whipovi dojde odhodlání zapírat svůj alkoholismus a ke všemu se přizná. Filmový střih pak uvádí diváky do věznice, kde pilot vypráví celý tento příběh spoluvězňům.
Let (v anglickém originále Flight) je americký dramatický film z roku 2012. Režisérem snímku je Robert Zemeckis. Hlavní role ztvárnili Denzel Washington, Don Cheadle, Kelly Reillyová, Bruce Greenwood a John Goodman. Vypráví příběh pilota dopravního letadla, který při havárii odvážným manévrem zachránil většinu cestujících, v průběhu vyšetřování však vychází najevo další okolnosti. Americká premiéra filmu se odehrála 14. října 2012, do českých kin snímek uvedla společnost Bontonfilm od 21. února následujícího roku.

Ocenění:
Academy Awards
2013 - Denzel Washington (Hlavní herec) (nominace)
2013 - John Gatins (Původní scénář) (nominace)

Golden Globes
2013 - Denzel Washington (Nejlepší herec - drama) (nominace)

AACTA International Awards
2013 - Denzel Washington (Nejlepší herec) (nominace)

DABING
V českém znění: Bohdan Tůma - Denzel Washington (Whip Whitaker), Hana Ševčíková - Kelly Reilly (Nicole), Zdeněk Mahdal - Bruce Greenwood (Charlie Anderson), Martin Stránský - Don Cheadle (Hugh Lang), Michal Holán - Brian Geraghty (Ken Evans), Radka Stupková - Tamara Tunie (Margaret Thomasonová), Pavel Rímský - John Goodman (Harling Mays), Zuzana Skalická, Robin Pařík, Ludvík Král, Jana Páleníčková, Marek Libert, Svatopluk Schuller, Zbyšek Horák, Petr Burian, Klára Vodenková, Apolena Veldová, René Přibil, Jakub Nemčok, Bohuslav Kalva
Překlad: David Záleský, Markéta Záleská
Zvuk: David Pavlíček
Produkce: Leoš Lanči
Dialogy a režie: Martin Kot
Vyrobila: Tvůrčí skupina Josefa Petráska ve studiu Pro-Time 2012

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 21.2.2013 Bontonfilm
Premiéra USA: 2.11.2012 Paramount Pictures
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 19.6.2013 Magic Box
Poprvé na Blu-ray: 19.6.2013 Magic Box

Tržby celkem - $ 161 800 000
Náklady (Rozpočet) - $ 31 000 000
 
Tvůrci a herci
Robert Zemeckis (Režie), Laurie MacDonald (Produkce), Walter F. Parkes (Produkce), Jack Rapke (Produkce), Steve Starkey (Produkce), Robert Zemeckis (Produkce), Alan Silvestri (Hudba), Don Burgess (Kamera), Jeremiah O'Driscoll (Střih), Scot Boland (Casting), Victoria Burrows (Casting), Nelson Coates (Scénografie), Louise Frogley (Kostýmy), John Gatins (Scénář), Denzel Washington (Herec), Don Cheadle (Herec), Kelly Reilly (Herec), John Goodman (Herec), Bruce Greenwood (Herec), Brian Geraghty (Herec), Tamara Tunie (Herec), Nadine Velazquez (Herec), Garcelle Beauvais (Herec), Melissa Leo (Herec), James Badge Dale (Herec), Rhoda Griffis (Herec), Ric Reitz (Herec), Sean Nix (Herec), Tom Nowicki (Herec), Steve Coulter (Herec), Michael Beasley (Herec), E. Roger Mitchell (Herec), Hal Williams (Herec), Ted Huckabee (Herec), Jill Jane Clements (Herec), Carlos Aviles (Herec), Dylan Kussman (Herec), Jessica J. Stowes (Herec)
 
2012/121/USA/Drama / Thriller
 
Zajímavost k filmu
- Kromě jiných je na otcově farmě na zdi i fotografie dvou černošských pilotů před druhoválečným stíhacím letounem P-51D Mustang. Byla pořízena v Ramitelli v Itálii v březnu 1945 fotografem Toni Frissellem a zachycuje letce plukovníka Benjamina O. Davise a Edwarda C. Gleeda.
- Kameraman Don Burges a režisér Robert Zemeckis se dohodli, že použijí málo používané třicetivteřinové záběry. Trendem poslední dob je přitom použití 3 - 6vteřinových záběrů.
- Velké dopravní letadlo skutečně může letět vzhůru nohama. Podobný incident se odehrál v Japonsku a letoun dokonce bez poškození přistál.
- FIlmové číslo letu 227 není náhodné. Existuje totiž pověra, že při součtu kombinace čísel s výsledkem 11 vzniká předpoklad havárie letadla. K nehodě došlo například u letu AA 191. Letoun typu DC-10 tehdy odstartoval z letiště v Chicagu, ale jeho motor odpadl a letoun tragicky ztroskotal. Stejně tak let PSA 182, vypravený z letiště v San Diegu, který čelně narazil do země.
- Podobná nehoda se stala v roce 2000 u letu 261 apolečnosti Alaska Airlines se stejným typem letadla McDonnell Douglas MD-83, nicméně dopadla katastroficky a nepřežil nikdo z 88 cestujících. Opět jako zde ve filmu za to mohla součástka jackscrew, horizontální stabilizátor, která je od té doby více kontrolovaná.
- Film je věnován památce Eda Limata, který byl americkým agentem nových talentů a mimo jiné zastupoval herce, jako je Michelle Pfeiffer, Nicolas Cage, Mel Gibson, Steve Martin, Richard Gere a Denzel Washington.
- Sám Robert Zemeckis je amatérskym pilotom.
- Natáčanie prebiehalo na viacerých miestach v americkom štáte Georgia.
- Keď Whip Whitaker (Denzel Washington) príde po prvý krát do apartmánu Nicole (Kelly Reilly), môžeme na zadnej poznávacej značke vidieť GA-CNH320, čo je rovnaká značka, akú má Generál Lee vo filme Vidláci na pretekoch (2005).
- Keď je publiku prvýkrát predstavená postava Harling Mays (John Goodman), počúva "Sympathy For The Devil". Táto pesnička sa tiež objavila vo filme Fallen (1998), kde si Denzel Washington a John Goodman zahrali spolu po prvý krát.
- V souvislosti s rozpočtem 31 milionů amerických dolarů Robert Zemeckis prohlásil, že je pravděpodobně jediným režisérem, který by jej za takovou sumu dokázal natočit.
- Příběh připomíná událost z roku 2001, kdy kanadský kapitán Robert Piche klouzavým letem bezpečně přistál s Airbusem 330, kterému došlo palivo. Zachránil tak 306 pasažérů od jistého neštěstí. Přes noc se stal hrdinou, ale záhy poznal odvrácenou stranu slávy, a to když novináři odkryli jeho dlouho zapomenutou kriminální minulost a soukromý život.
Do role Nicole tvůrci zvažovali také obsazení Olivie Wilde a Dominique McElligott.
 
Odkazy