Lesní duch / The Evil Dead (1981/85/USA/Horor, Thriller) 78%

14.07.2022 04:07
JEDNOU VĚTOU
„Legendární splatter horor z dílny Sama Raimiho s Brucem Campbellem v hlavní roli muže s řetězovou pilou místo ruky."

OBSAH
Scenárista a režisér Sam Raimi uvádí svůj nelítostný, krví nasáklý debut, jenž se stal hororovým mezníkem. Nekonečný proud děsivé hrůzy a efektů, které vyvolávají noční můry, film právoplatně řadí mezi kultovní klasiku. Pět vysokoškoláků se vydává na osamělou chatu uprostřed lesů a nechtěně tu probouzí monstrózní zlou sílu odhodlanou zničit všechny do jednoho. S nově digitálně restaurovaným obrazem a náloží neuvěřitelných bonusů se Lesní duch stává zásadním zážitkem v kategorii krvavých hororů.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Něčím zvláštní příběh budoucího majitele spidermana. Efekty jsou až vtipné, ale použití kamery a hudby je opravdu geniální. Nálety na dům, z domu, pohyby stromů, znásilnování a třeba i menší vychytávky se světlem. Jde o krásnou ukázku jak se za málo peněz, ale s velkým nadšením dá udělat něco skvělého co ukáže váš talent. (Djkoma) 4*

Raimi, Spiegel, Campbell.. Royal Shakespeare Company? To asi ne.. Spíš původ zkratky rsc, označující ukončení zápasu kvůli potoku krve cákající z boxerova obočí na všechny strany.. Za málo peněz hodně hororové muziky umocněné voyeurskou kamerou prolétávající mezi větvičkami, hektolitry umělé krve nastříkané na obličej božského Bruce a spoustou obyčejných zvuků budujících atmosféru (tlukot srdce, cvrkot hmyzu nebo ta moucha na závěr closing credits) a přitom všem je to celé tak krásně neseriózní. Za tu ošklivost, co provedly lesní kořeny nebohé Cheryl, se dává dle trestního sazebníku 5 až 12 let - záleží na šikovnosti přiděleného právního zástupce.. „Join us! Join us!“ (Gilmour93) 3*

První půle je excelentní. Raimi s minimem prostředků dokáže navodit tíživou atmosféru strachu. Scéna znásilnění stromem je něco, co se jen tak nezapomíná. Ale druhá půle je strašně rozháraná, jakoby Raimi nevěděl co vlastně chce a doplácí na svou filmařskou nezkušenost. Mám na mysli to, že jsou jednotlivé scény po sobě špatně poskládané. V jedné scéně je brutální mord, ve scéně následující a bezprostředně navazující se aktéři tváří nezúčastněně, jako by se před pár minutami vlastně tolik nestalo. Evil Dead I. považuji pouze za dobrou, nikoliv skvělou, předzvěst bezchybné "dvojky". (Lima) 3*

VELKÁ RECENZE
Je jen málo hororů, které pro žánr znamenaly skutečně hodně. „The Evil Dead“ – český název „Lesní duch“ nebo „Smrtelné zlo“ odmítám použít, protože známější je přece jen název anglický – je jedním z mála hororů, které se mohou naprosto beze strachu pyšnit titulem hororu, který ovlivnil mnohé. I když, abych byl úplně přesný, není to pouze první film, ale vlastně celá série, která pomáhala utvářet žánr. Série se postupem času proměnila v hororově komediální, ale první díl takový ještě není. První díl má být především děsivý, brutální se špetkou toho černého humoru. Ale prvotní je snaha vyděsit. „The Evil Dead“ není tak uvolněným hororem jako jeho druhé pokračování, které je mnohými považováno za lepší, už jen proto, že se zde kompletně vyprofilovala postava Ashe, a to se vším všudy, tedy i s motorovou pilou místo ruky.
„The Evil Dead“ je převratným hororem proto, že i s málo penězi bylo možné natočit něco, na co se prostě nezapomene. A věřte tomu, že na „The Evil Dead“ skutečně nezapomenete. Vždycky, když si na film vzpomenete, vybaví se vám scény, které prostě utkví hluboko v hlavě – především pak scéna lesního znásilnění, ta je hodně drsná, a když film vidíte poprvé, dostane vás. Navíc má snímek skvělé efekty, i když nejsou dokonalé, stejně na ně budete rádi vzpomínat – zabodnutí tužky do achilovky je jedním z nich.
Ale vůbec, pokud se týká masek, tak film prostě exceluje. Posedlí lidé jsou jedineční a skutečně děsiví a v hlavě vám bude ještě dlouho znít šílený smích Ashovy přítelkyně, když s ním zápasí a když na něj skáče, on bere do ruky lopatu a nechá na sebe dopadnout jen bezhlavé tělo. Tyhle scény jsou prostě skvělé a „The Evil Dead“ tak ukazuje, že Sam Raimi měl skvělou představivost a dokázal svým dílem nasměrovat i další hororové autory. Vždyť kolik hororů, které se odehrávají v dřevěných chatkách v lesích, jste už viděli anebo ještě uvidíte?
Příběh „The Evil Dead“ není nijak komplikovaný a právě v tom je jeho kouzlo. Nemluvě pak o tom, že je zde pouze pět herců – do podrobností nebudeme zacházet – kteří se zde objeví a které sledujeme v podstatě celou dobu. Nejvíce je pak samozřejmě zaměřeno na Bruce Campbella, který si díky celé sérii vydobyl postavení kultovního herce. Sledujeme tedy pětici mladých lidí, kteří si vyjedou do lesů na chatu, protože to bylo přece jen hodně levné. Nic tak hrozného by se asi nestalo, kdyby si nepřečetli knihu, kterou zde najdou, respektive, kdyby si nepustili pásku, kde je překlad textů z této knihy. Kniha totiž není nic menšího než samotný Necronomicon. Přečtením textu je vyvolán lesní duch, který posedne téměř každého z pětice hrdinů.
Skvělý Bruce Campbell, jednoduchý, ale děsivý nápad, schopnost stavět atmosféru a v ty správné momenty ji odlehčit, tohle všechno je to, co film zdobí. A to nemluvím o tom, že z díla doslova čiší láska k žánru a „The Evil Dead“ je naplněn touhou udělat něco děsivého, a to za jakoukoli cenu, respektive v podstatě bez peněz. Rozpočet okolo 400 000 dolarů se vrátil zhruba stonásobně. Nevím, který díl upřednostňujete vy, ale pro mě je jednička lepší než dvojka, hlavně proto, že se snaží především vyděsit. A ty masky prostě stojí za to.

Ocenění:
The Saturn Awards
1983 - Nejlepší nízkorozpočtový film

Sitges Film Festival
1982 - Tom Sullivan (Nejlepší efekty)
1982 - Sam Raimi (Cena kritiky)

DABING
1.DABING: (Blu-ray)
V českém znění: Svatopluk Schuller - Bruce Campbell (Ashley 'Ash' J. Williams), Filip Švarc - Richard DeManincor (Scott), Jana Páleníčková - Betsy Baker (Linda), Nikola Votočková - Ellen Sandweiss (Cheryl), Jolana Smyčková - Theresa Tilly (Shelly), Tomáš Juřička - Bob Dorian (hlas na pásce), Libor Terš (titulky) a další
Překlad: Ivan Hanuš
Dialogy: Jana Dotlačilová
Produkce: Evelyna Vrbová
Zvuk: Filip Mošner
Režie: Alice Hurychová
Vyrobila: LS Productions Dabing v roce 2010

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: -
Premiéra USA: 15.4.1983 New Line Cinema
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: -
Poprvé na Blu-ray: 4.10.2010 Bontonfilm

Tržby celkem - $ 29 400 000
Náklady (Rozpočet) - $ 375 000

FILMY V SÉRII
Lesní duch gastonrolinc.cms.webnode.cz/news/lesni-duch-the-evil-dead-1981-85-usa-horor-thriller-78/
Horor / Thriller, USA, 1981
Režie: Sam Raimi, Hrají: Bruce Campbell, Ellen Sandweiss

Smrtelné zlo 2 gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/smrtelne-zlo-2-evil-dead-ii-1987-85-usa-horor-komedie-80/
Horor / Komedie, USA, 1987
Režie: Sam Raimi, Hrají: Bruce Campbell, Sarah Berry

Lesní duch gastonrolinc.cms.webnode.cz/news/lesni-duch-evil-dead-2013-91-usa-horor-thriller-59/
Horor / Thriller, USA, 2013
Režie: Fede Alvarez, Hrají: Jane Levy, Shiloh Fernandez
 
Tvůrci a herci
Sam Raimi (Režie), Rob Tapert (Produkce), Joseph LoDuca (Hudba), Tim Philo (Kamera), Edna Ruth Paul (Střih), - (Casting), - (Scénografie), - (Kostýmy), Joe Masefield (Zvuk), Bruce Campbell (Masky), Sam Raimi (Scénář), Bruce Campbell (Herec), Ellen Sandweiss (Herec), Richard DeManincor (Herec), Betsy Baker (Herec), Theresa Tilly (Herec), Ted Raimi (Herec), Scott Spiegel (Herec), Sam Raimi (Herec), Ivan Raimi (Herec), John Cameron (Herec), Cheryl Guttridge (Herec), Rob Tapert (Herec), Kurt Rauf (Herec), Bill Vincent (Herec), Svatopluk Schuller - Bruce Campbell (Ashley 'Ash' J. Williams- Dabing) Filip Švarc - Richard DeManincor (Scott- Dabing) Jana Páleníčková - Betsy Baker (Linda- Dabing) Nikola Votočková - Ellen Sandweiss (Cheryl- Dabing) Jolana Smyčková - Theresa Tilly (Shelly- Dabing) Tomáš Juřička - Bob Dorian (hlas na pásce- Dabing)
 
1981/85/USA/Horor, Thriller
 
Zajímavost k filmu
- Na začátku filmu, kde přátelé jedou v autě, pije jeden z nich mléko ve skleněné lahvičce. V roce 2012 šel jeden youtuber prozkoumat filmové lokace tohoto filmu a na místě tehdejšího natáčení naše mezi větvemi na zemi právě tuto lahvičku na mléko. Po chatě již zbyl jen jeden kus zdi z cihel a díra v zemi, ve které byl dříve vchod do sklepa chaty.
- Na film dostali tvůrci 2000 amerických dolarů od jednoho ze sponzorů jen proto, že onen sponzor vynechal roku 1978 svou obvyklou návštěvu Las Vegas, kde, jak tvrdil, každý rok jen tak právě ony dva tisíce dolarů rozhází.
- Americký režisér Samuel M. Raimi, v době natáčení dvacetiletý, film natočil s několika přáteli amatérsky přes prázdniny. Premiéru si odbyl na tradičním festivalu fantastických filmů a hororů v roce 1982 ve Španělsku, v Sitges. Vzbudil zde pozornost, protože se plně vyrovnal snímkům profesionálních studií.
- Režisér Sam Raimi zapůjčil pro natáčení svůj Oldsmobile Delta 88 z roku 1973.
- Film inšpiroval americkú kapelu Death k zloženiu rovnomennej piesne. Rovnako tak skupinu Deicide, ktorá nahrala skladbu "Dead by Dawn".
- Červená motorová pila, kterou Ash (Bruce Campbell) používá, je Homelite XL amerického výrobce Homelite Corporation.
- Ve scéně, kdy Ash (Bruce Campbell) střílí skrz okno, použili filmaři skutečnou munici a skutečné sklo. Nejedná se tak o trik.
- Na remaku filmu z roku 2013 se podíleli herec Bruce Campbell a režisér Sam Raimi.
- Ash (Bruce Campbell) ve filmu používá brokovnici Harrington & Richardson Pardner - 12 Gauge.
- „Necronomicon“ neboli „Kniha mrtvých“ je smyšlený grimoár, který ve svých povídkách poprvé použil H. P. Lovecraft v roce 1919. Byl údajně napsán "šíleným" arabem Abdulem Alhazredem. Má obsahovat veškerá tajemství světa a kosmu.
- Monolog, který pronáší Cheryl svým démonickým hlasem, když ji posedne duch, použila k úvodu písničky "Possessing The Weak" skupina "Bloodgasm".
- Pracovní název filmu byl Into the Woods.
- Nátačelo se v opuštěné chatě, na kterou Sam Raimi náhodně narazil.
- Střeva posedlých postav byla vytvořena z rozšlehané kukuřice obarvené nazeleno.
- Kusy dřeva padající na začátku filmu z mostu byly vyrobeny z polystyrénu.
- Betsy Baker přišla o řasy během odstraňování makeupu z jejího obličeje.
- Během scény, kde se posedlá Linda snaží Ashe napadnout dýkou, herečka Betsy Baker vůbec neviděla, protože jí v tom zabraňovaly bílé kontaktní čočky.
- V původním scénáři bylo, že lidé v chatě budou během prvního poslechu pásky kouřit marihuanu. Herci to vzali doslova a scéna se pak musela přetáčet kvůli jejich nekontrolovatelnému chování.
- V Německu měl film premiéru v kinech i na videokazetách ve stejný den, aby se předešlo problémům s cenzurou.
- Když Ash a Linda prvně najdou náhrdelník, tak si můžete na Lindině ruce všimnout stříbrné barvy. Náhrdelník byl původně zlatý a před scénou nabarven stříbrně.
 
Odkazy