Le Mans '66 / Ford v Ferrari (2019/152/USA/FrancieúDrama, Životopisný, Sportovní, Akční) 92%

20.08.2022 03:03
JEDNOU VĚTOU
„Pravdivý příběh amerického konstruktéra vozidel Carrolla Shelbyho a britského řidiče Kena Milese, kteří se společně vydali do boje proti fyzikálním zákonům i svým osobním problémům, aby pro Ford Motor Company stvořili revoluční závodní vůz."

OBSAH
V roce 1959 je Carroll Shelby (Matt Damon) na absolutním vrcholu, vyhrál nejtěžší motoristický závod na světě 24 hodin Le Mans. Po největší triumfu tohoto neohroženého Texasana přijde drtivá rána – lékaři odhalená srdeční vada mu znemožní pokračovat v závodění. Shelby tak začíná novou kariéru jako velmi vynalézavý konstruktér. Spolupracuje s týmem, do nějž patří i vynikající zkušební jezdec a britský šampión Ken Miles (Christian Bale). Miles je nejen špičkovým závodníkem oddaným své rodině, ale je také nesnesitelně arogantní a naprosto neschopný jakéhokoliv kompromisu. A právě tento tým automobilových šílenců si najme Henry Ford II, aby pro jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé závodní auto. Ford se totiž rozhodně, že se pomstí Enzo Ferrarimu, za to, že nakonec odmítl domlouvané spojení své automobilky s Ford Motor Company. Vozy stáje Ferrari vítězí na okruhu v Le Mans nepřetržitě od roku 1960 až do roku 1965. Shelby, Miles a jejich malý tým jsou odhodláni tomu učinit s pomocí vozu Ford GT40 rázný konec. Proti nim stojí neporazitelné Ferrari, fyzikální zákony i jejich vlastní osobní démoni. Navzdory překážkám a omezením, které jim do cesty hází i samotný Ford, musí vyvinout revoluční vozidlo, které převálcuje každého konkurenta. Jejich úsilí si ale vybírá nemalou daň – těmto odvážným mužům to ale za vítězství stojí.(CinemArt)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Nádhernej chlapskej příběh Kena Milese a Carrolla Shelbyho plný scén, na které asi nikdy nezapomenu. Navíc příběh z automobilového světa, který je tak krásný, ale zároveň tragický, až se divím, že nebyl zfilmovaný dřív. Po dlouhé době jsem měl opět pocit, že koukám na něco vysloveně jedinečného. Matt Damon a Christian Bale tu zahráli opravdu skvostně. Chris možná ještě o stupeň líp, protože jeho excentrik Ken vysloveně bavil svojí složitou osobností od začátku do konce. A když šlo tvrdý na tvrdý, tak jsem vůbec netušil, jak se zachová. A to je vlastně kouzlo celého toho příběhu. Pokud jste neznalí detailů, budete si jej užívat. Pokud jste znalí detailů, tak si tento film doslova musíte užívat. Záběry na krásná auta s nadčasovým designem, do puntíku přesné scény s Henry Fordem II. nebo Enzem Ferarrim, které jsou pro tento film stejně osudové, jako byly osudové v době, kdy se opravdu staly a celá řada odkazů na tehdejší automobilový průmysl (pásovou výrobou Forda počínaje a záběry z firmy Ferrari v Modeně konče) jsou hlavními, ale ne předními důvody k tomu, abyste se tu nadchli pro pěti hvězdičkovou dardu. Tohle je prostě film, který jednou bude zapsán do pamětí kinematografie právě proto, jaký je. A navíc představuje krásně zfilmované opravdové chlapské přátelství, které nemá hranic a bude v tomto případě žít věčně. (Malarkey) 5*

Film na první dobrou působí nenápadně, ani žádné velkolepé blockbusterové haló ho neprovází, ale to je dobře, protože on si totiž tu filmařskou nádheru nechává až na plátno. Absolutně přesně trefený casting hlavních i vedlejších postav rozehrává příběh na závodišti i mimo závodiště, který mě tak pohltil, že směle můžu říct, jooo já si zazávodil Le Mans, když tvůrci chtěli abych si připadal jako závodnik byl jsem závodnik, (kamera z pozice řidiče je dokonalost ), když chtěli abych byl součástí konstruktérského týmu Fordu, tak jsem prostě byl součástí konstruktérského týmu Fordu. Ano, postavy i příběh působí opravdově a věrohodně což dává filmu neskutečnou vyprávěcí sílu. Le Mans 66 není ale o závodění, i když neboj se, závodí se ve filmu a hodně a moc pěkně, je především o lidech, o jejich snech, o jejich lásce k autům, motorům, k závodění, ale i o pestrosti lidských povah, kladnějších i zápornějších. Chlapácká nádhera s oscarovým výkonem Christiana B. velmi výraznou vedlejší rolí Tracy Lettse, sympaticky působícím Jon Bernthalem, ale i až překvapivě jistým výkonem Matta D. Ze stříbrného plátna na mě vypadl další zlatý filmový poklad s jednou roztomile povedenou chlapskou rvačkou navrch. (Enšpígl) 5*

Mangold, jako vždy, jede cestou nejmenšího odporu. Benzínem nasáklá bromance tak upřednostňuje klíšé a jednoduché zkratky před nějakou komplexností. Občas je Mangoldovo rutinérství až úsměvné (způsob, jakým si pomáhá tvorbou odporného fordího záporáka, béčková karikatura jezdce Ferrari), občas lehce iritující (fakt budou režiséři do nekonečna dávat Bernthalovi jen role, které uhraje v komatu?), povětšinou ale prostě přímočaře zábavné. Závodní sekvence jsou nasnímané s jistotou a plynem na podlaze, Bale a Damon si vyměňují elektrické pecky a první jmenovaný dokáže výrazem za volantem vykouzlit víc intenzity než efektní salta závodních aut u krajnice venkovské silnice v Le Mans. Tenhle film je chválou poctivých chlapů z garáže, kteří srdcem a citlivou prdelí čelí demenci kravaťáků. Nelze to nemít rád, podobně jako Rivaly. Zároveň se ale nelze zbavit pocitu, že nejlepší story v dějinách motorsportu má pod kapotou víc koní, než kolik dokázal Mangold využít. On je prostě taková spolehlivá fordí dodávka se stabilním bublajícím dieselem. Žádnej vášnivej dvanáctiválec. (Marigold) 4*

VELKÁ RECENZE
Co říct hned na úvod, abych vás nesvedl na scestí. Chtělo by se mi doufat, že si o průběhu čtyřiadvacetihodinovky v Le Mans léta páně 1966 nic nezjistíte a půjdete rovnou do kina. Je to tak vůbec nejlepší, protože spoilerovat si u sportovních filmů výsledky nikdy nepřinese nic dobrého. Ale zároveň chci ujistit petrolheady o tom, že i kdyby měli v hlavě celou soupisku všech vytrvalostních závodů na světě a jezdecká esa znali podle obličejů z oblíbeného pexesa, stejně jim Le Mans ‘66 udělá radost. Možná dokonce takovou jako před pár lety Rivalové. Ano, je to odvážný metr, protože Howardův film tehdy v žebříčku nejlepších filmů roku nečekaně zabodoval.
Mangoldova chlapská story má stejné ambice a na diváky vyrukuje nejen s napínavým příběhem, ale s vlastními hereckými esy. Christian Bale se po obtloustlém Dicku Cheneym během pár měsíců proměnil ve vyhublého pilota Kena Milese. Je to další z obdivuhodných proměn, ale nemyslete si, že Baleova dřina probíhala jen civěním do prázdné ledničky - brilantně napodobuje Milesovu vznětlivost, jeho mluvení na půl pusy i nejrůznější tiky. Navíc má spolehlivého parťáka v podobě Caitriony Balfe, která hraje jeho manželku, neuvěřitelně cenný a v důsledku nepřehlédnutelný ženský element v příběhu plném benzínem nebo inkoustem smrdících chlapů. Matt Damon jako Carroll Shelby to má trochu těžší. Skutečnému Shelbymu se nepodobá ani za mák (tady by lepší práci odvedl třeba Josh Brolin), ale trhá svůj part srdíčkem a ta bromance mezi dvěma nesourodými pardály - šéfem stáje a jeho nejlepším závodníkem, co má v zadku víc nervových zakončení než všichni ostatní v mozkovně, je dokonale hmatatelná.
Tady se ostatně film nejzásadněji liší od Rivalů. Shelby a Miles totiž táhnou za jeden provaz, i když by se občas nejradši uškrtili, a v hlavní dějové linii nestojí jen proti nafrněným pilotům od Ferrari a jejich šedé eminenci, samotnému Enzovi Ferrarimu, ale hlavně proti nekonečné byrokracii automobilky, která je do války pod šachovnicovými praporky vysílá. Když mluvím o chlapech nasáklých benzínem a inkoustem, pomyslně tak kreslím zákopy, jimiž cesta do Le Mans vede. Mechanici a inženýři vs. cifršpioni a management. A aby to nebylo tak černobílé, je i na straně kravaťáků pár vizionářů. Mohli bychom jmenovat hned několik herců - Jon Bernthal nebo Josh Lucas mají skvělé role ušité na míru jejich talentu, ale je to relativně neznámý Tracy Letts, jinak též autor několika divadelních her, majitel Pullitzera a manžel herečky Carrie Coon, kdo září nejvíc. Letts jako úspěšný scenárista dokonale pochopil potenciál Fordovy postavy a ukradl si veškeré scény pro sebe. Sledovat ho při práci je požitek. A protože je právě Henry Ford II. tím rozhodujícím těžítkem na vahách osudu, jsem za tuhle mimořádně šťastnou volbu vděčný hned dvojnásob.
Le Mans ‘66 má dvě a půl hodiny a už z principu nemůže mít podobný tah na bránu jako Rivalové. Dokáže ovšem diváka stejně přesvědčivě vtáhnout do atmosféry dobového závodění. Šedesátá léta nebyla smrtonosnou disciplínou jen ve Formuli 1, ale i ve vytrvalostních závodech. A francouzský okruh de la Sarthe, kde se Le Mans jezdí, byl pro mnohé jezdce i fanoušky opravdovou Mekkou. Mangold buduje svůj svět trpělivě a nechá diváka nasát atmosféru závodních víkendů i piplavého a mnohdy bolestivého vývoje samotných vozů. Spravedlivě dělí čas mezi Shelbyho i Milese, ale není pochyb o tom, že i díky rodinnému úhlu je Le Mans ‘66 právě o Milesovi. Britský bouřlivák, který dal každému všechno sežrat, ale za volantem byl pánbůh. Mnohokrát si během filmu budete říkat, jak je možné, že tuhle story ještě nikdo nezfilmoval. A mnohokrát budete děkovat, že si tahle látka počkala právě na Mangolda.
Bezchybné vedení herců si totiž podává ruku s dokonalým řemeslem. Závodní scény měli na starost choreografové zodpovědní třeba za Baby Drivera a dostali od produkce naprosto volné ruce. Jediným zadáním bylo, že musí závody vypadat co nejrealističtěji. Kde to šlo, tam byly použity praktické triky, ale protože analogový feeling McQueenova Le Mans z roku 1971 v dnešních podmínkách dost dobře napodobit nelze, bylo by bláhové čekat absenci CGI. A přesto Mangold díky skvělé kameře, tepavému soundtracku a žiletkovému střihu dokáže jakékoliv přechody od skla a plechů k jedničkám a nulám dokonale zamaskovat. Pocit neustálého nebezpečí a jízdy na hraně je tak věrohodný, že budete lomcovat opěradly sedaček. Už jsem řekl, že byste měli jít do sálu s Dolby Atmos? Za dvacku navíc je to jako kdybyste svému vozu dopřáli závodní výfuk. Za tuhle investici vám vaše uši poděkují.
Neutuchající tempo je dáno také tím, co všechno musel Mangold vypustit. Během těch tří sezón, kdy se Ford honil za rudými zadky řvoucích Ferrari, se toho totiž stalo tolik, že by z toho šla uplést i desetidílná minisérie. Plná cizokrajných jmen, značek, konexí a souvislostí, v nichž by se běžný divák ztratil. Mangold se ale nesnaží problematiku závodění divákovi předžvýkávat. Miles tak hned ve své úvodní scéně seřve rekreačního majitele sportovního vozu za to, že nemá sebemenší tušení, jak jeho auto funguje, a problém s motory, přehříváním, otáčkami a dalšími aspekty vývoje závodních vozů je poměrně bez servítků řešen bez ohledu na technické znalosti diváků. Co se týče souslednosti je ale řada událostí zkrácena, vynechána nebo zpřeházena. Někým, kdo moc dobře věděl, kde něco seškrtat. Výsledkem je napínavý příběh s jasným cílem, který zachovává původní poselství i fakta.
Pro analfabety, co nepoznají Forda od Ferrari a závodění si spojují jen s automobilovými honičkami Jamese Bonda, je tu naštěstí ono špičkování mezi Shelbym a Milesem, závodníky a účetními, Fordem a Ferrari. Jednoduché a srozumitelné motivy podané s koňskou dávkou osudovosti a strhující kulisou fotogenických závodních mašin.
A to je ostatně důvod vysokého hodnocení. Mangold dokazuje, že se silné lidské příběhy schovávají v každém odvětví. Jasně, zlatá éra závodnických es je na podobné story a charaktery neuvěřitelně bohatá a Le Mans 1966 patří ve vytrvalostním závodění ke stejným pojmům jako Nagano nebo Lake Placid v hokeji. Jenže rozebrat památnou událost na prvočinitele a znovu ji poskládat prostřednictvím skvěle napsaných a odehraných postav ve filmu, který z jedné strany vypadá jako letní blockbuster a z druhé jako oscarové drama, to je zkrátka husarský kousek, který si zaslouží o pár řádků navíc.
Zasazovat Le Mans ‘66 do nějakých žebříčků sportovních či závodnických filmů nemá smysl. Dokonce i to srovnání s Rivaly je vlastně kontraproduktivní. Znovu bych tím dělil publikum na blázny do motorsportu a ty ostatní. Pointou je, že si skvělou adaptaci skvělého příběhu prostě užije každý bez ohledu na pohlaví, věk, koníčky nebo filmové preference. Budu tak drzý, že o Le Mans ‘66 prohlásím, že si ho vychutná kdokoliv, kdo miluje film jako takový. Ostatní ať hodí kamenem. Sázím na to, že tací na MovieZone snad ani nechodí.
Zbývá zodpovědět už jen jedinou otázku, která nevyhnutelně přijde. Proč “jenom” devět z deseti? Ken Miles vám ve filmu vysvětlí, že existuje něco jako dokonalé kolo, kdy trefíte každý meziplyn, bezchybně projedete každou zatáčku a vyhnete se každé spáře či nerovnosti. Mnozí si takové okolo ani neumí představit, protože si nejsou vědomi vlastních nedostatků. No a pak jsou tu ti, co vědí, jak vypadá desítkový film podle jejich představ. Naprosto chápu, proč film ve svém epilogu zvolnil, ale mám pocit, že právě tady se Mangold - v podstatě během svého vlastního vítězného kolečka - poddal autorským kompromisům. Až dojedou závěrečné titulky do boxů, uvědomíte si, proč se režisér i scenárista vzdali údernější koncovky. A mnozí včetně mě v koutku duše připustí, že by na jejich místě jednali stejně. Ne každé vítězství se slaví se šampaňským na bedně. Občas prostě vyhrajete sami pro sebe. A to má stejnou, ne-li větší cenu.

PODROBNÝ POPIS FILMU
Film začíná v roce 1963, kdy šéf marketingu Ford Motor Company Lee Iacocca navrhne Henrymu Fordovi II, aby se značka Ford zapojila do prestižního závodění v Le Mans. Dle plánu mělo vyvinutí vítězného závodního supersportu povznést značku Ford v očích mladých Američanů a tím zvýšit tržby značky v tomto segmentu zákazníků. Prvním krokem Fordu byl pokus odkoupit značku Ferrari a její závodní divizi Scuderia Ferrari, která v Le Mans vítězila neustále od roku 1960. Enzo Ferrari ovšem nabídku Fordu na poslední chvíli nepřijal, když dostal lepší od Fiatu, který mu slíbil nerušenou kontrolu nad divizi Scuderia Ferrari.
Rozhořčený Ford nařídil postavit závodní auto, které v Le Mans porazí Ferrari. Iacocca proto najme Carrolla Shelbyho, závodníka a konstruktéra, který Le Mans vyhrál v roce 1959. Shelby se spojí se svým kamarádem, britským závodníkem a konstruktérem Kenem Milesem a společně začnou upravovat čerstvě postavený prototyp Ford GT40 Mk I. Pro předsednictvo Fordu ovšem není horkokrevný Miles vhodným jezdcem, který by měl reprezentovat jejich značku, a proto ho nenechají závodit v Le Mans 1964 a nahradí ho závodníky Philem Hillem a Brucem McLarenem. Všechny nasazené vozy Ford GT40 ovšem závod nakonec nedojely. Zatímco Henry Ford II vidí prohru jako naprostý debakl, Shelby ho přesvědčí, že účast vypěstovala ve Ferrarim strach z konkurence a pokud dostane napříště zcela volnou ruku ve výběru jezdců, tak ho porazí. Shelby a Miles společně vyvinou Ford GT40 Mk II, při jehož testování Miles téměř přijde o život.
V roce 1966 převezme Leo Beebe, viceprezident společnosti Ford, závodní divizi. Jeho cílem je odstranit z týmu Milese, ale Shelby přesvědčí Henryho Forda II, že mu musí nechat odpovědnost nad výběrem jezdců. S Fordem se domluví, že pokud Miles zvítězí v závodě 24 hodin v Daytoně, pojede za tým i v Le Mans. Ford souhlasí. Beebe ovšem do závodu postavil další tým Fordu složený z profesionálů NASCARu závodících pod týmem Holman-Moody. Závod ovšem přesto vyhrál Miles.
Závěr filmu je věnován závodu 24 hodin v Le Mans 1966, během kterého Ken Miles několikrát překonal dosavadní rekordy. Ačkoliv byl Miles s přehledem první, Beebe nařídil Shelbymu, aby Miles počkal na další dva týmy závodící za Ford a do cílové pásky přijeli z reklamních důvodů všichni vedle sebe. Kvůli tomu se vítězem stal Bruce McLaren z druhého fordovského týmu, který startoval ze vzdálenější pozice a tím de facto ujel více než Miles.
Dva měsíce od závodu v Le Mans během testování nového prototypu Ford GT40 J-Car měl Miles na okruhu Riverside International Raceway smrtelnou nehodu. Ford si vítězství v Le Mans zopakoval ještě v letech 1967 až 1969. Stal se tak jedinou americkou automobilkou, která tento prestižní závod vyhrála. Ken Miles byl v roce 2001 posmrtně uveden do Motorsports Hall of Fame of America.

Ocenění:
Golden Globes
2020 - Christian Bale (Nejlepší herec - drama) (nominace)

DABING
1.DABING (DVD)
V českém znění: Martin Stránský - Christian Bale (Ken Miles), Filip Jančík - Matt Damon (Carroll Shelby), Marek Libert - Jon Bernthal (Lee Lacocca), Jana Zenáhlíková - Caitriona Balfe (Mollie Milesová), Zdeněk Maryška - Tracy Letts (Henry Ford), Martin Zahálka - Josh Lucas (Leo Beebe), Matěj Havelka - Noah Jupe (Peter Miles), Antonín Navrátil - Ray McKinnon (Phil Remington), Jan Škvor - Jack McMullen (Charlie Agapiou), Klára Sochorová - Marisa Petroro (paní Fordová), Jiří Valšuba - Remo Girone (Enzo Ferrari), Ladislav Cigánek - Wallace Langham (Dr. Granger), Anna Theimerová - Jenelle McKee (Fordova sekretářka), Jiří Krejčí - JJ Feild (Roy Lunn), Jiří Ployhar, Martin Straka, Zbyšek Horák, Petr Gelnar, Ivo Novák, Milan Bouška
Překlad: Petr Miklica, Iveta Kasalická
Dialogy: Marek Píša
Produkce: Pavla Draxlerová
Zvuk: Petr Posolda
Režie: Martin Kot
Pro 20th Century Fox vyrobilo Barrandov Studio - 2019

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 14.11.2019 CinemArt
Premiéra USA: 15.11.2019 20th Century Fox
Premiéra Francie: 13.11.2019 Twentieth Century Fox France
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 18.3.2020 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: 18.03.2020 Bontonfilm

Tržby v ČR - Kč 29 837 053
Tržby celkem - $ 193 033 489
Návštěvnost v ČR 184 624
Náklady (Rozpočet) - $ 97 000 000

FILMY V SÉRII
Grand Prix gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/grand-prix-grand-prix-1966-176-usa-drama-sportovni-3/
Drama / Sportovní, USA, 1966
Režie: John Frankenheimer, Hrají: James Garner, Eva Marie Saint

Le Mans gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/le-mans-le-mans-1071-106-usa-akcni-dobrodruzny-sportovni-80/
Akční / Dobrodružný, USA, 1971
Režie: Lee H. Katzin, Hrají: Steve McQueen, Siegfried Rauch

Le Mans '66 gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/le-mans-66-ford-v-ferrari-2019-152-usa-francieudrama-zivotopisny-sportovni-akcni-92/
Drama / Životopisný, USA, 2019
Režie: James Mangold, Hrají: Matt Damon, Christian Bale

Tvůrci a herci
James Mangold (Režie), Peter Chernin (Produkce), James Mangold (Produkce), Jenno Topping (Produkce), Marco Beltrami (Hudba), Buck Sanders (Hudba), Daniel Orlandi (Kamera), Michael McCusker (Střih), Ronna Kress (Casting), François Audouy (Scénografie), Daniel Orlandi (Kostýmy), Donald Sylvester (Zvuk), Jenni Brown Greenberg (Masky), Michael McCusker (Scénář), Matt Damon (Herec), Christian Bale (Herec), Jon Bernthal (Herec), Caitriona Balfe (Herec), Tracy Letts (Herec), Josh Lucas (Herec), Noah Jupe (Herec), Remo Girone (Herec), Ray McKinnon (Herec), JJ Feild (Herec), Wallace Langham (Herec), Ian Harding (Herec), Jonathan LaPaglia (Herec), Wyatt Nash (Herec), Stefania Spampinato (Herec), Rudolf Martin (Herec), Sean Carrigan (Herec), Ward Horton (Herec), Christopher Darga (Herec), Joe Williamson (Herec), Adam Mayfield (Herec), Fatimah Hassan (Herec), Mario Di Donato (Herec), Andrew Burlinson (Herec),
 
2019/152/USA/FrancieúDrama, Životopisný, Sportovní, Akční
 
Zajímavost k filmu
- Postava managera Lea Beebeho (Josh Lucas) byla scenáristy vykreslena dosti nelichotivě. Beebe nikdy neměl osobní spory s Milesem (Christian Bale). Trval sice na tom, že bude pořízena fotografie všech tří aut na cílové rovince v závodě LeMans roku 1966, nikdy ale MIlesovi nebránil v tom, aby usedl do kokpitu GT40. Ken Miles na LeMans v tomto voze startoval již v roce 1965 ,ale kvůli selhání techniky závod nedokončil. Beebe tehdy podpořil team slovy: „Tohle je meeting vítězů. Příští rok se sem vrátíme a vyhrajeme a měli bychom na tom začít dělat teď hned.“ Jeho manažerské schopnosti byly klíčové pro hladký průběh vývoje vozů GT40 Mk.II a III., které v následující sezóně triumfovaly.
- Ford v roce 1966 postavil na start 13 vozů GT40, aby „bylo zajištěno“, že alespoň jedna posádka zvítězí. Už pouhou jednu hodinu od startu závodu obsadili vozy GT40 první tři příčky.
- Rodinné auto Milesových je Ford Country Squire z roku 1960.
- Obraz, který je vidět na několika záběrech v Ferrariho kanceláři, maloval ukrajinský malíř žijící v Čechách Yuriy Shevchuk.
- Projekt byl dlouhou dobu zaseklý ve fázi předprodukce. Již v roce 2010 se o něj zajímal James Mangold, ale nebylo mu umožněno na něm pracovat, tak dal přednost filmu Logan: Wolverine (2017). Po krátkém čase se o projekt znovu zajímal a bylo mu od studia umožněno na něm pracovat pokud udrží rozpočet pod 100 miliony amerických dolarů.
- Christian Bale (Ken Miles) navštěvoval lekce závodního ježdění na střední škole Bondurant High Performance Driving School, jejíž zakladatelem byl přítel skutečného závodníka Kena Miles. Bale se tak během studia dozvěděl mnoho historek.
- Matt Damon a Christian Bale se v rozhovoru shodli, že nejzábavnější scénou, kterou točili, byla jejich „holčičí“ rvačka v parku. Protože oba mají zkušenosti s choreografickými bojovými scénami, zde si mohli na plno užít improvizaci, aniž by se při tom museli tvářit vražedně.
- Na konci závěrečných titulků mezi poděkováním „Special thanks to“ lze zahlednout jméno Miloš Forman. Režisér James Mangold mu tím vzdal čest, jelikož pod ním v minulosti studoval.
- Když režisér přesvědčoval Christiana Balea, aby vzal ve filmu roli, tvrdil mu, že je úplně stejný, že je to postava přesně jako on. Bale na to řekl: „To jako myslíš, že jsem stejný debil a nikdo mě nemá rád?“
- Ken Miles (Christian Bale) nosí brýle značky Ray-Ban 4089 Balorama.
- Důsledkem osudových nehod Walta Hansgena (Sean Carrigan) a Kena Milese (Christian Bale) bylo osazení vozů GT40 Mk II a Mk IV ochrannou klecí.
- Ve filmu je osudová nehoda Kena Milese (Christian Bale) způsobena selháním brzd. Ve skutečnosti není dodnes známá příčina nehody.
- Ken Miles (Christian Bale) se ve skutečnosti účastnil dvou závodů 24h Le Mans s Fordem GT40 Mk II. V prvním závodě odstoupil kvůli poruše převodovky. Ve filmu ale tento závod poslouchá z rádia.
- Carroll Shelby (Matt Damon) nosí hodinky Heuer Carrera 7753.
- Ford vytrvalostní závod 24 hodin Le Mans vyhrál čtyřikrát po sobě a to v letech 1966–1969. Tím se ale řadí až na 6. místo (spolu s Alfou Romeo) v počtu vyhraných závodů – 1. Porsche (19), 2. Audi (13), 3. Ferrari (9), 4. Jaguar (7), 5. Bentley (6).
- Při natáčení byly využívány vozy výrobce Superformance, který má jediný licenci na výrobu replik Fordu GT40. Vyrábí také vozy Shelby Cobra nebo Shelby Daytona Coupe.
- Ve skutečnosti auta nedojela seřazená v jedné řadě, jak ukazuje film. Při projetí mávající vlajky auta jela v mírných rozestupech za sebou, což je vidět na dobových záběrech.
- Ve skutečnosti Ford nejel první závod v roce 1965, ale již v roce 1964. Ani jedno auto nedojelo. Stejně tak se stalo i v roce 1965.
- Zápletka, kdy manžer Fordu Leo Beebe (Josh Lucas) jde po Kenu Milesovi (Christian Bale), je převzatá scenáristy naopak od stáje Ferrari. V roce 1966 má původně za Ferrari jet tehdy nejlepší jezdec John Surtees. Manažer Ferrari ovšem hraje svou politickou hru a Surteese nedosadí za volant ani jednoho vozu Ferrari P3.
- Mangold se snažil o minimum CGI, proto na tribunách vidíme skutečné komparzisty a tratě jsou plné stovek reálných aut.
 
Odkazy