Láska přes internet / You've Got Mail (1998/115/USA/Komedie, Romantický) 77%

25.01.2022 13:05
JEDNOU VĚTOU
„Přivedl ji k bankrotu a ještě k tomu získal její srdce."

OBSAH
Dva zcela odlišní lidé (Hanks, Ryanová), majitelé konkurenčních knihkupectví, si prostřednictvím e-mailu začnou nevědomky vyměňovat zamilované zprávy. Když pak dojde na lásku a na první setkání, zjišťují oba, že ten druhý je vlastně ten, se kterým se vídají a vzájemně urážejí téměř každý den při konkurenčním boji.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Jak tohle asi dopadne? Samozřejmě přesně tak, jak se na romantickou komedii sluší a patří. On má doma hysterickou neurotičku, ona zase narcistu. Oba tak nějak čekají, až se budou moci vrhnout k počítači a napsat pár řádků jí/jemu. Aniž by tušili, že bydlí pár bloků od sebe a že je osud svede dohromady ještě trochu jinak. Ona je totiž majitelkou malebného knihkupectví s dětskými čtenářskými poklady, on je člen dravé podnikatelské rodiny, která otvírá obří prodejny knih. A zřejmě sežere i její krámek. Přes anonymní počítač jsou však stále těmi hrdličkami, které si rozumí, které o sobě sní a zdá se, že se zkusí poprvé potkat i osobně. Jenže nejprve se setkají coby dva závodní koně, kteří se drží své dráhy. Za staromódní romancí stojí Nora Ephron, nabízí sled vtipných a nápaditých scének, v případě prohlubování vztahu (i s mnohými překážkami) nicméně sledujeme spíš situační komedií než nějakou romantickou peckou. Vděčit za velký kus úspěchu může osvědčenému duu Hanks-Ryan. Zejména ona je ve své roli velmi příjemná, ač nikdy nebyla mou hereckou favoritkou. Za občasné jednání postav bych ale scénáristické sesterské duo vytahal za uši. Sympatický kus, který si za nějakých deset let zase docela rád zopakuju. 70% (castor) 4*

Hodnocení filmu, který mně ani moc jako komedie nepřipadal, ublížila skutečnost, že jsem ho viděl v době, kdy internet ještě nebyl takový fenomén jako dnes, a tudíž mě téma chatování neoslovilo. S odstupem času dostává tenhle film realistický rozměr, i díky příjemným hereckým výkonům obou hlavních představitelů, a například závěrečná scéna, ve které se oba aktéři setkávají osobně, a do té doby se nikdy neviděli, působí velmi realisticky. Ale u těch třech hvězdiček bych raději zůstal. (kingik) 3*

Unavený Samotář v Seattlu je zapomenut a Tom Hanks má konečně prostor dokázat, že v komediálních rolích umí zářit stejně jako v těch vážnějších. Nora Ephron i Meg Ryan už tuhle knihkupeckou laťku nikdy nepřekonaly a to, jak výsledná úsměvná korespondence stále zraje, je tím nejvýmluvnějším výsledkem. (novoten) 4*

VELKÁ RECENZE
Joe Fox a Kathleen Kellyová žijí a pracují jen jeden blok od sebe na New Yorské Upper West Side. Oba si kupují potraviny v Zabars, oba si chodí pro kafe do Starbucks, potulují se po stejných ulicích. Joe žije se schopnou a hyperaktivní knižní vydavatelkou, Patricií Edenovou (Parker Poseyová). Kathleen žije s vášnivým a vzdělaným novinářem Frankem Navaskym (Greg Kinnear). Oba mají pocit, že je jejich život i láska uspokojuje - do té doby, než se oba seznámí přes počítačový diskusi a začnou spolu komunikovat pomocí počítačové pošty e-mailu.
Postupně, jak se přátelský cit mění v zamilovanost, Fox otevře svůj obchod, poslední ze sňůry jeho Fox Books obchodů, pár bloků od obchodu Kathleen Kellyové, nazvaného The Shop Around the Corner. Se všemi slevami, velkou zásobou zboží a espreso barem, které může Foxův obchod nabídnout se zdá, že se jeho kolos postará o to, aby to Kathleen mohla se svým útulným knihkupectvím zabalit.
Kathleen zdědila svůj obchod, který má už čtyřicetiletou tradici po své matce a má k němu proto silnější vztah, než většina jejích kolegů. V momentě, kdy zjišťuje, že může o své dědictví a živobytí přijít, spoléhá se na anonymního přítele, ke kterému má důvěru a váží si ho - NY 152. A Joe, který nenadále pozná totožnost jeho neznámé důvěrné přítelkyně, také zjistí, jak moc ho Kathleen přitahuje stejně ve skutečném životě jako i přes obrazovku počítače. Ale jak má smířit vášnivou, vtipnou a laskavou Shopgirl s ostražitou Kahleen, která ho i se všemi jeho obchody smrtelně nenávidí? Jak má prozradit svou totožnost aniž by ženu svého srdce ztratil? O tom, že láska umí být nejen slepá, ale i vynalézavá se přiďte přesvědčit do kina při romantické komedii Láska přes internet.

O FILMU
Film Láska přes internet dal opět dohromady režisérku Noru Ephronovou s Tomem Hanksem a Ryan - se kterými spolupracovala na kasovním trháku z roku 193 Samotář v Seattlu Nora Ephronová a Delia Ephronová napsaly scénář podle klasické komedie Ernsta Lubitsche The Shop Around the Corner, která byla napsána Samsonem Raphaelsonem podle hry "Parfumerie" od Miklose Laszloa. Film Láska přes internet byl natočen producentkami Lauren Shulerovou Donnerovou a Norou Ephronovou. Delia Ephronová, Julie Durková a G. Mac Brown byli výkonnými producenty.
Nápad, natočit film Láska přes internet se zrodil v hlavě výkonné producentky Julie Durkové poté, co viděla klasický film The Shop Around The Corner a napadlo ji, že by z toho mohl být skvělý remake. Zasvětila do svého nápadu producentku Lauren Shulerovou Donnerovou, která vybavila práva k filmu s Turner Pictures, kteří práva k filmu vlastnili.
Nora Ephronová a Delia Ephronová, které si vytvořily skvělou reputaci, jako výborné vypravěčky a filmařky byly hned poté osloveny, aby napsaly a režírovaly tento projekt. Obě sestry Ephronovy byly dlouhodobými fanynkami filmu The Shop Around the Corner a okamžitě se jim nápad, předělat tento klasický film zalíbil. Situovat film do doby internetu byl nápad Lauren Shulerové Donnerové. V původním filmu James Stewart a Margaret Sullavanová komunikují prostřednictvím dopisů. Shulerová Donnerová cítila, že moderní verze anonymní korespondence je "kybernetická pošta" e-mail.
"Internet ti dovoluje být více upřímný a projevit více svoji osobnost", říká Lauren Shulerová Donnerová. Můžeš se bavit a nestydíš se, protože tu druhou osobu nevidíš před sebou. Myslím si, že přes internet se mohou lidé více poznat a jejich vztah se může více prohloubit než normální cestou, v situaci z očí do očí."
Na internetu jsou jasná pravidla, která lidé dodržují. Nora Ephronová k tomu říká, "neřeknete kdo jste. Jde tu totiž hodně o pocit bezpečí a o to, že můžete říci cokoli chcete a víte, že nebudete muset čelit někomu, kdo bude mít například příšerné boty nebo něco jiného co nesnášíte."
"Internet působí nekonečně", pokračuje Ephronová. "Ale je to jako ve velkém městě, kde je mnoho obvodů, kde žijí lidé, které zajímají podobné věci, které spolu souvisí."
Tento sentiment je představou Ephronové o New York City a především o Upper West Side komunitě, kam je film umístěn. Upper West Side je samostatné a skutečné sousedství, kde je mnoho věcí: malé obchůdky, které jsou zde desetiletí, jejichž majitelé znají své zákazníky jmény, restaurace, kde lidé zůstávají přes čas, parky kde se děti vzájemně znají; vše takto vedle sebe s novými byty a obchodními centry si říká o místo a zájem. Tato čtvrt je živá a aktivní, rozvíjí se a rozrůstá, udržuje si svou vyjímečnou chuť, styl a tempo. Je to malé město ve velkoměstě, známé a zakázané, milé a zdrcující.
Nikdo nezná tento svět lépe než jeho dlouholeté obyvatelky, Nora Ephronová a Delia Ephronová. Chtěly ukázat jejich speciální čtvrť v celé její kráse.
Delia Ephronová se inspirovala k vytvoření příjemného obchůdku původním filmem, kde zaměstnanci byli jako jedna velká rodina, posazením příběhu mezi dvě různá knihkupectví. "Knihkupectví se staly něčím více než jen obchodem, kde koupíte knihy - jsou to místa kde si lidé mohou koupit a vypít kávu a zůstat jak dlouho chtějí," vysvětluje Delia Ephronová.
Na filmu spolupracovala zajímavá skupina lidí. JOHN LINDLEY, který byl kameramanem jak snímku Hřiště snů tak i kasovního trháku Michael měl na starosti kameru; DAN DAVIS, který pracoval na filmech Michael, Pod vlivem úplňku a Zvrat štěstěny. ALBERT WOLSKY, který získal Oscara za práci na filmech All That Jazz a Bugsy vytvořil kostýmy; RICHARD MARKS, který byl nominován na Oscara za práci na filmech Lepší už to nebude, Cena za něžnost, Vysíláme zprávy a Apokalypsa film sestříhal; a GEORGE FENTON, který byl nominován na Oscara za práci na filmech Král Rybář, Nebezpečné známosti, Volání svobody a Gándí složil filmovou hudbu.

Ocenění:
Golden Globes
1999 - Meg Ryan (Nejlepší herečka - komedie nebo muzikál) (nominace)

DABING
V českém znění: Vladimír Dlouhý - Tom Hanks (Joe Fox), Martina Menšíková - Meg Ryan (Kathleen Kelly), Zbyšek Pantůček - Greg Kinnear (Frank Navasky), Veronika Gajerová - Parker Posey (Patricia Eden), Květa Fialová - Jean Stapleton (Birdie Conrad), Radovan Vaculík - Steve Zahn (George Pappas), Nikola Votočková - Heather Burns (Christina Plutzker), Jiří Zavřel - Dabney Coleman (Nelson Fox), Soběslav Sejk - John Randolph (Schuyler Fox), Oldřich Vlach - Michael Badalucco (Charlie), Helena Dytrtová, Lucie Kožinová, Miroslav Středa, Alena Procházková, Sylva Sequensová, Karel Chromík, Ivo Novák, Martin Kolár, Radek Hájek, Julie Alexandridisová, Pavlína Dytrtová, Bohdan Tůma - Dave Chappelle (Kevin Jackson + titulky).
Překlad: Alena Křížková
Zvuk: Miloš Zajdl
Produkce: Jiří Beránek
Dialogy a režie: Jitka Tošilová
Vyrobila: Společnost AVF Studio Zero pro Warner Home Video 1999

Premiéra ČR: 1.4.1999 Warner Bros. CZ
Premiéra USA: 18.12.1998 Warner Bros. US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 4.10.1999 (VHS) Warner Home Video
Poprvé na VHS: 1.11.1999 Warner Home Video
Poprvé na DVD: 11.11.1999 Warner Bros. CZ
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby v ČR - Kč 6 692 627
Tržby celkem - $ 250 821 495
Návštěvnost v ČR - 115 500

FILMY NA SPOLEČNÉM DVD
Samotář v Seattlu gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/samotar-v-seattlu-sleepless-in-seattle-1993-105-usa-komedie-romanticky-drama-72/
Komedie / Romantický, USA, 1993
Režie: Nora Ephron, Hrají: Tom Hanks, Meg Ryan

Láska přes internet gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/laska-pres-internet-youve-got-mail-1998-115-usa-komedie-romanticky-77/
Komedie / Romantický, USA, 1998
Režie: Nora Ephron, Hrají: Tom Hanks, Meg Ryan
 
Tvůrci a herci
Nora Ephron (Režie), Lauren Shuler Donner (Produkce), Nora Ephron (Produkce), George Fenton (Hudba), John Lindley (Kamera), Richard Marks (Střih), Francine Maisler (Casting), Dan Davis (Scénografie), Albert Wolsky (Kostýmy), Ron Bochar (Zvuk), Christopher Newman (Zvuk), Bernadette Mazur (Masky), Nora Ephron (Scénář), Delia Ephron (Scénář), Miklós László (divadelní hra) (Scénář), Tom Hanks (Herec), Meg Ryan (Herec), Greg Kinnear (Herec), Parker Posey (Herec), Jean Stapleton (Herec), Steve Zahn (Herec), Heather Burns (Herec), Dave Chappelle (Herec), Dabney Coleman (Herec), John Randolph (Herec), Hallee Hirsh (Herec), Jeffrey Scaperrotta (Herec), Cara Seymour (Herec), Reiko Aylesworth (Herec), Michael Badalucco (Herec), Sara Ramirez (Herec), Chris Messina (Herec), Jane Adams (Herec), Katie Finneran (Herec), Kathryn Meisle (Herec), Dolores Sirianni (Herec), Deborah Rush (Herec), Alfonso Gomez-Rejon (Herec), Jason Cicardo (Herec), Veanne Cox (Herec), Logan Steinhardt (Herec), Dianne Dreyer (Herec)
 
1998/115/USA/Komedie, Romantický
 
Zajímavost k filmu
- Malá Annabelle Fox (Hallee Hirsh) zpívá na vánočním večírku píseň "Tomorrow" z muzikálu "Annie".
- Kniha, ze které Kathleen (Meg Ryan) předčítá dětem ve svém obchodě, je dílo Roalda Dahla "Kluk - příběhy z dětství."
- Třetí film v pořadí, kde spolu hrají Tom Hanks a Meg Ryan.
- Obchod, který se vydává ve filmu za Fox Books je ve skutečnosti v té době nepoužívaný obchod Barney´s mezi 17 ulicí a 7 avenue na Manhattanu.
- Dědeček Joe Foxe se zmíní, že měl také kdysi dávno romantický vztah s babičkou Kathleen a posílali si dopisy. Jde o odkaz na film, který vznik tohoto inspiroval Shop Around the Corner (1940).
- Část scény, kde Joe skřípne ve dveřích nafouklé balóny nebyla ve scénáři, stejně tak věta "díky bohu, že to nebyly ryby", kterou improvizoval Hanks.
- Obchůdek Kathleen Kelly byl inspirován a postaven podle obchodu Manhattan´s Books of Wonder, který se nachází v části Chelsea. Meg Ryan tam jeden den pracovala za pokladnou, aby si práci vyzkoušela a ještě dnes můžete v obchodě nalézt některé dekorativní prvky z filmu.
- Michael Palin měl hrát známého spisovatele, který dobrovolně předčítá pravidelně v obchodě Meg Ryan. I když se natočilo několik scén, nedostaly se nakonec do filmu.
- Postava Jean Stapleton se jmenuje Birdie Conrad. Narážka na postavu Conrad Birdie z muzikálu "Bye Bye Birdie".
- Film byl natočen podle muzikálu "She Loves Me" od autorů Harnick a Bock.
 
Odkazy