Kryštof - Ži(v)je (koncert)

05.02.2018 16:26
Záznam koncertu české skupiny Kryštof v pražské Lucerně z 22. dubna 2005 představuje 18 skladeb z dosavadní tvorby této kapely. Krajčo jako textař a zpěvák se v pauzách mimo jiné prezentuje jako výborný showman a vyšvihává koncert do vyšších příček.
RECENZE DVD
Kryštof jsou jednou z mála našich široce oblíbených kapel, u nichž se všichni bez výjimky shodnou na tom, že texty u nich hrají opravdu důležitou roli. Proč tedy Richard Krajčo nepořádá recitační večery pod lampou? Protože by to byla věčná škoda, přijít o koncert na DVD Kryštof - "Ži(v)je".
Je to už pěkná řádka let, kdy se hluboko uprostřed havířovské tmy, ve sklepě, jen tak, z ničeho nic, narodil Kryštof. Chlapec, kterého už podle jména nikdo nemůže mít rád. Je intelektuální a přemýšlivý. Nenápadný, ale jen do chvíle, než začne. Jakmile spustí, uvědomíte si, že stovky, co stovky, tisíce, ne, milióny odstínů šedi jeho šedých kalhot snadno pestrostí předčí ostatní, kteří hýří všemi pěti základními barvami a na první pohled svítí na všechny strany. Kryštof nemluví složitě, ale když víte, o čem je řeč, nacházíte v každém slově jinotaj, který může zůstat stejně dobře neodkryt. Kryštof bývá smutný a uzavřený. Ale i tehdy, když se rozjasní, i v těch nejsladších chvílích, kdy rozdává úsměvy všude kolem a vypadá šťastně, si uchovává zrnko hořkosti, které vidíte v jeho očích. Ale hlavně, Kryštof "Ži(v)je"!
A vydává DVD. To jen tak na okraj, abychom se konečně oprostili od mého pokusu vyrovnat se s neuvěřitelnou poetikou Richarda Krajča. Nyní k věci. DVD je pochopitelně postaveno hlavně na záznamu koncertu, jenž proběhl 22. dubna 2005. Tehdy se Kryštof poprvé podívali do pražské Lucerny, kterou samozřejmě beznadějně vyprodali. Pochopitelně se chtěli ukázat v plné kráse (což se jim také povedlo), a tak vytáhli do boje s repertoárem dvaceti písní, přičemž přehráli skoro celý "Mikrokosmos" a ještě přidali po půlkách ze dvou předchozích alb. Vše tedy beze změny, stejně jako na živém CD. Celé je to precizně natočené i zahrané, ve zvuku Dolby Digital 5.1 či 2.0, ale zejména nižší frekvence (basový buben obzvlášť) mi přišly jako něco, co bych na studiové nahrávce určitě nenechal. I tak je celkový zvuk, řekněme, neurážející.
Hlavní devizou kapely, což už jsem naznačil, je Krajčův smysl pro jazyk a pro poezii okamžiku. Nejen že dokáže zachytit momenty, které běžnému oku unikají, ale dokáže o nich i básnit - připadá mi to výstižnější než zpívat, navíc Krajčo často podává větší herecký než pěvecký výkon, avšak to není nic proti ničemu. Právě jeho cit pro poetiku určuje nejsilnější písně z celého koncertu. Přestože mi v hlavě stále znějí známé hity jako "Sqěle", "Srdce" či "Lolita", tak pokud bych měl postavit jakési stupně vítězů, jednoznačně vede geniální a nedostižné "Zrcadlení" (nějakým záhadným způsobem opomenuté v tracklistu na přebalu), s odstupem následuje "Vodné stočné" a o třetí místo se dělí "Pan Sen" s "Nasavači" a možná ještě s "Tuningem". No a pokud se náhodou cítíte příliš rozerváni Krajčovým náhledem na svět, není nic jednoduššího. Můžete si trochu oddychnout při jedné porci pravé české dechovky či se pobavit citací banketovského "Po schodoch" v "PoHádkách". Jako bonus je pak přidána představovačka kapely, kde každý z muzikantů předvede, co v něm je - a zejména v Jakubu Dominkovi (bicí) opravdu něco je.
Nebyl by Kryštof Kryštofem, kdyby nedal svým fanouškům vše a ještě více. Disk je totiž našlapán, řekl bych, až po okraj. Najdete tu například dokument "Akce Kryštof" k desetiletému výročí kapely, který běžel svého času i na ČT a který mapuje historii dávnou i nedávnou, nabízí i ukázky z oslavy v podobě havířovského koncertu. Dále je tu asi pětiminutový klipový sestřih "Mikrokosmos Tour", i když ten je dobrý leda k zachycení atmosféry na šňůře, která byla dozajista výtečná, všichni byli milí a byla s nimi radost spolupracovat. Další samozřejmostí jsou komplet klipy kapely, včetně mně doposud neznámého k písni "PoHádkách" a polské verze "Lolity", což je opravdu zajímavá záležitost. Bonusem, který je opravdu navíc, je fotogalerie, která sice jistě potěší leckterého Richardova skalního obdivovatele, ale jinak je tak akorát na zkouknutí a domů.
Pokud bych měl vyslovit verdikt, pak by zněl takto: Tvorba kapely Kryštof je chytrá a nápaditá a nepostrádá náročnost na posluchače, pokud si chcete zejména texty užít v plné míře. Navíc se jim takovou hudbu podařilo dostat mezi široké masy popové veřejnosti. Za to jim patří absolutorium, za jakési hudební povznesení širokého posluchačstva. A jejich vyvedený koncert s množstvím bonusového materiálu na DVD disku určitě stojí za to. Kryštof žije!
 
SLOŽENÍ
Richard Krajčo - zpěv, kytara
Nikos Petros Kuluris - saxofon, klarinet
Nikolaj Atanasov Arichtev - baskytara
Evžen Hofmann - kytara
Nikolaos Grigoriadis - trumpeta
Ondřej Kyjonka - pozoun, klavír
Jakub Dominik - bicí, klavír
Seznam skladeb a autoři

DVD
1. Pan sen (Radovan Šťastný, Richard Krajčo/Nikolaj Atanasov Arichtev, Richard Krajčo)
2. Brouci (Pavel Studník/Richard Krajčo)
3. Sqěle (Pavel Studník, Richard Krajčo/Richard Krajčo)
4. Ženy (Richard Krajčo/Richard Krajčo)
5. Tuning (Richard Krajčo/Richard Krajčo)
6. Vodné stočné (Radovan Šťastný, Richard Krajčo/Richard Krajčo)
7. Líbej mě (Dušan Neuwerth, Richard Krajčo/Richard Krajčo)
8. PoHádkách (Nikolaj Atanasov Arichtev, Richard Krajčo/Pavel Studník, Richard Krajčo)
9. Srdce (Richard Krajčo//Richard Krajčo)
10. Tramvaje (Dušan Neuwerth, Richard Krajčo/Richard Krajčo)
11. Poezie (Richard Krajčo/Richard Krajčo, Vlastimil Třešňák)
12. Střemhlav (Nikolaj Atanasov Arichtev, Richard Krajčo/Pavel Studník, Richard Krajčo)
13. Fantomska (/Richard Krajčo//Richard Krajčo)
14. Cosmoshop (Evžen Hofmann, Nikolaj Atanasov Arichtev, Richard Krajčo/Pavel Studník, Richard Krajčo)
15. Zrcadlení (Richard Krajčo/Richard Krajčo)
16. Obchodník s deštěm (Richard Krajčo/Richard Krajčo)
17. Nasavač (Richard Krajčo/Pavel Studník, Richard Krajčo)
18. Lolita (Richard Krajčo/Pavel Studník, Richard Krajčo)
VIDEOKLIPY
Lolita (ČR) (Richard Krajčo/Pavel Studník, Richard Krajčo) (Monitor-EMI s.r.o. 2001)
Lolita (PL) (Richard Krajčo/Pavel Studník, Richard Krajčo) (Monitor-EMI s.r.o. 2001)
Ženy (Richard Krajčo/Richard Krajčo) (Monitor-EMI s.r.o. 2001)
Cosmo$hop (Evžen Hofmann, Nikolaj Atanasov Arichtev, Richard Krajčo/Pavel Studník, Richard Krajčo) (Monitor-EMI s.r.o. 2001)
Obchodník s deštěm (Richard Krajčo/Richard Krajčo) (EMI Czech Republic s.r.o. 2002)
Tramvaje (Dušan Neuwerth, Richard Krajčo/Richard Krajčo) (EMI Czech Republic s.r.o. 2002)
Po Hádkách (Nikolaj Atanasov Arichtev, Richard Krajčo/Pavel Studník, Richard Krajčo) (EMI Czech Republic s.r.o. 2002)
Srdce (Richard Krajčo//Richard Krajčo) (EMI Czech Republic s.r.o. 2004)
Sqěle (Pavel Studník, Richard Krajčo/Richard Krajčo) (EMI Czech Republic s.r.o. 2004)
 
Libor Kodad (Režie), Karin Novozámská (Produkce), Richard Krajčo (Hudba), Nikos Petros Kuluris (Hudba), Nikolaj Atanasov Arichtev (Hudba), Evžen Hofmann (Hudba), Nikolaos Grigoriadis (Hudba), Ondřej Kyjonka (Hudba), Jakub Dominik (Hudba), Jan Baset Střítežský (Kamera), Tomáš Kunert (Střih), Jakub Honzátko (Zvuk), Radovan Šťastný (Autor hudby), Richard Krajčo (Autor hudby), Pavel Studník (Autor hudby), Dušan Neuwerth (Autor hudby), Nikolaj Atanasov Arichtev (Autor hudby), Nikolaj Atanasov Arichtev (Autor textu), Richard Krajčo (Autor textu), Pavel Studník (Autor textu), Vlastimil Třešňák (Autor textu), Evžen Hofmann (Autor textu), Richard Krajčo (Zpěv)