Kryštof - Kryšt off/on Kinotour (koncert)

16.01.2018 10:31
V loňském roce absolvovala skupina KRYŠTOF nevšedním turné po českých kinech. Program, který v našich končinách neměl obdoby, propojil ţivé hrání s filmovým dokumentem. Celý projekt začal vznikat spontánně během halového turné k desce Rubikon v roce 2006 a Kryštof na něm spolupracovali s dokumentaristou Markem Dvořáčkem. Zájem o nevšední formát koncertů byl velký, v rámci CineStar KRYŠTOFF / ON Tour skupina například v Praze beznadějně vyprodala deset představení!
Záznam z tohoto zajímavého turné nyní vychází v kompletu na DVD a CD…
 
RECENZE DVD
V mezičase před vydáním alba "Inzerát" zrekapituloval Richard Krajčo spolu se svým Kryštofem "Kinotour 2011". A výsledkem bylo CD s DVD, na něž se dá dívat mnoha pohledy. Výsledek je pak poněkud rozporuplný, ale ono se to vlastně dalo čekat. Protože převést hraní v kinosálech na DVD asi ani nejde...
Kryštof je jedna z našich nejmainstreamovějších kapel současnosti. Má za sebou řadu let objíždění českých měst, má v sobě charismatického Krajča. A protože se kapele v Česku líbí a nemá ambice dostat se do velkých vod světového showbusinessu, vymýšlí si na naše posluchače různé formy své prezentace. Snaží se jim dát co nejvíc, v různých podobách, což je z fanouškovského pohledu skvělé. A jednou z kryštofích specialit bylo i "Kinotour 2011", které připomíná tento dvojnosič.
Kinotour byl zcela ojedinělý formát, kdy kapela propojila promítání dokumentu o sobě samých s živým hraním, to vše v prostorách kinosálů. A převést podobnou záležitost na DVD není vůbec jednoduché. A i když se tvůrci místy hodně snažili, výsledek je takový ne úplně stoprocentní. Něco funguje, něco ne, něco tvůrci odbyli a s něčím si naopak pohráli.
Kryštof, který se klidně podle Pearl Jam mohl jmenovat Jeremy nebo podle Priessnitz Jeremiáš, přinesl v albu "Kryštoff/on Kinotour 2011" hlavně vynikající dokument o sobě samých. Fanoušci i hejtři se tak mohou o kapele dozvědět nejednu zajímavost. Můžou skupinu pochopit, poznat, co jsou muzikanti za lidi. Richard Krajčo se svými kumpány tu o sobě říká mnoho zajímavého. Jde o formu hudebního dokumentu, jakých v Česku moc nevzniká. Fakt.
Samotné záběry z "Kinotour" už ale moc dobré nejsou a v podstatě se na ně dívat nedá. I když tvůrci DVD přišli s dobrým nápadem přijít s funkcí pohledu ze dvou úhlů, takže si můžete pustit buď záběr na kapelu (mizerná kamera, nekvalitní obraz) nebo záběr na plátno (ale to většinou funguje jen jako podkreslení k dané písničce a moc dlouho se na to bez muzikantů taky dívat nedá). Ostatně ta směs fotek, animací, klipů, němých grotesek, textů nebo novinových titulků taky k samostatnému dívání nebyla nikdy určená. Ještě štěstí, že v krabičce najdete kromě DVD i CD, z nějž si můžete udělat podstatně lepší představu, jak to kapele v kinech hrálo.
Co ale zamrzí nejvíce, je odbytý a prakticky žádný booklet. Vložit k CD a DVD vlastně jen jeden papír bez jakýchkoliv informací (pouze s výčtem skladeb), je trestuhodné. A posluchači je jedno, zda už na normální booklet nezbyly peníze, nebo síly. Ve finále tak obal, který měl desku prodávat, jako by v obchodě vybízel: "Nekupuj si mě!"
Na druhou stranu. Ať už je výsledný produkt "Kryštoff/on Kinotour 2011" jakýkoliv, jeho informační hodnotu mu nelze upřít. A právě pro ni jej lze doporučit každému, koho tato kapela zajímá. Protože tolik, jako v těchto dokumentech, toho o sobě ještě Krajčo a spol. neřekli.
 
SLOŽENÍ
Richard Krajčo - zpěv, kytara
Nikos Petros Kuluris - saxofon, klarinet
Nikolaj Atanasov Arichtev - baskytara
Evžen Hofmann - kytara
Nikolaos Grigoriadis - trumpeta
Ondřej Kyjonka - pozoun, klavír
Jakub Dominik - bicí, klavír
 
Seznam skladeb a autoři
DVD
1. Jeviště (Richard Krajčo/Richard Krajčo)
2. Kryštof (Richard Krajčo/Richard Krajčo)
3. Lolita (Richard Krajčo/Pavel Studník, Richard Krajčo)
4. Fantomska (Richard Krajčo/Richard Krajčo)
5. Lampion (Richard Krajčo/Evžen Hofmann, Nikos Grigoriadis, Richard Krajčo)
6. Rubikon (Richard Krajčo, Tomáš Roreček/Richard Krajčo)
7- Stísněná (Jakub Dominik, Richard Krajčo/Richard Krajčo, Tomáš Roreček)
8. Atentát (Evžen Hofmann, Richard Krajčo/Richard Krajčo, Tomáš Roreček)
9. Střepy (Boris Carloff, Richard Krajčo/Richard Krajčo)
10. Tuning (Richard Krajčo/Richard Krajčo)
11. Tak nějak málo tančím (Richard Krajčo/Richard Krajčo)
12. OstravSKA balada (Nikolaj Arichtev/Richard Krajčo, Nikolaj Arichtev)
13. Dududuu (Nikolaj Atanasov, Nikos Grigoriadis, Richard Krajčo/Richard Krajčo, Tomáš Roreček)
14. Stár (Radovan Šťastný, Richard Krajčo/Evžen Hofmann, Jakub Dominik, Richard Krajčo)
15. Obchodník s deštěm (Richard Krajčo/Richard Krajčo)
16. Cosmoshop (Evžen Hofmann, Nikolaj Atanasov Arichtev, Richard Krajčo/Pavel Studník, Richard Krajčo)
17. cyRano (Richard Krajčo/Richard Krajčo)
18. Básníř (Richard Krajčo/Richard Krajčo)
 
 (Produkce), Richard Krajčo (Hudba), Nikos Petros Kuluris (Hudba), Nikolaj Atanasov Arichtev (Hudba), Evžen Hofmann (Hudba), Nikolaos Grigoriadis (Hudba), Ondřej Kyjonka (Hudba), Jakub Dominik (Hudba), Dan Majober (Kamera), Marek Dvořáč (Kamera), Dan Majober (Střih), Míša Majoberová (Střih), Marek Dvořáček (Střih), Míša Majoberová (Střih), Martin Volšický (Zvuk), Marek Dvořáčk (Scénář), Richard Krajčo (Scénář), Richard Krajčo (Autor hudby), Tomáš Roreček (Autor hudby), Jakub Dominik (Autor hudby), Evžen Hofmann (Autor hudby), Boris Carloff (Autor hudby), Nikolaj Arichtev (Autor hudby), Nikos Grigoriadis (Autor hudby),Richard Krajčo (Autor textu), Pavel Studník (Autor textu), Evžen Hofmann (Autor textu), Nikos Grigoriadis (Autor textu), Nikolaj Arichtev (Autor textu)
 
Marek Dvořáčk (Režie), Richard Krajčo (Režie), - (Produkce), Richard Krajčo (Hudba), Nikos Petros Kuluris (Hudba), Nikolaj Atanasov Arichtev (Hudba), Evžen Hofmann (Hudba), Nikolaos Grigoriadis (Hudba), Ondřej Kyjonka (Hudba), Jakub Dominik (Hudba), Dan Majober (Kamera), Marek Dvořáč (Kamera), Dan Majober (Střih), Míša Majoberová (Střih), Marek Dvořáček (Střih), Míša Majoberová (Střih), Martin Volšický (Zvuk), Marek Dvořáčk (Scénář), Richard Krajčo (Scénář), Richard Krajčo (Autor hudby), Tomáš Roreček (Autor hudby), Jakub Dominik (Autor hudby), Evžen Hofmann (Autor hudby), Boris Carloff (Autor hudby), Nikolaj Arichtev (Autor hudby), Nikos Grigoriadis (Autor hudby),Richard Krajčo (Autor textu), Pavel Studník (Autor textu), Evžen Hofmann (Autor textu), Nikos Grigoriadis (Autor textu), Nikolaj Arichtev (Autor textu)