Krycí jméno Donnie Brasco / Donnie Brasco (1997/127/USA/Krimi, Drama, Thriller, Životopisný) 83%

02.03.2018 16:47
JEDNOU VĚTOU
„V roce 1978 Americká vláda vyhlásila válku orgaizovanému zločinu. Jednoho muže nasadili na druhou stranu..."

OBSAH
Snímek z prostředí newyorské mafie Krycí jméno Donnie Brasco vznikl podle skutečných událostí: zachycuje úspěšnou akci FBI, jejíž agent Joe Pistone pod falešným jménem pronikl mezi mafiány a strávil sedm let mapováním jejich činnosti. Jde o zasvěcený, velmi prodrobný a autentický pohled do světa organizovaného zločinu. Režisér snímku Mike Newell se soustřeďuje na postižení neobvyklých vztahů uvnitř zvláštní, uzavřené komunity, založené na "feudálním" způsobu organizace a řízení. Každodenní život příslušníků podsvětí, se zaběhanými modely chování či ritualizovaným způsobem mluvy, představuje Newell v hodně syrovém světle.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Autentický pohled do světa organizovaného zločinu - mafie, jeho života a pravidel..Razantní, dramatický a především reálný snímek...Něco na způsob Casina nebo Mafiánů s Robertem DeNirem. Scénář k filmu byl napsán už v roce 1989, ale nebyl realizován, protože v následujícím roce natočil Martin Scorsese na obdobné téma právě své Mafiány (1990). Podstatné je, že se v tomto případě jedná o mistrovsky zpracovaný skutečný (což samo o sobě znamená hodně) příběh jednoho agenta FBI, který přežil sedm let inkognito v prostředí newyorské mafie! Něco filmu ale i přesto podle mě chybělo, možná samotná atmosféra, kterou režisér Newell po vzoru jiných zaběhlejších režisérů v tomto žánru navodit až zas tak neuměl. Obsazení skvělého Johnyho Deepa do opravdu nelehké role (zvláštní agent FBI Joe Pistone - krycí jméno Donnie Brasco), už jen to vžití se do ní, a božského Al Pacina (věčný outsider, poskok pro všechno, především ale mafiánský veterán Lefty Ruggier tak trochu už za svým zenitem) to ale nebude.. (Karlos80) 4*

Z filmu číší sympatická snaha nezdolávat nedosažitelné vrcholky. Hned zkraje jsme zpraveni o vysoké pravdivostní hodnotě následujících událostí, které tvoří vesměs dialogové scény mezi „práskačem“ Donniem a některým z jeho „jakože přátel“. Nejde tedy o svižnou akci, nýbrž o téměř psychologické drama trpělivě a pečlivě budující na základech z dobře zahraných charakterů, kolem kterých se teprve s přibývajícími minutami začínají vířit děj rozvíjející situace. Al Pacino dovedl prototyp „teplákového“ mafiána k dokonalosti. 75% (Matty) 4*

Netradiční gangsterka s tradičně vynikajícím Al Pacinem,v níž máme možnost právě díky Al Pacinovi poznat drsného gangstera také z té druhé, mnohem lidštější, stránky, jako dobrého kamaráda, spolehlivého otce a vůbec jako citlivého člověka, který je i přes takřka celý život, jenž obětoval službě mafii, jen bezvýznamnou rybou bez peněz a trvalejšího respektu. V této roli bych si ho dříve nedovedl představit, ale nyní vím, že by nepřekonatelně stvárnil kohokoli, jakkoli by bylo třeba. Film se bohužel dělí na místa, která jsou prosvětlena Al Pacinovou přítomností a na ta, v nichž není, a která tak upadají do průměru. Nicméně velice silně působí srovnání rodinné atmosféry té nejspodnější vrstvy mafie a odosobněné, strojové a mechanicky aplikované oficiální spravedlnosti, což je velice trefně předvedeno nanejvýš trapným a nicneříkajícím závěrečným ceremoniálem údajného ocenění práce tajného agenta Donnieho Brasca. (Pohrobek) 5*

VELKÁ RECENZE
Děj: Lefty, mafián, který nemá příliš štěstí a odvahy udělat něco radikálního, si všimne nadějně vypadajícího grázlíka Donnieho Brasca, alias policista v přestrojení Joe Pistone. Lefty si ho vezme za svého a ukazuje mu podsvětí. Zpočátku se jen rozhlíží (třeba když Leftyho „šéf” Sonny Black zabije bosse), postupně však od sledování přijde k činům – otevření Floridy pro mafiánský trh. Stále víc a víc zapomíná na to, kdo skutečně je – policista v přestrojení, který má doma manželku a tři děti. Jeho práce se mění skoro až v zálibu a jeho manželství pro změnu v trosky.
Z hlediska mafiánských filmů výborné pro diváka – laika. Děj podle pravdivé události je jednoduchý a naprosto poplatný mafiánskému klišé – světlé začátky bez problémů, v půlce filmu krize a pak strmý pád až na dno. V hlavní roli jsou výborní herci (Al Pacino, Johnny Depp) a na začátku Lefty Donnieho a především diváky zasvětí do „vesmíru” mafie (slang, pravidla atd). To se řadí vedle Mafiánů k těm nějpřehlednějším a nejlepším.
Z hlediska skutečných událostí s filmem není prakticky žádný problém. Všechny podklady odpovídají tomu, co se děje na plátně, bohužel jsem však nesehnal žádné podklady přímo k tomuto případu. Mohu tak posuzovat jen obecně, nikoli detaily.
Přesto se jeden najde. O Donniem Brascovi Lefty mluví jako o „mém kámoši”, tzn. že je to pouze Leftyho přítel, nikoli člen mafie. Zhruba v půlce filmu, když jsou všichni na Floridě při výletu na lodi, Sonny Donnieho tituluje jako „našeho kámoše”, tzn. že už je členem. V celkovém vyznění filmu to navíc vypadá tak, že Sonny ho přijal právě při onom výletu na lodi a rozhodl o tom jen on sám. Což je, jak již bylo řečeno výše, v historii, nesmysl, protože lidé mohli vstoupit do mafie jen po vykonání určitého rituálu, při kterém musí být přítomni všichni bossové.
Jedná se o chybu, protože v závěru filmu Lefty říká Donniemu, že se vynasnaží, aby ho přijali. Hlavní hrdina se tedy mafiánem nestal a nikdy jím nebyl.

Ocenění:
Academy Awards
1998 - Paul Attanasio (Adaptovaný scénář) (nominace)

European Film Awards
1997 - Mike Newell (Cena pro mimoevropský film) (nominace)

DABING
1.DABING (VHS, ČT, HBO, Prima)
V českém znění: Filip Čáp - Johnny Depp (Donnie Brasco / Joseph D. 'Joe' Pistone), Jiří Prager - Al Pacino (Benjamin 'Lefty' Ruggiero), Marcel Vašinka - Michael Madsen (Sonny Black), Lucie Juřičková - Anne Heche (Maggie Pistoneová), Michal Pavlata - Bruno Kirby (Nicky), Antonín Navrátil, Bohuslav Kalva, Jiří Klem, Libor Terš, Vladimír Čech, Jan Pohan, Radana Herrmannová, Regina Řandová, Karel Richter, Miloš Vávra, Martina Holomčíková, Barbora Zaoralová, Jana Pecková, Bedřich Šetena (titulky) a další.
Překlad: Jan Kohout
Zvuk: Antonín Němec
Vedoucí výroby: Martin Lacina
Produkce: Stanislav Wszolek
Dialogy a režie: Zdeněk Gawlik
Vyrobilo: AW studio Praha 1998

2.DABING (DVD)
V českém znění: Saša Rašilov - Johnny Depp (Donnie Brasco / Joseph D. 'Joe' Pistone), Jiří Prager - Al Pacino (Benjamin 'Lefty' Ruggiero), Jaromír Meduna - Michael Madsen (Sonny Black), Simona Vrbická - Anne Heche (Maggie Pistoneová), Tomáš Juřička - Bruno Kirby (Nicky), Jiří Valšuba - James Russo (Paulie), Ivan Jiřík - Željko Ivanek (Tim Curley), Jiří Čapka - Gerry Becker (Dean Blandford), Petr Pelzer - Robert Miano (Sonny Red), Tomáš Borůvka - Brian Tarantina (Bruno), Jaroslav Horák - Zach Grenier (Dr. Berger), Miloš Hlavica - Val Avery (Trafficante), Libor Hruška - Rocco Sisto (Richard 'Richie' Gazzo), Jan Szymik, Svatopluk Schuller, Sylva Turbová, Bohuslav Kalva
Vyrobil: Bonton 2005

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 14.8.1997 Intersonic
Premiéra USA: 28.2.1997 TriStar Pictures
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 1.3.1998
Poprvé na DVD: 1.11.2005 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby v ČR - Kč 1 538 977
Tržby celkem - $ 124 909 762
Návštěvnost v ČR - 34 108
Náklady (Rozpočet) - $ 35 000 000
 
Tvůrci a herci
Mike Newell (Režie), Louis DiGiaimo (Produkce), Mark Johnson (Produkce), Barry Levinson (Produkce), Gail Mutrux (Produkce), Patrick Doyle (Hudba), Peter Sova (Kamera), Jon Gregory (Střih), Louis DiGiaimo (Casting), Brett Goldstein (Casting), Donald Graham Burt (Scénografie), Aude Bronson-Howard (Kostýmy), David C. Robinson (Kostýmy), Ian Fuller (Zvuk), Tod A. Maitland (Zvuk), John Caglione Jr. (Masky), Paul Attanasio (Scénář), Joseph D. Pistone (kniha) (Předloha), Richard Woodley (kniha) (Předloha), Al Pacino (Herec), Johnny Depp (Herec), Michael Madsen (Herec), Bruno Kirby (Herec), James Russo (Herec), Anne Heche (Herec), Željko Ivanek (Herec), Robert Miano (Herec), Brian Tarantina (Herec), Rocco Sisto (Herec), Zach Grenier (Herec), Gretchen Mol (Herec), Tim Blake Nelson (Herec), Paul Giamatti (Herec), Andrew Parks (Herec), Tony Ray Rossi (Herec), Elle Alexander (Herec), Dan Brennan (Herec), Val Avery (Herec), Elaine del Valle (Herec)
 
1997/127/USA/Krimi, Drama, Thriller, Životopisný
 
Zajímavost k filmu
- Ve filmu je zmíněno úmrtí legendárního amerického herce Johna Waynea. Ten skutečně zemřel v roce 1979.
- Nabídku na hlavní roli dostal původně Tom Cruise. Ten však odmítl a příležitosti se chytil Johnny Depp, který za roli obdržel velké uznání. Cruise se po letech nechal slyšet, že odmítnutí bylo jednou z jeho největších životních chyb.
- Když se Donnie a Nicky dívají na noviny, které hlásají zabití šéfa, dívají se na fotku mafiánského bosse Carmina Galente, který byl zabit v Brooklynské restauraci v roce 1979.
- Johnny Depp se několikrát sešel se skutečným Josephem D. Pistonem, aby ho lépe poznal a mohl se lépe vcítit do jeho role. Kvůli roli absolvoval také výcvik se střelnou zbraní u FBI.
- Scéna, ve které trénuje Depp střelbu zbraní byla do filmu zasazena na vyžádání studia, které takový záběr potřebovalo kvůli zvýšení atraktivity filmového traileru.
- Jde už o druhý film v pořadí, kde roli, kterou měl dostat Joe Pesci, nakonec získal Bruno Kirby. Prvním filmem bylo druhé pokračování Kmotra, kde měl hrát Pesci mladého Clemenzu.
- Během dvoudenní pauzy v natáčení se Michael Madsen stihnul oženit s DeAnnou Morgan. Al Pacino byl údajně zhnusen jeho impulzivním chováním. (don corleone)
- Slovo "fuck" uslyšíme celkem 185krát.
 
Odkazy