Krvavý Bangkok / Skin Trade (2014/96/USA, Thajsko, Kanada/Akční, Drama, Thriller) 59%

23.01.2022 13:04
JEDNOU VĚTOU
„Detektiv Cassidy je nekompromisním obhájcem zákona. Jeho boj za spravedlnost se však mění v pomstu ve chvíli, kdy mu srbský mafián a jeho kumpáni vyvraždí rodinu...“

OBSAH
Detektiv Cassidy je nekompromisním obhájcem zákona. Jeho boj za spravedlnost se však mění v pomstu ve chvíli, kdy mu srbský mafián a jeho kumpáni vyvraždí rodinu... Když mu srbský gangster nechá zavraždit manželku a dceru, drsný polda z New Jersey Nick Cassidy (Dolph Lundgren) sleduje jeho stopu do Bangkoku. Na dohled hlavní základny mezinárodní mafie spojí síly s hbitým místním detektivem Tonym (Tony Jaa). Rozhodnou se překazit obchod s lidmi a zničit všechny, kdo se na něm podílí. Polda z New Jersey Nick Cassidy (Dolph Lundgren) zjišťuje, že do města má dorazit zločinec Viktor Dragovič. Šéf srbské mafie tentokrát osobně dohlíží na pašování s lidmi. Během policejního zásahu dojde ke krvavé přestřelce a Nick v sebeobraně zastřelí Dragovičova syna. Mafián se chce pomstít, a tak nechá zavraždit Nickovu manželku a dceru. Nick přežije a na vlastní pěst pronásleduje Dragoviče do Bangkoku. V kambodžské metropoli narazí na hbitého policejního detektiva Tonyho (Tony Jaa), kterému překupníci s lidmi zrovna zabili parťáka. Po počátečním nedorozumění a neshodách Nick a Tony spojí síly. Rozhodnou se zaútočit na hlavní základnu nebezpečné mezinárodní mafie, potrestat smrt blízkých, překazit obchod s lidmi a zničit všechny, kdo se na něm podílí.(TV Prima)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Dolph Lundgren mě tímhle filmem silně překvapil. Stejně tak musím poděkovat i uživateli Testament, který mě na tenhle film prakticky navedl. Skin Trade je totiž klasický akční béčko, na který se dobře kouká a ještě k tomu není vůbec špatně natočeno. Prostředí, kde se film odehrává, je už jenom taková třešnička na dortu, která nemůže nic zkazit. (Malarkey) 4*

Od okamžiku, kdy Dolph odmítne počkat na ranní vizitu, se revenge historka o zavírání prodejny s bílým masem jakž takž rozjede, nicméně bitka v obilné sýpce je jejím předčasným vrcholem, střih je absolutně tragický (obzvláště matouce působí mezi scénami) a Tony Jaa, rozbíjející loktíčkem držky o několik hlav větších vazounů, by měl mezi fighty tu svou raději držet a nehrát si na Oliviera. Zúčtování v malé Kambodži se nekonalo, takže jméno režiséra není jediná věc, co si ohledně Skin Trade brzy nebudu pamatovat.. (Gilmour93) 2*

Všechno už jsme viděli dvěstěkrát někde jinde. Scénář snad i třistakrát. Ale když před sebou stojí Jaa vs Lundgren a Jaa vs Jai White, tak máté pocit, že bude na co koukat i kdyby byl střih sebeblbější a rozpočet sebemenší. A opravdu na co koukat je. Naprosto uspokojivý průměr a v rámci akčního žánru podařená věc, která může ještě zdatně reinkarnovat jinak upadající kariéru Dolpha Lundgrena. (Kaka) 3*

VELKÁ RECENZE
Podle hypu a obalu DVD byste mohli Skin Trade šacovat na béčkové Expendables. Pokud byste si tedy snad namlouvali, že Expendables jsou áčkoví. Lundgren, Jaa, Weller, Jai White, Perlman... co před castingovými talenty neuteklo, to je v tomhle filmu. Už chybí jenom Seagal a Cynthia Rothrock a stačí trocha googlování a zjistíte, že to bylo o pověstný vlásek. Jenže co se zvenku tváří jako nadupaná týmovka je ve skutečnosti jenom Lundgrenova verze 96 hodin s trochou hvězdného prášku navrch. A zrovna v tomhle případě platí, že polevu si mohli bulharsko-thajští producenti odpustit - alespoň by bylo méně ostudy v kariérách zúčastněných.
Velkým obloukem obejdu Lundgrenův vlastní scénář, který ještě za odměnu přežehlil John Hyams. Perlman jako hlava gangu, co obchoduje s bílým masem, je sice pořád s přehledem nejlépe hrající persóna, ale hlášky, které chrlí, mu odpustím až při premiéře třetího Hellboye. Jeho tři (původně čtyři) synové, co šéfují jednotlivým pobočkám po celém světě, jsou naprostí tragédi, kteří se většinu času pohybují v úplně jinému filmu. Hrdinové jim jdou po krku, ale jako by žili v odlišné dimenzi, kde čekají devadesát procent stopáže, než se otevřou dveře a všichni si konečně budou moci navzájem vyříkat účty. Snímek se snaží korzovat mezi USA a Thajskem, ale jeho chronologie působí tak zmatečně, že netušíte, kde se vlastně v danou chvíli postavy nacházejí. Což komplikuje i to, že Thajci v Thajsku mluví anglicky - herecké schopnosti Tonyho Jaa jsou navíc přechodem do cizího jazyka zcela vyčerpány, ty fyzické naopak většinu filmu odpočívají na střídačce.
Jestli totiž z dialogů a směřování celého děje bolí uši, z přestřelek a bitek bolí celý zbytek diváka. Snažil jsem se během sledování filmu přijít s několika konspiračními teoriemi, abych si ukrátil čas:
a) režisér Obdivuhodného boxera nikdy netočil akční filmy a tento žánr nenávidí. Skin Trade je jeho předem promyšlená krutá pomsta na všech fanoušcích.
b) režisér, kameraman a střihač v životě viděli dva akční filmy, ale mají pocit, že moc dobře chápou, jak se taková věc točí.
c) thajský štáb zcela nechápe zásady a zvyklosti amerických béček a snaží se podle scénáře typické lundgrenovky/seagalovky natočit festivalový snímek.
d) opravdu jsou ti veteráni akčních filmů tak blbí, že nepoznají z natočených záběrů, jaká mizérie se tu odehrává?
Áčko úplně vyloučit nemůžu, takže se ho můžeme chvilku držet. Béčko bohužel padá, protože kameraman i střihač mají za sebou i lepší produkce (třeba, ehm, Posledního samuraje s Cruisem), což ovšem nijak nevysvětluje, proč jsou přestřelky složené ze statických záběrů jako v levném televizním seriálu, a proč všichni drží pistole jako leklou rybu (s výjimkou Tonyho Jaa, který pro změnu drží brokovnici jako hokejku). Bitky zase tak často stříhají "přes osu" (postavy si během jednoho střihu prohodí strany), že budí dojem amatérského filmu několika nadšenců, co si po víkendovém maratonu pecek od Jackieho Chana řekli, že zkusí na iPhone natočit něco vlastního. Nesourodost a nespojitost akčních scén je zarážející, jeden by si řekl, že všichni zúčastnění mají dohromady desítky let zkušeností s natáčením podobných věcí, a tak přece poznají, když něco nesedí. Ale ono ne, a proto řada scén vypadá jako nijak neupravené záběry z natáčení. A teď mi, prosím pěkně, poraďte, na koho to mám svést?
Na place Skin Trade se muselo dít něco hrozně moc ošklivého. Kolize bulharského choreografa, thajských investorů a více či méně amerického štábu zapřaženého režisérem s nulovými zkušenostmi s podobnou produkcí dala vzniknout neuvěřitelnému průjmu, který měl být podle Lundgrena cestičkou Tonyho Jaa na americký trh. Nakonec ale může být thajský loketník rád za Rychle a zběsile 7. Nejen že hrál ve filmu, co vydělal půl druhé miliardy dolarů celosvětově, ale může si namlouvat, že na rozdíl od Dieselova eposu Skin Trade nikdy nikdo neuvidí. Zjistil by totiž, že si Tony nechal nabančit nejen od zpomaleného Michaela Jai Whitea a zrezivělého Lundgrena, ale taky od party bezejmenných Srbů.
Jakákoliv akční scéna s těmito těžkými vahami už je jen posledním hřebíčkem do rakve. Na Tonym je hrozně vidět, jak se musí držet zpátky. Jako by na placu po první zkoušce Lundgren a Jai White říkali: "Počkej Tony, na nás takhle rychle nemůžeš, už nejsme nejmladší. Zároveň se ale nenecháme zaskakovat, jsme přece akční hvězdy. Prostě trochu zpomal, my se jako že oženeme rukou a ty odletíš támhle na ty krabice." Bitky tak připomínají spíš hospodské přebory, a když už Tony nějakou akrobacii předvede, vždycky musí mířit o pár metrů vedle, aby se z toho americká (j)elita vzpamatovala.
Tenhle kulturní střet si tak bere z obou táborů to nejhorší. Mizerný scénář a neefektivní předraženou produkci od Američanů, mizerné herectví a nulovou zkušenost s žánrem z té thajské. A přitom vzájemné půjčování herců většinou funguje bez problémů. Tady se ale někdo snažil natočit multi-kulti s přesahem podle scénáře, který většinou začíná a končí v bulharském hangáru z vlnitého plechu.
Proč jsem se obtěžoval to všechno sepsat? Protože tuhle špinavou práci někdo dělat musí. A pár lidem podle komentářů zjevně chyběla. Podobná béčka nemají propagaci jako hollywoodské blockbustery, takže divák absolutně netuší do čeho jde. Je v tom trochu dobrodružství, ale zrovna tenhle adrenalin byste si opravdu měli odpustit. V poslední době vznikly mnohem lepší držkové. Za jednou z nich se ohlédneme už velmi brzy. Asi vás nepřekvapí, že bude skrz naskrz asijská.
P.S. Posledním Lundgrenovým guilty pleasure filmem je extrémně debilní, ale taky brutální a patřičně cheesy kriminálka Přímý zásah z roku 2004. Nevysvětlím vám, proč mě baví, ale Lundgren je tam za hroznýho řízka a točil to Sidney J. Furie, režisér Železných orlů, v době kdy dojížděl na plac na elektrickém vozíčku pod vlivem dvou hrstí prášků. A stejně je to upřímnější akčňák než Skin Trade. O parník... nebo spíš dva.

DABING
V českém znění: Pavel Soukup - Dolph Lundgren (Nick Cassidy), Oldřich Hajlich - Tony Jaa (Tony Vitayakul), Pavel Rímský - Ron Perlman (Viktor), Bohdan Tůma - Michael Jai White (Reed), Zdeněk Maryška - Peter Weller (Costello), Marika Šoposká - Celina Jade (Min), Petr Burian - Leo Rano (Janko), Tomáš Juřička - Mike Dopud (Goran), Petr Vágner - David Westerman (Ivan), Tomáš Karger - Sahajak Boonthanakit (Kong), Šárka Vondrová - Tasya Teles (Rosa Cassidyová), Petr Neskusil - Michael G Selby (Andre), Kristýna Skružná - Chloe Babcook (Sofia Cassidyová), Pavel Šrom - Cary-Hiroyuki Tagawa (Senátor Khat), Petr Gelnar, René Slováčková, Zbyšek Horák (popisky), Mikuláš Pánek (titulky)
Překlad: Jan Zenáhlík
Zvuk: Tomáš Říha
Produkce: Libuše Witzová
Vedoucí výroby: Kristýna Pavlíková
Vedoucí dramaturg: Olga Potužáková
Šéfproducent: Jaroslav Richtr
Dialogy: Marek Píša
Režie: Mikuláš Pánek
Vyrobilo: Studio Audiotech pro FTV Prima s.r.o. 2016

Premiéra ČR: -
Premiéra USA: 8.5.2015 Magnolia Pictures
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: -
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Náklady (Rozpočet) - $ 9 000 000

FILMY NA SPOLEČNÉM DVD
Krvavý Bangkok gastonrolinc.cms.webnode.cz/news/zemrit-je-snadne-command-performance-2009-93-usa-akcni-drama-thriller-49/
Akční / Drama, USA / Thajsko, 2014
Režie: Ekachai Uekrongtham, Hrají: Dolph Lundgren, Tony Jaa

Zemřít je snadné gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/zemrit-je-snadne-command-performance-2009-93-usa-akcni-drama-thriller-49/
Akční / Drama, USA, 2009
Režie: Dolph Lundgren, Hrají: Dolph Lundgren, Melissa Molinaro

Tvůrci a herci
Ekachai Uekrongtham (Režie), Craig Baumgarten (Produkce), Dolph Lundgren (Produkce), Jacob Groth (Hudba), Ben Nott (Kamera), Victor Du Bois (Střih), Anne McCarthy (Casting), Tarinee 'Aoi' Thaima (Casting), Maureen Webb (Casting), Ek Iemchuen (Scénografie), Nirachara Wannalai (Kostýmy), Kelly Cole (Zvuk), - (Masky), Dolph Lundgren (Scénář), Gabriel Dowrick (Scénář), Steven Elder (Scénář), Dolph Lundgren (Herec), Tony Jaa (Herec), Ron Perlman (Herec), Peter Weller (Herec), Michael Jai White (Herec), Celina Jade (Herec), Cary-Hiroyuki Tagawa (Herec), Mike Dopud (Herec), Chloe Babcook (Herec), Conan Stevens (Herec), Tasya Teles (Herec), Michael Adamthwaite (Herec), Patrick Sabongui (Herec), Steven Elder (Herec), James Chalke (Herec), Sahajak Boonthanakit (Herec), Gigi Velicitat (Herec), Eoin O'Brien (Herec)
 
2014/96/USA, Thajsko, Kanada/Akční, Drama, Thriller
 
Zajímavost k filmu
- Podľa pôvodného scenára sa mal film odohrávať medzi New Yorkom a Moskvou.
- Alternatívnym názvom snímky bol názov Battle Heat.
- Dolpha Lundgrena inšpiroval k napísaniu scenára novinový článok o obchode s ľuďmi.
- Dolph Lundgren (Nick Cassidy), ktorý bol zároveň aj producentom, si na post režiséra vybral Ekachaia Uekrongthama po tom, čo zhliadol jeho film Beautiful Boxer (2003).
- Prvú verziu scenára napísal Dolph Lundgren ešte v rokoch 2006-2007, no následne ho ešte prepracoval John Hyams.
- Natáčení probíhalo od 15. ledna do 29. března 2014 ve Vancouveru a Bangkoku.
- Původně měl film režérovat Dolph Lundgren.
- Ide o druhý film, kde si spoločne zahrali Dolph Lundgren a Tony Jaa. Tým prvým bol A Man Will Rise (2014).
- V hľadáčiku producentov bol od začiatku popri Lundgrenovi aj Steven Seagal.
 
Odkazy