Křižovatka smrti 3 - Tentokráte v Paříži / Rush Hour 3 (2007/87/USA, Německo/Akční, Komedie, Krimi, Thriller) 59%

25.09.2018 14:34
JEDNOU VĚTOU
„Letos to Carter a Lee rozbalí v Paříži..."

OBSAH
V srdci samotné Paříže leží jedno z největších tajemství čínských Triád – nejmocnějšího a nejznámějšího kriminálního syndikátu na světě. Velvyslanec Han objevil pravou identitu jedné z nejnebezpečnějších osob v širokém okruhu zločinců, kterou byl pevně rozhodnut zveřejnit. To se ale nepodařilo, protože byl umlčen jedním z triádských zabijáků. Triády by udělaly cokoliv, aby jejich tajemství zůstalo ukryto před světem, a proto zde je pouze jedna naděje na jejich zastavení. To léto se losangeleský detektiv Carter a čínský inspektor Lee vydávají do Paříže, aby zastavili spolčení kriminálních gangů a zachránili tak život staré přítelkyně, nyní již dospělé dcery velvyslance Hana, Soo Yung. Ani jeden z nich nezná město, jazyk a přesně ani neví, co hledají, ale jejich úkol je provede napříč celým městem. Dostávají ze samého podzemí Paříže až do neuveřitelných výšek Eiffelovy věžě, kde bojují za vítězství nad nebezpečnými kriminálníky a pro záchranu ostatních lidí...(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
"Pokud ti to ušlo, kámo, snažej se mě zabít, mám na sobě sračky a francouzskej polda mi napráskal Zlatejma stránkama." Pařížská křižovatka smrti nenabízí nic, co už bych neviděl při dřívějších střetech ukecaného černocha s mlčenlivým asiatem, ale mě to pořád celkem bavilo. Jen těch trapností v Carterově tlamičce poněkud přibylo, ale na druhou stranu to celkem vyvážila zlá holka Genevieve a tupý taxikářský agent George. Trošku mě však zklamalo, že padouch byl jasný od prvního otevření pusy a s to se pak dá jen těžko zachránit skokem z Eiffelovky. Ale snaha se cení a nějaká ta chemie se mezi nesourodými poldy pořád ještě dala najít. (Jara.Cimrman.jr) 3*

Nevím co je na těch Křižovatkách tak špatného. Já se u nich vždycky dobře bavím. Dvojka Chan s Tuckerem si k sobě docela sednou a příjemně to všecko šlape, s humorem a dobrými akčními scénami. Chápu ale, že někoho může humor Chrise Tuckera srát, protože on je fakt šílenej, a když pak začne na pódiu ve filmu zpívat, dal bych hradní poklad komukoliv, kdyby z toho zpěvu aspoň udělali dabing, jenže oni ho tam ještě na truc nechaj. (Malarkey) 3*

Čím déle tyhle dva šašky vidíte, tím víc nad nimi mávnete rukama a necháte se unášet na bláznivé vlně dobrodružství a nesmyslů. Třetímu dílu se musí dost věcí odpustit, protože je plný klasických akčních klišé a neuvěřitelně prázdného děje. Na druhou stranu je ale na akční pecku dostatečně akční a je vidět, že na technické stránce filmu a celkovém "looku" se nešetřilo (jen to odívání je kapitola sama pro sebe). Finále na věži je natočeno velmi zručně a dvojice hlavních šašků se stále umí dobře ohánět. Dokonce jsem se několikrát i jejich hláškám zasmál, na což si v prvních dílech nevzpomínám, takže do koše bych to rozhodně neházel. Krom toho si Ratner dokázal během filmu několikrát vystřelit i sám ze sebe a z celého konceptu filmu a to se mi zamlouvalo dost. (Kaka) 3*

VELKÁ RECENZE
Zatímco černošský detektiv James Carter skončil u dopravní policie, jeho parťák Li je členem ochranky čínského velvyslance Hana. Ten se chystá zveřejnit tajemství šéfů Triád, nejobávanější čínské zločinecké organizace, ale když chce prozradit, kde je tajemný Šaj Šen, je postřelen najatým zabijákem Kendžim. Carter a Li slíbí velvyslancově dceři Su Jung, že ho vypátrají. Vydají se pro obálku, kterou jí předal otec pro případ, že by se mu něco stalo. Krátce před nimi se jí však zmocní několik ozbrojených mužů. Také z nemocnice je odvolána Hanova ochranka a vzápětí se objeví gang, který chce velvyslance zabít. V poslední chvíli zasáhnou Carter a Li a jednoho zabijáka zajmou. Dozvědí se od něj adresu v Paříži, kde má být Šaj Šen. Okamžitě se tam vypraví. Dvojice zjistí, že Šaj Šen je seznam třinácti nejvýše postavených bossů Triád a informace o něm má zpěvačka Genevieve, kterou během vystoupení zachrání na poslední chvíli před střelci v hledišti. Vzápětí jim zavolá Kendži. Chce Genevieve výměnou za Su Jung, kterou drží jako rukojmí ve vyhlídkové restauraci na Eiffelovce.
Jackie Chan a Chris Tucker se zvovu spojili s režisérem Brettem Ratnerem a vydávají se na nové dobrodružství do Paříže, kde se setkají s nebezpečnými členy Triad, krásnou ženou, naštvaným taxikářem a agresivním francouzským inspektorem, kteří se jim připletou do cesty při snaze o odhalení tajemství Triad.
Připojením dalších herců k této dvojici vznikne splynutí světových talentů jako Hiroyuki Sanada v roli Kenji, Triadského zabijáka se záhadnou spojitostí s inspektorem Leem; Youki Kudoh v roli Jasmine, majitelky klubu, která je stejně svůdná jako nebezpečná a Max von Sydow, nominovaného na Oscara, v roli Reynarda - předsedy Mezinárodního trestního dvora. Další významnou hvězdou je francouzský herec a producent Yvan Attal, který ve filmu ztvárňuje George, řidiče taxíku, který se nešťastně stane součástí Carterova a Leeova dobrodružství po Paříži. Dálší legendarní herec a režisér Roman Polanski se ve filmu objeví jako fancouzský detektiv Revi, který velice neobvykle a nepříznivě uvítá v Paříži Cartera a Leeho. Herečka Noémie Lenoir ztvární Genevieve, mladou ženu, která může být klíčem k Triádskému spiknutí. Ve filmu si také zahráli Zhang Jingchu, Tzi Ma, Dana Ivey a Henry O.
Od jejich první spolupráce v roce 1988 v Rush Hour, se dvojice Jackie Chan a Chris Tucker stala jednou ze světově nejznámějších bavičských filmových dvojic. „Chris je opravdu prvotřídním bavičem,“ říká režisér Brett Ratner, který kromě režírování prvních dvou Rush Hour také režíroval X-Men: Poslední vzdor a Červený drak. „On je neuveřitelně schopný bavič, je to člověk, který může říct naprosto cokoliv a udělat z toho vtip. Nemusí ani použít slova, aby pobavil, jeho tvář vydá za tisíce slov.“
„Jackie Chan je typ prvotřídního baviče,“ pokračuje režisér. „Když pracuji s Jackiem, tak se cítím jako kdybych vytvářel kus filmové historie. On je jako Buster Keaton, Charlie Chaplin a Harold Lloyd dohromady - nejzkušenější, pohybově nejtalentovanější herec, se kterým jsem kdy pracoval.“
Spolupráce těchto dvou herců je magická, říká Ratner. „Nemůžete se na ně přestat dívat, musíte jim věnovat pozornost. Toto není něco, co jsem já vytvořil, ale něco co prostě existuje.“
Chování lidí, jak bylo již ukázáno v prvních dvou dílech a pokračuje v Rush Hour 3 - Tentokráte v Paříži, není pouze výsledkem rozdílu mezi jednotlivými kulturami, jazyky a osobnímy styly, ale také blízkým přátelstvím mezi dvěma hlavními protagonisty. „Chris a Jackie mají rozdílné zvyky, které navzájem nechápou, především protože oba pocházejí z naprosto odlišných kultur,“ vysvětluje Ratner a pokračuje, „I v prvním díle Rush Hour, když jeden z nich vyšel z místnosti, tak druhý pronesl ´Já nerozumím tomu, co řekl´. Oba se velice při natáčení bavili, byli perfektní tým a já je velice rád pozoroval při hraní. Když zhlédnete tyto filmy, tak si musíte zcela jistě říct, že to musela být velká zábava je natáčet. A to opravdu byla.“
Před jeho představením na amerických plátnech, Jackie Chan již exceloval v hongkongských filmech. Zatímco jeho asijští fanoušci se těší na další Police Story, kdekoliv jinde, kde Jackie projde přes pasovou kontrolu, stále slyší fanoušky ptající se, kdy bude další Rush Hour. „Diváci jsou právě ti, kdo nás nutí točit další Rush Hour. Oni stále dokola sledují Rush Hour 1 a 2 a to především na americké televizi. Rush Hour připomíná něco podobného jako setkání rodiny a za to jsme také velice rádi,“ říká Chan.
„Nikdy to natáčení nebyla nuda,“ vypráví Chris Tucker, který se vrátil na filmová plátna po šestileté pauze a úspěchu s předchozími díly Rush Hour a filmy jako Jackie Brown, Pátý Element a Pátek. „Když jsme spolu před kamerou, tak zažijeme opravdu veliké množství zábavy a jsme zároveň přátelé i v reálném životě, takže scénky a zábava, které vytváříme, vycházejí ze skutečných situací, které zažíváme. Byl jsem velikým fandou Jackieho ještě předtím než jsme spolu začali točit tyto filmy. Vždy se těším až půjdu na natáčení a uvidím ho. Jsme skvělý tým a vždy společně vytvoříme něco nového, co právě tyto filmy dělá tak zábavné.“
„Stejně jako tomu bylo ve filmu, před natáčením prvního dílu Rush Hour jsme se s Chrisem neznali,“ říká Chan. „Já jsem z Hong Kongu, Chris z Los Angeles. Nyní jsme přátelé a vždy si spolu užijeme hodně legrace.“
Stejně jako herci se i jejich filmové postavy sblížily postupným vývojem třech dílů Rush Hour. „V prvním díle se stali partnery,“ říká Brett Ratner. „Ve druhém díle se stali oba přáteli a v tomto třetím se stali skutečnými bratry.
Po fenomenálním úspěchu Rush Hour v roce 1998 a v roce 2001 Rush Hour 2 se producenti rozhodli znovu spolupracovat se scenáristou Jeffem Nathansonem, který měl za úkol vytvořit základní strukturu dalšího dobrodružství Cartera a Leeho. „Domnívám se, že série filmů Rush Hour je o dvou lidech, kteří mezi sebou mají opravdu velké přátelství,“ komentuje Nathanson. „Nikdo z nás nechtěl vytvořit další pokračování, které by pouze kopírovalo předchozí dva díly. Chtěli jsme zůstat věrni hlavním postavám a rozvovíjet jejich přátelství, ale zárověň se na tento díl koukáme jako na samostatný film.“
Producent Arthur Sarkissian souhlasí a říká: „Já neshledávám Rush Hour jako navazující pokračování, ale jako kontinuitu vývoje života dvou hlavních herců a je jedno, jestli jsou týden spolu a nebo šest let žijí odděleně. Nechali jsme tyto postavy vyprávět svůj vlastní příběh. Znají se navzájem již několik let a Brett je zná stejně dobře jako svoje boty. Zcela mu důvěřuji a myslím, že toto je zatím naše nejlepší Rush Hour.“
„Tyto filmy by nemohly být vytvořeny bez Jackieho nebo Chrise. Zároveň by ale nemohly být vytvořeny bez Bretta,“ dodává producent Roger Birnbaum. „On je stejně důležitou součástí tohoto filmu jako Jackie a Chris. Občas se trochu nedaří, někdy to trochu skřípe, ale vždycky je to zábava. Takzvaným čtvrtým mušketýrem v této sérii je Jeff Nathanson. On je jedním z nejvtipnějších scenáristů vůbec, zná Jackieho a Chrise velice dobře a ví co jejich postavy potřebují.“
Přestože oba herci jsou velice známí pro jejich schopnost improvizace, Ratner stále udržuje určitou strukturu při natáčení, která mu umožňuje ten chaos nějak kontrolovat a která tvoří jádro těchto filmů. „Atmosféra, která nás provází mě svým způsobem naplňuje,“ popisujes Tucker. „Brett je jako trenér Muhammada Aliho. Je velice ctižádostivý a nutí nás k lepším a lepším výsledkům, protože ví, že to z nás může dostat. Fungujeme jako tým, jsme velice dobří přátelé, můžeme si navzájem říct cokoliv a Brett nás také vždy vyslechne. Je to skvělá spolupráce.“
Nejen díky hvězdám a režisérovi, ale také díky všem producentům a dalším členům štábu, kteří se vrátili potřetí k Rush Hour, panuje během natáčení pravá rodinná atmosféra.
„Opravdu tu atmosféru mám rád a myslím si, že pozitivní nadhled a zábava jsou také klíčové při vytváření filmu,“ říká Ratner. „Cítím se opravdu sebejistě, protože moji producenti, kteří se mnou jsou od samého počátku, vědí, co je potřeba k vytvoření filmu jako je Rush Hour. Mojí pravou rukou při natáčení je Jamie Freitag, bez kterého jsem nenatočil žádný film, a který pracuje víc něž kdokoliv jiný, koho jsem kdy poznal. Všichni kolem mne tento film opravdu milují a svoji práci na něm.“
„Byl jsem velice rád, že jsem se dostal na natáčení,“ vzpomíná Chan. „Nechtěl jsem být na dovolené. Vždy jsem chtěl být na natáčení, protože zde bylo hodně lidí již z předchozích dvou dílů a my pořád fungujeme jako tým.“
Rush Hour 3 - Tentokráte v Paříži pokračuje tam, kde minulý díl skončil, v letadle do New Yorku na palubě s Carterem a Leem. Carter je stále policista u LAPD, nyní ale pracuje v ulicích jako dopravní policista. „Zahlédnete nějakého člověka v policejní uniformě a řeknete si, co ten člověk musel udělat, aby se dostal do takovéhle situace,“ říká Brett Ratner. „Chrise to ale vůbec netrápí. On si jenom tancuje a zpívá si.“
„Jemu je opravdu jedno, co se kolem něj děje,“ dodává Chris Tucker. „On jenom poslouchá muziku, která mu řve ve sluchátkách, i když se kolem něj právě odehrává velká dopravní nehoda.“
Prvního zasedání Mezinárodního trestního Dvora s účastí velvyslance Han, jemuž propůjčil tvář herec Tzi Ma, který se v této roli objevil již v prvním díle. Han byl jmenován vedoucím vyšetřování Triádsého působení a na tomto historicky prvním setkání hodlá zveřejnit identitu Shy Shen, tajemné osoby spojené s hlavním důvodem rozšiřující se čínské kriminality.
„Velvyslanec Han je připraven odhalit největší tajemství, po kterém tento dvůr už dlouho pátrá a to tajemství je Shy Shen,“ vysvětluje Tzi Ma. „Ale před tím než dostane možnost toto tajemství sdělit světu, je postřelen. Lee, který je velvyslancovým hlavním vyšetřovatelem a blízkým přítelem, slíbíl, že ho ochrání. Honba za vrahem se pro něj stane tedy velice osobní.“
„Lee stíhá vraha napříč mrakodrapem,“ vypráví Ratner. „Je velice blízko k jeho chycení, dokud to Carter samozřejmě nepokazí.“
Do momentu, než se Carter přiřítí na scénu s „dočasně vypůjčeným autem“, Lee odhalí identitu Hanova vraha: Kenji, v podání známého janponského herce Hiroyuki Sanady, kterého bylo možno vidět ve filmech jako Poslední Samuraj, sérii Ringu a nebo v Sunshine. Znovu nalezený Leeův „bratr“ ze sirotčince, Kenji hraje klíčovou postavu v Triádském syndikátu. „Oba vyrosli v sirotčinci v Číně,“ vysvětluje Chan. „Jeho rodiče byli zavraždeni Yakuzou a on stal sirotkem a schoval v Číně. Společně vyrůstali a jsou jako bratři, až na ten rozdíl, že Lee se stal policistou a Kenji zabijákem. Stejně jako se milují, tak se také nenávidí.“
Sanada a Chan jsou přátelé přes 20 let, ale Rush Hour 3 - Tentokráte v Paříži představuje jejich první vzájemnou spolupráci. „Miluju tuto roli zlého, namyšleného člověka,“ říká Sanada, „a Jackie je skvělým oponentem. Kenji ve skutečnosti nechce bojovat s Leem, ale Triady a policie spolu musí bojovat.“
„Jackie a Hiroyuki tvoří svoje scény velice citově silné, jejich vzájemné emocionální pouto je dobře vidět,“ komentuje Ratner. „Toto nás přivádí do samotného začátku celého příběhu. Tyto scény jsou pro Jackieho velice intenzivní. Hiroyuki hraje jeho adoptivního bratra, ztvárňujícího zápornou postavu a proto Jackieho vnitřní souboj je velmi silný. Bez Jackieho a Hiroyukiho talentu by se nikdy nepovedlo dostatečně znázornit pocity jejich postav.“
Znovu spolu se Carter a Lee vydávají za velvyslancem Hanem do nemocnine, kde se potkají se svoji starou známou Soo Yung, která byla jako dítě unesena v prvním díle Rush Hour. V tomto díle ji hraje stoupající čínská hvězda Jingchu Zhang. „Její otec ji již předtím zaslal několik věci, zřejmě tušil, že se mu něco může přihodit,“ říká Jingchu Zhang, která se poprvé objevila v americkém filmu po řadě úspěšných a zlomových filmech v Číně. „Ona je velice houževnatá a energická dívka - stejně jako ta v prvním díle Rush Hour - a on ví, že jí může tyto informace svěřit.“
Nalezení a dekódování informací o Shy Shen se stává jejich hlavním úkolem, protože samotná existence těchto informací ohrožuje na životě nejen velvyslance ale i jeho dceru. „Velvyslanec Han je velice dobrý přítel,“ poznamenává Chan. „Lee ho vždy ochraňoval a jak jeho dcera vyrůstala, tak ji i naučil bojovat. Chce ochránit nejen Hana, ale i Soo Yung, a proto musí zjistit, kdo za tím vším je.“
„Han je čínským velvyslancem. On a jeho dcera jsou Leeovi blízcí přátelé a Carter si také vybudoval určitý vztah k Soo-Yung díky jejich dobrodružství v prvním díle,“ dodává producent Jaz Stern. „Jediný způsob, jak je mohou ochránit, je pokořit jednou pro vždy toto kriminální společenství. Lee nemá na výběr a Carter, který se nyní považuje za jeho bratra, se k němu přidá.“
Jejich pátrání je přivede do školy bojového umění, kde studovala Soo-Yung a zde se Lee a Carter zapletou s mladými a velice rozzuřenýmí bojovníky a i s jedním velice vysokým, kterého hraje čínská basketbalistická hvězda Sun Ming Ming hrající za Maryland Nighthawks. „Nejpříjemnější člověk, kterého kdy potkáte, ale také nejvyšší, kterého jsem kdy viděl,“ říká Christ Tucker. „Je vyšší než kterýkoliv basketbalista, ale také příjemnější než všichni ostatní.“ Následný souboj mezi Sun Min Mingem a Chanem, je podle Tuckera jedna ze vzorových scén, jako tomu bylo ve filmu Game of Death, když bojoval Bruce Lee s Kareem Abdul Jabbarem. „Je to naprosto neuvěřitelné,“ říká.
„Samotný fakt, že jsme našli Sun Ming Ming a vše fungovalo tak, jak mělo, hvězdy nám byly prostě nakloněny,“ vzpomíná Brett Ratner. „Je to zábavná scéna. Má v sobě hodně akce a humoru zároveň. Vše kolem toho byla zábava a vyjadřuje to, o čem ten film ve skutečnosti je - komedie, drama, akce, bojové umění a skvělé postavy.“
Carter se také dostane do souboje ve řvaní s mistry dojo - Yu a Mi. „Je to úžasné,“ říká producent Jonathan Glickman, „v žádném jiném akčním filmu, který jste dříve viděli, to nebylo přijatelné, ale v Rush Hour je to dokonalé.“
Jackie Chan a jeho kaskadérský tým strávili dva týdny učením Sun Ming Minga provádět pohyhy, které vypadají jako bojové umění. „Sešli jsme se a diskutovali jsme o tom, proč bojujeme, protože když nacvičujete choreografii, tak musíme mít důvod bojovat,“ říká Chan. „A on je basketbalovým hráčem. Když hraje basketbal, tak se pohybuje velice rychle, ale když má předvést náš „bastketbal“, tak neví, co má dělat. Váží 300 liber, může vás srazit na zem během okamžiku, ale je rozumný. Je mu kolem 20 let a je dvakrát větší než já, takže ta scénka se soubojem byla skvělá.“
Brzy zjistí, že to, co se Triády tak zoufale snaží ukrýt je systém jejich hierarchie. „Kdysi dávno Triády byly asijským ekvivalentem mafie,“ poznamenává Ratner, „měli geniální systém oznamování nových vůdců v jednotlivých provinciích.“
Po souboji s Triádskými zabijáky, kteří byli posláni zavraždit velvyslance Hana, následuje zuřivá hádka s francouzky mluvícím čínským zabijákem a odhalí další vodítko: jméno „Genevieve“ a adresu v Paříži. „Tato záhada ohrožuje samotnou existenci tajné Triádské společnosti,“ říká scenárista Jeff Nathanson. „Když existuje šance, že je tato tajná informace někde v Paříži, Carter a Lee nemají jinou možnost než se tam vydat a nalézt ji, přestože se je hodně lidí pokouší zabít. Není to honba pouze za zjištěním, zda dokáží tento případ vyřešit, ale také zda se dostanou z Paříže živí.“
V prvním díle Rush Hour byl Lee jakožto hongkongský policista nucen pracovat mimo svoji zem. Ve druhém díle musel Carter vyjednávat v Hong Kongu. Rush Hour 3 - Tentokráte v Paříži donutí oba odjet do Paříže, kde se ani jeden z nich necítí být ve své kůži. „Vybrali jsme dva cizince a vzali je do odlišného prostředí,“ komentuje producent Arthur Sarkissian. „Ani jeden z nich sem v žádném směru nezapadal. Jsou to velice moderní lidé a když je dáte do starého města, starší kultury, která má ve zvyku se chovat trochu snobsky, tak to vytváří úžasné vtipné momenty.“
V Paříži se Carter a Lee utkají se spoustou záhadných osobností, které filmaři přivedli k životu díky spolupráci s různorodými a talentovanými herci. „Chris a Jackie na sebe ubírají hlavní pozornost, takže jsem se snažil obklopit je herci, kteří přitahují pozornost jinak,“ říká Ratner. „A když k nim ještě přidáte na scénu neobyčejné mezinárodní hvězdy, stane se film ještě zajímavějším.“
Max von Sydow, hvězda z filmů jako Pelle dobyvatel, za který byl nominován na Oscara, stejně jako ikonickým výkonem ve filmu Exorcista, Tři dny Kondora a legendárnímy filmy od Ingmara Bergmana, hraje francouzského ministra zahraničí a předsedu Mezinárodního trestního dvora Vardena Reynarda. „Poslal jsem mu scénář s domněnkou, že tuto roli nepřijme, protože je velice vybíravý,“ vzpomíná Ratner. „Byl jsem velice nadšený, když tuto roli přijal. On je šlechetný a okouzlující a veliký profesionál. Je to potěšení a naplnění mého snu s ním spolupracovat, protože jsem vyrůstal při sledování jeho filmů a cítím se tedy velice poctěn, že se rozhodl být součástí mého filmu.“
Von Sydowi, který většinou není spojován s akčními komediemi, se zalíbila možnost spolupracovat s Chanem, Tuckerem a Ratnerem. „Je velice zajímavé vidět, jak jsou všechny tyto rychlé akční scény filmovány bez filmových efektů,“ poznamenává autor. „Brett je člověk plný energie, nadšení, velkorysosti a má také velký smysl pro humor a načasování. Vše to přináší na každý den natáčení a to je inspirující i pro herce. Také je perfekcionista, který se nevzdá dokud nedostane přesně to, co chce a to já velice respektuji.“
Stejně jak režisérova, tak i přítomnost herců na natáčení inspirovala filmové hvězdy. „Když přijde na scénu, je to jako kdyby nás navštívil král Artuš,“ nadšeně prohlašuje Chris Tucker. „Skoro jsem se bál na něj promluvit a on za mnou zavítal a já ho oslovoval „pane“. On ale řekl: ‚Ne, říkej mi Max.‘ Jakmile toto vyslovil, přistupoval jsem k němu jinak, mohl jsem mu klidně říci ‚Jak je Maxi?‘ je to skvělý člověk.“
Francouzský herec a filmař Yvan Attal, který má na svém kontě filmy jako Ills se marierent eteurent beacoup d’enfants a Ma Femme est une actrice a v pozici herce se nedávno objevil ve filmu Tlumočnice a Mnichov, hraje George, jehož dobrodružství začíná, když Carter a Lee nasednou do jeho taxíku a donutí ho se zúčastnit vysoko rychlostní přestřelky a napínavých situací, které předtím viděl pouze ve filmu. „On je nevinný francouzský řidič taxíku, který toho o Američanech hodně přečetl a jeho představa o nich je, že střílí lidi kolem sebe a nebo vyhlašují války,“ říká producent Arthur Sarkissian. „Takže když nastoupí k němu do taxíku, začnou se s ním dohadovat o hloupostech, ale díky jejich dobrodružství se Georgovi začnou tyto lidé obdivovat.“
„Tento film si pohrává se vztahy mezi Američany a Francouzi,“ říká Attal. „Hraji mrzutého francouzského taxikáře, který nesnáší Američany a Lee s Carterem nastoupí na letišti do mého taxíku. Jsou neuvěřitelní - jeden je Američan, druhý Číňan a k tomu všemu jedou do země, kde je pro ně všechno úplně cizí.“

DABING
V českém znění: Martin Sobotka - Chris Tucker (Carter), Radovan Vaculík - Jackie Chan (Lee), René Slováčková - Noémie Lenoir (Genevieve), Martin Stránský - Yvan Attal (George), Tomáš Juřička - Hiroyuki Sanada (Kenji), Vladimír Brabec - Max von Sydow (Reynard), Nikola Votočková - Jingchu Zhang (Soo Yung), Dalimil Klapka - Roman Polanski (detektiv Revi) / Tzi Ma (konzul Han), Václav Mareš - Philip Baker Hall (kapitán William Diel), Jaroslava Brousková - Dana Ivey (Sestra Agnes), Apolena Veldová, Mirka Součková, Bohdan Tůma - Oanh Nguyen (Já), Zdeněk Mahdal, Otakar Brousek ml. (recepční v Plaza Atené), Zdeněk Mahdal ml., Jiří Štěpnička.
Překlad: Barbora Knobová
Zvuk: Tomáš Čisárik, Richard Tomíček
Produkce: Leoš Lanči
Dialogy a režie českého znění: Václav Knop
Vyrobila: Tvůrčí skupina Josefa Petráska, 2007

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 6.9.2007 Warner Bros. CZ
Premiéra USA: 10.8.2007 New Line Cinema
Premiéra Německo: 16.8.2007 Warner Bros. DE
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 10.3.2008 (DVD) Magicbox
Poprvé na DVD: 10.3.2008 Magic Box
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby v ČR - Kč 913 025
Tržby celkem - $ 258 022 233
Návštěvnost v ČR 8 421
Náklady (Rozpočet) - $ 140 000 000

FILMY V SÉRII
Křižovatka smrti gastonrolinc.webnode.cz/news/krizovatka-smrti-rush-hour/
Akční / Komedie, USA, 1998
Režie: Brett Ratner, Hrají: Jackie Chan, Chris Tucker

Křižovatka smrti 2 gastonrolinc.webnode.cz/news/krizovatka-smrti-rush-hour1/
Akční / Komedie, USA / Hong Kong, 2001
Režie: Brett Ratner, Hrají: Jackie Chan, Chris Tucker

Křižovatka smrti 3 - Tentokráte v Paříži gastonrolinc.webnode.cz/news/krizovatka-smrti-rush-hour2/
Akční / Komedie, USA / Německo, 2007
Režie: Brett Ratner, Hrají: Jackie Chan, Chris Tucker
 
Tvůrci a herci
Brett Ratner (Režie), Roger Birnbaum (Produkce), Jonathan Glickman (Produkce), Arthur M. Sarkissian (Produkce), Andrew Z. Davis (Produkce), Jay Stern (Produkce), Lalo Schifrin (Hudba), James M. Muro (Kamera), Mark Helfrich (Střih), Dean Zimmerman (Střih), Dnn Zimmerman (Střih), Ronna Kress (Casting), Ed Verreaux (Scénografie), Betsy Heimann (Kostýmy), Tim Chau (Zvuk), Andy D'Addario (Zvuk), Carol Strong (Masky), Jeff Nathanson (Scénář), Jackie Chan (Herec), Chris Tucker (Herec), Hirojuki Sanada (Herec), Max von Sydow (Herec), Yvan Attal (Herec), Júki Kudó (Herec), Noémie Lenoir (Herec), Roman Polanski (Herec), Tzi Ma (Herec), Julie Depardieu (Herec), Philip Baker Hall (Herec), Philippe Bergeron (Herec), Sarah Shahi (Herec), Rachael Markarian (Herec), Jing Chu Zhang (Herec), Wendy Wells-Gunkel (Herec), Henry O (Herec), Dana Ivey (Herec), Michel Francini (Herec), Mingming Sun (Herec), Ann Christine (Herec), Alexander Kanellakos (Herec), Eric Naggar (Herec)
 
2007/87/USA, Německo/Akční, Komedie, Krimi, Thriller
 
Zajímavost k filmu
- Roman Polanski bol veľkým fanúšikom prvých dvoch snímok. Keď sa dozvedel, že tretí diel sa bude natáčať v Paríži, požiadal Bretta Ratnera o malú cameo úlohu. Ten s nadšením súhlasil.
- Na francúzskom dabingu filmu sa podieľalo viacero známych osobností - Noémie Lenoir, Roman Polanski, Yvan Attal a Julie Depardieu -, ktoré si zahrali aj v originálnej verzii.
- V jednej zo scén Lee povie: "Nehovorím po francúzsky." Jackie Chan v skutočnosti rozpráva plynule po francúzsky.
- Film nemal v roku 2007 premiéru v Číne, pretože už bola naplnená miestna kvóta na počet importovaných snímok.
- Když poprvé vlezou Lee a Carter do taxíku, při rozhovoru Goerge říká Carterovi, že Amerika neporazí Evropany už ani při basketu. Naráží tak na vítězství Řeků nad Američany na MS v basketbale v roce 2006.
- Meč, se kterým bojuje Kenji v závěru filmu, se nazývá Jian, jde o tradiční čínský meč. Lee používá katanu, což je meč japonský.
- Roli darebáka si ve filmu měl zahrát i Jean-Claude Van Damme.
- Když Brett Ratner pracoval na snímku X-Men: Poslední vzdor, zeptal se ho herec Ian McKellen, zda by si mohl v tomto filmu střihnout roli Reynarda. Nakonec roli dostal Max von Sydow, kterého doporučil Vinnie Jones, další hvězda filmu X-Men: Poslední vzdor.
- V scénách, kde Lee hovoří s Kenjim, mluví Jackie Chan opravdu japonsky.
- Brett Ratner chtěl obsadit do filmu čínského basketbalistu Yao Minga, ale ten nabídku odmítl. Ratner chtěl s Yao Mingem natočit scénu podobnou scéně z Game of Death, v níž se objevil jiný basketbalista, Kareem Abdul-Jabbar.
- Brett Ratner chtěl, aby ve filmu hrál i Tony Jaa. Tomu se ale krylo natáčení s jiným jeho filmem Ong bak 2.
- Natáčení stálo Jackieho Chana prasklou hrudní kost a modřiny na holeni. Stalo se tak při natáčení scény, kde přehazuje za sebe skleněný stolek.
- Když někomu při natáčení zazvonil telefon, zaplatil poplatek 20 dolarů, které byly věnovány na útulek pro bezdomovce. Na konci února to dělalo celkem 600 dolarů.
- Toto je první role Romana Polanskiho v americkém filmu po 15 letech, kdy hrál ve filmu Back in the U.S.S.R., který se točil v americko-japonské koprodukci. Zároveň to byla druhá role v americkém filmu po 33 letech, kdy hrál ve filmu Čínská čtvrť.
- Brett Ratner toužil po tom, aby ve filmu hrály herečky Aishwarya Rai a Gong Li. Obě ale natáčení odmítly.
- Steven Seagal byl jedním z prvních herců, kteří byli vybráni pro roli hlavního padoucha. Nicméně scénář byl několikrát upraven a roli nakonec dostal Hiroyuki Sanada.
- Producenti si nechali otevřenou možnost, že by se natočilo i čtvrté pokračování.
- Ve scéně, kde jsou oba hlavní protagonisté v letadle, si Carter objednává plněnou rybu ("gefilte fish"). Jedná se o odkaz na podobnou scénu z filmu Křižovatka smrti 2, která se ale objevila jen v závěrečných titulcích, protože Chris Tucker tehdy nedokázal vyslovit slovo „gefilte“.
 
Odkazy