Kat: Válečná zóna / Punisher: War Zone (2008/98/USA, Kanada, Německo/Akční, Drama, Krimi, Thriller) 56%

01.12.2020 12:25
JEDNOU VĚTOU
„Aby pomstil smrt rodiny, musí být ještě tvrdší než sami zločinci.“

OBSAH
Bývalý člen speciálních sil Frank Castle je po šesti letech zpět v plné zbroji jako Punisher, který tentokrát vede válku na dvou frontách - s podsvětím i s FBI. V hlavní roli vykonavatele spravedlnosti se představí Ray Stevenson, jehož známe ze seriálu Řím. Bývalý člen speciálních sil a agent FBI Frank Castle je po šesti letech zpět v plné zbroji jako Punisher, který tentokrát vede válku na dvou frontách. Poté, co zabil mocného mafiánského dona, se nyní jeho terčem stává druhý darebák v pořadí - krutý šéf gangu Billy Russoti (Dominic West). Castle ho při přestřelce znetvoří, ale zahyne přitom i tajný federální agent. Russoti, který si říká “Jigsaw”, touží po odplatě a najme si na to Franka, nejnechvalněji proslulého zločince z podsvětí. Ale ani FBI nechce zůstat pozadu. Je na Punisherovi, aby nalezl způsob, jak v tomto adrenalinem nabitém akčním thrilleru obejít zákon a zničit smrtící armádu zločinců. Herec Ray Stevenson (seriál Řím), se přesvědčivě zhostil role vykonavatele spravedlnosti, jehož žena a dcera byly zavražděny, kterou převzal po Dolphu Lundgrenovi (1990) a Thomasu Janeovi (2004).(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Třetí pokus o komiksového Kata (zlatá angličtina...). Tentokrát velmi krvavě, béčkově, relativně stylově a ... akčně. Konečně se setkali všechny potřebné ingredience pro dokonalé akční béčko. Výsledek není jednoznačný, ale aspoň zábavný. Ti kdož čekali přemýšlení a promyšlený příběh, budou asi zklamání, ale klasická cesta pomsty z různých důvodů k Punisherovi prostě patří. Mě osobně potěšila především "upřímná" brutalita, která k filmu skvěle seděla. Na někoho bude některá ustřelená hlava (v jednom záběru je to hodně nečekané) až moc, ale i díky hlavnímu záporákovi divák nezapomene, že sleduje lehce odlehčený komiksový film. pokud to divák ignoruje, bude se pravděpodobně chvílemi smát a nebo plakat, nad podivností postav a jejich chováním. Každému podle jeho chutí, tentokrát mě ale Punisher alespoň dobře pobavil, což se o minulých dílech říct nedá. (Djkoma) 2*

Úderná vzpomínka na osmdesátá léta se vším všudy (kamenní hrdinové, dějová tupost) naleštěná současným pozlátkem (kamerové filtry, krvavé vodotrysky), která se za svoji pokleslost nestydí (ujetá komiksová stylizace záporáků) a nabízí skvělou porci akční řežby, kterou se neumí pochlubit kdejaký chlap, natož ženská. Je to sice evidentně levná zábava, ale upřímný ‚oldschool‘ z toho jde cítit na metry a čekat od toho více, než nakonec film opravdu nabídne, je tak trochu… naivní. (Isherwood) 4*

Lebky pukají, nože kůží projíždí, kulky sviští a krev cáká po litrech. Bezhlavé akční scény jsou opravdu hlavní devízou filmu. I když jsou pořádně přitažené za vlasy, baví. Ray Stevenson coby nekompromisní soudce Frank Castle není špatný, starý dobrý Dolph Lundgren z léta páně 1989 mi ale k téhle roli tak nějak seděl lépe. Jeho permanentně nepřítomný pohled, slušný karate repertoár a monumentální neherectví se mi prostě náramně zamlouvaly. Ponurá a mstou posedlá postava bez slitování tentokrát čelí nebezpečí na dvou frontách, a vůbec ne špatně. Sice se se scénářem nikdo evidentně moc netrápil, eRková přístupnost je využitá skutečně na maximum. Tahle látka si svou pokleslost užívá, záporáci jsou roztomile ujetí a přehrávající, hrdinové osmdesátkově kamenní. A to za kamerou sedí překvapivě režisérka. Němka Lexi Alexander (dle mého výborně uřvaná partička Hooligans) se snaží, očividně má nakoukáno a i když oddělovat různé končetiny od těla umí náramně, dávkovat napětí jí moc nejde. Přeplácané a samoúčelné, ale pořád dobré a úderné!! Slušné tři kousky.. (castor) 3*

VELKÁ RECENZE
Do třetice všeho dobrého. To si nejspíš řekli tvůrci nového filmového Punishera, když začalo natáčení. Frank Castle – nekompromisní soudce, porota i kat v jedné osobě – už se na filmová plátna podíval dvakrát a ani jednou se mu zatím příliš nedařilo. Mstitel s Dolphem Lundgrenem si z předlohy příliš motivů nevzal a skončil jako zábavné ale zaměnitelné akční béčko. Kat s Thmasem Janem a Johnem Travoltou byl zase vyměklá nuda téměř bez akce. Punisher: War Zone však v trailerech naznačoval, že tentokrát by to vyjít mohlo. Bohužel výsledek bolí fanoušky ještě mnohem víc než v případě předchozích dvou pokusů.
Potvrdilo se totiž jedno z pravidel akčního žánru. Ženské akční filmy točit prostě neumí. Lexi Alexander možná béčkové řezničiny zná, má je ráda a poctivě si je před natáčením nakoukala, ale za kamerou je prostě zoufalá. Punisher: War Zone je sice brutální jako comics a fandové předlohy tu najdou více než jedno pomrknutí, avšak jen to k natočení dobrého filmu ani zdaleka nestačí. Alexander neumí dávkovat napětí a dělá jí velký problém pohlídat si v akčních scénách střih. Je sice hezké, že tu lidem vybuchují hlavy a eRková přístupnost je tu využita na maximum, ale je to úplně jedno, poněvadž akční scény člověku tep rozhodně nezvýší a většinou se v nich ani nevyzná. Až na pár výjimek nepřišla režisérka byť jen s jediným originálním nápadem. Prostě se tu střílí, je to krvavé a fanouškům by to mělo stačit. Bohužel osmdesátá léta, kdy tahle kombinace táhla lidi do kin, jsou už dávno pryč.
Alexander však zklamává i v ostatních směrech. Její práce s herci je krajně podezřelá, protože v mnoha scénách jsem měl pocit, že nikdo neví, co a jak by měl hrát. Ray Stevenson a Colin Salmon jindy drsňáky umí, avšak tady se tváří jako někdo, koho vyhodili v sedmé třídě ze základní školy, padouch Dominic West zase nesmyslně přehrává a člověk má už tak od desáté minuty oprávněný pocit, že druhý Punisher postrádá byť jen špetku nadhledu. A ten by zatraceně potřeboval. Celá ta řezničina plná nesmyslných dialogů se zkrátka bere strašně vážně a díky tomu je to obrovská nuda.
Punisher na filmových plátnech nejspíš na nějakou dobu končí. Ani na potřetí mu to nevyšlo a i když vizuálně nevypadá špatně a scéna s bazukou a parkourem je poměrně zábavná, díky znuděným hercům a mizerně natočeným akčním scénám bez nápadu neuspěl v kasách kin právem. Jako fanouška předlohy mě to mrzí, jako milovník dobrých filmů říkám, že si to zasloužil.

DABING
V českém znění: Libor Hruška - Ray Stevenson (Frank Castle / Kat), Ludvík Král - Dominic West (Billy Russoti / Jigsaw), Tomáš Borůvka - Doug Hutchison (Šílenej Jim, titulky), Jiří Schwarz - Colin Salmon (Paul Budiansky), Martin Zahálka - Wayne Knight (Micro), Michal Holán - Dash Mihok (Martin Soap), Jolana Smyčková - Julie Benz (Angela), Johana Krtičková - Stephanie Janusauskas (Grace), Jiří Valšuba - Mark Camacho (Pittsy), Marek Libert - Romano Orzari (Nicky), Luděk Čtvrtlík, Tomáš Juřička, Tomáš Racek, Bohuslav Kalva, Hana Krtičková a další
Překlad: Ivan Němeček
Zvuk: Martin Ženíšek, Roman Čadek
Produkce: Evelyna Vrbová
Dialogy: Jiří Ptáček
Režie: Tomáš Nert
Vyrobila: LS Productions dabing v roce 2009

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: -
Premiéra USA: 5.12.2008 Lionsgate US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 24.8.2009 (DVD) Bontonfilm
Poprvé na DVD: 24.8.2009 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: 17.8.2009 Bontonfilm

Tržby celkem - $ 10 100 000
Náklady (Rozpočet) - $ 35 000 000

REMAKE / POKRAČOVÁNÍ FILMU
Kat gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/kat-the-punisher/
Akční / Krimi, USA / Německo, 2004
Režie: Jonathan Hensleigh, Hrají: Thomas Jane, John Travolta

Kat: Válečná zóna gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/kat-valecna-zona-punisher-war-zone-2008-98-usa-kanada-nemecko-akcni-drama-krimi-thriller-56/
Akční / Drama, USA / Kanada, 2008
Režie: Lexi Alexander, Hrají: Ray Stevenson, Dominic West
 
Tvůrci a herci
Lexi Alexander (Režie), Gale Anne Hurd    (Produkce), Michael Wandmacher (Hudba), Steve Gainer (Kamera), William Yeh (Střih), Deborah Aquila (Casting), Tricia Wood (Casting), Jennifer L. Smith (Casting), Andrew Neskoromny (Scénografie), Odette Gadoury (Kostýmy), Frank Smathers (Zvuk), Magali Métivier (Masky), Nick Santora (Scénář), Art Marcum (Scénář), Matt Holloway (Scénář), Ray Stevenson (Herec), Dominic West (Herec), Julie Benz (Herec), Colin Salmon (Herec), Doug Hutchison (Herec), Dash Mihok (Herec), Wayne Knight (Herec), Larry Day (Herec), Romano Orzari (Herec), Keram Malicki-Sánchez (Herec), Ron Lea (Herec), T.J. Storm (Herec), Bjanka Murgel (Herec), Cas Anvar (Herec), Aubert Pallascio (Herec), David Vadim (Herec), Mark Camacho (Herec), Tony Calabretta (Herec), Stephanie Janusauskas (Herec), Carlos Gonzalez-Vio (Herec), Edward Yankie (Herec), Mike Paterson (Herec)
 
2008/98/USA, Kanada, Německo/Akční, Drama, Krimi, Thriller
 
Zajímavost k filmu
- Postava agenta Budianskeho je inšpirovaná postavou z komiksovej série „Punisher MAX: Widowmaker“.
- Postava Cristu Bulut sa v komiksovej sérii objavila v časti „Punisher MAX: The Slavers“ (Otrokáři).
- Dominic West strávil pred každým natáčaním 2 hodiny v maskérni.
- Ray Stevenson neprehovorí až do 25. minúty filmu.
- Vo filme je použitých viac ako 120 druhov strelných zbraní.
´- Úvodná scéna z večere u mafiánskeho bossa Cezareho je inšpirovaná komiksom „Punisher MAX: In the Beginning“, ktorý u nás vyšiel ako prvý v poradí pod názvom „Na začátku“.
- Smrť gangstra Magintyho je inšpirovaná komiksom „Punisher MAX: In the Beginning“, ktorý u nás vyšiel ako prvý v poradí, pod názvom „Na začátku“. Postava Magintyho sa však v komiksovej sérii MAX objavila až v druhom diele „Punisher MAX: Kitchen Irish“ (Irská kuchyň).
- Hotel, v ktorom sa odohrávala záverečná scéna, sa volá BradStreet, rovnako ako umelec kresliaci obálky komiksov Punisher MAX.
- Postava menom Microchip sa pôvodne mala objaviť v prvom filme The Punisher (2004), ale režisér Jonathan Hensleigh túto postavu nenávidel do takej miery, že ju vyhodil zo scenára.
- Herec Doug Hutchison pôvodne odmietol hrať postavu Looneyho Bin Jima, pretože sa mu nepozdával ani scenár, ani jeho postava. Režisérka Lexi Alexander mu zavolala, aby mu vysvetlila svoju víziu filmu a na konci ich rozhovoru si to Hutchison rozmyslel a rolu prijal.
- Dominic West byl sice původní volbou pro roli Jigsawa, ale nakonec to vypadalo, že odmítne. Studia tedy obsadila Paddyho Considina. Nakonec si to ale West rozmyslel a roli přijal.
- Hlavní roli si měl zahrát Thomas Jane.
- První film společnosti Marvel, který používá logo Marvel Knights.
- Režisérka Lexi Alexander byla proti použití Punisherova znaku – lebky. Naštěstí jí v tom zabránili fanoušci.
 
Odkazy