Karel Kryl - Koncerty 1989/1990

28.01.2018 17:10
Výběr z legendárních Krylových domácích polistopadových vystoupení poprvé na DVD! K písňové části posloužily televizní archivy, naštěstí v profesionální kvalitě poskytující obrazové a zvukové záznamy Krylových koncertů pro ohrožené druhy za mřížemi, všechny slušný lidi a studenty, ale také v Ostravě a v Televizním klubu mladých. Sestřih se soustřeďuje na zachycení toho nejzásadnějšího, tedy výtečných písní v autorské interpretaci, zasazených do doby absolutního nadšení a společného zpívání. Mnohé z toho zdánlivě pominulo, Krylova muzika a poselství však zůstávají stále mimořádně silnými.
Dopisy, Plaváček, Lásko!, Rakovina, Braniboři v Čechách, Pieta, Anděl, Pasážová revolta, Srdce a kříž, Veličenstvo Kat, Píseň Neznámého vojína nebo Bratříčku, zavítej vrátka, celkem více než dvacítka songů. K tomu dva cenné záznamy z roku 1969 (Marat ve vaně a Morituri te salutant), jako bonus pak na DVD také dosud nedostupný hodinový dokument Karel Kryl: Filmový portrét (1991), v režii Františka Speváka dokreslující dobu, lidi a hudbu v dalších písních i rozhovorech. Společně s dokumentačním textem Jana Šulce a Vojtěcha Klimta tak vznikl soudržný komplet audiovizuálních materiálů k jedné výseči Krylova života a tvorby, té z mnoha důvodů zcela zásadní. Karel Kryl a my v letech 1989/1990: skvělé písně, svědectví doby!(oficiální text distributora)
RECENZE DVD
Básník a písničkář Karel Kryl po sobě zanechal velké množství vizuálně nasnímaných záznamů, zvlášť z doby Sametové revoluce a těsně po ní. Supraphon se teď pokusil právě z této doby sestavit kompilaci "Koncerty 1989/1990". A pokazil snad vše, co mohl.
Udělat výběr z obrazových materiálů s Karlem Krylem z revoluční doby přelomu let 1989/1990, je výborný nápad. Něco takového tu dlouho chybělo. Postupovat se mohlo prakticky dvěma cestami a ani jedna by nebyla špatná. Buď dokumentaristicky - pokusit se sesbírat co nejvíce nahrávek a vydat pokud možno komplet Krylových vystoupení těch nejdůležitějších koncertů s často se opakujícími písněmi. Nebo umělecky a invenčně - určitě by se dalo vybrat co nejvíc různých písní a udělat pestrý průřez Krylovou koncertní činností z daného období. Nelpět na pořadí, klidně skákat z jednoho koncertu na druhý, klidně prostříhat jednu písničku z více míst. Vytvořit dynamickou a co nejmodernější nahrávku, která by měla větší ambice, než jen plnit svou dokumentární a historickou roli.
Jenže autoři DVD "Koncerty 1989/1990" neměli ani umělecké ani dokumentární ambice (Měli vůbec nějaké? Nebo šlo jen o tahání peněz z fanoušků Karla Kryla formou podstrčení hrstky náhodně vybraných zbytků?). A tak prostě jen sesbírali písničky ze čtyř koncertů a jednoho TKM (pro později narozené - Televizního klubu mladých) tak, aby se neopakovaly. Z nepochopitelných důvodů vystříhali veškeré mluvené pasáže (přivítání, představení písničky, mluvené slovo, které by perfektně vystihlo ducha dané doby) a písničky bez hlubšího dramaturgického záměru umístili na DVD.
Co je ale horší - tito mistři, kteří DVD připravovali, asi ani moc dobře Krylovu tvorbu neznali. A tak se na obalu dočtete, že patnáctá skladba z koncertu v Ostravě je "Pasážová revolta". Ve skutečnosti ale z DVD hraje jako patnáctý track dvojice písní "Jeřabiny" a "Dvacet", písničky asi nejsou rozdělené proto, že se v obou zpívá o jeřabinách (což ke kopretinám z "Pasážové revolty" asi nemá zas tak daleko...). Po tomto trapasu už nikoho nepřekvapí další chyba. Totiž, že Kryl nejdříve recituje báseň "Miláčku světlý" a až potom zpívá píseň "Salome". Z bookletu ale čteme "Salome / Miláčku světlý".
Těch nelogických nesmyslů je ale na DVD mnohem více. Proč tu chybí písně z demonstrací na Václavském náměstí nebo na Letné, kde Kryl samozřejmě také hrál? V archivu ČT jsou, navíc danou dobu vystihují mnohem lépe než věci z TKM. Proč jsou jako "Intro" použité dvě písně z roku 1969? Nejde o nezajímavé věci, ale když už se album jednou jmenuje "Koncerty 1989/1990", nemají tu tyto nahrávky co dělat. Proč si někdo více nepohrál s takovými věcmi, jako je menu DVD nebo grafická podoba bookletu. Proč vlastně z osmi fotek, co v bookletu jsou, je jen pět z doby, o níž mělo DVD pojednávat?
Disk uzavírá dokument "Karel Kryl - filmový portrét" (btw. dokument je z roku 1991, leč z DVD se na jednom místě dočteme, že je o rok starší, na jiném místě je rok vzniku uveden správně). Zajímavý pohled na Kryla v roce 1990. Ten sice zřejmě každý člověk, co Kryla sleduje, zná a vlastní už dlouho na VHS, ale jeho digitální přepis je tou nejpřínosnější částí této nepovedené kompilace. Představuje Kryla s jeho chybami, jeho touhami, jeho ztracenými iluzemi. Demýtizuje jej, ukazuje, že ani on se nevyvaroval příšerným písním ("Kádrují mě"). A možná právě ten nám písničkáře a básníka Karla Kryla přiblíží nejlépe.
PS: Seznam skladeb je uveden s chybami tak, jak je psán na DVD.
PPS: Hodnocení je výsledkem průměrné známky geniality Karla Kryla a stupidity autorů tohoto výběru.
 
SLOŽENÍ
Karel Kryl - zpěv, kytara
 
Seznam skladeb a autoři
DVD 1
INTRO
Jizvy, jiskry, jistoty 1989
režie: Eva Sadková
kamera: Karel Prokeš
zpěv+kytara: Karel Kryl
1. Marat ve vaně (Karel Kryl/Karel Kryl)
2. Morituri te salutant (Karel Kryl/Karel Kryl)
KONCERTY
Koncert věnovaný všem ohroženým druhům za mřížemi 1989
hudba: Karel Kryl
původní text: Karel Kryl
režie: Adam Rezek
kamera: Jiří Kadaňka
zpěv+kytara: Karel Kryl
3. Dopisy (Karel Kryl/Karel Kryl)
4. Plaváček (Karel Kryl/Karel Kryl)
5. Lot (Karel Kryl/Karel Kryl)
6. Vánoční (Karel Kryl/Karel Kryl)
Koncert pro všechny slušný lidi 1989
režie: Adam Rezek
kamera: Jiří Kadaňka
zpěv+kytara: Karel Kryl
7. Děkuji (Karel Kryl/Karel Kryl)
8. Lásko! (Karel Kryl/Karel Kryl)
9. Zkouška dospělosti (Karel Kryl/Karel Kryl)
10. Rakovina (Karel Kryl/Karel Kryl)
11. Braniboři v Čechách (Karel Kryl/Karel Kryl)
Televizní Klub mladých 1990
režie: Petr Šamánek
kamera: Jaromír Zaoral
zpěv+kytara: Karel Kryl
12. Bratříčku, zavírej vrátka (Karel Kryl/Karel Kryl)
13. Dvacet (Karel Kryl/Karel Kryl)
Karel Kryl v Ostravě 1990
režie: Petr Šamánek
kamera: Jaromír Zaoral
zpěv+kytara: Karel Kryl
14. Pieta (Karel Kryl/Karel Kryl)
15. Pasážová revolta (Karel Kryl/Karel Kryl)
16. Anděl (Karel Kryl/Karel Kryl)
17. Srdce a kříž (Karel Kryl/Karel Kryl)
18. Veličenstvo Kat (Karel Kryl/Karel Kryl)
19. Píseň Neznámého vojína (Karel Kryl/Karel Kryl)
Karel Kryl pro studenty 1990
režie: Ladislav Váňa
kamera: Jiří Polák
zpěv+kytara: Karel Kryl
20. Salome / Miláčku světlý (Karel Kryl/Karel Kryl)
21. Písničkářský bacil (Karel Kryl/Karel Kryl)
22. Vasil (Karel Kryl/Karel Kryl)
23. Ukolébavka (Karel Kryl/Karel Kryl)
DVD 2
Karel Kryl - filmový portrét 59:30
Režie: František Spevák
Kamera: František Spevák
Střih: František Spevák
Československo, 1991
Filmproduktion München
1.
Kádrují mě (Karel Kryl/Karel Kryl)
Marat ve vaně (Karel Kryl/Karel Kryl)
Číslo na zápěstí (Karel Kryl/Karel Kryl)
Jeřabiny (Karel Kryl/Karel Kryl)
Dvacet (Karel Kryl/Karel Kryl)
Morituri te salutant (Karel Kryl/Karel Kryl)
2.
Veličenstvo Kat (Karel Kryl/Karel Kryl)
Potkal jsem svou tchýni (Karel Kryl/Karel Kryl)
Anděl (Karel Kryl/Karel Kryl)
Lásko! (Karel Kryl/Karel Kryl)
Zapření Petrovo Ignác (Karel Kryl/Karel Kryl)
3.
Září (Karel Kryl/Karel Kryl)
Ukolébavka (Karel Kryl/Karel Kryl)
Rakovina (Karel Kryl/Karel Kryl)
Irena (Karel Kryl/Karel Kryl)
https://www.csfd.cz/film/213209-karel-kryl-filmovy-portret/prehled/
 
Eva Sadková (Režie), Adam Rezek (Režie), Petr Šamánek (Režie), Ladislav Váňa (Režie), Jiří Mošnar (Produkce), Karel Kryl (Hudba), Karel Prokeš (Kamera), Jiří Kadaňka (Kamera), Jaromír Zaoral (Kamera), Jiří Polák (Kamera),  (Střih), - (Zvuk), Karel Kryl (Autor hudby), Karel Kryl (Autor textu), Karel Kryl (Zpěv)